Alkmaarsche Courant Veilige havens Een echt Circus Stad en Omgeoing. Verjaardag Prinses Juliana. $eui£let<m JkaaiHciaai Tlieuws Honden! Zes en Dertigste Jaargonfl. DINSDAG 1 MEI. De viering door de Chr. Oranjevereeniging. Vaderlandsche liederen. Filmvertooning. De 1 Mei Wijdingsavond van de A. J. C. CIRCUS AMAR TE ALKMAAR. 9—10—II MEI. AKERSLOOT. BROEK OP LANGENDIJK. LANGENDIJK. OUDKARSPEL. Woensdag 2 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 1015 Gr.pl. 10.30 Orgelcon cert P. van Egmond Jr., mmv. W. Schansman, tenor. 11.— Kook- en bakpraatje d. mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.30 Vervolg orgel concert. 12.Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.15 Gr.pl. 2.30 Voordracht door A. van der Moer. 3.— Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel. 5.— Voor kleinere kinderen. 5 30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO d. ds. B. J. Aris. 6.Omroeporkest olv. A- v. Raalte. 6.30 RVU. Ir. L. J. van Dunné: De Rotterdamsche Tunnelplannen. 7.Vervolg Om roeporkest. 7.30 Kamermuziek door 't Helman-kwartet. 8.Vaz Dias. 8 05 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.„Het Apenpootje", schets van W. W. Jacobs. Vert.: G. Czopp. Regie: K. Kleijn. 9.40 Omroep orkest olv. A. van Raalte, mmv. A. Armhold, sopraan. 11.Vaz Dias. 11.10—12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gr.pl. 9.Godsd. Friesche Lectuur. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. W. Esselink. 11.Trio v. d Horst mmv. mevr. C. van Raven- zwaayMöllenkamp, zang. 12 15 Gr.pl. 12.30 Vervolg concert. 1.15 Orgelspel R. Parker. 2.Gr.pl. 3.Chr. Lectuur. 3.303 45 Gr. pl. 4.Concert door 't „Delftsche Trio". 5.Kindei uur. 6.Cause rie door ds. D. E. Boeke. 6.30 Af gestaan. 7.Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 La-nd- bouwhalfuur. 8.Samenkomst v. h Leger des Heils, olv. Maj. F. J. Buiterman, mmv. spreker, muziek corps en zangbrigade. 9.30 NCRV- Klein-orkest olv. B. v. d Hurk. Om ca. 10.Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 9.35 Mor genwijding. 9 50 Tijdsein en ber. 10 05 Lezing. 11.Voor de scho len. 11.20 Orgelspel Q. McaLean 12.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas mmv. I. Morgan, bariton 1.20 Voor de scholen. 2.20 Sted orkest Hastings olv. J. Harrison m. m. v. TapiaCaballero, piano 3.50 Gr.pl. 4.35 Kinderuur. 5.20 Ber. 5.50 Kamermuziek door strijk kwartet. 6.10,6.25 en 6.50 Lezin gen. 7.20 Fluitrecital c. Penville. 7.35 „Bands across the Sea", gev. muzikaal progr. 8.20 Ber. 8.40 Speech door Z.K H. Prins George. 9.„The Gesture", spel van E. M. Delafield. 9.45 Causerie. 10. 11.20 Jack Jackson en zijn band. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1648 M 6 20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Goldy- orkest. 6 40 Gr.pl. 8 05 Symphonie- concert o.l.v. Bigot. 9.50 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 120 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 420—4.50 Gr.pl. 7.20 Literair muzikaal progr. 8.20 Or kestconcert olv. Gröndahl. 9 35 I.20 Feestprogramma mmv. solis ten en orkest. LANGENBERG, 456 M. 525 Gr.pl. 6.20 Blaasconcert o. 1. v. Schürmann. 10.351120 Gr.pl. 12.20 Orkestconcert olv. Johr. 3.20 Orkestconcert o. 1. v. Secker. 4.35 Concert. 6.20 Omroeporkest o. 1. v. Buschkötter. 7.50 Vroolijk progr. 10 —11.50 Populaire- en dansmu ziek. ROME, 421 M. 8.05 „La sete di Dio", spel van Alessi. Hierna gra- mofoonplaten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Orkestconcert o. 1. v. Alexys. 12.301.20 Gr.pl. 4.20 Dansmu ziek. 5.50 Gr.pl. 7.20 Omroep orkest. 8.20 Omroepsymphonieorkest olv. Meulemans. 