DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. L'Binnenland !Pxovinciaa£ 'flieuws moet het raadzaam worden ee" z0° groot mogelijke hoeveelheid daarheen te ex- Met betrekking tot de rundveesteunregelin gen werd gewezen op het streven tot vermin dering van den stapel door afslachting en door teeltbeperking -7 31 Maart waren reeds 108 000 koeien ingeleverd, 100.000 ge slacht en 1420 uitgevoerd. Een en ander is echter afhankelijk van de vooruitzichten van den zuivelexport, de consumptieverminderinu van rundvleescli is daarenboven op circa 8 pCt te stellen; bij alle onderdeelen wordt de giootst mogelijke rationalisatie betracht en naar de meest ruime efficiency gestreefd. De teeltregeling beoogt het aantal koeien en kal veren op den duur tot 1.250.000 stuks te ver minderen. Waar de uitbreiding van den rund veestapel in de laatste jaren toe te schrijven is aan een intensiveering van het bedrijf en niet aan een vermeerdering van de hoeveel heid weideland, behoeft het scheuren van weiland geen gevolg te zijn van de inkrim ping van den veestapel, tenzij c.kkerbouw voordeeliger zou blijken te zijn dan veeteelt. Waar eerst een vermeerderde boterconsump- tie in het binnenland met handhaving van den margarineprijs en den export van 43 pCt. bij een prijsverlaging van 20 pCt. heG zelfde resultaat voor den veehouder zou op leveren, is het duidelijk, dat gestreefd moet worden naar productiebeperking, hetzij door inkrimping van den stapel, hetzij door 'n minder gebruik van krachtvoeder. Land- en tuinbouw. Wat de aardappelteeltbeperking betreft, deze houdt in dat voor het loopende jaar de in 1933 beteelde oppervlakte niet mag wor den overschreden, bij een eventueel te verleu nen steun zal de kostprijs als richtlijn moeten worden gebruikt. Een heffing op den consu mentenprijs zal evenals voor 1933 gold de benoodigde fondsen moeten opleveren De bietenteelt zal dit jaar verder worden inge krompen. Inzake de steunverleening aan den tuin bouw zal thans moeten blijken of de ingesla gen weg de juiste is; bij uitstek gunstig heeft het groenten- en fruitmonopolie gewerkt; door het invoermonopolie op fruit is voorko men, dat de binnenlandsche prijs volkomen is ingestort. De zij het indirecte kool teeltbeperking heeft bewezen, dat ook voor den tuinbouw in een teeltbeperking de oplos sing is gelegen. De prijzen zullen uit het oog punt van den consument laag, maar tevens voor den te'er loonend zijn en een zoodanig niveau bereiken, dat ze in het buitenland niet lang voor dumpingsprijzen zul'en doorgaat. Met een regeling van den peulvruchtenbouw zijn thans alle onderdeelen geregeld. Het pluimvee. Wat tenslotte de pluimveehouderij betreft werd er op gewezen, dat de totale uit\-er van eieren over 't afgeloopen jaar aanmerke lijk is verminerd; terwijl in vergelijking met dat jaar het aantal leghennen nog zal zijn toegenomen. Ook hier is dus teeltbeperking noodzakelijk en gelijk bekend zal getracht worden dit doel te bereiken door de regeling van het aantal broedmachines, het aantal eieren per keer en het aantal broedsels per jaar. Van de tot steun beschikbaar gestelde 5 millioen gulden is echter maar 2 ton ver bruikt. LANGENDIJK. Protestverga ;ring tegeu de ver slechte baggerregeling en de proefwerkverschaffing te Broek op Langendijk. Ten lokale van den heer P. Schoen maker te Zuidscharwoude werd een ge combineerde protestvergadering gehou den door de Moderne, Roomsch-Katho- lieke, de Christelijke en de Federatieve Werknemersorganisaties van den Lan gendijk en Sint Pancras. De belangstel ling was groot. Voorzitter was de heer J. v. d. Abeele, die memoreerde wat er a! zoo aan den tegenwoordigen toestand is voorafgegaan. Langzamerhand, bij klein* beetjes, is de steun welke toch al niet hoog