Agenda t&Uwetttand £aatste éeücfitm Stad m Omgeving. Weec&edcht ONLUSTEN IN KOLENGEBIED. GEEN REVISIE VAN WALTERSHAUSEN. DE JAPANSCHE „MONROELEER". ONTPLOFFING IN EEN MIJN. DE ZWITSERSCHE DISCONTOBANK HEEFT HAAR LOKETTEN GESLOTEN. EXECUTIE TE MARSEILLE. EEN DOLLE KANNONNADE. Japansch—Chineesch incident. NEDERLAND—FRANKRIJK. Het Nederlandsche team. FRANKRIJK B.—NEDERLAND B. Het Nederlandsche elftal. ZITTING OOSTENRIJKSCHE NATIONALE RAAD. CORRESPONDENTIE. HIJ DIE SCHRIJFT HIJ BLIJFT, Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, (behalve Dinsdag), des avonds half 8, hoofdnummer Anna en Elisabeth (rom hoofdrollen Hertha Thiele en Dorothea Wieck. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag matinee. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer De Spookmijn (cowboyfilm), hoofdrol John Wayne. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De bewaarschool (La Maternelle), hoofd rol Madeleine Renaud. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Loulou maakt promotie (amusement), hoofdrol Lilian Harvey. Toegang boven 14 jaar. Maandag 30 April. 8 uur, dancing Harmonie, herdenking 25e verjaardag prinses Juliana door de Chr Oranjevereeniging. Dinsdag 1 Mei. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Ex- koning Peter, door Rott. Hofstadtooneel. 8 uur, Wapen van Munster, Verdronken oord, Mei-vergadering van de libertaire groepen; spreker C. Bonnet. Donderdag 3 Mei. 8 uur, gerei, kerk, Oudegracht, rede mr. H. Bijleveld over Het nat.-socialisme. In Amerika. In het mijngebied van Alabama, waar sedert 6 April wordt gestaakt, is de be trekkelijke rust plotseling verstoord. Bewapende benden die voor de helft uit negers bestaan, trekken door het gebied en steken de spoorbruggen in' brand. Het verkeer is in verband hiermede gestag neerd. De autoriteiten achten den toe stand critiek. Naar de „Nuernberger Zeitung" uit Frank fort meldt, zal het openbaar ministerie geen revisie aanteekenen tegen de vrijspraak in het Waltershausener moordproces. Ook is geen strafvervolging ingesteld tegen Frau Wer- ther. De Japansche minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat de verklaring omtrent de Japansche „Monroeleer", die zoo veel opzien heeft verwekt, officieel niet be staat. De richtlijnen der Japansche politiek zijn veeleer neergelegd in de verklaring, die drie dagen later is afgelegd. De ambassadeurs van Engeland en de Ver. Staten hebben schriftelijke mededeelin- gen in dezen zin ontvangen. Het betreft hier dus een antwoord op de vriendschappelijke diplomatieke stap, die door Engeland en de Ver. Staten is gedaan. Hedenmorgen heeft een ernstige ontplof- fling plaats gehad in een mijn te Leignt in Lancashire. Volgens een nog onbevestigd be richt, zijn 16 mijnwerkers om het leven geko men. Ongeveer 20 man zijn gewond. De red dingspogingen waren Maandagmiddag nog in vollen gang. Ong. 210 mijnwerkers be vonden zich in de mijn toen de ontploffing plaats vond. Tegen 10 uur waren 90 hunner geborgen. Men gelooft, dat koolmonoxyde is ontploft. In dezelfde mijn zijn in October 1932 19 man om het leven gekomen door het breken van een liftkabel. De Zwitsersche discontobank te Genève heeft vanmorgen haar loketten gesloten. De bank was reeds sedert eenigen tijd in moei lijkheden door de déconfitures van de Banc de Genève en zij zou worden gesteund door een subsidie van het Kanton Genève ter hoogte van 5 millioen frs. en hulp vanwege de bondsregeering ten bedrage van frs. 15 millioen. Gisteren heeft de staatsraad van Genève besloten de bank, met het oog op den slechten stand der financiën van het Kan ton, de door den grooten raad te Genève reeds gevoteerde som van 5 millioen niet uit te betalen. Het verluidt, dat ook de federale regeering de uitgetrokken som van frs. 15 mil lioen niet zal betalen, wanneer het kanton Genève zijn verplichtingen niet nakomt. Te Marseille werd Maandagochtend vr oeg een der meest gevreesde leden van de onderwereld van Marseille, Mau- cuer, door den beul terechtgesteld. Mau- cuer had in October 1931 een roofover val gepleegd op een postkantoor te Mar