£aaiste èerichten Jiunst en Wetenschap Jieck 6. School QememUcadeti Provinciaal 'lïieuws £uchtoaact £avuU en JuiHêaum Om hali een in den middag. Voor het kerkgebouw. BOMAANSLAG OP VRIJMETSELAARSLOGE IN CANNES. Groote materieele schade. OUD-PRESIDENT ORANJE VRIJSTAAT OVERLEDEN. WEDEROM DRIE DOODVONNISSEN IN DUITSCHLAND. A. L. B. SCHAGEN. WIERINGERWAARD. AKERSLOOT. HETLOO. CALLANTSOOO. DEN HELDER. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar. WIERINGEN. RUSSISCHE STRATOSFEFU BALLON. OUDKARSPEL. J Het is negen utu. in den morgen en Delit biedt 'n fantastischen aanblik. Langs alle al- sluitingen heeft het volk thans zijn plaats ingenomen en het zijn zeker niet de besten die zich in de voorste rijen hebben gedron gen. Wie op de Markt en door de straten, waar de stoet zal passeeren, langs de hekken loopt ziet wonderlijke tafreeltjes. Het heeft de schijn of de Belgische vluchtelingen na lange jaren tot ons teruggekeerd zijn. Er liggen rugzakken vol levensmiddelen, kof fers en doozen, er zijn kleeren en doeke,. over de hekken gehangen. Een familie van vijf fersonen zit in een groote kist waarin zij lijkbaar de nacht heeft doorgebracht. Voor de afsluiting ligt een opeenhoopmg van proppen papier, schillen van sinaasap pelen en bananen. Moeders smeren boter hammen voor kleine schreiende kinderen. Hier en daar zitten vier mannen ineenge doken met de knieën tegen elkaar en leggen een kaartje. De nacht was lang, de dag zal nog langer worden. Bij de Oude kerk, uit welks scheeve toren onophoudelijk het klokgelui klinkt, heeft men de groote eiken kerkbanken naar buiten ge dragen en die hier een plaatsje huurden zit ten stijf en netjes naast elkaar als verwach ten zij ieder oogenblik een dominee op de Ereekstoel te zien verschijnen. Met dc ie uur geboden zit- en staanplaatsen schijnt het op het oogenblik nog niet zoo vlot te gaan. Het aanbod is nog grooter dan de vraag. Over een uur zal het vermoedelijk wel gunstiger zijn. Er komen meer liefheb bers en de prijzen zullen dalen. Het is ver- wonderlijk te zien hoe de tribunes van de aan de marktzijde gelegen panden bezet wor den. De huurders moeten als acrobaten over hekken klimmen om daarna in achterdeurtjes van winkels of pakhuizen te verdwijnen. De invitaties om zich zoo spoedig moge lijk van plaatsen te voorzien worden drin gender. Hier zegt een bord op een groote tribune zijn de beste plaatsen te krijgen. De stoet passeert op 1 M., men kan binnen wachten, en alsof hij dat alles zelf gear rangeerd heeft voegt de eigenaai er aan toe: Hier vindt men de beste radio-reportage. Auto's met officieren van land- en zee macht, allen in groot tenue, rijden onophou delijk tot voor den monumentalen ingang van het kerkgebouw waar een krans met meters lange linten op de muiskleurige draprr'e is bevestigd. Zij verdwijnen achter de breede gordijnen en zullen tot drie, vier uur in den middag in het kerkgebouw moeten blijven. Dat is vandaag het lot van de feestgangers. Men kan komen zoo vroeg als men wil, men kan slechts vertrekken als de geheele stoet verdwenen zal zijn. De toestand is sedert vanmorgen weinig veranderd. Het marktplein en de straten wa-ir de stoet moet passeeren, zijn thans ontruimd. Langs de oude Delft staan de weerbaarheids corpsen der studenten opgesteld. Jongelui in groen jagersuniform met witte handschoenen en slobkousen. Naast het stadhuis is het mu ziekcorps van de staatsmijn Emma met vaan del opgesteld. De eerste mijn, die naar H.M. de Koningin-moeder genoemd is. Onophoude lijk rijden nog auto's met autoriteiten aan. Het voorjaarszonnetje schijnt zoo vroolijk op het plein, dat velen van hen niet kunnen besluiten het sombere kerkgebouw