Silmnieums ^Buitenland aan de bezwaren tegen de formuleering van bedoeld artikel tegemoet zou kunnen komen. Naar onze meening zou zulks kunnen ge schieden door in het Motor- en Rijwielregle ment het begrip misbruikmakende geluid- signaalinrichting te verwerken. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE ST. PANCRAS. „DE JANTJES". Bioscoop Harmonie. DE BENDE VAN MONTE BLACK. Alkmaarsch Bioscoop Theater. DE TWEE WEEZEN. Victoria-Theater. HELDENLEVENS TE KOOP. Cinema Américain CINEMA EN THEATER. BOMAANSLAG TE BERLIJN. Nog niet opgehelderd. STAVISKY-ONTBOEZEMINGEN. Heeft de Lussats een alibi? DE VERDUISTERINGSAFFAIRE TE OENEVE. BOTSINGEN TUSSCHEN STUDENTEN. Te Boekare«f, MUSSOLINI OVER ITALIË EN FRANKRIJK. Geen oorlogsangst JAPAN DENKT ER NIET AAN RUSLAND AAN TE VALLEN. „SPOOKAUTO" GEVONDEN. Te Barcelon». DE „MEOTIS" IN DEN BOSPORUS- Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ook hieraan verschillende moeilijkheden verbon den zijn. De wetgever zal ongetwijfeld van oordeel kunnen zijn, dat een scherpe formu leering tot allerlei moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, vooral omdat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat er slechts weinig voor noodig is om een wetsartikel in zijn geest zonder effect te doen zijn, wanneer de redactie ook maar even te wenschen zou overlaten. Met voorliefde maakt de wetgever dan ook gebruik van de vrij eenvoudige wijze om door een vage for muleering aan de plaatselijke politie-autori- teiten over te laten de materie in gemeente lijke politieverordeningen nader te regelen. Onzes inziens rust echter in deze zoo be langrijke zaak op den wetgever de plicht om zelf en vooral duidelijk aan te geven hoe hij zich het gedrag van den automobilist wenscht. Dat is niet meer of minder dan een prestige-kwestie. Het groote publiek beseft maar al te spoedig, wanneer en waarom de wetgever zich in een netelige kwestie met va ge artikelen tracht te dekken, teneinde de po- litie-autoriteiten de kastanjes uit het vuur te laten halen. En dat is juist wat wij ten aan zien van het signaalgeven juist niet moeten hebben, omdat dan ook een oplossing van het lawaaivraagstuk niet zou worden verkre gen. Het komt er dus in de eerste plaats op aan, dat in het Motor- en Rijwielreglement op duidelijke en niet te miskennen wijze zal wor den vastgelegd, wanneer van de geluidsig- naalinrichting gebruik moet worden ge maakt, en tevens het geven van overbodige en onnoodige geluidsignalen wordt verboden Aangezien blijkens verklaring van den mi nister van Waterstaat binnenkort de indie ning van het nieuwe ontwerp Motor- en Rij- wielwet kan worden verwacht, is er dus alle gelegenheid om daarin ook deze voor de menschheid zoo belangrijke kwestie eens en vooral te regelen. Wij ontveinzen ons geenszins de moeilijk heden, waarmede men bij de juiste formulee ring te kampen zal krijgen. Immers het al of niet op de juiste wijze signaalgeven, d.w.z. de beoordeeling van de noodzakelijkheid of overbodigheid van de geluidsignalen hangt van zooveel en steeds wisselende omstandig heden af. dat zelfs bij de experts op dit ge bied aanzienlijk verschil van meening zal zijn te verwachten. Men dient namelijk niet uit het oog te verliezen, dat ook andere weg gebruikers, met name wielrijders, voet gangers, spelende kinderen, karrevoerders en wat al niet meer, grooten invloed uitoefe nen op verkeerssituaties, welke het geven van signalen volgens den een noodzakelijk, vol gens den ander overbodig maken. Het ern stigste bezwaar