DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Saqeiiiksch Ojoeczicht Angst voor groote wapenindustrie. iBuitenland Ho. 104 Donderdag 3 Mei 1934 136e Jaargang Tweede Kamer-zitting Wetsontwerp tot aanvulling van het strafwetboek aangenomen met 47 tegen 24 stemmen. Ernstige bezwaren naar voren gebracht. De Senaat van de Ver. Staten heeft een onderzoek gelast naar particuliere wapenlabricage. WAANZINNIGE BEWAPENING. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. BB PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/k. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen DEN HAAG, 3 Mei 1934. De Tweede Kamer heeft heden hare vergadering ingezet met het afdoen van een aantal moties, welke sinds de vorige week waren blijven liggen. Achtereen volgens heeft zij verworpen: met 61 tegen 32 stemmen een motie (welke, de heer Kupers (s.d.a.p.) bij zijn interpellatie over de steunregeling in Twente had ingediend tegen de verla ging van de steunbedragen voor Twent- sche werkloozen) met 63 tegen 31 stemmen de motie van denzelfden afgevaardigde betreffende ie verlaging van de steunnormen in de groote steden, bij dezelfde interpellatie ingediend met 66 tegen 28 stemmen de motie van den heer De Visser (comm.) tegen de verlaging van den steun aan werkloozen en van de loonen in de werkverschaffin gen; met 89 tegen 5 stemmen (nadat de heer Kupers verklaard had, dat zijn partij er tegen was) de motie-Wijnkoop betreffen de het bedrag der loonen bij de werken ter uitvoering van het 60 millioen-cre- diet. a vervolgens met 87 tegen 7 stemmen haar goedkeuring te hebben gehecht aan het crediet van 60 millioen (tegenstem mers de communisten en de heeren Van Houten, chr. dem. en Arts, r.k. volksr».) heeft de Kamer, nadat enkele leden hun stem hadden toegelicht, het voorstel om alsnog de door de vrijzinnigen voorge stelde wijziging van de Winkelsluitings wet op de agenda te brengen, met 53 tegen 40 stemmen verworpen. Hierna kreeg Minister Van Schaik ge legenheid zijn wetsontwerp tot aanvul ling van het Strafwetboek met bepalin gen tot bescherming van de openbare orde verder te verdedigen. Een knap jurist is de heer Van Schaik ongetwij feld, maar de uiterlijke welsprekendheid heeft hij blijkbaar altijd veronacht zaamd Immers zijn uitvoerige redevoe ring tot verdediging van zijn voorstellen welke hij te voren op schrift had gesteld, was verre van boeiend. Wij laten hier enkele der hoofdpunten uit zijn uiteenzetting volgen: Het is voor het staatsbestel en het openbaar gezag onvermijdelijk, dat er voor gewaakt wordt, dat dit aan de open bare minachting wordt prijs gegeven. Dikwijls leest men van dingen, welke in' een openbare vergadering worden ge zegd, welke niet ongestraft mogen gela ten worden. De spr. las als voorbeeld voor een deel van een courantenverslag waarin op heftige wijze werd gesproken over de straffen tegen De Kadt en Snee vliet uitgesproken. In den tegenwoordi- gen tijd zijn velen voor dergelijke uitla tingen van opruienden aard toegankelijk en het is gewenscht snel en krachtig daartegen op te treden, ten einde erger te voorkomen. De Regeering moet zich daarbij niet laten verstrikken in valsche vrijheidsbegrippen. Den heer De Visser vroeg hij, of men in Rusland zou toela ten, dat er zoo minachtend werd gespro ken over het Uitvoerend Comité der U. S. S. R. of over de communisten. De actie tegen dit voorstel herinnert aan de actie tegen het uniformverbod, dat intusschen in de practijk blijkt zeer goed te werken. Voor gezonden humor en carricatuur blijft gelegenheid genoeg over, mits zij geen opruiend karakter dragen. Bezorgers van couranten en colporteurs loopen geen gevaar( zoolang zij zich niet bewust zijn opruiende ge schriften te verspreiden. Iets anders is het gesteld met de boekhandelaars. Ver slaggevers en overzichtschrijvers vallen buiten de wet, wanneer zij zich er van onthouden opruiende commentaren in hun geschrijf te mengen en zulks bewust doen. Er zal zich wel eens een geval van twijfel voordoen, doch het oordeel daar over laat hij met vertrouwen aan de rechterlijke macht over. De vraag, of onder de uitdrukking „openbaar gezag" ook het openbaar ge zag in Oost- en West-Indië moet begre pen woiden beantwoordde de Minister bevestigend Zoodra