binnen te gaan. In groepen wandelen zij over de Markt en het is verwonderlijk hoevele verschillende uniformen er alleen reeds in ons land wor den aangetroffen. Officieren van de gele rij ders, als het ware met goud bekleed, minis ters en kamerleden, heeren met roode, groene en blauwe sjerpen, de borst vol met decora ties, degens in allerlei vorm en grootte. Het is een mengeling van goud en kleuren als men maar zelden ziet. Het marktplein is met zand bestrooid en groepen duiven trippelen er rond. Alle tribu nes zijn thans tot de laatste plaats bezet en rondom zitten de toeschouwers tot hoog op de daken. Op de buitenwegen laat de drukte nog wat te wenschen en naar verluidt zou den duizenden daar nog een behoorlijk plaatsje kunnen vinden. Om twaalf uur begeven de voorzitters van de Kamers en de deputaties, die het adres van rouwbeklag aanboden, zich naar het kerkgebouw. De Markt is ineens vol leven en beweging, de marinekapel is verschenen met detachementen mariniers, de adelborsten en zeer vele militairen van politietroepen. Majoor van Santen, hoog te paard, geeft zijn bevelen en binnen een kwartier is de Markt weer ontruimd en hebben allen die niet alleen ter zijde van het plein maar ook van de straten hun afzetposten ingenomen. Klokgelui overstemt het rumoer. Technici van filmauto's zijn in volle actie. De perstri bune is vol met hooggehoede en in zwarte jassen gekleede journalisten. Er zijn er van alle naties. Vlak voor mij heeft een klein Ja- pansch vrouwtje een plaatsje gezocht en tee- kent alles wat zij ziet ijverig op in haar no titieboekje, in kleine onbegrijpelijke lettertee- kens. Na de militaire parade is het weer rustig op het Marktplein. Het wachten is nu op den stoet die lang reeds uit Den Haag is ver trokken. Om kwart over één klinkt een commando over het marktplein: „Oeeft acht!" Met kletterend geluid worden de geweren in den aanslag gebracht. Honderden duiven vliegen in breede zwermen omhoog, dan naderen de auto's, waarmede H.M. de Koningin naar Delft is gereden. Voorop de gesloten hof-auto, die vlak voor het kerkgebouw stopt. De pijpers van de ma rine laten hun schril gefluit hoorendan zet de marinekapel in met het Wilhelmus. Zwaar gesluierd treedt H.M. de Koningin het kerkgebouw binnen en haar volgen de Prinses en vele dames in rouwkleeding als donkere bontmantel. De klokken beginnen weer te luiden, het wachten is nu op den grooten stoet. Om kwart over twee wordt opnieuw het teeken „Geeft acht" gegeven. Ver- weg klinkt treurmuziek, die langzaam nader komt. Dan arriveert de stoet; voorop een groep bereden marechaussees, een kolo nel-commandant en dan eindelooz* rijen grijs-groene soldaten, met ranseis be rt 'kt. de bajonet op het geweer Zij trekken in begrafenispas voorwaarts en zien er moe en warm uit na den langen tocht. De militaire muziek stelt zich te mid den van het marktplein op en speelt den treurmarsch van Chopin. Dof klinken de tromslagen boven de schetterende klanken van het koper. Tamboers en trompetters met omfloerste trommen schrijden voorbij en eindeloos lang is de rij der militairen, die rond het kerk gebouw trekken. Huzaren in rijen van vier voeren een omfloerst vaandel in den stoet mee. Autori teiten in met goud bestikte uniformen ko men uit de rouwkoetsen; op een blauwen achtergrond is een gouden sleutel op hun jassen geborduurd. Schitterend-mooi zijn de hofrijtuigen. De koetsiers met witte pruiken en goud omrande steken, dragen witte broeken. Stalmeesters en rijknechten-majoors draven in hun karmijn roode uniformen heen en weer en regelen het tempo van den stoet. Dan nadert de rouwkoets bespannen mot 8 zwarte paarden met zwarte dek- kleeden