ALKMAARSCHE COURANT Veilige havens BageüiAscfi Duitschland en werkverschaffing. 8 ^Buitenland feuilleton MAANDAG 26 MAART 1934 Mtntster Schwertn Von Krosigk tracht uit Duitschland's toekomst-reserves de financiën voor de werkverschaf fing te krijgen. INKOMSTENBELASTING VERLAAGD. De Duitsche rijksminister van Financiën, graaf Schwerin von Krosigk, heeft in een re de zeer opmerkelijke mededeelingen gedaan over de wijze, waarop de enorme uitgaven voor werkverschaffing, huwelijksleeningen e.d. worden gefinancieerd. Onomwonden verklaarde de minister, dat het voorschotten zijn, welke de regeering opneemt op de in de komende jaren te verwachten ontvangsten. Het verkrijgen dezer middelen veroorzaakt, te zamen met het nadeelig saldo van vorige jaren, een achterstand van zes milliard mark welken achterstand de ministers met een mil liard per jaar hoopt „in te loopen". Van ge vaar voor de valuta is daarbij geen sprake. Opmerkelijk was voorts, dat de minister een flinke verlaging der inkomstenbelasting in het vooruitzicht stelde, en niettemin een hoogere opbrengst dier belasting verwachtte, als gevolg van de toenemende eerlijkheid van het publiek. De minister begon met te herinneren aan „het wonder van de rentenmark" waardoor het mogelijk was de moeilijkheden, voortvloei ende uit de inflatie, te overwinnen. Het doet er minder toe, aldus spreker, of dit wonder te danken was aan Helfferich, Luther of Schacht; de hoofdzaak is, dat voor het eerst is bewezen, welke groote beteekenis de psy chologische factor voor de valuta heeft. Het succes van de rentenmarkt is te danken aan het vertrouwen van het Duitsche volk. Het zelfde is gebleken, toen Poincaré in 1926 den Franschen franc stabiliseerde. Het gevolg van de rentenmark was een hoogconjunctuur, welke slechts schijn was, omdat de basis, n.1. op korten termijn ge leend buitenlandsch geld, niet gezond was. Het klinkt als een sprookje, dat er toen jaren waren, dat men niet wist wat te doen met de overschotten. Toen werd de eerste groote fout begaan, men had een begrootingspoli- tiek moeten vormen, welke er op gericht had moeten zijn, den overvloed voor tijden van nood te bewaren. Alleen de minister van Fi nanciën von Schlieben heeft daarop aange stuurd. Wanneer men nagaat, dat sedert den hoogsten stand van 1929/'32 de belastingin komsten met 3 Yi millard mark zijn gedaald, terwijl nieuwe belastingen ten bedrage van 3 millard zijn ingevoerd, zoodat de eigenlijke achteruitgang 6 lA millard markt bedraagt, dan kan men daaruit twee conclusies trek ken. In de eerste plaats ziet men hoe nauw het economische leven en de geld middelen met elkaar zijn verbonden en in de tweede plaats welk groot gat er zou ontstaan door de uitgaven. Daarna begon de jacht op het tekort. De minister gaf vervolgens een overzicht van de financieele politiek na de conferentie van Lausanne, welke vrijwel een einde maak te aan de herstelbetalingen. Het vertrouwen m de stabiliteit der regeering ontbrak echter dat kwam pas, toen Hitier het bewind had overgenomen. Bij het opmaken van de begrooting voor 1933 bleek, dat de werkioozensteun een tekort van 750 millioen mark opleverde. De minister was toen overtuigd, dat door de werkver schaffing het aantal werkloozen zoodanig zou dalen, dat dit bedrag niet zou worden bereikt en inderdaad is het tekort tot 200 millioen gedaald. Als bewijs voor de inge treden verbetering vermeldde de minister, dat de omzetbelasting, die bijzonder gevoelig is voor de conjunctuur ,in plaats van 1350 millioen mark 1500 millioen heeft opge bracht. Een algemeene belastingverlaging was niet mogelijk; wel werd de autobelasting in getrokken