DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Nieuwe Cenlrumpogingen". ^Buitenland No. 82 Zaterdag 7 April 1934 136e Jaargang DxufeÜiksch Een artikel van Alfred Rosenberg. EEN VERBODEN RADIOREDE. Voor de Oostenrijksche microfoon. DE ONTSNAPPING UIT LINZ. Directeur gearresteerd. STAVISKY'S STOFFELIJK OVERSCHOT. Op Père-Lachaise begraven. DE POLITIEKE SITUATIE IN ROEMENIE. MISPLAATSTE GRAPPIGHEID. Nederlandsch bloemist veroordeeld. „MEIN KAMPF" VERTAALD IN HET ITALIAANSCH. Wat fascisme en Hitlerisme scheidt. STRAF GEVANGENEN- MISHANDELING. VEEN- EN BOSCHBRANDEN IN BELGIE. Ernstige gevolgen. DE VERZET-ACTIE IN FRANKRIJK. Demonstratie tegen de bezuiniging. HET DRAMA IN HET OERWOUD. Nadere bijzonderheden. KADETTENOPSTAND IN BOLIVIE. ACTIE TEGEN DE CHINEESCHE COMMUNISTEN. Wat vandaag de aandacht trekt,.n HERDENKING AAN DEN OORLOG. Van Amerika s deelneming. ERNSTIGE WERKLOOZENONLUSTEN. In Amerika. D£ SCHOONE BRUSSELSCHE TALE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De „Volkische Beobachter" van heden pu bliceert een artikel van Alfred Rosenberg, waarin deze o.m. schijft: Toen de Centrumpartij zich tegelijk met de andere oude partijen ontbond, schreven wij, in den „Völkischen Beobachter", dat, nadat nu deze historische periode ten einde was ge komen, wij een gesneuvelde niet meer wilden slaan. Wij hebben in- dien tijd het voormali ge Centrum en zijn leiders alle mogelijkhe den gegeven om het onwrikbare politieke feit van de nat. soc. revolutie te aanvaarden en zich daarmede ook innerlijk in den loop van den tijd te verzoenen. Wij zijn er ook vast van overtuigd, dat het grootste deel van de voormalige centrum kiezers innerlijk met het resultaat van den thans beslisten strijd te vreden is en aanving zich politiek en zake lijk, ja ook wat hun wereldbeschouwing be treft te verzoenen met de triomfeerende be weging. Dit feit hebben echter klaarblijkelijk de voormalige Centrumleiders voornamelijk de Centrumprelaten ook gemerkt en sedert eeni- gen tijd kunnen wij een beweging opmerken, die door hooge instanties geïnspireerd, er op uit liep de kanselpreek tot werktuig van na tionale en sociaal-politieke beïnvloeding te maken. Een heele reeks van Centrumgeeste lijken en andere Centrumleiders zou alle re den gehad hebben den nationaal socialisti- schen staat dankbaar te zijn, dat hij een dik ken streep getrokken had onder het verleden, want het zou maar al te zeer. begrijpelijk zijn geweest, wanneer de nieuwe regeering een buitengewone rechtbank zou hebben inge steld om de rol van de Centrumleiders, bijv. in de separatistische beweging in het Rijn land na te gaan. Wij weten ook te nauwkeu rig, dat ook een groot aantal Centrumgeeste lijken in deze separatisten beweging verwik keld was. Voortgaande wijst Rosenberg er op, dat ook de overige Centrumleiders onaangetast door de Duitsche revolutie zijn heengekomen en dat o.a. de meest verbitterde tegenstander van het nationaal socialisme, dr. Bruening, ongedeerd in Duitschland leeft. Dat alles, aldus gaat het artikel verder, moet zich be wust zijn om de aanmatiging juist te waar- deeren, wanneer nu in het gevoel van nieuwe veiligheid door verschillende hooge kerkelij ke instanties het nationaal socialisme bijna het recht ontzegd wordt, ook zijn wereldop vatting te propageeren. Kardinaal Faulha- ber in Munchen heeft het wachtwoord gege ven en een aantal bischoppelijke toespraken heeft dezen aanval voortgezet. Rosenberg noemt dan als voorbeelden de redevoeringen van den bischop van Berlijn dr. Bares en van den aartsbischop van Freiburg, dr. Goeber. Inzake de critiek