DE LUCHTROOVERS VAN MOITIKA. Oe opheffing van den spoorweg Hoorn-Medemblik. De Bongerd in bloei. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Jiezk dè School Siimmeuws Lentepracht en Herfstbelofte Tochten door de boomgaardgebieden. doordat zij voo.r een deel in de kosten van aanleg bij-draagt, zoodat zij mede zal willen erkennen, dat hier een goed object van werkverruiming aanwezig is. Op bovenstaande gronden verzoekt adressante dan ook dringend, om, mocht besloten worden tot den aanleg van het kanaal Hoorn—Medemblk, daaraan de voorwaarde te verbinden, dat dit slechts zal geschieden, wanneer de kosten daar van op rekening zullen worden gebracht van het bovengenoemd crediet voor werkverruiming. Een adres van de K. v. K. te Hoorn. De K. v. K. voor Westfriesland heeft een adres aan de Tweede Kamer gez >n- den inzake het wetsontwerp tot naas ting van genoemden spoorweg. Zij zegt daarin dat naasting vrijwel gelijk zal staan met stopzetting der exploitatie, iets wat zij in hooge mate zou betreuren. Zij beseft, dat het vraagstuk der naasting feitelijk een kwestie is tusschen de re geering en het administreerende lichaam van den locaalspoorweg Medemblik Hoorn in casu de locaalsnoorweg-maat- schappij „Hollands Noorderkwartier", aan welke 3 October 1885 voor 90 jaar concessie is verleend. Mochten de te voeren onderhandelingen niet een zoo danig gevolg hebben, dat van de naas ting wordt afgezien, dan hoopt de Kamer in ieder geval, dat beide partijen elkan der zoodanig tegemoet zullen komen, dat van een opheffing der lijn wordt afge zien. Want adressante zm een beëin li ging der exploitatie van de lijn Medem- likHoorn acbter. voor geheel West- friesland in het bijzonder en voor Noord- Holland in het algemeen. Het motief, zich te willen „ontdoen van lijnen met onvoldoend opbrengstvermogen" is naar hare meening niet voldoende, om tot staking der exploitatie te besluiten. Voor het betrokken gedeelte van West- friesland is de locaalspoorweg Medem blikHoorn van bijzonder belang. Veel cijfers te noemen tot staving van deze ste'ling acht de Kamer v. K. overbodig. Zij noemt dan ook alleen de omzetten der langs de lijn gelegen veilingen. Voor deze veilingen te zamen is de ge middelde omzet per jaar 1.700.000, ter wijl hierbij geen rekening is gehouden met het meerdere vervoer, dat uit de Wieringermeer is te verwachten. Deze cijfers zijn te meer van groot belang, wanneer men bedenkt, dat hier sprake is van een vervoer naar een bestemming verder dan Hoorn. Bij een stopzetting der lijn Medem blikHoorn zal het vrijwel uitgesloten zijn, dat de ter veiling aangevoerde pro ducten zullen kunnen worden afgezet. Voor de tuinbouwers zal dit beteekenen, dat hun producten hun waarde zullen verliezen, met het gevolg, dat veel hoo- ger bedragen aan steun zullen moeten worden uitgekeerd. Het adres gaat dan verder voort: Acht onze Kamer het bovenstaande van. bijzondere beteekenis bij de beant woording der vraag, of tot opheffing van de lijn moet worden besloten, daarnaast stelt zij de vraag,'of niet meer geldt het belang der militaire verdediging, waar van sprake is in artikel 3 sub 2 van de concessie van 3 October 1885 voor den aanleg van den onderwerpelijken spoor weg. Met dit alles verdedigende het behoud van den spoorweg MedemblikHoorn, is onze Kamer doordrongen van de noodzakelijkheid en de mogelijkheid, dat op de exploitatie van de lijn wordt bezuinigd, hetgeen tot gunstiger resul taten zal leiden. Zij heeft daarbij de overtuiging, dat zoowel de Locaal Spoor weg Maatschappij „Hollands Noorder kwartier" als het publiek daarbij volle medewerking zal willen verleenen. Die overtuiging brengt onze Kamer tot het dringende verzoek, om, mocht wor den besloten tot aanvaarding van het weisontwerp tot naasting van den spoor weg, daaraan te verbinden de uitdruk kelijke voorwaarde, dat dit, ten aanzien vaii de lijn MedemblikHoorn, niet in houdt een recht tot staking