en werden leeningen verleend tot bevordering van huwelijken, maatregelen welke direct van invloed zijn op het econo mische leven. Hetzelfde geWt niet voor den tuinbouw, welke slechts een langzame ver betering toont. De saneering der gemeenten, de reorganisatie der gemeentelijke schulden, het overnemen van een vijfde der gemeente lijke crisisuitgaven door het rijk, de beper king der steunlasten, al die maatregelen dienen ter bestrijding van de werkloosheid. Als gevolg daarvan kunnen de meeste ge meenten in 1934 weer een begrooting op stellen, welke in evenwicht is. Zoolang het particuliere initiatief niet voldoende sterk is en de normale opdrachten niet worden gegeven, moet de overheid werk verschaffen. Van kunstmatige werkverschaf fing mag men niet spreken, want zij is op het oogenblik noodzakelijk en gerechtvaardigd. Nu eindelijk de zoo dikwijls aan mij ge stelde gewetensvraag: wie betaalt dit alles eigenlijk? Ik ontwijk die vraag geenszins, doch wil haar absoluut duidelijk beantwoorden en met u bespreken, of men dit rechtvaardigen kan of niet. Het geld voor de betaling van het geheele program der werkverschaffing wordt geleend. Wanneer ik het uit de belastingen kon betalen, dan zouden wij een aanvullend program van werkverschaffing niet noodig hebben. enz. kunnen heffen. Dit jaar staat de hervorming der belastin gen op het program der regeering. Ik ben er van overtuigd, dat wij de belangrijkste be lasting, die op de inkomsten, belangrijk kun nen verlagen. Het is een oude ervaring, dat te hooge normen voor de inkomstenbelasting op niets uitloopen. Ik geloof daarom, dat wij een hervorming kunnen invoeren, omdat ik op een hoogere opbrengst van de inkomsten belasting door toenemende eerlijkheid reken. De minister besprak daarop de betrekkin gen met het buitenland, de vennindering van den uitvoer van industrieele producten en de grondstofvoorziening. Amerika moet inzien, aldus de minister, dat het op den duur de koek niet tweemaal kan eten, als crediteur en als ex-porteur; van een van beide moet het afzien. De sterke staat, dien wij thans heb ben, is geroepen voor een actieve economische politiek, maar het initiatief en de verantwoor delijkheid van elk lid der gemeenschap moe ten onaangetast blijven. OPZIENBARENDE PUBLICATIE IN FRANKRIJK. Een militaire pntsch? De Fransche socialistische „Populaire'' publiceert een document, dat onder net op schrift „Geheim" door den commandant van het tweede militaire ditsrict te Amiens aan een aantal industrieelen zou zijn toegezon den, en wel voornamelijk aan industrieelen, die zich met de vervaardiging van oorlogs materiaal bezig houden. In de circulaire worden de industrieelen verzocht, den commandant voor 30 Maart a.s. mede te deelen, met welke cliënten en leveranciers zij in elk geval in telefonische verbinding moeten blijven en met wie tele- f rafische verbinding niet voldoende zou zijn. n dringende gevallen zouden deze indu- strieëlen hun gesprekken altijd over het bu reau van den commandant kunnen voeren. Men had de opgave noodig om een lijst te kunnen aaleggen van industrieelen, die tr. geval van politieke spanning of mobilisatie het recht zouden hebben bepaalde telefoni- Dat leenen neem ik geenszins licht op; ik I ?he verbindingen in stand te mogen houden i i - 1 1 In rroxro 1 oon rrpanrpccporno n t rr> nl nt r-z* mot door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 57) „Weet u zeker, dat u u niet te eenzaam ZUHoneybun moest lachen. „Goeie hemel, Jochie als ik ooit van plan was geweest me tc voelen, dan had il«el .nogff daarmee moeten beginnen. Ik me eenzaam voelen' Neen, maan die is goed. En toch