(Rechtszaken Amerikaansche notities HET DRAMA TE PUTBROEK. Bekentenis van één der ver oordeelde vedachten: van den Elzen Jr. De jongste van de beide in verband met het drama te Putbroek veroordeel den, de jachtopziener van den Elzen Jr., heeft in de gevangenis te Leeuwar len een volledige bekentenis afgelegd Hij heeft toegegeven in het najaar van 1931 met zijn vader de misdaad in de bos- schen van Putbroek bedreven te hebben. Tevens heeft hij medegedeeld, dat hij de drie lijken na de misdaad alleen naar de kuil heeft gedragen, waardoor zijn klee- ren vol bloed waren geraakt. Hij had deze verborgen in water, vlak bij zijn huis, waar zij door de justitie Zater dagmiddag te voorschijn zijn gehaald. Roubroeks werd door den ouden v. d. Elzen neergelegd. Ook verklaarde hij, dat zijn vader hem bekend had, dat hij Roubroeks heeft dood geschoten. Er is geen sprake van dat er een derde in het spel is geweest. De bekentenis van den jongen Van den Elzen geschiedde geheel uit eigen beweging. Van den El zen Sr. heeft tot nu toe geen bekentenis afgelegd. De vader loste de noodlottige schoten. De jongen Van der Elzen heeft in zijn be kentenis een volledige omschrijving gegeven van het drama, zooals het zich in den bewus- ten nacht heeft afgespeeld. Blijkens deze ver klaring heeft de vader met zijn jachtgeweer de drie slachtoffers, die in den nacht waren uitgegaan om te stroopen in de bosschen van het kasteel Annendaal, te weten M. Kersten, M. Wehrens en W. Kersten, doodgeschoten. Op laatstgenoemde werd, toen hij trachtte te ontvluchten, door Van der Eisen Jr. met een revolver geschoten, waarbij het slachtoffer niet doodelijk werd getroffen. De vader- jachtopziener loste het doodelijke schot. Op verzoek van dezen heeft de zoon de lijken het bosch ingedragen, waar ze door vader en zoon werden begraven. De verschijning der verklaringen van den zoon bracht een groote opschudding in de omgeving van het drama teweeg. Zondag middag vormde dit te Posterholt en Annen daal bij het publiek het onderwerp van de ge sprekken, doch algemeen heerschte er een zekere opluchting, zegt de Crt. Op de plaats waar de justitie na de ver klaringen van den jongen Va nder Eisen op nieuw een onderzoek heeft ingesteld, was de belangstelling gister zeer groot, evenals op de plaats, waar de drie slachtoffers op zoo wreede wijze om het leven zijn gebracht. Voor hen is thans, zooals bekend, een gedenkteeken opgericht. Nog steeds is de verslagenheid onder de 'bevolking over hetgeen twee-en-een-half jaar geleden heeft plaats gehad algemeen. Bij het gedenkteeken bevond zich gistermiddag ook de vader van Wehrens. De 64-jarige grijs aard toonde zich niet in het minst verrast over hetgeen thans door de verklaringen vas Van der Elzen Jr. is bekend geworden. Voor hem stond het immers vast, dat een en ander zich precies zoo had toegedragen. DR. MENGELBERG IN AMSTERDAM TERUG. Eenige duizendtallen geestdriftige belang stellenden hebben Zaterdagavond dr. Willem Mengelberg bij zijn terugkeer uit Zwitserland een feestelijke ontvangst bereid. De dirigent en mevr. Mengelberg kwamen met den trein van 9 uur 14 aan het Weesper- poortstation, alhier, aan en vonden daar op het tweede perron het Amsterdamsche Fan farekorps. de bestuursleden van het Concert gebouw,^ de heeren de Marez Oyens en baron Colot d'Escurie, den oud-directeur van het Rijksmuseum, jhr. Van Riemsdijk, den heer De Monchy van het bestuur van De Doelen te Rotterdam, de heeren Bern. van Vlijmen en J. A. Josephus Jitta van het Initiatief-comité Amsterdam; voorts bestuursleden van Toon kunst, vele leden en oud-leden van het Con certgebouw-orkest en van het Toonkunst-koor den dirigent Ed. van Beinum, den heer Rud. Mengelberg, een groote schare familieleden en vrienden, en op het eerste perron en bui ten duizenden Amsterdammers