DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche geheime politie. S. KROM No. 88 Zaterdag 14 April 1934 136e Jaargang tDageiijhsch Overzicht Uiteenzetting van Dr. Diets over werkkring en behaalde resultaten. COMMUNISTISCHE KOERIERS. Beschermingshechtenis. buitenland DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De kerkelijke kwestie. ONTKNOOPING AANSLAG OP GOER1NG. De schilder Schulz bekent. GOEBBELS PAPA GEWORDEN. DR. GOEBBELS OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. In Duitschland. DE BUITENLANDSCHE PERS IN DUITSCHLAND. Redevoering gehouden. DUITSCHE WEERPROFEET BENOEMD. Goering verantwoordelijk. ERNSTIGE FABRIEKSBRAND TE KORTRIJK. Schade vier millioen Belgische francs. DE AFFAIRE-STAVISKY. Verdere verhooren. HET BELGISCHE POLITIE- SCHANDAAL. Proces begonnen. MERKWAARDIGE STAKING TE PARIJS. Staking van een uur bij tele graafdienst. Wat vandaag de aandacht trekt, N.V. TELEF. 1523 (3 lijnen) Onze behandeling staat aan de spits. Aftevering op verzoek den zelfden dag. WINKEL ALKMAAR, Langestraat 91, Tel. 794. BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. De vermindering der oud-strijders pensioenen. GEEN S.A. IN HET SAARGEBIED. Rede van Roekin. DEENSCHE STAKING ONWETTIG. Boete opgelegd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! I EN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Door de buitenlandsche persvereeniging te Berlijn is de eerste van een serie lunches gegeven, welke, volgens de aankondiging, op een thee bij den rijkspropaganda-minister Göbbels moeten dienen, om regeeringsperso- nen in de gelegenheid te stellen inlichtingen te verschaffen aan de buitenlandsche pers Als eerste genoodigde sprak ditmaal ministe- rialrat dr. Diels, chef van de geheime politie, die in een zeer geslaagde en geestige cause rie, veel wetenswaardigs omtrent zijn werk kring verteldee. Aan de „N.R.C." is daarom trent het volgende ontleend: Dr. Diels, een nog jonge en innemende persoon, behandelde eerst de vraag, wat er in Duitschland nog over is van de communis tische partij en de communistische actie. De vervolging was in de eerste plaats gericht geweest op de vernietiging van den koeriers dienst, een van de mogelijkheden, om berich ten te wisselen, welke een voorwaarde zijn voor iedere samenwerking van eenigen om vang, Zonder zulk een dienst is het nauwe lijks mogelijk, om eenige atcie van beteekenis te voeren. De middelen, welke de communis ten na het verbod van de partij hadden aan- §ewend, om in onderlinge communicatie te lijven, waren ten deele fantastisch. Wij hoorden van mededeelingen verstopt in het stuur en in het frame van fietsen, in holle stelen van tandenborstels en wat dies meer zij. Werd een koerier op heeterdaad betrapt en gevangen genomen, dan was daarmede nog niet veel gewonnen, in zooverre men er voor zorgde, dat de berichtgevers elkaar niet kenden. Iedere koerier kende alleen den man, die den brief gaf en den man, wien hij zijn brief moest geven, maar gewoonlijk slechts onder een schuilnaam. Nochtans mag het, zeide dr. Diels, thans als gelukt worden be schouwd, om den geheelen berichtendienst der communisten te vernietigen. Aanvankelijk heeft de politie een tijd tevergeefs gezocht, voor zij de ongeveer 20 kleine drukkerijen had gevonden, waarop de Rote Fahne verder werd gedrukt. Thans verschijnt er geen enkel communistisch vlugschrift meer in druk, op zijn hoogst gehectografeerd. Het is dus niet meer mogelijk propagandistische actie van eenige beteekenis te ontplooien. De heer Diels hield vervolgens een plei dooi voor de beschermingshechtenis (Schutz- haft). Volgens hem werkte deze Schutzhaft, alsmede het tijdig opbergen in een concen tratiekamp, mits op de juiste wijze toegepast, als een humanev inrichting. Deze soort straf werkt niet onteerend. Zij komt niet op het strafregister en talrijke lieden die in Schutz haft zijn genomen, zouden indien zij aan den gewonen rechter zouden zijn overgele verd zeer aanzienlijke straffen hebben opge loopen (vooral na de