hierbij is, dat die verkeers situaties in de meeste gevallen zich zoo uiter mate snel wijzigen, dat een beoordeeling in fractie van een seconde verschil reeds tot aanzienlijk verschillende opvattingen kan leiden. Uit het bovenstaande volgt o.i. duidelijk, dat de strijd tegen de loeiende claxons alleen dan mogelijk zal zijn, wanneer tevens ook met alle energie en kracht de betere ver- keers-opvoeding van anderen dan automobiel bestuurders wordt ter hand genomen. Het is niet volmaakt billijk om het overmatige gebruik van den hoorn of claxon allleen toe te schrijven aan de onnadenkendheid of over dreven voorzichtigheid van den autobestuur der. Er worden door andere weggebruikers zoovele en ook voor den automobilist uiterst gevaarlijke verkeersovertredingen begaan, dat men niet anders dan respect dient te heb ben voor vele bestuurders van motorvoertui gen, die door hun tegenwoordigheid van geest en met behulp van het in zulke geval len gelukkig te hunnen dienste staande ge luidsignaal, nog vele zeker schijnende onge lukken voorkomen. Het is geenszins onze be doeling om door het bovenstaande een ver ontschuldiging te zoeken voor het te groote lawaai, waaraan de menschheid is blootge steld. Maar wanneer wij speuren naar de oorzaken, in de hoop daardoor ook de mid delen te vinden om aan dat lawaai een eind klinkt zulks niet altijd even aangenaam, in klinkt zulks niet altijd even aangenaam, is de schuldvraag allen te betrekken, die in meerdere of mindere mate verantwoordelijk zijn. Ofschoon er, naar wij hopen nog gelegen heid zal zijn om in een volgend artikel op eenige andere oorzaken van het lawaai en de middelen om deze weg te nemen of al thans te verminderen, te wijzen, meenden wij ditmaal vooral op het bovenstaande de aan dacht te moeten vestigen, omdat naar onze meening hiermede een nauw verband is ge legd tusschen twee voor het verkeer zeer be langrijke zaken, nl. de veiligheid en de stil te. Beide zijn onafscheidelijk aan elkaar ver bonden. Wie meer stilte wenscht op straten en wegen, zal tevens moeten strijden voor grootere veiligheid, en wie de veiligheid wil bevorderen, zal eveneens om meer stilte moe ten verzoeken. Vandaar ook, dat de K.N.A.G in haar actie voor Veilig Verkeer ook den strijd heeft aangebonden tegen het straatlawaai, een strijd, waarin zij den steun hoopt te verkrij gen van alle weldenkende weggebruikers. Biljarten. Vrijdagavond had ia café Bouwstra te St. Pancras de prijsuitreiking plaats van de door de „Driesprong" uitgeschreven nederlaagwedstrijden. Ie afd. 1. 't Haasje te Purmerend; 2. Excel sior te Alkmaar: 3. O. K. K. te Zuidschar- woude. 2e afd. 1. T. O. P. te Sehagen; 2 Korte Keu te Alkmaar; 3. O. K. K. te Zuidschar- woude. Het grootste gemiddelde werd behaald door den heer Molenaar van ,,'t Haasje" te Purmerend, n.1. 5.35. Vóór alles dienen we het eerste Neder- landsche filmproduct „De Jantjes" te be- oordeelen met een Nederlandsch hart, we moeten deze film zien als een eerste po ging om ook op filmgebied in Nederland datgene te brengen, wat jaren en jaren lang buitenlandsche films gedaan hebben, zoodat we dus geen vergelijkingen zullen trekken met Amerikaansche of Duitsche filmwerken, maar zuiver en alleen beoordeelen of er in de Nederlandsche filmindustrie een be staansmogelijkheid aanwezig is. En dan zal men volmondig moeten toegeven, na het zien van „De Jantjes", dat Nederland in derdaad op dit terrein perspectieven opent. Aan Jaap Speyer, een cineast van naam, was de regie in goede handen. Hij immers is jaren