achter een sterke politie-afzetting. De muziek speelde pittige marschen en een door alen meegezongen „Lang zal hij le ven", er waren bloemen voor mevr. Mengel berg, voor den dirigent een krans van het Concertgebouw-bestuur (met op het lint: Cuis non gauderet: wie zou niet blijde zijn), en een krans van het I C. A., men juichte den weergekeerden dirigent, die er gebruind en ge zond uitzag, lang en luide toe en herhaalde lijk flitsten de lichten der fotografen. Dave rende hoera's weerklonken toen Mengelberg in zijn auto stapte en met de muziek voorop trok de stoet langzaam door de Sarphatie- straat naar het Amstel-Hotel, waar opnieuw een groote menigte Mengelberg ovatie op ovatie bracht. KAASONDERZOEK. Bij K. B. van 14 April zijn aangewezen als vertegenwoordigers van Nederland op de te Rome te houden internationale diploma tieke conferentie ter vaststelling van een in ternationale overeenkomst inzake eenheid van de methoden van monsterneming en van scheikundig onderzoek van kaas, de heeren dr. A. J. Swaving te Voorburg, raad-adviseur aan het departement van Economische Za ken, en dr. J. J. L. van Rijn te Rome, lid van het permanente comité van het Internatio naal Landbouw-Instituut aldaar. BRANDEN Paviljoen van de Rekkensche inrich tingen verbrand. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken m het vrouwenpaviljoen „Mariënoord", behoo- rende tot de Rekkensche inrichtingen, Onder Eibergen. Het paviljoen is geheel door het vuur vernield. Het was het groote gebouw voor de vrouwelijke verpleegden. Deze waren juist naar buiten gegaan voor gymnastische oefeningen. Er was dus niemand der patiën ten in het gebouw, v" v Nauwelijks waren de meisjes buiten, of men zag uit het dak felle vlammen oplaaien Dadelijk poogde het personeel den inboe del, in hoofdzaak de bedden, te redden; voor een deel gelukte dat, maar weldra werd het vuur zoo hevig, dat men de pogingen moest opgeven. Aan blusschen viel niet te denken, daar er geen druppel water aanwezig was. De hand spuit uit Eibergen is niet verschenenzij had toch niets kunnen uitrichten. Gevaar voor de andere gebouwen was er niet. Op de terreinen was juist een nieuwe am bachtschool voor meisjes voltooid; zij is glas- dicht, maar nog niet in gebruik. In die school zijn de verpleegden ondergebracht. Te Zaandam. Zaterdagavond brak te Zaandam door on bekende oorzaak een felle brand uit in een blok woningen aan den Zuiddijk nrs. 282 tot 286. Het vuur bleek zijn oorsprong te heb ben in de boter- en vetsmelterij van den heer H. Vestring, alwaar niemand thuis was. In een oogenblik stond de geheele woning in lichtelaaie en toen de brandweer kwam, brandde ook reeds de aangebouwde woning van de wed. De Boer, terwijl het aan de an dere zijde belendende perceel ernstig gevaar liep. De boter- en vetsmelterij ging geheel ver loren. De woning van de wed. De Boer brandde vrijwel uit, terwijl de perceelen van de heeren Higler en Willemse ernstige brand en waterschade kregen. Brand in een boerenschuur; een ernstig gewonde. Zaterdagavond heeft een ernstige brand gewoed in een landbouwschuur op het erf van den veehouder Voorthui- sen, onder Ter Aar, bij Alphen aan den Rijn. De brand is ontstaan door kortslui ting in een auto, welke in de schuu stond. De eigenaar en diens broer 3 Voorthuisen trachtten den auto naa buiten te rijden. Juist was men hiermei bezig, toen de benzinetank ontplofte T. V. geraakte in brand en werd zeer ernstig aan handen, armen en beenen gewond. De brandweer wist het vuur te beper ken tot de schuur. Veel hooi en stroo, eenige wagens en landbouwwerktuigen werden vernield. VERKEERSONGEVALLEN Een doode. Zaterdagmiddag te omstreeks vier uur is onder de gemeente Broek in Waterland een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 19-jarige jongen uit Amsterdam is gedood. Op den