Een vrouw straalt licht uit. JUovUiciaal Hieuw £uchtoaact iBuitenland JUchtsza&en VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Cherchez la femme. ROOVERSBENDE IN OOST- GRONINGEN GEARRESTEERD. Nog meer aanhoudingen te wachten. LANDDAG N.S.B. VERKEERSONGEVALLEN SCHAGERBRUG. Uiterst merkwaardig verschijnsel. DE NIJENRODE-ZAAK, Mr. Kappeyne over getuige Koning. Gisteravond is op het marktplein te Dedemsvaart de 23-jarige Koop Kooiker door den eveneens 23-jarigen J. Smit uit Zuidwolde tijdens een vechtpartij met een mes ernstig gestoken. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp ter plaatse was, mocht het niet gelukken K. in het leven te houden. 'Eenige uren na de vechtpartij is hij over leden. De oorzaak van deze vechtpartij was gelegen in het feit, dat Smit verkeering had met een meisje van het Ommerkanaal. De verslagene K. keurde dat niet goed en daar over bestond reeds geruimen tijd een zeer ge spannen verhoudingen. Waarschijnlijk is S. door K. opgewacht. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Deze staat overigens zeer gun stig bekend. De marechaussee te Winschoten heeft een goeden slag geslagen met de hand te leggen op een bende, die vermoedelijk debet is aan de meeste inbraakjes en kleine diefstallen, die in den laatsten tijd in de stad en omgeving zijn gepleegd. Geen rijwiel, dynamo of fietstasch was de afgeloapen dagen veilig en het aantal aangiften van deze diefstallen was legio. Ten slotte mocht het de marechaussee gelukken een 15-jarigen knaap te be trappen op het stelen van een rijwiel. Het verhoor van den knaap leidde tot verrassende resultaten en spoedig zaten vijf personen achter slot en grendel, on der wie drie schippers, vader en twee zoons, een scheepsjager uit Vlagtwedde en een voorwerker bij de Ned. Hiede- maatschappij uit Oosterhesselen. Na een langdurig verhoor bekende dit vijftal betrokken te zijn bij een groot aantal diefstallen en inbraken, in Oostelijk Groningen gepleegd. Zoo kwamen onge veer 20 grootgre diefstallen, inbraken enz. aan het licht. Een groot aantal ge stolen voorwerpen, rijwielen, "rijwiel- onderdeelen, jaaglijnen en andere scheepsbenoodigdheden, kruiwagen manufacturen enz. werden in beslag ge nomen. Vele voorwerpen waren uit on beheerd staande auto's gestolen. Een van de verdachten reed bij zijn rrestatie op een' gestolen fiets. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Meerdere ar restaties worden nog verwacht. SANEERING VAN HET VLEESCH- EN VLEESCHWARENBEDRIJF IN ONS LAND. Door de commissie van overleg, samenge steld uit den Ned. Slagershond, den Ned r.k. Hanzebond van slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den vleeschhandel is een plan ontworpen tot ordening en sa neering van het vleesch- en vleeschwarenbe- drijf in ons land. Alle groepen, die op eeni- gerlei wijze met deze bedrijven in verband staan, zijn in het plan betrokken en zelfs is niet verzuimd de regeerings-crisis-centrales in het plan op te nemen. Uit meerdere voorbesprekingen is geble ken dat het plan van genoemde commissie bij alle betrokken groepen gunstig is ontvan gen, waarvan deze C. v. O. het initiatief nam tot het beleggen van een vergadering in het jaarbeursgebouw te Utrecht, welke vergade ring Donderdag 26 dezer plaats vond. Tijdens de vergadering werd een studie- en werkcommissie benoemd, die tot taak krijgt over te gaan tot het stichten van een centraal orgaan, dat de ordening en saneering, vol gens het in het plan vastgelegd schema, ter hand zal moeten nemen. CONTIGENTEERING VAN VEEKOEKEN. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat in het K.B. tot contin- genteering van den invoer van veekoeken een bepaling is opgenomen, waardoor de moge lijkheid is opengehouden op de contingenten waarop de importeurs aanspraak kunnen maken datgene in mindering te brengen het geen door hen gedurende de vorige contin- menteeringsperiode boven het hun toekomen de wettelijke contingent is ingevoerd. gen zich voortaan belasten met de verzor ging van het programma op de plaats van aankomst. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kam loonbedienden hield gister te Amsterdam een buitengewoon congres, ter vervulling van de door het overlijden van den bondsvoor zitter G. J. A. Smit Jr. ontstane vacature. Gekozen werd de heer W. Brouwer Jr., tot dusverre bondssecretaris. In de open- komende functie van secretaris werd ge kozen de heer H. J. Meyer, tot dusver voor zitter van de afdeeling Amsterdam. L. F. BENSDORP. f In den ouderdom van 81 jaar is te Leeuwarden overleden de heer L. F. Bens dorp, een der oprichters van de Cacaofabrie ken Bensdörp en Co. te Amsterdam en Bussum. De heei Bensdorp, die op jeugdigen leeftijd aan deze firma werd verbonden, heeft de fa briek tot grooten bloei gebracht. Hij was dertig jaar raadslid te Bussum, welke gemeente hij tien jaar geleden, toen hij zich uit de zaken terugtrok, heeft ver laten. KINDEREN MET DEN TREIN. Nieuwe voordeelige bepalingen van de Spoorwegen. Naar wordt medegedeeld zullen met in gang van 15 Mei a.s. ingrijpende veranderin gen aangebracht worden bij de Nederland- sche Spoorwegen voor wat betreft het ver voer van gezelschappen kinderen. Niet alleen zal het uitstapjesbedrijf voor reizen op één dag heen en terug voor afstanden verder dan 50 K.M. met 50 pCt. verlaagd worden en zal aan meer geleiders vrij vervoer ver leend worden, doch ook zullen de Spoorwe NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIG HEID. Gistermorgen is de landbouwer J. L., wo nende te Leur, door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. De man wilde een beitel van een nieuw heft voorzien en had dit daartoe in warme sintels heet gemaakt. Om steun te krijgen drukte hij den beitel te gen zich aan en wel met zulk een kracht, dat de beitel, die 1 Yt c.M. breed was, in het lichaam drong met het gevolg dat deze door de ribben het hart raakte en de man binnen enkele minuten aan verbloeding overleed ONGELUK IN CIRCUS AMAR TE LEIDEN. Arliste valt van trapeze. In het circus Amar, dat Vrijdagavond te Leiden zijn eerste voorstelling gaf, is een ernstig ongeluk gebeurd. De 32-jarige artiste B. A. is, toen zij bezig was trapèzetoeren te verrichten, van een hoogte van acht Meter naar beneden gestort. Een dokter, die in het circus aanwezig was, verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis werd overgebracht. Dfe vrouw bleek zware inwendige kneuzingen te hebben opgeloo- pen. Haar toestand is ernstig. Eenige jaren geleden is haar reeds een ongeluk overkomen, waarbij zij een nier scheuring kreeg. Het vermoeden bestaat, dat zij Vrijdagavond door het optrekken van het lichaam bij het trapèzewerk wederom een in wendige scheuring heeft gekregen. In het R. A. I. gebouw te Am sterdam. De groote gewestelijke landdag, waarvoor groote drommen deelnemers van verschillen de plaatsen aankwamen, heeft Zaterdagmid dag plaats gehad. De groote zaal van het R. A. I.