merkte Tom, toen hij °P dag vertrok, iets gedwongens in vroolijkheid Op een Zondagmidd f? hij den auto naar New Hampshire njden,o op Maandag zijn werk te kunnen beg'"", Honeybun was uitgelaten vroolijk P tot een vol uur, voordat de jongen hem zou ^Toen was hij net een fiestband, die leeg liep. Zijn stemming oppompen lukte mei. Toen het oogenblik van den laatsten li druk was aangebroken, lachte hi) ma J maar kon of wilde niet spreken. Tom r weg en vroeg zich af of er toch niet een beet je grootspraak schuilde achter Honeybun s verzekeringen omtrent zijn ongevoelige nart. Toen Tom door Nashua reed, zag hij Maisie. Zij hadden afgesproken, dat zij hem op het punt, waar de wee de stad verliet, zou opwachten en dan em eind met hem zou meerijden. Niet alleen d" dit werd gedaan, erken ten volle, Welk een zwaren last dit voor de komende jaren beteekent. Het is zoo geregeld, dat evenals de belasting-vergoe dingsbons ook de credieten op korten termijn voor de werkverschaffing in den loop van vijf jaar gedekt moeten zijn. Aangezien aan be- lastingvergoedingsbons reeds een bedrag van vier milliard is opgenomen, beteekent dit een niet geringe belasting-bij-voorbaat van de komende jaren, vooral als men bedenkt, dat wij uit vroeger jaren nog een tekort van twee milliard hebben. Kan men met een dergeliiken last van zes milliard mark rustig slapen? Ter beantwoording van die vraag zeide de minister, dat men zonder die voorafgaande belasting groote tekorten gehad zou hebben, welke met credieten op korten termijn gedekt hadden moeten wordenook daardoor zouden de komende jaren be'ast zijn geworden, echter met dit verschil, dat niet de bronnen zouden zijn geschapen, waaruit de lasten afbetaald konden worden. Omdat wij geen reserves uit het verleden hebben, vervolgde de minister, moeten wij tijdelijk gebruik maken van de reserves der toekomst. Wij nemen een voorschot van een milliard mark per jaar en hebben een daling der belasting van zes milliard; is het mis schien een al te optimistische hoop, dat wij weer minstens een zesde inhalen? En halen wij het weer in, dan is daardoor de financie ring van die voorschotten zeer goed mogelijk en verzekerd. Wanneer dus iemand tegen pruttelt en meent, dat in die wissels op de toe komst een gevaar voor de valuta ligt, dan begrijpt hij er niets van, of wil er niets van begrijpen. Hoe ziet nu het plan voor 1934 er uit? Uit de voor verleden jaar uitgetrokken gel den voor werkverschaffing hebben wij nog een niet gering overschot. Voor het eerst wordt geld uitgetrokken voor den aanleg van autowegen. De volle uitwerking van de werk verschaffing van 1933 komt pas in dit jaar, doch slechts een deel van de industrie heeft de vruchten daarvan geplukt. In dit verband wees de minister op de wet tot versterking van de koopkracht. Het is voor een minister van financiën onmogelijk, een belastingpolitiek te voeren, wanneer gelijktijdig de talrijke nieu we publiek-rechterlijke lichamen zonder reke ning te houden met een minister bijdragen In geval een geadresseerde circulaire niet 'beantwoordt, zal den betrokkene in tijd van spanning elke telefonische verbinding ver boden worden. De „Populaire" wijst zelf alle garantie voor de eentheid van het stuk af, doch wijst erop, dat de bron, waaruit zij haar publi catie put, absoluut betrouwbaar is. Het blad werpt de vraag op, of er in Frankrijk een toestand van zoodanig gevaar kan ontstaan, dat een dergelijke maatregel erdoor gerecht vaardigd wordt. Het blad is van meening, dat de circulaire minder op internationale spanningen dan op binnenlandsche politieke spanning betrekking heeft en dat de militai re