der exploi tatie. WIE RINGEN Naar aanleiding hiervan ontving de Ver. een schrijven, hetwelk hier in het kort wordt weergegeven. Het niet aanmerken als belanghebben de van personen die op 25 Juli 1918 nog geen 12 jaar waren, berust op de over weging, dat personen van zoo jeugdigen leeftijd niet geacht kunnen worden op dien datum reeds hoofdmiddel van be staan te hebben kunnen vinden in de uitoefening van eenig beroep of bedrijf. Deze opvatting kan moeilijk worden prijs gegeven. Aan belanghebbenden wier omstan digheden niet geacht kunnen worden een gevolg te zijn van de afsluiting der Zuiderzee, kan geen geldelijke tege moetkoming ingevolge art. 13 der Zui derzeesteunwet worden verleend. Deze stelling is nader uitgewerkt in het K. B. van 19 Mei 1932. Bij de beoordeeling van een individueel geval kan worden nagegaan, welke beweeg redenen belanghebbenden ertoe brachten de Zuiderzeevisscherij te verlaten of welke ge volgen zij aanvaardden door daartoe terug te keeren. Het tijdstip, sedert hetwelk de werk zaamheden tot afsluiting der Zuiderzee krachtiger werden voortgezet, kan dus bij het vormen yan dat oordeel dat belang zijn De hoedanigheid van belanghebbende gaat door het niet in aanmerking komen voor geldelijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zui derzeesteunwet niet verloren. Dit blijkt dui delijk uit de bewoordingen van art. 1 der wet Het verleenen van vergunningen voor de visscherij op het IJselmeer geschiedt door net departement van financiën. Indien moch blijken, dat aan belanghebbenden door bij zondere omstandigheden eene vergunning mocht ontgaan, waarop zij in verband met art. 12 der zuiderzeesteunwet aanspraak zouden mogen maken, zal bij genoemd De partement daarop de aandacht worden ge vestigd. Naar wij vernemen is de gelegenheid weer opengesteld tot het verkrijgen van een visch- oi hengelakte voor het jaar 1934 '35. Naar wij vernemen is een der werkloo- zen, erkzaam gesteld in de gemeentelijke werkverschaffing (bagger- en slootwerk) door den minister van sociale zaken voor den duur van 4 weken van de werkverschaffing uitgesloten, wegens het niet voldoen aan de bepalingen der baggerregeling. BURGERBRUG. In het lokaal van den heer P. Langedijk alhier werd een algemeene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank te Burgerbrug. Na opening door den voorzitter, den heer C. Smit, werden de rekening en balans over 1933 goedgekeurd. Het bleek, dat in 1933 een winst was gemaakt van f 2066.18, welk be drag aan het reserve-kapitaal zal worden toe gevoegd, dat daarna in totaal zal bedragen 34949.39. Aan spaargelden was ontv. 152844.19 en terugbetaald f 127216.81; saldö spaargelden per 31 Dec. 1933 372579.23. Aan voorschotten was terugbet. 27265.39 en uitgegeven 12900; ui tstaande voorschot ten per 31 Dec. 1933 273716,87. In loopende rekening was aan leden uit gegeven f 151656.41 en ontv. f 155781.75. Tegoed van leden bedroeg f 24293.87terwijl de bank aan leden was verschuldigd 6311.47. Verzonden naar „Centrale Bank" te Utrecht f 183021.07 en van die bank ont vangen 158853.72, tegoedl bij voornoemde bank 'bedroeg 50994.10. Eindcijfer rekening 1933 was 526732.90, terwijl de balans sloot met een bedrag van 413.840.27. De heer J. Bruin Cz. werd herbenoemd als bestuurslid en de heer C. Smit als lid van den raad van toezicht. Tenslotte werd medegedeeld, dat door de bank spaarbusjes in gebruik zijn genomen en dat het rentepercentage van het vorig jaar voorloopig gehandhaafd zal worden. Hierna sluiting. ma- URSEM. De automobilisten, die gebruik ken van den grooten weg langs de Ring vaart en dat zijn er velen zullen kunnen constateeren, dat belangrijke wegverbeteringen worden aangebracht. De groote Walingsdijk is vanaf Aven- horn tot ruim 500 M. voorbij den grens paal in de gemeente Ursem aanmerke lijk verbreed. Ook de kleine dOk langs de watermachine de Ruyter is zelfs veel beter dan de daartegenover liggende