"AKKERTJES" (AKKER-CACHETS) Stavisky: charmeur, bandiet en oplichter. SINT MAARTENSBRUG. W ARMENHUIZEN. HULL OVER PERSVRIJHEID EN CENSUUR. „Mijn optimisme is versterkt". Buitenland. Langzame opkomst, vlugge val. Nu rijn handige metalen lakdoosjes verkrijgbaar met S "AKKERTJES". Voor Uw vestzakl Voor Uw taschjel Altijd bij de hand om dadelijk te kunnen gebruiken tegen: Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatte Kou, Griep, Dil zakdoosje korf «lechls 20 cenl (Omzelb»3 De glazen bui* wel 12 «uk* 52 cenl (is inbegrepen.i Ge EurU hieruil 4 x Uw zakdoosje vullen. De grooie verpakking du* veel voordeeliger in hei gebruik. .Volgens recept van Apotheker Dumonf die dagelijks meer dan 2 x 20 K.M. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaf fing te komen, dienen in den regel geheet voor rekening van de overheid te worden ver voerd per atobus, tram of trein. De arbeider die dagelijks 2 x een afstand van 15 tot 20 K.M. naar en van de werkverschaffing heb ben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 1 per man en per week, terwijl de ver goeding over een afstand van 2 x 10 15 K.M. wordt bepaald op 50 cent per man per week. r v <jfstancfen, die minder dan 2 x 10 even a^en' worc^ Reen vergoeding ge- In een alhier ten lokale van den heer P Kossen gehouden vergadering werd besloten tot oprichting van een vereeniging van oud leerlingen van den landbouwwintercursus te St. Maartensbrug. Staande de vergadering gaven zich 25 personen als lid op. Een voorloopig bestuur werd gevormd, bestaande uit de heeren: N. T. Hopman te Schagerbrug, G. Schuijt', E. de Boer en N. Kraakman te St. Maartens brug en P. Francis te Burgerbrug. Als spreker op deze vergadering trad op, de voorzitter van den bond van oud-leer lingen in Friesland, de heer W. Th. Zwart, die op aangename- en duidelijke wijze het doel der vereeniging uiteenzette. Zaterdagavond hield de Mij. tot Nut v. Algemeen, met medewerking van de tooneel- vereeniging V.O.P. haar laatsten Nutsavond in de zaal van den heer Slikker. De waarnemend voorzitter de heer W. Gutker opende deze bijeenkomst, allen harte lijk welkom heetende. Door genoemde vereeniging werd opge voerd: „Als de Poorten opengaan", tooneel- spel in drie bedrijven van Jos. Smit en Jac. Braun. Een stuk, dat speelt in een fabrieksplaats in den tegenwoordigen tijd. De fabrikant Herman van Velzen (H. Slikker) een echt halstarrig mensch, die zoo is geworden ,na het overlijden van zijn echtgenoote, verklant aan het personeel een loonsverlaging toe te passen. Bemiddeling wordt door hem niet geduld en als gevolg wordt een staking ge proclameerd. Het niet toegeven der arbeiders stuit hem geweldig tegen de borst en zelf togeven doet hij nooit. In deze houding wordt hij gesterkt door zijn bedrijfsleider Dekkers, die een huichelachtige rol speelt lilly het dochtertje van den fabrikant (de jongejuffrouw D. Barsingerhorn) is een meisje waar hij zielsveel van houdt. De goe- vernante van Tilly (mej. N. Barsingerhorn) is de Zon in dit gezin en wordt door van Velzen beschouwd als haar tweede moeder. Hij vraagt haar ten huwelijk en hoopt hier door weer een ander mensch te worden. Dit samenspel met de oude Schoonmoeder (mevr Speet-Kuiper) is treffend, evenals in het tweede bedrijf waar ten huize van van Wil lem Linsen (P. Bas) een bekwaam arbeider van de fabrikant, hij hem verzocht bedrijfs leider te willen worden en mede directeur. Dit aanbod wordt door Linsen zonder aar zelen geweigerd. Hij wenschte geen onder kruiper te wezen en er is gbleken welk een eerlijk hart hier onder de blauwe schuilt. In het derde bedrijf werd bijzonder mooi spel gegyven, toen de fabrikant aan zijn dochtertje vertelde dat hij juffrouw Annie, de gouvernante wilde vragen haar moedertje te worden. De hierop kinderlijke vragen van Tilly waren aandoenlijk, evenals de vragen die zij richtte tot haar a.s. moedertje die tot antwoord aan Tilly's vader had gegeven dat zij zijn vrouw wenschte te worden als de sirene ging en „Als de Poorten Opengaan". De fabrikant met zich zelf hierdoor