Agenda 2 Standplaatsen PAARDENMARKT circus .1934 Het eenige Circus met een RIJBAAN en een TOONEEL, gebroeders heeufkudde van 16 olifanten JUiMicaües Stad en. Omgeving Wzec&ecicht Circus - Dierenpark - Cabaret Music-Hall 3 GLAHSNUMMERS „WILDE BEESTEN" Alleen AMAR kan dit doen. Geen bluf. KIJKEI1 is KOOPEfl UjCLOECK BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie te Alk maar maakt bekend, dat personen die dit jaar een vergunning willen hebben iot het innemen van een vaste stand plaats met paard en ri'tuig (snoiders) bij Spoor en Boot hiertoe vóór ZATERDAG 5 MEI 1934 het verzoek schriftelijk aan Heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente moeten doen. TWINTIG JAAR MOTORISCHE KRACHT BIJ DE ALKMAARSCHE VRIJWILLIGE BRANDWEER. Een werkstuk, dat de eeuwen kan trotseeren, resultaat van taai geduld gedurende dertien jaren. KOMEN NAAR DONDERDAG MEI MATINEE 2.30 u. Avondvoorstelling B u. ZIJ LATEN U ZO HOE EEN ECHT MOET ZIJN daardoor onafgebroken en opeenvolgende tafereelen, Een schitterend programma van dén allereersten rang! DRIE PROGRAMMA'S vereenigd in een IN EEN WDGRD De mooiste Circus van Frankrijk met de mooiste Fransche Menagerie MET IS EEN FRANSCH SCHOUWSPEL. Loges f 2.50. Gereserv, f 2.00. Stoelen f 1.50. Ie Rang f 1.20 2e Rang f 0.00. 3e Rang f O.GO. Belasting inbegrepen. voor werkloozen op vertoon hunner kaart Vrijdagavond 50 I Reduclie AFSCHEID VAN DEN HEER E. RAHDER. Inspecteur Rahder bij zijn afscheid benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Weeroverzicht. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, des avonds half 8, hoofdnummer Anna en Elisabeth (rom.), Hoofdrollen Hertha Thiele en Dorothea Wieck. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer De Spookmijn (cowboyfilm), hoofdrol John Wayne. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De bewaarschool (La Maternelle), hoofd rol Madeleine Renaud. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Loulou maakt promotie (amusement), hoofdrol Lilian Harvey. Toegang boven 14 jaar. Vrijdag 4 Mei. 8 uur, Paviljoen Kinheim, ledenvergade ring Burgerwacht. Zondag 6 Mei. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „De opgaande Zon" door het Alkmaarscn Too- neel. toonde. De achterruiten zijn geheel vernield Op de plaats van den chauffeur lagen zwaar bebloede verbanden. De geruchten, dat Dillinger zwaar gewond is worden ster ker. D-e Commissaris van Politie, WALRAVEN. LEGAAT AAN „HET WITTE KRUIS" Naar wij vernemen heeft Mevr. de wed. G. LoomanEigeman aan de afd Alkmaar van „Het Witte Kruis" een 'bedrag van 500 gelegateerd, vrij van alle rechten. DE DADER GEFUSILEERD. Wederom heeft een vreemde herdershond danig huisgehouden onder in de weide loo- pende schapen van de veehouders Docter en Nanne te Bergen, van wie respectievelijk 3 en 2 schapen werden verscheurd. De doode schapen heeft men in de weide laten liggen in de hoop, dat de hond zou te rugkomen, hetgeen inderdaad gebeurde. De hond werd hierop onmiddellijk doodgescho ten. EEN PSYCHOMETRISCHE AVOND. Men verzoekt ons opname van het volgen de: Dezer dagen zal wederom een van de meest vooraanstaande figuren in de spiriti- schewereld een openbare psychometrische seance houden. Dezen keer is het mevr. de wed. Dr. Ak- keringa uit Den Haag, die in het Logege- bouw optreedt. Genoemde dame, die eerelid is van de Ned. Vereen, van Spiritisten „Har- monia", werkt uitsluitend onder de auspi ciën dezer vereeniging. Vandaar dan ook, dat deze bijeenkomst is georganiseerd door de afd. Alkmaar van „Harmonia". Psycho metrische van wereldvermaardheid maakte mevr. Akkeringa meerdere malen op ver- eerend verzoek met groot succes een tournee door Indië en onze nabuurstaten. Nog dit voorjaar werd zij uitgenoodigd door de In ternationale Universiteit-cirkel te Stockholm, waarover een zeer waardeerend schrijven ge tuigt van de secretaresse, mw. Else Hell'berg Het is een bijzonder voorrecht, dat mevr. A. na haar Zweedsche reis nog de gelegen heid heeft geboden te dezer stede in dit sei zoen een dergelijke seance te houden. Zij, die reeds meer in de gelegenheid waren kennis te maken met haar