DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qageliiksch Drie jaren Spaansche republiek. ^Buitenland No. 96 Dinsdag 24 April 1934 136e Jaargang Zielkundig-potiiiehe ontleding van den Spaanschen geest Energie en belangeloosheid. VRAGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Met betrekking tot Japan. DE FINLANDSCHE SPIONNAGE- AFFAIRE. Wat vandaag de aandacht trekt,.* DILINGER Eï\ ZIJN BENDE. Opnieuw ontkomen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Spaanscre republiek heeft thans drie jaar lang bestaan. Men kan het zich haast niet voorstellen, maar toch is het reeds drie jaar geleden, dat te Madrid de jubelende volksmenigten naar de Puerta del Sol teza- menstroomden om daar al zingend, met een bijna kinderlijke vreugde, het einde van de dictatuur en de Bourbons te vieren. Er is in deze drie jaren in Spanje zeer veel gebeurd. In naam is de des tijds opgerichte republiek dezelfde gebleven, doch haar karakter is reeds aanmerkelijk gewijzigd. Vele ver wachtingen uit dien eersten tijd van vurig enthousiasme zijn niet verwezenlijkt en in April 1931 zag alles er veel vroolijker en feestelijker uit dan in April 1934. Aangaande het oogenblik, waarop de eene regeeringsvorm in de andere zou overgaan, bestond een zekere afspraak tusschen de republikeinsche partijen. Zoo verliep alles „normaal", a.h.w. volgens een vooraf vastge steld programma; de bestuursmachine hield niet één dag op met werken. Het leger schaarde zich bijna in zijn geheel achter de nieuwe regeering en de „guardia civil" zorg de ervoor, dat de uitingen van blijdschap bin nen de grenzen van het ordelijke bleven. Het is te betreuren, dat dit goede begin niet lang heeft geduurd. Reeds na enkele weken werden er kloosters in brand gestoken en geestelijken vervolgd. De visschers in troebel water maakten van de gunstige gelegenheid ge bruik om stakingen te proclameeren. Toch hielden bij de eerste Cortes-verkiezingen van 1931 alle republikeinsche partijen het heft in handen. Zij waren het ook, die de grondwet uitwerkten, welke thans van alle kanten wordt aangevallen. De agrarische kwestie moest worden opge lost, doch daarvoor waren uit den aard der zaak vele jaren noodig. De scheiding van kerk en staat naar het Fransche voorbeeld moest in Spanje misluk ken, omdat daar de kerk sinds eeuwen een buitengewoon sterke positie innam. Hoe meer de republiek het den priesters en kloosterorden moeilijk maakte, hoe sneller het volk tot hen terugkeerde. De verschillende regeeringen, die meestal onder leiding van den handigen Azana stonden, trachten door tijdig toegeven, het terrein te behouden, doch met weinig succes, want zij hadden het ver trouwen van de groote massa des volks reeds geschokt. De kentering kwam duidelijk aan het licht, toen op 16 No vember 1933 het Spaansche volk volgens een zeer democratisch kiesstelsel de Cortes koos. De linker partijen, die tot dusverre aan de regeering waren geweest, verloren hun meer derheid. Niet, dat daarmee nog de kansen der Bourbons weer gestegen waren, want de roomsch-katholieken, die bij den verkiezings strijd aan de rechterzijde stonden, verklaar den zich met hun leider Gil Robles voorstan ders van de republiek. De zeventigjarige Ler- roux kwam voor de derde maal aan het hoofd van de regeering. En noch Lerroux, noch de staatspresident Alcala Zamora den ken erover, om in Spanje den vorigen staats vorm weer binnen te halen. Zij streven naar vrede met de kerk en zij kunnen lang aan het bewind blijven, als zij er óók in slagen, een einde te maken aan de woelingen der socialisten, die den laatsten tijd onder hun leider Largo Cuballero den opstandigen kant zijn uitgegaan, zoodat het land op nieuw wordt geschokt door massa stakingen en uitsluitingen. Niet onwijsgeerig is hetgeen de Spaansche ambassadeur te Londen, Raman Perez de Ayala naar aanleiding van den 3den ver jaardag van de Spaansche Republiek aan het Nieuwsblad schrijft; hij noemt Spanje de eerste moderne nationale eenheid en volgt de vólgende redeneering: „Onder de groote moderne mogendheden is Spanje wel een