JCutist m Wetenschap Jietk S. Sxhooi 7-cownciaal 'flieuws £aud: en Qenteenteeaden (fötdi weqtH bunnen wdvaad! Jiidscficiften fBucgedifke Siand £aatsle Ae JhheepsüidUiqen CORRESPONDENTIE. HOOGKARSPEL. BLOKKER. SINT PANCRAS. SCHERMERHORN. LANGENDIJK. HEILOO. TEXEL. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. HollandAfrika Lijn. Kon. Holl. Llovd. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alchiba, 21 April v. Rotterdam n. B.-Aires Alphacca, 21 April v. Rotterdam n. Hamburg HollandWest-AIrika-Lijn. Maaskerk, 21 April v. A'dam n. Hamburg. Stoomvaart Mij. Oceaan. Myrmidon, 21 April v. A'dam n. Swansea. Laertes, 19 April te Batavia. HollandAmerika-Lijo. Boschdijk, Rotterdam n. New-Orleans, 21 Silver Java Pacific Lijn. Saparoea, Calcutta n. Vancouver, 20 April te Manila. Kon. Pakctv. Maatschappij. Emzetco Lijn. 60.000.000 voor werkveruiming wordt aan gevraagd, teneinde daarmede de gemeen ten en waterschappen te ontlasten, laten wij gaarne aan het oordeel van Uwe vergade ring over. Het spreekt vanzelf, dat een poging in die richting ons zeer aangenaam zou zijn. Tenslotte veroorloven wij ons u beleefd doch dringend te verzoeken de voordracht van Gedeputeerde Staten tot het doen aanleg gen van het kanaal Hoorn—Medemblik aan te nemen en met spoed te willen doen voorbe reiden de voortzetting van dit kanaal tot Purmerend, waaraan zeker niet minder groote behoefte bestaat. FEEST IN WESTERLICHT. In huize Westerlicht, dat in schitte rende zonnepracht ligt tegenover de Hertenkamp, was het gister en vandaag feest. Het echtpaar Weder, uit Oostwoud, dat bijna twee jaar tot de gelukkige inwo ners behoort van deze prachtige instel ling, herdacht gister n.1. het feit, dat het voor 50 jaar in den echt werd verbon den. Beiden de vrouw is 69, de man 70 t— verheugen zich in een uitstekende ge zondheid. Tal van jaren hebben ze de veehouderij beoefend. Thans genieten ze van een rustigen ouden dag in Wester licht, en naar ze ons verzekerden, zijn ze daar heel gelukkig en tevreden. Van de directie en tal van vrienden ontvingen zij bloemstukken, terwijl vele felicitaties inkwamen en de bewoners persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Vandaag was het een dag die even eens in het teeken van de feestelijkheid stond. De heer en mevr. Clay, die in het begin van de maand hun intrek in „Westerlicht" hebben genomen en het daar zeer naar hun genoegen hebben, vieren n.1. hun 55-jarig huwelijksfeest. Ook zij verheugen zich in een uitnemen de gezondheid (hij is 76, zij 75) en lag het voor de hand, dat wel niet de bloemetjes buiten, maar dan toch binnen werden gezet. De conversatiezaal was in een bloe mentuin herschapen, hetgeen begrijpe lijk is als men weet, dat de heer Clay nog steeds de functie van ouderling der Ned. Herv. kerk waarneemt, penning meester is van de Hulpbank van het Nut, penningmeester van de afd. Alk maar van de vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding, directeur van de Onderlinge Paardenverzekering te Ob- dam en administrateur van de Commis sie voor Bestrijding van den Woeker. Van verschillende corporaties moch ten zij dan ook bloemstukken ontvan gen. Het aantal schriftelijke en telegra fische gelukwenschen was groot, terwijl tal van personen op de receptie versche nen. Bijzonder ingenomen was de bruid met het bezoek van haar zoon prof. Clay, den uitvinder van de ultra cosmische stralen, die doordringen door lood van 15 M. dikte en door water van 250 M. diepte, *«- J 1'J Beide echtparen ook hier onzen ge- lukwensch. FRAUDULEUS BROEDEN. Door de rijkspolitie en in tegenwoordig heid van den hoofdcontroleur en controleur der Ned. Pluimveecentrale zijn bij den heer J. B. te Venhuizen bij Hoorn, 1200 eieren in beslag genomen en verwijderd uit een drietal daar aanwezige broedmachines. Het betreft hier een geval van frauduleus broeden, daar B. zich niet in den daarvoor bepaalden tijd bij de Pruimveecentrale had aangemeld. BRAND TE STOLPERVLOTBRUG. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in de woning van den heer C. Z. alhier. De brandspuit van Schagerbrug werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Evenwel kon niet meer worden voorkomen, dat het geheele perceel afbrandde. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid brengen. De oorzaak van den brand is niet be kend. Het verbrande was verzekerd. WERKTUIGEN VAN VOOR 400 EEUWEN GEVONDEN OP JAVA Dg heeren von Königswald en dr. Ter Haar, van den Opsporingsdienst van het Mijnwezen, hebben aldus meldt „Aneta" uit Batavia aan het Hbld., in de lagen, waar ir. Oppenorth de bekenden gandong-schedels ontdekte, nu ook menschelijke werktuigen gevonden. Dit zijn volgens den zegsman de eerste paleolitische werktuigen, die in Zuid- Oost-Azië werden gevonden, dateerend van ongeveer 40.000 jaar voor Christus. In het geheel zijn slechts drie plaatsen in Oost-Azië bekend waar deze werktuigen zijn aangetroffen. Woensdag viert ds. E. H. Wieringa, herv. predikant te Purmerend, zijn zilveren ambtsjubileum. In 1909 aanvaardde hij zijn ambt te Horsten (Musselkanaal), vanwaar hij in 1919 naar zijn tegenwoordige gemeen te vertrokken is. Bij Koninklijk Besluit van 10 April 1934 is bepaald, dat de Openbare Lagere School te Haringhuizen met ingang van 1 Mei 1934 zal worden opgeheven. LAERSTOEL FRIESCH. Inaugureele rede prof. dr. O. Oosses. Aan de universiteit van Amsterdam heeft hedenmiddag prof. dr. G. Gosses uit Den Haag zijn inaugureele rede gehouden als bijzonder hoogleeraar in het Friesch van wege den Provincialen Onderwijsraad van Friesland. v- - - Een werklooze bakker alhier. Zou u niet eens beginnen met uw naam aan de redactie bekend te maken? Red. Alkm. Crt. SCHOORL. De zaal van den heer Schuijt alhier we Zaterdagavond uitstekend bezet, en geen wonderhet Schoorlsche Kinder koor, dat sinds vele weken had gerepe teerd, zou de kinderoperette „de Woud- koningin" ten gehoore brengen. Het is geen gemakkelijke taak om deze jonge en bedrijvige kleuters op ordelijke ma nier dit mooie zangspel van Mart. Schuil zóó in te prenten, dat het iets geniet baars kan geven voor het veeleischende publiek. Doch de heer Corn. Jonker is er de man niet naar om half werk te doen, en hij heeft er dan ook ten volle zijn energie aan gegeven. Toch zou het slagen van zooiets niet verzekerd zijn, wanneer hij geen hulp had gehad. In de eerste plaats is die gegeven door eenige dames, die steeds op haar post waren, doch bovenal was het de heer Corn. Hoogvorst Cz., die onvermoeid, week aan week een werkzaam aandeel heeft genomen in het veelomvatten de werk, behoorende tot het instudeeren en het in scène zetten van een kinder operette. Echter, ze zijn geslaagd, en met glans, allemaal, zoowel de volijverige directeur als zijn helpers. Wat is er genoten van mooien en goeden zang en van welverzorgd spel. Wat ech ter zeer veel heeft medegewerkt aan het welslagen, was het orkestje, dat zulk verdienstelijk werk verrichtte, en dat onder de goede leiding staat van den heer Co Siewerts. De muzikale inzet van