RHEUMAÏISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM VOOR DE KLEINTjfl Raadselhoekie 2. Een'ch«a'm'd%.'"k,«din^ JUMicaties 3ijdscficifte TxxwUiciaal Hieuwt 3nopzonden Stukken KLEUR- EN KNIPPLAAT OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zij den KLOOSTERBALSËh is hij nu «veer kras en monter AKKERS ORIOINEEL TER INZAQI POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN op Maandag 2 April 1934 (2den Paaschdag). BEKENDMAKING, De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken maakt be kend, dat voor de week van 27 April 1934 UITSLUITEND RUNDVLEESCH IN BLIK wordt algegeven op BRUINE BONNEN vanaf no. 5340 en ONVFR- MENGDE MARGARINE op ORANJE BONNEN vanaf no 1915. W ARMENHUIZEN. A^V^Sa^8^envS; .Tot mijn 50ste Jaar mankeerde Ik nooit iels, maar toen begonnen hevige rheu matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu tk zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags bO jaar te worden." J. Vr. te B. Geen goud zoo goed" Onovertroffen bty brand- en snUwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel b{J Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 60 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met Bijslag voor Omzetbelasting. De toegang tot het sportpark is alleen via den nieuwen toegangsweg aan den kant van de Zuiderhoutlaan. De auto's en motorrijwielen kunnen al daar tevens worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rechter trottoir langs dien toegangsweg het sport park bereiken. Het tarief voor stalling is: voor auto's 50 cent, voor motorrijwielen 25 cent en voor rijwielen 10 cent. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw- J>oortslaan, Nieuwpoortssteeg en de Regu- ierslaan, aan de Kennemerstraatwegzijde, voor alle verkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan en de ingang aan de Zandersloot blijven geslo- t bij het aangaan. Alleen de derde ingang van het sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bestemd voor motorrenners en vracht auto's met rennersmateriaal. Op het midden-terrein wordt niemand toegelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt per soonlijk is. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid op den parkeerstrook langs den rijweg van den Kennemerstraatweg na bij de Vierstaten. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en in de Zui derhoutlaan motorrijtuigen en andere voer tuigen onbeheerd te laten staan (par keeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door belluiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit gangen van het sportpark aan de Nieuw poortslaan en de Zandersloot vertrekken. De uitgang via den nieuwen toegangsweg is alleen bestemd voor degenen, die hun auto's of motorrijwielen op dien weg heb ben geparkeerd of rijwielen hebben gestald. Alle rijverkeer vanaf dezen toegangsweg wordt bij afloop via- Zuiderhoutlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. De Directeur voornoemd, El v. d. HETAEL. Panorama brengt op de frontpagina na tuurlijk een fraaie afbeelding van wijlen H.M. de Koningin-moeder. Een tweetal foto pagina's is gewijd aan de schapen van Syll, een plaatsje aan de Westkust van Denemar ken, waar men zich in het bijzonder met de schapenteelt bezig houdt. De tooneelrecen- sent bespreekt bij kieken „Scheppy" van So merset Maugham, gespeeld bij het Hofstad- tooneel. Uit het leven van Koningin Emma woren een serie interessante opnamen gege ven. Aan het oudste beroep, dat van herder, zijn eenige fraaie foto's gewijd. Natuurlijk wordt er ook de noodige aandacht aan dt Jaarbeurs, den grootsten winkel, geschon ken. Binnen- en buitenlardsch nieuws, sport, mode, puzz'es enz., alles heeft weer de aan dacht van de redactie gehad en van alles zijn er weer duidelijke en interessanie opnamen. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Frank F. Braun, van Henry Denvers en van een onbekenden medewerker. STOMPETOREN. Op initiatie t van enkeie inwoners der „Scherm-eei" werd Woensdagavond in de zaal van 1 caté Kamsteeg te Stompeioren een bijeenkomst belegd; hier zou de heer J. de Lange uit Wijster (Dr.), algemeen propagan daleider van den Nationalen Bond van Land bouw en Maatschappij", spreken over het doel en streven van bovengenoemden bond. Het landleven, aldus de heer de Lange, met zijn rust en eenvoud, zijn wisselende arbeid en wisselend natuurschoon, gaf vroeger vee genoegen. Helaas, het platteland gaat door met mop peren en klagen en is ontevreden over het geen voor hem gedaan wordt en zijn minis ter beklaagde zich in de Eerste Kamer over de mentaliteit dier plattelanders ten aanzien van de regeering en de gemeenschap, wijzen de op de offers, die gebracht worden. „Niet gemakkelijk is het", volgens Z.E. om te gaan, met dat deel der bevolking, dat zich met de vrucht van den bodem bezig houdt. Is dat verdiend? Datzelfde volk heeft leeren aan vaarden het grimmige van het landleven, van den bodem der arbeid. Spr. constateerde, dat de waarde van den arbeid van den boer niet wordt begrepen, of onderschat, en slaakt de verzuchting: Hoe vol zorgen rolt het leven Eens verdrukten landman heen. Door de slechte belooning van den land bouwarbeid wordt thans het bestaan aan de sloere werkers ontnomen teneinde andere goedkoop te eten te geven. De mensch voelt zich klein tegenover de groote natuurkrachten. Komt het daarvan, vroeg spreker, dat de boer zich klein voelt egenover de menschen buiten zijn kring. Spr. komt krachtig op tegen de gedachte, dat de boer minder genoegen meet nemen dan andere bevolkingsgroepen. De bodem arbeid is de edelste, de noodzakelijkste ar beid waarop alle andere arbeid rust. De regeering heeft medegeholpen loonen en salarissen op peil te houden door steun of werkverschaffing Men kreeg daardoor dat de prijzen zich rege'den naar de loonen wat fu nest was voor de 'andbouwarbeid, omdat hier de prijzen slechts bepaa'd konden wor den door de vrije concurrentie. Alles moet echter gedragen worden naar den opbre-gst van den bodem, welke opbrengst begrenst is. Betalingen van loonen en salarissen hier dus ook begrenst. De bewerker van den grond wordt daardoor degene, op wiens rug alles wordt afgewenteld en hij nam daar genos gen mede. Stil zijn wij tegenover de krach ten der natuur. Plattelanders verplicht zijn wij, fier en zelfbewust op te komen tegen het onrecht dat over het recht zegeviert. Veel goeds heeft ons de export gebracht en ondanks de meerdere beschutting in de an dere bedrijven heeft de landbouw er van g^ profiteerd. Steeds hooger steeg echter net loon- en salarispeil in de ons omringende in dustrielanden en steeds grooter werd de mo gelijkheid voor onontwikkelde volken, bij een laag loon, dezen arbeid tot de hunne te ma ken, waardoor er een groote verschuiving moest komen, welke door den oorlog is be spoedigd. Hiermee verdween de koopkrachl van de ons importeerende landen, omdat deze zich meer en meer zelf van argrarische pro ducten gingen voorzien. Wie kan zich nu nog vleien met de hoop, dat de export nog weer komt? Het zal trouwens spoedig moeten ko men, wil het niet te laat zijn. Ons land zal in eigen behoeften moeten voorzien en zullen er in de eerste plaats die producten geteeld die nen te worden, die wij zelf noodig hebben Loonen. salarissen en prijzen wil men niet in overeenstemming brengen met de prijzen der landbouwproducten, dus moeten de prijzen dezer producten in overeenstemming ge bracht worden met de loonen en sa'arissen in andere bedrijven. De eenvoudigste manier om dit te bereiken is dan, om de landbouwpro ducten, van buiten ingevoerd, te belasten met een invoerrecht, zoo hoog, dat wij ze hier lomend kunen verbouwen. Wij zouden kunnen komen tot een zuivel- prijs, die thans door de consument betaald wordt, afslachting