Politieke onrust in Amsterdam. £ands ch Jxiut&ouw iUv K.u. Communisten tegen N.S.B.'s. Charges met sabel en gum mistok door de politie. Woensdag 22 Aug. S—10 uur n.m.: St. [Caecilia. Zondag 26 Aug. 810 u. non.: Excelsior. Zondag 2 Sept. 35 uur n.m.: Alcmaria [Victrix. Donderdag 6 Sept. 8—10 uur n.m.: Soli [Deo Gloria. Zondag 9 Sept. 35 uur n.m.: St Louis. LANGENDIJK. Vrijdagmorgen werd aan de veiling be kend gemaakt, dat er een nieuwe regeling voor de minimumprijzen der verschillende tuinbouwproducten was vastgesteld en betee- kent dit voor verschalende producten een ver laging. Voor de artikelen roode- en gele kool is de ophoudpnjs vastgesteld op 1 per 100 K.G., den voor deze verandering geldenden minimumprijs. Doch in tegenstelling met de vorige regeling wordt deze prijs niet uitbe- i ^3ar ontvanfft de tuinder 0.75 per De minimumprijs van de Deensche witte kool is vastgesteld op 0.70 per 100 K.G., terwijl de uitbetalingsprijs 0.50 per 100 K.G. wordt. Voor de gele- en Deensche witte kool is deze verandering nog niet van beteekenis, omdat de prijzen daarvan hooger zijn. De houders van roode kool echter hebben hier door weer een tegenvaller van 0.25 per 100 K.G. Zooals te begrijpen is, was dit geen mede- deeling, die met vreugde werd begroet. De minimumprijs van de uien is van 0.80 per 100 K.G. terugebracht op 0.60, terwijl er 0.40 wordt uitbetaald. Dat is dus eigen lijk een vermindering van de helft. Zal deze verlaging misschien in verband staan met het feit, dat er veel uien zijn ge zaaid op het land, dat niet met tuinbouw producten mocht worden bezet, zoodat een overproductie wordt gevreesd? vraagt men zich af. BEVERWIJK. De 4 hier gevestigde groenten- en fruit veilingen tot een vereenigd. In verband met de vele en groote vraag stukken welke zich bij de plannen tot vesti ging van een Centrale groenten- en fruitvei ling voordoen, is besloten de commissie wel ke deze zaak heeft te regelen te laten bestaan uit 2 bestuursleden van elke organisatie. Tot voorzitter is aangewezen de heer Klaas Tervoort, terwijl de heer W. de Groot, directeur van Kennemerland, als secretaris van de commissie is toegevoegd. Door de veilingen zijn tot leden dezer commissie benoemd. Voor de vrije veiling: R. M. A. Muyen te Noorddorp en E. Swierstra te Wijk aan Duin. Voor Kennemerland: I. P. Nijssen te Sant poort en J. v. Duinenvoorde te Heemskerk aan Duin. Beverwijksche exporteursmarkt: I. Docter en D. Tier beide te Beverwijk. Tuindersbelang: A. en Cchr. Duin te Be verwijk. De Eendracht: D. Kluft en Klaas Tervoort Op een der laatste door de commissie ge houden bijeenkomsten waren ook eenige vooraanstaanden bij de veilingen als advi seurs uitgenoodigd. KENNEMERLAND. Nog was ons vorige overzicht niet ter perse of de markt had een der nukken waar aan het tuindersbestaan onderhevig is. Er kwamen mooi weer, snelle groei, groote aan voer en lage prijzen. Doch dit jaar was het wel heel erg. Duizende kisten spinazie gin gen naar de belt, witlof gold zoo goed als niets en rabarber was bijna waardeloos. En dan hoort men telkens: worden de tuinders dan nooit wijzer? Waarom zaait men zooveel spinazie? Het moet vastloopen. Dat is inderdaad waar en zoolang de handel op het binnenland is aangewezen, is voorzich tigheid geboden. Of de waarschuwing zal helpen? We gelooven het niet, Alleen door inmenging der regeering zal men aan de ongebreidelde teelt paal en perk moeten stel len. Zooals we opmerkten, spinazie gold weinig 1625 cent per kist (inhoud 8 K G.) is voor de gelukkige, afwijkende kwaliteit is waardeloos. Rabarber werd ruim aange voerd en was voor een koopje te krijgen. De gelukkigen die mooie kwaliteit aanvoerden, kregen zoo lang de koopman wat kan ge bruiken 3-/ 5 per 100 bos, doch de massa ging voor 2—3 weg of was waar