DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt de MOTORRACES te Alkmaar Hit het Jlademmt 3)xvqdiiksch Omvzkht LBuitenland Met deelname van de meest bekende Belgische en Duitsche Motorrenners. 'Binnenland Oostenrijk ontvangt twee Paaschgeschenken Losse nummers 5 cents. Ho. 76 De nieuwe Oostenrijksche grondwet en de nieuwe veiligheidsbslasting. CR1TIEK. De veiligheidsbelasting PRIJS DER GEWONE AD VERTENT I EN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Vrijdag 30 Maart 1934 STAVISKY PLEEGDE ZELFMOORD. Gebleken uit de tweede obductie. Bonnaure naar Parijs. Openbare meening. VAN BURGERRECHT VERVALLEN VERKLAARD. O.a. ook Einstein. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang 2en PAASCH DAG 2 APRIL 1934. AANVANG HALF TWEE. „ALCMARIA" V.V.V. DE AANjSLAG UNTER DEN LINDEN. SCHEEPSBOUW HERVAT. In Engeland. HEFTIGE AARDSCHOKKEN TE BOEKAREST. INSULL WIL NAAR BULGARIJE. PROP AGAND A-VLIEGMACHINE. Met drukkerij aan boord. EEN „STOWAW4Y", DIE SUCCES H4D. Wat vandaag de aandacht trekt,.n DE BANKIER OTTO KAHN. f AANKLACHT. TEGEN MARTIN INSULL. Wegens verduistering. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Eerste Kamer. Met lofwaardige vlotheid heeft de Eerste Kamer het wetsvoorstel betreffende de con versie van Nederlandsche staatsschuld afge handeld. Gisteravond begaf zij zich in de Af- deelingen, het daarin verhandelde vonden we hedenmorgen als Eindverslag getypt op onze lessenaars liggen en het heeft niet eens een half uur geduurd vóór minister Oud met vol daan gelaat de vergaderzaal kon verlaten: zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming had de Kamer haar fiat aan het con- versievoorstel geschonken, nadat de minister het afdeelingsverslag mondeling had beant woord. Uit den aard der zaak kon hij, na de bespreking van de voordracht in de Tweede Kamer, niet veel nieuws mededeelen. Hij heeft de onelegantie van het opnemen van de 4 percentsleening van 1916 in de conversie enkel om daardoor gelegenheid te krijgen den aflossingstijd te verschuiven, natuurlijk weer verdedigd met een beroep op de omstandig heden, maar er toch ook op gewezen, dat we daarmede niets onbehoorlijks doen, nu we tot nog toe onze oorlogsleeningen zoo mooi hebben afgelost. Op twee punten wil len we echter nog even de aandacht vesti gen. In de eerste plaats is niet bij de wet vastgesteld, dat er geconverteerd zal worden tot een 4 percents rentetype; wanneer dc stand van de geldmarkt het zou toelaten zou zelfs tot een lager type kunnen worden be sloten. In de tweede plaats heeft minisGi Oud medegedeeld, dat de vorm der conversie nog niet vaststaat, maar dat het niet is uit gesloten, dat er voor het geheele te convertee- ren bedrag één groote leening wordt uitge geven. Na aanneming van het ontwerp is de Ka mer uiteengegaan tot 5 April. Dan zal des avonds alsmede den volgenden avond afdee- ungsvergadering worden gehouden. Tweede Kamer. Omtrent de avondvergadering der Tweede Kamer op Woensdag zijn we onzen lezers nog enkele mededeelingen schuldig. We zul len echter beknoptheid in acht nemen, nu het verhandelde reeds meer dan- een etmaal oud zal zijn, wanneer het hier volgende onder de oogen onzer lezers verschijnt. Na de wijziging, door minister Slotemaker gebracht in zijn ontwerp tot herziening van de Woningwet, waren de ernstige bezwaren van vele leden sterk in kracht verminderd. Men vond het niet mooi, dat bij de beslissing over raadsbesluiten in zake woningbouw het laatste woord pas door de regeering zal wordei\ gesproken nadat nog eerst de rijks inspecteur voor de volkshuisvesting in de zaak zal zijn gemengd, maar men heeft er in berust met uitzondering van de sociaal-demo craten. Deze achtten de regeling niet juist, zelfs ongrondwettig, en toen ten slotte de wijzigingswet werd aangenomen, stemden zij tegen. Verder dient vermeld, dat de heer Tilanus (c.h.) een vergeefsche poging heeft gedaan om aan een Duitscher, die 17 jaar geleden uit het Duitsche leger was gedeserteerd, des wege niet de naturalisatie tot Nederlander te verleenen. Zijn amendement op een natu- ralisatieontwerp om den naam van den be trokken Duitscher daaruit te schrappen kreeg slechts 9 stemmen. Ten slotte zij aangeteekend, dat de loods gelden met 20 percent zullen worden ver laagd. De Tweede Kamer heeft er haar goed keuring aan gegeven en de Eerste Kamer zal wel niet achter blijven. De Tweede Kamer is tot 17 April op reces gegaan Geen lange Paaschvacantie dus. Zooals men weet, krijgt Oostenrijk een nieuwe grondwet. Dat is al lang bekend. Het is een begrijpelijk gevolg van de stren ge censuur, aldus de N.R.C.