behangen. Er zijn witte kronen op hun dekken geborduurd. De lijkwagen met zwart fluweel ge drapeerd draagt aan de achterzijde een reusachtige krans met op de linten de namen „Leopold en Astrid". De marinekapel speelt het Wilhelmus Een breede rij hooge officieren te paard salueert en dan wordt langzaam de lichthouten kist met een wit kroontje versierd uit den lijkwagen geschoven. Kamerheeren in lange zwarte pellerines dragen de kist langzaam het kerkgebouw bin nen. Vele glanzende hofkoetsiers volgen. Langzaam gaan de lakeien langs de por tieren en achter elkaar stijgen de vorstelijke personen uit en begeven zich naar het kerk gebouw. Prins Hendrik, Prins Karei van België, da mes in rouwdracht, vele vorstelijke gasten in uitheemsche uniformen. Dan rijden langzaam een viertal hofrijtui gen vol kransen voor de kerk. Het is een weelde van bloemen en kleuren. Autoriteiten geven de paarden aan hun oppassers over en betreden het kerkgebouw, waar de plech tige uitvaartdienst thans een aanvang heeft genomen. (Ongecorrigeerd.) Het gebouw van de vrijmetselaars loge „Grand Oriënt" te Cannee is heden morgen door een bomaanslag zwaar be schadigd. Kort voor 10 uur werden de bewoners in de omgeving van het gebouw opge schrikt door een hevige ontploffing. Spoedig daarop zag men uit de ramen van de groote zaal van het gebouw dich te rookwolken naar buiten komen Alle vensters waren vernield en het metsel werk is op verscheidene plaatsen zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Uit een onmiddellijk daarna ingesteld on derzoek bleek, dat kort voor de ontploffing een auto voor het gebouw had stilgestaan. Door de zeer smalle straat rijden zelden auto's. Zoolang de auto stilstond, was de motor niet afgezet. Op 89-jarigen leeftijd is hedenmorgen te Kaapstad overleden de oud-president van den Oranje Vrijstraat F. W. Reitz. Hedenmorgen zijn te Berlijn drie com munisten ter dood veroordeeld, beschuldigd van het organiseeren van een overval op een S. A. huis, in Juni 1932. TERUG NAAR DE LENTEAARDE, Wij willen onze tochten naar het rijk der sterren voor een oogenblik onderbreken, om die straks nog enkele keeren voort te zetten, en een blik slaan om ons heen op de aarde rondom ons, waar intusschen in den loop der dagen het vroege voorjaar is ontwaakt. Wel zullen ook in deze weken van Maart aan den kiaren vries-hemel de sterren tinte len in heldere, nog wintersche pracht en de voorjaarsmaan gaat op over de landen, maar in die landen zelf en in de bosschen en langs de wegen, in duin en park, overal, overal zingt nu het lente-npraeludium over de wereld. Ik heb hier voor mij staan in een simpelen rood aarden bloempot wat witte druif hya cinthen en in hun teere schoonheid is het wonder van de lente gesymboliseerd. Hoe fijn is het doorzichtige groen van stengel en lange bladen, hoe zeldzaam bekorend en ontroerend het zachte wit van de fragiele klokjes, dichtgerijd aan langen steel. Het is of erin beeft de zachte klop van het eerste voorjaarleven. Of liever: het is niet alleen alsof, het is werkelijk zoo, in deze broze schoonheid manifesteert zich innig, maar sterk het groote mysetrie van de herboren natuur, die opnieuw ontwaakt in glorieusen luister. En wat hier in den gracieusen een voud van de witte klokjes van deze lente- plant uit onze kamer leeft, dat uit zich op duizend-eenvoudige wijs alom. Dat is het altijd eendere, maar ook altijd nieuwe lied, dat opgaat over dorre akkers en nog kale boomen, het lied waar de merel van zingt en de mees van pinkelt, dat de leuwerik hoog ten hemel heft en dat de vroege kievit roept over de lage landen. Daar in de wei daar zong Daar in de boomen zong Hoog in den hemel zong