onverhoopt een von nis mocht worden geveld, dat tegen deze zienswijze ingaat gelijk dat in 1928 in zake de indonesische studenten uitge sproken, wilde de Minister de zaak nader onder de oogen zien ten einde met een wetswijziging te komen. Minachtende ophitsingen tegen het Joodsche deel der bevolking moeten zeer zeker strafbaar worden gesteld. Preventieve hechtenis zal slechts zelden kunnen worden toe gepast. Maar zeker komen daarvoor in aanmerking zij die avond aan avond zich schuldig maken aan beleediging van het openbaar gezag, terwijl het mid del ook bij recidieve zal worden toege past. Bij de hierop volgende replieken hand haafden verscheidene sprekers in eer sten aanleg hun meening, maar nieuwe gezichtspunten werden daarbij niet op den voorgrond gebracht. Hierna werd overgegaan tot de behan deling van de artikelen van het ontwerp Art. 1, waarbij naast opruiing mondeling of bij geschrifte ook strafbaar wordt ge steld opruiing door middel van afbeel dingen, werd op verzoek van den heer L. de Visser (comm.) in stemming ge bracht en aangenomen met 53 tegen 25 stemmen (communisten, soc. dem. en de heer Sneevliet tegenstemmers). Vervolgens heeft de heer De Visser ge protesteerd tegen art. 2 van het ontwerp, waarbij art. 132 van het Strafwetboek zoodanig wordt aangevuld, dat niet alleen de verspreider van opruiende ge schriften wordt gestraft doch ook hij die dergelijke geschriften ter verspreiding in voorraad heeft. Bovendien zou hij die krachtens deze bepaling wordt veroor deeld, uit zijn beroep kunnen worden ontzet. Wat het eerste punt betreft, noemde hij een geval, dat iemand wel een6 een opruiend geschrift onder zich heeft doch juist niet van plan is het te verspreiden. Hoe kan deze zijn onschuld bewijzen? In de tweede plaats vroeg hij hoe de Minister zich die ontzetting uit een beroep voorstelde en hoe een over treding van een dergelijke opzetting is te controleeren en tegen te gaan. Minis ter van Schaik antwoordde, dat als iemand voornemens is een opruiend ge schrift niet te verspreiden, hii natuurlijk buiten de wet valt. Uit de omstand'g- heden moet dan worden opgemaakt, hoe precies de stand van zaken is. De ont zetting uit een beroep is facultatief ge steld en zal in de practijk wel zelden voorkomen. Het artikel is daarop aange nomen met de sociaal-democraten en communisten als tegenstemmers. Hierna heeft de heer De Visser zijn stem doen hooren tegen het artikel, waarbij aan het Openbaar Ministerie de bevoegdheid wordt gegeven een klacht delict uit eigen beweging te vervolgen wanneer de belanghebbende geen klacht heeft ingediend, tenzij deze alsnog ver klaart een vervolging niet te wenschen. De Minister heeft uiteengezet, dat de zaak toch doodeenvoudig is en geen be langrijk verschil maakt met den huidi- gen toestand, daar de belanghebbende toch altijd de bevoegdheid behoudt om een vervolging te voorkomen. Met de communisten en rev. soc. als tegen stemmers is daarop deze aanvulling goedgekeurd. Betrekkelijk uitvoerig is hierop nog van gedachten gewisseld over het arti kel, waarbij de mogelijkheid wordt opengesteld om de verdachte van over treding van art. 137a (beleediging van het openbaar gezag) in preventieve hech tenis te zetten. De heer Visser (comm.) kwam op grond van eigen ervaring in verzet tegen het geheele instituut der preventieve hechtenis. Hem volgden de heeren Van der Heide (s.d.a p.) en Snee vliet (rev.soc.). De heer Boon (lib.) ver klaarde zich ook sterk tegen deze uit breiding der prev. hechtenis. De maat regel wordt toch maar al te veel zonder dringende noodzaak toegepast. De heer Goseling (r.k.) meende, dat nu op op ruiing de maatregel kan worden in prac- tijk worden gebracht het logisch is ook bij dit strafbare feit preventieve hechte nis mogelijk te maken. Waarop de Mi nister een uiteenzetting gaf, dat preven tieve hechtenis inderdaau een harde maatregel kan zijn, maar in sommige gevallen onvermijdelijk mag heeten. Over willekeur bij de toepassing er van kon men volgens hem niet klagen. Na repliek van den heer De Visser werd het artikel aangenomen met 40 tegen 31 stemmen, waarbij de liberalen zich bij de tegenstemmers schaarden De wet is hierop goedgekeurd met 47 tegen 24 stemmen. De Kamer heeft vervolgens zwijgend hare