bijzondere gaven zullen met belangstelling kennis nemen van haar komst. Het was 18 April 1934, 20 jaar geleden dat het eerste motorkorps werd opgericht. Sedert 1879 had de brandweer zich bediend van handspuiten in allerlei vorm, waarvoor een groot aantal menschen noodig waren. De toenmalige hoofdlieden meenden dat een reorganisatie moest plaatsvinden en bij wijze van proef werd een motor aangekocht en uit de vrijwillige korpsen „Kracht en Vlugheid" en „Burgerplicht" werden een aantal mannen gekozen welke die motor zouden bedienen. De eerste brandmeester van dat korps was de heer W. J. Schepper, adjunct brandmeesters de heeren J. van Dijk en J. Lind, machinist was de heer Hamstra, sergeant de heer F. H. Ringers, verder waren er nog 10 manschappen. De naijver, die toch al onder de vrijwillige korpsen heerschte, werd er niet minder op door het motorkorps en de vreugde van de mannen van de handspuiten steeg ten top toen de motorspuit bij een brand kwam en zij niets konden uitvoeren, omdat ze de zuigslang vergeten hadden mede te nemen. In 1920 werden nog twee motoren aangekocht en kregen de beide korpsen Kracht en Vlugheid en Burgerplicht, ieder een motor te bedienen. De naam motorkorps moest nu veranderd worden, aangezien nu elk korps een motor had. De naam werd toen veranderd in Kwiek. Dit eerste motorkorps, nu Kwiek ge- heeten, heeft derhalve 20 jaar bestaan. Het is hier niet de plaats om alle kwieke daden van Kwiek te vermelden, genoeg zij het dat de reorganisatie is door gegaan en dat na dien het materaal is uitgebreid met twee automobielbrandspuiten, het ideaal van de brandweer. Met het komen van de automobielbrand spuiten is de naijver onder de korpsen ver dwenen, het is ten slotte één vrijwillige brandweer. De commandant, de heer F. H. Ringers, meende dat het feit van 20 jaar motorische kracht niet onopgemerkt mocht worden voorbijgegaan, zoo zal op 9 Mei a.s. des avonds te 7 uur de jaarlijksche inspectie van de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer op het Waagplein worden gehouden, waaraan vooraf zal gaan een optocht van de brand weer die zal voorstellen „Voorheen en Thans". In die optocht zullen worden meegevoerd een oude handspuit, vermoedelijk van om streeks 1670, waarin het water met emmer tjes moest worden gegoten, een spuit van omstreeks 1800 en de, bij de meeste Alk- maarders nog wel bekende handspuit van het korps Burgerplicht. Met deze spuiten zal op het Waagplein worden gedemon streerd. Zoo zal men kennis kunnen nemen van het brandblusschen in vroeger dagen, maar ook hoe men thans een brand bluscht. Niet alleen zullen motoren en automobielspuiten het water trachten op te voeren tot boven r gegeven. Zij struikelt in haar angsten voor de toekomst, vergeet zijn lach, zijnon verwoestbaar blijven" hij blijf staan. En dat was voor mij, heeft Heijermans eens ge zegd, in zoover de karakterteekening gelukte en in zoover „men" zulke stijgingen meevoe len kan een andere „Opgaande Zon", door geen straf van menschen, noch door armoe en ellende te „verduisteren". Als 'n rijk man door 't leven te gaan HUISVLIJT ALS KUNSTUITING. In den loop der jaren zijn wij meermalen in de gelegenheid geweest werkstukken te zien, die, aangevat als huisvlijt, als middel tot nuttige en aangename tijdpasseering, ge leidelijk uitdijden tot een kunstwerk. Er is huisvlijt en huisvlijt. Wanneer men zeer verdienstelijk een bouw plaat in elkander kan zetten, een mooi stukje figuurzaagwerk kan maken of het een of ander stukje huisraad van sierlijk snijwerk kan voorzien, verricht men ongetwijfeld aan gename en vaak nuttige bezigheid, waaraan eenige kunslvaardigheid niet vreemd is en heeft men de voldoening iets tot stand te hebben gebracht, wat door vriend en huis genoot wordt bewonderd. Zoodra onze aspiraties echter verder gaan en wij werkstukken onder handen nemen die jaren van onverpoosden arbeid vorderen en AMAR Gedecoreerd met de orde „Dévouement National" Officiers van Nichan Iftikar na hun zegetocht door de groote wereldsteden weer in Holland ALKMAAR 10 Aanmerkelijk vergroot en uitgebreid, 4 masten, sprookjesachtige rijkdom, feeërieke verlichting