DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Von Papen spreekt te Dortmund. Eerste- en Tweede Kamer-zitting. MORGEN IEDER ALKMAARDER N EMMABLOEM. Qxiqeiiikscti Omczickt IBuitenland No. 98 Donderdag 26 April 1934 136e Jaargang Uit hei Parlement DE EERSTE KAMER OVER ENSCHEDE—LONNEKER. TWEEDE KAMER. STEUNT DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Het gaai in Duitschland om een groeiproces op langen termijn, dat de hand van den zorgzamen hoeder noodig heeft. hitier verheerlijkt. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT I£N: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 25 April. Het stond vrijwel als een paal boven water, dat de Eerste Kamer zich zou vereenigen met het wetsontwerp om Lonneker in te lijven bij Enschedé. Men wist alleen niet zeker, in hoeverre zich stemmen tegen dit ontwerp zouden doen hooren. Nu, het is meegevallen, maar toch heeft de gedachtenwisseling er over langer geduurd dan men had gedacht en heeft de Kamer zich er een uurtje mede bezig gehouden om ten slotte ook nog te stemmen. De voornaamste opposant tegen het ontwerp was de heer De Vos van Steen- wijk (c.h.), die met verbazing en teleur stelling dit ontwerp had gelezen. Zijns inziens was het in strijd met het verle den van minister De Wilde een dergelijk wetsvoorstel te verdedigen. Had de Mi nister niet kunnen afwachten, wat ten deze samenwerking van gemeenten, ge lijk de Gemeentewet regelt, had kunnen uitwerken? Bovendien was er een streekplan voor Twente vrijwel gereed. Inderdaad geschiedt hierbij Lonneker onrecht en men had kunnen volstaan met den afstand van een strook grond aan Enschede Dan zou aan alle eischen vsn Enschede kunnen worden tegemoet gekomen door een beperkte grensrege ling. Naar mijn overtuiging zou aanne ming van het voorstel een gevaarlijk antecedent opleveren, omdat nu de deur wordt opengezet voor andere annexatie plannen. De heer Smeenge (lib.) beriep zich op het adres van de Overijselsche Maat schappij voor Landbouw tot ondersteu ning van zijn geringe ingenomenheid met het voorstel omdat de belangen van de landbouwende bevolking van Lonne ker er door zullen worden geschaad. Naar zijn overtuiging bestaan er ook geen dringende redenen voor deze an nexatie en een andere oplossing van de moeilijkheden ware hem wel zoo lief. Is werkelijk deze harde maatregel noo- dig? Wil de Minister de zaak nog eens overwegen De heer Heerkens Thijssen (r.k.) ver zekert uit eigen ervaring, dat er tegen elke annexatie wat in is te brengen en ook wordt gebracht. Maar bij een be perkte annexatie zou er een kring van Lonnekersch gebied overblijven, waar voor Enschede als middenpunt zou dienen en dat zou voor het onderling verkeer van Lonneker niet gemakkelijk zijn. Hij geloofde niet, dat de entworpen annexatie voor Enschede een strop zou worden en hij beriep zich daarbij op een deskundige als de vroegere burgemees ter van Enschede, den heer Edo Berg- sma. De heer Gelderman (libmeende, dat men geen betere oplossing van de be staande moeilijkheden zou kunnen vin den dan deze annexatie. Het destijds door Lonneker gedane grensregelings- voorstel zou volkomen onvoldoende zijn geweest. Spr. ontkende, dat Lonneker een talrijke landbouwende bevolking zou bezitten, gelijk beweerd is; het te't meer arbeiders dan boeren. Minister De Wilde erkende in het al gemeen geen vriend van annexaties te zijn, maar we staan hier voor een gansch ander geval dan toen er door Den Haag werd aangedrongen op inlijving van Voorburg en Rijswijk De inlijving daar van bij den Haag zou te kort hebben gedaan aan het eigenaardige, historische karakter van die gemeenten- Hier staan we evenwel tegenover gansch andere verhoudingen. Allerlei publieke diensten van Enschede liggen op gebied van Lon neker en met een gedeeltelijke annexatie komen wij er niet. Spr. heeft daar vroe ger wel eens over gedacht, doch hij weet nu beter en hij zet er nu spoed achter omdat men in beide gemeenten zoo spoedig mogelijk moet weten waarmede men heeft te rekenen Het zou dwaasheid zijn