deloos. De aanvoer van witlof was buiten gewoon groot en de handel totaal kapot. Alleen le soort en voor beperkte kwantums gold nog 6—9 per 100 K.G., de massa bracht het niet verder dan 46 per 100 K.G 2e s. was zoo goed als waarde loos. De aanvoer van sla was ruimer en de kwaliteit beduidend beter, le s. sla was goed te plaatsen tegen loonende prijzen, die o.401.35 per kist of 27 6 50 per 100 stuks waren. Bloemkool, waarvan nog geen groot aanbod, was best te plaatsen en vrij hooge prijzen, nl. 25f 3d per 100 stuks. Radijs en raapstelen, waarvan uit de natuur, had geen .groote belangstelling. De prijzen bewogen zich van 1-50—7 J per 100 bos. Hetzelfde gold voor Selderie en pieterselie, de prijzen waren slechts 7 Zou 4 per 100 bos. Hoewel het koele weer remmend werkt was er toch al grooter aan voer van asperges en er komt meer teekening in de kwaliteit. De prijzen waren vrij goed nl. 40—50 voor le s. (dik wit) en 25 35 voor le s. (dik blauw). Andijvie was nogal in trek, le s. gold 46.50 per 100 stuks. Postelein, waarvan nog geen groote aanvoer, gold redelijk, de prijzen wa ren 80—90 cent per kist. Bospeen, welke beter in kwaliteit was, gold vrij goed, nl. 12—16 per 100 bos. De handel in aardbeien stond in het teeken van „gereser veerd". Er komt te veel voor de hooge prijs. Maar een prijs van 8—10 cent per doosje (inhoud 16 a 20 stuks) is weinig. De overige aanvoer onveranderde prijzen, alleen roode en gele kool was duurder, nl. 10—12 per 100 stuks, Reeds vóór drieën Zaterdagmiddag waren vele honderden communisten, c in de omgeving van het Centraal Station te Amsterdam bijeengekomen als gevolg van talrijke oproepen van comunistische zijde en van de Liga tegen het fascisme, om te demonstreeren tegen het fascisme en te protesteeren tegen de aan de N.S.B. verleende vergunning om in gesloten formatie van het C.S. naar het R.A.I.-ge- bouw te trekken. Om half vier begon het tumult. Een groepje van drie of vier N. S B.'ers liep toen nml. van het Stationsplein naar de brug bij de Martelaarsgracht, zooveel mogelijk de communistische groepen vermijdend. Zij waren echter reeds op gemerkt en werden op de brug door een grooten groep communisten aangevallen en mishandeld. Eén van hen liep een bloedneus op. Onmiddellijk schoten re chercheurs toe, die zich in grooten geta'e onder het publiek bevonden, om de aan gevallenen te ontzetten. Ook de beman ning van een op het Stationsplein bij het posthuis gestationeerd en politie auto kwam toegesneld en met sabel en gummistok werden de communistische betocgers uiteengeslagen. Op een gege ven oogenblik wierpen de betoogers met straatsteenen naar de politie (een deel van de trambaan bij bet Prins Hendrik plantsoen was nml. opengebroken), waarna nog herhaaldelijk gechargeerd en de menigte met geweld verspreid werd. Naar alle kanten stoven le betoo gers uiteen ,om zich dan weer op de hoeken der straten te verzamelen en van daar herhaaldelijk de politie scheldwoor den toe te schreeuwen. Weldra ver scheen assistentie van motorrijders, rui ters en nieuwe per auto aangevoerde de tachementen en er werd toen aan a'le kanten behoorlijk vrij baan gemaakt. Inm'dd-'" waren tusschen 3 uur 15 en 3 uur 51 op het CS. eenige extra treinen aangekomen met plm. 6 a 8000 deelne mers aan den landdag van de N.S.B uit Noord- en Zuidhoiland en Utrecht. Zij verlieten het station door den noorde lijken uitgang aan de De Ruyterkade. Geheel conform de instructies waren er geen vaandels of trommels of uniformen, slechts enkele vlaggen werden opgerold meegedragen. Om 4 uur zette de stoet zich in bewe ging, voorop liepen de heeren ir. Mus- sert (in sportcostuum en zonder hoed), Van Geelkerken en Tusenius. Men trok onder het westelijk viaduct door, via de Prins Hendrikkade naar het Damrak. Met