laatste verscherping der straffen voor politieke delicten), waar- voor zij nu gespaard zijn gebleven. Of de buitenlandsche aanwezigen voor zoover zij komen uit landen waar de wet voorschrijft, dat aan ieder, die wordt gevangen genomen, binnen 24 uur de reden wordt medegedeeld en waar de politie binnen een zeer korten ter mijn verplicht is de gearresteerden voor hun rechters te voeren, door deze op zich zelf goed gevonden redeneering overtuigd waren, weet ik niet, maar: 's lands wijs, 's lands eer Dr. Diels onderscheidde de „echte Schutz haft'', dat is dus die ter beveiliging van de persoon van de andere, de normale soort. Bovendien hebben wij hier, dat bleek uit de verdere mededeelingen van dr. Diels, met een overgangtoestand te doen en de concen tratiekampen, noch deze soort Schutzhaft zijn als duurzame inrichtingen bedoeld. Een be langrijke mededeeling schijnt ons dan ook deze, dat inderdaad zooals eenige dagen ge leden reeds verluidde, de concentratiekampen in Sonnenburg en Brandenburg zijn opgehe ven en dat men binnen afzienbaren tijd alle concentratiekampen hoopt te kunnen oprui men, omdat zij overbodig zullen zijn gewor den. Aanvankelijk had men gemeend, zoo klapte dr. Diels uit de school, dat daartoe 10 jaren zouden moeten verstrijken. Men hoopt thans echter dat twee jaar vo'- doende zouden zijn. Het grootste getal, dat zich op het oogenblik in de concentratiekam pen bevond, schatte dr. Diels op 20.000 per sonen. In het geheel zijn er 30.000 tot 40.000 menschen door de kampen gegaan. Thans zijn er nog ongeveer 6000 personen in. On der deze 6000 zijn bijna geen sociaal-demo craten meer. Wel zijn daarin ook S.A.-man- nen, wegens vergrijpen tegen de discipline, niet echter wegens communistische gezind heid. Zij worden gewoonlijk afzonderlijk ge houden. Onder de ontslagen communisten, en dat rekende dr. Diels terecht als het groot ste succes, komen gevallen van recidive niet voor, ten minste zoover het mannen zijn. Deze leggen bij het vertrek een schriftelijke belofte af en voelen zich daardoor gebonden Ook vrouwen leggen eenzelfde schriftelijke belofte af, maar onder hen is het percentage recidivisten veel grooter. Rijksbisschop Ludwig Müller en het gees telijke ministerie van de Rijkskerk, waarin thans Ministerialdirektor Jaeger is benoemd hebben gemeenschappelijk een boodschap uitgevaardigd, welks inhoud er op berekend is den weg naar den vrede te wijzen in de evangelische kerk. De voor alle evangelische Christenen bui tengewoon belangrijke boodschap behandelt den huidigen toestand der kerken. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het op het oogen blik de urgente taak is de uiterlijke organi satie der Rijkskerk met alle kracht door te voeren, waarbij kwesties van geloof en belij denis buiten beschouwing blijven. Van be lang is dat de kwestie der organistie niet verbonden wordt met die van geloof en be lijdenis. Daarom nadrukkelijk is een leek de organisatiearbeid toevertrouwd. Door deze boodschap is de situtatie voor de Duitsche Chistenen thans in zooverre dui delijk, dat hij weet dat ondanks de vijanden en tegenstanden het kader der kerk gecon solideerd wordt. Binnen dit kader is plaats voor de hand having van de belijdenis op het geloofsgoed der evangelische Christenen. De boodschap van den Rijksbisschop en van het geestelijke ministerie van de Duit sche evangelische kerk heeft den volgenden tekst: Met de nationaal socialistische opstanding van het Duitsche Volk, dat de oorspronkelij ke bronnen van zijn leven heeft teruggevon den, is ook de evangelische kerk in beweging gekomen. De kwesties, welke het Duitsche volk bewegen zijn doorgedrongen tot het gebied van de kerk. Bij de ontwikkeling ontstond in de evange lische kerk hevige strijd. Naast den strijd om geestelijke dingen brak de uiterlijke om vorming van de kerk een strijd uit om de uiterlijke orde, om discipline en leiding. On gelukkigerwijze werden deze verschillende disputen veelal met alkander verbonden. De strijd om geestelijke dingen werd