groote weg, met het gevolg dat deze laatste thans veel meer bereden wordt. Bovendien werken bij genoemd Water schap vele werkloozen uit de omliggen de gemeenten, waarvan de gemeente besturen ook weer profiteeren. In aansluiting op een gistermiddag gehou den vergadering van besturen van zendirags- vereenigingen in noordelijk Noordholland werd gisteravond in Waakt en Bidt een openbare bijeenkomst gehouden, waar als sprekers optraden ds. Joh. Rauws en dr. K. J. Brouwer, zendingsdirecteuren. De hier bestaande h up zendings vere e ni gi n g „Het Mosterdzaadje" trad op als ontvangende or ganisatie. De belangstelling voor deze bijeenkomst was niet groot; de zaal was slechts half gevuld. Na een kort welkomstwoord van ds. Rauws werd gezamenlijk gezongen de Avondzang Gezang 180 1. Daarna werd voorgelezen 1 Cor 15. Vervolgens ging ds. Rauws voor in gebed, waarop hij zijn rede aanving, die aansloot op genoemd bijbel woord: de verzekerdheid van het leven na den dood. Het christendom is de eeltige wereldgods dienst, die het leven op deze wijze open baart. Het mohammedanisme komt niet uit boven den dood en in het boeddhisme, den derden wereldgodsdienst, is het al evenzoo: het leert het lijden te vergeten, maar het komt niet uit boven het aardsche. De voor ganger van de christelijke kerk in Japan, die zelf boeddhist is geweest, getuigde, dat het boeddhisme zijn tranen nooit heeft kunnen drogen. Alleen het christendom is in staat men- sehenharten te bekeeren en het doet zulks overal op aarde, ondanks verschillende vor men waaronder het voorkomt. Spr. begreep niet, dat ei nog christenen zijn, die niet de zendingsgedachte hebben ontdekt in den bijbel, welke gedachte daarin voorkomt van Genesis tot en met de Open baringen Zij, die zulks wèl deden, hebben veel méér aan hun leven en hun godsdienst. Spr. stelde vast, dat het evangelie, sinds jaren gepredikt in de zendingsvelden, steeds doorwerkt en steeds meer zegeningen ver spreidt. En dan vertelde hr een en ander over het zendingswerk in Nieuw-Guinea, nu ruim 75 jaar geleden aangevangen. Veel tegenslagen, veel ziekten en wantrouwen moesten worden overwonnen; verschillende zendelingen vielen als offers van het moor dend klimaat en na 25 jaren arbeid waren er 1 nog slechta een 20-tal Papoea's gedoopt Maar de zendelingen wisten van geen op houden en sedert 1908 is er een zeer groote belangstelling voor het christendom, zoodat de 17 zendelingen van thans niet aan eiken roep kunnen voldoen. Er zijn nog velen noodig, om het kerkelijk leven in de juiste banen te leiden. Verkeerd noemde spr. het, als men niet al het mogelijke doet om aan de noodzaak van uitzending van meer zende lingen tegemoet te komen. Op Celebes ziet men eveneens een toene mende belangstelling voor den Christel ijken godsdienst en ook daar stijgt de behoefte aan méér verkondigers van het evangelie. Van nog andere zendingsvelden zou spr. het zelfde kunnen zeggen. Het doel moet zijn zelfstandige kerken te krijgen op de zendingsvelden, dr3 voor zich zelf kunnen zorgen en in staat zijn tot uit breiding. In Oost-Java kan men reeds aan schouwen, dat de offervaardigheid toeneemt, ondanks stijgende armoede in de streek. In West-Java en op de Molukken zien we ook al meer en meer zelfstandige kerken, maar juist in dit stadium is hulp onzerzijds meer wen- schelijk dan ooit. Noodig is zoo besloot spr. zijn toespraak dat de heele gemeente doordrongen wordt van het noodzakelijke werk tot bevesi'ging en uitbreiding van het christendom in de overzeesche gewesten. In aansluiting op zijn rede verzocht spr. gezamenlijk te zingen Ps. 86 vers 5, onder welken zang een collecte werd gehouden. Tweede spreker was dr. K. J. Brouwer. Hij behandelde hoofdzakelijk de meer mate- rieele zijde van het zendingsvraagstukde bekostiging van het werk, en deed zulks aan de hand van Matt. 6 32. Hij wilde het „Uw hemelsche Vader weet dat gij al deze dingen behoeft", op het