motoren-met-zijspan reed de poli tie vooruit en daarop volgden ruiters, die vooral op de P. H. kade en op het Damrak herhaaldelijk tegen schreeuw ende en scheldende troepen commu nisten moesten optreden. De ruiters joe gen dan over de trottoirs en veegden on vervaard met hun lange gummistokken, die thans de sabels der ruiters vervan gen, den weg schoon. Ook in de stegen, welke op het Damrak uitmonden en in de Beurspassage moest de politie eenige malen met sabel en gummistok optre den. Er waren veel belangstellenden langs den weg, die vaak den heer Mussert met een armgroet of hou-zee-roep begroetten. Maar na het Damrak bleven toch be langrijke rustverstoringen achterwege. Op het Rokin en op de Keizersgracht heeft de politie nog een paar maal betoo gers moeten uiteenjagen, maar om 4 uur 50 bereikte de kop van den stoet in de beste orde het R.A.I.-gebouw. In de Hilligaertstraat hebben de rui ters wederom een paar maal tegen een opdringende menigte moeten chargeeren om voldoende vrij haan te krijgen en vervolgings ging de stoet door drie in gangen het R.A.I.-gebouw binnen ter bij woning van den gewestelijken landdag. Juist toen de eerste af deelingen het gebouw binnen waren, weerklonk op het trottoir van de Ferdinand Bolstraat te genover de R.A.I. de „Internationale". Onmiddellijk verdreven de politie-rui- ters het groepje zingende communisten, ook daarna moest hier nog een paar maal tegen joelende lieden krachtig worden opgetreden. Om 5 uur 20 waren de laatste rijen N.S.B.-leden binnen en direct daarna viel een zware onweersbui, waardoor het aantal nieuwsgierigen en communisten bij het R.A.I.-gebouw snel verminderde. Gedurenden den geheelen avond bleef de politie in de Ferdinand Bolstraat en omgeving op post; slechts nu en dan moesten colporteurs van de C.P.H., Ie O.S.P. en de Liga met hun aanhang ver jaagd worden. Na de bijeenkomst der N.S.B, De vergadering van de Liga en de C.P.H in de Damantbeurs, welke door 1200 personen bezocht was, eindigde omstreeks 9 uur 15, waarna een deel der bezoekers naar de Ferdinand Bolstraat bij het Corn. Troostplein trok Daar stonden reeds duizenden lieden, die, toen om 10 uur de bijeenkomst van de N.S.B. eindigde, begonnen op te dringen en bet verkeer te stremmen. De politie was toen genoodzaakt herhaaldelijk te chargeeren, de politiemacht was tot de maximum-sterk'e opgevoerd. Om even na tienen zette de eerste stoet N S B ers, bestemd voor het C.S-., zich in beweging. Nauwelijks was de kop onder weg, of de communisten begonnen te schreeuwen, schelden en op te dringen, zoodat de politie wederom ruim baan moest maken, ook in de zijstraten, waar met steenen werd gegooid. Tegenover het Corn. Troostplein kreeg een inspec teur van politie een stomp in het ge zicht, hij wist echter den dader te grij pen, die hem „moordenaar" toeriep. In de Jan Steenstraat bij de Ferdinand Bolstraat moest opnieuw krachtig wor den opgetreden, want hier nam het pu bliek een zeer vijandig© houding «an en er werd zelfs uit de ramen met bloem potten naar de politie geworpen. Met de blanke sabel werd gechargeerd en zoo afdoende bleek dit politie-optreden te zijn, dat daarna de communistische actie volkomen ineenzakte. Er kwamen verder geen incidenten voor en ongestoord kon de stoet het Centraal Station bereiken, vanwaar men tusschen 11 en 12 uur met de extra-trei nen vertrok. De stoet van 2 3000 man, bestemd voor Utrecht, ging om 10 uur 30 van de R.A.I. weg en bereikte ongehinderd en zelfs zonder belangstelling langs den weg!! 