en inkrimping van vee uit de zuivere weidestreken zou in geen geval noodig zijn. De export kan dan terug ont vangen het geld dat bij invoer is verkregen. Ook de eindproducten, zuivel en vleesch en eieren voor het binnenland kunnen daaruit gesteund worden. De bodem zou veel inten siever bearbeid worden, waardoor op het platteland de werkloosheid aanmerkelijk, zoo niet geheel zou verdwijnen. Spr. lichtte dit punt uitvoerig toe. De consument, die in de oorlogsjaren ons product wilde betalen in overeenstemming met zijn loon of salaris en dat rechtvaardig vond, zal het thans recht vaardig moHen vinden; dat de prijzen der landbouwproducten in overeenstemming zijn met de belooning in andere bedrijven. Wanneer buitenlandsche arbeiders en amb tenaren het werk hunner Nederlandsche col lega's voor half loon zouden willen uit voeren, waardoor de laatsten zouden worden afgeslacht. A. h. w. zou dat onrechtvaardig worden gevonden, doch de niet begrijpende massa vindt lage prijzen der landbouwproducten door concurrentie van buitenlandsche land bouwproducten. dikwijs met toeslagen in ons land ingevoerd, de natuurlijkste zaak der wereld. Door sommige politieke leiders en de groote pers wordt deze onwetende massa dikwijls helaas gesteund. Men zal daarom eerlijk moeten zeggen, waarop het staat. B.v. tot het platteiand: wij willen jullie graag als stemvee gebruiken om onze partij sterk te houden maar je moet blijven wersen hard en lang, zonder loon. opdaM^ze andert menschen goedkoop kun- Ook met onze belangen heeft men reke ning te houden, ook wij wenschen een loon voor onzen rechtvaardigen en onmisbaren arbeid, aldus spr. Dit alles kost strijd, maar het recht en de waarheid is aan onze zijde. Spr. zette tenslotte uiteen, dat de Nat. Bond van Landbouw en Maatschappij allen wil vereenigen, die instemmen met het pro gram der beweging, om gezamenlijk invloed uit te oefenen op verschillende politieke partijen. Daarom kunnen personen van alle politieke of Godsdienstige richtingen toe treden, waartoe hij ook de aanwezigen krachtig opwekt. Hierna gaf de spreker gelegenheid om vragen te stellen, waar door meerdere per sonen gebruik van werd gemaakt. Vervolgens werd overgegaan tot het stichten van een afdeeling van Nat. Band van Landb. en Maatschappij. Een groot ge deelte der aanwezigen gaf zich als lid op. In het voorloopig bestuur nemen zitt'ng de heeren Jb. de Boer Czn., K. Madderom, D. Kramer Glijnis, M. C. van der Laan, P. Schermcrhom, C. Bijvoet, K. Kalis en G. Govers De heer M. C. van der Laan bracht den spreker dank voor zijn boeiende rede. De landarbeidersbond „St. Deus Dedet' hield dezer dagen eene propaganda-verga- dering in het Patronaatsgebouw met als spreker de heer Loerakker. (buiten verantwoo>deli\khei<t van <U Redacve. De opname ut ae rubriek, b*wiist geenszins dat de redactie er mede instemtJ. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij u opname van het volgende: HET SPEELTUINWERK! Als er heden ten dage een vraagstuk is, wat wel eens terdege onder het oog mag worden gezien naast alle andere zeer urgente vraagstukken, dan is dat wel degelijk het vraagstuk der jeugd. In de eerste plaats: het steeds drukker wordend verkeer, met de daaraan voor de jeugd verbonden gevaren. Hoevele kleinen zijn al niet spelende het slachtoffer geworden van het verkeer. Hoevele weggebruikers, met snelrijdend materiaal hebben al niet hun hart vastgehouden, als plotseling spelende kinderen voor hun auto, motor of rijwiel op doken. Hoevele van deze menschen zijn zon der ook maar eenige schuld er aan te hebben met justitie of politie in aanraking gekomen? In de tweede plaats: de baldadigheid der jeugd, welke op straat (geen voldoende speel- gelegenheid vindende) tot allerlei baldadig heden overgaat. Schreef de commissaris van politie eenige maanden geleden niet daarover een artikel in de dagbladen met de opwekking