Veilige havens ALKMAARSCHE COURANT De nieuwe Burgemeester ingehaald. <ieooeoe Jiadiopcoqtamma SteuiUetoa No. 95 MAANDAG 23 APRIL 1934 Provinciaal nieuws Installatie te Heer-Hugowaard van burgemeester B. J. F. Sutman Meijer. Dinsdag 24 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.Kook- en bafc- praatje door R. LotgeringHille- brand. 11.30 Vervolg concert. 12.45 Orgelconcert P. Palla, m. m. v. J. Heesters, tenor en B. Lensky, viool. 2.Omroeporkest olv. N. Treep. 3.Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Ha mel. 5.Voor kleinere kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6.Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Ir. L. J. van Dunné" De Rotterdam- sche Tunnelplannen. 7.Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. de AVRO-Girls. 9.„Hoog bezoek", schets door mevr. C. SpoorCarel- sen. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, mmv. L. Fuldauer, sopraan en H. Viskil, tenor. 11.Vaz Dias. 11.10-12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.Modecursus. 4.15 Gr.pl., pianorecital en lezing. 5 50 Schla- germuziek. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 7.45 Causerie. 8.— Gr.pl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkest- en koorconcert. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Orkestconcert mmv. koor. 11.10 12.Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M. 9.35 Mor genwijding. 9.50 Tijdsein en ber. 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Commodore Grand Orkest olv. Muscant. 12.50 Midi. Studio-Orkest olv. F. Cantell. 1 20 Voor de scholen. 3.50 Concert. J. Slater, fluit en M. Korchinska, harp. 4-35 Kinderuur. 5.20 Ber. 5.50 Pianorecital F. Osborn. 6.10 Duitsche causerie. 6.40 Het Par- kington Kwintet mmv. E. Steven- son, sopraan. 7.50 Lezing. 8 20 Ber. 8.40 „Will Shakespeare", hoorspel v. C. Dane. 10.2511.20 Roy Fox en zijn Band PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 6.20 en 7.20 G-.pl. 11.20 Pascal- orkest. 7-20 Zang o.l.v. Chepfer. 9.20 Verv. zang. 9.50 Dansmuziek door het Pascal-orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. „Wivex" 2.204 20 M. Hansen's orkest 7.20 Strauss-concert o.l.v. Mahler. 7.50 Gr.pl. 8.Hoorspel. 9.35 Balletmuziek olv. Mahier. 10.20- 11 50 Dansmuziek olv. Warny. LANGENBERG, 456 M. 5 25, 6.20 en 10.50 Gr.pl. 12.20 Werag- orkest olv. Kühn. 3.20 Concert m. m. v. orkest olv. Hanker, het Om roepkoor en solisten. 4.40 Concert. 7.35 Omroepkleinorkest o.l.v. Wil- eken. 10.20 „Schritte", literair- muzikaal programma. Muzik. lei ding: Kaufmann. 11.2011.50 Piano- en cellorecital. ROME, 421 M. 8.05 Concert m. m. v. mandolinekwartet en sopraan. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.! 11.20 Gr.pl. 4.20 Omroepsympho- nie orkest olv. Meulemans. 5.50 Gr.pl. 7.20 Shakespeare-progr. m. m. v. het SAROV-tooneel-Ensemble o.l.v. L. Belloy en het Omroepsym- phonie-orkest olv. Meulemans. 9.30 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. 12 45 Gr.pl. 4.20 Omroep orkest. 5.35 Gr.pl. 5.50 Orgelcon cert J. Collot. /.20 Omroeporkest olv. André. 8.35 Vervolg concert. 9 30—10.15 ur.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Het Oragkleinorkest olv. Wilcken. 8.35 „Fliegerbomben", korte hoorschets van W. P lücker. 8.50 „Juhu vom Berge", jodelprogr. 9 20 Ber. 9.50 Bericht over de Europeesche kampioenschappen in Boedapest. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Zie Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 9.359.50, Daventry 9.501020, Lond. Reg. 10.20—15.50, Daventry 15-50 16.35, Lond. Reg. 16.35—1920, Kalundborg 19.20-24.