ieder der twee bedrijven vooral was prachtig geslaagd, en getuigde van kun dige muzikanten en een ernstige leiding. Hier was ook het muzikale gedeelte uit stekend verzorgd. We zullen over den inhoud van de operette weinig zeggen. Dit zou te uit voerig moeten worden. In het kort zij gezegd, dat het Kinderkoor aardig zong, de jeugdige Aafje Nottelman haar solo zang er goed afbracht, de nog zoo kleine J. van Zoonen een alleraardigste August de domme was, Cor Hoogvorst speelde de kluizenaarsrol uitstekend en mejuffr. Kossen gaf goed de oude Kate weer. Doch even afzonderlijk willen we noe men mej. Annie Kooij, die de titelrol zoo mooi vervulde. Haar zang trok bij zonder aan. De décors van Gebr. Mole naar zagen er keurig uit en de aanklee ding van den heer Groothuizen was eveneens in orde. Resumeerendede operette liep op rollen. Na de pauze een tooneelstukje. Wij allen hebben gelachen dat het een lieve- lust was. Dolvermakelijk en zeer ge schikt als overgang naar het bal. Dat stond weder onder leiding van den heer Cor Hoogvorst, die zich dezen avond veelzijdig verdienstelijk maakte. Als geheel: een mooie avond. Tot hoofdingeland van de banne werd herkozen de heer K. SchipperIn de vacature van den heer C. Stam, wegens overlijden, werd gekozen de heer Jn. v. Kampen. Aan de veiling alhier zijn de eerste Mei kersen aangevoerd. De prijs bedroeg 2 52 per K.G. 'Vrijdagavond werd in een der lokalen van de o. I. s. een ouderavond gehou den. Waarschijnlijk door het vergevor derde seizoen was het bezoek niet zoo groot als gewoonlijk. Het hoofd der school, de heer de Rui ter, deelde o.a. in zijn openingsrede mede, dat de cursus voor de rijpere jeugd wederom uitstekend is geslaagd, het gemeentebestuur van Koedijk ech ter wilde geen subsidie geven, zoodat een klein financieel tekort is ontstaan. De beide onderwijzers de heeren de Ruiter en v. d. Tak, hebben echter ge noegen genomen met hetgeen er was, daarvoor dank aan deze onderwijzers. De aftredende oudercommissieleden werden allen herkozen, voor mevr. BurgerBeeldman (niet herkiesbaar) werd gekozen mevr. Kloosterboer Mulder. Mevr. Burger werd dank gebracht voor de werkzaamheden door haar in het bestuur verricht. Na de pauze werd door den heer de Ruiter een uiteenzetting geven over op voeding in de school en in het gezin. Hierover werden eenige vragen ge steld, welke weer stof tot bespreking op wierpen. Te ongeveer 11 uur sloot de voorzitter de bijeenkomst. De afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering hield 20 April haar jaarver gadering onder leiding van den heer J. de Groot. Uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag stippen wij aan dat deze afdeeling 230 leden telt. De rekening van den penningmeester was groot in ontvangsten 217.02, in uitgaven 198.7214, alzoo eer. batig saldo van 18.29%. De rekening met bescheiden was nagezien door de heeren W. Wester en P. Los en werd bij monde van den heer P. Los accoord bevonden, waarna de re kening werd vastgesteld. De periodiek-aftre dende bestuursleden, de heeren T. Boonacker en P. Heertjes werden herbenoemd. Besloten werd dezen zomer weder met de ouden van dagen een autotocht te maken en voor dit doel een verloting te houden. E)e beschrij vingsbrief leverde geen stof op voor bespre king. Tot afgevaardigde naar de op 22 Mei te Alkmaar te houden algemeene bondsver gadering werd benoemd de heer J. de Groot, tot plaatsvervanger de heer C. Krul. Na rondvraag volgde sluiting. ANDIjK. —Eenige jongens jaagden achter een jong