Lonneker gedeeltelijk in leven te houden als een schil om een kern om Enschede te laten liggen Dat zou geen verbetering brengen. Men vergete ook niet, dat de landbouwende bevolking van Lonneker door de inlijving ook on getwijfeld gebaat zal zijn, vooral omdat ze nu te doen zal krijgen met één ge meentebestuur. Na een paar republieken is hierop het ontwerp aangenomen met 36 tegen 8 stemmen De tegenstemmers waren de 5 chr. historischen Aan der Hoeven. Ter Haar. De Savo nin Loh- man. De Vos van Steenwijk en de Voor zitter; wijders Je beide Katholieken Van Sasse van IJselt en Ruiter en de nieuw gekozen vrijzinnig-democratisch senator Otten. Hierna werd de grensregeling tusschen Oud- en Nieuw-Beijerlacd zonder dis cussie goedgekeurd, waarop Je Eerste Kamer weder tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Interpellatie-Kupers. De Tweede Kamer heeft heden in de eerste plaats de behandeling voortgezet van de interpellatie-Kupers over den werkloozensteun. Het was de beurt van Minister Slote- maker de Bruine om te repliceeren en hij heeft zulks krachtig en duidelijk ge daan. Hij hield daarbij voet bij stuk en zette nogmaals uiteen, dat hij zich moest vasthouden aan het bedrag van 46 mil- lioen voor steun. Onze leeningscapaciteit is te gering om er aan te kunnen denken voor steun aan der werkloozen een be roep op de geldmarkt te doen. Wat Twente betreft schaarde de Minister zich aan de zijde van den heer Joekes. De verlaging treft in de eerste plaats de gezinnen, die deze het best kunnen dra gen. Intusschen kan Twente misschien rekenen op een verhooging van den kinderbijslag. Steunregeling berekend naar een 48- urige werkweek zou de grens van den steun te dicht bij het normale loon brengen. Wegneming van den huurbij- slag zou een ramp zijn, wanneer niet tegelijk daarmede gepaard ging een ver laging van de huur. Het handhaven van eer. marge tusschen loon en steun is on vermijdelijk, wil men niet komen op het terrein van de armenzorg, zooals de heer Zandt zou willen. Alleen waar de Regeering zich rechtstreeks met het be drijfsleven bemoeit zal zij een minimum loon kunnen voorschrijven. In verband met de Landbouwcrisiswet is iets derge lijks voorhanden en misschien zou dit voor sommige gevallen kunnen worden en anderen verdedigde de Minister zijn uitgebreid. Tegenover den heer Albarda's houding in zake demonstraties en pe- tionnementen, bewerend, dat de argu menteeren de kracht er van niet groot wa* De Minister verklaarde ten slotte geen der beide ingediende moties te kunnen aanvaarden De heer Kupers heeft hierna nog eens zijn standpunt verdedigd, dat tot verla ging van den steun moet worden over gegaan. In verband met de opmerkingen van den heer Joekes splitste de spr. zijn motie in tweeën, terwijl hij tevens ver zocht de stemming over de ingediende moties pas te doen plaats hebben aan het slot van de behandeling van het 60 mil- lioenen-ontwerp, gelijk de heer Aalberse had in overweging gegeven. De heef Visser (comm.) zag daarvoor geen enkele reden, doch met 83 tegen 6 stemmen (comm., rev.-soc. en Mr. Ver voorn) vereenigde de Kamer zich er mee Interpellatie-Vliegen. Hierna was aan de orde de interpel latie van den heer Vliegen (s.d.a.p.) over de uitleiding op last van den burge meester van Laren (N.-H.) van vier Duitschers over de Duitsche grens. De heer Vliegen, nu en dan vrijwel on verstaanbaar, was niet bevredigd ge weest door het antwoord, dat de Minister van Justitie had gegeven op een schrif telijke vraag. Er zijn hier willekeurige maatregelen genomen waarbij vier Duit schers niet behoorlijk zijn behandeld Het waren leden van een congres van jongelieden, die te Laren waren samen gekomen uit verschillende deelen van Europa. De politie mengde er zich in en op last van den burgemeester werden de deelnemers aan dit congres, dat een revolutionair karakter had, aangehou den, terwijl vier Duitschers over de Duitsche grenzen werden gezet, schoon zij verzocht hadden hen over België uit te wijzen. Van deze vier zitten er thans drie in een concentratiekamp, de