autoriteiten in overleg met den minister van oorlog voornemens zouden zijn, in dit ge val zelf de macht in handen te nemen. Men vraagt zich af, wat er dan van de democra tische vrijheden terecht zou komen. De socia listische partij zal, wannaar de Kamer weer bijeenkomt, deze kwestie aan de orde stellen. Dinsdag 27 Maart. HILVERSUM, 1875 M. 9.45 Uit. zending van de plechtigheden der bijzetting van het stoffelijk over schot van wijlen H. M. koningin Emma. HUIZEN, 301 M. 9.45 Uitz van de plechtigheden der bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen H. M. koningin Emma. DAVENTRY, 1500 M. 10.20 Schriftlezing. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein, ber. 11.05 en 11.20 Lezingen. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Commodore Grand Orkest olv. J. Muscant. 1.50 Dans muziek (gr.pl.) 2.20 Midi. Studio- olv. J. Muscant 1.50 Dans- orkest olv. F. Cantell. 3.20 Sted. Orkest Torquay olv. E. W. Goss, mmv. G. Hall, sopraan. 4.50 Het Harpsichord Trio. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's Strijk kwartetten. 7.10 Duitsche causerie 7.40 BBC-Theaterorkest olv. S. Ro- binson, mmv. B. Ansell, bariton. 8.50 Lezing. 9.20 Ber., verkeers- praatje. 9.40 „Family Tree", drama van Ph. Wade 10.55 Voordracht. 11.12.Roy Fox en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12 20 Orkest concert olv. Pascal. 1.20 Piano duetten. 1.50 Verv. orkestconcert. 8.20 Radiotooneel. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 120 Concert uit hotel Angleter- re. 2.4.L. Preil s orkest. 7.50 Deensche liederen, zang en piano. 8.35 Lehar-progr., gr.pl. 8 55 Fa got-recital door C. Bloch. 9 25 Om roeporkest olv. E. Reesen. 10.20 11.50 Dansmuziek olv. Rich. Jo- hansen. LANGENBERG, 456 M. 5.25, 6.30 en 10.50 Gr.pl. 12 20 Düssel- derfer Symphonie orkest olv. Artz. 3 20 Weragkleinorkest olv. Eysoldt. 4 40 Vervolg concert. 7.30 Werag- orkest olv. Buschkötter. 8.20 Gev. programma. 10.2011.50 Werag- kamerorkest olv. Keiper. ROME, 421 M- 8.20 Opera-ultz. BRUSSEL, 322 tti 484 M. 322 M 12.20 Omroepkleinorkest olv. Lee mans. 1.30 Gr.pl. 5 20 Omroep orkest olv. André. 6.50 Gramofoon- platen. 8.20 Omroepsymphonie- orkest olv. Kumps. 9.20 Omroep orkest olv. André, mmv. zangsolis te. 10.30-11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.05 Pianorecital. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Omroepsymphonie-orkest olv. Kumps. 6.35 Gr.pl. 6.50 Omroep kleinorkest olv. Leemans. 8.20 Om roeporkest olv. André. 9.05 Zang- voordracht. 9.35 Omroepsympho- nieorkest olv. Kumps. 10.30 Gr.pl DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Italiaansche les. 7.50 Po pulair concert olv. H. Thierfelder 9.20 Ber. 9 45 Tennispraatje. 10.05 Weerber. 10.20—11.50 Concert o.l.v. Keiper. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn I: Hilversum. Lijn 2: Huizen. STAVISKY-ONTHULLINGEN. Juweelen van Stavisky te Londen gevonden Volgens een bericht in de „Intransigeant" zouden de juweelen van Stavisky, die op 8 millioen francs geschat worden, te Londen zijn gevonden en in beslag genomen. Volgens het blad is de Parijsche politie daarvan tele grafisch op de hoogte gesteld De juweelen in beslag genomen. Bevestigd wordt, dat een Fransch politie commissaris in de Londensche bank van lee ning Sutton alle Stavisky-juweelen ter waar de van 10 millioen francs in beslag heeft kunnen nemen. Op de sieraden is een crediet van 8000 pond sterling verleend. De eerste verpanding vond plaats op 25 Sept. 1933, de voorlaatste op 5 December en de laatste op 8 Februari 1934, derhalve na den dood van Stavisky. Zooals bekend, zijn de sieraden in opdracht van