werkpaard van den heer W., waardoor het dier in de sloot geraakte en verdronk Voor den betrokkene beteekent dit een belang rijke schadepost De arbeiders, die uit de Langendijker ge meenten in de werkverschaffing van het Staatsboschbeheer te Schoorl zijn geplaatst, moeten, omdat zij minder dan 15 K.M. van het werk zijn verwijderd, zich op eigen ge legenheid naar dat werk begeven. Deze tocht, die nu per fiets wordt afgelegd, is toch voor velen bezwaarlijk. Men deelt ons nu mee, dat vanwege de arbeiders een adres aan de ge meentebesturen is gericht met het verzoek een autobus voor dat doel beschikbaar te stellen, waarbij de arbeiders de 75 cent per week, die zij voor het gebruik van de fiets ontvangen, in de kosten wenscben bij te dragen. De beide comité's, zoowel dat voor Noordscharwoude en Oudkarspel, als voor Broek op Langend ijk en Zuidscharwoude besloten, dit jaar weer een autotocht te orga- niseeren voor de ouden van dagen. Den luxe-autohouders uit de betrokken ge meenten van ieder comité zal worden ver zocht, hun wagen voor dit sympathieke doel weer beschikbaar te stellen. Ieder comité zal daarbij echter in eigen gemeenten blijven. Bij gebrek aan de noodige auto's zullen auto bussen worden bijgehoord. Men zal weer trachten door middel van inzamelingen de noodige geldmiddelen te verkrijgen. Aan de resuectievelijke B en W.'s zal daartoe ver gunning worden gevraagd. Maandag hebben we een bericht ge plaatst over het vernielen van reflectors der Ned. Sjx>orwegen door een zekeren Houtenbos van Kapel. Men meldt ons thans dat naast genoemde jongen, ook de jongens Pater en Molenaar aan die vernieling heb ben meegedaan. De politie heeft de belhamels een verhoor afgenomen en 2 der 3 jongens hebben be kend. Het onderzoek geschiedde op verzoek der directie van de Ned. spoorwegen die een klacht aan de burgemeester had inge diend. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Aan de aanvoeren op onze veilingen is het duidelijk te bemerken, dat we naar het eind van het seizoen gaan, ofschoon van roode kool nog flinke voorraden aanwezig blijken te zijn. De indertijd gegeven gerust stelling van vrij officieele zijde over ae mo gelijkheid, om de aanwezige voorraden in het buitenland te kunnen plaatsen, is wel een van de redenen geweest, waarom de tuinders zeer geleidelijk aanvoeren. De uitvoercijfers over de maand Maart wijzen ook duidelijk uit, dat door Duitsshland, dank zij het op het eind van het vorige jacr tot stand gekomen han delsverdrag, veel van onze stapelproducten is afgenomen en dit tegen vrij bevredigende prijzen. Er was dus alle reden om aan te nemen, dat het eind van het seizoen dezelfde lijn zou volgen, die het m#t den handel in winter-tuin'bouwproducten de laatste maan den was gegaan. Helaas heeft de laatste week niet aan die verwachting beantwoord Plotseling was de handel dood. Het leek wel of de opgewekte vraag van de vorige weken in eens was lamgeslagen. De kooplieden durf den niets meer te wagen en deze terughou dendheid drukte haar stempel op onze groen- tenveilingen. Buitengewoon scehrp kwam dat uit bij de roode kool, toch werden toen nog voor de mooiste partijen van deze kool tot ongeveer 6 betaald. Nu bracht kool van dezelfde grootte en kwaliteit aanvankelijk nog 4.50 c-p, doch al spoedig liep de markt in die mate achteruit, dat de prijzen beneden de 3 daal den, tot zelfs 2.40. Voor de groote kool, eerste soort, kon toen voor sommige partijen 1 worden gemaakt. De kleinere soorten van het doorschot werden voor 