-correspondent, dat de gegevens over het nieuwe grondwets ontwerp op merkwaardige stille wijze het publiek ter kennis worden gebracht, vrijwel zonder eenig commentaar. Slecht de officieele en officieuze regeeringsbladen doen vlijtig hun best, de voordeelen van het ontwerp uit een te zetten zonder een woord van critiek Des te ijveriger is de particuliere critiek aan het werk, die aanzienlijk verscherpt is sinds de Reichspost officieus heeft uiteengezet, hoe de regeering zich de bevoegdheid tot het uit vaardigen van noodverordeningen door den bondspresident en de bondsregeering in de nieuwe grondwet voorstelt. Dit recht geeft deze instanties de gelegenheid, wanneer de staat in nood verkeert, alle vrijheden, die nog op papier althans bestonden, op te heffen De vrijheid van de pers, de schouwburgen, de radio, de films wordt geheel opgeheven. For meel blijven ecther de vrijheid van vergade ring, het briefgeheim en een reeks andere burgerlijke vrijheden bestaan, die des te be langrijker zijn, omdat van regeeringszijde steeds gezegd wordt, dat de nieuwe staat geen onderscheid van standen kent, slechts gelijke burgers. Hie men deze bewering in overeenstemming zal brengen met het voorge nomen herstel van den adel, moet worden af gewacht. Ook in hoeverre de vrees bewaar heid zal worden, dat deze opheffing van de standsverschillen, die op zichzelf natuurlijk ideaal is. er op neer zal komen dat voortaan de burgerlijke vrijheid voor iedereen evenzeer bperkt zal zijn. Nu zegt de Reichspost, dat al dze vrijheden dood de regeering kunnen wor den opgeheven en dat de bondspresident zei ts gedeelten van de grondwet buiten kracht za kunnen verklaren. Zoo zal hij, wanneer de bondsdag een wetsontwerp van de regeering niet binnen een bepaalden termijn aanneemt, inplaats van de bekrachtiging door dit lichaam de wet bij verordening van kracht verklaren. Hoezeer het noodig moge zijn e remedie te scheppen tegen parlementaire en democratische uitwassen, gelijk zich die m Oostenrijk gevormd hadden, men mo t - zen dat de nieuwe grondwet door te zeer het tegendeel te vervallen, niet slechts 'n buitenland, buiten Italië en Hongarije, ook in het binnenland bezwaren zal ontm ten die beter hadden kunnen worden vet meden. Men zal echter op den definitieven en authentieken tekst van de grondwet mor ten wachten om een definitief oordeel uit te spreken. Men zegt, dat deze tekst als Paasch geschenk de bevolking zal bereiken. Naast deze grondwet heeft de Oostenrijk sche bevolking gisteren nog een Paaschge- schenk gekregen, dat men over het algemeen al evenmin gelukkig acht, de invoering van een veiligheidsbelasting, waarvan de duur evenwel tot de jaren 1934 en '35 beperkt wordt, met de uitdrukkelijke verklaring dat vxan verlenging geen sprake kan zijn. De belasting zal dienen om de buitengewone kos ten te dekken, welke de Februari-gebeurte nissen oor den staat veroorzaakt hebben Hoewel men de bezittingen van de aange houden opstandelingen en de geconfisceerde vermogens van hun organisaties voor de be strijding dezer kosten besteedt, schijnt er toch nog een groot deficit te zijn men spreek, zelfs van 62 millioen schilling zoodat de regeering genoopt is tot invoering van deze belasting, die geheven wordt in den vorm van opcenten op de inkomstenbelasting. Met dien verstande, dat ongehuwden meer moeten be talen dan gehuwden en dat het percentage loopt van 0.55 tot 6 pet. van het inkomen. Men schijnt dus voor de twee komende jaren no<* bijzondere veiligheidsmaatregelen noo dig te achten. De bevolking heeft zich al maandenlang afgevraagd, waar de geldmid delen voor de groote uitbreiding van leger en politie vandaan