9.05 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Orkestconcert olv. Wal pot. 12.301.20 Orkestconcert olv. Alexys. 4.20 Kamermuziek. 4.50 Gr.pl. 5.35 Zang. 6.05 en 7.20 Gr. pl. 7.50 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Meulemans. 8.20 Omroep orkest. 9.3010.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. „Unsere Saar, den Weg frei zur Verstandigung". 7.50 Concert uit München. 8.20 Gev. progr. 9.20 Ber. 9.50 Kwartiertje Radio techniek. 10.05 Scheepsweerbericht. 10 20 Feestavond (tot 11.50). 12.35 2.20 Vervolg Feestavond. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg- 9.35—9.50, Daventry 9.5010.20, Lond. Reg. 11.20—14.20, Daventry 14-20- 17 50, Lond. Reg. 17.50—18.20, Midi. Reg. 18.20—19.20, Deutsch- landsender 19.2019.30, Frank fort 19.30—19.50, Munchen 19.50 20.20, Langenberg 20.2021.50, Deutschlandsender 21.5024. Lijn 4: Langenberg 9.35 15.20, Hamburg 15.2016.35, Langenberg 16.3519.20, Weenen 19.20-24.—. No. 102 1934 De herdenking van den verjaardag van prinses Juliana is voor Alkmaar niet onop- gemeikt voorbijgegaan De chr. Oranje-ver eeniging heeft hare leden bijeengeroepen in de dancing van de Harmonie. De heer G. C. Dun, voorzitter der veree- sprak, na te zijn voorgegaan in ge- bed, een woord van welkom tot de vele aan- wezigen, die de zaal tot in alle hoeken vul- den, zoo zeer, dat het spr. speet, dat er niet een grootere zaal was gehuurd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a de heer en mevr. van Kinschot. Spr. wees op het bijzondere van den 25sten verjaardag van de prinses en hij was over tuigd, dat deze dag een echte feestdag zou zijn geweest voor het heele land, ware het niet dat er een donkere schaduw over was gevallen door het overlijden van H.M. de Koningin-moeder. Spr. herinnerde aan den herdenkingsavond, dien de chr. Oranjeveree niging heeft gehouden bij dat overlijden en aan het telegram dat bij die gelegenheid was verzonden. Spr. las het daarop gekomen antwoord voor en zette dan uiteen, dat, is er dan geen sprake van een feest, toch wel een herdenking mag plaats hebben ter viering van den verjaardag van de prinses, die ééns koningin zal zijn, al wilde spr. hopen, dat koningin Wilhelmina nog vele jaren de kroon zal dragen. Het woord richtend tot den burgemeester, zegde spr hem hartelijk dank voor het aan vaarden van het hem aangeboden eere-voor- zitterschap der chr. Oranjevereeniging, die in hem ziet den vertegenwoordiger der kroon en welker leden te allen tijde achter hem zullen staan (Applaus.) Onder applaus werden mevr. van Kin schot bloemen aangeboden. Nadat staande de twee meest bekende coupletten van het Wilhelmus waren gezon gen, was het woord aan deh heer J. J. Adriaans e, hoofd der Julianaschool, voor het houden van een rede met het onderwerp Oranje, ons nationaal bezit, een nationale zegen. Zonder eenig chauvinisme meende spr, dat er gezegd mag worden: wat een vreugde Nederlander te zijn. In alle plaatsen wappert op dezen dag de vaderlandsche vlag, vooral dit jaar, nu zilver het Oranje siert. Aan de hand van de historie ging spr. de eschiedenis van Oranje en Nederland na, eiden nu reeds eeuwen saam verbonden. Ruim 400 jaar geleden werd prins Willem I geboren, de man, die ons volk voorging in den strijd om de vrijheid en daarvoor geld en goed en leven offerde. Hij had een breeden kijk op het le ven en was den geest van zijn tijd reeds ver vooruit. Die eigenschappen hebben hem en ons land groot gemaakt, doordat zijn na komelingen in zijn voetstappen traden. „Je Maintiendrai" was de leuze en bij den vrede na tachtig jaren strijd werden wij een inder daad vrij volk. Sprekend