en met kerk-politieken machtsmiddelen en de strijd om de uiterlijke ordening met geestelijke ar gumenten uitgevochten. Geestelijk strijden gaat volgens een eigen innerlijke wet. Met uiterlijke middelen kan en mag niets worden beslist. Doch een vaste uiterlijke ordening helpt datgene dat om ons geloof werkelijk slechts geestelijk wordt ge streden. Daarom is het noodig, onder ver mijding van geloofsverschillen eerst de uiter lijke ordening van de Duitsche evangelische kerk te consolideeren en uit te breiden. Voor de behandeling dezer taak heeft de Rijksbisschop met toestemming van het gees telijke ministerie den „ministerialderiektor" en leider der evangelische aangelegenheden van het Pruisische ministerie voor weten schap, kunst en volksopvoeding. Jaeger, be noemd toe juridisch lid van het geestelijk mi nisterie. Het zal zijn verantwoordelijk taak zijn de organisatorische kwesties op te lossen. Het doel van dezen arbeid is onder garan tie van geloof en belijdenis rekening hou dend met het historisch ontwikkelde eigen le ven de aangevangen gerechtelijke eenheid in de Pruisische evangelische kerk tot stand te brengen. De politiepresident te Berlijn maakt bekend: De schilder Erwin Schulze. die onder drin gende verdenking den handgranatenaanslag Unter den Linden op 21 Maart 1934 te heb ben gepleegd, zich sedert 1 April 1934 in arrest bevindt, heeft bekend. De bekentenis bevestigt de in de Berlijnscht ochtendbladen van 12 April bekend gemaakte mededeeling, dat de handgranaat van het dak van het huis Unter den Linden 75/76 is geworpen. Bizonderheden kunnen in het belang van het onderzoek niet worden medegedeeld. Frau Magda Goebbels, de echtgenoote van den rijksminister van propaganda, heeft gistermiddag een meisje het leven ge schonken. Rijksminister dr. Goebbels heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehouden over den politieken toestand en o m. verklaard, dat in wat meer dan een jaar de helft van den weg is afgelegd waarvoor de Fuhrer 4 jaren had gedacht. De arbeiders hebben zich in deze tijden grootendeels moeten tevreden stellen met loonen, die niet in overeenstemming waren met het hooge cultureele peil van het volk en niet voldoende waren. T. a. v. de kerkelijke kwestie zeide Goeb bels, dat in Duitschland noch een arbeiders-, noch een burgerlijke, noch een protestantsche noch een katholieke, doch slechts een Duit sche pers bestaat. De confessies in haar vrijheden te be schermen is zaak der regeering. Deze zal deze bescherming waarschijnlijk effectiever uitoefenen dan bladen en partijen. Hun stroo- mannen hebben allerminst het recht de regee ring en het natior.aai-socialisme daarom van een nieuw heidendom te beschuldigen, omdat zij op politiek gebied de totaliteit voor zich ope.scht, doch overigens een ieder op zijn manier zalig wil laten worden. Wij zullen niet dulden, dat het werk van ons geloof ergens ook maar eenige schade lijdt. Onze lankmoedigheid is geen zwak heid. Wij hebben beters en belangrijkere te doen. De Duitsche natie staat midden in een taaien strijd om haar rechtsgelijkheid. De kwestie der bewapening schijnt thans in haar beslissend stadium te treden. De Fuhrer heeft het standpunt der Duitsche eer gehandhaafd. Wij moeten onze grenzen kunnen beschermen om in vrede te werken en de welvaart van- ons land te vermeerderen. Ons standpunt in zake recht is onver anderd. Tijdens een diner van de buitenlandsche pers in Berlijn heeft dr. Hanfstengel, de bui- tenlandsche-perchef van de N.S.D.A.P. een ïeden uitgesproken over de taak van den buitenlandschen journalist. Dr. Hanfstengel zeide o.m.: dat de berichtgeving over de ge beurtenissen in Duitschland een bijzondere kennis en een speciale verdieping in de Duitsche historie eischen, aangezien deze historie oneindig veelzijdiger en oneindig gecompliceerder is dan die van welk ander land ook. De journalist mag niet slechts een enkel verslaggever zijn, een berichtjager, die de eene gebeurtenis na den andere zonder keus naar het buitenland seint, maar