een ge weldige strijd voerende kon dit verzoek niet inwilligen doch zijn dochtertje wist raad en sloop de fabriek in en klokslag acht uur ging de sirene. Van Velzen ontdaan over dit gebeuren weigerde dat de arbeiders de fa briek binnengingen en op hetzelfde oogen- blik werd zijn dochterte met brandwonden door Linsen binnengedragen.. De heer van Velzen hierdoor radeloos ge worden gaf Linsen de leiding en te handelen naar zijn beste weten. De staking was opge heven. Door allen die hebben medegewerkt is prachtig spel geleverd. De rollen waren goed verdeeld. De waarnemend voorzitter sprak namens het bestuur van het Nut woorden van dank tot de tooneelvereeniging die allen een ge notvollen avond heeft verschaft. Een gezellig bal was het slot. honderdduizend francs. Hij wint en verliest millioenen in enkele uurtjes. Hij is weer „Zijne Hoogheid Alexander". Vergeten is Lilo de ontrouwe vergeten de dagen in de gevangenis doorgebracht vergeten madame Z. Pierre Boulanger. Ook in Deauville verovert Arlette de har ten van allen. Alexander dwingt haar, de grootste luxe ten toon te spreiden. Zij doet het niet graag, maar haar man wil het en nog is hij haar God. Zij zelf is niets op dir gedoe gesteld. Haar wensch is een klein huisje buiten, ver van het lawaai van de groote stad, samen met haar man en kinde ren. Ma; zij doet wat Alexander wil. Glim lachend veegt zij zich door Deauville. Maar op. Jit is haar glimlach slechts, wan neer zij 's avonds bij haar beide kinderen aan de bedjes zit Een jaar later besluit Alexander den slag van zijn leven te slaan. Hij is een speler, door en door, en niets lokt hem meer dan het mi lieu van een casino. Hij is het al lang niet meer gewend om niet aan zijn verlangens toe te geven en nu strekt hij zijn hand uit naar het mooiste casino van Frankrijk: Biarritz. Terwijl hij millioenen vergokt zoekt hij con tact met de geldmannen van het casino. Maar, merkwaardig genoeg, stuit hij op het wantrouwen van velen. Hoewel hij millioenen verspeelt, hoewel hij geen geld spaart bij zijn omkooperijen, slaagt hij er niet in, het wan trouwen van eenige belangrijke personen te overwinnen. En na eenigen tijd moet hij niet alleen toegeven, dat zijn pogingen gefaald hebben, maar dat zij hem ook zooveel geld gekost hebben, dat het tijd wordt door een ander zaakje weer aan geld te komen. Nu valt zijn aandacht op de stedelijke bank van leening van Bayonne vlak bij Biar ritz. Voorzichtig verkent hij het terrein en constateert, dat deze instelling niet in staat is door gebrek aan kapitaal de verschil lende panden van in nood geraakte spelers te accepteeren. Stavisky besluit met de rest van zijn kapitaal aan deze lommerd deel te ne men. Maar ook dat is niet voldoende voor een groote uitbreiding. Wanneer hij met Tis sier, den bedrijfsleider, de zaak nog eens be spreekt, vallen hem zijn relaties in. Waarvoor heeft hij die, waarvoor die relaties met diplo maten, met ministers? Hij wil papieren uitgeven, die door geheel Frankrijk zullen circuleeren, papieren, waar in de kleine burgers gretig hun geld zullen beleggen. Maar hiervoor heeft hij namen noodig, het vertrouwen van de massa. Nu is hij weer in zijn element. Weer weet hij op juiste wijze zijn geld uit te deelen Maar meer nog helpt hem de vriendschap van menschen, die hem au serieux nemen Ministers noemen hem een man van eer, dien men ieder bedrag kan toevertrouwen. Kran ten maken reclame voor hem. De papieren van de bank van leening in Bayonne vliegen weg. Stavisky heeft de grootste overwinning van zijn leven behaald. Voor 700 millioen Francs worden papieren uitgegeven. Niemand die beseft, dat deze 700 millioen aleen het papier waard zijn, waarop zij ge drukt zijn. Het geld stroomt in de zakken van Stavisky. Jarenlang slaagt hij er in iedere controle te verhinderen. Maar steeds duidelijker wor- den de stemmen, die aan de zuiverheid van deze instelling gaan twijfelen. De ommekeer staat voor de deur Is er iets van zijn verleden bekend gewor den? Zijn vijanden aan het werk? Hier en daar brengen kranten