zen dingswerk toepassen, maar stelde daarbij vast, dat evenzeer noodig is het „Overrekent de kosten aleer gij den toren gaat bouwen". Spr. wees erop, dat er zendingsvereenigin- gen zijn, die het alleen wagen met het eerste woord, maar, zei hij, het overgroote deel van binnen- en buitenlandsche zendingscorpora ties (en ook wij te Oegstgeest) rekenen en berekenen daarnaast. Er is in den loop der jaren steeds meer geld opgebracht voor de zending, in 1930 zelfs bijna een millioen. Verleden jaar is er een groote inzinking gekomen, zoodat er onge veer 150.000 minder werd ontvangen. Moet nu het werk der zending zooveel worden bekrompen, dat men met b.v. 800.000 zou toekomen? Neen, zei spr., want dan zou het uit zijn met ons geloof. Wij gaan uit van de opgaven van noodzakelijke kosten van onze zendelingen op de vrschil- Iende zendingsterreinen. De binnenlandsche onkosten voor de zending vragen tengevolge van goede samenwerking tusschen de ver schillende vereenigingen, slechts ongeveer tien procent van wat opgebracht wordt. Aan het „berekenen" wilde spr. niet te veel doen, het geloof „Uw Vader weet wat gij van noode hebt" moet zeer zeker ook een woord meespreken. Er zijn vaak groote financieele moeilijkheden, doordat de zen- dingsvereenigingen niet beschikken over machtsmiddelen om bijeen te brengen hetgeen noodig is om het uitbreidende werk der zending te kunnen financieren. Voor 1934 is als noodig geraamd 960.000, maar over de eerste drie maanden van dit jaar is nauwelijks de helft verkregen van wat volgens die raming noodig zou zijn en alleen als de gemeente geloof en vertrouwen en offervaardigheid heeft, zal men kunnen door gaan met Gods woord in te dragen in de heidenwereld Nadat spr. was voorgegaan in dankzeg ging, werd de bijeenkomst besloten met het zingen van Gezang 77 4. DE SPELLING-MARCHANT. 1. De naamvals-n verdwijnt. 2. De dubbele ee verdwijnt uit de open let tergrepen, behalve aan het eind van de woor den en in de uitgangen eelen en eeren. 3. De dubbele oo verdwijnt uit de open lettergrepen, behalve in een paar woorden (loochenen en nog enkele). 4. De ch verdwijnt waar ze niet gehoord wordt, behalve in den uitgang isch (logisch, historisch etc.) KORTE BERICHTEN. Een knaapje van 12 jaar, dat achter op een auto, welke te Amsterdam in de Beste vaerstraat reed, geklommen was, en dat door een stapel vallende deuren werd getroffen, is Dinsdagmiddag aan de gevolgen in hek Wil- helmina-gasthuis aldaar overleden. In de Cinema Americain zal vanaf Vrijdag avond een buitengewoon mooie film gedraaid worden namelijk S.O.S.-IJsberg, een film uit Groenland met zeer mooie projecties, ties. Wij laten hier eenige persbeoordeelingen volgen: Het „Alg. Handelsblad" schrijft: De be- heerscher van sneeuw en ijs. Dr. Arnold Fanck heeft 'n nieuwe film gemaakt, „S.O.S. Ijsberg", welke nog weer staat boven zijn vroeger films, waarin men volop kon ge nieten van de onvergelijkelijke schoonheid van het witte sneeuwlandschap en van geweldige sportieve prestaties. „S.O.S. Ijsberg" is, in menig opzicht anders. Deze film verplaatst de toeschouwer naar Groenland, waarheen een speciale expeditie werd uitgerust, en waaraan de bekende vlieger Udet z :lfs heeft meegewerkt. Men betreedt onbekende ijsgebie- den, men vertoeft in onherbergzame oorden, waar onafzienbare ijsvlakten, door grillig ge vormde ijsbergen onderbroken, een beeld van kille verlatenheid vertoonen. Drie wereldberoemde lieden werken aan „S. Oi S. Ijsberg" mede. „De Haagsche Post" schrijft: Wanneer het filmbeeld zich langzaam sluit, dan heeft de toeschouwer de meest aangrijpende, mrar wellicht ook de spannendste, beangstigen le expeditiefilm gezien, die ooit vervaardigd werd. De verschillende spelers in „S. O. S Ijsberg" verrichten voortreffelijk werk maar de mannen van de camera, Schneeberger en Angst, verrichten het grootste werk. Er zijn scènes verfilmd, waarbij men zich afvraagt, De tafereelen, die