Invrijheidstelling van Onnes gevraagd AKKER.CACHETS' JUcfdsaa&m G De Nijenrode-zaak. Wegens den gezondheidstoestand van verdachte. MOPGEN BESLISSING. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). "AKKERTJES" huiskamer in lichterhlaaie. Hij wekte onmid dellijk zijn beide broers. In nachtgewaad hebben zij de woning verlaten. Zij hebben nog een poging gewaagd in de huiskamer den hond te bereiken, maar dit werd hun door den dichten rook belet. Vervolgens heb ben zij de brandweer gealarmeerd. Deze is met rookmaskers de woning binnen ge drongen en heeft den brand tot de huiskamer weten te beperken. Ook den hond heeft de brandweer nog weten te redden. Vermoede lijk is het achteloos wegwerpen van een brandende cigaret in een papiermand de oor zaak van den brand. Drie werklieden in brand geraakt; Een zwaar gewonde. In den laten middag zijn drie werklieden, die bezig waren een rubbervloer te leggen in de in aanbouw zijnde school van de Christus Koning Kerk te Nijmegen in brand geraakt, doordat benzine, welke zij gebruikten, vlam vatte. Eén van hen, zekere A. L., kreeg ern stige brandwonden en is in levensgevaar lijken toestand naar het Canisius ziekenhuis vervoerd De beide andere werden slechts licht gewond. De brandweer wist het brand je, dat ontstaan was, spoedig meester te wor den. De materieele schade is niet groot. Cacaopakliuis uitgebrand. Gistermiddag is te Zaandam door onop gehelderde oorzaak brand uitgebroken in het cacaopakhuis „Aurora" van de firma J. Stuurman te Koog aan de Zaan. De brand- weer was spoedig met veel materiaal aan wezig, doch kon niet verhinderen, dat het pakhuis, dat geheel van hout was opgetrok ken, werd verwoest. Een partij cacaodoppen werd mede een prooi der vlammen. KORTE BERICHTEN. Te Beets in de gemeente Opsterland is door kommiezen en politie een geheime distil leerderij in de woning van H. v. d. B. ontdekt Een groote hoeveelheid spiritualia en mate riaal werd in beslag genomen. HET DRAMA IN MUIDEN'S RAADSZAAL. Ibelings naar een krankzinnigen gesticht. Gister is in raadkamer der rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak tegen den strandfotograaf Ibelings uit Muiderberg, die in September van het vorige jaar in de raadsvergadering te Muiden een aantal re volverschoten heeft gelost, waardoor H. Veth werd gedood en o.a. burgemeester De Raadt ernstig werd gewond. Zooals wij reeds meldden heeft de offi cier buiten vervolgingstelling van Ibelings gerequireerd en diens opsluiting in een krankzinnigengesticht, benevens de ter be schikking stelling van de regeering, geëischt. De verdediger, mr. B. J. Stokvis, heeft in deze zaak gepleit, waarna de rechtbank vonnis wees en, conform den eisch van den officier, Ibelings' buiten vervolgingstelling gelastte, benevens zijn opsluiting in een krankzinnigengesticht. DE MOORDZAAK TE WOERDEN. Verdachte krijgt 6 jaar. Gister heeft het hof arrest gewezen in de zaak tegen den Duitschen bedrijfsleider H. A. W. J. B., die door de rechtbank te Utrecht op 2 Januari wegens doorslag was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar. Verdachte zou in den vroegen ochtend van 5 September j.1. den directeur van de dakpannen fabriek te Woerden, jhr. van Ingen zijn chef, door revolverschoten van het leven hebben beroofd. De proc.-gen. had bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Het hof ver oordeelde verdachte tot 6 jaar gevangenis straf wegens doodslag. AMSTERDAMMERS OP STROOP TOCHT IN DE BETUWE. Voor de Arnhemsche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoorden de leden van een Amsteraamsche dievenbende, die gewoon was per auto op roof uit te trekken. Twee lden der bende hadden zich te verantwoorden wegens iefstal met braak in de pastorie van de r.