over het jaar 1672, legde spr. er den nadruk op, dat het een Oranje was, die ons nationale scheepje door de branding in veilige haven wist te leiden. Deze Oranje was een man, die wist slechts in hooger kracht zijn roeping te kunnen vervullen, en hij slaag de er zelfs in Engeland, welks koning htj werd, een machtigen steun te geven. Na den somberen Franschen tijd was het wéér een Oranje, die de eenheid in het land wist te herstellen. Koning Willem I, wiens daden door het nageslacht beter beoordeeld kunnen worden dan door zijn tijdgenooten. was een echte Oranje, zooals het ook de heide andere Oranje-vorsten waren, Willem II en Willem III, op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan als het ging om het be lang van land en volk. Zooals de mannelijke leden van het Oran jehuis, leefden ook de vrouwen mede met het wel en wee van ons land. Spr. liet eenige de zer vorstelijke vrouwen de revue passeeren, constateerend, dat zij groote krachten voor ons volk zijn geweest. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 87) Tad was rechtstreeks naar het politiebu reau geloopen, waar hij een hem onbekenden êutodief had beschuldigd met zijn wagen te zijn weggereden, en die zeker door de ver keerspel itieagen ten oip den langen weg van Cambridge naar Boston zou kunnen worden aangehouden. Hij gaf het nummer van den wagen op, geregistreerd in den Staat New York. Zijn eigen naam, zei hij, was Thorne Castairs, wonende in het Tuxedo Parkzijn adres in Boston was het Hotel Shawmut, Vaar men hem kende, en waar men hem kon vinden. Na deze klacht te hebben ingediend, die het raderwerk van de wet in gang zette ging hij terug naar Westmorley Court, liet zijn diner uit een restaurant komen, deed daarna tegen eventueele bezoekers zijn kamer Op slot, en ging naar bed. Den volgenden morgen had je, volgens Guy, de poppen aan het dansen. Thorne Cartairs was den heelen nacht in het poli tiebureau opgesloten geweest. Niet alleen omdat men hem op heeterdaad had betrapt met een gestolen auto, maar ook omdat hij noch rijbewijs, dat hij vergeten had in zijn zak te steken, noch eenig ander bewijsstuk bij zich had, geloofde men vast aan den dief stal. Zijn verloopen uiterlijk en zijn neiging Gelukkig is ons Oranjehuis niet uitgestor ven. De kroon van Wilhelmina staat steviger dan ooit, wat bleek in den tijd toen de ko ningskronen over de straat rolden. Deze X.%stin is een waardige nazaat van prins Willem I, en zij schaamt zich haar geloof niet, gelijk spr. met eenige grepen uit haar leven aantoonde. Prinses Juliana is, evenals zij, een figuur, die leeft in het hart van het volk, wat bleek bi] tal van gelegenheden. Het aantal der Oranje's is niet groot meer, zei spr., maar meerdere malen reeds heeft V °P ongedachte wijze een nieuwe spruit doen ontluiken aan den Oranjeboom. Met handen^0 'e^en w'* toekomst in Zijn u^!?de van Sr°ote liefde en aan- nanxeiijkheid van ons volk voor Oranje. Wie aan het vorstenhuis komt, raakt ons, zei hij, terwijl hiji afwees den roep om dictatuur van nat.-socialisten, waarbij de koningin zou mo,e'en terugtreden voor den dictator. Met een gedicht vol gloed, getuigend van zijni groote liefde voor het Oranjehuis, ein- oigde spr. zijn toespraak, die met applaus werd beloond en waarvoor de heer Dun hem namens allen dank zegde. Alvorens hierna overgegaan werd tot de vertooning van een paar films, werd nog ge zongen: „Alle volk van Neerlands stam'-. „Wien Neerlandsch bloed" en „Wij willen Holland houen". Het laatste nummer van het programma van dezen avond was de vertooning van eeni ge films door de firma van der Horst. Aller eerst de 8 Oct.