De lente een lied, zooals Adama van Scheltema het zegt in dat mooie vers „Voorbij", waarin zoo zuiver iets van het levensmysterie, dat altijd lokt en bloeit en ontroert, is uitgedrukt. En waarheen zullen wij nu gaan, om iets van dat mysterie te beleven? want dat wij het noodig hebben, dat is wel zeker. In de wandeling dezer tijden, in de triestheid van zooveler vooruitzicht, tè midden van zooveel schuld en druk en dreiging, is het meer dan ooit om het contact met de oerbronnen van 't leven niet te verliezen, opdat misschien daardoor meer openheid, meer zuiverheid meer frischheid en kracht ons deel zal wor den. Voor die paar bloeiende druifhyacinthen, voor een bos narcissen als lentegroet gehoeft ge niet ver van huis te gaan. Maar het is ook in de kruising van de Maartstormen langs den Frieschen zeedijk, in het spel van de gol ven, stérk en machtig onder den blauwen hemel en de felle zon, in de wilde pracht van het nog onbedorven moerasland, waar de gagel geurt en de wulpen weer zullen roepen, in de eerste spikkelingen van lente groen in het stadspark of in den lijsteiroep hoog in de purperomwaasde iepenkruinen. Het tintelt in den pittigen wind, die de grootsche wokenstoeten in machtige bewo genheid langs den voorjaarshemel jaagt en net twinkelt in het zachte Led van een klei nen lentevogel. Het is de felheid en de teer Tfeid, de gloed en de stilte, de uitbundigheid straks in en eersten iprillen luister, maar het zal het volle accoord zijn als alles bot en groent en bloeit en roept en zingt en fluit en het is het praeludium van deze weken, maar het is langs den harren dijk in Maartsche vlagen en aan den luwen boschrand waar het speenkruid bloeit, het is in de grootsche wolkgevaarten van de buiigen dag en in de witte klokjes in 't zonnige gras, in het koes terende morgenlicht van een al warme voor jaarszon, het is alles het roepende, worste lende, zingende, triomfeerende leven, dat uit goddelijke bronnen ontsproten ook in donke re tijden de aarde tooien zal met weidsch en wonderbaar ornaat. „Musico" te Den Haag gaf van onzen stadgenoot Joh. Brands een vrouwenkoor a capella uit. „Avondliedeke" is een gedicht van Alice Nahon dat Brands de gelegenheid gaf tot het schrijven van een welgeslaagd koornummer. Mevr. DidoZuidberg Jkvr. Strick van Linschoten bespreekt het in „Symphonia", van 15 Maart j.1. en laat er zich aldus over uit: „Avondliedeke is een aanwinst te noe men voor onze vrouwenkoorlitteratuur. De woorden zijn zeer mooie en gevoelvol, de mu ziek, die zeer eenvoudig en melodieus is, vormt hiermede een mooi scheel. Het zal een dankbaar werkje zijn om in te studeeren". A. K. Ds. A. E. K. Bolland, herv. predikant te Schellinkhout heeft tegen 15 April wegens voortdurende ongesteldheid emeritaat aan gevraagd. E>s. G. E. Alers, evang. predikant te Hoorn heeft het beroep naar Aruba (Cura- $ao) aangenomen. De raad kwam gisteravond in spoed- eischende zitting bijeen. Afwezig de heeren mr. Buiskool en van Nieland. De voorzitter sprak een woord van herden king gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Koningin Emma. De raad ging hierop onmiddellijk in co mité. Na heropening werd besloten tot het aan gaan van net contract met de provincie in zake de haven- en kanalenplannen. De arbei ders, daarbij te werk gesteld, zullen op 1 Maart 1934 minstens drie maanden in de gemeente woonachtig moeten zijn. Bij de rondvraag verzocht de heer v. Erp B. en W. het besluit, om aan de afd. Schagen van de S.D.A.P. in het gemeentehuis een kamer beschikbaar te stellen voor het geven van inlichtingen, in te trekken, aangezien hij vreesde, dat ook andere politieke partijen een dergelijk verzoek zullen indienen en hij het niet gewenscht oordeelde om van officieele zijde welke politieke partij ook, te steunen. De voorzitter antwoordde zich als liberaal op een breed standpunt te stellen. Ook aan niet-soc.