-k. kerk te Afferden, gemeente Druten, waar zij de brandkast forceerden en 800 a 1000 ontvreemdden. De eisch luidde resp. twee en een half jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf. Dezelfde verdachten en twee Amsterdam- sche arbeiders hadden zich vervolgens te verantwoorden wegens inbraak te Druten in den nacht van 13 op 14 Juni. Het viertal heeft toen ingebroken in de r.-k. kerk; de offerblokken werden gelicht en in de pasto rie de brandkast geforceerd. Daar bedroeg de buit ongeveer 900. De eisen luidde tegen twee verdachten drie jaar, tegen de beide anderen een jaar gevan genisstraf. BUMA CONTRA MUSICI. Kort geding, uitspraak 3 April. Voor den president der rechtbank te Am sterdam werd gister in kort geding gepleit inzake een eisch van de vereeniging „Het Bureau voor Muziek Auteursrecht" (Buma) tegen de leden van een orkest, die in een café op 10 Maart, 23 Maart en 24 Maart in breuk op auteursrechten zouden hebben gemaakt. Eischeres verzocht den president, bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, de gedaag den te verbieden om zonder toestemming van eischeres muziek uit te voeren of te doen uitvoeren, waarop componisten of andere rechthebbenden, die bij eischeres zijn aangesloten, auteursrecht kunnen doen gelden. Voorts vroeg eischer vaststelling van een dwangsom van 500. Voor de musici-gedaagden trad op mr. A. Herzberg. PI. bestreed de dagvaarding en de ontvankelijkheid van de vordering. PI. was van meening dat de president in dit geval niet bevoegd is. Hij concludeerde tot afwijzing der vordering. Mr. J. Heintz lichtte de dagvaarding toe, waarbij hij uitvoerig betoogde, dat de mu sici inbreuk op de auteursrechten hadden gemaakt. De president zal 3 April vonnis wijzen. Na de verklaringen van de Duitsche getuigen en na de ontkenning van den heer Koning inzake zijn houding tegen over de verzekering is de spanning in de zaal aanmerkelijk toegenomen. De verdachte Onnes is weer in de zaal tegenwoordig. Te drie uur komt de rechtbank bin nen, er gebeurt echter niets bijzonders. Het getuigenverhoor wordt voortgezet Koning komt naar voren en deelt de rechtbank mee, dat hij er prijs op stelt, wanneer de rechtbank zoo spoedig mo gelijk den veearts ter Beek uit Naarden hoort. Hij zegt nog eens, dat hij nog nooit een hond met gebroken pooten zag. De rechtbank zal veearts ter Beek dag vaarden tegen Zaterdag a s. Als getuige wordt dan gehoord een boer uit Breukelen, wiens land grenst aan de terreinen van verdachte Onnes. Het blijkt, dat tusschen zijn terrein en dat van Nijenrode een breede sloot ligt, een brug bestaat op die plaats niet. Ook een tweede inwoner van Breuke lenNijenrode, die vroeger op het ter rein van /den heer Onnes een tuinhuis had gehuurd, verklaart, dat een breede sloot, die men niet gemakkelijk kan overtrekken, de beide terreinen scheidt. Getuige had indertijd een plank ge legd, om zijn kippen mogelijk te maken de sloot over te steken. Bij zijn vertrek in Mei 1931 heeft hij de verbinding weer opgebroken, zoodat er na dien tijd geen verbinding meer be staat. Deze getuigen zijn gehoord in verband met de schetsteekening van het kasteel en de omliggende terreinen. Volgens Koning zou deze teekening zijn gemaakt door Onnes en door verd. aan get. Ko ning zijn gegeven. Er worden foto's en situatie-teekenin gen getoond door de verdediging, en het blijkt dat de sloot inderdaad te breed is, om er over heen te springen. De officier is het er niet heelemaal mee eens, er is een plek, waar de sloot minder breed is en hij zou wel kans zien er met een polsstok over heen te komen. Verdachte: Ja, als ze een bootje ihee- nomen komen ze er ook over en anders