lang in dienst geweest bij de Ufa en hij heeft zijn sporen op cinematog; .ifisch ge bied reeds ruim verdiend. Het suggestieve beeld dat Speyer ons reeds bij den aanvang van de film geeft, getuigt van diepgaand ge voel voor het camerawerk. Op den natten, mistroostigen Amsterdamschen asfaltweg verwijdert een straatveger de door het stof van den weg ontstane modder. Snel en fil misch onverbeterlijk volgen de verschil lende echt-Amsterdamsche stadsbeelden elkaar op, totdat de lens tot rust komt bij het hoekkroegje van Oom Gerrit, van waar uit het eigenlijke gegeven van deze film een aanvang neemt. In het café'tje van Oom Gerrit vindt Doortje als aangenomen kind een onderko men, waar zij verliefd wordt op den zoon Leendert, het type-leeglooper in zijn on- gunstigsten zin genomen. Leendert tracht Blonde Greet „uit de wasscherij" het hof te maken, maar zij reeds haar hart verpand aan Dolle Dries, die als Jantje binnenkort „binnen zal loo- pen" moet niets van hem hebben. Hier door nog meer geprikkeld, zoekt Leendert naar listen om Blonde Greet van Dries af handig te maken en hij vindt in zijn moeder een trouw bondgenoot. Zijn moeder, bekend als „Tante Plet" heeft een laster-karakter en zij weet de moeder van Dries tot de overtuiging te brengen, dat haar a.s. schoondochter niet eerbaar meer is. Eindelijk dan komen de Jantjes thuis, de heele buurt in volslagen opstand en nadat de eerste vreugde een weinig bekoeld is, gaat het geklets over Blonde Greet van mond tot mond en bij een ontmoeting tus schen Dries en Leendert ontstaat een mes steek-vechtpartij en Dries raakt in het ge vang. Nu heeft Tante Piet heelemaal vrij spel •n zij weet dit te benutten door aan het zangduo Na Druppel en de Mop te vertel len, dat Greet met andere „heeren" in hst cabaret zit. Zij weet, dat het aan dit muzi kanten-tweetal in vertrouwde handen is, ori een laster-praatje verder te verspreiden en het gevolg is dan ook, dat na den vrij- s .aak van Dolle Dries, deze Greet resoluut negeert, mede tot groote wanhoop van zijn vrienden Blauwe Toon en de Schele. Door hun baloorigheid komt het zoover, dat ze gedrieën voor 6 jaar voor de Oost teekenen, Doortje echter heeft het laster-gesprek van Tante Piet afgeluisterd en wanneer dan de boot op stoom ligt en het afscheidsfeest in de kroeg van Oom Gerrit in vollen gang is, brengt zij in een oprechte liefde voor de waarheid, Greet's onschuld aan het licht. Maar eens geteekende stukken brengen in den aldus verkregen gelukkigen toestand geen verandering en de tros wordt los- gesmeten. In Indië maken de Schele en Dolle Dries goede vorderingen en op hetzelfde oogen blik dat zij beiden bevorderd worden tot sergeant, trouwt Greetje met de handschoen met Dries, Ziehier in 't kort het overbekende gege ven van Herman Bouber's tooneelstuk „De Jantjes". Waar het hier echter betreft het mede spelen van een keurcollectie Nederlandsche artisten, willen we ook aan hen afzonderlijk een woordje wijden. Beginnen we bij de Jantjes, dan is van dit trio ongetwijfeld Johan Kaart Jr. als de Schele superieur. Met een élan en een doel bewust zelfvertrouwen weet hij van zijn rol een juweeltje te maken en wanneer we er één de grootste lof toezwaaien, dan is hij het. Naast hem speelde „de Hollandsche No varro Willy Castello een met overtuiging en zonder te vervallen in een te groote dunk over zichzelf een behoorlijken rol, daarbij door den oud Hofstad-acteur Jan v. Ees zeer verdienstelijk terzijde gestaan. Wat de actrices betreft, willen we gaarne voor Fientje de