-viering van verleden jaar, toen de prinses Alkmaar bezocht. Natuurlijk werd door het publiek het Alkmaarsche volkslied aangeheven en werd luid geapplaudisseerd toen H.K.H. op het doek verscheen. Voorts werd de laatste officieele rit van mr. Wendelaar door Alkmaar in beeld ge bracht, welke film door dezen voor deze ge legenheid in bruikleen was gegeven en waar voor de heer Dun een woord van dank zei. De rondvaart door Alkmaar toonde nog eens hoe mooi onze stad is zoowel in den winter als in den zomer. Na de vertooning van de film van de aan komst van den begrafenisstoet van koningin Emma te Delft (voor dezen avond afgestaan door mevr. de LangeWagenaar, die daar voor den dank van den voorzitter ontving), volgde de intocht van burgemeester jhr. van Kinschot, met applaus begroet. Een vorstelijke processie in Britsch-Indié (een film, in bruikleen ontvangen van den heer Haytema) zou het slot zijn van de film vertooning, maar op verzoek werd de 8 Oct.- film nogmaaJs gegeven, wat kennelijk door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De heer Dun sprak bij de sluiting der bijeenkomst de hoop uit, dat de Oranjeliefde der aanwezigen dezen avond versterkt zou zijn en verschillende leden nog tot de veree- niging zouden toetreden. In de bovenzaal van de Unie was door de afdeeling Alkmaar van de A. J C. een 1 Mei-wijdingsavond belegd, welke uitstekend geslaagd genoemd mag worden. De zaal was flink bezet toen de voorzitter, de heer Sam Tump, de bijeenkomst opende en in 't kort wees op het karakter van dezen avond, welke in voorgaande jaren in intiemen kring werd gehouden. De heer Gerrit de Jong declameerde daar na „de eerste Mei", waarna de heele afdee ling eenige van de bekende frissche liedjes zong, waarbij vooral een uit de oude doos bijzonder in den smaak bleek te vallen. De muziekgroep, bestaande uit fluit- en mandolinespelers, liet onder leiding van W. Kaagman, moderne en oude muziek hoo- ren, waarbij het steeds grooter wordende aantal blokfluitbespelers een belangrijke aanwinst bleek te zijn voor het mandoline gezelschap. Declamatie van een der meisjes, maakte, door haar warm klinkende stem, dieper in druk, terwijl ook de rijdansen zeer in den smaak vielen. Het woord was dan aan den heer Jo Boetje over „De beteekenis van den 1 Mei dag". Spreker wees op de groote beteekenis van het 1 Meifeest voor de jeugd die met spel en dans het ontwaken van de natuur viert. 1 Mei, dag waarop alle arbeiders zich broeders weten zonder dat grenzen hen scheiden, dat is de groote symbolische ge dachte van den lsten Mei. Morgen, aldus spr., zal de 45ste 1 Meidag door de arb klasse gevierd worden. De 8 urendag was de om ruwe woorden te gebruiken, hadden ook al tegen hem gepleit. Waar een andere jonge man, die in zijn geval verkeerde, misschien eenig medelijden zou hebben opgewekt, ont stemde hij iedereen door zijn geschreeuw en zijn gevloek. „We kennen je, verzekerde men hem. „Heb ben al lang op je geloerd. Jij bent dezelfde, die verleden week er met den auto van dr Pitchard van door bent gegaan, terwijl hij bij een vrouw was, die op sterven lag. 