DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het ontwapeningsvraagstuk. BxigtCiiksch 0veezicht ^Buitenland No. 85 Woensdag II April 1934 136e Jaargang Waf de Parijsche ochtendbladen zeggen van het onderhoud tusschen Francais Po neet en Barthou. Een meening van de „Daily Telegraph". MET BUREAU BIJEEN. f Barthou niet naar Berlijn. Wat men in Engeland wenscht. Het bureau bijeen. ONTBINDING DER CHR. SOCIALE PARTIJ? In Oostenrijk. NIEUWE BEVELEN IN DUITSCHLAND Schoolboeken moeten toch worden gekocht. VERZET-ACTIE IN FRANKRIJK. Betoogingen tegen de salaris verlaging. SARRET TERECHTGESTELD. Moordenaar had tot het laatste moment op gratie gehoopt. AANSLAG OP EXPRESTREIN STAAT VAST. Arbeider gearresteerd. Wat vandaag de aandacht trekt,* VRIJLATING INDISCHE GEVANGENEN? Doch niet in massa. OORLOGSMATERIAAL NAAR RUSLAND? Wilde geruchten. DE STRIjD TUSSCHEN DE ARABIEREN. Onder bevel van Feisal. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen In ons nummer van gisteren hebben wij het een en ander medegedeeld over een on derhoud tusschen Fran^ois Poncet en Barthou, dat Maandagmiddag heeft plaats gehad. Het spreekt vanzelf, dat de Parijsche bla den aan dat onderhoud de noodige aandacht geschonken hebben. Zoo weet de „Petit Pa- risien" mede te deelen, dat Poncet mededee- lingen heeft gedaan over het standpunt van Duitschland ten aanzien van de onderhan delingen tot beperking der bewapening. Het „Journal" schrijft, dat het natuurlijk is, dat thans, nu de beslissende periode der onderhandelingen begint, de Fransche regee ring de meening van den man, die het best op de hoogte is van het Duitsche standpunt, wil leeren kennen om hem de noodige in structies te geven. De zaak is te ernstig, dan dat men niet alle middelen te baat zou moe ten nemen om tot een juiste beslissing te ko men. Framjois Poncet heeft Barthou zeer be langrijke inlichtingen kunnen geven. De „Echo de Paris" schrijft, meer en meer te worden gesterkt in zijn opvatting, dat de Fransche politiek aan het aarzelen is. Het denkbeeld van herbewapening van Duitsch land, althans van legaliseering binnen zeke re grenzen, wordt niet meer zoo categorisch afgewezen als tot dusver. In elk geval geeft Frankrijk te verstaan, dat de hoofdcommis sie der ontwapenings-conferentie haar standpunt ten aanzien van deze kwestie zal moeten bepalen en op die manier wordt het Henderson en Eden mogelijk gemaakt, hun onderhandelingen te hervatten Tegelijkertijd stelt Frankrijk de te Londen gewenschte toe lichting inzake de uitvoeringsgaranties uit, onder het voorwendsel, dat deze garanties onmogelijk geinterpreteerd kunnen worde ij, zoolang de inhoud der eventueele overeen komst niet bekend is. Het blad staat op het standpunt, dat men in het geheel niet mag ingaan wat Duitschland verlangt, doch den stand der bewapening van Duitschland moet vaststellen. Eerst dan kan Frankrijk met volledige kennis van den toestand zijn voorwaarden stellen. Ook verschillende andere kranten blijken niet tevreden met de wending, die de bespre kingen nemen. Al heeft Frankrijk geen be zwaar tegen een discussie over de zaak, daarmee wordt de herbewapening van Duitschland en eigen vermindering van be wapening niet aanvaard. Wanneer men be weert dat Frankrijk zich juridisch verplicht acht, te ontwapenen, is dat volledig onjuist. Barthou heeft intgendeel bewezen, dat Frankrijk reeds veel eerder met verminde ring van bewapening is gegaan, dan verstan dig is. Een nieuw plan, dat vermindering van bewapening wenscht, moet de eenstem mige goedkeuring der conferentie hebben Frankrijk kan niet afzien van den steun zij ner voormalige geallieerden. De Parijsche bladen bevestigen de reeds gisteren gepubiceerde afficieele verklaring, dat de minister van buiteulandsche zaken Barthou zich rechtstreeks naar Warschau zal begeven en niet te Berlijn zal vertoeven. De officieuse „Petit Parisien" noemdt de ge ruchten over een directe of indirecte uitnoo- diging der Rijksregeering aan Barthou fan tasie, en de „Matin" meent, dat de noodza kelijkheid van een dergelijk bezoek ont