la Mar, mede door haar keurig samenspel met de Schele, als Jans een eereplaats inruimen. Een geslaagd debuut was evenals Willy Castello, Susie Klein, die Blonde Greet ten voeten heeft uitgeteekend. Zij heeft van haar subtielen rol een ontroerend spel ge maakt. De huichelarij lag Tante iet als het ware op het gelaat geschilderd en we willen aan nemen, dat voor dezen ondankbaren ro geen beter dan Aaf Bouber te vinden was. Marie van Westerhoven heeft met haar navranten moederrol een waardevol aan deel in het succes, terwijl Cissy van Benne- kom de haar toegewezen taak als Doortje naar behooren vervulde Zonder een woord van hulde voor het onverbeterlijke duo Henriëtte Davids—Syl vain Poons zou deze recensie zeer onvolle dig zijn, want zij waren het toch, die in dit spel „van een lach en een traan", voor den lach zorgdroegen. De overige bijrollen pasten behoorlijk in het geheel. Afgezien van eenige onlogische voorval len in „De Jantjes" kunnen we met een gerust hart onze groote blijdschap over het verschijnen van dit werk te kennen geven, een filmwerk, dat op zijn zegetocht door Nederland, ook in Alkmaar honderden en honderden bezoekers zal trekken, die het er allen over eens zullen zijn, dat Neder land thans op filmgebied niet langer bij het buitenland behoeft ten achter te staan. Door dezen lofzang zou het voorpro gramma eenigszins op den achtergrond ge raken, hetgeen geenszins onze bedoeling is want zoowel de teekenfilmpjes als de klucht „De Verzekeringsagent" comple t-eren met het actueele buitenlandsch Ufa-nieuws het geheel tot een waardevol Paasch-programma. De directie van het A. B, T, heeft voor een boeiend en sensationeel Paaschpro- gramma gezorgd. Als hoofdnummer wordt jegeven: „De Bende van Monte Black" en iet is opmerkelijk te constateeren hoe de toeschouwers met het optreden van den bekenden cowboy-acteur John Wayne meeleven. Een echte Wild West, waarin het mooie witte paard van den hoofdver tolker aller sympathie wint. Duke is een fraai en verstandig dier. Natuurlijk ontbreekt het lieve meisje, dat door den held met levensgevaar gered wordt, niet en Shirley Palmen met haar vriendin, die John Wayne op het cowboy feest leeren kennen, zijn inderdaad een attractie te midden van zooveel manvolk. Monte Black is een vervaarlijk uitziende bandiet, die echter met John Wayne niet zoo gauw klaar is. Geheel alleen zoekt de ze laatste den bandiet in de bergen op, en hoe dit avontuur afloopt moet gij eens in het A. B. T. gaan zien. John ontsnapt ter nauwernood aan den dood, maar de beloo ning is dan ook groot. Als geheel een vlot gespeelde en goed geregisseerde Wildwestfilm, waarin John Wayne, Shirley Palmen en Duke, 't paard, uitstekend spel leveren. Het voorprogramma is vol verscheiden heid. Een journaal, een opname van twee interessante sportgebeurtenissen, een ko mische tweeacter, een detectivegeschiede nis uit het circusleven, getiteld Het Circus Mysterie, en een teekenfilm met Santa Claus, het kerstmannetje als hoofdfiguur. Inderdaad is er voor interessante varia tie gezorgd. Het Victoria-theater komt deze week met de verfilming van het oude drama De Twee Weezen, een stuk dat vele jaren ge leden op het repertoire prijkte. Thans, als film, voldoet het stuk den toeschouwers minstens evengoed, omdat hiermee immers veel meer gegeven wordt dan op het too- neel mogelijk is. De verschillende figuren spreken nu nog veel meer tot de verbeel ding en intens is het meeleven van het pu bliek bij de vertooning der film. Dat bleek gisteravond heel