Broekermeerdijk passeerden elkaar op genoemd tijdstip twee auto's, een wagen van een autoverhuurinrichting uit Amster dam, welke in de richting van de hoofdstad reed en een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto van den ijshandel J. Klokgieter, eveneens uit Amsterdam. Door dat eerstgenoemde wagen niet voldoende is uitgeweken op den zeer smallen weg, kwam de andere auto op den berm terecht, en botste vervolgens met groote snelheid tegen een borderij. De ijswagen werd vrijwel geheel vernield. De 19-jarige jongeling M. Bijl uit Amsterdam, een vriend van den chauffeur en naast dezen gezeten, werd vrijwel op slag ge dood. De bestuurder zelf werd op den weg geslingerd, doch kwam er met enkele schram men af. De burgemeester van Broek in Wa terland, de heer P. J. Peereboom, de ge meenteveldwachter en twee rijksveldwachters hebben ter plaatse een onderzoëk ingesteld. De beide wagens werden in beslag genomen. Het lijk v°n het slachtoffer is naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd. Fietser aangereden. Gistermiddag is de negentienjarige Schreurs uit Smilde, die fietste op den weg langs de Drentsche Hoofd vaart, tusschen Wittelte en Uffelte aangereden door een pesonenauto bestuurd door den Hagenaar P. B. De fiets rijder, die aan den rchterkant van den weg reed, werd door den auto gegrepen en ir hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Met motor tegen een boom gereden. Zaterdagnacht is de motorrijder G. H. uit Haaren (N.-B.) bij het nemen van een bocht met groote snelheid tegen een boom gereden. H. en de duopassagier B. S. uit Oisterwijk werden van het voertuig geslingerd. Beiden werden in bewusteloozen toestand en hevig bloedend overgebracht naar het r.k. zieken huis te Tilburg. De toestand van S., die een hersenschudding heeft bekomen, was gister iets minder ongunstig, doch de toestand van H. was zeer ernstig. Wandelaar gedood. Zondagmiddag heeft bij Schettens (Fr.) een ernstig motorongeval plaats ge had. De 34-jarige IJ. Molenaar uit Schraard, die links van den weg liep, t'-achtte bij het hooren van een signaal op het laatste oogenblik naar rechts over te steken. Hij werd hie. bij door den 18-jarigen motorrijder J. v. d. Heyden uit- Bolsward aangereden. Met een ernstige schedelfractuur werd het slachtoffer op genomen. Hij overleed enkele uren later. Van de H. werd licht gewond. Kind doodgereden. Zaterdag werd de 6-jarige C. Heynens, wonende aan den Lage Kanaaldijk te St. Pi eter, door een auto aangereden en viijwel op slag gedood. NA KOP KOFFIE OVERLEDEN. Lijk in beslag genomen. Zaterdagavond omstreekt tien uur ge bruikte de 31-jarige mevr. Van E-, ge woond hebbende in de Hudsonstraat te Rotterdam', met een kennis, den heer v. R., eveneens wonende te Rotterdam, een kopje koffie in het Cornerhouse op het Rubensplein te Schiedam. Plotseling werd mevr. v. E. onwel. Een geneesheer, die onmiddellijk ter plaatse verscheen, achtte overbrenging per zie kenauto naar Rotterdam gewenscht. Toch bleef de dame in het café zitten. Om half twaalf moest de dokter weer worden ontboden. Toen hij na een kwar tier arriveerde, kon hij niet anders dan den dood eonstateeren. De politie werd gewaarschuwd ,die het lijk in beslag nam en R. verhoorde. De echtgenoot van mevr. van E. heeft ver klaard, dat R. zeer veel bij hem thuis kwam. De mogelijkheid vergiftiging is niet uitgesloten. HET MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Zal de heer Weiter de portefeuille krijgen? Naar de Tel. verneemt is in de laatste da gen de kans, dat voor de door het aftreden van minister Verschuur ontstane situatie een oplossing gevonden wordt in dier voege, dat de premier Colijn zelf het departement van economische zaken blijft beheeren en zijn ka binet wordt aangevuld met een nieuwen mi nister van koloniën, zeer gegroeid. Men