't Signalement klopt. Scheel, een scheeve neus en nu hebben we je te pakken. Na tuurlijk is je vader een „meneer!" Natuur lijk logeer je in het Hotel Shawmut! Maar een paar maanden in een heel ander soort hotel zal een goede afwisseling voor je zijn". In den morgen werd Thorne Carstairs voor den politierechter geleid, waar twee be ambten van het Hotel Shawmut hem als hun gast herkenden. Bij stukjes en beetjes kwam tot ieders ontsteltenis aan den dag, dat er met de wet des lands, den ijver der politie en de waardigheid van de rechtbank gespot was. E>e verdachte zelf ontmaskerde den boosdoener, die de autoriteiten bij den neus Tad gehad en Tad zou het loodje moeten eggen. Guy wist niet wat er verder was ge beurd, maar wel, dat dien armen Tad den nek zou worden omgedraaid, evenals een kip, die voor den soepketel is bestemd. Zeker, hij verdiende het, en toch, verduiveld nog toe, alleen zoo'n echte flinke vent als hij zou zoo'n brutaal stukje hebben durven uithalen, vond Guy. Tom was het hiermede eens Er waren ge deelten in Guy's verhaal geweest, waarom AMARde naam die voortaan in de verbeelding der menigte het begrip vormt van een circus, een echt, een mo dern circus, aangepast aan den tegen- woordigen smaak en hedendaagsche kunst. AMARheeft gebroken met de verouderde traditie van het banale circus dat bij den toeschouwer ten teleurstel lenden indruk wekt van „niets nieuws" en „al gezien" Men moet de altijd iets nieuws bren gende voorstellingen, samengesteld en geleid door de Gebroeders AMAR bijwo nen om te leeren dat een circus nog al tijd tot een der aantrekkelijkste verma ken en schouwspelen behoort. De Gebroeders AMAR<>r zijn er vier, hebben hun werk kort en bondig samengevat in de volgende woorden: „i Mannen", „een ideaal", „de mooiste circus". Dit programma verwezenlijken zij in derdaad ten volle. Het publiek van ons land kan zich persoonlijk overtuigen, want het com plete circus maakt, terugkomend van een wereldreis, een tournée door Neder land en bezoekt de voornaamste steden waar zij hun schitterende voorstellingen zullen geven. Zoolang er circussen als AMAR de wereld doorreizen, zaï de circus niet alleen de concurrentie van cinema, schouwburg en sport weerstaan, maar zelfs erover zegevieren. voornaamste leus, welke toen werd meege dragen. De idealen voor een betere en rechtvaardiger wereld werden door de arbeiders uitgedra gen op hun dag, den eersten Mei. Vele gedachten bestormen ons heden, de dag van feest en strijd zal in meerdere lan den dezen keer niet gevierd kunnen worden Onze gedachten gaan uit naar onze Ween- sche kameraden, naar Weenen, waar wij schouder aan schouder hebben gemarcheerd, waar wij het bewijs hebben gezien dat de sociaal-aemocratische arbeiders de bouwers zijn van den komenden tijd. Dat bouwvolk is vernietigd, verjaagd, gedood en in concen tratiekampen opgesloten. Onze Weensche kameraden hebben met hun leven pal ge staan voor de democratie, zij zijn gevallen in de verdediging van wat zij hebben opge bouwd. Hun kinderen zijn aan den honger dood prijsgegeven, maar zij blijven zich dap per verzetten, de socialistische beweging schijnt daar vernietigd te zijn, maar 't is gelukkig slechts schijn. Toch vieren wij morgen onzen dag van strijd en geloof,' t is lente geworden, waakt op proletaren, hertelt en herstelt en verza melt Uw scharen, met hetzelfde doel voor oogen als 48 jaar geleden. Juist nu in donkeren tijd zullen wij onze idealen uitdragen. Wij leven in het sterke besef, dat eens de wereld zal openliggen voor het opklarend socialisme. Diepen indruk maakt het hierna volgende spreekkoor, waarbi' een aantal Roode Val ken wordt uitgewiid en bij de Roode Wach ten wordt ingewijd. Plechtig klinkt hun gelofte voor altijd onder alle omstandigheden voor het socia lisme te zullen strijden, waarna de Roode Valken-kènteekenen worden afgelegd en de groep opgenomen wordt in de Roode Wachten. In verband met het uniformverbod zijn de vlaggen en vanen te rood geworden en ge wijzigd. Ónder declamatie van „Vlaggen" er, het zingen van „Blauw als de koren bloem" werd het vernieuwde bezit ingewijd Na nog eenige zangnummers, waarbij o.a een lied van de