hij moet er zich van bewust zijn, dat al. deze dingen in een gemeenschappelijk historisch proces ingebed liggen. Hij moet intuitief in zien, waar de algemeene grootë, geestelijke en physieke stroom van gebeurtenissen heen streeft. Juist Berlijn stelt in dit opizcht zeer hooge eischen. Spr. wees op de groote ver antwoordelijkheid van de buitenlandschen correspondent ten opzichte van de betrek kingen tusschen de verschillende landen, waarna hij zeide, dat het niemand in Duitschland in den zin kwam te trachten den buitenlandsche journalist terroristisch te degradeeren tot kazernewerk en hem gelijk te schakelen. De buitenlandsche journalisten hoeven het Horst-Wessellied niet te zingen tegen hun wil. Het eenige, dat gevraagd wordt is, dat de Duitschers beschouwd wor den als menschen, die zich ook wel eens kun nen vergissen, echter als menschen. die door den besten wil bezield worden, niet alleen voor hun land, maar ook voor de geheele menschheid, de geheele wereld. Spr besloot met te wijzen op de vredelievendheid van Hitier. Bij verordening is bepaald, dat de weer kundige dienst onder leiding staat van den rijksminister van luchtvaart. LEEUWEN-INSPECTIE BERLIJN. TE Worden „aan den tand gevoeld". In de Tiergarten te Berlijn is een brug over het Lanawehrkanal, die gedragen wordt door stalen kabels De staaldraadconstructie is verankerd in de muilen van vier leeuwenfi guren en daar men overwoog, dat deze con structie misschien niet meer opgewassen zou kunnen zijn tegen het zooveel drukker ge worden verkeer moest een onderzoek worden ingesteld. Nu zijn die vier leeuwen ongeveer een eeuw geleden bij Borsig gegoten en tee- keningen konden niet meer worden gevonden. Men wist dus niet, of de staalkabels uitslui tend door het gebit van de leeuwen worden vastgehouden, dan wel of er binnen in de leeuwenlichamen een constructie is, die de kabels vast houdt. Daarom is men de leeu- en eens aan den tand gaan voelen en wel met gammastralen. Aan den eenen kant van den kop werd een buisje met 300 milligram mesothorium, aan den anderen de fotografi sche plaat gehouden en men heeft reeds kun nen vaststellen, dat dwars door de dieren lichamen ijzeren stangen loopen, die vast met de fundamenten zijn verbonden. De onder zoeking wordt nog voortgezet, omdat men wil weten, of er ook versterkingen in de poo- ten zitten en omdat men bovendien nauwkeu rig wil vaststellen, hoe een eeuw geleden de kunstenaar erin is geslaagd, om de plastisch zeer' fraaie houding van de metalen leeuwen tevens te voldoen aan de eischen van de tech niek. Maar in elk geval staat reeds vast, dat er voor de brug geenerlei gevaar bestaat. Men heeft een eeuw geleden solide gebouwd. NAZI-VROUWEN ACHTER DEN PLOEG, Meer dan mannen. De „national-socialistische Volksdienst'' publiceert een aantal gegevens over de rol van de vrouw in den landbouw. In den Duit- schen landbouw werken ruim 7.000.000 vrou wen, hetgeen 41.000 meer is dan het aantal mannen, dat in het landbouwbedrijf werk zaam is. Hoe kleiner het bedrijf is, des te sterker treedt de arbeid der vrouw op den voorgrond. In welk een sterke mate de Duit sche landbouw afhankelijk is van de vrou wen, blijkt uit het feit, dat de bedrijven van 2 tot 50 hectare twee derden beslaan van de totale oppervlakte van het door den land bouw geëxploiteerde land Ten slotte wordt nog vermeld, dat in Pom- meren van de 160.000 landbouwbedrijven er 130.000 zonder eenigerlei vreemde hulp wor den gedreven. Een zware brand heeft gisterochtend de linnenfabriek der gebroeders Bevernage te Kortrijk in België, in den asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groote voorraad goederen is een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt ongeveer vier millioen Belgische francs. Voor de Stavisky-commissie verklaarde gis teren rechter Caujole, dat Prince tegen hem gezegd had, dat Pressard een valsche getui genis had afgelegd in de commissie van on derzoek in de Oustric-affaire en bevestigd had, dat hij twee brieven van Pressard had