breekt. „De „Excelsior" acht het van weinig belang dat kort voor of na de Fransch- Poolsche besprekingen een gedachtewisse ling met Duitschland plaats vindt Duitsch land heeft altijd de mogelijkheid langs di- plomatieken weg besprekingen met de Fransche regeering te voeren. Ook in Engeland is men direct aan t praten geraakt over de ontwapeningskwestie en van de lagerhuiszitting hebben wij giste ren reeds het een en ander medegedeeld. Thans schrijf! de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", dat de Britsche regeering er de voorkeur aan zou geven, wanneer het op dit oogenblik bijeengekomen bureau der ontwapeningsconferentie nog geen tijdstip zou bepalen voor het weder- bijeenkomen van de Algemeene Commissie. Frankrijk echter, gesteund door Henderson. die zich, zooals het blad opmerkt als neu traal- voorzitter niet verplicht voelt met de Britsche regeering overeen te stemmen, zal waarschijnlijk aandringen op het bijeen roepen der Algemeene Commissie op 23 Mei a.s. Frankrijk's laatste ontwapeningsnota zal morgen in de plenaire zitting van het kabinet onderzocht worden. De juiste zin en het doel der nota bestaande uit het voorstel, uit een overeenkomst tot vermindering der bewapeningen een overeenkomst tot begren zing der bewapeningen te maken wordt door de Britsche ministers volkomen begre pen en betreurd, aangezien hun doel steeds daadwerkelijke onrwapening is geweest In ministerieele kringen geeft men toe, dat zelfs een begrenzing der bewapeningen tot den huldigen stand beter is dan in het geheel geen begrenzing. Doch in de eerste plaats heerscht de vaste meening, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met het laten voortduren van de tegenwoordige opvallende wanver houding tusschen zijn luchtvloot en die van Frankrijk en Sovjet-Rusland. Afgezien daar van wint de meening veld, dat Groot-Brittan nië geen reden heeft om voor een enkele be grenzing der bewapeningen een hoogen prijs in den vorm van nieuwe garanties te betalen. Want een dergelijke overeenkomst laat het voornaamste doel der Britsche politiek on vervuld. Niettemin ziet de Engelsche regeering met 'belangstelling en spanning de aangekondigde toelichtingen der Fransche regeering inzake een garantiesysteem tegemoet. Het denk beeld van den economischen boycot van een staat, die de conventie schendt, mag op het eerste gezicht aantrekkelijk tijken, wanneer een of meer staten niet tot de conventie zijn toegetreden of weigeien aan den boycot mee te doen, dan kunnen zij de schuldige mogend heid nog alles leveren, wat haar door de andere staten onthouden wordt. Een met behulp van een blokkade doorgezette boycot kan gemakkelijk tot oorlog leiden, niet slechts met den geblokkeerden staat, doch ook met andere groote mogendheden. De ministers zijn zich het gevaar van een dergelijk sy steem, dat herinnert aan het protocol van Genève van 1924 ten volle bewust. Niets mag nagelaten worden om dit duidelijk te maken en het is niet onaardig eraan te her inneren, dat dit protocol door Henderson te Genève is geparafeerd doch door de voor naamste minister van het toenmalige Labour- kablnet heftig is bestreden en tenslotte door het nieuwe conservatieve kabinet in 1925 is verworpen. Gistermiddag is het bureau der ontwape nings-conferentie onder voorzitterschap van Flenderson bijeengekomen. Henderson zelf hield een groote rede en na hem voerde Eden het woord Laatstgenoemde wees op twee principieele tegenstellingen tusschen Frank rijk en Duitschland, n.1.: 1) De tegenstelling t.a.v. de legersterkte en de berekening der overzeesche troepen en de geoefende reserves aan de eene zijde en de para-militaire organisaties aan de ande re zijde. 