vierde is op vrije voeten gebleven. In verband hiermede stelde de heer Vliegen den Minister van Justitie een zevental vra gen over de toepassing van de Vreemde lingenwet en de wijze, waarop de burge meester van Laren was opgetreden. In antwoord hierop heeft minister Van Schaik in de eerste plaats een overzicht var. het gebeurde gegeven, gelijk hem na onderzoek is gebleken. Toen hij hoor de, dat op 18 Februari 1.1. te Laren een jeugdcongres van links-revolutionairen zou plaats vinden, heeft hij den procu reur-generaal te Amsterdam verzocht in te grijpen, nu vreemdelingen er aan zou den deel nemen. Aldus is geschied en nu eenmaal het verbod bestaat, dat buitenlanders zich binnen onze grenzen met politiek op houden zijn de vreemdelingen welke aan dit geheim gehouden politiek congres zouden deelnemen aangehouden en door de politie op last van den burgemeester over de grens gebracht. De Amsterdamsche advocaat, Mr. B. Stokvis, heeft Zondag daarop aan den minister telegrafisch verzocht de hier bedoelde Duitsche jongelieden niet over de Duitsche grens te laten brengen, doch dit telegram kreeg de minister eerst Maandagmorgen in handen. Hij heeft toen onmiddellijk werk van de zaak ge maakt, maar het was al te laat, de politie had ze reeds op transport gesteld. De minister erkende volmondig, dat onze Vreemdelingenwet verouderd is, maar juist deswege wordt ze zeer mild toegepast en haast nooit wordt er over te strikte toepassing er van geklaagd. Daar de hier besproken vreemdelingen niet krachtens art. 12 dier wet waren toegelaten, was men gerechtigd ze over de grens te zetten .gelijk thans is ge schied. De Minister heeft de zaak zelf nader onderzocht en de burgemeester en de po litie van Laren zelf gehoord en uit de uitlatingen van de congressisten, toen de politie de zaal binnen drong terwijl het congres reeds aan de gang was mocht men afleiden, dat de vergaderden zelf wél wisten, dat zij iets deden, wat verboden was. Er waren 15 vreemdelin gen met passen, waaronder 7 Duitschers en 8 van andere nationaliteit. Uit die passen viel op één na af te leiden, dat ze in Duitschland woonden Vier hebben evenwel geweigerd te verklaren waar heen ze wilden uitgezet worden en daar om was er geen aanleiding ze naar Bel- gië uit te wijzen. Dat ging toch ook moei lijk, daar België ze wel retour zou heb ben gezonden. Dat die vier politieke vluchtelingen waren, viel niet op te maken en ze weigerden eenige inlichting behalve dat zo beweerden zich wel in Duitschland te kunnen wagen Hoe het hun vergaan is, weet de minister niet en zijns inziens gaat de bu-gemeester vrij uit. Dat nam intusschen de heer Vliegen niet zoo grif aan, hij geloofde dat ver haal van den burgemeester niet zoo erg. Zoo was het ook met den heer Boon (lib.) die zeer sceptisch stond tegenover het schoone verhaal der Larensche auto riteiten, de heeren Sneevliet (rev soc.) en Wijnkoop (comm.) spraken zeer scherpe woorden ter veroordeeling van de La rensche autoriteiten en ook anderen, in het bijzonder de heer Joekes 'v d.), be grepen niet dat zoo'n telegram maar leukweg blijft liggen, doch de minister bleef bij zijn bewering, dat er niets on behoorlijks aan de autoriteiten kan wer den ten laste gelegd. Intusschen ge'.oo- ven wij wel, dat hij zal voorkomen, dat er dergelijke onhandigheden meer ge beuren en laten we hopen, dat hij in te genstelling met zijn voorganger Mr. Donner, de hand aan de ploeg zal willen slaan om ons een behoorlijke vreemde lingenwet te verschaffen. Vermoedelijk heeft ook de heer Vliegen er zoo over gedacht. Want hij kwam met geen motie voor den dag doch sprak enkel in zijn slotwoord de hoop op beterschap uit. Morgen komt het 60 millioenenont- werp aan de orde. Vice-kanselier von Papen heeft gistermid dag het woord gevoerd in de Industrieele Club in Dortmund. Zijn uiteenzettingen gin gen uit van de constateering, dat door de nawerkingen der Fransche revolutie ën door het streven van het Marxisme de natuurlijke voorwaarde was vervallen, voor een orga nisch gegroeide staat. Een