seille, waarbij drie ambtenaren werden gedood. Pas na twee jaren mocht de po litic erin slagen de daders te arrestee ren, van wie twee tot levenslangen dwangarbeid en de beide anderen, Mau- cucr en Joulia, ter dood werden veroor deeld. Het doodvonnis tegen Joulia werd veranderd in levenslange gevangenis straf, en wel omdat de veroordeelde zich tijdens den oorlog in het leger bijzonder had onderscheiden. China Press maakt bekend, dat bij Hoe- poekau (provincie Tiangsoe) twee Japan sche kannoneeibooten die op de rivier Kangsoe lagen onverwachts vuur gaven op de Chineesche kust. De kannonade duurde een half uur en heeft te Tsjangtsa een pa niek veroorzaakt HET NOENMAAL VAN DEN NEDERLANDSCHEN JOURNALISTEN KRING. Aan het noenmaal, dat het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring Za terdag 5 Mei aanbiedt aan den gezant der Unie van Zuid-Afrika, zal, op uitnoodiging van het Kringbestuur, ook worden deelgeno men door den heer F. M. L. baron van Geen in verband met diens aftreden als particubcr secretaris van H.M. de koningin. De heer van Geen heeft in laatstgenoemde functie gedurende een lange reeks van jaren bij vele gelegenheden op de aangenaamste wijze met de pers en haar vertegenwoordi gers amengewerkt. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Week van 9 tot en met 14 April 1934. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 590 000 ledon van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereen igingen in de week 9 t/m 14 April 1934 heeft bedragen 24 3 In de vorige verslagperiode (26 t/m. 31 Maart bedroeg het percentage 24 8; de werkloosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.5 In de overeenkomstige week van het jaar 1933 bedroeg de werkloosheid 26.8 Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 14 April 1934 in totaal 344919 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 329300 mannen. Hiervan waren werkloos 321758 personen, waar onder 311049 mannen. Op 31 Maart 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschreve nen bij een gelijk aantal organen 355822. Hiervan werkloos 331959 personen, waar onder 321114 mannen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is sedert 31 Maart gedaald met 10903, het aantal werkloozen met 10201. VERKEERSONGEVALLEN. Botsing tusschen wielrijders; één doode. Tijdens een hevige regenbui reed Vrijdag avond een wielrijder den Laarweg te Velp af, daarbij de rechterzijde van den weg hou dende, waar zich ten boomenrij bevindt. Onder deze boomen liep een drietal meisjes. Op hetzelfde oogenblik, dat de wielrijder met een flinke vaart de meisjes wilde passee- ren, naderde van de _ndere zijde de wiel rijder A. E., die echter- links hield, vermoe delijk om eveneens onder de beschuttende boomen te blijven Er ontstond een botsing tusschen beide wielrijders, waarbij E. zoo on gelukkig terechtkwam, dat hij met een ern stige wond aan het achterhoofd moest wor den opgenomen. Hij werd met een schedel breuk naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het slachtoffer is 37 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. Er waren 25 menschen in de bus en dezen lagen onder en boven elkaar en de onderlig gende waren begrijpelijkerwijze er erger aan toe, want die zaten met het gewicht van de andere boven zich gedeeltelijk in de modder van de sloot. Gelukkig is het water ter plaat se waar den auto lag niet doep, zoodat al len zich, nadat zij de ruiten hadden stuk ge slagen, naar buiten konden werken. De verwondingen bleken slechts van zeer lichten aard te zijn. De arbeiders zijn na eenigen tijd met een andere autobus van de zelfde garage naar Rotterdam terugge bracht. (Ongecorrigeerd.) DE MOORD TE HAELEN. Het gerechtshof te Den Bosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den koopman P. G. van R. uit Arnhem, die door de recht bank te Roermond wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf en wegens diefstal van een rijwiel tot 2 jaar gevangenisstraf was vrooraeeld. Van R. was ten latse gelegd, dat hij in den nacht van 7 op 8 October 1933 te Haelen H. Puts met een mes zoodanige steekwonden ïad toegebracht, in totaal een 20-tal, dat hij aan de gevolgen is overleden. De advocaat- feneraal had wegens den rijwieldiefstal jaar en wegens den doodslag 15 jaar ge- eischt. Het Hof veroordeelde hem voor beide delicten onderscheidenlijk tot 1 en 12 jaar gevangenisstraf. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. Door het vernielen van een ruit is in den afgeloopen nacht omstreeks half drie inge broken in de juwelierszaak van den heer P. J. Lenssen aan de Bergstraat te Roermond. De dieven namen voor een waarde van ongeveer duizend gulden aan horloges en tafelzilver mee. De heer L. was niet tegen inbraak ver zekerd. De Keuze-commissie van den K. N. V. B. heeft het elftal samengesteld, dat op Hemelvaartsdag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen Frankrijk speelt. Het team heeft dezelfde samen stelling als dat tegen België. De reserves zijn: van Male (Feijenoord), Pienter Be Quick), Prins (Stormvogels), B. J. Paauwe (Feijenoord), J. Mol (K.F.C), Bonsema (Velocitas), Mulders (Ajax). De Keuze-commissie van den K. N. V B. heeft het volgende B.-elftal samenge steld voor den wedstrijd tegen Frankrijk B., op Hemelvaartsdag te Rijssel; Doel: Pöttgens (Miranda). Achter: v. Diepenbeek (Ajax), Lelie veld (Vuc). Midden: v. Maren (Ado), Oprinsen (Noad), Graafland (H B S.). Voor: Vrauwdeunt (Feijenoord), S'ot (D.W.S.), Lagendaal (Xerxes), Schoe maker (Quick, Den Haag), Van Nellen (D.H.C.) Reserves: Veenendaal (Naaldwijk) Beekhuizen (D.F.C.), Schubert (Ajax) Dommering (Vitesse), Berg (Ado). HET AUTO-ONGELUK BIJ SANTPOORT. De toestand der gewonden Omtrent den toestand der drie gewon den bij het auto-ongeluk nabij Sant poort, die opgenomen zijn in het Antho- nius-ziekenhuis te IJmuiden, kan wor den gemeld, dat de 26-jarige mevrouw Prins het tamelijk goed maakt. Ook de 24-jarige mej. A.Sohl heeft een rustiger) nacht gehad en haar toestand is bevre digend. De toestand van de 2t-jarige mej. T. Sohl baart echter zorg. Heden middag om 12 uur was zij nog niet tot bewustzijn gekomen. STAKING IN DE MEUBELINDUSTRIE TE WADDINXVEEN. Het personeel van de meubelfabriek van de firma van Schaik en Berghuis te Waddinxveen is heden in staking ge gaan. Oorzaak van de staking is de aan gekondigde loonsverlaging met 3 cent per uur. De firma heeft de loonsverla ging de vorige week aangekondigd en zij wilde haar ook nog dezelfde week doen ingaan. De drie samenwerkende gezellenorganisaties in de meubelindus trie (moderne, r.k. en chr.) hebben de staking geproclameerd. De loonen in de meubelindustrie te Waddinxveen zijn lager dan die, welke in soortgelijke ondernemingen in andere streken van het land worden betaald. Het aantal gezellen, dat bij deze sta king betrokken is, bedraagt ongeveer zestig. De door de regeering benoemde presi dent dr. Ramek heeft de zitting geopend van het Oostenrijksche parlement. Dr. Ramek legde een verklaring af volgens welke de nationale raad de op 24 Maart onderbroken zitting hervat. De president constateert, dat de 72 mandaten der sociaal-democraten zijn vervallen. Op deze wijze omvat de nationale raad thans 91 afgevaardigden van wie 66 christelijk-socialen, 6 Heimat-blok, 9 Groot Duitschers en 10 landbonders. De afgevaardigde de rGroot Duitschers be toogt, dat onder de huidige omstandig heden de regeering geen anderen weg overblijft dan den bondspresident voor te stellen het parlement te ontbinden en onverwijld nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De pers wordt medegedeeld, dat zij de verklaring van de Groot Duit schers niet mag publiceeren. C. B. T., alhier.,Uit het schrijven van het jonge mensch hadden wij zelf reeds onze conclusies getrokken. De heer Verwer heeft de zaak thans voldoende recht gezet. Laten wij de persoon van den heer S. maar verder buiten beschou wing laten. Red. Alkm. Crt. EEN DIAMANTEN FEEST. Het echtpaar Jb. Blom, Rijksstraatweg 89, alhier, herdacht heden den dag waarop het door den echt werd verbonden. Zestig jaar in het huwelijksbootje te heb- >en gevaren is voorwaar geen kleinigheid. De heer en mevrouw Blom genieten beiden nog