Stavisky wegge voerd uit de bank van leening te Bayonne, waar zij als pand gedeponeerd waren. Het bericht heeft te Londen groot opzien gebaard. De juwee'.en waren door boden uit Parijs overgebracht. Zij bestaan voor het grootste deel uit diamanten sieraden, waar onder eenige zeer fraaie steenen, die verschei dene duizenden ponden waard zijn. De bank van leening Sutton had de juweelen nog niet te koop aangeboden, en de steenen, die verze geld zijn, blijven ook thans onder haar hoede. Door de Sureté Generale wordt verklaard, dat het thans niet mogelijk is, zonder meer de hand te leggen op de juweelen van Sta visky, die in een bank van leening te Londen zijn ontdekt. Daarvoor zal de diplomatieke weg moeten worden bewandeld. Parijsch deskundige onderzoekt juweelen. De rechter van Instructie van Orleans heeft in de leenbank aldaar tapijten in beslag doen nemen, die de Fransche senator Puis in 1930 aldaar verpand had tegen 30.000 frs, Een Parijsch juwelier-deskundige is heden naar Londen vertrokken, teneinde aldaar de gevonden Stavisky-juweelen te onderzoeken. Nieuwe arrestatie. De in verband met het Stavisky-schandaal gezochte handlanger Hainnaux, die bekend stond onder den bijnaam „Jo met de witte haren", heeft zich heden vrijwillig bij de po litie gemeld, nadat hij er Zaterdag ondanks een sterke politiebewaldng in geslaagd was, uit zijn hotel te ontkomen. Hainnaux had kort geleden den insjzecteur van politie Bonny een deel der Stavisky-cheques in handen ge speeld. Men beweert echter, dat hij een ge deelte zelf heeft gehouden om daarmee op eenige vooraanstaande personen chantage te plegen. Nieuwe schouwing van het lijk van Stavisky. De kist met het lijk van Stavisky is Zater dag op het kerkhof te Chamonix weer opge graven. De kist is geopend in tegenwoordig heid van de dokters, die de eerste schouwing hadden verricht. De artsen hebben den ge rechtelijken autoriteiten laten zien, dat de borst van Stavisky geen wond heeft. Daarna is de kist weer gesloten Zij zal naar Parijs worden gebracht, waar opnieuw een schou wing zal plaats hebben. Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat brigade-generaal Bardi de Fourtou uit de officierslijst is geschrapt op grond van zijn veroordeeling in verband met de Stavis- ky-affaire. RADIOREDE VAN DOUMERGUE. Hij spoort aan tot eenheid Gisteravond heeft minister-president Dou- mergue een radiorede gehouden, die door alle Fransche zenders werd uitgezonden. maar ze stapten ergens uit om een ice-cream sodat te gebruiken. Het viel hun geen van beiden zoo gemak kelijk als zij wel gedacht hadden, een ge sprek gebaseerd op hun vroegeren omgang, aan te knoopen. Tom vond het moeilijk te ge- looven, dat dit knappe, heelemaal in het wit gekleede meisje met roze rozen op haar hoed zijn toekomstige vrouw was. Sinds zijn gloedvollen eersten liefdesbrief was er een kleine verandering gekomen in zijn kijk op de heele zaak. Zonder te kunnen zeggen waarom, hadden zijn nieuwe belangen de auto de hotelclub, zijn nieuwe leven Maisie in zekeren zin verdrongen. Ze was niet meer zoo wezenlijk voor hem als zij hem op dien middag had medegedeeld. Ook vond hij haar eigenlijk niet zoo knap en met een gevoel van angst dacht hij, dat Honeybun's voorspelling wel eens zou kunnen uitko men maar juist daarom kreeg hij zoo'n medelijden met haar, dat hij zei, dat zij er knapper dan ooit uitzag. „Kijk, dat valt mee antwoordde Maisie met een zelfvoldaan lachje. „Met vier kleine hummels om op te passen, en dan nog voor 't eten en de wasch en de rest te zorgen, zal er, als mijn vader niet gauw hertrouwt, van mijn knapheid niet veel meer overblij ven." Zij