komen. Buitenlandscheb.a- den, die Oostenrijk niet al te vriendelijk ge zind zijn hebben berekend, dat de staat thans meer dan 100.000 man onder de wapens heeft en dat deze per dag tenminste 500.000 sch Hing per dag noodig hebben wat eer te gering dan te h<xg is. Ook het opleggen van deze belasting aan een economisch letterlijk omlijn bestaan worstelende bevolking wordt ternauwernood in de pers besproken aHeen langs vaak humoristische omwegen. Zoo be rekent de Neue Freie Presse, dat mtenm Oos tenrijk thans onder diverse titels ongeveer dertig staatsbelastingen betaalt, die echter op enkele uitzonderingen na, bij elkaar slechts een kleine percentage van d digde staatsgelden opbrengen. H t knoopt hieraan heel voorzbgf wingen vast over de doeltreffendheid nieuwe belastingen. Als men den loop van zaken van de laa - ste weken voor Paschen nagaat, moet m^n eerlijk bekennen, dat de nationaal-socialisten en de sociaal-democraten een groot ongeluk over Ootsenrijk gebracht hebben, doordat zij de regeering aanleiding of voorwendsels hebben geboden, reeksen maatregelen te tret- fen die overtuigde democraten in den goeden zin' des woords binnen- en buitenlands diep leedwezen veroorzaakten. De lieden die thans aan het hoofd van de regeering staan, hebben metterdaad bewezen, dat zij zelfopofferend zijn en er niet aan denken hun zeer uitge breide rechten te misbruiken. Maar de ge schiedenis staat niet stil. En het vertrouwen dat men in de staatslieden van heden stel kan tegenover de staatslieden van morj>en zeer gevaarlijk, ja zelfs onmogelijk worden Dollfuss zelf, die zoo'n groote mate van noesten arbeid en verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, schijnt dit te beseffen Want bij gelegenheid van een betooging, die Woensdag te zijner eere in Klosterneuburg bij Weenen is gehouden, heeft hij spontaan gezegd: „Wij zijn geen machtspolitiek Ik wensch, dat allen ons vertrouwen en besef fen, hoe eerlijk wij hen willen neipen. Wij verbeelden ons niet den steen der wijzen met onze grondwet plotseling ontdekt te hebben Mijn bereidheid tot vrede en samenwerking met alleen, die van goeden wille zijn, is steeds misvrstaan. Men heeft haar steeds verkeerd uitgelegd en als zwakheid be schouwd. Wanneer hier nit temin deze bereid heid herhaald wordt, dan geschiedt dit al3 uitdrukking van het besef van onze krachten en de kracht van het nieuwe ontwakende Oos tenrijk." De Parijsche politie- en justitieele autori teiten, die zich hebben bezig te houden met de Stavisky-affaire en met de moordzaak- Prince, hebben ook gisteren in koortsach tige haast gewerkt. De drie personen, die in den vroegen morgen zijn gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid aan den moord op Prince, protesteeren nog heftig tegen de beschuldigingen. Men zegt, dat de huiszoe kingen geen resultaat hebben gehad. Tot dusverre heeft men slechts kunnen vaststel len, dat alle <drie hun brood voor het grootste deel verdienden door meisjeshan del en smokkelarij. Gistermiddag heeft de tweede obductie van het lijk van Stavisky plaats gehad. In een naar aanleiding daarvan uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat het lijk slechts één enkele schotwond vertoont en uit de wondopening'blijkt, dat iedere ande re verklaring dan zelfmoord uitgesloten moet worden geacht. Uit Bayonne is gisteren als laatste der ge arresteerden de afgevaardigde Bonnaure naar Parijs overgebracht. Tot dusverre heeft hij te Bayonne in het ziekenhuis ge legen en kon hij niet vervoerd worden. Omtrent de nieuwe lijkschouwing heeft dr. Paul, specialist in de gerechte lijke geneeskunde, verklaard, dat daar bij ook bij het radiologisch oi derzoek gebleken is, dat slechts één schotwond de dood heeft veroorzaakt. De kogel is niet gevonden. De bloeduitstortine uit neus en mond is eveneens verklaarbaar. Er is geen spoor van geweldpleging ge vonden. De ingewanden zijn afzonderlijk bewaard voor een eventueel onderzoek naar gifstoffen. Deze bevindingen kloppen geheel met du hypothese van zelfmoord en al is het natuurlijk niet uitgesloten, dat een ander Stavisky het wapen tegen den slaap heeft gedrukt, omdat