—. Lijn 4: Langenberg 9.35 15 20, Mühlacker 15.20—16.20, Langenberg 16.2018.45, Weenen 18.45—24.—. Heer-Hugowaard vierde Zaterdag het feest van den intocht van den nieuwen burgemeester, den heer B. J. F. Sutman Meijer, voorheen burgemeester van Oude-Niedorp. Toen wij va.n Alkmaar af in de ge meente kwamen, dachten wij aanvanke lijk, dat de bevolking er niet bepaald mee was ingenomen, dat men in deze gemeente, waar sinds menschenheuge- nis een niet-Katholiek aan het hoofd had gestaan, thans niet alleen een R. K. secretaris, doch ook een R. K. burge meester had gekregen. Tot aan den Russenweg was er n.1. •niets van een driekleur te ontdekken. Toen wij in de omgeving van het raad huis kwamen, werd dit anders en kon den wij constateeren, dat nagenoeg huis aan huis gevlagd werd. Het raadhuis was keurig in witte en blauwe kleuren versierd en zelfs voor een illuminatie in gereedheid gebracht. Het verdere gedeelte van den Midden leg (het gedeelte dat voor den intocht bestemd was) stond geheel in het teeken van de feestvreugde. Ook hier wapperde nagenoeg van alle woningen de drie kleur. Te Verlaat op de grens van de ge meente hadden de raadsleden, het eere- eomité en het werkcomité zich opge steld, allen deftig gehoogehoed, w. o. en kele exemplaren, die sinds 20 jaar niet uit de doos geweest waren, doch die thans weer met de noodige zwier wer den gedragen. Een groot aantal ruiters, fleurig ge kleurd in witte overhemden, met roode papieren petten en blauwe papieren sjerpen waren daar eveneens aanwezig, benevens een tweetal muziekcorpsen, gezeten in vrachtauto's met aanhang wagens en een aantal jongelui met ver sierde rijwielen. Om kwart voor twee arriveerde de burgemeester met zijn echtgenoote in gezelschap van den oud-burgemeester Wiebe van Slooten dr. Spiering met zijn familieleden in een drietal auto's. Verwelkomd door het eere-comité. Namens het eere-comité werd de bur gemeester toegesproken door pastoor de Meulder, voorzitter van het eere-comité, een gezellig type van den pastoor uit „De bloeiende wijngaard", wien het was aan te zien, dat hij een grap weet te waar- deeren en die uit naam van alle ingeze tenen het eerste welkomstwoord sprak, waaraan hij een woord van geluk- wensch toevoegde. Op Uw verdere tocht door de gemeen te, zoo zeide hij, zult gij uit de veelsoor tige uitingen van geestdriftige blijd schap waarmede oud en jong U tege moet treedt en feestelijk inhaalt, erva ren, dat gij mevrouw (het vrouwtje zag er alleraardigst uit) en gij mijnheer de burgemeester, hier van te voren de al- gemeene sympathie hebt opgewekt. Dit schenke U het vertrouwen, dat gij bij de aanvaarding van Uw gewichtig, maar in deze moeielijke tijden ook zorgvolle ambt, rekenen moogt op de algemeene medewerking bij de handhaving der openbare orde en het bevorderen der algemeene welvaart Spr. uitte den wensch, dat de echtge noote van den burgemeester in liefde rijke en zorgvolle belangstelling in het werk van den burgemeester, tot het welzijn van de bevolking moge bijdra gen. Moge voor den burgemeester gel den: „ik ben gekomen, ik heb alle daden overzien en ik heb gewonnen de harten van de gemeentenaren door een krach tig, wijs en vaderlijk beleid. Moge God op onze bede de goede verwachtingen vervullen. Een dochtertje van den loco-burge meester bood hierop mevr. Sutman Meijer bloemen aan en zegde voor het burgemeesterlijke echtpaar een toepas selijk vers op. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 80) „Allemachtig"! Wat ben jij een keurige, fijne ventMoeder was bang dat je er zoo'n beetje uit zou zien als iemand, die hier niet thuis hoort. Maar nu zal ze stom van verba zing zijn. Hoopen meisjes zullen haar oogen uit haar hoofd kijken." Na Hildred te hebben begroet, vond zij een oogenblik om hem toe te fluisteren: „Tom, je bent hier vanavond de Grieksche God, die in sommige romans voorkomt. Je moet je niet verplegen voelen. Het eenige, wat je te doen hebt, is je hier en daar te vertoonen en als ornament te dienen. Je rol is die van den romantischen onbekende." Daarna ontving ze weer eenige gasten, en vervolgde toen: „Wij doen samen den souper dans; daar heb ft op aangedrongen, en moeder heeft toege- gegeven. Zorg dus niet te ver buiten mijn bereik te zijn, zoodat je, zoodra ik je noodig heb, bij de hand bent." Hij deed een paar dansen, voornamelijk met meisjes, met wie niemand anders wilde dansen, en aan wie een der leden van de fa milie Asley hem had voorgesteld. Wanneer hij niet danste, ging hij naar de galerij om te kijken. Hij hoorde menschen vragen wie hij was, waarop een student uit Harvard antwoordde dat hij daar den bijnaam had Naar het raadhuis. Hierop zette de lange stoet van auto's, ruiters en wielrijders zich in beweging om naar het raadhuis te gaan. De stoet werd onderweg nog vermeerderd met een groep graalmeisjes en de leden van een tweetal gymnastiekgezelschappen. Een oude motorbrandspuit met bedie ningspersoneel reed mede in de stoet en wist het zoo waar tot het raadhuis te brengen, doch daarna gelukte 't dan ook met geen mogelijkheid het vehikel ver der op gang te brengen, zoodat het ten slotte, onder hilariteit van het publiek, met vereende krachten van manschap pen en omstanders moest worden weg geduwd. In het raadhuis. In het raadhuis werd de installatie bijgewoond door tal van genoodigden, w.o. de burgemeesters van Barsinger- horn, Oudkarspel, Z. en N.-Scharwoude en Hensbroek, dr. Mol van den Keu ringsdienst voor waren, de heeren de Boer en Joh. de Veer van de distructor te Schagen, de heer Buren, de echtge- nooten van de raadsleden, de leden van het eere-comité, die van 't werk-comité, de wethouders van Oude-Niedorp en het secretarie-personeel van die gemeente, benevens tal van familieleden van het gelukkige, met het hoogste gezag in de gemeente bekleede echtpaar. Een groot aantal bloemstukken prijk te op de raadstafel. De installatie. Het was muisstil, toen de loco-burgemees ter, wethouder Wijnker, met een flinken ha merslag de raadsvergadering opende, waar in de nieuwe burgemeester werd geïnstal leerd. Spr. deed dit met een kort woord, waar bij hij den wensch uitte, dat spoedig voor de Heer-Hugowaard de tijden weer zóó zijn, dat weer van de bloeiende Waard wordt gespro ken. Nadat de waarnemend secretaris voor lezing had gedaan van de op de benoeming betrekking hebbende ingekomen stukken, overhandigde wethouder Wijnker den nieu wen burgemeester den voorzittershamer, om hing hem met de ambtsketen en verklaarde hem voor geïnstalleerd. Dat wij samenwerken in een sfeer van vertrouwen! Burgemeester Sutman Meijer sprak, alvo rens zijn ambt te aanvaarden, het gebruike lijke dankwoord tot de koningin, den mi nister van binnenlandsche zaken en den com missaris der koningin. Een woord van erken telijkheid sprak hij ook tot wethouder Wijn ker. Hierna herinnerde hij aan zijn vertrek uit Oude Niedorp, waardoor werden losgemaakt banden van vruchtdragende samenwerking en goede verstandhouding, gedurende een 10- jarig tijdperk gesmeed. Thans zijn symbo lisch, door mij te omhangen met de ambts keten van de Heer-Hugowaard, nieuwe ban den gelegd, die mij binden aan deze gemeente en ik zal mijn ambt als een door God opge legde roeping beschouwen en al mijn krach ten wijden aan het heil van de gemeente, waarmee ik verbonden ben