't Weesperpoortstation; slechts op den hoek Ferd. Bolstraat en Ceintuur baan moest een volksmenigte verdreven worden. Tegen twaalf uur kon de politie uit aHe deelen van de stad inrukken. BOND SPOORWEGAMBTENAREN Jaarvergadering bij Krasnapolsky. In de benedenzaal van „Krasnapolsky" is Zaterdag de jaarvergadering geopend van den Bond van Ambtenaren bij ae Nederland- sche Spoorwegen (B.A.N.S.) De voorzitter, de heer J. H. Lijfering, sprak de hoop uit, dat deze vergadering zal kunnen dienen, om den band tusschen de spoorwegmannen nauwer aan te halen en hun belangen te behartigen. Sprekende over de loonpolitiek der spoor wegen, zeide spr., dat het spoorwegpersoneel heel wat meer offers heeft moeten brengen dan anderen. Uit de belastingstatistieken blijkt, dat de verlaging zelfs in vele gevallen meer dan 50 bedroeg van die van de ove rige personeelen in overheidsdienst. Spr. ver zette zich met alle kracht tegen de nieuwe, door den minister van waterstaat aangekon digde loonsvermindring. Het ledental op 27 April bedraagt 3450. Alle afdeelingen, be halve Assen en Coevorden, waren vertegen woordigd. Aan het einde van de morgenzitting kwam de begrooting ter sprake, terwijl na de pauze de besprekingen werden voortgezet. In felle bewoordingen keerde zich een vertegenwoor diger van Utrecht tegen het drukken bij onge organiseerden. waardoor volgens spr. in de eerste plaats ae typografen getroffen worden, iets wat een vakbond niet voor zijn verant woording mag nemen. Met een klein aantal stemmen tegen werd een voorstel tot verlaging van de salarissen van het kantoorpersoneel verworpen. Na goedkeuring van de begrooting ging men over tot bespreking van het jaarverslag over 1933, waarbij o.a. de kwestie Van de herhaaldelijke loonsverlagingen ter sprake werd gebracht en de af deeling Utrecht de houding van het hoofdbestuur laakte. Nieuwe voorzitter. Ten slotte werd de candidaatstelling voor het voorzitterschap 'besproken. Zij bracht on der de aanwezigen zooveel beroering, dat door de zeer langdurige en heftige discus sies men Zaterdagmiddag niet tot stemming kon overgaan. Gistermorgen werd de jaarvergadering voortgezet. Men begin met de Zaterdagmid dag onderbroken discussies over de candi- daten voor het voorzitterschap. Tenslotte werd, na zeer uitvoerige bespre kingen de heer R. Verdam te Nijmegen ge kozen. De vergadering herkoos daarna tot leden van het hoofdbestuur de heeren J. H. Peters, H. Borema, A. van der Heyd en L. N. Zwaan. De heer Schepers richtte het woord tot den scheidenden voorzitter, die om gezondheids redenen bedanken moest. Vijf jaar lang heeft de heer Lijfering het voorzitterschap be kleed, terwijl hij vóór dien tijd reeds sinds jaren allerlei bestuursfuncties vervulde. Zelfs voordat de B.A.N.S. was opgericht en de spoorwegambtenaren in verschillende catego rische bonden waren georganiseerd, bekleed de Lijfering reeds een plaats in het organisa tieleven. Daarna bood de heer Peters den scheiden den voorzitter een schermerlamp, een tafel en een fauteuil aan, terwijl hem reeds eerder kleine huldeblijken waren gegeven. Tenslotte voerde de oud-voorzitters Bloot- hoofd en Balkestein en de heer Moskerwel het woord. Daarna dankte de heer Lijfering voor de hem gebrachte hulde en zei met na druk, dat, hoe diepgaande de zakelijke mee- ningsvrschillen in de B.A.N.S. ook mogen zijn, deze de onderlinge vriendschapsbanden en collegialiteil nooit mogen breken. De Ned. Spoorwegen en de acht- urendag. In de middagzitting werd besloten, de jaarvergadering in 1935 te houden in Heer len. Na de behandeling van een aantal voor stellen en amendementen kwam een voorstel van de afd. Breda in behandeling, dat luidde: „Het H.B. voere zoo mogelijk dit jaar een krachtige actie om te komen tot invoering van den achteurendag, aangevuld met een amen dement, dat inhield „een vrijen Zaterdagmid dag op die bureaux, waar die mogelijk is Daarna kwam een reeks voorstellen ter be spreking van de instelling van een bedrijfs- raad voor het bedrijf der N. S. Men besloot, dat dit onderwerp door