in zwempak. Gehoord wordt vervolgens de tuin baas, die de poort sloot Eerst stelt de president enkele vragen. Getuige heeft den nacht van de inbraak de poort laten openstaan, waarop den volgenden dag aanmerking is gemaakt. De pcort werd altijd gesloten en dien avond moet hij het vergeten hebben, 't is mogelijk dat, zooals meer geschiedde, hij vroeg naar bed wilde en dan aan het andere peivo neel vroeg de poort te sluiten. Waarom getuige op den dag der ar restatie den rechercheur het adres van den heer Onnes in Den Haag i.iet heeft willen opgeven en gezegd heeft: vraag het maar aan den beer Goudstikker zoo informeert de Officier, en getuige antwoordt, dat hij misschien confuus was, er in elk geval geen bepaalde reden voor op kan geven. Dat de poort dien nacht heeft opengestaan, moet een zui ver toeval zijn geweest. Uitdrukkelijk verklaart getuige op vragen van den verdachte, dat de burchtheer hem direct noch indirect heeft opgedragen of doen te kennen geven, dat de poort dien nacht of in dien tijd open moest blijven. Nadat nog enkele tuinlieden zijn ge hoord, die zich niet herinneren, dat zij de groote poort 's morgens, toen zij om half zeven op hun werk kwamen, open vonden, wordt buiten tegenwoordig heid van verdachte dr. Lichtenbelt gehoord, die eenige mededeelinger. doet omtrent den gezondheidstoestand van verdachte. Deskundige concludeert, onder uitvoe rige motiveering, dat de preventieve hechtenis zeer nadeelig voor verdachte moet zijn De kwaal, waarvoor deskun dige den heer Onnes jaren lang heeft behandeld, moet gedurende het jaar da„ dr Lichtenbelt den heer Onne< niet heeft gezien, zeker zijn toegenomen. Verzoek tot invrijheidstelling Wanneer de president de zitting hier na wil schorsen, zegt mr. Muller Massis dat hij de Rechtbank nog een verzoek wi! doen. President: Maakt u het niet te lang want een van de heeren (doelende op de leden der Rechtbank) wil vroeg weg. Verdediger: Ik zal het kort maken. President: En een beslissing geven wij dan Zaterdag wel. Mr. Muller Massis noemt nu ver dachte keert op verzoek van mr. Kap peyne om zich emoties te sparen, niet meer in de zaal terug de?» zitting een der merkwaardigste in dit proces Wat do feiten betreft is vastgesteld, dat daar voor gebruik is gemaakt van twee es sentieele hulpmiddelen: een schetskaar tje van de ligging van het kasteel en een mes, waarmee na het forueeren van het ruitje de schuif voor het raam kon wor den weggetrokken. Vastgesteld is nu, dat niemand, die eenigszins van de situatie van het kas teel op de hoogte is, een dergelijk schets kaartje zou hebben gegeven. Het is on bestaanbaar, dat een insider het heeft gemaakt. Onnes zou, volgens Koning, dat schetsje hebben gegeven. Wat betreft het mes, Koning weet er de herkomst niet precies van aan te geven en is op deze twee punten zeer onvast. Op grond van hetgeen tot nu toe is ge bleken, aldus pi., meen ik, dat de mar teling van de voorloopige hechtenis niet lang mag voortduren en meen ik op eenigerlei wijze de invrijheidstelling van verdachte te moeten vragen; hetzij, dat men hem uit het voorarrest omslaat, hetzij dat de Rechtbank de voorloopige hechtenis schorst. President: Dus u vraagt het op grond van geen bewijs Verdediger: Ik vraag het op grond hiervan, dat op deze twee punten de zaak zoo aan het wankelen is gebracht, dat het moet worden betwijfeld of ze wel ooit weer stevig zal komen te staan. Mr. Kappeyne van de Capello sluit zich hierbij aan. Groote vraag in dit proces, zegt pl„ is: Spreekt Koning waarheid? In deze zitting zijn Duitsche getuigen gehoord, die de reputatie van Koning als getuige ernstig hebben aan- gestast. Zij verklaarden, dat Koning be reid was voor 33 000 mark welke