-dem. worden inlichtingen gegeven en eventueele aanvragen van anderen wor den ook in overweging genomen. Nadat de voorzitter mededeelde dat hij de gemeente te Delft zal vertegenwoordigen, volgde sluiting. In een op Maandagmiddag gehouden vergadering van het Polderbestuur werd als opzichter-bemalingsbeambte met 13 stemmen benoemd de heer Joh. P. Groot te Alkmaar De heer K. Mast te Terband bij Heereveen verkreeg 2 stemmen. Zondag 25 Maart 1934 's avonds 8 uur gaf de tooneelvereeniging Nieuw Leven een openbare uitvoering in het café van den heer van Kleeff. De opkomst van het publiek had grooter kunnen zijn. Opgevoerd werd „Ge kocht en betaald", tooneelspel in 4 bedrijven door George Broadhurst, regie J. Rossebac- ker. Zoowel de personen die de hoofdrollen ver vulden als zij die 'n meer ondergeschikten rol hadden, hebben allen uitstekend spel te zien gegeven, hetgeen wel het daverend applaus van het publiek bewees. Verzorging van too- neel en grimeer van den heer Groothuizen, dit alles werkte mee om dezen avond te doen slagen. Het slot was een gezellig bal. De Ned. Ver. tot Afschaffing van Alco holische Dranken hield Zondagavond in het gebouw voor Sport er. Kunst een goed be zochte propaganda-avond. De lage entree en de mooie film van de Ned. Vereeniging zul len aan het bezoek niet vreemd zijn geweest De voorzitter, de heer G. Dijkstra, opende en wees op de taak die we vervullen. Daarna werd de mooie film in verschillende a.ten uit- gevoerd. Het mooie en opvoedende werk, waarvoor velen zich geven, trok aan ons oog voorbij. Het was een goed geslaagde avond De heer Th. Min heeft Zondag het eerste kievitsei gevonden en aan de commis saris der koningin gezonden. Maandagmorgen werd door het ge meentebestuur overgegaan tot de verhuring voor twee jaar van landerijen en wegen in de gemeente. De belangstelling was groot ge noeg, doch de prijzen waren uitermate laag. Een perceel, groot 51 aren en een perceel van 71 aren bracht slechts (voor elk perceel) f 20 op. De totale opbrengst was slechts 56.35 In de gehouden gemeenteraadvergadering werd meegedeeld, dat de Maatschappij Het Zwanenwater 100 beschikbaar had gesteld ter bestrijding van de werkloosheid. Daar de gemeente geen geld meer heeft, werd beslo ten de werkverschaffing stop te zetten. Van de N.V. Bouw- en Exploitatie-Mij. H.A.G.E.B.O. in Den Helder was een aan vraag ingekomen voor het koopen van een perceel gemeentegrond, groot 1542 M2., be stemd voor het bouwen van een modern badhotel. Besloten werd dien grond voor 700 te verkoopen. Van den Staat der Ne derlanden werden eenige perceelen strand vlakte gekocht. Het aantal opcenten op de gemeentefonds- blasting werd op 80 vastgesteld Met 4 tegen 3 stemmen (die der s.d werd besloten tot 't aanbrengen van de beken de wijzigingen in het ambtenarenreglement ter zake van politieke gezindheid der ambte naren, huwende ambtenaressen, het dragen van insigne en het uitsteken van vlaggen. De 28-jarige arbeider v. d. B. te Den Helder, die zijn vroeger pension in de Cron- jéstraat wilde binnendringen, hoewel hem de toegang was ontzegd, is door de politie Searresteerd en ter beschikking van de Justi- e gesteld. In verband met de verlaging der loonen in de werkverschaffing heelt het gemeentebe stuur van Wieringen zich tot den minister van sociale zaken gewend met den volgenden brief: Uwe Excellentie veroorlove ons met een enkel woord terug te komen op de mededee- ling bij uwen brief van 7 Febr. j.1. nr. 