men te doen heeft met wat men hier een „suicide par persuasion'" noemt, het zal niet mogelijk zijn uit deze nieuwe sectie het bewijs te putten dat de avonturier door een an der gedood is Omtrent de drie personen die na het verhoor van den afgeloopen nacht gear resteerd zijn wegens de verdenking den moord op den raadsheer Pnnce gepleegd te hebben, is tot dusver niets nieuws ve.rnomen. Schoon do onjuistheid vsn enkele hunner beweringen gebleken is mist men voorloopig elke afdoende aan wijzing dat zij bij den moord betrokken zijn. En men constateert onder het pu bliek een toenemende ontstemming je gens de politie, die men er van verdenkt deze nieuwe sensationeele verhooren pn arrestaties in elkaar gezet te hebben, om den indruk te wekken, dat inderdaad met de grootst mogelijke inspanning naar de daders gezocht wordt. Men wordt hier langzamerhand uiterst scep tisch en mocht de genoemde beschuldi ging, die men in vele kringen hoort uitspreken, waarheid bevatten, dan zou dit spel, dat steeds meer geprikkeldheid onder het publiek te weeg brengt, wel eens juist het tegenovergestelde effect kunnen hebben van dat hetwelk men er mee zou willen bereiken. De Duitsche Rijksminister van Binnen- landsche Zaken, Frick, heeft in overleg met den minister van Buitenlandsche Zaken 36 vroegere onderdanen van het Rijk van het Duitsche staatsburgerschap vervallen ver klaard, omdat zij „door een optreden, dat in strijd is met den plicht van trouw jegens Rijk en Volk de Duitsche belangen hebben %hdaedzc lijst van „uitgestootenen" komen tal van eertijds in Duitschland zeer bekende personen voor: o. m. prof. dr. Albert Ein stein en de uitgeweken sociaal-damocrati- sche Rijksdagafgevaardigden Dr. Hertz, Toni Sender en Max Seydewitz, zoomede Dr. Kurt Rosenfeld. Voorts de vrouw van Max Hoelz, die zelf reeds verleden jaar van het staatsburgerschap is vervallen ver klaard! Het vermogen dezer personen is in beslag genomen. De uitbreiding van dezen maatregel op familieleden blijft voorbe houden. Na den aanslag Unter den Linden, waar voor de Berlijnsche politiepresident een be looning heeft uitgeloofd van 30.000 R.M. voor de opsporing der daders, hebben de autoriteiten tal van mededeelingen ontvan gen, welke thans nauwkeurig worden bestu deerd. De handgranaat, welke om kwart voor twee is geworpen zou niet bedoeld zijn geweest voor een bepaalden persoon. In het bizonder zou deze granaat niet ge worpen zijn om de inzittenden van de taxi te treffen. De politie verzoekt nader op de hoogte te worden gehouden. Ingevolge de koninklijke toestemming in de Nrd.-Atlantische Scheepvaa.twet wordt de bouw hervat van romp en machines van de Cunardliner 534. De officieele aankondi ging voor Dinsdag a.s. is reeds afgekomen. Alles wordt in 't werk gesteld om de voor bereidende werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te doen verloopen, teneinde de arbeiders, die buiten werk raakten toen de bouw in November 1931 stop werd gezet in totaal bijna 3800 man zoo spoedig mo gelijk weer aan het werk te kunnen stellen. Gisteravond te 19 uur 35 Amcterd. tijd zijn te Boekarest twee zeer heftige aard schokken waargenomen. Onder de bevol king brak een paniek uit. Zij vluchtte uit de huizen. Het schijnt echter, dat in de stad zelf geen schade is aangericht. De aard schokken waren de sterkste, die tot dus verre te Boekarest zijn waargenomen. Volgens een door de Boelgaarsche haven autoriteiten opgevangen radiogesprekt na dert het Grieksche schip Meotis met Sa- muel Insull aan boord de Boelgaarsche kust. Naar van bevoegde zijde wordt verklaard, hebben alle Boelgaarsche politiestations langs de Zwarte Zeekust opdracht gekre gen, Insull te arresteeren, wanneer hij Boelgaarschen bodem betreedt. Het desbe treffende bevel is door den minister van binnenlandsche zaken uitgevaardigd naar aanleiding van de stappen, die de Ameri- kaansche zaakgelastigde vanmiddag in het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gedaan. Deze verzocht de Boelgaarsche re geering, op grond van het tusschen beide landen bestaande verdrag betreffende justi tieele samenwerking, Insull bij een landing