korte berich ten over zijn verleden Alexander tracht zooveel mogelijk te stop pen maar het aantal groeit steeds. Met schrik en ontzetting ziet hij het einde nade ren. Vrienden verlaten hem, bankdirecteuren laten hem lang anti-chambreeren, credieten worden geweigerd. Men mompelt, dat de obligaties vervalscht zijn. Langzaam komt de waarheid aan het licht. En dan volgt de ineenstorting vlug. Arlette vertelt hij van zijn zorgen in za kea „Wij zullen veel geld verliezen, Arlette". Maar troostend zegt zij: „Zoo vee! zullen we nog we overhouden om een klein huisje bui ten te koopen. En dande kinderen en jij Zij kust hem. Alexander glimlacht bitter. „Wij zullen werken!" zegt Arlette dapper De heele waarheid beseft zij niet „Ja", antwoordt Alexander, maar zelf ge looft hij er niets van. Hij weet den toestand maar al te goed. Hij weet, dat de catastrophe zijn vrouw en kinderen mee zal sleuren in den afgrond. Weinige maanden later is de ineenstorting een feit. Alexander Stavisky is gevlucht. Hij is niet langer monsieur Alexandre. De polide weet, dat hij de sinds jaren gezochte oplichter Stavisky is. Op de voorpagina van iedere krant staat het met groote letters: STAVISKY, KONING DER OPLICHTERS! Monsieur Alexandre, grootste oplichter van alle tijden. Zonder afscheid van vrouw of kind is hij verdwenen. Hij is een verloren man. In Cha- monix zoekt hij zijn toevlucht. Daar woont hij in een eenzame villa. Maar ook hier vindt de politie hem. En nu besluit hij te sterven. Twee brieven schrijft hij, één aan zijn vrouw, één aan zijn zoon. Wanneer de politie de deur inramt, vinden zij Stavisky stervend in de kamer. In het ziekenhuis overlijdt hij. Zijn laatste woord was: „Arlette". Stavisky is dood. Maar door hem is een moeras in Frankrijk ontstaan, dat tot groote gevolgen leidt. Een ieder tracht zijn voordeel er uit te ha len: monarchisten en communisten. Mis schien dat Stavisky's leven niet geheel zonder nut voor Frankrijk zal zijn. AMERIKA EN DE VERKLARING VAN SAITO. De vrijmoedige schildering van de Japan- sche politiek in Ghdna door den Japanschen ambassadeur SaHo heeft in officieele kringen sterk de aandacht getrokken. In het Congres zal deze kwestie ter sprake worden gebracht. Te Washington wijst men er op, dat bij het Negenmogendhedenverdrag dat in Februari 1922 te Washington is gesloten de Ver- eenigde Staten, Japan en zes andere mogend heden, o.m. Nederland, zich vrijwillig hebben verplicht de souvereiniteit van China, zijn onafhankelijkheid en zijn territoriale en ad ministratieve onschendbaarheid te respec teeren en niet te streven naar bizondere rechten in China, hetgeen in strijd zou zijn met het principe van de opendeur voor de handeldrijvenden van alle naties. Te Washington voegde men hieraan toe, dat sedert het begin van van de ambts periode van Rooscvelt de Amerikaansche re geering wel is waar op geen enkele wijze meer haar standpunt heeft kenbaar gemaakt nopens de Oost-Aziatische kwestr, doch dat zulks geenszins beteekent een prijsgeven van het principe der open deur. hetgeen van fun- damenteèle beteekenis wordt geacht. Dit prin cipe is, zooals de minister van buiter.landsche zaken, Stimson, indertijd heeft verklaard naast de Manroe-leer een der grondslagen van de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Cordell Huil zeide in een toespraak bij een perslunch te New York, dat sommige volken in hun wanhoop naar den uitersten maatregel hebben gegrepen: zij hebben de liberale poli tieke instellingen prijsgegeven en dictaturen ingesteld. Wij kunnen en wij moeten het eco nomische en maatschappelijke herstel bewerk stelligen met de politieke middelen van een gezond liberalisme, en met behoud van de grondslagen eener democratische regeering Persvrijheid heerscht bijna overal. Er be staat in sommige landen een controle door de regeering; andere landen kennen militaire of politieke censuur, nog weer andere toe zicht op subsidie van wapenfabrikanten. Dc gevaarlijkste bedrieging van den vrede schuilt in de landen, waar de pers onder toe zicht staat van