was, verminderd. Daarentegen wordt het levensonder houd steeds duurder. Spr. memoreerde de baggerregeling Als normale prestatie werden eerst 3 schuiten gehaald Nu is het werk wel eenigszins verminderd doordat er meer modder zit, maar er waren ook toen menschen die geen drie schuiten konden halen. De doorsnee-ar beider kan het baggeren niet vo'houden Nu wordt er vastgesteld, dat de men schen in plaats van 3 vijf schuiten moe ten halen, of ze het kunnen of niet, kracht of geen kracht, maar daarvoor wordt 45 cent per schuit b naald Het ge zin lijdt thans al onder deze omstandig heden, daar geen goed voedsel kan wor den gekocht van dat weinigje Aan de kinderen kan men het zien. De jonge kerels, die thans baggeren, zullen over drie jaar in ie modder zit ten. De autoriteiten schijnen niet te weten wat het beteekent in een bagger- schuit te staan. Spr. berekende, dat er al 5 van de schamele ioonen af moet voor de huisvrouw aan levensmiddelen toekomt. Met 4 schuiten zullen de arbei ders niet kunnen volstaan, omdat de menschen te weinig ontvangen. Dan moet hij wel 5 halen, maar houdt het onmogèlijk vol. Wij protesteeren dan ook niet tegen de verslechtering van de baggerregeling, maar tegen de onmoge lijkheid van het te halen aantal schuiten modder. Een gemeenschappelijke actie zou van groote kracht kunnen zijn, maar er zijn nog te veel leden, op wie men niet kon rekenen, zoodat een staking geen succes zou hebben. Maar een groote kracht voor ons is ook dat de tuinders die verstand van baggeren hebben het eens zijn met onze actie. Betreffende de proefneming van den minister met de plaatsing van werkloo- zen in het tuinbouwbedrijf merkte spr op, dat er gevaar in schuilt, daar de minister blijkbaar niet van het stand punt uitgaat dat de ioonen niet mogen worden gedrukt. Over het normaal gel- bedlegerig te worden of bij eerste gevoel van verkoud heid Aspirin-tabletten te nemen? IBAYER) dende loon bestaat verschil van mee- ning Er wordt voor een belangrijk deel 1 per week betaald in Broek De bur gemeester van Broek op Langer, dijk was echter van oordeel, dat 15 het normaal geldende loon was Dat werd dus vast gesteld, met gevolg, dat de Ioonen wor den verlaagd en arbeiders worden ont slagen Dat kan aiet worden toegelaten. HLr wordt het meeste armoede geleden. Allereerst werd de baggerregeling be handeld en kwam naar voren dat on- mogelijï aan deze verplichtingen kan worden voldaan. Verschillende feiten, waarvan vele zeer aangrijpende voor beelden van het lijden der arbeiders in den tegenwoordigen tijd, werden naar vorep gebracht. Ook over de verschillen de autoriteiten die adviseeren, was men niet tevreden. Een der sprekers verzocht soepelheid met het verschaffen van gereedschap. Medegedeeld werd, dat de hoofdbestu ren van de vakorganisaties vandaag een conferentie hebben met de Heide Maat schappij over de baggerregeling. Zoolang de Minister de arbeidersorga nisatie^ negeert voor het advies stelde de voorzitter hem aansprakelijk voor de regeling. Een adres aan de gemeentebesturen m >t bijgevoegde memorie van toelich ting werd aldus aangenomen. Over de regelinsr te Broek op Langen dijk werd opgemerkt, dat het noodzake lijk is, dat punctueel wordt onderzocht, of bemand zijn arbeider ontslaat opi hem na een week over de arbeidsbemid deling weer in dienst te nemer, met Rijkssubsidie Dat schijnt te zijn voorge komen te Broek op Langendijk. Aan het gemeentebestuur :an Broek op Langendijk zal een schrijven worden gezonden om iets dergelijks tegen te willen gaan. Er werden een tweetal moties aange nomen, waarin werd uitgesproken, dat de organisatie's .kennis genomen heb bende van de nieuwe baggerregeling, waarbij thans 30 schuiten modder moe ten worden gebaggerd in plaats van 24, tegen een loon van 45 