het hoofdbestuur grondig zou worden bestudeerd en in de herfstvergadering van dit jaar aennittef be sproken zal worden. Daarna kwamen voorstellen inzake de clas sificatie ter sprake en werd een motie aange somen, gelanceerd door de afdeeling Alk maar, waarbij geconcludeerd werd, dat de „zeer verouderde standplaatsindeeling door de zich snel wijzigende economische omstan digheden op geen enkelen grondslag meer steunt, terwijl uit het d.d. 6 Jan. '30 door de classificatie-commissie voor het spoorwegper soneel uitgebrachte rapport blijkt, dat deze commissie zich niet competent acht een objec tief juist of zelfs maar een de juistheid bena derende klasse-indeeling te maken; het hoofd bestuur wordt verzocht bij de a^. besprekin gen betreffende de herziening van het R.D.V., krachtige pogingen te doen, het daarheen te leiden, dat ten aanzien van de klasse-indee ling van de standplaatsen voor spoorweg en rijkspersoneel eenvormigheid kome, zulks in overeenstemming met de gedragslijn, welke tot 1 Januari 1926 steeds is gevolgd". Inzake de positie der lagere ambtenaren besloot de vergadering, dat het hoofdbestuur in overleg met de vakgroepisbesturen zoo spoedig mogelijk een buitengewone vak groepsvergadering zal schrijven, ter vaststel ling van wenschen en looncijfers, de verschil lende categorieën betreffende. Tenslotte werden nog eenige voorstellen inzake het pensioen- en werkloozenfonds be sproken, medische hulp e.a. Daarna sprak de heer Lijfering het slot woord. POGING TOT DOODSLAG. Daad van een dronken persoon. Gistermiddag om kwart over vier ver voegde zich zekere B. aan de woning van Van der Wiele aan den Kasteelweg te Eind hoven. B., die onder invloed van sterken drank was, trachtte ruzie te zoeken met v. d. W. Deze was hiervan echter niet gediend en verzocht B. zijn woning te verlaten. B. vol deed hier aan en zei bij het weggaan: „Je gaat er toch aan". Even later kwam hij op de achterplaats van de woning van v. d. w. terug, trok een mes, waarmee hij v. d. W. een steek in het hoofd gaf. Deze had nog de kracht om een schop te pakken, waarmede hij zijn aanvaller op het hoofd sloeg. De politie werd gewaarschuwd en B. werd in arrest gesteld wegens poging tot doodslag. De verwondingen van den aanvaller en den aangevallenen zijn niet van ernstigen aard. KNOEIERIJEN MET REGEERING S- GRAAN. De verwachting, dat nog meer personen betrokken zouden zijn bij de knoeierijen met regeeringsgraan gepleegd door een graan handelaar uit Sliedrecht werkzaam bij de graan-inzameling in Zuid-Holland en door een molenaar uit Oud-Beierland, is reeds be waarheid, aldus het Hbld. De politie heeft verscheidene landbouwers verhoord. Een boer uit Mijnsheerenland en één uit Maaswaal, die de leveringen van tarwe hadden gedaan, zijn gearresteerd. Bij deze twee arrestaties zal het waarschijnlijk niet blijven. KONINKLIJK BEZOEK AAN HARDERWIJK. Zaterdagmiddag bracht de koningin, ver gezeld van prinses Juliana, een bezoek aan Harderwijk ter bezichtiging van de nieuwe havenwerken. De vorstelijke bezoekers wandelden onder geleide van den burgemeester langs de ha vens en het in den afgeloopen winter aange legde strand. H. M. bezocht een der vis- schersschuiten en had een onderhoud met den visscher C. Klaassen, voorzitter van de vis- scherij-vereeniging, aie de belangen van de door de afsluiting der Zuiderzee gedupeerde visschers voordroeg. Vervolgens bezichtigden de hooge bezoekers de raadszaal en de oud heidkamer ten stadhuize. Alvorens naar Het Loo terug te keeren, werden de eendenhouderijen aan den Paral lelweg, ondernemingen voornamelijk van vroegere visschers, in oogenschouw geno men. Hoewel het bezoek pas des morgens bekend werd, waren duizenden, ook uit de omgeving aan de haven aanwezig. EEN-MEI-VIERING. De directie