den vlieger Udet <w aanschouwen, zijn onvergetelijk. Hij sctaT de met zijn watervliegtuig over fantastisd," ijskolossen en ontelbaar zijn de gevaren "6 weest, waaraan hij zichzelf en zijn machm. bloot stelde. „S. O. S. Ijsberg" is het groo. ste, dat de film op dit gebied voortbracht „De Maasbode" schrijft: De film „S. O e Ijsberg" ontleent haar belangrijkheid sj)e ciaal aan de prachtige opnamen van het over" weldigend natuurgebeuren in de poolgebjJ den. Niettemin ligt er een volkomen logisch verband tusschen het verhaal van de zoekges raakte Wegener-expeditie en de natuuropna. men. Aangezien de expeditie van Dr. Arnold Fanck (de algemeene leider) bij het invallen van de dooi is vertrokken, werd het mogelijk op het witte doek het geweldig natuurgebejj ren te laten zien van donderende sneeuwla, wines en het zich losmaken van enorme ij^ brokken. De opnamen zijn in één woord schitterend en wij kunnen een ieder ten sterkste aanraden dat te gaan zien. „Het Vaderland: „S. O. S. Ijsberg» is zeldzaam spannende film, welke het natuur* geweld tot hoofdvertolker heeft gemaakt. Een magnifieke fotographie, fenomenale prestaties van den operateur, komen dubbel tot hun recht door de photogénique eigen* schappen van het Poollandschap en door het feit, dat men van vliegmachines uit zulke merkwaardige en mooie opnamen heeft kun* nen doen. De opnamen-techniek is feilloos, terwijl spel uitstekend is. NDe evoluties van den V kenden kunstvlieger Ernst Udet zijn aen W wonderenswaardigheid te meer. Dit is een film, welke wij u sterk aanraden te gaan zien. Nu een waarlijk zomersche warmte ons land gekoesterd heeft, hebben alle deeltn, waar een vruchtbare bodem de vruchtboo- men laat gedijen, zich getooid met een rijk bloesemkleed; gebieden als de Betuwe, Zuid- Limburg, de Bangert en Zeeland zijn meei dan ooit een bezoek overwaard. Ten dienste van de vele duizenden toeristen, die de bloeiende boomgaarden als een welkome ge legenheid beschouwen om het zomertochten- seizoen te openen, geven wij hier enkele rou tes, welke door bij uitstek schoone gebieden leiden. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Ne derland, die ons deze tochten en bijgaand schetskaartje deed toekomen, vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat het meest be kende bloesemgebied, de Betuwe, nog steeds niet langs vaste bruggen bereikbaar is. Wan neer dus duizenden toeristen op hetzelfde oogenblik naar de boomgaarden in bruids tooi willen, is het onvermijdelijk, dat er aan de pontveeren opstoppingen ontstaan, terwijl de minder belangrijke wegen in deze weken een overmatig druk verkeer te verwerken krijgen. Men neme dus den reistijd niet te krap, anders wordt het jakkeren, wat juist thans gevaar oplevert. Dat de Zondagen bij uitstek ongeschikt zijn, om op reis te gaan, behoeft wel geen betoog, wie du§ een werk dag kan uitkiezen zal dan door het veel min der drukke verkeer naar verhouding veei meer genieten ook al, omdat de tertiaire we gen, welke onvermijdelijk zijn, dikwijls nog een verre van stolvrij wegdek hebben. Het fruit wordt in den regel aan de boo- men verkocht, de verdere risico's zijn dan voor den kooper. De mooiste tochten maakt men hier over de groote rivierdijken, men ziet dan de bloe sempracht beneden zich liggen en heeft bui tengewoon mooie vergezichten. Aan de hand van het schetskaartje is het gemakkelijk om zelf een prachtige route in elkaar te zetten; bovendien vindt men hierachter een comple ten rondrit getraceerd. is veel minder bekend. Toch zijn tochten daarheen bijzonder aanbevelenswaardig, om dat men hier in ons nationale bergland komt, Zelfs wanneer men het eens ongunstig mocht treffen, zoodat de boomgaarden nog niet voldoende in bloei staan, dan nog is de rit erheen dubbel de moeite waard, omdat Zuid- Limburg uitmunt door een bijzonder soort natuurschoon. De hellingen zijn in vele ge vallen voor wielrijders moeilijk, automobilia