ge- wenschte verklaring in een proces te willen afleggen en Koning heeft deze verklaringen onder eede als heeten lie gen aangemerkt. Het zou hierdoor aan nemelijk kunnen zijn gemaakt, dat Ko- ning's verklaring meineedig is. Standpunt van pl., dat hij ook met kracht bij zijn cliënt heeft doen in nemen, is, dat deze lijdensbeker tot den bodem moet worden geledigd. Zelfs bij de sluiting zou géén invrijheidstelling werden gevraagd en nog de veertien dagen tot de uitspraak worden afge wacht. Zou pl., van dit standpunt, het verzoek van zijn medepleiter niet wil len steunen, anders wordt dat, nu ver dachte van dag tot dag verergert en zoo hard bergafwaarts gaat. Hierom sluit mr. Kappeyne zich aan bij het verzoek van mr. Muller Massis. De offocier mr. Van Dullemen zegt, dat de punten: schetsteekening en mes reeds in het vooronderzoek voldoende bekend waren. De verklaringen van Ko ning. cok dat geschiedde reeds in het vooronderzoek, moeten eenigszins scep tisch en nauwkeurig worden nagegaan In den toestand is niet buitengewoon veel veranderd. Een enkel punt mag ter zit ting eens wegvallen, er blijven nog ge noeg punten over, die in elkaar grijpen en die klopten op Hetgeen Koning heeft uiteengezet. En daarbij moet worden bedacht, dat Koning zich toch door de bekentenis altijd zelf aan een strafver volging heeft blootgesteld Van dr. Overbeek, die den verdachte heeft bezocht, heeft de officier mededee- ling gekregen dat er geen reden is den verdachte in vrijheid te stellen en spr. kan daaraan dus niet medewerken. Mr. Muller Massis merkt nog op ten aanzien van de positie van Koning in deze zaken, dat hij niet zoozeer mede verdachte als wel beschuldiger is. De voorloopige hechtenis van Koning is op geheven, hij kan zich bewegen, hij heeft zelfs toestemming gekregen met Pa schen naar het buitenland te gaan dat alles heeft hij aan zijn voorstelling va i zaken te danken Maar de heer Onnes wordt geestelijk en moreel in zijn verdediging belemmerd. De president deelt hierna mede, dat de rechtbank Zaterdag haar beslissing op dit verzoek zal geven en schorst te zes uur de zitting tot dien dag. Verduidelijking. Naar aanleiding van de zitting, waar in door den heer Goudstikker de exper tise van mr. Beets ter sprake is ge bracht .heeft mr. Eeets met betrekking tot het daarop betrekking hebbende aanmerking gemaakt op het daarboven geniaalste hoofd. Inderdaad is daarin door onjuiste volgorde der feiten een andere meening gewekt dan wij bedoelden en ook uit het verslag kon blijken. Er stond in den kop „Mr. Beets, die de schilderijen valsrh heeft verklaard, heeft getracht de doeken te verkoopen." Mr. Beets, het verslag gaf het aan, heeft, nadat hij de bemid deling van anderen voor verkoop had ingeroepen, eerst daarna zelfstandig zijn oordeel over de schilderi'en gevormd Een verkeerde indruk, die door het hoofd kan zijn gewekt en dien w'j be- treuren, nemen wij hierdoor gaarne weg. monding van de Oude Hoornsche vaart vroe gen B. en W. aan den raad machtiging tot aankoop van grond en water benoodigd voor ïet maken van een nieuwe doorvaart tusschen c e Oude en de Nieuwe Hoornsche vaart on der voorwaarde, dat den raad mededeeling zal worden gedaan van de bestede koopsom Gistermiddag te één uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig waren de heeren Venneker, mr Langeveld en Ringers. De burgemeester sprak een korte en tref fende rede uit gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-moeder, welke door de raadsleden staande werd aangehoord. Na vaststelling der notulen werd mededee ling gedaan van de ingekomen stukken. B. en W. werden gemachtigd een commis sie in te stellen, welke tot taak zal hebben de mogelijkheid te