duidelijk. Wij zullen niet den inhoud vertellen van het Fransche drama, geschreven door d'En- nery en Cormon, omdat wij dien als bekend veronderstellen. De verschillende personen worden op goede wijze weergegeven, meest al zonder overdrijving gespeeld en waar schijnlijk is het voor een groot deel daaraan te danken, dat de toeschouwers in groote spanning meeleven met het leed en onrecht, de beide weesmeisjes aangedaan, nadat zij op wreede wijze waren gescheiden door een markies, die het oudste der twee zich zus ters noemenden liet ontvoeren. En als eindelijk beide meisjes weer vereenigd zijn na heel veel lijden en Lt&ise (de jontfste der twee) haar moeder heeft gevonden, die haar eertijds om „familiebelangen" te vondeling had doen leggen, ondergaan de bezoekers een groote voldoening. De spelers hebben zich blijkbaar goed ingeleefd in de vervlo gen tijden, toen men nog reisde per post koets en de pruiken nog in de mode waren. De wijze waarop de costuums worden ge dragen, doet zulks zien. De beide journals geven heel wat nieuws in beeld. Amusant is b.v. het optreden van Jack Hylton en zijn band voor een gezel schap Amsterdamsche oudjes. Een „Lente dag in Artis" wekt prettige gedachten aan zon en licht en nieuw leven. Het zal zeker zeer velen genoegen doen te vernemen dat de plechtige begrafenis van de Koningin-moeder ook weer op het pro- g.„mma van deze week voorkomt. De Cinema Américain brengt deze week een bijzonder mooi en spannend program ma, waarin aangetoond wordt hoe jonge mannen in den oorlog als helden vereerd worden, maar als vagebonden en niets waardigen kunnen behandeld worden zoo dra het vaderland hun diensten niet meer noodig heeft. De film laat in den beginne een beeld van den oorlog zien, een groep Amerikaansche soldaten, die gezamenlijk een vijandelijke loopgraaf zullen nemen. De commandant Wilson verschuilt zich in het heetst van het gevecht in een granaattrechter en laat zijn mannen het werk alleen doen, voornamelijk den soldaat Holmes, die aan zijn zijde heeft gestreden. Holmes wordt gewond en de commandant denkt dat de man dood is. Hij krijgt de mooiste oorlogsmedailles en nie mand vermoedt, dat hij ze eigenlijk niet ver diend heeft. Aan boord van het schip, dat de oud-strijders naar Amerika terugbrengt ontmoet hij Holmes, dien hij dood waande en die nog aan de gevolgen van een gra naatontploffing lijdt welke zijn ruggegraat heeft getroffen. Holmes belooft hem niet te zullen verra den en wordt dan op het bankierskantoor van Wilson's vader te werk gesteld. Hij is door den geleden pijn evenwel morphinist geworden en wordt daarom ontslagen Steeds verder zinkt hij op de maatschappe lijke ladder, totdat hij in een eethuis terecht komt, waar hij een kamertje huurt en ken nis maakt met een meisje, dat op een was scherij werkt. Door haar bemiddeling krijgt ook hij een baantje op de wasscherij en verricht daar zulk goed werk, dat hij weldra opklimt. Hij wordt chef en interesseert zich voor de uitvinding van nieuwe machines, wat hem evenwel noodlottig wordt. De ma chines doen werklieden overcompleet wor den, de werkloozen verwijten dat hun che en trekken in groote groepen naar de was scherij om de machines te vernielen. Holmes gaat mede om hen tegen te houden, maar in het treffen met de politie wordt ook h voor een rebel aangezien en gearresteerc Zijn jonge vrouw vindt bij deze vechtpa tijen den dood en het zoontje wordt aan c. zorgen van tante Mary, de juffrouw uit het eethuis toevertrouwd. Vijf jaar moet Hol mes de gevangenis in en thuis