2-2506, afd. W. en S., dat het uurloon bij de werk verschaffing voor de werklieden uit deze ge meente wordt teruggebracht van 30 tot 28 cent. Wij betreuren die beslissing zeer en ach ten haar in haar gevolgen noodlottig niet alleen voor de betrokken arbeiders, doch ook voor de geheele gemeente Wieringen Uwe excellentie is bekend met den betreurens- waardigen toestand, waartoe de beëindiging van de Zuiderzeewerken in deze gemeente heeft geleid. Het enorme overcompleet van arbeiders, in hoofdzaak grondwerkers, be staat nog steeds. Deze arbeiders kunnen niet vertrekken; omdat zij door den stilstand m de uitvoering van groote werken in ons land nergens werk kunnen vinden. Het zeer groote woningtekort houdt de woninghuren op een hoog peil en de levensstandaard is nog steeds bovenmatig hoog. Uwe excellentie beroept zich voor de geno men beslissing op de loonen in het vrije be drijf, doch dit beroep vindt o.i. geen steun in de feiten. Wij begrijpen zeer wel, dat een drukking der loonen in dc tegenwoordige tijdsomstandigheden wenschelijk en zelfs noodzakelijk is, doch moeten daarbij wel het voorbehoud maken, dat 'n bestaansminimum gewaarborgd blijft. Een oordeel omtrent dit noodzakelijk bestaansminimum kan slechts worden gevormd, indien alle plaatselijke fac toren in aanmerking worden genomen. Wij vreezen, dat uwe excellentie bij het nemen der beslissing meer het oog heeft gericht op de bestaansvoorwaarden in de Wieringer- meer dan op die zooals deze zich in gemeen te Wieringen voordoen. De arbeiders zinken hier steeds dieper in den put. Wij veroorloven ons uwe excellentie te ver zoeken de genomen beslissing in nadere over weging te nemen, omdat naar onze vaste over tuiging onder de bestaande omstandigheden een uurloon van 30 cent het minimum is waarvan deze meestal groote gezinnen kun nen bestaan. MISDAAD EN OVERTREDING IN DE GEMEENTE WIERINGEN OVER HET JAAR 1933. Aan de hand van de cijfers eener dezer dagen opgemaakte statistiek kan worden vastgesteld, dat in de gemeente Wieringen over het jaar 1933 46 processen-verbaal wegens misdrijven zijn opgemaakt, vnl. mis drijf tegen de openbare orde, 3 tegen het openbaar gezag, 2 tegen de zeden, 5 wegens beleediging, 2 misdrijven tegen het leven, 10 wegens mishandeling; diefstal en stroo- perij 14; verduistering II bedrog 1; vernie ling 5 andere misdrijven 2. Overtredingen zijn er heel wat meer ge constateerd, n.1. 229. Ze betroffen: straat schenderij 1; openb, dronkenschap 9; ande re overtr. W. v. S. 21; arbeidswet en vei ligheidswet 39; motor- en rijwielwet 73; jacht en visscherij 10; leerplichtwet 1; an dere wetten 51; verkeershepalingen A P.V- 5; andere gemeentelijke verordeningen 19. De Pelikaan ie heden te Caïr komen. ,-<"ro De Kwartel (uitreis) is in Diast komen; de Pelikaan (thuisreis) Bagdad. andde jQ Het Aerologische instituut te sn bij Leningrad, heeft Zondag een poging oidernomen met de dige" stratosfeer-ballon Deze o'nhl de al Ion heeft een hoogte bereikf®®®" 21 K M. Alle apparaten hebben JLt V4!1 gefunctionneerd, zoowel bii hit 806(1 gen, zoowel als bij het dalen Op 000 meter hoogte bed roet? h* peratuur 50 graden Celslus bonedlu vriespunt. Vervolgens nam de en op 21 K M. hoogte was het noe m 40.7 graad Celclus koud. De lingen omtrent temperatuur luchw hygroscopische-toestand van de feer e.d. werden van de ballon uit i. draadloozenweg medegedeeld ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. 