zal in dit verband ernstig rekening dienen te houden met een wederoptreden van den heer Ch. J. I. M. Weiter in dezelfde functie, die hij in het eerste kabinet-Colijn heeft bekleed. Een eventeele candidatuur van den lieer S. A. Louwes, den regeeringscommissaris voor de tarwe en de varkens, voor het minister schap van economische zaken, waarover in het Noorden van ons land geruchten circu leerden, komt niet in aanmerking en wij kun nen de bedoelde geruchten als volkomen uit de lucht gegrepen kwalificeeren. Hoewel sommige katholieke groepen zijn benoeming zeer zouden toejuichen, is dezer dagen in de Kamer wel gebleken dat de heer mr. L. G. Kortenhorst bij zijn handelspolitiek streven in vele gevallen slechts kan rekenen op den steun van een deel zijner fractie en dat hij buiten die fractie in het geheel geen weerklank vindt. Is het blad wel ingelicht, dan zou zijn benoeming dan ook niet in aan merking komen. In parlementaire kringen opperde men ook !e veronderstelling, dat minister Colijn het uterimaat van economische zaken eenigen ijd zou waarnemen en daarbij rekening hou den met een eventueelen terugkeer van mr. Verschuur in het kabinet na volledig herstel van gezondheid. Deze mogelijkheid moet thans wel geheel uitgesloten worden geacht DR. ABRAHAMS EN TREIN 8.28. Het oordeel van de Amsterdamsche raadscommissie. Verschenen is het rapport van de commis sie van onderzoek, die de gemeenteraad van Amsterdam heeft ingesteld in verband met de kwestie-„Trein 8.28". Op de vraag, of aan den heer Abrahams eenige oneerlijke of onbe hoorlijke daad kan worden ten laste gelegd, antwoordt de commissie, dat van eenige schuld van den heer Abrahams aan een on eerlijke daad der commissie niets gebleken iswel is zijn optreden onbehoorlijk geweest De commissie is van oordeel, dat met het oog op de belangen der kinderuitzending de sub- sidieering aan „Trein 8.28" behoort te wor den voortgezet. De commissie meent, dat de gemeente, althans voorshands, goed zal doen zich in verband met eventueele subsidieering te bepalen tot den eisch maar dien eisen dan ook te stellen dat uit de statuten der vereeniging duidelijk moet blijken, of sala- rieering van bestuursleden, hetzij op grond van hun werkzaamheden als zoodanig, hetzij uit hoofde van speciaal vakkundige werk zaamheden, tot de mogelijkheden behoort, en dat daarnaast uit begrooting en/of rekening blijkt, dat zoodanige salarieering tot de wer kelijkheid behoort, zulks opdat het gemeente bestuur in elk concreet geval kennis hiervan kunne dragen en kunne overwegen, of de salarieering van Ifetuurderen van invloed behoort te zijn op de subsidieering der ver eeniging door de gemeente. Het oordeel over den heer Ketelaar. De commissie is overtuigd dat door den heer Ketelaar zeer belangrijke arbeid, belang rijk ook in omvang ten bate van het Centraal Genootschap in den loop der jaren is gepres teerd. Toch zou de commissie het juister heb ben geoordeeld, indien de heer Ketelaar tij dens zijn wethouderschap van de gemeenf, de toelage van het Centraal Genootschap ni' was blijven toucheeren, ook al bestond er foj meel tusschen de gemeente en het Centraa Genootschap destijds evenmin een band als thans, en al heeft de commissie een open oog voor het feit, dat het belang, dat het Cen traal Genootschap als landelijke vereeniging bij 't Amsterdamsche subsidie heeft, van veel geringeren omvang is dan de omvang der be langen van uitsluitend of nagenoeg uitslui tend voor Amsterdamsche kinderen werkende vereenigingen. COLLECTEBUS OORZAAK VOOR ONTSTEMMING. Vrijdag heeft de politierechter te Utrecht een kleine beleedigingsaffaire berecht, die Bunschoten de laatste weken in rep en roer heeft gebracht. De echtgenoote van den bur gemeester aldaar had zich verstout, met een collectebusje van de Vrije Universiteit, gei den op