een goede gezondheid en zijn hoogelijk ingenomen met het feit, dat zij zoo vele jaren lief en leed met elkander hebben gedeeld. De heer Blom, die 82 jaar is (de bruid is 79) is afkomstig uit Warmenhuizen, waar lij zijn lang werkzaam leven de landbouw leeft uitgeoefend om vóór 16 jaar te Alk maar van een welverdiende rust te genieten. De dag van heden werd feestelijk in de fa miliekring doorgebracht, temidden van een schare kinderen en kleinkinderen. Vele bloemstukken, telegrammen en schrif telijke gelukwenschen getuigden van het me deleven door anderen met dit zeldzame leest, terwijl velen hun persoonlijke geluk wenschen kwamen aanbieden. Het diamantenpaar ook op deze plaats onze gelukwensch. GESLAAGD. Aan de technische hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs-examen vóór electro-technisch ingenieur de heer L. J van den Berg van hier. OPENING MUSEUM VOOR BLOEMBOLLENTEELT. Het museum voor Bloembollenteelt te Lim- men, ondergebracht in één der lokalen van de openbare lagere school, werd Zaterdagmid dag in tegenwoordigheid van zeer veel be langstellenden geopend. Onder de aanwezi gen merkten wij op den voorzitter en den secretaris van de Kamer van Koophandel uit Alkmaar, alsmede de directeur van de ge meente-plantsoenen te Alkmaar. Burgemeester Nieuwenhuizen sprak als ïoofd der gemeente een woord van welkom tot ailen, die voor de plechtigheid naar het mooie bloemendoip waren gekomen. In het bijzonder heette hij welkom den heer (relage, voorzitter van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, die het museum zou openen. Mede heette hij welkom hel bestuur van de afdeehng Limmen van Bloembollencultuur en de wethouders der gemeente. Spr. herinnerde er aan, dat vóór 2 jaar de ïeer Boschman, hoofd van de school en tum- bouwleeraar, zijn aandacht er op ves tigde, dat het van onschatbare waarde voor iet bloemboilenvak zou zijn, wanneer vroe ger in dat vak gebruikte a-'ike'en verzameld werden en voor het nageslacht weiden he waard. Waar een dergelijke verzameling in den lande niet bestond en ook spr. het belang er van inzag, kon spr. na overleg met de wet houders, den heer Boschman daarvoor een schoollokaal ter beschikking stellen De heer Boschman toog aan het werk en in samenwerking met de kweekers, krachtig gesteund door den heer van Stijgeren, ambte naar van den phytopatalogischen dienst, wist hij in korten tijd een collectie bijeen te bren gen, die vooi de toekomst van groote waarde kan worden geoordeeld. Deze collectie, keurig geregistreerd, geeft een beeld van het vak in den ouden tijd en de grooten vooruitgang tegenwoordig ver kregen. Spr. hoopte, dat vele vakgenooten het museum zullen komen bezoeken en schenkin gen zullen doen die uit een historisch oog punt bezien van belang kunnen worden ge acht. Alvorens de heer Krelage tot de opening overging, gat de heer Boschman een belang wekkende uiteenzetting, waarin hij het doei dat hij zich voor oogen had gesteld, belichtte De heer Bosch man stelde voorop, dat de mensch zijn arbeid niet slechts verricht ten voordeele en ten nutte van zich zelve maar dat die arbeid ook vaak van beteekenis blijkt te zijn voor de gemeenschap, zonder dat men zich daarvan bewust is, omdiat men niet altijd de beteekenis van zijn arbeid voor de toekomst kan overzien. Dergelijke arbeid is niet alleen door ge leerden, doch ook vaak door eenvoudigen in dit opzicht minder bedeelden verricht. Door arbeid, die tot heil van de maatschappij werc verricht, is de gemeenschap telkens op een hooger plan gekomen. Op cultuur-historisch terrein bestaan hiervoor voorbeelden te over Ook bij de bloembollenteelt valt op te mer ken, dat individueel verrichte arbeid, niet alleen het belang van de betrokkene ten goedie is gekomen, maar ook heeft gediend zeer veien, die een zelfden arbeid verrichtten of nog zullen verrichten. Kweekers en mannen van wetenschap wer ken hier samen en het zou jammer zijn, wan neer het nageslacht van de resultaten van dien arbeid niet op de hoogte zou zijn. Men bleef dan ook zonder begrip van. de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Meer