keek naar zijn chauffeurscotsuum „Je ziet er piekfijn uit." Hij voelde zich zelf „piekfijn", en kwam er rond voor uit. Hij vertelde haar van zijn loon en van het geld, dat hij hoopte te kun nen oversparen. ,En nu praat je nog van te gaan studee- ren, een jongen, die alleen als hij chauffeur bleef, met me zou, zoodra ik me het gezin van mijn vader van mijn hals heb geschoven kunnen trouwen." Hij legde haar uit, dat hij niet voor het he den, maar voor de toekomst werkte. Voor een chauffeur bestond alleen maar chauffeursmogelijkheden, terwijl een gestud- rieerd man „Nog al een pretje voor mij om met zoo'n fijne meneer geëngageerd te zijn!" gaf Mai sie met een gedwongen berusting hierop ten antwoord. Een maal of zes, telkens als hij voor bood schappen in Boston mo-st zijn, ontmoetten zij elkaar op soortgelijke wijze. Langzamer hand gewend gerakende aan hun nieuwe on derlinge verhouding, werd hij, toen hij meer en meer beperkte levensomstandigheden en haar huiselijke zorgen besefte, teerderder voor haar. Met zijn eerste maandloon in handen, bracht hij telkens als hij uit Boston terugkeerde, een cadeautje voor haar mee. Nog altijd verheugde zij zich in het geschit ter van haar giooten diamant. Dien had zij tenminste, ook al bleven alle andere zege ningen niet meer dan een vaag verschiet voor haar. In Augustus keerden de Ansleys als ge volg van den ooriog overhaast uit Europa terug. Die had hen in Munchtn overvallen, waar hun Fransche chauffeur werd geinter neerd. Tom had. terwijl hii les kreeg in het chauffeeren, Pierre leeren kennen, en dat die nu in Duitschland moest geïnterneerd wor den. maakte den oorlog tut eer wrkelijkhe'd voor hem. De eerste weken leek het meer op een strijd van reuzen in de wolken, maar nu werd die strijd op aarde gestreden, was als een plaag, die het menschdom teisterde De Ansleys hadden hun intrek in de ho telclub genomen, omdat un eigen huis ge sloten was. Aangezien Tom chauffeur wis. was zijn verhouding tot 0"v en Hildred an ders geworden dan vroeger. Guy praatte heel gewoon als altijd me' hem maar Hil dred had blijkbaar een wenk gekregen om den afstand tusschen haar en hem te blijven bewaren. Als zij hem in het pl.mfsoen van het hotel voorbij kwam. of hij het portier van de auto voor haar open maakte, kwam er een nauwelijks merkbaar, verlegen g'imlachie om haar mond" maar zij sprak nooit met hem Mevrouw Ans!ey maakte een ruim gebruik van de auto en van zijn diensten, en noem de hem altijd Whitelaw. Flip Ansley had het heel druk als gevolg van den internationalen tcestand Hij was een kleine, magere man met een eenigszins Mongoolsch uiterlijk, en een huid. die deed denken aan een beetje rose gekleurd perka mentpapier waarvan lampekappen worden gemaakt. Hij had zich gespecialiseerd op het gebied van internationaal recht, voor zoo ver het de groote corporaties betrof. Zoowel New York als Washington hadden hem noo dig, en als hij daar niet heen kon. kwamen de menschen. die zich door hem w-.-nschten te doen adviseeren, naai hem toe. Een niet onbelangrijk deel van Tom's werk bestond in het rijden van mijn' eei Ansley naai Kee- ne, het station voor New York waar hij de advies noodig hadden. Zoo gebeurde het dat Tom oo een avond eeu U-gé van Keent- naa» het hotel reed, van wien hij, aangezien Doumergue drong aan op eenheid. Hij verklaarde, dat hij het ambt van minister president op zich had genomen, omdat men den burgeroorlog voorspelde, indien hij niet de regeering aanvaardde. De burgeroorlog is iets verschrikkelijks en brengt het gevaar mede, voor een gebeurtenis die nog ernstiger is, n.1. de buitenlandsche invasie. Het is de taak van