-gebouw bood een ongewonen aanblik. Aan de span ten waren rood-zwarte doeken gehangen en oranje-blanje-bleu-vlaggen, ter gelegenheid van den eersten gewestelijken landdag in de hoofdstad. In het midden was een podium opgericht met rood-zwarte en oranjedoeken en het borstbeeld van de koningin. Een groot aantal leden van de N.S.B.die op straat met hun jaskragen omhoog hadden geloopert, droeg zwarthemden. Ook waren er vele meis jes in zwarte blouses. In de zaal heerschte veel uiterlijk vertoon van weerbaarheidsafdeelinges met vaandels De vaan del Wacht stelde zich om het podium op. Ondanks den toevloed van eenige duizen den heerschte er uitstekende orde. De Am sterdammers zaten dan ook reeds, toen de niet-Amsterdammers onder luid hou-zee- geroep tallooze vlaggen dragende binnen kwamen. Onder hen waren ook eenige mijn werkers uit Limburg met lampjes. Om ruim halfzes trad onder fanfarege- schal, begeleid door een speciale wacht de algemeene leider ir. A. Mussert binnen. In de zaal klonk een daverend houzee-geroep, dat zich herhaalde, toen de heer Mussert op het podium kwam. Ir. Mussert spreekt. Hij herinnerde er aan, dat in Januari 1933 op den eersten landdag in Utrecht 600 deel nemers waren; in October in Utrecht waren er 6000 deelnemers en thans zijn er 12.000 Deze bijeenkomst, zoo ging hij voort, is een bewijs van de groote kameraadschap on der de leden der N.S.B. Het tweede belang rijke feit dezer meeting is, dat wij Amster dam laten zien, wat wij zijn. De tijd, dat het R. A. I.-gebouw aleen maar beschikbaar is voor het marxisme, is voor goed uit. Wij heb ben door de straten van de hoofdstad gemar cheerd zonder muziek, zonder banieren en zonder uniform. Omdat dit alles verboden is Maar wij gevoelen ons niet vernederd, want wij worden gedragen door onze idealen, welke niemand ter wereld ons kan afnemen. De schuld daarvan ligt niet in Amsterdam, maar in Den Haag, waar ook de schuld ligt van Cura^ao en van De Zeven Provinciën. Al deze smaad zal worden uitgewischt. Met zijn bekende handbeweging maakte Mussert een einde aan de langdurige ovatie. Daarop werd een couplet van het Wilhel mus gezongen, terwijl in het midden der zaal een enorme rood-wit-blauwe vlag werd neer gelaten. De eerste spreker was ds. G. van Duyl, die de figuur teekende van Erich Wichmann, den overleden eersten strijder voor een nieuw fas cistisch Nederland. Auto aangeboden aan ir. Mussert. Vervolgens bood ds. Van Duyl ir. Mussert namens den kring „Het Gooi" een auto aan in het belang van de beweging. Namens de jongeren van Amsterdam werd den heer Mussert een vulpen overhandigd Vervolgens sprak de heer G. F. Vlekke over den komenden tijd. De heer C. van Geelkerken, die evenals de heer Mussert bij besluit van de Staten van Utrecht zijn ontslag had gekregen, kondig de den dag aan, dat heel Amsterdam de N. S. B.-ers met gejuich zal binnenhalen. Bij Marchant en dergelijke oude parlemen tariërs heerscht weemoed. Zij zeggen, dat de parlementaire democratie gered moet worden maar zij moet vergaan. Onder daverend applaus zeide spr., dat er bij de_ volgende verkiezingen meer nationaal- socialisten in de Kamer komen, dan mr. Mar chant lief zal zijn. Nadat de tot aftreden gedwongen burge meester van Amstenrade (L.) graaf Mar- chant d'Ansembourg had gesproken over de eenheid van het volk als grondslag van den nationaal-socialistichen staat, voerde ten, slotte ir. A. Mussert het woord over den. strijd der N. S. B. Ir. Mussert over „Onze Strijd". Eerst deelde spr. mede, dat een telegram van hulde werd gezonden, namens de 12.000 nationaal-socialisten in het R. A. I.