eerbied voor dioor anderen verrichtten arbeid ligt dan ook aan de in richting van het straks te openen museum ten grondslag. Het museum beoogt ook, den door anderen verrichten arbeid dienstbaar te maken aan ons zelf en aan hen, die na ons komen. Spr. bracht dank aan den heer van Steyge- ren voor den hem verleenden steun in zijn werk. Dank bracht spr. ook aan B. en W. voor de beschikbaarstelling van het lokaal en aan allen, die hem in zijn werk hadden gesteund. Het museum bevat reeds thans 850 artike- en en spr. is blij, dat deze aan vernietiging zijn ontrokken. Spr. uitte den wensch, dat de verzameling in de jaren aan belangrijkheid zal winnen, dat velen het museum zullen steunen en dat ook latere geslachten den inge zette arbeid zullen voortzetten, opdat men uit de lessen van de historie het heden zal kunnen begrijpen en de toekomst, die vaak duister is, tegemoet zal kunnen gaan. De heer Krelage wees er op, dat Lim men in de bloemencultuur een van de oudste jlaatsen is, zoodat het geen toeval is, dat lier het historische museum ontstaan is. Spr. oordeelde het in hooge mate nuttig dat iets dergelijks tot stand kwam. Vaak kreeg hij den indruk, dat men niet precies op de hoogte is met de geschiedenis van de bollen- cultuur. Limmen is in deze cultuur minstens zoo oud als Hillegom en heeft dus zeker aanspraak op oude rechten. Om te weten hoe het bedrijf vroeger werd uitgeoefend kan dit museum veel nut stich ten. Spr. was daarom den heer Boschman dankbaar voor diens initiatief. Spr. oordeel de het voor de gemeente van veel belang te overwegen de zorg voor het museum op zich te nemen. Een wisselend bestuur van een vereeniging toch geeft niet zooveel waarbor gen voor de instandhouding er van dan een gemeentebestuur. Spr. hoopte dat uit dit kleine het groote gebouwd zou worden en was overtuigd, dat Limmen door het museum een waardevolle inrichting rijker was geworden. Hierna verklaarde hij het museum voor geopend. Alvorens het museum te bezichtigen bega ven de genoodigden zich naar den achter de school gelegen tuin van den heer Swart, waar de kweekers alle soorten tulpen heb ben geplant, welke tuin dient om het perso neel van de kweekers in het onderscheiden van de soorten te bekwamen, waarvoor jaar- 'ijks wedstrijden worden uitgeschreven. Deze tuin grenst aan uitgebreide bollen velden, die nog schitterden in een rijke kleu renpracht. Het museum mag inderdaad inte ressant genoemd worden. Naast veel lectuur vindt men er een verscheidenheid van ge reedschappen ondergebracht die voorheen ten dienste van de bollencultuur werden ge- oruikt, waardoor men wel den indruk krijgt, dat op dit gebied een belangrijke vooruit gang valt te constateeren. Wij toerden na de opening van het mu seum nog een poos door Limmen en genoten van de kleurenpracht der velden. Met nadruk raden wii onze lezers van den straatweg of tegenover het postkantoor de Kerklaan in te gaan en over de Dusseldor- perweg, weer naar den straatweg te wande len of te rijden. De schoonheid van het dorp zal vooral voor hen, die er oog voor hebben, spreken in de omgeving van de oude protestanten kerk, de omgeving van de oude protestantenkerk, van rijke bollenvelden. De ingewiiden weten, dat Limmen het bol- encentrum is. waar alle soorten gekweekt worden, zoodat ook daarom Limmen buiten gewoon belangrijk is. PESIE'S FAMILIEBAD „DE BERGERMEER". vele belangstellenden maakten Zater dagmiddag gebruik van de gelegenheid om de verbeteringen in oogenschouw nemen die de nieuwe exploitant van familiebad .,De Bergermeer" voor de richting heeft doen aanbrengen. De heer Pesie, wiens naam in de te het in- naar waarnemingen, verricht in den van 30 April. mor^ Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te De Bildt. 