cents per schuit L p. v. 54, deze regeling onmogelijk achten, daar een dergelijke adbeids- prestatie slechts door een bizonder sterk man, die goed krachtig voedsel gebruikt, kan worden volgehouden. Er wordt kennis van genomen, dat er met 24 schuiten kan worden volstaan, maar er wordt gewezen op het loon, dat de arbeiders dan zullen thuis brengen, al. slechts 10.80 per week Dit inkomen is veel te gering, zoodat zelfs niet het uiterst noodzakelijke kan worden ge kocht. Het loon is dus geheel onvol doende, temeer, daar de man voor zijn arbeid een krachtig voedsel noodig heeft. In de tweede motie wordt er op gewe zen, dat het loon in de proef-werkver- schaffing in het tuindersbedrijf te Broek op Langendijk is gesteld op 15 per week zijnde, zooals wordt voorgegeven, het normaal geldende loon ter plaatse. De Ioonen der landarbeiders zijn te Broek op Langendijk echter overwegend 18 per week. Een enkele heeft 17, maar is dan ook voor een jaar vast aan genomen. Loonen van 15 ziju uitzon deringen. Het gevolg hiervan Is reeds geweest, dat bestaande loonen van 18 op 15 zijn teruggebracht en dat de arbeiders werden ontslagen tegen hooger loon dan 15, waardoor deze werkgever In staat was een arbeider via de werkverschaf fing te betrekken. Vastgesteld werd, dat het' onmogelijk in de bedoeling van den minister kan hebben gelegen, dat zijn maatregelen zoo worden toegepast. Deze moties zul len ter kennis van den minister van ar beid worden gebracht. Na aandringen op het aanvragen van een steunregeling voor de arbeiders, die 11 April a.s. zonder werk komen uit de Wieringermeer, volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE De Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging was gisteravond in verga dering bijeen ten lokale van den heer Stoffers. De heer S. Timmerman opende met een korte inleiding en herdacht het ver scheiden van twee getrouwe bestuursleden, de heeren: Jb. Bakker en Chr. Olthoff. Gezien het feit dat er een opleving in deze dagen valt waar te nemen, hoopte de voor zitter dat dit de voorbode van een beteren tijd zal blijken. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer J. Schoenmaker waarom alleen de heer van Zuyllen als boekhouder met betrek king op de belastingen, gevraagd was en niet andere met namen genoemden heeren. Geantwoord werd dat eerstgenoemde al reeds eerder op den voorgrond is gekomen en bovendien reeds speciaal als boekhouder in verband met de belasting fungeert. Ge vraagd werd ook waarom er geen vergade ring van het spaarfonds heeft plaats gehad. Naar aanleiding van deze vraag werd goedgevonden dat bekend zal gemaakt wor den, dat leden die alsnog een vergadering van het spaarfonds wenschen, dit bij den secretaris dienen bekend te maken. De winkeliers-vereeniging „Ons aller Be lang" heeft een contract met L.W.V. en V aangegaan, inzake de verspreiding van „Ons weekblad"! Aangaande de overeenkomst heeft „Ons aller Belang" aan zijn verplichtingen vol daan, doch meende het contract in zijn hui digen vorm niet meer te kunnen nakomen, waarom men een lager bedrag wil garan deeren. Een voorstel dien aangaande dooi contractant gedaan, werd aangenomen. De eindcijfers van de rekening van „Ons Weekblad" buiten St. Pancras zijn: ont vangsten 3811.68, uitgaven 3853.78, nadeelig saldo 37.10. Na stemming werden als nieuwe leden eenige firma's ingeschreven. Bestuursverkiezing om te voorzien in de twee ontstane vacatures. Bij eerste vrije stem ming werd gekozen de heer C. van Zijl te Oudkarspel en na nieuwe vrije en herstem ming de heer W. Aardema te Broek op Langendijk. Na rondvraag volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer J de Boer een vergadering belegd met het doel tot oprichting te geraken van een Oranje-vereeniging. De leiding