te arresteeren en uit te leveren. Uit Moskou wordt aan de „Daily Te- legraph" geseind, dat een aeroplane ie gcieed gekomen, die volgens bewering yi r. de Russische autoriteiten de groot ste vliegmachine is ter wereld. Zij is een monoplane met acht motoren en een vleugelwijdte van 210 voet. Zij zal aan boord hebben een installatie voor draad- looze telegrafie en een drukkerij met een machinekamer, waar twee benzinemo toren staan. De machine zou een snel heid ontwikkelen van 135 a 15o mijl per uur. Zij zal den naam dragen van Maxim Gorki en hoofdzakelijk voor agitatie doeleinden geruikt worden. Zij zal 1 Mei haar eerste vlucht oven het Roode Plein te Moskou maken Een jongen uit San Fransisco die herhaal de malen van schoo' spijbelde, geniet thans van het zeemansleven. Hij slaagde erin zich te vertergen onder de deklast van een Noorsch stoomschip, toen dit in de haven van San Pedro lag en kwam niet voor den dag, a'vorens het schip drie dagen op zee was Na een reis van vijftig dagen kwam d.- boot in Durban aan en hier werd „Stowa way" direct op een boot naai Amerika gezet De nieuwe grondwet in Oosten rijk. (Dag. Overzicht) Stavisky pleegde toch zelfmoord. (Buitenland.) Weer burgerrecht verval len-ver- klaringen in Duitschland. (Buiten land.) Benzine-ontploffing te Nijmegen. (Binnenland.) Professoren in actie. (Binnen land.) De Alkmaarsche gemeenteraad. (Stad en omgeving.) (Zie verder eventueel laatste berichten). Aan boord moest hij voor zijn overtocht wer ken. Toer het schip Boston bereikte, werd een lid van de bemanning ziek, en in zijn plaats werd de jonge.. Bob Curran geheeten, die zich blijkbaar nogal tot tevredenheid van de overige schepelingen gedroeg, aangemon sterd. Bob heeft zich, toen de Doot New York naderde, met zijn vader in verbinding gesteld en toestemming gevraagd om zijn nieuwe betrekking te mogen blijven beklee- den. Hij is momenteel onderweg naar Zuid Afrika. De jongen hoopt dat hij niet naar school terug hoeft. De bekende Amerikaansche bankier Otto Kahn, van de bankiersfirma Kahn, Loeb Co., is in zijn bureau te New- York aan een hartverlamming overle den. Hij was 66 jaar oud. Tegen Martin Insull, den broer van Sa- muel Insull, is thans een aanklacht inge diend wegens verduistering van 364.000 dol lar, die toebehoorden aan de Insull-Utuli- ties Companies. Zooals bekend, was Martin naar Canada gevlucht, vanwaar hij kort ge leden naar de Vereenigde Staten is uitge leverd. ROUWBEKLAG VAN DE STATEN- GENERAAL. Adressen aan de Koningin aange boden. Gistermiddag te 5 uur is ten paleize Noordeinde aan H. M. de Koningin het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, aangeboden door een commissie, bestaande uit den voorzitter dier Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk en de leden, de heeren Van der Hoeven, Hermans, Van Citters, De Jong en Fock. De heeren De Vos van Steenwijk, v. d. Hoeven, Van Citters en De Jong droegen bet ambtscostuum van lid der Staten-Gene- raal, de heer Fock dat van gouverneur- generaal en de heer Hermans was in het zwart gekleed. Een eerewacht van huzaren bracht de voorgeschreven eerbewijzen. Vervolgens heeft te zes uur een commis sie uit de Tweede Kamer het adres van rouwbeklag dezer Kamer aan H.M. aange boden. Deze commissie bestord uit den voorzitter der Kamer jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de ledtn van de commissie van redactie, de heeren Aal- berse, De Geer, Schouten, Bierema en Joe- kes, en de toegevoegde leden de heeren Vliegen en A'b^rda en mej. A. Meyer. De heeren Ruys, Aalberse en De Geer, droegen de ministersuniform, de heeren Schouten en Bierema het Ambtscostuum van Kamerlid en de overige heeren waren in het zwart gekleed. Ook hierbij was een eerewacht aanwezig. Z.K.H de Prins was bij de aanbieding van beide adressen van rouwbeklag tegenwoor dig. De beantwoording van H. M. de Koningin. Het antwoord der Koningin op het adres van de Eerste Kamer luidt: „Ik dank de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor haar adres van rouwbeklag. De deelneming aan Mij en Mijn Huis door

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1