zijn regeerfng, ont spanning te brengen, schuldigen te vervol gen en te bestraffen en een moreel herstel te bewerken. De welvaart eischt wettelijke her vormingen. Doumergue wees op de nood zakelijkheid van evenwicht in de begrooting met handhaving van de valutastabiliteit en bewaring van den Franschen spaarzin door beperking der uitgaven. Er is thans aldus Doumergue een nieuwe Marneslag te winnen, des lag n.1. die de financieele situatie van Frankrijk sterk moet maken en alle an dere moeiijkheden uit den weg moet ruimen. Dat zal gelukken, indien Frankrijk één- drachtig blijft. De wereld slaat Frankrijk gade. Zij zal dan kunnen constateeren, dat Frankrijk zich weer eens zelf gered heeft. BOTSINGEN IN TOURS. Tot een hevige vechtpartij tusschen demon stranten en politie is het Zaterdag gekomen in de straten van Tours, waar een afdeeling der z.g. „Fransche solidariteit" een betoo ging hield. Een menigte van eenige honder den koppen was voor het houden van een contrademonstratie voor het gebouw, waar de betooging gehouden werd, samengekomen en wierp met steenen naar de vensters van de vergaderingszaal en naar de aanwezige agenten van politie. Toen deze laatsten pogen wilde de demonstranten te verspreiden, werd zij met een hagel van steenen ont vangen, zoodat zij zich ten slotte genood zaakt zagen terug te trekken. Verscheidene revolverschoten werden van den kant der demonstranten gelost, welke laatsten beston den uit socialistische en communistische ver- eenigingen. Eerst toen de politie versterking had gekre gen gelukte het de demonstranten te ver spreiden. Deze begaven zich naar de arbeids beurs, waar zij een vergadering belegden. Onderweg hielden zij een chauffeur aan, wiens wagen zij volkomen vernielden. Daar de betoogers hun gewonden meege nomen hadden, kon het aantal gekwetsten niet worden vastgesteld. Aan den kant der politie waren drie man gewond. Ongeveer 30 arrestaties werden verricht. het al te donker was, echter niet meer dan een vagen indruk kreeg. Het was de man, die den zomer den meest verwarrenden in druk op hen> zou maken. De logé staote bij de deur van het hotel af, en Tom reed daarna de auto naar de ga rage, liep de trap op naar zijn kamer en ging naar bed. Den vo'genden ochtend vóór zes sen het eenige uur waart» hij bepaald vrij was nam hii een bad in het meer. Het was "en van die windstille ochtenden in den Iabm zomer die reeds den komenden herfst aankondigt. Het meer was zoo vlak als een soiegH, zoodat bij eiken slag, dien hij al zwemmend met zijn armen maakte, het net was alsof hij een heel grooteo spiegel van donker gekleurd metaal stuk sloeg. Al leen zoo'n donkere spiegel, die nauweliiks de stralen van óe opkomende zon weerkaatste, kon deze lichtelijk regenboogkleurigen weer schijn vertoenen. He* was een meer. 's avonds niet loodkleurig genoeg en overdag niet zilverk'enrig genoeg, dat eerbied af dwong, een prachtig meer. omdat het 't ont zagwekkende en de schoonheid van den Monadnock en der andere ver weg gelegen bergen weerkaatste. Slechts enkele seconden nadat Tom het water dat hij. als een vogel de lucht, door kliefde. achter zich had weggtrapt sloot tel kens de metalen spiegel zich vanzelf. Hij was met zijn lenige ledematen en lenige spieren gebouwd zroals een zwemmer behoort te zijn en haalde diep bedaard en regelmatig adem zonder geblaas. Het had m het water het gevoel van omgeven te zijn door iets, dat hem droeg. Nu eens op zijn rechter, dan weer op zijr linkerzijde, gleed hij. omdat hij voelde, dat het hem geen moeite kosite, door het water als een pifl door de lucht. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7