gekomen ziet hij hoe de werkloozen zich voor het eethuis verdringen en staat al het geld dat lij met de uitvinding verdiend heeft voor jratis maaltijden voor de werkloozen af. je politie noodzaakt hem als oud-gevan- iene te vertrekken en dan neemt hij weer ifscheid van zijn zoontje en trekt voort met iet groote leger werkloozen waartoe nu >ok de bankierszoon Wilson blijkt te be- ïooren. Men ziet het, een sober gegeven, een film vol dramatiek, maar een film, die recht streeks tot het hart spreekt. Een film, die duidelijk laat uitkomen hoe ondankbaar de wereld kan zijn tegenover jonge mannen, die hun leven voor het vaderland in de waagschaal durfden stellen, die de wreed heid van bet Amerikaansche gevangenis systeem bloot legt en die daarnaast vele ontroerende momenten van ouderliefde en kinderleed laat zien en toch ook weer vol ïumoristische tooneeltjes is, die te rechter tijd de noodige afwisseling brengen. Richard Barthelmess geeft buitengewoon goed spel en wij kunnen ieder aanraden deze schitterende film gedurende de Paaschweek te gaan bewonderen. In het uitvoerige bijprogramma zijn naast een screensong en de prachtige opnamen uit het leven en van de bijzetting van H. M. de Koningin-Moeder nog interessante reis- ilms, binnen- en buitenlandsch nieuws en eenige humoristische eenacters opgenomen. Het Weekblad dezer week is min of meer een lentenummer. Portretten met blijschift als: voorjaarsmijmeringen; voorjaar in •>Jeu-Babelsberg lentegeuren; de filmstei Una Merkel in voorjaarsstemming; Claire Trevor, in den tuin van haar Hollywoodsche woning, voorjaar in Hollywood; een aardige Paarschverrassing. Mariane Hoppe met ïaar Paarschhaasje; het liedje Bollenweel- de. Verder de gewone rubrieken. een in zijn bezit zijnd terrein in CoWj^ Dit terrein had echter een geringe waai^ Reeds eenige jaren geleden had Huegij j7' dergelijks beweerd van terreinen in Flor h in venband waarmede hij een jaar in voorl^1 pige hechtenis heeft gezeten Er waren echu niet voldoende bewijzen te krijgen om gererh telijk tegen hem te kunnen optreden, fhan* zou hij Jean Dick schitterende zaken heU*Ü voorgespiegeld en hem er aldus toe gebrarfa In verband met den bomaanslag, welke den 21 en Maart jj.1. voor het ministerie van Binnenlandsche zaken, Unter den Linden 76, is gepleegd, heeft, zooals bekend, de politie een belooning van 30.000 mark uit geloofd, voor aanwijzingen, die kunnen leiden tot opheldering van dezen aanslag. Reeds zijn de politie verscheiden mededee- lingen gedaan, welke thans aan een gron dig onderzoek worden onderworpen. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, is er geen sprake van, dat het in de bedoe ling zou hebben gelegen een aanslag te ple gen op 'n bepaalden persoon, die op het oogenblik van den aanslag in de straat Un ter den Linden passeerde. Klaarblijkelijk heeft de aanslag, die is gepleegd met een gesteelde handgranaat, niet den inzittende gegolden van den beschadigden auto (den bioscoop-eigenaar Oliver). Opnieuw richt het hoofd van politie tot de Berlijnsche be volking het verzoek de nasporingen der politie door mededeelingen en vingerwijzin gen te steunen. De commissie, die een onderzoek instelt naar de Stavisky-affaire, heeft heden drie hooggeplaatste politie-functionarissen ver hoord. Een hunner, de inspecteur der re cherche Siraon, die verklaringen heeft af gelegd welke in strijd zijn met die van zijn collega Hennet, zeide dat de eerste mede deelingen van Tissier, den directeur van het Crédit Municipal te Bayonne, voldoen de