DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. &xu}elijksch Owcticht Krasse bezuinigingen in Frankrijk. tBuitentand De Duitsche nota aan Londen. No. 90 Dinsdag 17 April 1934 136e Jaargang De regeering-Doumergue en zijn houding tegenover de oud-strijders. NOOD BREEKT WET. rmam Wat vandaag de aandacht trekt, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen r~ De Fransche regeering heeft op het ge bied van de binnenlandsche politiek 'n succes te boeken. De tweede „trein van haar bezui nigingsprogram is behouden aangekomen. In het geheel is thans bij decreet voor een be drag van vier milliard bezuinigd, zoodat het evenwicht in de begrooting van '34 verzekerd is. Door de eerste reeks besluitwetten was een bezuiniging verkregen van 2800 millioen. De door socialisten en communisten bestreden deflatie-decreten hebben het pleit dus gewon nen. Na de behouden aankomst van den eersten „trein" bestond beduchtheid, dat het met den tweeden trein niet zoo vlot van stapel zou loopen. Hierbij toch had men te maken met den zeer machtigen bond van oud-strijders, die bezwaar maakte tegen de voorgenomen korting op de pensioenen, zooals de regeering die noodzakelijk achtte en tevens tegen het tijdstip, waarop die korting zou moeten in gaan. De regeering-Doumergue is er echter in geslaagd met de oud-strijders tot een com promis te komen, zoodat thans verklaard kan worden, dat dank zij de vrijwillige medewer king van de oud-strijders, het tekort op de begrooting geheel en al kon worden gedekt. De oud-strijders hebben nl. tenslotte toege stemd in een verlaging van hun pensioen met 3 pCt. en tevens hebben zij goedgevonden, dat déze verlaging met terugwerkende kracht op 1 April zou ingaan. Doch dit resultaat is niet verkregen zonder dat beide partijen hun standpunt op krachtige wijze hebben doen kennen. Het heet zelfs, dat zoowel de minis ter president als de minister van financiën gedreigd hebben met ontslag, indien de bond zich niet wilde schikken naar hetgeen de re geering noodig achtte. Deze verantwoorde lijkheid hebben de oud-strijders niet op de schouders durven nemen; maar uit het ge heele optreden van den bond is wederom ge bleken, dat deze zijn machtspositie in den Staat beseft en vastbesloten is om deze te doen gelden, indien aan zijn eischen tot poli tieke, sociale en economische saneering van den bestaanden toestand van het Fransche staatsbestel niet binnen afzienbaren tijd wordt voldaan. Voor het oogenblik hebben de oud-strijders weliswaar toegegeven aan de regeerings- eischen; maar zij blijven waakzaam en bereid I om op elk gewenscht tijdstip zoo noodig de 1 op 8 Februari gehouden demonstratie te her halen, en dan op drastischer wijze. Dat is wel op voldoende wijze gebleken uit de redevoeringen, welke op de bijeenkomst van den nationalen raad van den bond zijn gehouden: mochten de bemoeiingen van de regeering tot algeheele saneering onvoldoen de blijken, dan zullen zij er niet voor terug schrikken de verwezenlijking van hun eigen program voor „nationale vernieuwing" door te. zetten, aldus het Hbld. Dat de regeering zich er rekenschap van geeft, welk een eigenaardige positie de oud- strijdersbond inneemt, is duidelijk merkbaar geworden bij de onderhandelingen, welke zij met zijn vertegenwoordigers heeft gevoerd. Terwijl de, toch ook zeer invloedrijke, bon den van ambtenaren en beambten eenvoudig de noodig geachte salarisvermindering en ge wijzigde pensioenregeling werden opgelegd en de regeering een krachtige houding aan nam om het daartegen gerezen verzet te breken, werd met de oud-strijders overleg gepleegd over de beste wijze om een regeling te treffen, welke door beide partijen zou kunnen worden aanvaard. Daarin ligt tot zekere hoogte een erkenning van de bevoor rechte positie der oorlogsgeneratie, welke volgens Clemenceau's uitspraak rechten op de natie, welke zij met haar leven heeft ver dedigd, kan doen gelden. De effectieve inter ventie door den Franscheri oud-strijdersbond in de staats-aangelegenheden, waarvan men thans getuige is. is een herhaling van het zelfde opmerkelijke verschijnsel, hetwelk zich ook in andere landen, welke