- gebouw aan de koningin Op 7 October telde de N. S. B. 10.000 le den. Toen kwam het uniformverbod. Dit had ten gevolge, dat er 1000 leden bedankten, maar ze bleven N. S. B.ers. In het begin van het jaar werd een groote schoonmaak gehouden en aan 3000 leden werd meege deeld, dat de N. S B. op hen geen prijs stel de. Thans is de N. S. B. aan de 30.000 leden toe. Wat de huidige politiek betreft, de S. D. A. P. heeft een mombakkes opgezet, en allerlei partijen hebben haar programma's opgedoft, maar het is alles schijn. Innerlijk is het volk niet veranderd. Het roode hemd moet uit, al staan er nu groene streepjes op. Wij hopen hun als kameraden de hand te drukken. Dat kan niet in een paar maanden maar de strijd duurt lang, want het gaat om den ziel van ons volk. In hun ansgt voor de N. S. B. zijn de po litieke partijen één. De regeering vormt een eenheidsfront tegen de N. S. B. Een natio nale regeering is zij niet; zij is een anti-these tegen de N. S. B. Wij zoeken den weg naar het hoogere, dien de enkeling niet kan vinden, maar wel allen te zamen. De tijd, waarin wij leven, is groot; de ko mende tijden zijn beslissend. Tot slot der bijeenkomst zong een vrou wenzanggroep het 2e couplet van het N. S. B.-volkslied „In Godes vrees te leven" Dit werd door allen staande aangehoord. Ruim 10 uur was de meeting geëindigd. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Chri-ti- aan Huygens" zal morgen om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen om 7.02 uur te Zeve naar, 9.29 uur te Amsterdam W.P., 9-51 uur te Amsterdam C.S. Ernstige aanrijding; vijf gewonden. Zaterdagnacht om vier uur vond op den Rijksweg nabij Santpoort een ernstige bot sing plaats tusschen een van Haarlem ko menden auto en een taxi, die ui de tegen overgestelde richting kwam. De chauffeur van de taxi, die de botsing zag aankomen, wist zijn wagen tijdig tot stilstand te bren gen en eruit te springen. De andere auto, waarin drie dames en twee heeren gezeten waren, die een bezoek aan Haarlem hadden gebracht, bolste in volle vaart tegen de taxi op, met het gevolg dat mej. P. en de beide zusters S., allen wonende te IJmuiden, zeer ernstig werden verwond. De beide heeren T uit IJmuiden en B. uit Noordscharwoude, werden licht gewond. De drie dames, waarvan een buiten be wustzijn was, werden naar het Anthonius Ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De toe stand van één harer is zeer ernstig. Aan de gevolgen overleden. Op 55-jarigen leeftijd is te Gouda in het Van Iterson-ziekenhuis overleden de beer J. J. Cornelissen, die in de afgeloopen week op den weg ZevenhuizenWaddinxveen bij een auto-ongeluk werd gewond. KORTE BERICHTEN. Vrijdagnacht is ingebroken in het kan toor van den Centralen Bond van Transport arbeiders, gevestigd aan het 's-Gravenhekje te Amsterdam. De brandkast werd openge scheurd en een paar honderd gulden buitge maakt. De gezondheidstoestand van oud-minis ter mr. T. J. Verschuur is thans zoover ten goede gekeerd, dat hij bij gunstig weer eeni- gen tijd in de buitenlucht mag doorbrengen. Bij de directie der Vereenigde Nederl. Scheepvaartmij. is bericht ingekomen, dat nog een lid der bemanning van de Streefkerk aan typhus is overleden. Het is de eerste stuurman, die in het ziekenhuis te Algiers was opgenomen. Door de leden van corporatieve chico- reifabrieken in de omgeving van Dokkum, is besloten geen cichoreiwortelen te verbouwen. De door het Rijk toegezegde steun werd lang nit voldoende geacht, om den verbouw loonend te maken. Vrijdag is in een garage te Bloemen- daal door het uit elkaar springen van den amarilsteen van een electrische slijpmachine een 66-jarige man gedood. Het Genootschap voor Geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde hield Zaterdag en Zondagmorgen zijn voorjaarsvergadering te Leiden. De ruim 30-jarige J. Kramer te Har- denberg geraakte bij den hooge weg te wa ter en verdronk. De bekende fabriek van verven en ink ten, de N.V. Talens en Zoon te