nieuw organisch- opgebouwde staat zou derhalve slechts be reikt kunnen worden met behulp 'Van den huidigen staat; dus niet van beneden groeiend, doch van bovenaf ontwikkeld wor den. In de handen der staatsstrijders van heden is dus de taak gelegd om in de plaats van de liberale staat weer den echten staat te plaatsen, welke alle levensgebieden om vat. Wanneer de technische voltrekking der Duitsche heerschappij beëindigd is, wan neer het grijpen naar de macht door een nieuw geestelijk principe heeft plaats ge vonden, toch kan van de voleinding der eigenlijke revolutie, welke op geestelijk en constructief gebied ligt, nog niet worden gesproken. Het gaat hier om een groeipro ces op langen termijn, welke de hand van de zorgzame behoeder noodig heeft. Van de materieele beschouwing der levens keert de wereld zich weer tot ae heroische. De hero- siche opvatting zoekt het leven in zijn flferde noodzakelijkheden, in zijn strijd, in de door den schepper gegeven veelvuldige vorm der gemeenschap. Zij loochent geenszins de noodzakelijke uiteenzetting over het sociale probleem, integendeel, hier is zij in den bes ten zin revolutionnair, doordat zij vast be sloten is de als verkeerd erkende vorm der maatschappij en van het bedrijfsleven te vernietigen en ih haar plaats weer te stellen de organische ordening van de schepping. Duidelijk is, dat het Duitsche socialisme met de machtsmiddelen van den Staat alleen niet kan worden gemaakt. Het loopt uit op een nieuwe opvatting van gemeenschap, welke slechts dan echt is wanneer zij niet wordt opgedrongen. Dwang als zoodanig zal weliswaar door den Staat tegen associa- le elementen steeds weer moeten worden aangewend, de eigenlijke staatsburgerschap en het behooren tot een volk berust niettemin op vrijwilligheid. Wanneer derhalve het Duitsche socialisme vaak wordt begrepen als de schepping en de toepassing van staats-socialistische economische vormen schijnt het den spreker toe een terugvallen tot het liberaal Marxistisch denken. Wanneer men zich over de sociale moei lijkheden der gevolgen van de technische- industrieele ontwikkeling rekenschap wil geven, dan moet men zich steeds weer voor oogen houden, welke beteekenis het wegval len van het religieus gevoel, welke het tijd vak voor het kapitalisme beheerschte, heeft gehad voor de laatste eeuw. Voelt de mensen zich als schepsel van een scheppingsorde ning, waarin hij geboren is, dan zal hij niet probeeren door God gewilde overeenkomsten te doen mislukken, hij zal bijvoorbeeld in zien, dat de verscheidenheid van mensche- lijken aanleg een indeeling in leiders en ge leiden noodzakelijk maakt. Of nu het natio nale vermogen de vorm aanneemt van in dividueel eigendom of van collectief eigen dom, steeds weer zal het feit blijven be staan, dat er maar weinjg koppen zijn, wel ke erover beschikken en weinig handen wel ke aan de touwtjes trekken. Eigendom, dat verantwoordelijk in den zin van de volksge meenschap wordt beheerd is nog in de meest zeldzame gevallen benijd. Het gevoel voor sociale onrechtvaardigheid begint pas, wan neer aanspraak wordt gemaakt op voor deden, daarentegen de verplichtingen en ge varen op het algemeen wordt afgeschoven. Het persoonlijke risico uit te schakelen is evenwel juist het streven van de burocrati- schen, economischen vorm. Om het even of het betreft een „Uberburokratisierte'' parti culiere trust of een staats-socialistische maatschappij. Men moet er zich derhalve voor waren het bedrijfsleven al te sterk te vermaatschappelijken, hetzij langs particu liere, hetzij van staatswege. Het einddoel van de nationaal-socialistische revolutie op economisch gebied moet zijn de vorming van een krachtige economische stand, welke niet alleen zichzelf beheert, doch ook onder het patronaat van den Staat zichzelf de econo mische wetgeving geeft. In dit verband keert de spreker zich tegen de overbodig horizon tale, economische en prijzentrust. Wanneer bijvoorbeeld de staat tenslotte ook de prij zen overal zou willen regelen, dan zou door de uitschakeling