aan den grooten oorlog hebben deelgenomen in een of ande ren vorm heeft voorgedaan In dé Vereenigde Staten heeft men dit kunnen waarnemen; in Italië hebben de oud-strijders een geheele reorganisatie van het staatswezen doorgezet; in Duitschland heeft in groote mate de „frontgeest" zijn stempel gedrukt op de nieuwe politieke en sociaie figuur, welke men het Derde Rijk noemt. De „generatie van het slagveld" kent zich blijkbaar een bijzondere missie toe om het lot van de natie mede te besturen, hetwelk zij met de wapenen in de hand heeft verdedigd. De geheele houding van de Fransche oud-strijders is daarvan weer een merkwaardig symptoom. Doumergue is zich blijkens zijn optreden tegenover hun woordvoerders ten volle be wust van deze pressie; maar tevens krijgt men den indruk, dat hij op voorzichtige, doch tevens vastberaden wijze er naar streeft het heft in handen te houden en het regee- ringsgezag te handhaven. Het betreft hier een uiterst delicate taak, waarbij het erop aankomt de populariteit van den ouden staatsman te doen samenvallen met die van de oud-strijders en tusschen beide een soort synthese te scheppen ter voorko ming van het ontstaan van een antithese, welke voor het land, hetwelk op buiten- landsch politiek gebied voor zulke hoogst ernstige beslissingen staat, de noodlottigste gevolgen zou kunnen hebben niet voor niets heeft Doumergue het Fransche volk be zworen om eensgezind te blijven en niet den weg voor den burgeroorlog te banen! Wil het werkelijk in de naaste toekomst tot zulk een samengaan tusschen het regeerings- gezag en den „staat in den staat", zooals de oudstrijdersbond al wel genoemd wordt, ko men, dan zal de regeering geen oogenblik mogen verslappen in de door haar aanvaarde taak tot saneering van den staat. Het finan- cieele gedeelte van dit werk heeft thans zijn beslag gekregen, het begrootingsevenwicht is gewaarborgd. Thans komt de rest, en dat is ongetwijfeld het zwaarste deel, aan de orde. De eischen van de oud-strijders, waarme de het overgroote deel der bevolking instemt, betreffen de moreele saneering van het door de zwendelaffaires sterk verontruste land der kleine spaarders; de ontdekking en be straffing der schuldigen; het herstel en de versterking van het staatsgezag; de onder drukking van de vergaande misbruiken op het gebied der belastingontduiking, welke tot de belangrijkste oorzaken behooren voor de chronische begrotingstekorten; hervor ming dientengevolge van het bestaande be lastingstelsel; reorganisatie van het spoor wegwezen. Dit program van een algemeen moreele, economiche, finanicieele en politieke staatshervorming komt echter in wezen zoo overeen met datgene waarop de regeerings- actie is gericht, dat het allerminst buiten gesloten schijnt, dat dé zoo noodige samen werking tusschen de twee naar verwezenlij king daarvan drijvende krachten tot stand komt. De eerste stap in die richting is gezet door de vrijwillige medewerking van de oud-strij ders aan het financieel herstel. Van de doortastendheid van de regeering om het resteerende deel van haar taak te verwezenlijken, zal het afhangen of de thans nog steeds dreigende antithese in een duur zame synthese zal kunnen overgaan. Schiet Doumergue's autoriteit tekort om de gebleken fouten van het democratische parle mentaire stelsel te corrigeeren, dan houdt de oud-strijdersbond zich gereed dit werk over te nemen en naar eigen oordeel te vol brengen. De ontwikkeling in de naaste toekomst van de Fransche politiek op nationaal terrein be looft derhalve al even spannend te worden als die op het gebied der internationale pro blemen. Thans gepubliceerd. De nota, die de Duitsche minister van buitenlandsche zaken gericht heeft aan den Britsche nambassadeur te Berlijn in antwoord op vragen betreffende de ver hoogingen van de Duitsche begrootingen voor vloot, leger en luchtmacht, is giste ren door den minister van buitenland sche zaken, Sir John Simon in het Lagerhuis bekend gemaakt. De nota houdt in, dat met betrekking tot de begrooting voor het leger ten be drage van 654,6 millioen R.M., hetgeen een verhooging beteekent van 172 milli oen, „deze verhooging