2) De tegenstellingen t.a.v. den datum, waarop het nieuwe Duitsche leger, dat met een korten diensttijd,, met verdedigingswa- ens zal worden uitgerust en t.a.v. de uit- reiding dezer 'bewapening. Een ontwapenings-overeenkomst is slechts denkbaar, wanneer deze en andere tegenstel lingen uit den weg kunnen worden geruimd. Eden deelde als zijn opinie mede, dat, wanneer een overeenkomst welke ontwape ning medebrengt, tot stand mocht komen, dat snel moet geschieden. Hij is ook van meening, dat slechts een zoodanige overeen komst als waardig beeld van zulke groote po gingen kan worden bechouwd. Om deze re den is de Britsche regeering ook van mee ning, dat belangrijker dan de bijeenroeping van de hoofdcommissie der ontwapenings conferentie het verloop der ontwapenings werkzaamheden in de volgende weken zal zijn. De Engelsche regeering wenscht niet de directe gedachtenwisseling tusschen de re geering te onderbreken, zoolang deze op nut brengende wijze plaats vindt. Overeenkom stig het Engelsche voorstel heeft het presi dium zich verdaagd tot 30 April. Tegelijker tijd is besloten de hoofdcommissie om streeks 23 Mei te laten bijeenkomen Thans wordt aangekondigd, dat de Christelijk Sociale Partij zich op 1 Mei zal ontbinden. Op een bijeenkomst van het Vaderlandsche Front werd deze aankondi ging gedaan ,doch een officiëele mededeeling der partijleiding is nog niet ontvangen. TRAANGAS IN VERGADERING VAN MONARCHISTEN. Gisteravond is een vergadering van de Oostenrijksche monarchisten in den „Cruenen Tor" te Weenen ernstig ge stoord. Tijdens de redevoering van den leider der Oostenrijksche monarchisten Wiesner werden fleschjes met traangas geworpen en kapot getrapt. Het gevolg was een zoodanige ontwikkeling van traangas, dat de vergadering onder groot tumult moest worden afgebroken. TEGEN NATI-ACTIE. In Oostenrijk. Officieel wordt medgedeeld: De Bonds- minister voor Sociaal recht heeft op grond der verordening van de Bondsre- geering van 16 Februari 1934 als gevolg van de herhaalde bestraffing van den practiseerenden arts, dr. Tschiggero te Linz, wegens nationaal-socialistische activiteit vervallen verklaard .van de uitoefening van de dokters-praktijk. Dit is het eerste geval van de toepassing van de nieuwe wete, waarbij artsen, advoca ten, notarissen, apothekers en dieren artsen, wegens nationaal-socialistische activiteit het recht hun praktijk uit te oefei en kan worde nontzegd. De Duitsche rijksminister van binnenland- sche zaken heeft er in een rondschrijven aan de onderwijs-autoriteiten der landen op ge wezen, dat de veelal voorkomende terughou dendheid der oudere bij het koopen van nieuwe schoolboeken, dit jaar nadeel brengt aan de uitgevers van schoolboeken, hetgeen een nadeelige invloed moet hebben op de arbeidsmarkt. Aangezien voor het nieuw schooljaar geen nieuwe schoolboeken wor den ingevoerd, wordt er bij de ouders, reeds in het belang van de werkverschaffing op aangedrongen, zooals in de voorafgaande jaren, de bij het begin van het schooljaar te verrichten inkoopen van nieuwe boeken voor de kinderen te doen. DIMITROF SCHRIJFT EEN BOEK. Sensationeele nieuwe feiten. Sensationeel© nieuwe feiten over het ontstaan van den brand in het Rijksdag gebouw te Berlijn zullen worden onthuld in een boek, getiteld: „Belangrijke en nog niet gepubliceerde feiten", dat door George Dimitrof, den vrijgesproken Bul- gaarschen beklaagde, op het oogenblik wordt geschreven. Hoewel de doktoren aan Dimitrof vol strekte rust en kalmte hebben voorge schreven, werkt hij bijna dag en nacht te Moskou om dit boek zoo spoedig mo gelijk te voltooien. De Fransche organisaties van Soc. staats ambtenaren hebben besloten eenige protest betoogingen te organiseeren tegen de sala risverlagingen en de gedwongen pensionnee- ringen. Op Zondag 15 April zullen in alle provincie-steden straatbetoogingen van ambtenaren plaats vinden. Te Parijs zal de datum der betoogingen voor de verschillen de ambtenaren-groepen van geval tot geval worden vastgesteld. Maandag 16 April zal een protest-mee ting in het geheele land worden georgani seerd, welke haar uitdrukking zal vinden in betoogingen in de bureaux. Bovendien zal binnenkort door vlugschriften en plakkaten geageerd worden tegen de belasting-zwen del, de financieele schandalen en de „absur de deflatiepolitiek". De Communistische organisaties hebben tegen Vrijdag een proteststaking van een uur aangekondigd. De communistische spoorwegarbeiders