aan het we! willende publiek dit euvel te willen helpen bestrijden? Welnu, vooral degenen, welke in het gelukkig bezit zijn van kinderen; voor hen, die weggebruiker zijn en voor hen, die ondervinding hebben over de baldadigheid der jeugd, voor hen allen is gelegenheid met zeer weinig kosten dit kwaad te helpen be strijden. En wel door lid of donateur te wor den van een der speeltuinen hier ter stede Gij allen zult u rustiger gevoelen, indien de jeugd op de voor haar geschikte speelplaat sen aangenaam wordt bezig gehouden. Gij allen, die hinder der jeugd ondervindt of bevreesd zijt voor haar veiligheid, steunt het speeltuinwerk. Het is ook uw belang. En hiermede geven wij gehoor aan den oproep van de politie, om te trachten de kinderen zooveel mogelijk van de straat te houden, opdat niet onze mooie Hout en de reeds weer groen wordende vesten om onze stad het slachtoffer zullen worden van de verniel zucht der jeugd. Ondergeteekende J. de Vries, secretaris der speeltuinvereeniging TO.G. (rayon Tiene- wal), Boezemsingeï 31, zal u, indien u be- lang stelt in het speeltuinwerk, gaarne alle gewenschte inlichtingen omtrent dezen arbeid verstrekken. Het bestuur heeft gemeend alle belangstel lenden gratis in de gelegenheid te moeten stellen de tuin van T.O.G. te bezichtigen en wel op Zaterdag 7 April van 36 uur en Zondag 8 April van 12—1 en van 2—5 uur Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. DE VRIES. Mijnheer de Redacteur, Mag ik misschien ook nog eenige plaats ruimte in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Het is schande voor de gemeente Alk maar om den Schermerweg zóó te verwaar- loozen, want heusch het verkeer langs dien weg is weinig of niet minder druk dan op den Kennemerstraatweg. Dagelijks kan men zien dat de menschen achter de hoornen vluchten of op de Kaai gaan om het veege li. r te bergen. Zoo goed als zonder kosten had men den weg al heel wat kunnen verbeteren, als men het aantal arbeiders dat voor de vorst inviel met de beroemd geworden handkarren den grond van oost naar west bracht, de Kaai had laten afgraven en den grond ter plaatse gebruiken om slóoten te demnen en bochten er uit te nemen. Want het is mij bekend dat de heer Govers tegen billijken prijs bereid was de meters grond, noodig voor het wegnemen der grootste bochten, af te staan, dus zonder winstbejag of eigenbelang, doch werkelijk Gemeente belang. Ons stadsbestuur keert blijkbaar liever ge'd uit zonder prestatie. Ik ben er van overtuigd als ons stadsbe stuur dagelijks den weg moest passeeren, er al lang verbetering was gebracht, ook al had het geld moeten kosten. Vorige jaren werden in den winter de kanten nog bijgewerkt, doch zijn er nu hee- lemaal geen arbeiders disponibel? Als men met de Kaai ook de boomen (Noordzijde) wetfneemt, dan is de weg voor het tegenwoordige verkeer geheel in orde te maken voor nog niet de helft der kosten van wat de nieuw geprojecteerde weg zal moeten kosten, met later veel minder on derhoud. Als men dan ziet welke luxieuse bruggen gemaakt zijn (zie Rochdale en Lyceumbrug), waar bijna geen rijverkeer overgaat, dan komt men onwillekeurig tot de vraig: wordt hier niet met twee maten gemeten? Met dank voor de plaatsing. P. Oterleek, 28 Maart 1934. Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende U op name van het volgende, ter beantwoording van het epistel, getiteld „Kerkelijke moei lijkheden in Oterleek", van de hand van een lidmaat der N. H. kerk aldaar. Wanneer de steller op de vergadering van stemgerechtigden, gehouden op 19 de zer, aanwezig was geweest, zou hij meer Jeweten hebben dan waarvan hij thans slijk geeft. Op zijn z.g. argumentatie wensch ik, hoezeer ook zijn beschouwing daartoe aanleiding biedt, niet in te gaan, omdat dit slechts pas geeft tegenover iemand, die zijn naam niet angstvallig ver zwijgt. Het is juist de vrucht van het gore anonieme gestook en achterbaksche dorps- In den Paaschnacht leggen haasjes Ov'ral mooie eitjes neer. 