noodzakelijk is voor voorbereidingen, welke in den loop van het begrootingsjaar zullen moeten plaats vinden ten behoeve van de om zetting van de rijksweer in een militie- leger met korten diensttijd. Het opnemen van deze sommen op de begrooting voor dit doel vloeit voort uit den staat van onderhandelingen met betrekking tot de ontwapeningskwestie. De uitgaven voor vlootdoeleinden zijn geraamd op 236 millioen R M. Deze verhoogde uitgaven de verhooging bedraagt 50 millioen zijn veroorzaakt door de gestegen kosten van systematische vernieuwing van reeds lang verouderde eenheden van de Duitsche vloot .waarvan de vervanging, deels op grond van veiligheid voor de bemanningen ,niet langer kan worden uitgesteld. De begrooting van het minis terie van luchtvaart kan niet beschouwd worden als een bewapeningsbegrooting. Zij bestaat uit een begrooting voor lucht vervoer en een begrooting voor luchtver dediging. De geraamde uitgaven voor luchtvervoer bedragen 160 millioen te genover 77 millioen in vorige jaren Deze verhooging vindt haar ontstaan aan de vervanging van verouderd vlieg- tuigmateriaal van de particuliere Duit sche luchttransportmaatschappij „Luft hansa", die gelijk dit in andere landen het geval is, regeeringssubsidies krijgt voor uitgaven ,die noodig zijn voor ver hoogde veiligheid in de lucht en voor de installatie van systemen van verlichting en draadlooze richtingbepaling in ver band met vliegen in den winter en des nachts voor de lange-afstandslijnen, be nevens voor de ontwikkeling van het overzeesche luchttransport en weten schappelijk onderzoek op het gebied van luchttransport in het algemeen. De be grooting voor luchtbescherming be draagt 50 millioen R M, Op de begroo ting van het vorige jaar was slechts 1.3 millioen R.M. voor dit doel opgenomen, aangezien de organisatie van de lucht verdediging in dien tijd nog slechts in zijn eerste stadium verkeerde. De pas tot ontwikkeling gekomen organisatie bedoelt de bescherming van de burger bevolking tegen luchtaanvallen. De werkzaamheid dezer organisatie bestaat in het inrichten van kelders, die gevrij waard zijn tegen gas en granaatscherven het trainen van afdeelingen in het scha deloos maken van gifgassen, uitbreiding van het brandbluschsysteem, het trainen van bijzondere afdeelingen voor waar schuwing, technische reparaties en an dere dergelijke zaken. IN HET HITLER-REGIME DUITSCHLAND. De moeilijkheden met de waren huizen. De Duitsche NSHAGO deelt mede: De perscorrespondentie van de NSHAGO heeft dezer dagen in een opstel de moei lijkheden uiteengezet van de kwestie der warenhuizen. Het is niet billijk de slui ting der warenhuizen te verlengen zon der de moeilijkheden welke een derge lijke maatregel met zich brengt te er kennen en zonder daar rekening mede te houden De perecho dezer publicaue evenwel zou een leerzaam voorbeeld hebben kunnen geven. Vele stemmen ge- looven, dat hiermede een defintieve ver daging van het warenhuisprobleem is goedgekeurd. Wij constateeren daarentegen dat het in overeenstemming is met de nationaal socialistische handelswijze, wanneer men te voren alle moeilijkheden in het oog vat, om dan des te effectiever en met meer zekerheid op resultaat overgaat tot de oplossing der kwestie. Daarentegen merken wij met voldoe ning op, dat juist de bladen, die zich nog niet hebben kunnen afwennen liberalis tisch te denken een commentaar hebben gepubliceerd, dat er van getuigt, Jat commercieele redacties of het partijpro gram nog niet kennen of het kwaadaar dig doen voorkomen, alsof de nationaal socialistische programmapunten in de practijk nimmer worden toegepast. Het is veel waard te weten waar de vijand staat. HITLER NAAR NOORWEGEN. Aan boord van de „Deutschland". Het Noorsche blad „Aftenposten" meldt, dat rijkskanselier Hitier in de afgeloopen week een bezoek heeft gebracht aan Noorwe gen, voorzoover bekend zijn eerste buiten landsche reis. Donderdag werd gemeld dat het Duitsche pantserschip „Deutschland" (hét veelbespro ken „zak-slagschip") den Sognefjord had be zocht, maar er werd niet bij verteld, dat het schip den Führer aan boord had. De Duitsche consul te