en costumes. en in iedere voorstelling den Waagtoren, maar men zal ook kennis kunnen nemen van het allernieuwste, nl. het blusschen met schuim. Met het z.g. lucht- schuim bluscht men speciaal benzine- en olie branden. Is het blusschen van een benzine brand met water zeer gevaarlijk omdat er kans is dat de benzine door het water wordt weg gespoten en op een andere plaats verder brand kan veroorzaken, met luchtschuim is dat uitgesloten. Het schuim dat als een dikke massa uit het z.g. kanon komt, sluit de lucht af, waar door het vuur spoedig dooft. De Alkmaarsche brandweer heeft zoo'n schuimkanon aangekocht en zal daar 9 Mei a.s. mee demonstrereren. Met een uitrusting als thans de Alkma-arcche brandweer bezit kan de burgerij gerust zijn. DE OPGAANDE ZON. Zondag a.s. zal het Alkmaarsch tooneel zijn speelseizoen besluiten met de opvoering van Herm. Heijermans' „De Opgaande Zon." In „De Opgaande Zon" wordt de onder gang van een gezin uit den middenstand ge dramatiseerd. In het eerste bedrijf heeft de groote buur man met het Warenhuis „De Opgaande Zon", den kleinen concurrent reeds genekt. Doch schijnbaar. In de figuur var. Mathijs de Sterke heeft Heijermans getraciit den man te teekenen, die tegen de wreedheid van het leven in geleerd heeft over de dingen heen te lachen, en dien lach als opperste wijsheid ook aan zijn dochter Sonja meent te hebben wij met minutieuse nauwkeurigheid het te vervaardigen object tot voltooiing brengen, krijgt ons tijdverdrijf een ander karakter en mag in vele gevallen van een kunstwerk ge sproken worden. De heer W. F. G. Wiese, wonende Oost- wijk no. 20, alhier, heeft het aangedurfd om aan een dergelijk kunstwerk te beginnen en het resultaat is een verrassend mooie en uiterst nauwkeurige copie van onze Alk maarsche Waag. Daar óe heer Wiese metaalbewerker is, heeft hij zijn bouwwerk geheel van brons en koper vervaardigd, wat niet alleen een prach tig effect maakt, maar bovendien den tand der eeuwen kan doorstaan. Met eindeloos geduld heeft hij gehakt, ge vijld en geboord cm de verschillende ramen, dieuren, consoles, hekwerken en torentjes te vervaardigen en, hoewel hij zelf metaal draaier is, zijn alle spijltjes en stijlen geheel uit de hand gevijld De prachtige toren is tot in de kleinste bij zonderheden nagebootst en de vier wijzer platen worden eik door een afzonderlijk uur werk bediend Om het klokkenspel af te stemmen heeft die heer Wiese een geheele week geëxperimen teerd met behulp van een piano en de pijnlijke zorg, die aan dit onderdeel is besteed, ge tuigt van de nauwgezetheid en den kunst zin, waarmede het geheel bouwwerk is gemaakt. De luifel met zijn fijne consoles en ver sierde draagjukkeri is een kunststukje op zichzelf, terwijl de weegschalen geheel over eenkomstig die werkelijkheio in het gebouw zijn opgehangen En zoo is het met elk ander onderdeel van het geheel. Alles is precies gemaakt zooals het origineel. Het geheele werkstuk is ruim twee meter hoog en weegt circa 250 kilo. Anderhalf jaar geleden is het gedurende een paar dagen tentoongesteld geweest in café Central en velen hebben het toen reeds bewonderd. Sindsdien is er nog heel wat tijd aan besteed, om het verder af te werken en thans kan gezegd worden, dat het zijn voltooiing nadert. Het mechanisme alleen moet nog worden aangebracht maar dat zal deze maand nog worden afgewerkt en dan zal men elk uur het ruiter-tournooi kunnen aanschouwen en den klaroenblazer zijn tonen hooien schallen. Het groote werk, waaraan dertien jaren is gearbeid met groot geduld, liefde en kunstzin, zal dan zijn voltooid. Wij feliciteeren den heer wiese met dit prachtige resultaat van de uitwerking van een ideaal sinds zijn jongelingsjaren, waar voor wij nog temeer respect hebben, als wij bedenken, dat zijn eenige teekeningen een paar losse schetsjes waren en hij overigens alleen heeft gewerkt naar hetgeen hij bij aandachtige beschouwing van het Waagge bouw in zich opnam. HET REUZEN-CIRCUS DER GEBROEDERS AMAR. Het circus der Gebroeders Amar, reeds lang van te voren door veelkleurige affiches aangekondigd, komt naar onze stad. De affiches, welke niets gemeen