die regeerii.gspersonen, bij wie de beslissing over oorlog en vrede be rust. Zijn rede vervolgend sprak Huil als zijn meening uit, dat de ergste verwoestingen van de crisis nu tot het verleden behoorden. „Hel is noodzakelijk, dat onze regeering een twee ledig program opstelt; eensdeels gericht op dringende crisis-moeilijkheden; voor een an der deel bestemd, om te voorzien in de econo mische behoeften der toekomst. De groote taak van het herstel is langdurig, maar mijn optimisme is versterkt door de gebeurtenissen van het verloopen jaar. Ons doel is herstel op een gezonde en blij vende basis, met een samenwerking van ar beid en kapitaal. Wij willen voor de werk- loozen zorgen, en een methode zoeken, waar door steun overbodig wordt. Een ander voorwerp van zorg is het even wicht in de begrooting; wij moeten onwille keurige of onbepaalde inflatie vermijden en een politiek volgen, die de definitieve rege ling van financieele vraagstukken bevordert. De chaotische toestanden in den handel en in de financiën eischen echter een zorgvuldige en geleidelijke voorbereiding van dergelijke arrangementen. Wij moeten eveneens het her stel van normale handelsbetrekkingen met onze buren nastreven op voet van gelijkheid en tot wederkeerig voordeel. Wordt de internationale handel niet her steld, dan zal de levensstandaard noodzake lijk nog verder dalen. Het huidige streven naar een uiterste nationalisme in de economie verstikt den internationalen handel en zal een ramp teweegbrengen als het zoo voort gaat. Het is van het grootste belang, dat ons volk, herrijzend uit een toestand van paniek, het blijvende deel van het binnenlandsche economische program combineert met een program van Internationale economische samenwerking op de grondslagen van een vrijzinniger handelspolitiek, die den voor alle partijen voordeeligen handel met andere lan den moet doen toenemen. ^imtadand CORRUPTIE BIJ DE REINIGING TE IJMUIDEN. Twee personen ontslagen, In het laatst van Februari werd ter kennis van het gemeentebestuur van Velsen gebracht dat de voorman en de beltbaas bij den reinigingsdienst te IJmuiden geregeld gelden ontvingen van den aannemer van het vuilvervoer. Be weerd werd, dat zij grootere hoeveel heden hadden opgegeven dan in werke lijkheid vervoerd waren, waardoor de gemeente financieel benadeeld zou zijtu Bij een onderzoek is, volgens het Hbl., komen vast te staan, dat beide personen' sedert vele jaren in elk geval sedert 1930, resj. 130 en 260 per jaar ont vingen. De voorman zou het geld ont vangen hebben wegens het bewijzen van kleine diensten, terwijl de beltbaas gere geld licht gaf op de schuiten aan den steiger. Het is evenwel niet bewezen, dat le voorman en de beltbaas meer vuil heb ben opgegeven dan verladen is, doch hoewel niet is komen vast te staan, dat de gemeente hierdoor geldelijk bena deeld is, hebben B. en W. beide personen ontslagen. INBRAKEN TE ROTTERDAM OPGEHELDERD. Eenige aanhoudingen naar aanleiding van een inbraak op de Kruiskade te Rot terdam hebben geleid niet alleen tot de opheldering van die inbraak, maar ook zijn de daders van een inbraak in de Tiendstraat in de handen der politie ge vallen. Op 11 April werden uit een winkel in huishoudelijke artikelen en galanterieën op de Kruiskade eenige koffers met vor ken, lepels, scharen, tandenborstels enz. en eenig geld ontvreemd. De inbrekers hadden zich daarbij bediend van een valschen sleutel. Een groot deel van dit goed werd de zer dagen in beslag genomen bij een winkelier in de Hoogstraat. Deze vertel de desgevraagd de voorwerpen te heb ben gekocht van twee kooplieden, die hij met name noemde. Deze kooplieden wer den opgespoord en aangehouden. Ook zij vertelden door koop aan de partij huis houdelijke gebruiksvoorwerpen te zijn gekomen. Den verkooper hadden zij echter niet gekend. Daar de beide man nen een behoorlijk alibi hadden voor het tijdstip van den diefstal, kon de politie niet anders doen dan hen weer laten gaan. Wederom eenige dagen later wandel den de twee kooplieden tezamen in den Zwaanshals, waar