en wier belangen ik gezworen heb, te zullen voorstaan en be vorderen. Moge de samenwerking tusschen den raad en mij een samenwerking zijn, die zich beweegt in een sfeer van vertrouwen en goede verstandhouding en waardeering. Ik ben mij bewust, dat de persoonlijke lei ding van den burgemeester, ook buiten de raadsvergadering, van invloed kan zijn op den gang van zaken en ik weet, dat onpar tijdigheid een onmisbare factor is voor een goede vervulling van het ambt. Meer nog aan anders is in dezen tijd van ontwrichting noodig, dat met vaste hand wordt opgetre den, wanneer dit wordt vereischt. Hij, die leiding heeft te geven, moet het oogenblik aanvoelen, wabrop hij weet te handelen en weet hoe hij moet handelen. Nu eens moeten gevaarlijke klipepn ontzeild, dan weer zal eens het roer gewend moeten worden en een anderen keer zal met vaste hand voorwaarts moet worden gestuurd. Deze gemeente kent geen heterogene bevol- van „de Baby van Whitelaw". Ook hoorde hij een dame, die achter hem langs liep, zeggen: „Ik vind bepaald, dat hij op de Whitelaw's lijkt." De New Yorksche couranten hadden de geschiedenis van den Baby van Whitelaw, in verband met het bal, dat een paar weken te voren gegeven was, om Lily whitelaw in de uitgaande wereld te brengen, weer eens in herinnering gebracht, zoodat de jonge Whi telaw's er wee van werden en de ouder er op nieuw onder leden. Het feit, dat Lily White law op het bal van de Ansley's was, gaf iets pikants aan de tegenwoordigheid van den onbekenden vreemdeling. Zijn figuur, zijn gunstig uiterlijk, zijn natuurlijke wijze van doen, en het mysterie wie hij eigenlijk wel was, maakten hem in zekere mate de hoofd persoon van den avond. Bij een der pilaren van de galerij staande, herkende hij Lily te midden van de mengte beneden, een slank, soepel meisje, in een glinsterend groen toilet. Al haar bewe gingen hadden iets slangachtigs. Zij had een Salomé kunnen zijn, maar ook een zich zelf bewust winkelmeisje, dat graag de aan dacht tot zich trekt. Ook de manier, waarop zij de dansen van dezen herfst uitvoerde, was overdreven. Toen zij haar gezicht in zijn rienting wendde, zag hij dat haar schoonheid iets on beschaamds over zich had, een donkere, en als gevolg van de eigenaardige Whitelaw wenkbrauwen, dreigend, misschien een iet wat tragische schoonheid. Hij herinnerde zich een liedje, dat Hildred zong, toen hij in de lente bij de Ansley's logeerde, en waar- king, geen scherp geteekende deelen van de gemeente, maar zooals overal, waar men schen leven en werken, zullen ook hier, den eenen keer meer, den anderen keer minder, stroomingen worden waargenomen, wanneer groepsbelangen of kwesties van persoonlijken aard zich voordoen. Ook zullen wij de moei lijkheden van de tijdsomstandigheden onder de oogen hebben te zien. De mij opgelegde taak wordt nog ver zwaard door het feit, dat ik de opvolger ben van Wiebe van Slooten, die zoo tal van jaren aan deze gemeente was verbonden, die de H.- Hugowaard liefhad en daaraan met hart en ziel zijn beste krachten heeft gegeven. Hij ken de de gemeente en paarde aan zijn kennis van zaken zijn groote kennis van de toestanden en de menschen in de gemeente. Moge de samenwerking tusschen den raad en mij er eene zijn van goede verstandhouding, zooals ik die 10 jaar in mijn vorige gemeente van den raad in zijn verschillende samenstellin gen mocht ondervinden. Hierna richtte spr. zich tot den nieuw be noemden secretaris, zijn vertrouwen uitspre kende, dat deze hem met zijn groote kennis in alle opzichten ter zijde zal staan. Een beroep op samenwerking deed hij ook op den waar nemend secretaris, den heer