onderzoeken van vestiging van 'n vliegveld in of nabij Alkmaar. Aan deze commissie, waarvan de heer Margadant secretaris wordt en die uit vertegenwoordi gers van diverse belanghebbende organisa ties wordt samengesteld, werd een crediet voor haar werkzaamheden toegestaan. De commissie bevat o.a. een viertal raadsleden waartoe benoemd werden de heeren Bülens Geels, Sietsma en mr. Langeveld. In verband met de overweging dat het ge wenscht is er toe mede te werken, dat er een doorvaart tot stand komt tusschen de te ver breeden Nieuwe Hoornsche vaart en de uit- Lyceumdwars- Korte Lyceumstraat men. De aan te koopen perceelen grond en water zouden bestemd zijn voor den aanleg van een verbinding tusschen de Nieuwe Hoornsche vaart en de uitmonding van de Oude Hoorn sche vaart overeenkomstig het plan van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. Het crediet zou bij suppletoire begrooting geregeld. De meerderheid van den raad achtte het verkeerd, dat geen rekening met de belangen van den' Ver. Brandstoffenhandel was ge- ïouden. Weth. Klaver legde uit, dat de voorgestel de oplossing 25.000 zou kosten, de verbete ring van de Nieuwe Hoornsche vaart zou evenwel f 70.000 kosten. Spreker had geen bezwaar tegen uitstel om alsnog de V. B. gelegenheid te geven met het Rijk, dat de meeste kosten draagt, tot over eenstemming te komen. De heer Vogelaar hield nog een krachtig pleidooi om ook van gemeentewege de be- angen van een plaatselijk bedrijf als de V B. te steunen. Besloten werd tot aanhouding der betrok- ten bijlage. Rijk, gemeente en V. B. kunnen nader con- 'ereeren. Weth. Westerhof wees er daarbij op, dat men de bezwaren van de V. B. niet gekend reeft, maar gaarne bereid is in dat op zichte desnoods een klein financieel offer te jrengen. D raad besloot aan den heer J. G. Schaaf alhier een aan de Lyceustraat gelegen per ceel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 225 M2., voor den prijs van 9 per M2. te verkoopen. Aan de zijstraat van de Dr. Schaepman- kade (loopende tot de Verlengde Landstraat) werd voorgesteld den naam te geven van Dr. Schaepmanstraat en aan de straat welke de verbinding vormt tusschen de Bleekerskade en de Lyceumstraat den naam van Korte Lyceumstraat. Van verschillende zijden werd er opge- wezen, dat B. en W. weinig vindingrijk zijn. De burgemeester wilde de straat den naam van geven. De heer Venneker pleitte voor een Canisius- straat. De heer Sietsma wees er op, dat er ook al een Schaepmanskade is. Dat kan verwar ring geven. De heer Stoutjesdijk wilde een straat naar den heer Thomsen noemen. De voorzitter zou wel een bloemenbuurt, maar niet een aparte bloemenstraat willen noemen. Na langdurige discussie werd besloten het geven van namen aan deze straten voorals nog aan te houden. 1. en W. werden gemachtigd tot huur van een nieuwe huistelefoon-installatie voor stad huis, politiebureau enz. van den Rijkstele foondienst tegen een huurbedrag van 620.40 per jaar. Besloten werd aan de Vereen, voor Volks huisvesting „Alkmaar'' alhier te verkoopen een in het verlengde van de Uitenbosch- straat gelegen perceel bouwterrein ter grootte van 2750 M2. voor den prijs van 6.50 per M2. B. en W. stelden voor over te gaan tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Van der Lijnstraat ter grootte van ongeveer 1694 M2. voor 7 per M2. aan den heer J. Glas te Heiloo, ten einde er 13 woningen op te bouwen. De heer Venneker betreurde het, dat men geen overleg gepleegd had met de woning bouwvereniging „Goed Wonen", die den zelfden grond als bouwgrond gewenscht had Wethouder van Slingerland wees er op, dat het Grondbedrijf slechts het aanbod be kijkt. Weth. Klaver meende, dat de woningnood niet meer