zij geheel onverwacht den man ontmoetten, in wien zij den ver kooper der van diefstal afkomstige goe deren herkenden. Zij volgden hem en roepen er een agent van politie bij, die den man op hun aanwijzen arresteerde. Hij werd naar het bureau aan de Witte de Withstraat gebracht en daar aan een verhoor onderworpen. Het duurde niet lang. of de man viel door de mand en bekende den diefstal te hebben verricht. Hij bleek een dertig1- jarige werklooze te zijn. Het verhoor bracht verder aan het licht, dat twee andere werkloozen als medeplichtige en als heler waren opge treden. Toen ten hufze van den als heler ge noemden man een onderzoek werd Inge steld, vond men daar niet slechts goede ren van de Kruiskade, maar tevens voor werpen uit een winkel in de Tiendstraat, waar in den vroegen ochtend van den 16en April ingebroken was. Het bleek, dat in beide gevallen dezelfde man hoofddader was. In verband met deze zaken it alsnog aangehouden een 53-jarige stempelaar, dio als bemiddelaar zijn diensten had verleend bij den verkoop. Met deze arrestaties is een einde ge maakt aan een tweede serie inbraken in het oude Westen van Rotterdam. „DORUS RIJKERSFONDS". Te Den Helder is de tiende jaarvergade ring gehouden van het Helden-der-Zee- Fonds „Dorus Rijkers". Uit de stukken bleek, dat de rekening over 1933 sluit met een nadeelig saldo van 17.632; de begrooting voor 1934 eindigt met een nadeelig saldo van 15.829. In de bestuursvacatures J. M. Smulders en mevr. E J. Groen—Du Mosch werd voorzien door de benoeming van mevr. M. de Boer—Jongkees en baron Van Voorst tot Voorst, (slot) Maar ondanks al zijn manoeuvres om Ar lette te veroveren vergeet hij zijn zaken waarvan Arlette eerst later hoort niet. Met de millioenen, die hij van Madame P. buitgemaakt heeft, onderneemt hij de eene coup na de andere. Het kaartspel als beroep heeft hij allang vaarwel gezegd. Hij weet nu hoe men crediet kan verkrijgen, hoe men bankdirecteuren om de tuin leidt en groore sommen beschikbaar laat stellen. Hij weet hoe men Naamlooze Vennootschappen op richt en de aandeelhouders hun geld aftrog gelt. Maar voor alles weet hij, hoe hij relaties moet maken, en welke relaties. Vriendschap met politici en politie. Maar hij is onvoor zichtig. Hij wordt gearresteerd en opge sloten. En nu, een feit, dat slechts zeer weinigen bekend was, nu in de gevangenis, geboeid en tusschen twee cipiers wordthet huwe lijk met Arlette gesloten. Maar deze gevangenschap is heel anders dan die van een jaar geleden. Nu staan hem advocaten ter beschikking enrelaties. Hij is al te hoog geklommen, hij heeft te veel menschen in zijn macht om niet op illegale wijze vrij te kunnen komen. Een paar artsen zijn direct bereid te verkla ren, dat hij onmogelijk in hechtenis kan blij ven en zoo zwemt hij na een paar maan den weer de gevangenis uit. Zoo is het voortaan steeds; wil men hem arresteeren een tip aan zijn politieke relaties en de ge rechtigheid kijkt den anderen kant uit. Zijn invloed stijgt, hij beweegt zich in de beste kringen, de naam Stavisky maakt plaats voor „monsieur Alexandre". Wat vroeger zijn bijnaam was, is nu een eerenaam geworden. Een naam, die met respect ge noemd wordt, die bankdirecteuren haastig naar de telefoon doet grijpen wanneer hij opbelt eneen nieuw crediet eischt. Zijn naam is goud waard Zoo officieel wordt zijn bijnaam, dat de politie niet aarzelt een pas op den naam Alexander uit te schrijven. En van zijn geld profiteeren talloozen: po litie, ambtenaren bij de departementen, advo caten, artsen In korten tijd zijn er zeven millioen aan cheques van monsieur Alexandre in omloop Niemand weet later waarvoor deze zeven millioen uitgegeven werden wee dengene, van wien men toch ontdekt, dat hij van dit geld geprofiteerd heeft! Stavisky richt banken op koopt juwe- Herszaken, richt vennootschappen op. Hij ;eeft de overvloedigste diners en soupers in arijs. Fantastische feesten verspreiden zijn naam. Geld trekt geld! Geld is een magneet. Monsieur Alexandre heeft geld en het trekt steeds meer nieuw aan. Arlette