't Hazenvolkje heeft het druk, hoor! Trippelt telkens heen en weer: Van het groote bosch naar stad toe Met een eitje op den rug. Loopen als die haasjes kunnen! O, hun pootjes gaan zoo vlug! Kind'ren willen zij verrassen, Daarom stoppen z' eitjes wee In de tuinen, achter struiken, Tusschen blaad'ren, bij een heg. En als dan de kleuters komen, Klinkt het telkens weer zoo m-i O, een ei! Een ei! Alweer een! Maargeen haasje is daar bjf 't Hazenvolkje houdt van kind'ren, Ook al iaat 't zich nidt graag zien. Maar is juist dal peheimzini,'ge Niet het a 11 e r leukst missthltn? CARLA HOOG (Nadruk verboden*. Deze plaatjes zullen wij eens netjes opzetten. We trekken eerst de plaatjes en de driehoekjes op dun, doorzichtig papier over. Daarna plakken we ze op dun karton Vervolgens gaan we de plaatjes kleu ren. Je mag daarvoor zelf de kleuren kiezen, die je het mooist vindt. Als dit klaar is, worden plaatjes en (Nadruk verboden). driehoekjes uitgeknipt. Voorzichtig, dat 't haasje geen oor en de tulpen geen b'ad verliezen! Nu vouwen we de driehoekjes op de stippellijnen om De smalle rnenjes vnr- den met lijm of gluton bestreken en ten slotte tegen de plaatjes geplakt, (net langste togen de bloemen en het kortste tegen 't haasje). We wenschen ieder, die dit leestt Vroolijk Paaechfecst klets, dat bij zoo velen een geheel verkeer de opvatting van de kerkelijke zaken heerscht. Het zal nu weldra mogelijk ge maakt worden, elkanders opvattingen te leeren kennen en met open vizier te bestrij den. Laat men tot zoolang nalaten, achter de schermen te stoken, en eenige waardec- ring toonen voor menschen, die zonder be lustheid toch den durf en de bereidheid hebben getoond, op een moeilijk oogenblik en onder ernstige omstandigheden het be stuur te aanvaarden, en hun taak hebben verricht op een wijze, die door de bekende stuurlui aan den wal niet licht zou worden verbeterd. Verder geschrijf wordt mijnerzijds voor kennisgeving aangenomen. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw., J. DE WIT, secretaris-kerkvoogd Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Walrussen. 2 Lugano. Gul, Anna ga'on lang. J Jutfaas, put Otter Jutfaas staar j a s s 4 Ja, pan; Japan. Voor kleineren, 1 Barend, Arend. 2 Schaaf, scheef, schooi. 3. S c H i e Houten. c I o w n snuit boter kieuw k o n ij n 4 Een winterkoninkje (vogeltje). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Begraven plaatsen In het buitenland Ik hoor eiken dag, hoe 't met Tante gaat. Gaat Leo niet naar school vandaag? Heeft Joke U lengte en breedte van het kleed opgegeven? Heeft Piet Visch u rechtstreeks naar mij gevraagd? 2. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een deel van ons lan 1. X Ie rij een gedeelte van Azië. w n- ,.1. joi HiVwivls van X X x' X X f X 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e een iets, dat dikwijls van suiker is. een land in Europa. roofdieren. een ander woord voor vaarwel. iets, dat iedereen graag vindt iets, dat men in mij nen aantreft een ander woord voor guitig- een voorwerp, van hou' is. dat 3 4. 10e iets, dat door iedereen gelezen wordt 11e een ander woord voor 12e «engGermaansch god woord is, welke plaats in land is dan 1. 2, 3, 4, 5, 6, 7, Een landvoogd, bij ons zeer berucm. Die schudt men door elkaar Krijg je dan iets uit een vulkaan, Dan is het raadsel klaar. Voor kleineren. 1 Wat kun je maken van: 't Is klein en heusch geen scbat 3 Plaats in deze 9 \akjee: 2 A 21 1D 2 L 1M lr ks maar doe het zóó dat je r be naar rechts en van boven naar neden leeri: le rij een geneesmiddel. 2e een meisjesnaam. 3e een jong, viervoetig die.. Als mijn eerste een voertuig mijn tweede een stuk lan werk is dan mijn geheel? J (Nadruk verboden), «n

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12