te halen voor een ligtent ten dienste van ,Het Groene Kruis" en daarover was men in het visschersdorp allerminst gesticht. De ontstemming was zelfs zóóver gegaan, dat op een vergadering van „Het Groe"^ Kruis" een onderwijzer uit Spakenburg de opmerking had gemaakt, dat dit busje met geen geweld open zou zijn te krijgen en dat ieder daar het zijne van dacht. De onderwijzer ontkende, dat bedoeling te hebben gehad te insinueeren; hii had slechts op een organisatorische fout willen wijzen. De vrouw van den burgemeester vertelde de zaak anders. De onderwijzer zou nog ver der zijn gegaan en hebben gezegd dat men beter met een lijst had kunnen collecteeren, dan zou de opbrengst tenminste controleer baar zijn geweest. De burgemeestersvrouw had verdachte een maand tijd gelaten, om zijn verontschuldigingen aan te bieden. Nu dit niet was gebeurde, voeldé zij zich beleedigd en had daarom een klacht ingediend. Getuige heeft het busje der Vrije Universiteit gebruikt omdat ze geen ander bij de hand had. Boven dien bezat ze er een sleuteltje van en kon het dus openen. Op een vraag van verdachtes verdediger, of er geld in zat, toen ze het voor de ligtent ging gebruiken, antwoordde getuige ontken nend. Ze had het pas in huis. Verschillende getuigen hadden de uitlating van verdachte gehoord. Een van hen ver klaarde dat hij den indruk had, dat de bur gemeestersvrouw uit het bestuur van „Het Groen Kruis" moest worden gehouden en dat de heele zaak was opgezet, om stemming te gen haar te maken. De officier van justitie achtte beleediging bewezen en vroeg een boete van 40. De verdediger, mr. Wesseling, drong aan op vrij spraak. Over een week zal de politierechte schriftelijk vonnis wijzen. New York, 16 April. De beschuldiging, die eenige dagen ge- den door Dr. Wirt, een H.B.S.-directeur uit ,ary, Indiana geuit is aan het adres van de zoogenaamde „brain trust" of „hersentrust" en die nu binnenkort ten overstaan van een parlementaire commissie onderzocht zal wor den in hoeverre er een grond van waarheid bestaat of niet, brengt opnieuw een alge- meene vraag naar voren: wat is eigenlijk die hersentrust, hoeveel leden nemen er aan deel, tot welken graad oefenen zij druk uit op de handelingen en gedachten van President Roosevelt? Dit is niet gemakkelijk te beant woorden, omdat het niet, zooals algemeen verondersteld wordt, een kleine groep man nen is, die bij alle gelegenheden door den President geraadpleegd worden en die niet alleen zijn meening geheel zouden beïnvloe den, maar hem bovendien vertellen, dat hij het zoo moet doen en niet anders. Een veel juistere beschrijving wat de hersentrust is en doet zou zijn, dat hij bestaat uit een aantal deskundigen, ieder op zijn eigen gebied, die zich eerstens met zuivere feiten en hun resul taten bezig houden en daaruit gevolgtrekkin gen maken met het oog op de toekomst. Raymond Moley, een van de allereerste leden van de zoogenaamde trust en tegen woordig de voornaamste medewerker van het nieuwe weekblad Today, moet eens op de lan ge rijen stalen archieven met documenten in zijn kantoor gewezen hebben onder de op merking: „Daar heb je nu de hersentrust!" Wat zat er dan in die „files"? Duizenden, tien-duizenden brieven uit alle deelen van het land, gezonden door de bevolknig zelve die door de jarenlange malaise, „de pen ter hand had genomen met het hart" en een on gelooflijke voorraad gedachten, ideeën en voorstellen regelrecht naar Washington ge zonden heeft. Zakenlieden en professoren stuurden hun inzicht omtrent een mogelijke economische verbetering en van het platte land kwamen de voorstellen hoe den boeren stand te hulp te komen. En de groote meer derheid daarvan waren geen fantastische droombeelden, maar het directe gevolg van tien bijbelsche jaren heel vet eerst en daar na heel mager. Uit dergelijk materiaal, dat