Bierenbroodspot. den gemeente-ontvanger, het secretarie-perso neel, het onderwijzend personeel en op allen, die in welk opzicht ook, in betrekking staan tot de gemeente. Zich tot de ingezetenen richtende, zeide spr., dat het hem niet altijd gemakkelijk zal vallen, om hun met dezelfde groote gemoede lijkheid van zijn ambtsvoorganger, tegemoet te treden. Dit neemt niet weg, dat ik de ge moedelijke sfeer, het platteland eigen, niet uit het oog zal verliezen. Het zal mijn ernstig streven zijn om u allen persoonlijk welwil lend tegemoet te treden en te helpen, zooveel ik kan en vermag. Moge het God welgeval lig zijn, om zijn onmisbare zegen op mijn arbeid te doen rusten! Wethouder Tromp sprak namens de R.K. raadsfractie een woord van geluk- wensch, verzekerende, dat zoowel de wethou ders als de raadsleden het mogelijke zullen doen om de zware taak van den burgemees ter te verlichten. De heer Kostelijk sprak namens het vrijzinnig democratische deel van H.-Hugo waard en hij oordeelde het moeilijk, voorspel lingen te doen. Gelukkig noemde hij het, dat de burgemeester de ernst van de omstandig heden, waarin dé H.-Hugowaard ziéh be vindt, kent en niet vreemd is met plattelands toestanden. Voor het behoud van haar zelf standigheid heeft de H.-Hugowaard de be lastingen tot het maximum opgevoerd en spr. hoopte, dat het ook onder leiding van den nieuwen burgemeester, moge gelukken, de H - Hugowaard ervoor te bewaren, dat deze in de rijen van de noodlijdende gemeenten wordt geplaatst. Het contract van het G.E.B. met de provincie loopt in '39 af. H.-Hugowaard staat op het lijstje van de onwelwillende ge meenten en spr. deed een beroep op den bur gemeester om reeds nu in overleg te treden met het provinciaal bedrijf, verzekerende, dat hij daarbij kan rekenen op den steun van het vrijzinnig deel van den raad. Daarnaast verklaarde spr., dat dit vrijzin nige deel, als dit noodig mocht zijn, de kri tiek niet zal sparen. Spr. einde met den wensch, dat de ver standhouding in den raad van H.-Hugo waard moge blijven, zooals die is geweest onder den voorganger van den nieuwen bur gemeester. De heer Wagenaar voerde het woord namens het anti-revolutionnaire deel der bur geren en zegde de medewerking van dat deel toe in het streven om de vrijheid te behouden en het waarachtig belang der gemeente te behartigen. Moge God de Almachtige u sterken en schagen in uw ambt en moge onder uw be stuur meerdere welvaart het deel van allen worden. De heer Groenland was overtuigd, dat de burgemeester met de grootste nauw gezetheid zijn taak zal vervullen en hij riep diens steun in voor de middenstanders in dezen tijd van ondergaande bedrijven. De heer Kwant sprak namens verschil lende vereenigingen op land- en tuinbouwge bied, waarvoor hij de belangenstelling vroeg van den nieuwen burgemeester, daaraan een woord van dank toevoegende aan den afge treden burgemeester voor de vaderlijke mede werking, aan die vereenigingen betoond. Wij begroeten u, zoo eindigde spr., als den burgervader van ons allen De heer Bierenbroodspot begroet te den nieuwen burgemeester namens de ge meente-ambtenaren als burgemeester en als burgervader. Hij verzekerde, dat de ambte naren er niet aan twijfelden, of hij zal het schip van staat in veilige haven willen lood- in voorkwam: „Is zij even vriendelijk als schoon?" Want schoonheid gaat hand aan hand met vriendelijkheid." Met Lily's schoon heid zou dat zeker niet het geval zijn. Het was een schoonheid, die duidde op heersch- zucht, eigenzinnigheid, onbezonnenheid. Ook Hilred zag hij dansen. Vanavond was dansen voor haar echter een bijkomende zaak, want zij had veel