1.60—2 ver kocht, terwijl de groote niet eens te verkoopen waren. Wat in maanden niet was gebeurd, had nu weer plaats: de aangevoerde partijen draaiden door. En de „taaie" overhouders, die bij schraal weer, zooals het de laatste dagen der week was, op hoogere prijzen had den gerekend, moesten hun kool voor zeer la gen prijs afstaan, of naar de belt brengen De aanvoer aan beide veilingen beliep nog 45 spoorwagens. Al was het niet in dezelfde mate, als bij de roode kool, toch moest de gele kool een ge voelige aderlating ondergaan. Was de vori ge week nog tot over de 8 betaald voor kool van 2 tot 3 pond, deze week kon aanvankelijk voor een enkel partijtje nog slechts 7 wor den gemaakt, doch al spoedig verslapte de vraag zoo ernstig, dat de beste van deze kool nog maar ruim 4 opbracht. De groo lere soorten werden voor 2.60—3.20 ver kocht Mooi kleine doorschot daalde tot on geveer 3.50 en voor de groote werd ruim 2 betaald, zoo-fat de prijzen tot ongeveer op de helft achteruitliepen, ondanks vermin derd aanbod. De aanvoer beliep n.1. ongeveer 24 spoorwagens. Slecht liep het ook met de Deensche witte kool, die al sedert een reeks van weken een buitengewoon willige markt had gehad. Er is deze week maar een heel enkel partijtje verkocht voor 6 of iets meerè Bijna al het mooiste goed kon niet meer dan een prijs van 4 tot 5 opbrengen. Voor groote kool werd 2.503.50 betaald. Doorschot gold 1—/ 1.50 min der. Hoewel de voorraden van deze koolsoort klein zijn geweest en de prij zen goed, bleek er toch nog heel wat in de schuren in voorraad te zijn. Er wa ren deze week n.1. nog ongeveer 28 spoorwagens aan beide veilingen. Dat het onder deze marktstemming niet gunstig liep voor de uien, is te be grijpen. Het was nu wel op zijn aller- slechts en we vernamen, dat sommigen het de moeite niet waard achten, de uien uit te zoeken en ter markt te brengen. Prachtige partijen gele uien werden verkocht voor ongeveer 1; een zeld zaamheid was het als enkele dubbeltjes meer werd gemaakt. Voor drielingen was niet meer dan 80 cent te bedingen en grove uien brachten 80 ct. tot 1.80 op. Ongeveer 6 spoorwagens werden aan beide veilingen verhandeld. Voor bieten was de arkt ongeanimeerd. De hoogste prijs, die betaald werd voor mooi middelsoort' was 1.60. Andere brachten 70 cent tot 1.10 op. Mooie groote peen werd voor 3.40 3.90 verkocht .kleine voor 110 De aangevoerde aardappels, Bevelan ders brachten 2.602.70 op. De raad dezer gemeente kwam Zater dagmiddag voltallig in vergadering bijeen. De voorzitter sprak bij de opening eenige woorden ter nagedachtenis van de koningin- moeder. Het R.K. kerkbestuur te den Burg, ver zocht verbetering en gedeeltelijk overkap ping van het plein bij de R.K. school. De kosten, geraamd op 2000, zou 't kerk bestuur willen bestrijden uit de opbrengst van de huur der voormalige SL Jozefschool, die de gemeente van 't K.K. kerkbestuur huurt. Het verzoek werd gesteld in handen vna B. en W. Een verzoek van den heer B. Zondervan, hoofd der thans opgeheven school .te Oost, om overplaatsing als zooda nig naar de O.L. school te de Cocksdorp, was, naar de voorzitter mededeelde te laat ingekomen. De heer Z. zal dus naar deze betrekking alys wachtgelder moeten sollici- teeren. Verder verzochten de besturen der Texelsche ziekenfondsen, om betaling van de kosten voor 't verplegingsfonds, die thans niet in staat zijn deze kosten te dragen. Op verzoek van den voorzitter spraken de raads leden, bijna allen, hun verschillende mee ning hierover uit. Het verzoek werd gesteld in handen van B. en W. 