Bergen deelde aan het blad mede, dat de rijkskanselier een be zoek had gebracht aan den Sognefjord en Hardanger. De „Deutschland" had het vorige jaar Noorwegen bezocht en na dit bezoek stelde het Duitsche ministerie van marine den rijks kanselier voor de mooie fjorden van het West- land te bezoeken, hetgeen thans is geschied. Met Hitier waren de minister van de rijks- weer Von Blomberg en de chef der Duitsche marine aan boord. Hitier is nergens aan land gegaan. Het Noorsche blad vindt het interessant er op te wijzen dat de eerste buitenlandsche reis van den rijkskanselier naar de Noorsche fjor den ging, waar Keizer Wilhelm eiken zomer placht heen te gaan, ook nog in de dagen vóór den wereldoorlog. NAZI-BOEKEN ONDER CENSUUR In Duitschland. De plaatsvervangende leider van de Duitsche NSDAP heeft een verordening uitgevaardigd waarin hij o.m. na te heb ben gewezen op het groote aantal boeken en geschriften op verschillend terrein, waarin wezen en doeleinden van het nat. soc. behandeld wordt, vaak op on bevoegde en onjuiste wijze, zegt, dat de NSDAP het soevereine recht heeft en de plicht er voor te waken, dat het nat. soc. ideeëngoed niet door onbevoegden wordt vervalscht. Derhalve wordt een „commissie tot onderzoek ter bescher ming van het nat. soc. schrijfwezen" in gesteld, we' ke in samenwerking met het ministerie voor propaganda tot taak zal hebben alle betrokken boeken en ge schriften te controleeren. Verder wordt er op gewezen, dat manuscripten, die nat. soc. problemen en onderwerpen behandelen, naar verwacht wordt, in de eerste plaats zullen worden aangeboden aan de Centrale Partij-Uitgeverij, het eigendom van de NSDAP. HET NIEUWE SPOOR IN DE MOORDZAAK-PRINCE. Brengt het geen opheldering? Te oordeelen naar de tot nu toe bereik te resultaten van het onderzoek der nieuwe sporen in de moordzaak-Prince schijnt het, dat de hoop der politie weer teleurgesteld zal worden. Het verhoor van den Zondag gearresteerden Bru neau, die beweerd heeft, dat hij indus trieel is en aan de Italiaansche grens den moordenaar van Prince heeft neer geschoten, heeft geen grond gegeven voor de onderstelling, dat deze daad van Bruneau, die trouwens nog bewezen moet worden, in eenig verband staat met de zaak-Prince. Men acht het uitgeslo ten, dat Bruneau de geheele geschiedenis verzonnen heeft en in dronkenschap ver telde om interessant te zijn. Het eenige tastbare resultaat van het verhoor is, dat men heeft vastgesteld, dat Bruneau noch industrieel, noch garage-eigenaar is, uitsluitend leefde van uitkeeringen, die het Amerikaansche echtpaar Wat sou hem verstrekte, en verschillende twijfelachtige „zaken" met leden der Parijsche onderwereld heeft gedaan. TROTZKI UIT FRANKRIJK VERTROKKEN. De vroegere Russische volkscommis saris Trotzki, wiens verblijf in een villa in de buurt van Parijs Zondag bekend werd, hetgeen de bladen aanleiding gaf daartegen te protesteeren, is gisteroch tend vertrokken. Trotzki heeft per auto met onbekende stemming de villa ver laten. Naar Corsica? De Fransche Matin meent te weten, dat Trotski gisteren Barbizon niet definitief heeft verlaten, doch slechts voor een uitstap je is vertrokken. Het blad gelooft, dat Trotski zal afwachten welke beslissing de minister raad vandaag zal nemen. Verwacht wordt dat de Fransche regeering Corsica als ver blijfplaats voor Trotski zal aanwijzen. Trotski zou n.1. niet kunnen worden be schouwd als particulier die zich uit de poli tiek heeft teruggetrokken doch als een agita tor die een nieuwe internationale en een nieu we bolsjewistische wereld-revolutie voorbe reid. Ten bewijze hiervan wijst het blad op het door Trotski uitgegeven tijdschrift der bolsjewistische oppositie „Unser Wort". Door dit tijdschrift is het Trotski reeds weer ge lukt een nieuwe organisatie en een centrum van actie in Frankrijk te stichten. ONTSLAG UIT OOSTENRtJKSCH CONCENTRATIEKAMP. Officieel wordt uit Weenen medege deeld: Gelijk reeds voor Paschen werd ge meld heeft de Oostenrijksche bondsre- geering rekening gehouden met de in getreden binnenlandsche politieke kal meering door ontslag van een groot aan tal nat. soc. partijleden uit de