van een voormalig Bei lijnsch Centrumorgaan op een gerechtelijke uitspraak volgens dewelke de confessioneele pers niet noodzakelijk was, schrijft Rosen berg: Het essentieele in het geheele omsmel- tingsproces van onzen tijd ligt immers daar in, dat en openbare activiteit niet in den zin van een socalen of religieuzen klassenstrijd mag worden gevoerd, maar slechts van het algemeene Duitsche standpunt uit. In de slotalinea van het artikel wordt nog gezegd: Wij gelooven, dat met de genoemde aan vallen van voormalige centrumleiders een stemming moet worden gemaakt om eventu- eele martelaren te voorschijn te brengen Waar het voormalige Centrum in feite zijn aanhangers tegenwoordig voor het grootste gedeelte ook innerlijk in het nationaal socia listische kamp ziet. lijkt het martelaars-ma- ken het laatste middel om religieuze vervol gingen aan te geven en met deze vertoogen de nog aanwezige reserves te mobiliseeren door en beroep op eeuwenoude religieuze begrippen. De nationaal socialistische staal heeft de vrijheid van het religieuze leven van oudsher erkend en zal die niet aantasten, maar hij zal als te voren, zoo noodig mei krachtigen nadruk, moeten eischen, dat, na dat de parlementstribune van het Centrum verlaten werd niet de kansel in de kerk ver wisseld wordt met het spreekgestoelte in den Rijksdag. 3000 GEVANGENEN IN OOSTENRIJK Ze worden goed behandeld. Op een ontvangst van de buitenland- sche pers deelde de onderstaatssecreta ris van het ministerie van Veiligheid, Karwinsky, mede, dat zich in de diverse concentratiekampen van Oostenrijk op het oogenblik 750 nationaal-socialisten en 114 sociaal-democraten bevinden Verder zijn 2000 a 2500 sociaal-democra ten in gevangenissen gedetineerd. Over het aantal nationaal-socialisten, dat in gevangenissen is ondergebracht, ver strekte de onderstaatssecretaris geen gegevens. Bij de natioonaal-socialisten, die in concentratiekampen zijn gedetineerd, heeft men aldus Karwinsky te doen met personen, die ten deele straffen, waartoe zij veroordeeld waren, reeds hebben uitgezeten, doch bij wie verdere bewaking geboden is, deels met perso nen, ten opzichte van wie gegronde ver denking bestaat, dat zij zich aan natio- naal-socialistische agitatie schuldig ma ken. Elk geval afzonderlijk is grondig door het ministerie van Veiligheid on derzocht. De geruchten over dooden, hevige ge vechten met de bewakingsmanschappen en mishandelingen zijn onwaar De na tionaal-socialisten zijn in de concentra tiekampen in gebouwen gehuisvest, en wel vier vijf man in één vertrek. Aan elk concentratiekamp is een geneesheer verbonden. De wijze, waarop de gevangenen in ge neeskundig en humanitan- opzicht wor den behandeld, is naar het oordeel van neutrale waarnemers aanzienlijk beter dan in de concentratiekampen in Duitschland en Cechoslovakije. De dysenterie-gevallen, In den jongsten tijd hebben zich in de Oostenrijksche kampen 42 lichte geval le.. van dysenterie voorgedaan. Alle zieken zijn naai* het hospitaal overge bracht: 18 hunner zijn reeds weer als ge nezen ontslagen. Ook de geruchten, dat de nationaal- socialistische leiders Schatterifroh en Frauenfeld overleden zouden zijn, zijn onwaar. Waarschijnlijk vinden zij hun oorsprong in de omstandigheid, dat zich onder de dysenteriepatiënten ook een broer van Frauenfeld bevindt. De Oostenrijksche regeering heeft re kening gehouden met de veranderde houding der nationaal-socialisten en in de afgeloopen vier weken 200 nazi's uit de concentratiekampen ontslagen. De nationaal-socialisten, die zich vrijwillig verplichten, niet meer tegen de krach tens