hebben met de nieuwe richting van styleering en symboliseering, geven een volledig beeld van het circusleven; de reusachtige tent, de menigte, leeuwen met hun temmers, ijsberen, een kudde van 16 olifanten, girls en artisten. Wij kunnen verzekeren dat de Gebroeders Amar met hun veeljarige ervaring en de machtige middelen waarover zij beschikken, een programma van den allereersten rang hebben weten samen te stellen. Het is een opwekkend, leerzaam, levendig en vroolijk schouwspel, dat de Gebrs. Amar aanbieden. Talrijke en de meest verschillende personen treden er in op; treffende taferee len alsof ze zoo uit het hart van het oerwoud komen, worden vertoond. Alles is met uiterste zorg uitgekozen en voldoet het aan den meest verfijnden smaak. Het is dan ook een Fransch circus. FAILLISSEMENTEN. Heden zijn door de rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard* P. Borjeson, koopman te Alkmaar, met be noeming van mr. Ubbens tot rechte.'-commis- saris en van mr. v. Leeuwen tot curator. H. P. Koorstra, schoenmaker te Den Hel der, met benoeming van mr. Ledeboer tot rechter-ccmmissaris en van mr. Schenkeveld tot curator. J. A. de Zwart, bakker te Hoórn, met be noeming van mr. Krabbe tot rechter-commis saris en van mr. Leesberg tot curator. MAKELAAR BEEEDIGD. De rechtbank alhier beëedigde heden den heer J. P. van Os te Den Helder als make laar in onroerende goederen. OPROEPING. De politie te Alkmaar verzoekt den persoon, vermoedelijk een 12-jarigen jongen, die Maandagmorgen j.1. om 8 30 uur betrokken was bij een botsing tus- schen twee wielrijders, waarbij de 27- jarige mej. van G. alhier een hersen schudding bekwam en welke botsing plaats vond op het rijwielpad van den Rijksstraatweg bij de Vierstaten, zich ten spoedigste aan het bureau van poli tie te melden tot het geven van inlich tingen. EEN VUURBAL WAARGENOMEN. Een abonnée, die zich gisteravond op den Munnikenweg bevond, ontdekte tegen den donkeren hemeltrans een vuurale, die een lichten gloed verspreid de. De vuurbal had van daaruit gezien de grootte van een tennisbal en viel op eer gegeven oogenblik in de kim, in 4 5 stukken barstend. Mogelijk had men hier te doen met een vallenden meteoor-steen. UITSLAANDE BRAND. Een kordaat meisje. Gisteravond om ongeveer 10 uur werd de politie opgebeld, dat er een uitslaande brand woedde in een perceel aan de Noorderkade. Onmiddellijk is de brand weer gealarmeerd en deze heeft de brand met een enkele straal in vijf minuten kunnen blusschen. Het vuur had het hevigst gewoed bij den schoorsteen, waar een brandend theelichtje stond. De bewoner en zijn echtgenoote waren niet thuis, terwijl een kostganger en 3 jonge kinderen te bed lagen. Een dezer kinderen, de 9-jarige Louise, ontdekte den brand en waarschuwde direct den kostganger. Toen ging het jonge meisje naar een raam en sloeg de ruit in, om zoo naar buiten te kunnen komen. Met de hulp van den kostganger kon het meisje de twee nog jongere kindeken redden, waarbij zij zelf aan een der armen gewond werd. Hulde aan dat dappere kind voor haar flink en kordaat optreden. Op buitengewoon hartelijke wijze hebben autoriteiten, collega's, onderwijzers en onder wijzeressen heden in een bijeenkomst in de Harmonie afscheid genomen van den heer t. Rahder, 1 Mei j.1. afgetreden als inspecteur van het L. O. in de inspectie Alkmaar. Het comité onder voorzitterschap van den heer Vermeer, ondervond algemeene steun en medewerking. Het tooneel van de Har- naar waarnemingen, verricht in den mon** van 3 Mei kol van 3 Mei. Medegedeeld door het Ken. Nederl Jvu Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765,1 Ona. e Laagste barometerstand 737,2 mM Reykjavik. ,e Verwachting, geldig tot den avond van 4 Mei: j Zwakke tot matige oostelijke tot noord», lijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken" waarschijnlijk regen- of onweersbuien, w' nig verandering in temperatuur. De as van het langgerekte gebied van hoogen druk van de Azoren tot Finland verplaatste zich wederom naar het noord», en nam in beteekenis toe. Het zwaartep® ligt thans over Zuid-Scandinavië waar /U luchtdruk nog overal sterk stijgende