zouden van plan zijn óp 1 Mei een algemeene staking te proclamee- ren bij de Fransche spoorwegen. Te Rijssel is het Dinsdag tot een betoo ging van postbeambten gekomen. Toen de dienst moest worden overgenomen door een andere ploeg werd een kwartier het werk ge staakt. Bij deze betooging werd de Interna tionale gezongen. SLACHTOFFER VAN POLITIEKEN TWIST. Zondag j.1 raakten bij een patriotti sche plechtigheid in La Rochelle in Frankrijk de voorzitter van de districts organisatie der oud6trijders van Lucon, een kapitein der reserve, en een andere reservekapitein in een politieken twist gewikkeld, welke in een handgemeen ontaarde. De beide tegenstanders waren voornemens het geschil te beslechten met een revolverduel, waarvan intus- schen niets kan komen, daar een der beiden, die aan het gelaat verwondingen bekomen had tijdens het handgemeen, is overleden. De justitie stelt thans een onderzoek in om uit te maken of de dood van den officier het gevolg is ge weest van de handgemeen opgeloopen kwetsuren. Gistermorgen om 5 35 is Sarret, die ter dood is veroordeeld, omdat hij in 1925 samen met de gezusters Schmidt in een af gelegen villa bij Aix-en-Provence een man en diens vriendin heeft vermoord, terechtgesteld. Tegen middernacht werd Sarret, in weer wil van de voorzorgsmaatregelen welke de autoriteiten hadden genomen, wakker door het rumoer op straat, waar toen reeds een groot aantal nieuwsgierigen voor de gevan genis was verzameld. Sarret, die tot het laatste toe had gehoopt, dat president Lebrun hem gratie zou verleenen, begreep toen, dat het oogenblik van zijn terechtstelling naderde. Hij werd buitengewoon zenuwachtig; de bewakers hadden de grootste moeite hem eCnigszins tot bedaren te brengen. Toen hem, na een onrustigen nacht, om vijf uur in den morgen officieel werd mede gedeeld,, dat zijn gratie-verzoek was afge wezen, verroerde Sarret zich niet. Hij wei gerde geestelijken bijstand, dankte zijn ver dediger en gaf den wensch te kennen, dat er nu maar spoedig een eind aan zou worden gemaakt. Hij dronk een kop koffie, doch wilde geen gebruik maken van de geboden gelegenheid een sigaret te rooken. Op de vraag van den rechter van instructie, of hij nog een verklaring had af te leggen, ant woordde Sarret, dat hij het slachtoffer is geworden van een onrechtvaardigheid, daar hij ter wille van zijn dochtert'es een herzie ning van het proces had begeerd. Om halfzes werd hij door den beul weg geleid en vijf minuten later viel Sarret's 1 oofd onder de guillotine. Uit het ter plaatse van het ongeluk met den D-trein ingestelde onderzoek is gebleken, dat een rail ter lengte van vijftien meter is verwijderd en in de greppel langs den spoor dijk is gegooid. Dit moet in korten tijd zijn geschied, want even te voren was nog een trein gepasseerd, welks machinist niets had gemerkt. Met groote snelheid kwam de locomotief op het ballastbed terecht en sloeg direct om. evenals de tender en de twee daarop volgende postrijtuigen; daaraan is het te danken, dat het ongeluk geen grootcren c-mvang heeft aangenomen, aangezien de omgevallen wagens den trein direct tot stilstand brach ten; in de twee postrijtuigen bevonden zich zestien beambten van de posterijen, van wie er dertien werden gewond; in het zieken huis is inmiddels een postbeambte overleden, zoodat het aantal dooden tot twee is ge stegen. Nabij de plaats van het ongeluk zijn reeds twee keer aanslagen gepleegd, die door de waakzaamheid van het personeel verijdeld konden worden. De politic heeft den hulp arbeider Baumgartner gearresteerd, die er van verdacht wordt bij den aanslag betrokken te zijn. De arrestant zou ook betrokken zijn geweest bij de aanslagen, die in den herfst van 1932 en in de lente van 1933 op treinen werden gepleegd. LEUGEN EN BEDROG IN ENGELAND. Gepleegd door dame. een 31-jarige De bekende Engelsche tooneelschrij- ver Noel Coward heeft voor ©en Londen- sche rechtbank verklaringen afgelegd in een proces tegen de 31-jarige miss Doris Burton, privé-secretaresse, die kant- heeft gezien het echtpaar Bozzett op te