goedkeuring geschonken aan een reeks van ontwerpen en conclusies, waaronder de verhooging van het bedrag van onderstand aan noodlijdende ge meenten en de deelneming in het kapi taal van de Limburgsche Maatschappij voor Gasdistributie. Morgen komt het ontwerp op de Cre- dietverleening aan den Middenstand in behandeling en dan gaat de Kamer tot 15 Mei uiteen. Het opmerkelijke in deze moderne wereld is wel, dat ieder den mond vol heeft van den vrede, maar dat intusschen de leus van het si vis pacem, para bellum (als gij den vrede wilt, bereidt u dan voor tot den oorlog) voor op gestelt wordt en de opdrachten voor nieu we oorlogsmiddelen niet van de lucht zijn. Zoo verdient het bericht, dat de Senaat van de Ver. Staten een onderzoek gelast heeft naar de particliere wapenfabricage, onze bij zondere aandacht. In veler oogen is de wapenindustrie een der aanstichters van oorlogen. Het winstbe jag der wapenfabrikanten zou hen voor niets doen terugdeinzen om hun productie op te voeren. Zij zouden kunstmatig de spannin gen tusschen verschillende landen onderhou den en versterken, hun invloed laten gelden in de politiek van alle landen van beteekenis, verdragen en overeenkomsten met voeten tre den, leveren aan vermoedelijk komende vijan den van hun eigen land, enz. enz. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn in het winstbejag der wapenfabrikanten de eenige oorzaak van moderne oorlogen te zien; men denke maar eens aan de economische spanningen, die zoo vaak tot botsingen leiden, maar stellig zijn er veel factoren, die aanleiding tot oorlogen scheppen, en hoe meer men van die factoren elimineert, hoe geringer het oorlogsgevaar wordt. Om ze te kunnen elimineeren, dient men ze te kennenvandaar het nut van een onderzoek. Borah heeft in den Senaat de kat de bel aangebonden. Hij heeft daarbij zijn aanval minder op de Amerikaansche dan wel op de Engelsche wapenindustrie gericht. Als aan leiding nam hij de anti-Japansche perscam pagne, die volgens hem te wijten was aan de Amerikaansche wapenfabrikanten met het doel het land schrik aan te jagen, opdat het gewillig zijn stem aan uitbreiding van de vloot zou geven. Zooals men weet, is zes weken geleden de wet Vinson aangenomen, die het grootste vlootbouwcrediet toestaat, ooit in vredestijd in de Ver. Staten verleend. Hierop legde Borah echter niet den nadruk; hij wendde zijn afweergeschut op Europa en nam Vickers-Armstrong onder vuur. „Terwijl de pantomime van de internationale ontwa peningsconferentie te Geneve maar doorgaat, heeft deze geweldige macht, die zijn zetel heeft in Groot-Brittannië, zijn netwerk uit gespreid over elk land ter wereld en verkoopt zijn wapens aan alle landen, waarmee de conferentie een overeenkomst tot ontwapening tracht tot stand te brengen". Hij verweet dan de firma alle verdragen met voeten te treden. „Geen verdrag, geen wet door mensch of God gemaakt houdt hen in bedwang Zij vertreden de wet, zij vertreden regeerin gen, zij dooden menschelijke wezens, zij ver treden al wat hun in den weg komt, men- schelijk of goddellijk; en zij doen het uit winstbejag uit niets dan vuig winstbe jag". Borah's woorden of zij in elk opzicht verantwoord waren, moge in het midden worden gelaten hebben werklank gevon den bij het Amerikaansche volkof mis schien is het andersom en is Borah's uiting de weerklank geweest van wat er reeds in het volk leefde. „Ontneem den oorlog zijn winst" is de huidige leus van de Amerikaan sche kerken en het Amerikaansche legioen. In de openbare meening heerscht plotseling een fel verzet tegen de wapenfabrikanten, die vergeleken worden met de grootste „racket", die Amerika ooit gekend heeft. Men wijst er op, dat de verhooging van de uitgaven voor het leger in het Congres is aangenomen met 80 pCt. van de stemmen der leden uit de streken der wapenfabrieken voor en 60 pCt. van de stemmen der leden uit de andere ge bieden der Unie tegen, men herinnert aan de geweldige winsten door de wapenfabrieken in den oorlog genoten, men vestigt er de aan dacht op, dat de leiders van verbonden als Ons Leger en Onze Vloot tevens de leiders zijn van de groote fabrieken van oorlogstuig en dat deze verbonden als het ware over on gelimiteerde geldmiddelen beschikken. De commissie is haar