ia, centra van het gebied van lagen druk iju Noorden bewegen zich over IJsland \a Noordoostelijke richting naar de Pool»* Het weer in onze omgeving wordt geheel beïnvloed door het gebied van zomerwarmte en hooge barometerstanden in oost en een- traal-Europa en een vlak gebied van lagen druk over Frankrijk, begrensd door een vrij koelen luchtstroom in het Westen over de Noordzee, het Kanaal en de Golf van Biscaye. Behalve plaatselijke onweders bleef de regenval beperkt tot kleine hoeveelheden, Voor onze omgeving is aanhouden van het vochtige weer met kans op onweer waar schijnlijk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwie'en, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.54 uur licht op. monie was keurig met bloemen en planten versierd en de zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Ongeveer half elf arriveerde de heer Rahder met zijn familie. De zaal bracht hem staande een ovatie. De heer Vermeer opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan allen, in 't bijzonder richtte hij dit tof den pas afgetreden hoofdinspecteur, den heer Brants, tot de inspecteurs de heeren S/er- ringa, Westerouen v. Meeteren en Ztec tot de wethouders de heeren Bonsema, N.lfcr gerland en Klaver en den gemeen te-secré»» mr. Koelma en tot een bestuurslid van 4e Vereenigde R.K. jongensscholen. Den heer Dun feliciteerde spr. nog met zijn benoeming te A'kmaar. (Luid applaus). Vervolgens bood spr. aan mevr. Rahder fraaie bloemen aan. Allereerst was daarna net woord aai) den heer Brants, die op de meest hartelijke wijze den heer Rahder toesprak, zijn groote ver diensten in 't licht stelde en als bewijs van de groote waardeering, die de regeeriisg voor het werk van den heer Rahder had, de eerste mocht zijn die namens den minister van 0. K. en W. kon mededeelen, dat H. M. de koningin den heer Rahder een hooge onder scheiding had verleend, n.1. de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. (Daverend applaus). Spontaan verhieven zich alle aanwezig® en werd het Wilhelmus gezongen. Namens de openbare scholen werd de heer Rahder daarna hartelijk toegesproken door den heer J G. Hazeloop. Spr. schetste de groote liefde van dien inspecteur voor net onderwijs en zijn humane wijze van samen werken met de onderwijzers voor de belan gen van het kind. Een woord van gel# wensch richtte spr. ook toi den nieuwen in specteur, den heer Dun. -v Namens de R K. bijzondere scholen spra* broeder overste Thomas. Ook zijn woorden getuigden van groote waardeering en eer bied voor het werk van den afgetreden in specteur. Ook hij feliciteerde den heer Du** De heer J. J. Adriaanse sprak voor j# Christelijke bijzondere scholen en uit JjP woorden sprak niet minder groote waarde ring dan uit die der vorige sprekers. Ter afwisseling werden tusschen deze toe spraken zang en muziek ten gehoore gebracn Mej. N. Wijn zong op uitstekende Wij® daarbij begeleid door mej. M. Siezen, ui°V( liederen, o.a. het zeer toepasselijke c'est mourir un peu, die een daverend «r V-VOl UMISUIJ.1 uu JJVU, V«IV vuil fojöC' plaus oogstten. De dames werden met 0 men gehuldigd. Een drietal liederen we ook door viool begeleid (de heer Naingg^ De heeren Kroone en Nainggolan v_ den een tweetal vioolduo's uit op voorr lijke wijze. Ook hier begeleidde mej. =jie De heeren Dun, Westerouwen, v. Me en Steringa spraken hartelijke woorden afscheid tot hun oud-collega, en soms den ook humoristische herinneringen 1 j, haald. Allen noemden de buitengewoon tige samenwerking met den heer Ran r(jen De heer Klaver, wethouder, sprak w van hulde namens het gemeentelb Nadat de heer Vermeer als huldeb ee„ den heer Rahder een fraaie lecslamp afbij prachtig boekwerk had aangeboden, jn. alle aanwezigen door luid applaus n stemming betuigden, was het woord heer Rahder zelf. At tal; Spr. was ten zeerste getroffen "00' nhei» rijke bewijzen van haitelijke t°ege?A,jj aal en waardeering. Grooten dank brac" j#. H.M. de Koningin voor de verleen zjjji scheiding, een prachtige belooningM werk. Met welgemeende woorden <jt de onderwijskrachten uit de inspeel

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2