iichten voor ongeveer 360 pond sterling Eenige jaren geleden kwam Doris in kennis met de Bozzetts. Zij speldde hun op de mouw, dat zij bevriend was met Coward en den tooneeldirecteur Jack Buchanan. Dezen zouden wel zorgen, dot Bozzett en zijn vrouw beiden een betrekking kregen zei Doris reeds spoe dig na de kennismaking En waarlijk e kwam al gauw een «rhrijven van Bu chanan, waarin een betrekking voor De ontwapeningscommissie te Genève bijeen. (Dag. Overzicht.) Nieuws uit Oostenrijk. (Buiten land.) In de Reeuwijksche plassen is het lijk gevonden van een 24-jarigen leerling van de M.T.S. te Haarlem, die sedert 21 Nov. 1.1. vermist werd. (Binnenland.) Gedupeerde filmsterren te Den Haag. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). mevr. Bozzett in uitzicht werd gesteld. Spoedig daarna deelde Doris de Bozzets mee, dat zij in 't geheim met Buchanan getrouwd was. Ook van Noel Coward kwamen er brieven met beloften binnen, maar de Bozzetts roken geen lont, en schoten Doris geregeld bedragen voor, tot een totaal bedrag van 300 pond ster ling. Dit geld diende, volgens Doris, om Buchanan, die reeds geruimen tijd ziek wag, te steunen bij de opvoering van een nieuw stuk. Ter terechtzitting kwam aan het licht, dat noch Buchanan noch Coward ooit van de Bozzetts gehoord hadden, laat staan aan hen geschreven hadden of geld van hen hadden geleend. Coward had Doris maar eenmaal in zijn leven ontmoet, n.1. toen zij bij hem was geko men om te probeeren de oplichtingszaak, die boven haar hoofd hing, te sussen. Het had hem ten zeerste verbaasd, dat zij zich bij velen voor zijn zuster had uitgegeven. Doris Burton bekende, dat zij de brie ven zelf geschreven had en het geld ten eigen bate had aangewend. Zij zal de straf voor haar brutale oplichterijen wel niet ontgaan. Het vonnis wordt spoedig tegemoet gezien en middelerwijl moet zij in hechtenis blijven, daar de rechter een borgstelling geweigerd heeft. GERUCHTEN OVER LLOYD GEORGE Gaat hij heen? De in de pers verschenen berichten omtrent een overgaan van Lloyd George en zijn zoons naar Labour schijnen uit de lucht gegrepen te zijn. Lloyd George verklaarde aan een persvertegenwoordi ger, dat hij die geruchten des morgens reeds had tegengesproken, zonder aan te geven onder welke omstandigheden dit démenti gegeven was. De oudste zoon van Lloyd George, majoor Lloyd George, verkldarde, dat wanneer hij van politie ke richting zou willen veranderen zijn kiezers toch de eersten zouden zijn, die hij daarvan op de hoogte zou stellen. In verband met de verklaring van Gandhi dat hij het prijsgeven van de campagne van civiele ongehoorzaamheid goedkeurt, ver wacht men thans de geleide1 ijke invrijheidstel ling van alle gevangenen wegens burgerlijke ongehoorzaamheid met uitzondering van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan opruïng. Het wordt echter weinig waar schijnlijk geacht, dat invrijheidstelling in massa zal geschieden. Officieele kringen besteden ernstige aan dacht aan de te Tokio ontvangen informatie, dat drie Britsche en twee Grieksche stoom schepen, elk 6000 ton groot, door de Sovjet- Unie zijn gescharterd en met een Sovjet stoomschip de haven van Odessa (Zwarte Zee) zijn uitgevaren met bestemming Wladi- wostock. Aan boord bevinden zich groote la dingen oorlogsmateriaal. Gemeld wordt, dat troepen van Yemen hun weg na de slag in het kustgebied van Tihama zagen afgesneden en zich thans in een gevaarlijke positie bevinden. De troepen van Ibn Saud belegeren de kleine stad Nidi. De onder bevel van Feisal, den jongsten zoon van den koning, staande troepen, bele geren Baken. Het eene ford van Baken, dat door de Jemenieten heldhaftig wordt verde digd, zou ten gevolge van de beschieting bijna geheel verwoest zijn. Emir Schekib Arsian is vandaag op de doorreis naar Jerusalem te Alexandrië aan gekomen Hij begeeft zich vandaar met den moefti van Jeruzalem en de vroeger Egypti sche minister Ali Alloeha Pasja naar Mek ka, om bemiddelend op te treden in den Ara bischen oorlog.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2