Apeldoorn, ontving dezer dagen opdracht voor de leve ring van de door het Zuid-Afrikaansche gou vernement benoodigde schrijfinkten. Uit een aantal van 140 inschrijvers viel de keuze op de offerte der Apeldoornsche firma. De dichter en letterkundige Willem Kloos wordt op 6 Mei a.s. 75 jaar. foedl Wtqih, foentyCH wetvaad! UITGEEST. Bazar Harmoniecorps Onderlinge Oefening. Zaterdagmiddag te ongeveer 5 uur is de bazar ten bate van bovengenoemde vereeni- ging geopend. De opening had plaats door middel van het spelen door het corps van een marsch waardoor de stemming goed werd ingezet. In het begin van den avond was de toeloop niet groot, doch later kwam hierin een ver andering, zoodat men over het resultaat van den eersten avond tevreden mag zijn. Wel licht mede door het mooie weer was ook Zondag de toeloop niet zoo bijzonder groot, maar ook toen weer maakte de avnd weer veel goed. De heer J. Krom Cz„ alhier heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor typo graaf (zetter). Hij ontving tevens het diplo ma van de vakschool voor typografie te Zaandam. Afscheid P. Velzeboer. Zondagmorgen heeft de heer P. Velze boer nog eens, tijdens den dienst, gefungeerd 'als directeur van het R. K. Kerkzangkoor. De heer Velzeboer heeft dat gedurende een halve eeuw gedaan en hij heeft sedert kort bedankt, daar hij de plaats metterwoon gaat verlaten. Na afloop van den dienst werd hij bij monde van den heer Waardijk dank gezegd en deze gaf daarbij de verzekering dat direc teur Velzeboer bij allen steeds in aangename herinnering zal blijven Mw. H. Nieuwenhuizen-Huiskes alhier, viel Vrijdagavond in haar woning van de trap met het noodlottig gevolg, dat zij een been brak. Dokter Schmidt van Sint Maartensbrug verleende geneeskundige hulp. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Ancta Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ingekomen, dat de Rijstvogel (thuisreis) te Djask is aangekomen, de Havik (uitreis) te Bagdad. WAARVOOR WORDT HET PAPIER KLEMMETJE GEBRUIKT? Voor alles, behalve papier klem men! Het Engelsche tijdschrift „Sales Manage ment" gaf onlangs de volgende, wel wat ko mische statistiek aan, van het gebruik van ipaper-clips of papierklemmetjes op de En gelsche kantoren. Volgens deze statistiek,, die, naar het genoemde blad verklaart, ge baseerd is op een omvangrijke enquete, worden er van de 100.000 paper-clips ge bruikt: Als lingeriehouders 7.160 Als haarspelden voor bobbed haar 10.801 Om pijpen schoon te maken 3.163 Als nood-jarretelles 802 Voor manicure-doeleinden 5.534 Voor het vervaardigen v. lamepakappen 192 Ter bevestiging van hemdsmouwen 4.183 Als Ford-reperatie-onderdeelen 5.308 Als tandenstoker 9.021 Om vrijgezellenknoopen te bevestigen 7.200 Als manchetknoopen 5.302 Als fiches bij het pokeren Als vork voor dadels, olijven, enz. 400 Voor het doorsteken van verstopte vulpotiooden 7.324 Als speelgoed onder het telefoneeren 14.163 Voor 't bij elkaar houden van papieren 28 100.000 Als deze statistiek op waarheid berust en de toestanden op de Hollandsche kantoren niet afwijken van die op de Engelsche, is er voor de kantoorboekhandelaren geen re den zich ongerust te maken over den afzet van paper-ciips. Het eerst werd een verpleegster in het ziekenhuis van Pirano in Italië op merkzaam op dit fenomeen. De patiente Anna Maria Monaro, 30 jaar oud, moeder van eenige kinderen, vrouw van een visscher ,werd op bepaalde uren 's nachts onrustig en begon te steunen, zonder dat haar ziekte asthma daarvan de aanleiding kon zijn. Maar het sensatio neelste was, dat in de hartstreek licht- teekens zichtbaar werden en ook om het hoofd