van de oudste. Hiermee be doel ik, daat de laatste eeuw gekenmerkt is door het ontstaan van groote Europeesche naties. In dezen zin ging de stichting der Spaansche politieke eenheid, zooals deze tegenwoordig bestaat, vooraf aan die van Frankrijk en het Vereenigde Koninkrijk (dat wij niet aanduiden kunnen met den naam En geland). Ik spreek niet van Italië en Duitsch- land, die nog slechts heel kort een eenheid vormen en wil ook Oostenrijk niet noemen, dat men nu juist gereduceerd heeft tot een klein, zuiver'Oostenrijksch geheel. Wanneer wij realiseeren, dat Spanje de oudste moderne natie is, erkennen wij meteen, dat zij de eerste was, die een stap deed om Europa te maken tot een geheel van zuivere nationale eenheden. Groote gebeurtenissen zijn er nooit bij toe val in de geschiedenis. En het feit, dat Spanje op den drempel van onzen tijd het modernst was, beteekent, dat het indertijd reeds het rijpst was. Spanje is door het stichten van de eerste moderne nationale eenheid alle anderen voor gegaan in het scheppen van een modern rijk, een rijk klassiek gevormd naar het voorbeeld van het Romeinsche keizerrijk, doch met een absoluut origineelén Europeeschen geest en inhoud. Deze twee rijken, het Romeinsche en het Spaansche, gelijken elkaar in zoo verre, dat zij zich geen van beiden beperkt hebben tot hun eigen werelddeel Europa, in tegen stelling tot het „Heilige Roomsche Rijk", dat meer een bolle vorm was, dan een levend feit Deze beide rijken hebben het nageslacht een schoone nalatenschap gegeven: het Ro meinsche keizerrijk in de verjongde Latijn- sche volken; het Spaansche rijk in twintig jonge Spaansch Amerikaansche nationalitei ten. De reden hier van is, dat beider nalaten schap het resultaat is van kolonisatie; en kolonisatie is weer een gevolg van beschaving: De twee genoemde rijken bezaten een hooge cultuur, die moet blijven bestaan in de ge schiedenis door de vruchten, die zij levert. De jongste Europeesche rijken zijn voortgekomen uit eigen-belang, door een instinct van macht en verlangen naar rijkdom. Zij zijn alle ge- frondvest op een politieke economische basis. panje daarentegen heeft zich altijd ontwik keld zonder belang te stellen in economisch voordeel, zonder zich te houden aan alle mo gelijke beperkende nuttigheidsbeginselen. Nadat zij in eigen land een politieke een heid had gesticht, wijdde Spanje al haar energie en aandacht aan de stichting van een wereldbroederschap van eenzelfde geloof. Dit is de oorsprong van het Spaansche Rijk: voor het ideaal van een algemeene een heid der menschen. Ik waag het niet te beoordeelen, of Spanje verkeerd handelde en dus faalde. In twintig geslachten van honden kan men een nieuwe soort fokken,- maar in twintig eeuwen blijft het karakter van een volk, alles ten spijt, zichzelf getrouw. In het laatste Europeesche conflict' kwam het bij me op, oiTi Tacitus Germania en de „Kunst van den Oorlog" van Macchiavelli te herlezen. Tot mijn verrassing merkte ik toen op, dat de Germanen van Tacitus en de Ita lianen van Macchiavelli meer of minder ge lijk zijn aan die van onze dagen. Wat Ik in het kort wensch te profeteeren, is, dat Spanje thans als republiek naar de grens der geschiedenis is teruggekeerd om met dezelfde eigenschappen te handelen: en ergie, algemeenheid en belangeloosheid. Spanje is een nieuwe factor, in de verwar de en verwarrende periode waarin wij leven. Spanje is in staat om Europa en de geheele wereld groote verrassingen te bereiden. De menschen, die een breeden kijk wen- schen te hebben op het politieke leven van de toekomst raad ik aan, om aandachtig op Spanje te letten. Op een andere wijze kan men de innerlijke beweegredenen hegrijpen van het volk der Spanjaarden dat zijn idealen zoo hartstochtelijk lief heeft en geen egoïsme kent. De Japansche uiteenzetting over de poli tiek van Japan in het Verre Oosten, welke te Londen algemeen is geïnterpreteerd als een aanspraak op controle van de Chineesche bui- tenlandsche politiek, is in het Lagerhuis ter sprake gebracht. In zijn antwoord vatte Sir John Simon de zes