van het zelfwerkende prij- zenmechanisme ongetwijfeld ook het princi pe prestatie worden terzijde gesteld. In den tijd evenwel, dat men de onper soonlijke collectieve overeenkomsten zou wi'- len vervangen door vrije zelfgewilde, moet mn vooral teruggrijpen tot de moreele oer krachten, welke alleen dergelijke overeen komsten vermogen tot stand te brengen. In Duitsche landen wordt juist thans om deze dingen warm en ernstig geworsteld. Juist wij Duitschers moeten ons evenwel erbij hoeden voor de erffout van wederzijdsch wantrouwen, wederzijdsche minachting, Von Papen spreekt te Dortmund. (Dag. Overzicht.) Japansche verklaring onder de loupe. (Buitenland.) Staat van alarm in Spanje afge kondigd. (Buitenland.) In de Waalhaven te Rotterdam ie een roeiboot omgeslagen, waarbij 4 van de 9 inzittenden, allen Fran- schen, verdronken. (Binnenland.) De gearresteerde inzake den moord te Waspik heeft bekend de dader te zijn. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). welke nimmer meer krenkend was dan toen wij dezen of gene de nationale soliditeit be- strijde, waarop wij toch allen den natuur lijke aanspraak hadden. Spreker critiseerde in dit verband, dat Duitschers de Duitsche geloofsbeweging met scepticisme bezien. Tenslotte besprak spreker het feit, dat het den nadruk leggen op het politiek primaire er toe heeft geleid dat de nationaal-econo mische gedachte meer dan vroeger naar vo ren is gekomen. HET AFTREDEN DER SPAANSCHE REGEERING, Een presidentscrisis? De toestand, welke ontstaan is door het aftreden van de Spaansche regeering wordt als bijzonder ingewikkeld beschouwd. In goed ingelichte kringen, aldus een Duitsch telegram uit Madrid, heerscht een pessimis tische stemming. Het ontbreekt ook niet aan stemmen, die de crisis als een presidentscri sis beschouwen en het aftreden van Zamora onvermijdelijk achten. Opvallend is de hou ding van de katholieke pers en van den lei der van de katholieke volksactie, Gil Robles, die beide voor een nieuw kabinet-Lerroux opkomen, in plaats van zelf de macht te eischen, zooals nog Zondag bij de betoo ging in het Escorial geschiedde. In de Kamerzitting, waarin mededeeling gedaan werd van het aftreden van de regee ring heeft de monarchistische afgevaardig de Honorio Maura „Leve de koning!" geroe pen, wat lawaai en protesten van de repu blikeinen heeft uitgelokt. De staat van alarm afgekondigd. Voor geheel Spanje is de staat van alarm afgekondigd. Bomaanslag op Minister. Toen de Spaansche minister van binnen- landsche zaken gisteravond in het centrum van Madrid in zijn auto wilde stappen, werd een bomaanslag op hem gepleegd, die echter mislukte. Nadere bijzonderheden ont breken nog, doch bij den aanslag schijnt niemand te zijn gewond. NIEUWE GRONDWET IN OOSTENRIJK. Voor de afkondiging. Berichten in de Weensche bladen be vestigen het a.s. toetreden tot de regee ring van Starhemberg als vicekanselier en het a.s. overnemen van de portefeuil le van veiligheid door den tegenwoordi- gen vicekanselier Fey. De bijeenroeping van het parlement wordt verwacht te gen 30 April. In een enkele slotzitting aldus de bladen zal de Nationale Raad de noodverordeningen goedkeu ren, het concordaat ratificeeren en de regeering de volmachten verleenen voor de afkondiging der overgangsconstitu tie. Daarna zal het parlement ontbonden worden verklaard. De grondwet zal daarna op 1 Mei plechtig worden afge kondigd. Verder verluidt, dat de vereeniging van alle weerorganisaties en de samen smelting met het Vaderlandsche Front in de leidersvergadering van de Hei- matschutz is goedgekeurd. De pers deelt tenslotte mede, dat een amnestie voor politieke delinquenten op 1 Mei niet in de bedoeling ligt; wel ech ter wil men bij minder ernstige vergrij pen van proces tot proces gratie toepas sen. FAMILIEDRAMA IN LETLAND. Een jonge vrouw in Riga heeft achter eenvolgens haar man en kind doodge schoten en ten slotte zelfmoord gepleegd nadat zij de hoeve van haar schoonmoe der in brand had gestoken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1