onderzoek reeds be gonnen; voorloopig geschiedt dit met geslo ten deuren, het is te vergelijken met de in structie in een strafzaak voor de rechtbank. De openbare behandeling volgt later in den zomer. Dan zal de radio het Amerikaansche volk in staat stellen de behandeling van a tot z te volgen. Het onderzoek zal zich niet tot Amerika beperken, maar er vooral op uit zijn het verband tusschen de wapenindustrie in de diverse landen vast te stellen, benevens de werkzaamheden der Amerikaansche in dustrie in het buitenland. Laatstgenoemde zijde van het onderzoek belooft niet de minst interessante te worden. Was Japan's half ingeslikte Monroeverkla- ring ten opzichte van China niet voor een goed deel gebaseerd op wapenvoorziening en de verleening van credieten tot dat doel? Voor het werk van Geneve kan het onder zoek ook zijn belang hebben. Het vraagstuk van de particuliere wapenfabricage en het toezicht daarop is reeds lang aan de orde. Publicatie van nieuwe gegevens kan het een nieuwen stoot geven in de goede richting. Misschien kan het onderzoek ook voor de Unie zelf nog extra-nut afwerpen. Zou het geen zegen zijn als aan de verstrekking van wapens aan de binnenlandsche vijanden van den staat ook eens paal en perk werd ge steld? VERSCHERPT SOCIALISME IN BELGIE. Debatten over partijtucht. De kwestie van de tucht in de Belgische socialistische partij veroorzaakt bij de leiders thans ernstige bezorgdheid. Verscheiden jon gere Kamerleden, waaronder Spaak, Brun- faut en geestverwanten, oefenen vaak scherpe critiek uit op de leiding der oudere partijge- nooten, die zij er van beschuldigen niet ge noeg den zuiveren revolutionnairen geest in de partij te hebben bewaard. De financieele moeilijkheden, die de socia listische partij naar aanleiding van de affaire met de Belgische Bank van den Arbeid heeft ondervonden, hebben deze tegenstellingen nog aangescherpt. Reeds herhaaldelijk liet het Kamerlid Spaak in het nieuw opgerichte blad „1'Action Socialiste" artikelen verschij nen, waarin op zuivering van de socialisti sche actie wordt aangedrongen. In den boe zem der partij werd er voor geijverd de uit gave van dit blad stop te zetten. De heer Spaak heeft zich echter hieraan niet ge stoord en is voortgegaan met de leiding der socialistische partij ernstig te becritiseeren Gister heeft de landelijke raad van de Belgische arbeiderspartij zich in het Volkhuis te Brussel met het probleem van de tucht bezig gehouden. Deze vergadering, die door het Kamerlid Bouchery werd gepresideerd, heeft een woelig verloop gehad Do-or Senator Arthur Wauters werd er op aangedrongen, dat alle krachten zouden worden verzameld ten einde de strenge tucht te handhaven die steeds de kracht van de partij is geweest. De tendenz is thans opnieuw, om eventueel streng in te grijpen tegen elke overtreding van de tucht en de publicatie van de „Action Socialiste" te verbieden. Het jonge Kamerlid Spaak, alsmede diverse anderen, lieten zich echter niet overtuigen en verdedigden het recht van een vrije discussie. Naast de offi- cieele pers van de socialistische partij, zoo betoogde zij, zijn er altijd publicaties geweest, waarin critiek geoorloofd was. Er kon gister nog geen beslissing worden bereikt. Er waren nog tal van sprekers die het woord wilden voeren, zoodat besloten werd, Woensdag a.s. een nieuwe vergadering aan deze kwestie te wijden. GORING BLUFT OPPERSTE CHEF. Van de Pruisische Staatspolitie. Naar de officieele Pruisische persdienst meedeelt, heeft reeds eenigen tijd geleden in de Pruisische regeering in zooverre een ver andering der orgasisatie plaats gehad, dat de opperleiding van de Staatspolitie is overge dragen van het Ministerie van binnenland sche zaken aan den ministerpresident. De Pruisische premier Göring oefent sindsdien de bevoegdheden uit, dit tot dusver aan den minister van binnenlandsche zaken waren verleend. De leider van de afdeeling politie van het ministerie van binnenlandsche zaken voert de loopende dienstzaken nog uit. Voor zaken betreffende de Staatspolitie is hij on dergeschikt aan den minister-president. HET HAMBURGSCHE COMMUNISTENPROCES. tAcht beklaagden ter dood veroordeeld. In het Hamburgsche communistenproces zijn 8 beklaagden ter dood veroordeeld, 33 anderen werden