gewichtiger dingen te doen. Maar als zij danste, deed zij het, evenals alle andere dingen op dien avond, vroolijk en gracieus, zonder er veel waard? aar. te hechten. Zij was gekleed in een licht, met zilver doorweven toilet, als een Ocster- sche prinses, met een gouden tinteling, in haar oostersche oogen. Een hermelijnen bontje deed zij af en toe om haar schouders, om zich tegen tocht te beschutten, maar droeg dien meestal over haar arm. Hij lette op de houding van haar hoofd. Van geen ander hoofd in de heele wereld kon de houding zoo nobel, zoo heerlijk onaf hankelijk zijn. De voonaamste bekoorlijkheid die er van uitging, was eenvoud. Voor dat kopje bestond geen mode. Het glanzende, donkere haar was van haar voorhoofd en slapen naar achteren gekamd, en in een wrong vastgestoken, een kapsel, dat door zijn eenvoud gedistingeerd was. Dinstinctie was de meest opvallende schoonheid van haar profiel, met zijn ronde kin, de wils kracht, dunne, welgevormde lippen, en het allerleukste mopneusje. Beslistheid, vrijheid, onbewustheid van zich zelf verraadden zich in elk harer houdingen en bewegingen. En terwijl hij naar haar keek, betrapte hij er zich op, dat het hem speet dat Lily niet was als zij. sen. Spr. wenschte den burgemeester Gods rijken zegen toe in zijn verheven roeping. Een dankwoord van den burgemeester. In zijn dankwoord aan de verschillende sprekers deed de burgemeester uitkomen, dat verschillende factoren, die niet door den bur gemeester bepaald worden, beslissen, of een gemeente al of niet haar zelfstandigheid ver liest. In een gemeente met 5000 zielen is de spankracht grooter dan in een kleinere ge meente. Erkentelijk was spr. voor de toege zegde medewerking en tot den heer Kos telijk, zeide spr., dat zij beide nog al groot van stuk waren, zoodat, wanneer zij de degen zullen moeten kruisen, er niet gezegd kan worden, dat dit door on gelijke partijen geschiedt. Hierop werd de raadsvergadering ge sloten. Woorden namens de burgerij, Dr. Zwarteveen nam na de slui ting van de raadsvergadering, onmid dellijk als voorzitter van het uitvoerend comité het woord, om den burgemeester geluk te wenschen met zijn promotie. De U opgelegde taak is niet gemakke lijk. Het besturen van een gemeente brengt vele moeilijkheden met zich, en dit is vooral het geval in tijden van ma laise, doch wij twijfelen er niet aan, zoo zeide spr., of u zult trachten deze moei lijkheden te bestrijden en wij hopen en verwachten, dat dit met succes zal ge schieden, opdat, wanneer wij eenmaal de crisis zullen zijn te boven gekomen, de H.-Hugowaard weer zal worden de mooie bloeiende gemeente van voor heen. Ook voor U, mevrouw, zoo zeide spr. tot de burgemeesterse, is een belang- Heerschzucht, eigenzinnigheid en onbe zonnenheid spraken, zoo scheen het hem toe, ook uit de wijze, waarop Lily champagne dronk en sigaretten rookte. Het clubje, waar mee Lily aan het tafelte zat naast dat, waaraan hij met Hilred soupeerde, was vroolijk, maar te luidruchtig. Lily's soupeur, iemand, dien hij van aanzien uit Harvard kende, lachte overluid en sloeg met zijn han den op de tafel. Lily sloeg op de tafel, al deed zij het dan ook met haar waaier. In den vroegen ochtend het zal onge veer twee uur zijn geweest bevond Tom zich toevallig in haar nabijheid, juist toen Hildred voorbij kwam. „Lily, mag ik mijnheer Whitelaw, je naam genoot, eens aan je voorstellen? Tom, vraag haar maar om een dans!" En met het gemak, dat haar eigen was, ging zij toen weer heen om Tom met Lily alleen te laten. Maar zonder naar hem te kij ken, zei deze: ,.Ik zal vanavond niet meer dansen, en trachten mijn broer te vinden, om