interpellaties ->amen en deelde mede, dat hij den tekst der vertaling der mededeeling van den woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Japansche pers in het officieele rapport zal publiceeren- Voorts verklaarde Simon: „Deze verklaring schijnt te zijn ingegeven door de 'bezorgdheid voor zekere gevaren voor den vrede, voor goede betrekkingen tusschen China en Japan of voor de onschendbaarheid van China, welke zouden kunnen voort vloeien uit zekere handelingen van andere mogendheden in China. Geen dezer gevaren 'behoeft te worden gevreesd ten gevolge van de politiek der Britsche regeering, welke feitelijk ten doel heeft ze te vermijden. Aan den anderen kant zijn het karakter der ver klaring en zekere bizonderheden, zooals bijv. het refereeren aan bezwaren tegen finan- cieelen steun aan China van dien aard, dat ik het noodig heb geoordeeld mij met de Japansche regeering in verbinding te stellen om het standpunt dei' Britsche regeering dui delijk uiteen te zetten". Op deze uiteenzetting van Simon volgden mog meer vragen. Een lid wilde weten of een beraadslaging met de andere onderteekenaars van het Negen-mogendhedenverdrag zal plaats vinden. Een ander lid vroeg of een gedachtenwisseling met de Vereenigde Staten zal plaats vinden. Simon ontweek deze vragen. Hij consta teerde, dat zijn verklaring de ontwikkeling tot dit oogenblik heeft omvat. In antwoord op nieuwe vragen verklaarde Simon. dat hij voorloopig de juiste politiek achtte een vriendschappelijke mededeeling te doen aan de Japansche regeering. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Simon mede niet te weten, dat de Vereenigde Staten de erkenning van Mand- sjoekwo zouden overwegen. Dit gerucht is reeds te Washington officieel tegengesproken. In de spionnage-affaire Pentikainen is gis teren vonnis gewezen. Het Hof van Appèl te Abo veroordeelde vandaag de deelnemers aan de Russisch-Finsche spionnage-affaire en wel Maria Scfcul tot 8 jaren, de Rus Jacobson tot vijf jaren dwangarbeid. De straffen der overeen beklaagden varieerden van 1 tot 5 jarer^ dwangarbeid. Twee medeplichtigen aan de spionnage-affaire zijn tot gevangenis straffen veroordeeld. DE TOESTAND TE MADRID. Algemrene onrust. De protestactie te Madrid in verband met de gisteren gehouden demonstratie van de Accion Popular gaat nog steeds voo.-t. Uit Zaragoza komen berichten over algemeene stakingsplannen, terwijl uit San Sebastian gemeld wordt, dat al daar eveneens de algemeene staking is afgekondigd, welke stakingsbeweging zich ook op plaatsen in de omgeving heeft voortgeplant. Op een tramlijn, die naar de grens leidt, zijn twee bommen gelegd, door de ontploffing waarvan een rail verwrongen werd. De schade werd echter onmiddellijk weer hersteld. De algemeene staking ten einde. De gisteren onder voorzitterschap van den president der republiek gehouden ministerraad is beëindigd zonder dat definitieve beslissingen werden genomen nopens de amnestiewet Heden zal de bijeenkomst worden voortgezet. Dit feit heeft in verband met de gebeurtenissen van Zondag aanleiding gegeven tot eenige geruchten, waarbij sprake zou zijn van een te verwachten aftreden der regeering Lerroux. De regeering spreekt deze geruchten tegen. De algemeene staking is Maandagoch tend beëindigd. Tegelijkertijd werd evenwel bekend, da', de thans sedert 8 weken stakende metaalarbeiders er moeite voor doen, een 48-urige sympathiestaking van alle so ciaal democratische en syndicalistische vakvereenigingen door te zetten. De be slissing zal Dinsdag vallen. Te Madrid zijn opnieuw autobussen beschoten. Er zijn drie personen zwaar gewond. Te Va- lencia en San Sebastian hebben de soci- ar.l-democraten en syndicalisten de al gemeene staking geproclameerd, welke oo'. te Saragossa nog voortduurt. HITLERS VERJAARDAG. Ondanks het feit, dat Hitier niet rookt, prijken onder de geschenken, die hij Vrijdag met z'n 45ste verjaardag kreeg, aschbakken en pijpen. Voorts zijn bin nengekomen muziekinstrumenten, eigen gebreide wollen sokken, zakdoeken en kleerenborstels, alsmede een flesch Rijnwijn van 1893, welke de kanselier wel weer aan een van zijn vrienden zal schenken, want zelf is hij geheelonthou der; de arbeiders der Horch-fabrieken heb ben den kanselier een auto ten geschen ke gegeven, een oud-scheepskapitein uit Hamburg heeft een «Kheepsmodel voor hem vervaardigd, een banketbakker liet een reuzentaart van een meter doorsnee brengen, een S.A.