berustte dezen avond bij het bestuur der ontbonden feestcommissie onder presidium van den heer Schelhaas, die de voordeelen memoreerde van een Oranje-vereeniging. Het doel is dat een ieder, woonachtig in de gemeente, zich kan aansluiten. De jaarlijksche bijdrage zal bepaald worden op 50 cent per jaar voor een gezin met kinderen beneden 18 jaar, terwijl Eersonen uit een huisgezin welke den leeftijd ebben bereikt geacht worden zelf lid te kun nen zijn. Staande de vergadering gaven alle aanwe zigen zich op als lid. Nadat concept-statuten en -reglement werden goedgekeurd, ging men over tot bestuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Jn. Balder Jbz., A. ten Bruggen- cate, J. v. d. Graaff, H. Schelhaas, G. Ven, H. Vinke en H. van Zuilen, welke verder de voorbereidende werkzaamheden, aan de op richting verbonden, zullen behartig en Besloten werd nog om propaganda te ma ken tot het werven van nieuwe leden. Het be stuur stelde zich voor dat zeer velen zich als nog zullen opgeven als lid. Op de vraag of overgegaan wordt tot aan sluiting bij de Federatie van Oranje-vereeni- gingen in Noordholland zal eerst nagegaan worden wat de kosten zijn hieraan verbonden De vergadering werd gesloten met het zin gen van 2 coupletten van het Wilhelmus. RUSTENBURG. Den 2en Paaschdag gaf de afdeeling van de V. A. R. A. een propaganda-fecstavond. De zaal was vrij goed bezet. E>e voorzit ter, de heer J. Hakhof, opende met een woord van welkom en gaf het woord aan het Wormerveersch V.A.R.A.-trio, dat met zeer goed gezongen strijdliederen de stemming direct er in wist te brengen. De spreker van dezen avond, de heer G. Grimm, van Amsterdam, hield daarna een rede over het ontstaan van de V.A.R.A. en haar groei. De dag dat minister de Wilde de zender het zwijgen oplegde, was voor de V.A.R.A. een reclamedag. Vanaf dien dag wa ren er 17.000 nieuwe leden ingeschreven, wel een bewijs, dat het Nederlandsche volk deze handelwijze afkeurde. Na eenige minder vleiende woorden over de A. V. R. O. te hebben ^ezegd. besloot de spreker zijn rede met een opwekking om lid te worden van de V.A.R.A. daar dit al thans volgens dezen spreker de eenige omroep is die alle menschen tevreden stelt. Tenslotte kregen we nog de goochelaar Moietti met zijn verbluffende toeren te zien. Het V.A.R.A.-bestuur was ontstemd over de handelwijze van den gemeente-veldwachter, die met zijn sabel de feestprogramma's heeft afgekrapt. KORT EBERICHTEN. Cruys Voorbergh, van de Amsterdam sche Tooneelvereeniging, gaat naar Amerika, om voor de film te spelen. Prins Hendrik zal vandaag een bezoek brengen aan de koningin-weduwe van Bel gië. Dit bezoek draagt en incognito-karakter. Vervolgens is de Prins voornemens zich naar Luxemburg te begeven, teneinde ook daar eenige bezoeken af te leggen. REVOLUTIONNAIR SOCIALISTISCHE PARTIJ IN NEDERLAND. Derde congres. Op 31 Maart, 1 en 2 April heeft de Re/. Soc. Partij haar derde congres te Amsterdam gehouden. Met slechts twee uitzonderingen waren alle afdeelingen vertegenwoordigd. Voorzitter was de heer Sneevliet. De openingsrede van den voorzitter be handelde de belangrijkste internationale ge beurtenissen, alsmede de economische en po litieke werking van de crisis in Nederland en Indië. Zij hield zich verder met de zwenking in rechtsche richting van de S.D.A.P. en de verschrompeling van de officieele communis tische beweging bezig en eindigde in een pleidooi voor het eenheidsfront tegen reactie en fascisme. Aan de bespreking van het beleid van P.B., redactie van het partijblad De Baanbreker en van vertegenwoordigers in publieke licha men namen verscheidene afgevaardigden deel. Uit den aard der zaak kwamen hierbij de met negatief resultaat geëindigde fusie-on derhandelingen tusschen R.S.P. en