regelrecht van het volk zelf komt, wordt o-2 i Washington de nieuwe koers bepaald. Wat bovendien maar al te weinig hier en het buitenland bedacht wordt, is dat de ersentrust voortdurend van personeel ver andert niet alleen, maar dat er zoowel ultra liberalen van het genre Tugwell in zitten als bekende conservatieven zooals de gouverneur van de Federal Reserve, Eugen Black en de directeur van het Budget, Dougfas die zelfs een Coolidge zouden hebben voldaan en die door het houden van twee der verantwoorde- lijkste financieele posities alle geruchten van Roosevelt-radicalisme moeten te niet doen." Niettegenstaande dat heeft het optreden van de „jongelui" onder Roosevelt's raadsmannen veel kritiek opgeleverd; er zou een groep jon ge en onervaren experimentmakers sinas zijn ambtsaanvaarding aan den gang zijn geto gen om iedereen en alles te beïnvloeden en nun zin door te drijven, zonder precies te weten wat zij deden en waarom. Maar alleen als een breken met het oude systeem, dat niet deugde. De hersentrust bestond al veel eerder dan 4 Maart 1933, toen Roosevelt in het Witte Huis kwam. Ze ontstond reeds toen Roose velt, pas gedeeltelijk hersteld van zijn ver lamming, in 1928 tot gouverneur van den staat New York werd verkozen. Van toen af moet hij zijn oog op het Presidentschap ge had hebben, na bemerkt te hebben, dat hij er a.W°Tif'lïkde"hLS,°. ïezeM Paascheteren „Zeker lief Ie -NOU. "«"lap wco met." (Hatpj mu lichamelijk toe ilT St33? Wte' tTi Tje van het land hollende achteruit gWSii hij in die jaren deed, was persoonlijk f3t zoeken met iedereen, die door studie of!3" tische ervaring in staat was uitleg te over de machten en stroomingen in de J£Ve,> economie van het land. Het Roosevelt i goed 'bij Crum Elbow (Kromme Elboo?\ ntt- den Hudson, Hyde Park geheeten, is de plek van samenkomst geweest van du3 den naar wier kennis en inzicht de latere p1' sident met aandacht luisterde, met wie hii L sprak wat er aan haperde en hoe het 'tC' verbeterd zou kunen worden. Hyde part?1 de wieg van de hersentrust geweest. TuSSpt haakje, de jaarvergadering van de Neth. land Americain Fundation, waarvan Rol velt een bestuurslid was en nog geblev*U een van de zéér weinige vereenigCJ waarvan hij zijn lidmaatschap aangeh0l$1 heeft had altijd plaats in de gastvrij» gezellige villa op Crum Elbow. J Herinnert men zich Col. House nog a politieken raadsman van Woodrow Wnsoh? welk een aandeel hij heeft gehad in Amerika' deelname aan den oorlog en de vrede vJ Versailles? Roosevelt's politieke mentor siJ tientallen jaren is Louis M. Howe geWeL7 een man, wiens portret en persoonlijk^ lang zoo bekend niet zijn als van andere hl langrijke Amerikaansche figuren dezer da gen, maar die een enormen invloed heeft Hui staat vast, dat hij Raymond Moley ontd u heeft als de kern van de groep en toen de» niet zoo lang geleden zijn ontslag nam ak Assistant Secretary of State of rechterhand van den Premier, liet hij een kostbare ver zameling archiefmateriaal achter, waarji letterlijk ieder onderwerp op sociaal eetf misch terrein uitgewerkt te vinden is. dj wij ls wordt verondersteld, dat de hersentrv alleen uit jonge, vrij radicale professon bestaat en dan speciaal tot de New Yorkscht Columbia Universiteit behoorend. Ook dat ij een vergissing. Moley, Tugwell en Berle, die de eerste drie van de groep waren, doceerden inder daad aan die hoogeschool, maar er behooreu sindsdien ook economisten, juristen, dodo, ren, landbouwkundigen, bankiers, enz. toe, Generaal Johnson heeft zich al jaren lam aan het boerenvraagstuk gewijd en met Bet, nard Baruch samengewerkt; Henry Walla» Donald Richberg, Harold Ickes, Rexford Tut well hadden zich al jaren te voren gespecia liseerd in industrieele en arbeidsproblemet Al tien jaar geleden werkte een Washington, sche jurist, Huston