een lichtkrans te zien kwam. De zuster observeerde de zieke nauw keurig. Vijf- zeskeer herhaalde zich dit verschijnsel. De verpleegster maakte een arts er op attent; den volgenden nacht wa \kte de chef-arts, dr. Sambo, voor de deur van het vertrek. Weer glansde voor enkele seconden het licht bij hartstreek en hoofd op. Dr Sambo snelde toe. Hij scheurde de deken weg. Verschrikt ontwaakte de zieke, ontsteld, badend in haar zweet, met ja- genden pols. Maar bij het ontwaken was ook het licht verdwenen. En dit is ook een eigenaardige bijzonderheid bij deze vrouw: zij licht alleen, wanneer zij slaapt. En nu men het haar verteld heeft weet zij pas van haar eigenaardigen toe stand. Een electrisch fenomeen? D-. Sambo zond een uitvoerig bericht aan senator Marconi, den beroemden uitvinder, pre sident van den nationalen raad voor wetenschappelijke onderzoekingen te Rome. Deze toonde groote belangstelling, maar daar hij toen juist met belangrijke onderzoekingen bezig was, gaf hij pro fessor Fabrio Vitali een van de' beste artsen uit Venetië opdracht naar Pi rano te vertrekken. Vitali reisde over Triëst, kreeg daar nog gezelschap van dr. Sai en twee bekende specialisten. Deze vier mannen waren een waarborg voor een wetenschappelijk onderzoek, zoodat men voor honderd procent de ge publiceerde berichten mag accepteeren. Men bracht de zieke naar een ander vertrek, legde haar in een bed, dat eerst nauwkeurig onderzocht was, en onder zocht haarzelf ook geheel Dan pas stel de men zich op ter observatie. Alles werd precies genoteerd. De pols slag op ieder uur van den dag: de avond- temperatuur, de polsslag kort voor het dooven van het licht in de kamer. Achter een gordijn stelden de artsen zich in de nu donkere kamer op, een stopwatch in de hand. Dan werd het licht in de kamer! De zieke licht weer op hart en hoofd. Geen oog laten de onderzoeker^ van dit wonder af. Dan wordt het wëer~riT^ Rustig wachten zij. De zieke begint te steunen en juist wanneer het weer wordt uitgestraald, stapt een vlug naar voren en voelt den t>o,s Vrts waren het 70 slagen, nu zijn het ot ,!1' Door de aanraking wordt de wakker. Het licht is verdwenen. zicht van de zieke is uiterst rood transpireert. li Dat was niet het licht van een borgen zaklantaarn, zooals de scenH* beweren, noch de schijn van het licht straat, noch een phosphoroplossintr 05 Na drie dagen verstuurde Prow, Fabrio Vitali een telegram naa MatS°r ni. De symptomen waren echt. Geen 2!" drog. Een sensatie zonder weerga Een 24 uur later kwam de jsen zt uur iaier Kwam ae order zieke naar Rome te vervoeren, tenéinÜ' daar de wetenschappelijke onderzoek! gen te kunnen voortzetten en missch- het wonder te verklaren. aie® Marconi had in de universiteitsklh,,- v van Rome een speciale observatiekam voor dit geval in orde laten maken r 't eerst wilde de eenvoudige Anna Man Monaro niet naar Rome, omda> ze nooit in een vreemde stad was geweeS? In opdracht van de regeering verz0cw men nu toestemming van den eChW noot, welke deze ook gaf. Zoo werd per auto naar Rome vervoerd. Hier tal! men met de modernste instrumenten d electrische spanningen in het lichaam van deze vrouw en haar omgevk Phosphoriseerend? Radio-actief? Y. nieuwe onbekende lichtgolf? Nog Lj men het niet. Maar sedert professor dr. E. Jaköbs^ met behulp van een galvanometer V wees, dat alleen reeds de voorstellito van een beweging in het lichaam stroop kan oowekken, sinds men menschep vond, die sterker geladen zijn dan ap. dere, sinds de 22-jarige Heinrich Kapra- lik te Weenen met zijn uitgestrekts hand, alleen door zijn magnetischs kracht een kompasnaald kon doen