O.S.P. ter sprake. Het congres eurde met algemeene stemmen het gevoerde beleid goed. Het inzicht: wanneer de O.S.P. vastbeslo ten en eenzijdig koers zet naar de Vierde In ternationale zullen de beid- parli'en elkande; ongetwijfeld ontmoeten, werd door het ge- heele congres onderschreven. In een resolutie nam de partij de verplich ting op zich, om met haar gansche kracht voor algeheele amnestie van de gestrafte ma rinemannen der Zeven Provinciën te ijveren. Voorts werd geprotesteerd tegen de aantas ting van het asylrecht door de uitwijzing van vier Duitsche deelnemers aan de Laren- sche jeugdconferentie. De verkiezing voor het partijbestuur had tot resultaat, dat de heeren H. Sneevliet, F Bosman en G. Dijkstra bij enkele candidaar- stelling als voorzitter, secretaris en penning meester werden herkozenverder werden tot partijbestuurders bencemd de heeren E Bouwman, W. F. Dolleman. Th. v. Driesten, T. de Haan Zwagerman, A. Kootstra, A. Langkemper, A. Menist, J. Molenkamp, J. Roebers, W. Smid, L. Woudt-Bouman en S. Zwart. ONVOORZICHTIG GRAPJE. Bezemsteel in het lichaam gedrongen. Gistermiddag is een 26-jarige fabrieks arbeider, wonende aan de Zaagmolen kade te Rotterdam in een papierfabriek aan den Oppert langs de leuning van een trap naar beneden gegleden bij wijze van een grapje. De man had er echter geen rekening mee gehouden dat hij een bezem in de handen hield, die hem noodlottig zou worden. Toen hij n.1. bijna beneden was, stuitte de bezem tegen den vloer met het gevolg, dat de steel den jongeman in het onderlijf drong. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. HET FAMILIEDRAMA TE DEN HAAG. De dader krankzinnig verklaard Nader verneemt het Corr. Bureau, dat Verdegaal gistermiddag door den psy chiater dr. Bolten is onderzocht. De me dicus constateerde bij den man een ern stige mate van krankzinnigheid en ad viseerde tot spoedopname in een ge sticht. In verband daarmede is V. naar Oud-Rozenburg overgebracht. STAKING TE HAARLEM GEËINDIGD. De staking aan de 154 woningen aan de Rollandslaan te Haarlem, waarbij honderd arbeiders betrokken waren, is geëindigd. Gister is het werk hervat. BEVORDERING VAN GOEDKOOPEN WONINGBOUW? Het Volk meldt: Nu de Woningwet is gewijzigd, is overleg aanstaande tusschc de regee ring en de gemeente Amsterdam over de mogelijkheid van den bouw van arbei derswoningen door particulieren, tegen een huurprijs van 5.per week. Grondslag van dit overleg zal een ten departemente opgesteld schema vormen. Daarin geeft de regeering te kennen, dat zij bereid is een nieuwe regeling voor de verstrekking van tweede hypo theken in te voeren, echter slechts wan neer de mogelijkheid bestaat, dat zij daaraan bepaalde voorwaarden ten aanzien van de huren zal kunnen ver binden. De regeering stelt verder voor, de rente van loopende voorschotten, zoowel van het rijk als van de gemeente, terug te brengen tot 41'» pet Voorts dringt zij aan op verlaging van de waterleiding tarieven, de brand-assurantiebelasting en de straatbelasting, zooveel als moge lijk is. De eerste bespreking over deze aange legenheid zal zeer binnenkort te 's-Gra- venhage plaats vinden. BOND VAN MINDER MARINE PERSONEEL. Rechtspersoonlijkheid verloren Gisteren heeft het Gerechtshof te Am sterdam het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd, waarbij aan den Bond van minder marinepersoneel de rechtspersoonlijkheid was ontnomen. KAAS VOOR ITALIË. Uitvoerregeling. De minister van economische zaken heeft een uitvoerregeling van Edammer- en Goudakaas naar Italië vastgesteld. De uitvoer van deze producten naar genoemd land zal slechts zijn togestaan, indien de zending vergezeld is door een door den minister vastgesteld certifi caat van oorsprong. Deze certificaten zullen worden afgegeven door