173e Algemene Vergadering, De Algemeene Vereeniging voor Bloem, bollencultuur hield giste: onder voorzhw schap van den heer Ernst H. Krelage hS 173e Algemeene Vergadering. g De voorzitter, de heer Ernst H. Kre3age deelde over de aanstaande ten toonstelling ol mede, dat de beplanting van het 20 HA groote terrein volkomen verzekerd is dow de ingekomen aanmeldingen. En ook het welslagen der vijf in het groote gebouw te houden tentoonstellingen is nu reeds ver. zekerd. Het buitenland laat zich niet ori* tuigd, zoodat het internationale karakter der tentoonstelling zich niet zal verloochenen. Het jaarverslag van den secretaris-pemÉ» meester werd z. h. s. goedgekeurd, evenals de rekening en verantwo-rding. Het saldo van ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 53.581.74 V,. De voorzitter deelt dan jnede, dat eenige moties zijn ingekomen, nadat de agenda voor deze vergadering reeds was vastge steld. zoodat zij slechts besproken kunnen worden, doch niet in stemming gebracht. De afdeeling Bovenkarspel wenschte dat de inmenging van de regeering in de sanee ring van het bloembollen vak gestaakt worde. De afgevaardigde lichtte de motie toe. Ook de afdeeling Hoogkarspel sprak zich tegen de saneering van regeeringswege uit, de af gevaardigde van deze afdeeling vroeg zich af. of er geen mogelijkheden bestaan om den omzet te vergrooten. inplaats van tot ver nietiging over te gaan. De afd. Voorhout wenscht de regeerings- inmenging te behouden. De voorzitter merkte op, dat bet HB. hel oogenblik nog niet gekomen acht om te be slissen over al of niet voortgaan met de sa- neeringsmaatregelen. Dit kan pas in dm loop van het jaar worden beoordeeld. W« meent het H.B. dat de saneering niet moet worden uitgebreid. Een motie van de afd. Westland kwam hierop in bespreking, om het H.B. op j* dragen te bevoegder plaatse de aandacht te vestigen op de billijkheid, dat bij de vast stelling van het tuinbouw-beperkingspercffl- tage eerst de oppervlakte bloembollen W» worden afgetrokken, aangezien voor bloem bollen reeds teeltbeperking heeft Plas™ gehad. Het H.B. was var, oordeel, dat scheiden moet worden tusschen die terr nen, die uitsluitend voor bollenteelt wornra gebruikt en die, waarop voor- en natee bollen geschiedt. In het laatste geval m het tuinbouwbeperkingspercentage wo toegepast; m 't andere geval is het bi dat dit r.iet nóg eens geschiedt. daar bollenterrein reeds een beperking is past. Het H.B. zal zich hierover tot dt reg« ring wenden. Na de rondvraag hield prof- dr. E. va Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembollen onderzoek te Lisse, lezing over: „Dringende problemen voo cultuur en export van bloembollen. Zaterdag werd de jaarvergadering den van de tuinbouwvereen. „De Een 9 Voorzitter was de lieer Jh- de Boer. -1 De penningmeester deed rekening e/! antwoording van zijn beheer en JjJJ dat het onmogelijk was de rekening^ te krijgen. Dank zij de °P0fjen^if. „„tvang* hebben wij nu een batig sa'd"- D j V<a sten bedroegen 2140.88, de uitga 2068.42. toe- De penningmeester merkte op d stand heel wat beter is dan ver nstateerd» In het jaarverslag werd o.m. ge gt. dat de kooltelling door ïederee waardeerd. o0jfi is Dt poterbewaarplaats, hoe nu' ;s nog steeds een bron van zorg offl d« genomen door blocmbollenkweeke« refli bollén in de poterbewaarplaats ^aar- Gewezen werd op de teeltbeper door velen in het gedrang komen- toCj, de toestand wel iets verbeterd.. Lan de fiscus wel niet veel halen ast-baar gendijk, daar er nog niet vo? komen van de tuinders zal zijn^ jouden Het bestuur stelde voor op het sproeien van aardappelen lna01e. gingswege wegens te geringe Sfl Aldus besloten. ^ing v Voorstellen voor de jaarver* Noordermarktbond. u„r0iichteaa De heer E. Slooves zou een verP voerregeling willen hebben. gest&^ Na uitvoerige bespreking met als uitsiag 13 vóór en de

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6