stijgt de weelde niet naar het hoofd. Zij blijft de eenvoudige jonge vrouw, die geheel buiten de zaken van haar man schijnt te staan en die zich aan haar kinderen wijat. Haar vroegere zaak is zij niet vergeten. Wanneer zij hoort, dat deze slecht gaat, be sluit zij te helpen! Op zekeren dag glijdt een prachtige Rolls Royce voor het moaesalon. Een zwarte be diende rukt het portier open. Een elegante dame stapt uit. De chef stormt op haar af. Plotseling blijft hij verbaasd staan deze dame dat is Arlette, zijn vroegere man- neqt A uin. (rlette koopt voor 200.000 francs avond toiletten, maar de chef moet toegeven, dat zij nu nog even beleefd en eenvoudig is als voor heen. Rijkdom en luxe hebben haar niet arro gant gemaakt. „Dit is een vrouw", roept de chef geestdriftig uit en kijkt haar na, wan neer zij wegrijdt. Ja, Arlette is nog steeds de eenvoudige vrouw gebleven. Maar zij houdt van Alexan der en hij wil hebben, dat zij als een koningin gekleed gaat. Hij wil hebben, dat zij feesten houdt en is gelukkig, wanneer hij haar suc cessen ziet. Alexander is trots, want hij weet dat dit de eerste vrouw is, die hem volkomen is toegedaan. Op haar kan hij vertrouwen als op zichzelf, en aan zij is een prachtige re clame. Haar „jours" zijn de bekendste van Parijs. Kunst, diplomatie, geldwezen. Niemand komt met haar in aanraking, zonder bekoord *e worden. Zij verschaft hem nieuwe relaties en hij weet, hoe deze uit te buiten. Zulk een vrouw kan niet de vrouw van een oplichter zijn. Zij maakt, dat men hem vertrouwt; door haar wordt zijn operatieterrein grooter. Hoe het zij het schijnt een gelukkig huwelijk te zijn. Hij houdt van haar en van zijn kinde ren. Alexanders geluk heeft het hoogtepunt bereikt Aan de internationale conferentie in Stre- sa, waar men trachten wilde het Europee- sche economische leven meer in goede banen te leiden, nam ook monsieur Alexandre deel. Hij beweegt zich in de diplomatieke kringen, alsof hij er thuis is. Hij maakt vrienden in de internationale kringen en als officieus ver tegenwoordiger van een Balkanstaat komt hij ook met Fransche ministers in aanraking die van zijn verleden niets weten. Hij tracht voor Hongarije een leening van 200 millioen francs te sluiten. Dit mislukt weliswaar, maar het doel van zijn leven is bereikt. Hij heeft vriendschap gesloten met de Fransche ministers! En dit zal hem later van onschatbare waarde zijn, wanneer hij als referenties voor zijn bank van leening in Bayonne deze ministers kan opgeven, die hem ook voor volkomen eerlijk kunnen aanbevelen. Nu pas slaagt hij erin aan de kapitalen van groote assurantiemaatschappijen te ko men, die safe beleggingen zoeken. De hartstocht voor het spel is nog steeds niet verzwakt. Alleen speelt hij niet meer valsch: dat zou nu te gevaarlijk zijn. Mon sieur Alexandre is nu een man van eer. Mis schien zal men hem spoedig voor aan Frank rijk bewezen diensten ridderorden verleenen. Het vertrouwen, dat men hem schenkt, <s enorm. Langzaam aan stijgt de weelde hem naar t hoofd. Hij schijnt hoogmoedswaanzin te krijgen. Op een dag stopt voor het casino van Deauville een Hispano Suiza, die zulk een sprookjesachtige carosserie heeft, als men anders alleen in films ziet. Tweehonderd van dergelijke wagens vervaardigen de fabrie ken slechts per jaar. Naast den chaufeur zit een zwarte bedien de. In den wagen zitten monsieur Alexandre en zijn vrouw. Deauville is heel wat dingen gewend. Maar nu maakt men queues. Is dat een ma- haradja? Niemand vermoedt, dat dit de grootste oplichter van Frankrijk is De naam Stavisky staat op de zwarte lijst van alle speelbanken. De naam Alexandre niet. Diep buigen dc heeren voor dezen groot-kapitalist. Hij drijft het door, dat zijn zwarte bediende hem in de club vergezelt. De neger draagt een gewel dig sigarenétui met speciaal voor Alexander gemaakte sigaren. Bovendien draagt hij in de rechterhand een reusachtige waaier, waar mee hij zijn meester koelte toewuift. Alexander 6peeJt slechts met biljetten van

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7