't Kohier honden-belasting werd vastge steld oj) 1045.50. Aan mej. van Ooijen, onderwijzeres te de Cocksdorp, werd wegens benoeming te St. Maarten eervol ontslag verleend. Besloten werd de marktverordening zooda nig te wijzigen, dat kooplieden van elders in 't vervolg per kwartaal 7.50 marktgeld moeten betalen. Verhuurd werd voor 2 jaren een stukje grond, 0.77.10 H.A aan den heer I. Bonne te de Koog voor 60 per jaar. Op verzoek van den heer E Vlessing werd verkocht een perceeltje bouwterrein te de Koog aan den heer J. Huisman te Nieuwen- dam voor 1.50 per M2., totaal voor 600. De raad besloot tot aanleggen van een weg te de Koog in verband met het bouw plan voor dit dorp. Het voorgestelde plan tot exploitatie van het strand te de Koog, werd langdurig be sproken. Nadat op verzoek van den heer Epe nog geiegenheid gegeven werd voor groote pensionhouders om op 't strand tenten te plaatsen, werd het voorgestelde plan goed gekeurd'. Op verzoek van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, werd in de politie verordening een verbod ingevoegd om eenige planten als blauwe zeedistel, Lischdodde, enz. te plukken óf te vervoeren en op verzoek van de H. M. v. Landbouw het verbod om Melende distels op de landerijen te houden. Tot aanleg van een rijwielpad van den Witteweg, westwaarts van den Hoorn, tot het strand, werd besloten. De kosten zullen ongeveer 4200 bedragen, waarvan 1900 aan arbeidsloon van werklieden. De rest der kosten wordt in hoofdzaak gedekt door Prov. sugsidie en bijdrage van Texels Eigen Stoom boot Onderneming. De raad hechtte goedkeuring aan een voor stel van B. en W. om de vorig jaar aange kochte gronden in den polder Eierland als vliegveld in ie richten. Het werk zal, naar een plan en onder toezicht van de Ned. Heide Mij. uitgevoerd worden, in hoofdzaak door werkloozen. De kosten zijn geraamd op 53800. Verder werd besloten tot electrifica- tie van Midden- en Zuid-Eierland mede te werken, en den afgevaardigde van de ge meente in de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Tex. Electr. Mij. opdracht te ver kenen vóór dit plan te stemmen. Bij de rondvraag bracht de heer Dogger ter sprake, baldadigheid van de school jeugd op de Texelsche boot, die ernstige ge volgen had kunnen hebben. De heer Lap, die tevens voorzitter is van T.E.S.O. deelde mede, dat de schuldige gestraft en het toe zicht streng zal zijn. Hierna sluiting. TRAIT D'UNION. Wij ontvingen van de redactie van het maandblad „Trait d'Union" van de Alkmaarsche Schoolvereenigingen eeni ge nummers ter inzage en tevens ter be spreking. Met het lofwaardig streven van de re dactie willen we op deze plaats gaarne onze instemming betuigen. Immers, wat is mooier en tevens leerzamer om den band tusschen scholieren onderling hechter te maken dan een Schoolblad? En dus, hoe primitief ook in uitvoering, een woord van waardeering mogen we de kranige redactie niet onthouden. De schoolvereenigingen „Autoi Es- men", „V. O. K. Z. O. S.", „T. O. N. E. G. I. D. O." en „Pacivolo" zijn de officieele vereenigingen, waarvan dit blad uitgaat. Met een journalistieke flair zijn de hoofdartikeltjes in elkaar gezet en wij kunnen ons voorstellen, dat de scholie ren hun blad vaak in de maling nemen, maar't toch verslinden van a tot z. De eenvoudige, doch van aanleg getui gende gedichtjes geven het blad een eigen cachet. Te oordeelen naar den inhoud van de Jazz-rubriek, wordt dit gedeelte ver zorgd door een op dit terrein