-man kwam aange sleept met een Hitler-portret, wel het origineelste geschena van de geheele collectie, want het portret was niet op do gebruikelijke wijze geteekend, doch bestaat uit stenografische teekens. De vervaardiger heeft de 781 bladzijden van Hitiers boek „Mein Kampf" zoo handig in stenografie opgeschreven, dat de tee kens met elkaar een zeer goed gelijkend portret van den leider vormen, hetwelk overeenkomst vertoont met een gebor duurd schilderij. Uit de buurt van Hamburg heeft men den rijkskanselier vereerd met klompen, uit het Zwarte Woud is hem ven koe koeksklok gezonden en voorts heeft hij een mooie collectie vlinders ten geschen ke gekregen. Een aanklacht. Tegen den hoofdredacteur en den ver antwoordelijken redacteur van het Acht Uhr Abendblatt Is een aanklacht inge diend, omdat dit blad het bericht had gebracht, dat Hitier zijn verjaardag te Berlijn zou doorbrengen, hoewel het de redactie bekend was, dat Hitier op zijn verjaardag niet te Berlijn was. ONTWAPENINGSKWES7 IE IN DUITSCHLAND. De Duitsche rijkspresident heeft den heer Joachi von Ribbentrop benoemd tot gevolmachtigde voor ontwapenings- kwestiesè Ribbentrop heeft als officier der cavalerie den oorlog meegemaakt. Verleden jaar heeft rij reeds in opdracht van Hitier reizen naar het buitenland gemaakt. BOMAANSLAG TE SALZBURG. Naar pas thans bekend wordt is Za terdag in den schouwburg te Salzburg, waar een vergadering der Heimwehr werd gehouden, waar vice-kanselier Fey zou spreken, die op het laatste oogen blik werd vervangen door den tweeden vice-burgemeester van Weenen, den Heimwehrleider Lahr, een bomaanslag gepleegd. Toen Lahr het woord nam ontplofte een in een bloemenvaas ver borgen helsche machine. Er werden groote verwoestingen c«nger'oht. V'er personen werden ernstig, een aantal anderen licht gewond. Het door de politie ingeleide onder zoek in verband met den bomaanslag te Salzburg heeft geleid tot de arrestatie van een persoon. BEGRAFENIS VAN S.A-TROEPLEIDER. In Oostenrijk. De Oostenrijksche persdienst deelt mede, dat het gisteren te Salzburg bij de teraardebestelling van den S. A.-troepen leider Winkler tot groote betoogingen tegen de regeering is gekomen. Onge veer 600 personen stonden voortdurend het Horst Wessellied te zingen. De gen darmerie trad on met de bajonet op het geweer. Bij de begraafplaats werden tal van papieren bommen tot ontploffing gebracht. Toen de demonstranten op het graf een bloementuil welke voorzien was van een „hakenkruislint' wierpen, gaan, doch zij stonden machteloos tegen- wilden de gendarmen tot arrestatie over- over de overmacht. Gistermiddag is op straat gedemonstreerd. TWEE JONGENS VERONGELUKT. Twee jongens, die bij Ebensee in het Salzkammergut in Oostenrijk op een rots waren geklommen om bloemen te plukken zijn naar beneden gestort. Bei den kwamen om het leven. OVERSTROOMINGEN IN ITALIË. Gevolgen van ernstig noodweer. Tengevolge van den hevigen regenval in Noord-Italië komen op verschillende plaatsen overstroomingen voor. De stand van het Lago Magiore is in de laatste 24 uur meer dan 50 c.M. gestegen. De Po en de Etsch zijn op veie plaatsen buiten hun oevers getreden en op verschillende plaatsen is de waterstand van de Po 4 M. boven normaal. Op vele plaatsen zijn de straatwegen overstroomd, zoodat het verkeer moet worden omgeleid. De jaarbeurs te Varallo moest tengevolge van het nood weer tot 1 Mei worden uitgesteld. In de do lomieten is overal opnieuw sneeuw gevallen. Temperaturen zijn sterk gedaald. Aan de Ri- viéra woedt de storm eveneens met groote heftigheid. Te Genua moesten de schepen hun ankerketting versterken. Verscheidene, waaronder ook van groote afmeting, hebben hun vertrek uitgesteld. UITBREIDING