ten behoeven echter in geen enkel opzicht be vreesd te zijn. Het boomgaardtype wijkt hier volkomen af van dat in de Betuwe, omdat d» veeteelt normaliter het hoofdmiddel van be- staan is. Ook past men er andere snoeimetho- den toe, de boomen zijn daardoor veel mooier, staan hier practisch zonder uitzonde ring in weiland. In de omgeving van Eijsden en Gronsveld treft men de grootste kersen- boomgaarden van ons land aan. Een bijzonder mooien rondrit maakt mes door van Maastricht uit eerst naar Eijsdeu rijden en vervolgens den weg in te welke zich langs de zuidgrens der provincie slingert. Men passeert dan o.a. St. Geer- truid, Slenaken, Kasteel Hoogcruts, Epen ea Vijlen en komt tenslotte in de grensstad Vaals. Den terugweg naar Maastricht kieze men via Wijlre, Valkenburg en Meerssen, men rijdt dan o.a. door het prachtige Geul dal. Dit is een der schoonste tochten welke men in ons land maken kan (totale afstand plm. 80 K M.) Behalve in Limburg en Gelderland vindt men ook nog in verschillende andere deelen des lands fruitteelt. De Beemster is vanouds beroemd om zijn bloesempracht; zooals men weet is dit het gebied ten noorden van Pur- merend. Een zeer mooien tocht maakt men, door van Amsterdam uit den weg door inte ressante Zaanstreek te nemen (overvaren bij Hembrug), dan volgt men den hoofdweg doör de Wijde Wormer om bij het typische stadje Purmerend den Beemster te bereiken. Vandaar volgt men de A.N.W.B.-wegwijzer» „Alkmaar" en rijdt zoo over Midden-Beent- ster, Grootschermer en Schermerborn naar den polder de „Schermer". Zoo bereikt men in korten tijd de interessante stad Alkmaar. Met den vorigen tocht is een bezoek aai de Bangert te combineeren. Van Scherm®- horn volgt men dan de wegwijzers „Hoorn - Menigeen is nimmer in dit oude Zuiderzee' stadje geweest en heeft dus maar een uit® mate vaag denkbeeld van de architectonisch# schoonheid van dergelijke plaatsen. Van Hoorn uit make men den rondrit over West® Blokker, Westwoud en Zwaag, terwijl m® wellicht de verleiding niet kan weerstaan o» ook nog een kijkje te gaan nemen in den W* Zuiderzeesteunwet De ver. van Zuiderzeegemeenten heeft zich in een adres gewend tot den Minis ter van Waterstaat in welk schrijven vele en ernstige bezwaren werden aan gevoerd tegen enkele bepalingen der Zuiderzeesteunwet. OUDKARSPEL. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. ZENDINGSSAMENKOMST. Het woord aan dr. Brouwer. Hoe het voorstel zal zijn. De Middelb. Crt. verneemt, dat het com promis-voorstel inzake een vereenvoudigde spelling, zooals dit door minister Marchant is overgenomen, er als volgt uitziet: S.O.S.-IJSBERG. Cinema Americain. hoe deze mogelijk waren. „Clechts zagen dit" klinkt het van het doek; ên ur1' waar. Nimmer werd zulk een gigantisch lÜ beuren verfilmd. Naar de Betuwe gaat vanouds de groote trek. In de eerste plaats natuurlijk, omdat dit gebied overrijk is aan boomgaarden, verder vanwege de be kendheid en tenslotte omdat de Betuwe in verband met de centrale ligging van alle dee- len des lands uit gemakkelijk bereikbaar is. De fruitteelt wordt in de Betuwe haast uit sluitend op bouwland uitgeoefend. Wel ziet men somtijds boomgaarden buitendijks, in tijden van hooge waterstanden overstroomt dit gebied periodiek. Zuid-Limburg. De Beemster. De Bangert 211. Hij had het nauwelijks gezegd, toen er een eigen aardig fluitend geluid klonk. Daar heb je ze al! Ik moet zeker weer een zieke door tooverkracht genezen! Maak dat jullie je verbergen. 212. Ze verscholen zich achter struiken en wachtten 'n spanning wat er komen zou. Er kwamen twee bronskleu rige kerels te voorschijn, die op een primitieve draagbaar een derde man meedroegen. Ze lieten de „zieke" met een ilinke plof op den grond neer komen en keken den klul' zenaar achterdochtig aan. Die had vergeten zijn halve baard aan te vullen en had nu opeens een zwarte snor gekregen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6