Thompson, aan een wil om de vrijheid van speculatie in Wall Stred aan banden te leggen en telkens faalde hij, Toen stond Roosevelt hem toe die clausule in het democratische verkiezings-prograit neer te leggen, hetgeen geschiedde en nu hè ben Thompson en professor Felix Frankfur ter van Harvard een wet klaar, waarbij het voortaan onmogelijk zal worden, dat n# lioenen hun spaargeld zullen kunnen weg gooien 'aan krankzinnig speculeeren - een voudig door het dusdanig vergrooten van dj vereischte marge, dat het gokken in effecten voortaan een sport voor welgestelden zal worden, die wijzer behooren te zijn dan dt kleine man. Het bovenstaande is een typisch voorWJ hoe de hersentrust werkt. Een vroeger tnri lid A. Berle en nu de Chamberlain vari stad New-York, waar ook een nieuwe te gevolgd wordt, heeft het -volgende gei uit eigen lange ervaring: „President Roose velt is geen man, die maar klakkeloos elk advies opvolgt. Hij behoort niet tot het soort, dat zich door raadgevers laat overrompelen Iedereen moet dat kunnen zien, omdat te eerstens een menigte adviezen krijgt, die dik wijls heelemaal niet met elkaar overeenst® men, ook al komen zij van „brain trusterf Dan zou hij alleen moeten luisteren naar hen met wie hij het eens is, maar dat tó Roosevelt juist nooit. Wat hij doet is dit:Ij vraagt de opinie omtrent een bepaald onder- werp aan zijn deskundigen in den vormffl een rapport vol feiten en cijfers. Daaruit treil hij zijn eigen conclusie, omdat hij tenslotiedt verantwoordelijkheid draagt en de groots» gemeene deeler voor de heele bevolking moet vinden". De kwestie is eenvoudig, dat Roosevelt dt heele nieuwe methode heeft aangenomen «f zich van de feiten en niet anders dan de fei ten op de hoogte te stellen. De raadgever! van alle vorige presidenten, zonder uitzonde ring, waren politici en tot goed begrip di® de lezer een groot onderscheid te maken tas schen een Amerikaansche politicus en zijl Europeeschen collega. Een Amerikaans® politicus kan ik zeg: kan iemand zijl die sluw en gewiekst is, maar die qua bescha ving of deskundig inzicht eenvoudig beneden peil is. En een dergelijk man kan in de naaste omgeving van 't staatshoof zitten, ja, er kar nen er een paar dozijn zitten, voor wie def' iitiek hoofzakelijk eigen voordeel en dat roof hun familie, vrienden en kiezers beteer Iedere student van de Amerikaansche g$™J denis moet dat toegeven. Die politici vew? gen hun wetenschap weer van hun consh- tuenten, die hun zeker niet onpartijdigevo0, lichting gaven! Roosevelt schakelde eenv® dig alle politiek uit en ging rechtstreeks J de nuchtere feiten in cijfers en statistieken® Hier in Amerika heeft men even hard ff nieuwe manier van doen becritiseïrd veel persoonlijk voordeel ging aldus te l® Maar Roosevelt schonk er niet de minste ff j dacht aan; zijn raadgevers verwisselden eens, maar hij bleefhet principe huld^ raad te zoeken, waar hij het deskund'g den kon. En om het heelemaal duidelij» maken: Roosevelt verlaat zich volsti*'ekt^ te altijd op zijn groep raadgevers. Het ëe -rej. herhaaldelijk zooals onlangs bij 9c gende staking van autofabrieksarbeid® spoorwegbeambten dat hij geheel Ji'Jj geheel persoonlijk optreedt. Zeker, 2®" gi Johnson en senator Wagner en de spoo „coördinator" Eastman deden hun n hielpen mede, maar bij Roosevelt beru definitieve beslissing en het is voor he ste deel aan hem te danken, dat de st niet doorgingen. n „jeu- Een merkwaardig symptoom van wen tijd is het schrijven van hoeken allerhoogsten in den lande. Het w Rexford Tugwell, de pas verschenen et Dealers" door een „Unofficial_pbse ^jjoe „On our Way" door den president heeft de man er den tijd voor £ev „r voor niet alleen voor Amerikanen, iedereen van het hoogste belang, hij van zijn tijd op de hoogte wn

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8