Oostenriiksche jeugdbewe ging werd gezonnen, sloot de voorzitter de bijeenkomst, nadat de heer C. Couwenhoven. namens ed ouders, de A. J. C. dank had gebracht voor het dezen avond gebodene. GENOOTSCHAP KENNEMERLAND. Het historische genootschap „Kennemer- land" heeft te Beverwijk zijn jaarvergade ring gehouden. Het aantal leden is thans 67. Het jaarverslag maakt melding van de res tauratie van het kasteel Assemburg te Heemskerk. Voor de Kennemer oudheidkamer werden weer vele geschenken en bruikleenen ontvan gen. De belangstelling voor de oudheidka mer neemt toe; in 1933 kwamen er 283 be zoekers. ook hij hartelijk had moeten lachen. Maar hij nam Tad wel kwalijk, dat hij weer te ver was gegaan. Het was zijn zwakke punt, dat hij nooit van ophouden wist. Iedereen, die zijn hersens bij elkaar had, wist toch dat het misleiden van de politie een ernstige overtre ding was. Een groot deel van zijn prestige ontleent de politieagent aan zijn uniform Onder die uniform is hij een man zooals ieder andere, met dezelfde zwakheden, de zelfde in het geheim gekoesterde sympathie met sommige zondaars. Maar zoodra hij zijn uniform met glimmende knoopen aan heeft, is hij een persoonlijkheid geworden, voor wie men op zijn hoede moet zijn. Is men dat niet, dan moet men de onaangename ge volgen daarvan maar dragen. Gelukkig maar dat onder die metalen knoopen in den regel een vriendelijk gestemd hart klopt, en dat de man dikwijls geduldig, welwillend en soms ook voor humor vatbaar is. Tom had het geloof in die goede eigenschappen sinds de arrestatie van zijn moeder altijd behou- den. Hij had niet veel tijd noodig om te weten wat hem te doen stond. Hij zou een college verzuimen en dadelijk naar de woning van der, rector-magnificus gaan. Hij vond hem thuis, en deze herinnerde zich Tom als een van de twee of drie jongelui, die in het afge loopen jaar, toen er eenige wrijving tusschen de eerstejaars en de faculteit was ontstaan, bemiddelend waren opgetreden, zoodat de hoogere autoriteiten niet in de kwestie ge mengd behoefden te worden. Daarom sprak uit zijn welkom hartelijkheid. De rector-magnificus was een groote. De burgemeester van Beverwijk, mr. J. J Scholtens hield een lezing over „de lotge vallen der heeren van Brederode in het be gin der 15e eeuw." De heer Drech, gemeente-archivaris van Alkmaar, hield een lezing over „Gijsbert Karei van Hogendorp en zijn betrekking tot Beverwijk en omgeving." BURGEMEESTERSSALARISSEN IN NOORDHOLLAND. Toepassing van maximum-pen sioenbijdrage. Ged. Staten van Noordholland hebben be sloten de tot dusverre toegepaste tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen en ontvangers voorloopig te handhaven, namelijk 6 pCt. van de jaar wedde verminderd met 1000. Verder wordt nieuw toegevoegd verhaal van de maximum-pensioenbijdrage, te weten 8)4 pCt. en volgens de door de Tweede Ka mer aangenomen wetswijziging 10 pCt. Deze maatregelen zijn genomen in afwachting van een algeheele herziening dezer jaarwedden, welke bij Ged. Staten in voorbereiding is. Zaterdag is in deze gemeente overleden mej. M. Tijmes—van der Meer, de oudste in- breedgeschouderde man, menschelijk en be grijpend, met een tinteling van humor achter zijn groote, ronde brilleglazen. Er klonk geen strengheid in den toon, waarop bij Tad's dolle streek besprak, alleen redelijk heid en rechtvaardigheid. Tad had hem heel wat last bezorgd in de achttien maanden, dat hij in Harvard was. Hij had zijn vader al meermalen over hem geschreven, had ge adviseerd hem minder zakgeld te geven, en hem thuis ernstiger te verantwoording te roepen. De vader had er veel verdriet van en had gedaan