al- wijken, is men niet zoo verbaasd, vat lichtstralende menschen te hooren, ai ontbreekt dan ook iedere verklaring, Verval van het weefsel, verandering van metalen en andere stoffen in hei lichaam, electrische „opeenhoopingen", dat zijn mogelijkheden, waaraan de pro. fessoren in Rome denken. Voorloopigis dit physiologische raadsel van Maria Monaro, ondanks die proeven en onder- zoekingen echter nog niet opgelost. Zijn pleidooi in de zaak Onnes van Nfffl- rode j.1. Zaterdag vervolgend, zei mr. kap peyne van de Coppelo o.m.: Toen aan Koning eenige weken na de ia- braak bleek, dat Witbraad het werk niet And uitgevoerd, en anderen over den buiUcm- gen hadden, heeft hij getracht met die m- ren in verbinding te komen, buiten Wi tb raai om Wat was Konings reactie, toen hem bleek dat hij alle gestolen goederen niet meer terug kon krijgen, omdat Biesing en Gerrit sen reeds met de verzekeringsmaatschappijen onderhandelden? Hij uitte zijn boosheid te genover Witbraad, liet hem kranten zien, waarin berichten stonden over die onderhan delingen, en zei: „Nu krijgen we niets meer!' Hieruit spreekt toch wel de teleurstelling en dit feit en andere feiten, tevens de intensivi teit van Koning's uitdrukkingen, zijn vol doende bewijs dat Koning bij deze zaak eigen belang had. Of wil men gelooven Konings verhaal, dat hij naar Engeland moest gaan en de goederen over boord gooien? Uitdrukkelijk bleek de opdracht te zijn doorgegeven, dat de goederen ongeschonden moesten terugko men bij Koning Pleiter ging hierna in bijzonderheden op de inbraak in en wees op het onlogische, dat de verhuizers Onnes een „boete" oplegden, omdat zij minder aantroffen dan overeenge komen was om te „verhuizen", hoewel daar door van den vastgestelden prijs niet werd afgeweken. De inbrekers hebben wel degelijk er reke ning mede gehouden, dat het een echte in braak gold. Moet men gelooven dat zij hand schoenen aantrokken uit kracht der gewoon te, zooals verhuizer Maas zegt, of om vin gerafdrukken te voorkomen, zooals Grotjo- han daarover heeft verklaard? Het zijn feu® te meer, meende pleiter, die spreken voor de lezing van Onnes, tegen die van Koning- Wat belet om de lezing van Onnes, wa om de lezing van Koning aannemelijk te ma ken?, vraagt pleiter. Is Koning er de 0® naar zelf een inbraak te doen uitvoeren. Pleiter kwam ten sterkste op tegen de ui lating van den officier, dat de verdedig»1» getracht heeft Koning zwart te maken. De verdediging heeft Konings reputa® niet zwarter gemaakt, dan ze was. Jjl Mr. Kappeyne gaf vervolgens enkele P» ten aan, waaruit hij meent te mogen afle' dat Koning een man is, die in staat zou J een inbraak of brandstichting te doen uit ren. Uitvoerig ging pleiter de in dit verö gedane getuigenverklaringen na, waarbij in 't bijzonder inging op den brand j» (e pakhuis van den expediteur v. d. Le j Utrecht in 1921, omdat pleiter in dat g en de zaak Nijenrode merkwaardige P» van overeenkomst zag. jjt Pleiter concludeerde uit deze ^ei|en'n0yef Koning geraffineerd genoeg is, om teg Witbraad te hebben doen voorkomen eS plan van de Nijenrode-inbraak van was uitgegaan. „jet In het verleden, en pleiter heelt (e naar gezocht, is geen chantage-voor vinden, maar dit kan geen beletsel mjjjlt de lezing van den heer Onnes aann j te maken. „«Ma- Pleiter stelde de vraag of Konings ringen juist zijn, of nader gepreclrf„ voof teekent de heiligheid van den eed ie teekent de heiligheid van den hem? Pleiter herinnerde hiertoe brand in Konings renstal bij Beni]»' vaI1 i? een proces volgde over de uitbetaling verzekeringspenningen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6