deskundig jongmensch. Moge Trait d'Union een gouden tijdperk tegemoet gaan. GEBOREN: Eva Bernardina Gemma, d. van Adrianc Pannekeet en Eva Baars. Elisabeth, van Siebrand de Vries en Dilia van Toor Eduard, z. van Levinus Jongmans Maria Tromp. Jan Jacob, z. van Jan Mik en Antje Kromhout OVERLEDEN: Klaas Baltus 79 jaar. (Ongecorrigeerd.) EEN KWAJONGENSSTREEK? Een hakenkruisvlag op het Casino te Zandvoort. Zondagmorgen zagen eenige voorbijganr gers op den top van het Casino aan den Noord-boulevard te Zandvoort een haken- kruisvlag. De politie slaagde er na veel moeite in de vlag naar beneden te halen'. Direct werd in een bepaalde richting' een onderzoek ingesteld, o.a. heeft men in de omgeving van het Casino een bekend natio- naal-socialist met een fototoestel zien loopen. DE TURKSCHE VROUW CANDIDAAT VOOR PARLEMENT. Maarzij moet kunnen lezen en schrijven. De emancipatie van de vrouw in Turkije vordert snel. Na den sluier te hebben afge legd en uit de harem te zijn gedeserteerd, voert zij thans een krachtige actie voor het verkrijgen van het kiesrecht, waarbij zij, naar 't schijnt, succes zal hebben. Het groot ste deel van het parlement is, naar men ge looft, vóór het verleenen van stemrecht aan de vrouw, terwijl men haar tevens wil toe staan zich candidaat voor het parlement te stellen, mits zij kan lezen en schrijven. Het onderricht van de vrouwen heeft zoo'n vlucht genomen, dat analphabetisme in de steden vrijwel geheel verdwenen is. Hier zul len dus niet veel vrouwen zijn die niet voor het candidaatschap gezien de gestelde eischen in aanmerking komen. De emancipatie komt den ongehuwde Turksche echter duur te staan. Zij moet, evenals de man, vrijgezellenbelasting be- betalen Achilles, thuisreis, 20 April te Havre. Ajax, 21 April v. A'dam te Kopenhagen. Alkmaar, thuisreis, 18 April v. Valparaiso. Ceres, 20 April v. Palermo n. Algiers. Deucalion, 20 April v. Livorno n. Valencia. Euterpe, 20 April v. Bordeaux n La Pallice. Fauna, 21 April v. Lissabon te A'dam. Heracles, 20 April v. Cavalla te Izmir. Iris, 20 April v. Curagao n. Santa Marta. Nereus, 20 April v. Aarhus n. A'dam. Orestus, 20 April v. Izmir te Stamboul. Pernambuco, uitreis, 19 April v. Bahia. Tiberius, 20 April v. Valencia n. A'dam Vesta, 20 April v. Torrevieja n. Malaga. Crynssen, 21 April v. A'dam n. Hamburg. Mars, 21 April v. Gothenburg te A'dam. Meliskerk, 21 April v. Hamburg n. A'dam. Nijkerk, 21 April v. Rotterdam n. Bremen. Zaanland, 21 April v. A'dam n. Brazilië. Zeelandia, uitreis, 21 April v. Bahia. Melampus, Java-A'dam, 20 April v. Colombo. April v. Antwerpen. Dinteldijk, Pacifickust n. Rotterdam, 21 April v. Southampton n. Londen. Drechtdijk, 21 April v. Rotterdam via Lon den n. Vancouver. Volendam, Rotterdam n. New-York, 21 April v. Boulogne. Rotterdam, 21 April v. New-York n. Rott Rotterdamsche Lloyd. Kota Pinang, thuisreis, 21 April te Barseille. Kota Radja, 20 April te Makasser. Sibajak, uitreis, 20 April v. Southampton. Silverguava, Vancouver n. Calcutta, 19 April te Rangoon. Silverash, Seattle n. Calcutta, 19 April te Batavia. Silverbeech, Calcutta n. Vancouver, 20 April te Makasser. Tarakan, Calcutta n. Vancouver, 20 April te Singapore. Tosari, 20 April v. Calcutta te Los Angeles. HollandBr.-Indië Lijn. Streefkerk, thuisreis, 20 April v. Antwerpen n. Bremen. Ombilin, 18 April v. Tamatave n. Batavier. Van Rees, 25 April v. Sydney n. Saigon. Jonge Anthony, 21 April v. Rotterdam n. St. Louis du Rhöne. v.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3