OORLOGSHAVEN TOULON. Do Fransche minister van oorlog Pié- try heeft gisteren een bezoek gebracht aan den oorlogshaven Toulon tegenover vertegenwoordigers van de pers ver klaarde hij, dat hij voornemens was de verdedigingswerken van dn eoorlogsha- ven uit te doen breiden. De minister is tevens overtuigd van de noodzakelijk heid van een moderniseering van de Fransche Moot. Wanneer de kamer weer bijeenkomt zullen de noodige cre- dieten worden aangevraagd, opdat be gonnen kan worden met den bouw van den tweeden pantserkruiser van het type „Dunkerque". De desbetreffende plannen zijn reeds gereed Dit tweede schip zal het antwoord z'jn.op het in dienst stellen van de „Deutschland", Tegen den verdachte Onnes van Nijenrode eischte de officier wegens oplichting een gevangenisstraf van 2X jaar met aftrek van 8 maanden voorarrest. (Rechtszaken.) Drie jaren Spaansche republiek. (Dag. Overzicht.) Bomaanslag te Salzburg. (Buiten land.) Japan tegen China. (Buitenland.) Het Dorus Rijkersfonds sluit met een belangrijk tekort. (Binnenland.) Verduistering, door een mede directeur van een kolenhandel te Amsterdam. (Binnenland.) Demonstratie te Amsterdam tegen de regeeringsmaatregelen inzake steunverlaging. (Binnenland.) Congres Patrinonium. (Binnen land.) De wetsontwerp op de opleiding voor onderwijzers. (Kerk en School.) De bekentenis van Van den Elzen Jr. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). Van Toulon begeeft minister Piéry zich aan boord van een torpedojager, de Tigre, naar Ajaccio. JAPAN TEGEN CHINA. De Japansche verbindingsofficier, toe gevoegd aan den Volkenbond, Yokoya- ma, heeft een verklaring afgelegd, waar in gezegd wordt, dat Japan vastbesloten is, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor den vrede in Oost-Ezië, in samenwerking met de „Aziatische" mogendheden. De belanghebbende mo gendheden waarschuwde spr. voor het gevaar van ondernemingen die de gis ting van binnenlandsche of buitenland sche moeilijkheden voor China zouden bevorderen. Yokoyama zette verder uiteen, dat Ja pan niet voornemens was een onafhan kelijk land onder voogdij te plaatsen, doch met China op vriendschappelijke wijze de geheele verantwoordelijkheid wilde deelen voor de handhaving van den vrede. Een groot gedeelte van China is het eens met deze opvattingen, doch zekere elementen verzetten zich er tegen. Uit East River wordt gemeld, dat dé fede rale politie en de gendarmerie er in waren geslaagd in de buurt van Mercer in een boschkamp Dillinger en zijn bende opnieuw aan te houden. Het huisje, waarin Dillinger zich ophield werd in verren omtrek om singeld. De politieagenten wierpen met traan- gasbommen, waarna zij optraden. Tot hun groote verwondering troffen zij in het huisje slechts drie vrouwen, die pertinent verklaar den Dillinger en zijn bendeleden niet te ken nen. Dillinger was er opnieuw in geslaagd te ontsnappen. Een gendarm, die Zondag bij het vuur gevecht gewond was, is overleden. DE MIJNRAMP IN JOEGOE-SLAVIE. 109 dooden te Senitze geborgen. Volgens de laatste berichten zijn op do .mijn Senitze bij Serajewo 109 lijken geborgen. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet. Koning Alexander heeft 100 000 dinar ter beschikking gesteld van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. TEXTIELSTAKING IN BRITSCH- INDIE. Thans begonnen (Br.-Indië). te Bombay 20 000 arbeiders in de textielfabrieken hebben het werk neergelegd. De politie heeft uitgebreide ordemaatregelen geno men. In verband met de arrestatie van een communistisch leider hebben betoo gingen in de stad plaats gevonden, waar bij roode vlaggen werden meegedragen. DRIE WAGONS VAN EEN TREIN UITGEBRAND. Te Newark (Am.) is tengevolge van het doorslaan van een zekering in een personentrein, die onderweg was naar New-York, brand ontstaan. Drie wagons brandden volkomen uit. De trein kon nog tijdig tot staan worden gebracht, zoodat de passagiers ongedeerd bleven. Ook een oud gebouw langs de spoorlijn geraakte in brand en werd een prooi der vlammen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1