der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft op alle aanvragen om ver lof op 1 Mei afwijzend beschikt. PARTICULIER SECRETARIS VAN DE KONINGIN. Eervol ontslag baron van Oeen. Met ingang van 1 Mei a.s. aan F. M. L baron van Geen, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als H. M particulier secretaris, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten in die functie gedurende een reeks van jaren aan H. M. en hoogst derzelver huis bewezen. Hij is met ingang van dien datum benoemd tot Kamerheer in buitenge wonen dienst. In de plaats van baron van Geen is be noemd H.M. kamerheer in buitengewonen dienst C. S. Sixma baron Van Heemstra, on der bepaling, dat de in functietreding zal plaats hebben op een later te bepalen datum De nieuwe benoemde is op 27 Nov. 1879 te Leeuwarden geboren, waar hij de lagere school en de R. H. B. S. doorliep. Uit de vier de klasse ging hij over naar de Koninklijke Militaire Academie. Na volbrachte studie werd hij in 1901 officier bij het wapen det huzaren. In 1912, toen de heer Colijn minister van oorlog was, heeft baorn van Heemstra als eerste luitenant een reis gemaakt naar Ne- derlandsch-Indië, China en Japan en is hij over Siberië teruggekeerd. Na zijn terug komst werd hij met ingang van 1 Januari 1913 benoemd tot ordonnans-officier van de koningin. Tijdens den oorlog was hij eerst ter beschikking van den commandant van het veldleger, daarna gedetacheerd bij de inspec tie der marechaussee en eindelijk bij den gene- ralen staf als officier voor speciale diensten. In 1916 werd hij ritmeester en nam hij ontslag als ordonnans-ofifcier. In 1920 ver liet hij den militairen dienst als reserve majoor voor sp>eciale diensten bij den gene- ralen staf. Het jaar daarna vestigde hij zich te Sassenheim, waar hij tot 1925 heeft ge woond. Na het overlijden van jhr. mr. Roël] in 1925 werd baron van Heemstra benoemd tof particulier secretaris van de koningin-moe der. Baron van Heemstra is voorzitter van het bestuur van Oranje-Nassau's Oord en is on langs benoemd in het college van regenten van de Koningsschool te Apeldoorn. Baron van Heemstra is bij geen politieke partij aangesloten. DE TWENTSCHE KANALEN. De minister van waterstaat heeft aan de N.V. Aannemings Mij. voorheen Hillen en Roosen en Betonbouw „Trio" te Amsterdam opgedragen, het maken van een schutsluis, gemaal, twee viaducten en eenige panden van Eet Twenthekanaal, alles nabij Hengelo, voor de somma van 974.500. Hillen en Roosen-Trio hebben daar reeds in uitvoering, de grondwerken voor de sluis te Delden, de tusschen Hengelo en Delden liggende kanaalpanden en de werken voor den onderbouw van de sluis te Hengelo. Al deze werken moeten voor of op I Octo- ber 1935 gereed zijn, zoodat van dien datum af Hengelo toegankelijk zal zijn voor de groote binnenvaartschepen. NEDERLAND NAAR DE BELGISCHE WERELDTENTOONSTELLING. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr- Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den commissaris-generaal van de Brusselsche. wereldtentoonstelling 1935, de officieele deel neming van Nederland aan de tentoonstel ling aangekondigd Reuter seint dat de commissaris-generaal onzen gezant heeft verzekerd, dat ae beste plaats voor Nederland blijft gereserveerd. LEENING AMSTERDAM NIET - VOLTEEKEND. Bij de Vrijdag gehouden emmissie is voor een belangrijk bedrag op de 4J4 Amster- damsche leening ad 10 mill. ingeschreven, doch zij is niet geheel volteekend, zoodat de inschrijvingen ten volle worden toegewezen. DEVIEZENSMOKKELAARS VERRADEN. Zij waren tot de smokkelarij aange spoord door een uitgeweken Duit- o scher, die hen daarna verried. De politie te Amsterdam heeft zich den laatsten tijd bezig gehouden met het doen en laten van een uitgeweken Duitschen advocaa*, zekeren