waren om Stavisky te arresteeren, zelfs zonder speciaal rechterlijk bevel daartoe Volgens Simon had de politie moeten kun nen beletten, dat Stavisky Parijs verliet. Op de vraag van een der commissiele. den, waarom de politie Stavisky dan niet heeft bewaakt, antwoordde een der andere politiefunctionarissen, dat als men eiken verdachte, die voorloopig in vrijheid is ge steld, wilde bewaken, men alleen te Parijs al 18.000 beambten noodig zou hebben, omdat het aantal dergelijke verdachten te Parijs circa 300 bedraagt. Er was geen be vel tot aanhouding tegen Stavisky en vol gens dezen getuige kan de politie geen preventieve arrestaties uitvoeren. Uit een onderzoek naar het alibi, dat opgegeven door baron De Lussats, die ver dacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op Prince, is gebleken, dat hij op 23 rebruari inderdaad te San Remo is ge weest, zooals hij had opgegeven. Zijn alibi aangaande den avond van 20 Februari nog niet gecontroleerd. De Stavisky-commissie heeft voorts den gewezen minister van Binnenlandsche Za ken Frot gehoord, tegen wien de chef van het kabinet van Chiappe gisteren ernstige beschuldigingen had geuit. Frot noemde dt kwaadwillige verdachtmakingen. Het betrof hier ondernemingen van den Pool- schen bankier Danowski, welke in nauw verban zouden hebben gestaan met die van Stavisky. Oud-minister Frot zeide dit thans voor het eerst te hooren. Hij heeft in 1928 als advocaat den Poolschen ban kier, die zou worden uitgewezen wegens het niet betalen van oorlogswinst-belasting den raad gegeven zijn schuld te vereffenen en zelf de noodige formaliteiten vervuld Danowski bleef niettemin in gebreke en daar zijn verb'ijfsverguning niet kon wor den verlengd, heeft Frot zich niet meer met de zaak bezig gehouden. IS voorgespiegeld en nem er aldus toe gebrarM hebben voor hem petroleuraaandeelen te w pen tot een bedrag van 500.000 francs n» verduisterde effecten, die bovendien door wi? ziging der getallen nog vervalscht werden zoo werden bijv. obligaties van loo JT valscht tot stukken van 5000 francs uil hij o.a. bij de hypotheekbank aanbieden door een employé van de posterijen, Metrau* Jllcrhinrv ..JA t\ Hierdoor kwam de vervalsching uit. De bena deelde bank verklaart het geleden verlies 1 kunnen dekken door reserves. In de veiduisteringsaffaire te Genève is thans een tweede arrestatie verricht De gear resteerde employé, Jean Dick, van de Geneef- sche hypotheekbank beweert n 1 dat hij d" verduisteringen ten bedrage van 500 00Ó Zwitsersche francs grootendeels heeft ge nleegd voor den 58-jarigcn Leo Huegli uil Bern. Deze had een maatschappij gesticht met vier milioen tot exploitatie van petro- leumbronnen, die zich zouden bevinden op Volgens eeu particulier bericht aan de Am. liche Nachrichteustelle uit Boekarest is het op het in Herculesbad bijeenzijnde congres der Nationaal-Roemeensche studenten tot botsingen gekomen. De bijeenkomst van het congres was eerst steeds verboden, doch dit. maal had de regeering toestemming verleend. Daarop verweet de rechtsradicale vleugel den congresieider, dat hij aan den kant van de regeering stond. Er ontstond een groot tumult, dat eindigde met het uitsluiten van de radicaal-nationale groep. De rest zette dt besprekingen voort. Na de besprekingen is het in de verschil, lende hotels der stad tot vrij ernstige botshu en gekomen. Hierbij werd nogal een en an- er vernield, waarvoor de studenten betaling weigerden Zij reisden met den trein naar Orsowa en betaalden, ondanks het protest van de stationschef, ook