zoo groot is, dat een woningbouw- vereeniging per cé de voorkeur zou moeten hebben. Hier kan het particulier bedrijf ge steund worden. Het is geen gewoonte, dat de gemeente zelf zich tot woningbouwvereeni- gingen richt. Al was dit een Kath. Ver., dit neemt niet weg, dat spr. principieel heeft willen handelen. De heer Westerhof lichtte toe, dat hij en weth. Bonsema een minderheid in het college vormden. Zij achtten het aantal beschikbare arbeiderswoningen eerder te klein dan te groot. De heer Woldendorp was van meening dat van de 50 leegstaande woningen er vele onbewoonbaar verklaard moesten worden Waarom verkoopt men aan anderen grond, welke eigenlijk al aan „Goed Wonen" ver kocht is? 'ieer Venneker wees er op, dat er lief hebbers genoeg voor een goede woning zijn. Waarom verkoopt men den grond wel om er 13 hhizen op te bouwen? De heer Keijsper wees er op,, dat er reeds een jaar lang een aanvrage is. Laat men de bijlage aanhouden. De heer Hoijtink merkte op, dat spr. er niet van op de hoogte is. Blijkbaar weten alleen de K.K. er alles van af. De voorzitter wees er op, dat het op het oogenblik slechts om deze aanvrage gaat. De heer van Slingerland zeide zich vrij te gc\oelcn en zou willen aanhouden of tegen stemmen. 6 De heer Sietsma vond 't niet loyaal grond r L°°Pe,n' die eiSenIiik al verkocht was. Weth. Klaver lichtte toe, dat er in de frac tie geen enkel besluit is genomen. De voorzitter deelde mede, dat B en W d: yoorstel tot grondaankoop terug nemen Ingevolge de verplichte gemeentelijke ver goeding bedoeld in art. 101 le en 9e lid der L. O.-wet werden de bedragen vastgesteld, welke over het ja?r 1930 en ingevolge de dnejaarl.jksche afrekening 1928 tot en mei 1930 aan verschillende bijzondere onderwijs inrichtingen verleend zullen worden Vastgesteld werden voor 1934 voor diverse bijzondere scholen de voorschotten op de ge meentelijke. vergoeding in de kosten van in standhouding becoeld in art. 101 le lid dm w \wet f". Jn nrt' 101 9e '>d der L. O.-wet Vastgesteld werd een verordening tot wij z-ging der verordening regelende de vooi waarden voor de levering van electriciteit en Voelt Ge U rillerig en ft het naar bed gaanV°<* twee "AKKERTJES" A *-of m j i j l te9en een, dat Ge U i18n N.d.rl0nd,ch gen5 weer w«« «mor. Product een hoentje voelt w» "AKKERTJES" zin 22"* Voorts-verdrijvers I Onov* troffen bij rheumatiek, sniSl pt)n, spit, zenuwpijn Per 12 stuks slechts 50 Gobruilrf dut voortaan uitduittnd Volgont roept van ApofK.k.r Dumonl Bovengenoemds prijs wordt verhoor me tBijslag voor Omzetbelasting. de te verrichten werkzaamheden door het gem. eledr. bedrijf te Alkmaar. Bepaald werd, dat voor de aansluiting van zg «e neeskundige hoog frequente toestellen L directie voorwaarden kan stellen ter beper ing van den hinder bij radio-ontvangst^ Een overeenkomst van 1 Juli 1926 'w schen de gemeente en het Prov. Waterlei dingbedrijf werd met een nieuw artikel aan' gevuld, waarin bepaald werd, dat indien wij zigingen of voorzieningen aan het buizennet van het P.W.N. moeten worden uitgevoerd in verband met door of vanwege de gemeeift Alkmaar uitgevoerde werken, de kosten daar. van voor de helft voor rekening van de meente Alkmaar zullen komen. De raad besloot tot verkoop van een per- ceel bouwterrein aan de Blaeustraat ter rootte van ongeveer 700 M2. voor 8 per K2 aan den heer P. Dekker, alhier. De raad besloot, met intrekking van het besluit van 9 Nov. j.1., het terrein ten Z. van den Bergerweg te doen ophoogen om het ge- schikt tt maken voor bouwterrein. Bepaald werd, dat de ophooging zal worden aanbe steed voor zoover het om zijn aard niet in eigen beheer wordt uitgevoerd. Aan B. en W. werd voor de uitvoering een