1 Hoogste barometerstand 771,1 mM i Hilsmyford. '6 Laagste barometerstand 728,3 mM t Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond 1 Mei: van Matige tot zwakke oostelijke tot noord* lijke, later wellicht veranderlijke wind- half tot zwaar bewolkt; aanvankelijk weinig i geen, later wellicht toenemende regen of o! weers kans; waarschijnlijk weinig verand* ring in temperatuur. Weeroverzicht. Het weerbeeld heeft weer een verwant karakter gekregen. Over IJsland heeft te de depressie sterk uitgediept; zij veroorzaaS storm over het zuidelijk gedeelte van ft eiland en Jan Mayen een harde wind ov« de Far ör en Schotland. Tegelijkertijd ont wikkelde zich over Noord-Spanje en Zuid- Frankrijk een depressie, welke storm over de Golf van Biscaye en noordenwind over Nor- mandië en Bretagne brengt. Zware regen is vooral in Zuid-Frankrijk gevallen. Perpig. nan tapte 55-, Biarritz 27- en Toulousse 26 mM. al. De hooge drukrug strekt zich van Ierland tot Finland uit, doch verliest wei iets aan beteekenis. Belangrijk voor den weerstoestand ten onzent is wellicht een da ling over de Oostzee-eilanden, die aanvanke lijk krimpenden wind kan veroorzaken. In hoeverre deze daling zich verder zal ont wikkelen is nog moeilijk te zeggen. In Duitschland bracht zij hier en daar zware onweersregens, Berlijn 35-, Breslau 18 mM. De temperatuur in het oosten is nog zeer hoog; ook over Frankrijk en Denemarken werd het nog warmer, terwijl over Scandi navië en plaatselijk over de Britsche eilan den de temperatuur eveneens een weinig steeg. maar dan met een Vulpenhouder uit let Vulpenhuis, Payglop 18. Profiteert nu ras het inruilaanbod van SWAN penhouders. VAN PUTIEN iOORIMEIJER, Pay* zwemwereld een goeden klank heett- hij is sinds vele jaren directeur v«iU« zweminrichting te Zaandam moèi. des morgens reeds een compliment in ontvangst nemen van den inspecteur van de Volksgezondheid, dr. Holleman, die de inrichting ideaal noemde en de hygiënische maatregelen afdoende, zoo dat het bad 12 Mei geopend kan worden, Zooals men weet beschikt dit zwem bad over 6000 M*. zwemoppervlakte. In het voorjaar is het daarin aanwezi ge water geheel weggepompt en de bo dem gereinigd. De boorden van het bad zijn 20 C.M. verhoogd, waardoor het mogelijk is ge worden het peil van het bassin 15 c.M. te verhoogen, waardoor het 15 c.M. bo ven het polderpeil ligt en het absoluut is uitgesloten, dat het polderwater in het bassin kan vloeien. Op een diepte van 50 M. is een nieuwe bron aangeboord, en dit water wordt met behulp van een electromotor 5 M. hoog boven de oppervlakte gevoerd en valt dan met een capaciteit van 60000 liter p. uur op een ingenieuze wijze over een oppervlakte van 60 MJ. bij wijze van een waterval naar beneden, waardoor het koude bronwater, alvorens in het b ,ssin te komen, een voorverwarming krijgt en van zuurstof wordt voorzien. De oude bron had een capaciteit van 20.000 liter per uur, zoodat de heer Pesie thans over de mogelijkheid van een wa- terverversching van 80.000 liter per uur beschikt, en dus dagelijks het water kan ververschen. Met behulp van een elec- trische motor is het ook mogelijk om in het water een kunstmatige strooming te verwekken, zoodat men thans in het bassin over prachtig helder zwemwater beschikt. Ook het terrein liet de heer Pesie ega- liseeren, terwijl achter de kleedhokjes een sportterreintje is aangebracht, dat evenals het zwembad onder leiding komt te staan van zijn zoon, die zoowel voor het zwem- als voor het sportonderwi)9 over de noodige bevoegdheden beschikt- De zwemsport beoefenend Ukmaar mag zich er over verheugen een derg®* lijke prachtgelegenheid in de onmidde - lijke nabijheid te hebben. Wij zijn ervan overtuigd, dat de heer Pesie in het a- seizoen zeker de noodige waardeerWB zal ondervinden. DE VEILIGHEIDSLAAN DER K.N.A.C. TE ALKMAAR. Zaterdag, den laatsten dag, boden zich 196 auto's voor de eerste maal ter keurii 8 aan. Hiervan verwierven 78 bij eerste ring de oranje-veiliglieidswimpel. a. Ter herkeuring boden zich een aantal ens aan, waaronder meerdere, die de w ,e agen afgekeurd waren. Van de herkeu., wagens werden 147 in het bezit van de ligheidswimpel gesteld. a]|e Wij mogen nog wel vermelden, dat wagens der firma S. Krom werden keurd en als bijzonderheid kan gemeld den, dat de heer Bakker, keurmeester autobussen in Noordholland, een <0- 10 jaar oud voorreed. Deze wagen w«

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2