hun spoorkaartea niet. Vervolgens trokken zij naar het kleine Donau-eilandje Adakaleh, waar zij het daar opgeslagen sigaretten-depot vernielden en plunderden. Mussolini heeft den naar Rome gezonden bijzonderen correspondent van Paris Soir Perreux, een onderhoud toegestaan, waarin Mussolini zijn verklaring herhaalt, dat de moreele atmosfeer tusschen Frankrijk en Ita lië verbeterd is, aangezien beide landen zekere kwesties op dezelfde wiize beoordeelen. Hopenlijk zal men spoedig ae besprekingen over en de oplossing van de sedert 15 jaren hangende Fransch-Italiaansche kwesties ter hana kunnen nemen. Mussolini acht den al- gemeenen wereldtoestand geenszins cata- strophaal. Hii gelooft niet, dat een oorlog in het verschiet ligt. In ieder geval zal de fas cistische regeering den brand niet aanste ken, aangezien zij nog te veel moreele en materieele taken heeft te vervullen, hetgeen slechts in tijd van vrede kan geschieden. De te Rome onderteekende protocollen zijn tegen niemand gericht Zij beteekenen veeleer het begin van een samenwerking in Midden Europa, waaraan een ieder die zulks wenscht. kan deelnemen. Mussolini denkt er allerminst aan zijn standpunt in de ontwapening#* kwestie prijs te geven. Het Italiaansche clan komt het Fransche zoo veel mogelijk tege moet. De Duce beschouwt ontwapening een onbereikbaar doel. Hij zou liever zien, dat de Geneefsche conferentie zich bescheidener „conferentie tot beperking en proportionnee- ring der bewapeningen" zou noemen. Op de vraag of hij de herziening der ver dragen een onoverwinlijke hindernis be schouwt, verklaarde Mussolini, dat de revi sie steeds actueel is vooral voor de landen die te lijden hebben onder de huidige grens regeling. Er zijn bij de verdragen onrecht vaardigheden begaan Ook Benesj en Ma- saryk hebben verklaard, dat men onder zekere omstandigheden de kwestie der revisie in overweging kan nemen. De verklaringen van den Japanschen pt mier Saito waren in den laatsten Russische pers aldus uitgelegd, dat in n« voorjaar van 1934 Japan de militaire opera ties tegen Rusland zou beginnen. In opdracht van den Japanschen premier wordt in ver band daarmede medegedeeld, dat deze inter pretatie van de redevoeringen van Saito in overeenstemming is met de feiten. Van een optreden, welk ook, van Japan tegen RttS* land kan geen sorake zijn. Japan denkt niet aan Rusland aan te vallen. Groote sensatie is gewekt door het dat de politie er eindelijk in geslaagd is z.g. „spookauto" te ontdekken, met behu P waarvan in den laatsten tijd tal van overvai len werden gepleegd. Er waren n l. een vi tal pistoleros gearresteerd, die o.m. 8^" verstrekten omtrent de plaats, waar de zich bevonden. In de auto bevonden z'cndat van bommen. Men verwacht thans ook. spoedig de chef van de bende achter si grendel zal kunnen worden gezet, daar zijn signalement heeft. De vrachtboot „Meotis" aan b^L?38)» van zich de Amerikaan Insull bevinm, voorloopig in den Bosporus voor an gaan, aangezien aan het schip eenig stellingswerkzaamheden moeten wor richt. Het is verboden contact met h - te onderhouden. Het doel der reisi steeds niet bekend Thans ver''ll(^.* rAf- Insull zich via Batoom naar Perzic ghanistan zal begeven. Het Staatsdepartement heeft het gericht tot de Turksche regeering Insull te Istanboel te arresteeren en pe uit te leveren aan de Vereenigde bta Turksche regeering heeft rnedegedee |j zij overenkomstig dit dringend verzo zal arresteeren en eventueel zal uitie*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6