wat hij kon, maar het kwaad had te ver voortgewoekerd. Tad was het type van een rijke lui's zoon, bedorven door een te gemakkelijk leven. Men had hem altijd dermate gespaard, dat hij nu niemand spaar de. Hij hing den branie uit en deed soms als of hij geen geweten had. De rector-magnifi cus was van oordeel, dat er ditmaal niets anders op te vinden was dan hem hard aan te pakken. Toen begon Tom zijn pleidooi. Zooals hij de zaak inzag, zei hij, ging het hier om meer dan om het lot van een collega; het betrof een kwestie, waar belangrijker dingen aan vastzaten. Het was zijn vast geloof dat hef vaderland weldra in den oorlog zou worden betrokken. In dat geval zou Tad Whitelaw's vader een der eerste bankiers zijn, die door den president zou worden geraadpleegd De rector zou wel begrijpen, dat het aandeel de bankiers in den oorlog, zij het ook op ander gebied, even groot zou zijn als dat van leger en vloot. Henry T. Whitelaw was een man, die, zooa's iedereen wist. wat huiselijk leed betrof, zwaar door 't noodlot was getroffen woonster, in den ouderdom van 91 jaren. Hoewel altijd gebrekkig ter been, maar op geruimd van geest, waren de laatste 2 jaren voor haar moeilijk, daar zij steeds bedlegerig was en ten slotte maakte verval van krachten een einde aan haar leven. Zaterdagmorgen werden voor het eerst tomaten aan de markt gebracht door de kweekers T. en C- Groen te Sint Pancras, welke van de hand gingen voor 60 cent per KG. Door de moderne en r.k. tuinbouwarbei dersorganisaties is tot het gemeentebestuur van Zuidscharwoude het verzoek gericht te willen bevorderen, dat meer arbeiders bij het Staatsboschbeheer te Schoorl te werk wor den gesteld, daar er onder de ontslagenen in den Wieringermeer arbeiders zijn, die niet kunnen baggeren en dus geheel werkloos zijn. Het W.S.C. te Oudkarspel verzoekt ons om plaatsruimte voor onderstaande protest motie, die is aangenomen op een protestver- gadering gehouden op 28 April in het café van den heer Jansen te Oudkarspel: De vergadering gehouden op Zaterdag 28 April in café Jansen te Oudkarspel, protes- „Ik hoop daarom dat u, juist nu er naar alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst zooveel van zijn werkkracht zal worden ge vergd, hem nieuw huiselijk leed zult willen besparen. Tad is zijn oogappel en als de jongen die schande zou treffen Maar er was nog meer. Moest het vader land ten strijde trekken, dan had het behoef te, juist aan jonge mannen als Tad White law, die over een goed verstand, durf, licha melijk gezondheid en kracht beschikten. Zou ook de rector daarom niet van oordeel zijn, dat het wenschelijk is hem nog enkele weken te sparen langer zou waarschijnlijk niet noodig zijn opdat hij, althans voor de we reld, met een behoorlijk getuigschrift, en niet als gesjeesd student, als het vaderland hem riep, op het appél kon verschijnen? Zoo Ja, dan zou hij, Tom, op zich nemen, den jongen in het rechte spoor te houden. Ver dorven was hij niet, alleen maar dwaas en koppig. Al was gebleken, dat hij als student niet deugde, het leed geen twijfel, of hij is van het hout, waaruit men goede soldaten maakt. Tom zou voor hem instaan, borg voor hem blijven. Tenslotte liet de rector-magnificus zich door Tom's ernstige woorden overreden. Hij zou doen, wat hij kon. Maar Tom moest wel begrijpen, dat al zouden de hoogeschool-auto riteiten met zijn voorstel accoord gaan, de burgelijke autoriteiten dit wel eens niet zou den willen doen. De veronwaardiging van het hoofd der politie was buitengewoon groot, en voordat die gerechtvaardigde toorn bedaard was (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5