met hem naar huis te gaan." Een herrieachtig geschreeuw aan de ande re zijde van de balzaal gaf een aanduiding van de plaats, waar Tad wel te vinden zou zijn, en Tom stelde Lily voor hem te gaan halen. Zonder echter een woord te zeggen, ging zij heen. Haastig kwam Hildied aangeloopen. ,,'t Spijt me Tom. Ik heb gezien wat ze deed. Doe maar net of 't ie niets kan schelen. Ze zal er nog eens spijt van hebben en dan is 't jouw beurt." „Ik ben niet erg verlangend naar de beurt. De tijd zal de wraak vanzelf wel brengen Hij maakte met zijn hoofd een beweging in rijke taak weggelegd en wij vertrouwen erop, dat gij Uw man terzijde ruit staan en wij hopen, dat het U beide gegeven mag zijn, in ons aller belang de belan gen van de gemeente te behartigen. Een woord van den o«d- burgemeester. De oud-burgemeester, de heer Wiebe van Slooten, verheugde zich erover, den heer Sutman Meijer als zijn opvolger te mogen begroeten. Een goede buur is beter dan een verre vriend en als nabuur hebt gij onze ge meente in het oog kunnen houden. De tijden, waarin wij leven, dringen wel eens tot maatregelen, die niet gemakke lijk zijn, maar met een goede ambitie komt men ook die moeilijkheden wel te boven. In de laatste raadsvergadering heb ik betoogd, dat zij vermoedelijk de ergste moeilijkheden hebben gehad. Ik heb zoo veel mogelijk getracht de gemeente goed te besturen, maar om het zoo lang vol te houden, dat men kon zeggen: „Wij heb ben weer de mooie Waard van vroeger", was mij niet mogelijk. Ik hoop, dat onder Uw bestuur de ge meente weer zal vooruitgaan. Dat gij U één kunt voelen met de burgers en deze zich één met U. De burgemeester van Barsin- g e r h o r n sprak hierna nog als voor zitter van de vleeschverwerkingskring Barsingerhorn, waarvan in zijn vorige gemeente de heer Sutman Meijer deel had uitgemaakt, nog een woord van ge- lukwensch tot den nieuwen burgemees ter. De heer van der Meer zeide als Directeur van één der weinige fabrieken in de gemeente, te hopen, dat de nieuwe de richting van de zaal, waar werd gedanst, en waar Lily statig op haar teenen haar danseur achteruit schuifelde, alof zij hem op den grond wilde krijgen, totdat het de beurt was van haar partner om haar achteruit te schuifelen. „Twee minuten geleden zei ze vanavond niet meer te zullen dansen!" „Wel, ze zal zich hebben bedacht. Meer niet. Kom, doe een toertje met mij!" De hartelijkheid in haar toon was niet be paald iets nieuws voor hem, maar wel was het voor het eerst, dat hij zich nieuwsgierig durfde afvragen of hij er eenige beteekenis aan mocht hechten. Hij had haar altijd be schouwd als iemand, die ver buiten zijn be reik lag. Zij kon zich die vertrouwelijke, zus terlijke manier van met hem om te gaan, ver oorlooven, omdat zij zoo hoog boven hem stond. Zij was de Koningin, hij slechts Ruy Bias, de vermomde van lage afkomst.. In dien hij zou merken, dat hij haar lief had, indien er iets zoo reins en vrouwelijks van haar uitting, dat het niet anders kon, of bij moest haar lief krijgen, dan was dat zijn zaak. Dat had hij al vóór het einde van die drie weken, die hij in de lente in Dublin bi] de Ansley's had gelogeerd, met zich zelf uit gemaakt. Haar tactvolle camaraderie had hem over allerlei moeilijkheden heen gchol- en, die hij uit den aard der zaak zonder aar hulp minder gemakkeliik zou hebben overwonnen. Zij had dat altijd op zoo'n lie ve manier gedaan, alsof zij beiden één en hetzelfde doel nastreefden. Maar zij hadden niet hetzelfde doel! Tusschen hem en haar kon nooit iets anders bestaan dan nederig heid en toewijding anderzijds. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5