concen tratiekampen. Nu deze toestand van rust ook in de afgeloopen weken niet ernstig gestoord is, heeft de bondsregeering de laatste dagen uit het kamp Kaiser Steinbruch ruim 100, uit het kamp Woel- lersdorf ruim 60 nat. soc. ontslagen. Het betreft hier personen, die vrijwil lig de verklaring hebben afgelegd zich in de toekomst te zullen onthouden van iedere illegale actie, wier optreden on berispelijk ie geweest en wier ontslag ook met het oog op de toestanden in hunne woonplaatsen zonder gevaar Krasse bezuinigingen in Frank rijk. (Dag. Overzicht.) Het Duitsche antwoord aan Lon den. (Buitenland) Trotski uit Frankrijk vertrokken» (Buitenland.) Een 16-jarige Nederlandsche jon gen verwondde te Capellen (even over de Belgische grens) een fami lie-lid met een scheermes zóó ern stig, dat de dood spoedig volgde. (Binnenland.) Roodvonk in het garnizoen Gro ningen. (Binnenland.) In het drama te Haelen 15 jaren gevangenisstraf geëischt. (Rechts zaken). Minister Verschuur vraagt ont slag. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). schijnt te zijn. Wanneer de boven ge noemde omstandigheden blijven voort duren is de bondsregeering voornemens dergelijke ontslagen ook verder voort te zetten. Incidentea in het concentratie- kam j Kaiser-Steinbruch? Volgens te Weenen de ronde doende berichten zouden in het concentratie kamp Kaiser-Steinbruch in Oostenrijk, waarin ruim 500 personen, waaronder 390 nat. soc. zitten, de laatste dagen ern stige conflicten zijn ontstaan. Door de houding van een ambtenaar zouden de gevangenen den indruk hebben gekre gen, dat er een verandering was ont staan in den politieken toestand zoodat zij spoedige in vrijheidstelling verwacht- ter.. Toen echter de bewakingsdienst in het kamp verscherpt werd, zou algemeen verzet zijn ontstaan, waarbij de bewa kers, die vreesden voor uitbreiding der ongeregeldheden zich genoodzaakt zou den hebben gezien gebruik te maken van vuurwapens en gummistok, zoodat een aantal opstandigen zou zijn gewond Verder verluidt, dat in verband met dit alles sedert Zondag j.1. de gevangenen zijn overgegaan tot voedselweigering WEER RUMOERIGHEID IN OOSTENRIJK. De actie tegen de soc.-demo- craten. Over de Zaterdag plaats gehad heb bende actie der politie tegen de soc -de mocraten wordt van officieele zijde nog medegedeeld, dat het de politie reeds eenigen tijd bekend was, dat op groote schaal illegale pamfletten uit Tsjecho- Slowakije naar Oostenrijk waren ge smokkeld. De politie heeft daarom een scherpe controle op de auto's uitge oefend, waarbij vele pamfletten in beslag zijn genomen. Dertig personen zijn wegens voortzet ting van soc.-dem. partij-actie veroor deeld tot gevangenisstraffen "an 6 maan den. Bovendien zullen velen hunner we gens hoogverraad vervolgd worden. EEN GESLAAGDE NAZI-GRAP. Vroolijkheid in Weenen. Geheel Weenen maakt zich vroolijk over een grap die de Nazi's uitgehaald hebben in het christelijk-socialistisch orgaan „Neuig- keits Weltblatt" Onder den titel „Ave Doll- fuss, morituri te salutant" (Wees gegroet Dollfuss, zij die gaan sterven, groeten U) pu bliceerde het blad een gedicht waarin hulde gebracht werd aan den kanselier voor de snelle onderdrukking van de socialistische onlusten. Toen het blad gedistribueerd was, werd ontdekt, dat de beginletters van dit ge dicht de woorden „Heil Hitier" vormden. Daar de geheele oplage al was verspreid, kon er niets meer aan worden gedaan. Verza melaars betalen thans hooge prijzen om een exemplaar van dit nummer te bemachtigen. DE TOESTAND IN DENEMARKEN. De stakingsbeweging verloopt. De Deensche havenarbeiders in Aal- borg en Esbjerg hebben met een groote meerderheid besloten het werk te her vatten. Communistische propaganda deed echter een aantal werklieden het werk weer neerleggen. In Esbjerg is het tot heftige botsingen gekomen tusschen betoogers en politie, waarbij aan beide kanten gewonden vie len. Tenslotte moest de politie ve-ster- king uit verschillend „eelen der stad roepen. In Aarhus zijn 18 demonstranten gearresteerd, die de havenarbeiders wil den belemmeren bij het werk.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1