de wet bestaande orde te ageeren, worden onmiddellijk op vrije voeten ge steld. De vervulling van andere voor waarden wordt niet van hen geëischt. Het concentratiekamp te Kaiserstein- bruch wordt thans ontruimd; de daar nog gedetineerden zullen naar het con centratiekamp Wöllersdorf worden over gebracht. Onderdanen van het Duitsche rijk bevinden zich in geen der kampen. Ten slotte deelde Karwinsky mede, lat binnenkort de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers in staat gesteld zul len worden, het concentratiekamp Wöl lersdorf te bezichtigen. Het is gisteren tot een incident gekomen tusschen de Ravak en Engelsche persver tegenwoordigers. De B.B.C. te Londen had den vertegenwoordiger van „New York Times" en „Daily Telegraph", Geddie, ver zocht, voor den Oostenrijkschen zender een voordracht te houden over den toestand in Oostenrijk. De B.B.C. had zich tot de Ravak gewend, met het verzoek deze lezing toe te laten. De Ravak heeft echter zonder opgave van redenen medegedeld, dat zij deze lezing onder geen voorwaarde kon toelaten. De an dere Engelsche en Amerikaansche persver tegenwoordigers hebben daarop geweigerd in plaats van Geddie te spreken. De directeur Sailer van de gevangenis te Linz, waaruit eenige jaren geleden 2 nat.- socialisten en 3 leden van den Schutzbund zijn ontsnapt, is met drie andere hoogere »e vangenisambtenaren gearresteerd. Zij zullen gerechtelijk vervolgd worden. Het stoffelijk overschot van Stavisky, dat ten behoeve der laatste autopsie van Chamo- nix naar Parijs was overgebracht, en daar in het Institut médico-légal was gebleven, is Donderdagochtend in alle stilte op het kerk hof Père-Lachaise definitief bijgezet. Het uur der sombere plechtigheid was strikt geheim gehouden en slechts de nood zakelijke personen waren er bij tegenwoor dig. Om half acht arriveerde de lijkauto op het kerkhof en reed meteen naar de z.g. 94e afdeeling, waar zich de graftombe bevindt van Emmanuel en Doenia Stavisky, de ouders van den financier. Onmiddellijk werd de kist in hetzelfde graf neergelaten. Mevrouw Stavisky, die in gezelschap van eenige politie-ambtenaren uit de gevangenis van La Petite-Roquette naar Père-Lacnaise was overgebracht, was van het gebeurde ge tuige. Zij toonde zich zeer ontroerd en ver trok pas, toen de grafzerk weer op de tombe was neergelaten. De pogingen om een regeeringscrisis te vermijden, worden voortgezet. Minister-pre sident Tartarescoe heeft gistermiddag den koning rapport uitgebracht over de door het vonnis in het Doeca-proces geschapen situa tie. Morgenmiddag zal een ministerraad ge houden worden onder voorzitterschap van den koning. Naar verluidt, hecht de koning zeer veel nnti U ül O O niK 1 l'l' VOfl oorlog Oeikar zal aftreden. Tartaresco heeft tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat er geen aanlei ding bestaat voor het collectieve ontslag van het kabinet, zoolang het zich verheugt in het vertrouwen van den koning. Voor den politierechter in Bowstreet had zich heden te ver iHtwoorden een Nederland sche bloemist wegens het feit, dat hij, onder den invloed van sterken drank, achter het stuur van zijn automobiel was aangetroffen De Nederlander zag zich veroordeeld tot een boete van 25 pond sterling, benevens tot betaling van dg proceskosten ad twee pond, terwijl de rechter hem bovendien uit Enge land wilde doen uitwijzen. Een inspecteur, als getuige gehoord, ver klaarde, dat de Nederlander werd gear resteerd op het oogenblik, dat hij achter het stuur van zijn wagen wilde plaats nemen. De Nederlander zeide den politieman, op iemand uit de provincie