den heer J. A. Geluk te 's-Gravenhage. BRANDEN Drie stallen afgebrand', geen brandweer aanwezig. Onder de gemeente Bakel heeft gistermor gen een brand gewoed. Om half tien brak brand uit in een stal, gelegen achter de boer derij, bewoond door den landbouwer Rovers. Het gebouwtje werd totaal vernield. Door den wind sloegen de vlammen over naar de boerderij van den landbouwer Raymakers. Deze stal ging eveneens geheel in de vlam men op. Twee koeien, drie vaarzen en drie varkens kwamen in de vlammen om. Ver volgens sloeg het vuur over naar een der den stal, die gevuld was met hooi en stroo Ook dit gebouwtje werd door het vuur to taal vernield. De Bakelsche brandweer was niet aanwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Boerderijen afgebrand. Gistermiddag omstreeks half eens is, ver moedelijk doordat kinderen met vuur speel den, brand in een hooiberg ontstaan, staan de in de buurtschap Toldijk, onder Steenderen. Van den hooiberg sloeg het vuur over naar de boerderij van den heer Harmsen, om vandaar over te slaan naar de boerderij van Memeling. Hoewel de brand weer van Steenderen direct ter plaatse was, kon zij door gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De beide boerderijen brandden geheel af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Een buurman, die trachtte de varkens te bevrijden, werd door een bran denden balk getroffen en licht gewond. Waarschijnlijk door een vonk uit den schoorsteen is gistermiddag de boerderij van den heer Lebut uit Oosterbeek, staande in de wildbaan onder Hoenderloo, gem. Ede en bewoond door den landbouwer Hofwegen tot den grond toe afgebrand. Het vee kon worden gered, doch de inboedel ging groo- tendeels verloren. Te Geleen. Dinsdagmiddag ontstond, door onbekende oorzaak, brand in een der vier woningen van de heeren Kusters en Hennekens in de Daal- straat te Gel een. In een ommezien stonden de vier woningen in lichte laaie. De brand weer kon verhinderen, dat de brand zich nog verder uitbreidde. De woning van den heer Kusters brandde bijna geheel uit, de achtergebouw der drie overige huizen van den heer Hennekens werd een prooi der vlammen. Veel hooi en stroo ging in de vlammen op. Het vee kon worden gered, behalve een kalf. Landbouw werktuigen, machinerieën en meubelen ver brandden. KORTE BERICHTEN. De Fransche duikboot Esturgeon, die te Duinkerken thuis hoort, is op weg naar Nederland voor het brengen van een offici eel bezoek. Het schip heeft reeds de havens van Nieuwpoort en Oostende aangedaan, en zal, alvorens zich naar Nederland te be geven, eerst nog te Zeebrugge en waar schijnlijk ook te Antwerpen binnenloopen. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het voorstel van wet der hee ren K. ter Laan en IJzerman tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot re geling der Staasloterij. Te Amersfoort is Dinsdag plotseling, in den ouderdom van 47 jaar, overleden de heer Ed. Hogewind, gepens, luitenant-kolo nel der genie van het O.-I. leger. 187. Maar daarom kunnen we wel een 2e Robinson ontdekt hebben, troostte de bestuurder hem. Iemand, die net als bij, schipbreuk geleden heeft en op dit eenzame eiland woont, begon Piet weer, want hij wil de zijn hoop zoo maar niet zien vervliegen. Op zij van het huis ontdekten ze een primitieve oven, waar vuur brandde en waarop een pot stond. Dat kon echt worden. 188. Van een bewoner konden ze echter niets vinden. De vliegenier onderzocht den inhoud van den ketel: maïspap, nu, dat was te eten en daar ze geduchten' honger hadden, zochten ze in de woning naar iets, dat op een bord leek. Ze vonden twee ondiepe kommen van grof aardewerk en vrij goed uitgeholde lepels van ijzer-hout. De maaltijd kon beginnen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7