crediet toegestaan van ten hoogste 240.000. B. en W. hadden in de betrokken bijlage oorspronkelijk ook voorgesteld tot uitvoering van het z.g.n. boschplan zonder rijkssubsidie te besluiten, wat nog een bedrag van 350.000 zou vorderen. Gelet op de omstandigheid, dat men aan dit werk vooreerst nog niet zou kunnen be ginnen, werd dit voorstel voorloopig door het college teruggenomen en werd voorgesteld alleen tot de grondophooging aan den Ber gerweg te besluiten, waardoor 170 werkloo- zen een vol jaar arbeid zouden hebben en waarmede dadelijk kon worden begonnen. De heer Vogelaar, Hoijtink en Keesom wenschten eerst de cijfers der toegezegde suppl. begrooting te zien. Weth. Westerhof zeide, dat die gereed is en in een volgende raadszitting kan worden be handeld. Voor- en tegenvallers heffen elkaar vrijwel op en er komt geen belastingverhoo- ging. Spr. drong er op aan, het voorstel aan te nemen, omdat het hier een productief werk betrof,"dat op den duur slechts winst kan geven. Weth. v. Slingerland deelde mede, dat de getaxeerde grond van het grondbedrijf f 245 000 minder waard is dan de boek waarde, welk bedrag van de halve millioen reserve moet worden afgeschreven. De grond- verkoop gaat evenwel weer in stijgende lijn Weth. Westerhof betoogde, dat het met de verminderde rijkssubsidie geen zin had nog het resteerend deel van de in Sept. aange wezen inproductieve werken uit te voeren. Een voorstel-Vogelaar om de beslissing uit te stellen tot na het bekend worden van de cijfers der suppl. begrooting, werd met 13—6 stemmen verworpen. wgjfl Het voorstel van B. en W. werd met 14—o stmmen aangenomen. Voorgesteld werd het plan van uitbreiding der gemeente (le gedeelte) in te trekken en te vervangen door een ander plan genaamd- uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer- B. en W. vroegen daarbij de bevoegdheid zoo noodig wijziging te brengen in voortuinen en de grenzen of richtingen van straten, gracn- ten en pleinen zoo noodig te verbeteren. Verscheidene raadsleden wezen er aan de hand van het adres der N.V. „Nooit Ge dacht" op, dat de onderhandelingen tusscMfl - deze N.V. en de gemeente niet goed OPW waren: De heer Keijsper wilde den raad en niet B en W. de bevoegdheid geven wijzigt»' gen in de details te brengen. De heer Keesom vond het plan van te kost baren opzet. Wethouder Klaver wees er op, dat men on- rplicht met „Nooit Gedacht" geconfereerd had en deze N.V. heel lastig was geweest B. en W. hadden slechts de groote lijnen va» het uitbreidingsplan uitgestippeld. Belaflgis hebenden konacn voor details later met o* zwaren bij B. en W. en daarna desnoods o'J den raad komen. Waar een rioleering naa het kanaal te kostbaar was, wilde men o- door het projecteeren van zoo vee mogen water vervangen. Spr. betoogde, dat ondan de uitvoering van werken de bouwgrond v N. G. niet te kostbaar zou worden en zette zich ook met het oog op den t/°or2 schreven tijd tegen het aanhouden der v lage. De heer Westeiitof stelde voor, dat haar plannen en bezwaren si Nooit ,clirifte' die kan Gedacht lijk bij ff en W. indient, opdat men - gn bekijken en ook de raad daarvan h]za£l ze|j nemen. Men zou intusschen de bijlage kunnen aannemen. qf. Na eenig debat werd besloten „Noo dacht" daartoe in de gelegenheid te s de bijlage evenwel nog niet aan te _a. maar aan te houden tot een volgende dering. 0ver De heer Hoijtink. die tijdens het deo de ophooging van bouwgrond aan oe -n terweg had medegedeeld, waarschijn J beroep te zullen gaan, verklaarde je einde der vergadering, dat hij niet r Je tot hem gerichte bedreigingen m-'a' noodzakelijkheid van spoedig wer* fing daarop terug kwam- Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10