te wachten, dien hij naar huis wilde brengen. Op het politiebureau aange komen, zeide hij, terwijl een dokter zijn pols slag controleerde: „Tien, boer, vrouw, neer aas", en, een spel kaarten te voorschijn ha lend, voegde hij er aan toe: deze heer heeft slechts een oog, daarom kan hij de dame niet zien. Voorts zeide hij: „Ik kan zoo recht loopen als een kip en ook een ei voor u leg gen." De Nederlander verklaarde niet voorne mens te zijn geweest, den wagen te besturen, aldus de Tel. De politierechter zeide, dat hij aanvanke lijk van plan was, hem tot gevangenisstraf te veroordeelen, omdat dit de aangewezen straf is voor menschen, die achter het stuur zitten, terwijl zij daartoe niet in staat zijn. De bloe mist verzocht den politierechter, hem niet uit Engeland te willen uitwijzen, omdat zijn be staan afhangt van zijn zakenbezoeken aan Engeland, waarop de magistraat opmerkte: „Wij hebben genoeg menschen hier te lande, die auto's besturen, terwijl zij in kennelijken staat van dronkenschap verkeeren. Wij wil len u hier niet hebben. Wat uw bestaan be treft, ik heb te zorgen voor het leven van argelooze voetgangers en niet voor uw be staan." De veroordeelde is van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan. Hitiers boek „Mein Kampf" is thans in het Italiaansch verschenen onder den titel „Mia Battaglia." De „Popoio d'Italia", die de passage be spreekt in de inleiding van Hitier, waarin deze o.a. zegt dat het fascisme en het natio- naal-socialisme ten nauwste met elkaar ver bonden zijn in hun levenshouding, wijst daartegenover op de diepe klove, die het Ha kenkruis en de Fasci scheidt. Het blad schrijft: „Berlijn, dat hardnekkig vasthoudt aan zijn schadelijke opvatingen, dat een zeer verward stelsel tot ideaal heeft en vastzit aan de Duitsche idee, wil de volkomen, uni- verseele dominatie van een ras over de au deren. Rome, dat vrij is en elastisch in zijn menschelijk realisme en in de kracht zijner universeeie denkbeelden, wil onderrichten tot navolging." Vonnis van rechtbank te Stettin. In de strafzaak tegen dr. Hoffmann, amb tenaar bij den crimineelen dienst, en eenige andere verdachten, beschuldigd van mishan deling van aan hun zorgen toevertrouwde ge vangenen, heeft de rechtbank te Stettin het volgende vonnis geveld: De ambtenaar bij den crimineelen dienst dr. Hoffmann wordt veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling en misbruik van ambtsbevoegdheid tot 13 jaar tuchthuis Twee andere ambtenaren in zijn dienst worden veroordeeld resp. tot vijf jaar gevan- fenis en vijf jaar tuchthuis, wegens hetzelfde elict. Drie „assistenten" worden veroordeeld wegens zware lichamelijke mishandeling tot resp. tien jaar, zes jaar en negen maanden gevangenis. Tenslotte nog een medeplichtige tot 300 mark boete. Twee veroordeelden verliezen de burger lijke eererechten voor resp. vijf en drie jaar. Het proces had plaats met gesloten deuren Het O.M. werd waargenomen door de centrale te Berlijn De officieele Pruisische persdienst deelt hierover nog het volgende mede: Op persoonlijk bevel van minister-president Göring, die den autoriteiten de correcte be handeling van alle arrestanten tot onvoor- waardelijken plicht heeft gemaakt en met strenge straf gedreigd heeft tegen eventueele mishandelingen en andere excessen, is dit proces aanhangig gemaakt en door de cen trale van het O.M. te Berlijn met den groot sten spoed behandeld. Het vonnis beteekent dat excessen in den nationaal-socialistischen staat niet geduld worden en met onverbidde lijke scherpte vervolgd. Dit alles wijst op het leugenachtige van de