veroordeeld tot gevangenis straffen tot 15 jaar, één beklaagde werd vrij gesproken. DUITSCH PROTEST TE WEENEN. De Duitsche gezant te Weenen, dr. Rieth heeft gisteravond een onderhoud gehad met bondskanselier Dollfuss. Hierbij bracht hij de gebeurtenissen in Innsbruck ter sprake, Angst voor groote wapenindustrie. (Dag. Overzicht.) Trotski mag in Frankrijk blijven. (Buitenland.) Dillinger gewond? (Buitenland.) Communistische relletjes in Parijs. (Buitenland.) Socialistische toestanden in Bel gië spitsen zich toe. (Buitenland.) De Tweede Kamer nam aan de wetsontwerpen op het bewaren der orde, en de werkverruiming (het 60- milioenen-ontwerp.) (Parlement.) Beleediging burgemeester Wijn- veld van Oudkarspel. (Rechtszaken.) Knoeierij door inspecteurs inzake bollenteelt. (Rechtszaken.) De op 1 Mei afgetreden inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer E. Rahder, is heden benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau. (Stad en Omgeving). (Zie verder even In cel laatste berichten). waar Heimvehrmannen een vergadering van Duitschers zouden zijn binnengedrongen en gedreigd zouden hebben de portretten van Hindenburg en Hitier van de muren te halen hetgeen door de politie werd voorkomen. DE KRANTENVERBODEN TE BERLIJN. Officiéél wordt medegedeeld, dat de ge heime staatspolitie het verbod van de „Esse- ner Zeitung" en de „Koelnische Volkszei- tung" heeft verkort, zoodat de beide bladen morgen weer mogen verschijnen. Overigens wordt er de aandacht op geves tigd, dat in het vervolg bij geconstateerde technische fouten van meer beteekenis op de strengste wijze tegen de schuldigen zal wor den opgetreden. UIT DOLLFUSS-LAND. De positie van het Vader- landsche front. De eerste gisteren door de Oostenrijksche regeering op grond van de nieuwe machti gingswet uitgevaardigde verordening regelt de toekomstge politieke positie van het Va- derlandsche Front. De verordening verleent het Vaderlandsche Front rechtspersoonlijk heid. Het doel van het Vaderlandsche Front wordt genoemd de politieke concentratie van alle onderdanen, die op de basis van een corporatief opgebouwde bondsstaat Oosten rijk staan. Bondsleider is dr. Dollfus. Hem zal ter zijde staan een bondsleidersraad, ter wijl den landsleiders een raad van advies bestaande uit enkele leden zal worden toege voegd. De leden dezer raden worden be noemd door den bondsleider. Leden van het Vaderlandsch Front mogen een zetel beklee- den in de wetgevende organen, landdagen en gemeentedagen en in de autonome be stuurslichamen uitsluitend met goedkeuring van den bondsleider. De ledenlijsten van het Front moeten tweemaal per jaar door de gemeenten gedu rende twee weken ter inzage worden gedepo neerd. De Heimwehren worden ingeschakeld in het Weerfront van het Vaderlandsche Front. De directeur-generaal van het Vaderland- sche Front, dr. Stephan, heeft hedenmiddag de binnen- en buitenlandsche pers ontvan gen en mededeel ineren gedaan over de reor ganisatie van het Front. Hij zeide hierbij o.a., dat het Front in het kader van het nieuwe corporatief opgebouwde rijk eveneens corporatief georganiseerd is. Het Vader landsche Front bestaat uit twee corporatieve organisaties, nl. de ambtenarenorganisatie en de beroepsorganisatie, die uit zes onder deden zal bestaan: o.a. land- en boschbouw, handel- en verkeer, crediet- en geldwezen en vrije beroepen. Werknemers en werkgevers worden met gelijke rechten en plichten opge nomen. DILLINGER GEWOND? De jacht op den voortvluchtigen misdadiger Dillinger is weer met vernieuwde krachten ingezet, in verband met het feit, dat een auto-patrouille der -politie gister in Chicago op een straathoek een onbeheerde auto heeft gevonden, welke dezelfde wagen bleek te zijn die Dillinger op zijn vlucht uit het woud kamp in de nabijheid van Mercer gebruikt had. Omwonenden verklaarden, dat de auto reeds 12 uur op de hoek had gestaan. De chauffeursplaats was met bloed bevlekt, zoo» dat men aanneemt, dat Dillinger of een zij ner volgelingen door de schoten van de ach tervolgende politie gewond is. Bovendien werden in den auto verscheidene patroon hulzen gevonden. Nader wordt nog medegedeeld, dat den auto van Dillinger tairijke kogelgaten ver-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1