teruggevonden, waarin deze hem met betrek king tot de Stavisky-zaak schreef niets te doen, zonder hem er in te kennen, aangezien hij er zich persoonlijk mede bezig hield. Cau jole verklaarde verder nog, dat Prince hem toevertrouwd had de brieven te willen doen photographeeren door Sannie, den directeur van de Identité Judiciaire", hetgeen niet is geschied, daar hij onmiddellijk daarop ver moord werd. oor de rechtbank te Brussel is het proces begonnen tegen den Brusselschen oud-commissaris van politie Angerhau- sen en zijn medeplichtigen, beschuldigd van fraude bij de levering van olie aan automoblisten, door den oud-commissa ris Pauwels en diens zoon. Naar men "h zal herinneren zijn hierbij verschil lende inmiddels ontslagen politiecom missarissen en ook burgers betrokken, o m. Van der Meulen uit Schaerbeek, Haesebrouck uit Ukkel, Lieutenant en Gilbert en verscheidene anderen. Als verdedigers treden op mrs. Braf- fort. Fieullien, Alex Salkin, Dewattine, De Keersmaecker en Verbruggen uit Brussel alsmede mrs. Tant en Oliviers uit Leuven. De zaak tegen de oud-commi-'saris Georges Angerhausen zal afzonderlijk worden behandeld. Door de verdediging werd verzocht eenige der beschuldigden buiten vervol ging te stellen, over welk verzoek de rechtbank nader zal beslissen. Op het hoofdtelegraafkafitoor te Parijs en in eenige kantoren in de provincie hebben de De Duitsche geheime politie. (Dag. Overzicht). Deensche zeeliedenstaking onwet tig verklaard. (Buitenland), Dader bomaanslag op Goering be kent. (Buitenland). Koning Gustaaf v. Zweden ge kwetst. (Buitenland), Dr. Schröder bedankt als voorzit ter van het A. A. Z. A. (Stad en Om geving). Moordaanslag in een café te Den Haag. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). linksradicale employe's gistermiddag gedu rende een uur het werk neergelegd. Te Parijs verzamelden zich ongeveer 1800 ambtenaren en beambten. Er werden toespra ken gehouden. De minister voor de posterijen bemoeit zich met de zaak. Hij laat nagaan, van wie de actie uitgaat. De ambtenaren en beambten hebben verklaard hun leiders ten volle te zul len dekken. Gistermiddag heeft een kabinetsraad plaats gevonden. Minister-president Doumergue bracht rapport uit over zijn besprekingen met een deputatie der oud-strijdersvereenigingen. De leden der regeering hebben besloten de bezuinigings- en dergelijke maatregelen, welke betrekking hebben op de oud-strijders bij verordening direct van kracht te verklaren. De verordeningen zullen den president der republiek, Lebrun, tijdens den Zaterdag ochtend te houden ministerraad ter ondertee- kening worden voorgelegd. De chef van de stad der S.A., Roehm, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Vijanden van het nieuwe Duitschland pro- beeren onder het mom van „Heimat- und Vaterlandsliebe" in het Saargebied S.A - eenheden te vormen en tot werkzaamheid te brengen. Aangezien de leider politieke richt lijnen heeft gegeven en iedere poging tot ille gale activiteit ten nadeele van de Duitsche zaak moet uitvallen, heteekent een vergrijp daartegen ongehoorzaamheid en landsver- raad. Wie in het historische noodlotsuur van het Saarland geen ijzeren discipline kan handhaven, doch het oor leent aan de influis teringen van betaalde provocateurs en gewe- tenlooze elementen, is een verrader van volk en land en zal als zoodanig na de weder- inlijving van het Saargebied bij het moeder land in de rijen der dan te vormen S.A. niet worden opgenomen. Het permanente scheidsgerecht heeft giste ren de klacht behandeld der werkgevers tegen de organisaties van matrozen en stokers De zeeliedenstaking wordt onwettig verklaard en de organisaties der stokers en matrozen ieder veroordeeld tot uitkeering van een schade loosstelling van 20.000 kronen aan de werk gevers. Van eenige te Kopenhagen binnengeloopen schepen gingen de bemanningen direct aan land. Zij legden den arbeid neer. In de pro vincie is het hier en daar tot kleine botsingen - .komen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1