in het buitenland ver- -preide gruwelberichten over mishandelingen in de gevangenissen en concentratiekamp. Gisteren is op verschillende plaatsen van de Belgische venen in de buurt van den Baraque Michel brand uitgebroken. Nadat men aanvankelijk dacht, den brand onder de knie te hebben, laaide het vuur in den namid dag weder op en breidde het zich uit in de richting van de Duitsche grens, waar bos- schen vernield werden. Vierhonderd militai ren van de garnizoenen te Eupen en Malmedy werden gerequireerd. Later werd zelfs een beroep gedaan op de garnizoenen van Spa eu Verviers. In den laten middag was het vuur nog niet gebluscht. De reeds Donderdag voor het hoofdtele graafkantoor bij de middagaflossing op touw gezette ongeregeldheden, die gericht waren tegen de nieuwe bezuinigingsmaatregelen der reeering hébben zich heden in versterkten mate herhaald. Om 12 uur des middags trachtte de ochtendploeg de aflossing te be letten de lokalen binnen te treden. De betoo- gers trokken in groepen door de gangen van het kantoor, zongen de internationale en uitten kreten tegen de regeering. Eerst na anderhalf uur kon het bedrijf weer regel matig voortgang vinden. Volgens een bericht van de Associated Press uit Cali in Columbie bevonden zich op het oogenblik van het neerstorten van het vliegtuig in het moeras van het oerwoud 5 personen aan boord. Een Donderdag uitge zonden speciaal toestel vloog over het gebied, waar de directeur van de Amerikaansche mijnmaatschappij Marshall gevonden werd. Het vliegtuig kon echter niet landen, doch moest verscheidene mijlen verder neerkomen. De hulpvliegers begaven zich toen met een auto naar Bolivar. Volgens een nader bericht van de Associa ted Press uit Bogota werd het lijk van den piloot van het verongelukte vliegtuig, Geck, bij de overblijfselen van zijn toestel gevonden Hij was overleden, terwijl hij de goudlading bewaakte. Nog in zijn dood hield hij in zijn eene hand een zaklantaren en in de andere een pistool. Intusschen is volgens een ander bericht Marshall in Bolivar aangekomen. Hij is ervan overtuigd, dat de vermiste mecani cien Hancke, die bij de noodlanding gewond werd, nog in leven is. Bij de landing werden twee passagiers gedood en wel Alexander Notz en Julio Zuniga een employé van Mar shall. Geck, Hancke en Marshall werden bij het stukslaan van het vliegtuig gewond. Eerst had Marshall tezamen met Geck het goud in het toestel bewaakt. Hancke werd uitgezonden om hulp te gaan halen. Sinds dien is Hancke verdwenen. Toen hij na twee weken nog niet was teruggekeerd, ging Mar shall op weg. Daarbij ontmoette hij op 27 Maart, nadat hij reeds drie dagen onderweg was, 5 Guaquero-Indianen. Marshall was bij de landing ernstig aan de mond verwond Hij verloor bijna alle tanden. De Indianen hebben als belooning 5000 Columbiaansche pesos gekregen. Groepen kadetten van de Militaire School te La Paz zijn aan het muiten geslagen. Zij maakten zich meester van de lokalen van hst hoofdbureau van politie en trachtten brand te stichten in het regeeringspaleis. Ten slotte werden zij door generaal Lanza gedwongen zich over te geven. De generaal heeft hen teruggebracht naar de militaire school. Officieele communiqués deelen mede, dat, dat de regeering den toestand meester is zoo wel in de hoofdstad als in de rest van het land. Donderdag heeft de Chineesche regeering het groote offensief tegen het communistische leger ingezet bij de stad Tsjangtsja. De regeering heeft 200.000 man op de been ge bracht, terwijl 60 bombardementsvliegtuien dienst doen. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd de stad l oetsjang te bezetten. Nieuwe „Centrum'' pogingen. (Dag. Overzicht). Nieuws uit de Oostenrijksche concentratiekampen. (Buitenland). Straffen voor ben, die de gevan genen in de Duitsche concentratie kampen mishandelden. (Buitenland) Opnieuw een slechte geest bij de Indische marine? (Koloniën). Felle brand te Waalwijk. (Binnen land). Vechtpartij in de trouwzaal te Enkhuizen. (Binnenland). Autobus uit Friesland te Burger- brug gekanteld. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten). De bladen bevatten herinneringsartikelen in verband met de herdenking van de deel neming der Vereenigde Staten aan den wereldoorlog in April 1917. De „Washington Post", die een aantal Congresleden, die indertijd tegen die deel neming hebben gestemd, heeft geïnterviewd, stelt vast, dat zij alle evenzoo zouden stem men als in 1917. Het blad voegt hieraan toe, dat het interessant zou zijn, de voorstemmers te vragen, of zij nog zoo geestdriftig voor den oorlog zijn, nu zij den wereldoorlog en den daarop gevolgden chaos hebben gade geslagen. De senatoren Norris en Dill noemen de deelneming aan den oorlog een grove fout. De leden van het Huis van Afgevaardigden Church, Britten, Frear, Knutsen en Lundeen eischen een volksstemming in geval van oor logsgevaar. De „Washington Post" zelf noemt het beste middel tegen den oorlog het onderzoek van oorlogspropaganda in de Ver eenigde Staten en in Europa. Te Minneapolis hebben 3000 werkloozen voor het raadhuis en het gerechtsgebouw een demonstratie georganiseerd. Daarbij is het tot een ernstige botsing met de politie geko men. Bij de onlusten, die twee uur duurden, werden ongeveer 20 personen, onder wie 4 politieagenten en een vrouw, gewond Ten slotte dreef de politie de demonstranten door middel van traangasbommen uiteen, nadat de demonstranten de politie eerst eenige bommen hadden ontrukt en ze tegen haar hadden ge bruikt. Het geheele verkeer was stilgelegd. Het gerechtsgebouw werd gesloten, terwijl de ruiten werden ingeslagen. De rust kon eerst worden hersteld, toen voor het gerechtsge bouw en het raadhuis machinegeweren waren opgesteld. De werkloozen verlangden in hoofdzaak, dat de werkverschaffing zou wor den voortgezet. Wij ontleenen aan De Dietsche Ge dachte het volgende: Een Brusselsche firma heeft het goede denkbeeld gehad, zich niet alleen in het Fransch, maar ook in een taal, die over eenkomst met Nederlandsch vertoont, tot zijne klanten te richten. Haar gesta mel zal onze lezers wellicht een oogen blik doen lachen. Wij vertrouwen ech ter, dat hunne vroolijkheid spoedig zal plaats maken voor den grimmigen wil, toestanden, die dit radbraken van de oude taal der Brusselsche hoofdstad ver klaren, radicaal te veranderen. Hier volgt het nrachtige staaltje van Brusselsche beschaving: Brussel, den 7den Juli 1933. Instellingen Denolin Genees- en Welriekend Planten Plantenbehoorend Drogerijen Bijzonderheid van thee in dozen aan de merk en firma van den klant Handel Registr No 862 Telephoon 43.07 76 Heer en bemind klant, De ontwikkeling van onze zaken heeft ons verplicht, onze instellingen te ver- grooten en ze naar den nieuwen smaak te inrichten. Te dien einde, wij hebben een huis aangekoopen, welke, genade aan de ver betering van haar gereedschap, zal ons toelaten te antwoorden aan het vertrou wen die U ons tot n,u toe getuigenis ge geven hebt, met U p'rodukten ~an eerste qualiteit en aan de gunstigste prijzen te leveren. Gelief onze nieuw addres te aanteeke- nen: 42, Neerstalle Steenweg, Vorst- Brussel, Telephoon: 43.07.76.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1