Samter. Hij scheen er zijn werk van te maken lieden tot deviezensmofckelarij over te halen en hen dan bij de autoriteiten te Berlijn te verraden. Op die manier zouden reeds een paar Nederlanders in Duitschland gearresteerd en veroordeeld zijn. De politie kon echter tot nu toe geen voldoende termen vinden om tegen Samter op te treden, maar klaarblijkelijk werd hem toch de bodem te heet onder ae voeten, want hij heeft dezer dagen Amsterdam en ons land verlaten. VERRADERLIJK SCHOT. De veldwachter van 's Graven- zande ernstig gewond door een schot in den rug, gelost door een baldadige. Vrijdagavond heeft een 29-jarige man te 's-Gravenzande op den 26-jarigen gemeente veldwachter van Eendenberg geschoten Zwaar gewond is v. E. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. De getroffene was na sluitingstijd van de café's met zijn collega C. Landsman op sur veillance gegaan. Toen zij zich in de Lange- straat tusscnen Gasthuislaan en Monster- scheweg bevonden, passeerden eenige balda dige jongelui, die wat luidruchtig waren. Veldwachter L. keek om, teneinde den jon gens een reprimande voor hun luidruchtig heid te geven. Op hetzelfde oogenblik be merkte hij, dat de bovenbedoelde 29-jarige man achter hen aan liep en op een afstand van 15 tot 20 Meter bleef volgen. L. schonk daaraan geen verdere aandacht, totdat plot seling een schot weerklonk. De beide veld wachters draaiden zich om, waarbij Van Eendenberg nog vroeg: „Wat doe jij voor onzin?", omdat hij dacht dat de man van een alarmpistool gebruik maakte. Direct daarop voelde hij echter een stekende pijn en riep zijn collega toe: „ik ben geraakt". Landsman bracht het slachtoffer naar de woning van een geneesheer. Tijdens dit vervoer had hij nog gelegen heid op te merken, dat de dader in een slop gevlucht was. Terwijl de dokter de eerste geneeskundige hulp verleende, zette Lands man het onderzoek naar den dader voort Het spoor leidde van het slop in de richting van de Gasthuislaan en toen de veldwachter zich daar bevond, klonk een tweede schot, doch wegens de duisternis mocht het den veldwachter niet gelukken, den verdachte te arresteeren. L. waarschuwde onmiddellijk den chef van politie en den burgemeester van 's- Gravezande. De gewonde was inmiddels per ziekenauto naar bet ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd, waar door operatief ingrij pen de kogel verwijderd werd, die ter hoogte van den linkerlong het lichaam was binnen gedrongen. De verdachte was uit 's-Gravezande af komstig en werkzaam bij een drukkerij al daar. Nog in den loop van den nacht heeft de O. zich aan het bureau van politie in de Prinse straat te Den Haag gemeld en den dienst- doenden inspecteur volledig omtrent zijn daad ingelicht. Hij verklaarde het wapen, waarmede de daad is geschied, in het water te hebben geworpen. INBREKERS ONTKOMEN. Drie veldwachters zaten op hen te wachten. Vrijdagnacht is een poging gedaan in *e breken in de coöperatieve zuivelfabriek te Warga. Eenige nachten geleden was 'n stuk uit het dak gezaagd, doch er weer in gelegd. In verband met deze voorbereidingen, welke waren ontdekt, werd de fabriek nu extra sterk bewaakt. Twee veldwachters wachtten in het kantoor de dingen af, die zouden ko men, terwijl één veldwachter buiten surveil leerde. De inbrekers plaatsten een ladder tegen de fabriek. Bij het opklimmen daarvan liet een van hen zijn electrische lantaarn schijnen in het kantoor en ontdekte toen de beide veldwachters. Eén van deze trok zijn revol- ver en schoot door de ruit op den inklim- mer. Het schot miste. Een jacht op de beide vluchtenden werd ondernomen; een achttal schoten werd gelost op de inbrekers, doch zij wisten in de riching Leeuwarden op hun rij wielen te ontkomen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5