DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. JkovUiciaal 7lieuws cutd= en Jum&om BROEK OP LANGENDIJK. HEILOO. KOEDIJK. HEEMSKERK. LANGENDIJK. BERGEN. BEVERWIJK. UITGEEST. I 20 boete of 10 dagen. Dit was beklaagde chter te kras en hij kwam nu in Alkmaar bij le meervoudige strafkamej; verzachting van geneesmiad ronder eenig merkbaar resultaat, aangezien iet geneesmiddel zoeken. Tot dusver echter d ds vai n o :oc un da ns' on Jo U >ri e ns em iur lur is ie officier geen lust toonde tot reductie en I «vestiging eischte. EEN MEERMALEN VOORKOMEND ZEDEN-EXCES. De 46-jarige tuinder en weduwnaar Pieter 9/., wonende te Grootebroek en thans gedeti reerd, stond met gesloten deuren terecht vegens het misdrijf art. 249 strafrecht, 'n ouitensporigheid, waarover meer in de recht- j zaal van in de krant kan worden gepraat. Gevorderd werd 2 jaar gevangenisstraf. Mr. I A. Prins was verdediger. HET HOOFD DER GEMEENTE 1 OUDKARSPEL BELEED'GD. De heer A. J. Wijnveld, burgemeester der t gemeente Oudkarspel, werd op Donderdag 8 I Februari zeer onaangenaam getroffen bij de j lezing van een hem bezorgd cyclostielblaadje strijdorgaan van het werkloozen agitatie- comité, genaamd „De Ploeger", waarin niets meer of minder werd gezegd dat de burge meester naar een psychopateninrichting moest, dat hij in staat was zijn mede-menschen uit den weg te ruimen en nog meer van der gelijk moois. Natuurlijk gevoelde de burgemeester .zich hevig gekrenkt en aarzelde hij niet tegen de verspreiders, een drietal strijders van het agitatie-comité een aanklacht in te dienen. Een onderzoek werd door den rijksveld wachter L. P. Rood ingesteld en heden verschenen als verdachten voor de straf kamer de heeren Corn. B., arbeider, Aldert K., vissther en Pieter P., landarbeider, allen wonende te Oudkarspel, teneinde voor hun ondoordachte daad rekening en verantwoor ding af te leggen. De verdachten erkenden natuurlijk het bewuste exemplaar van De Ploeger, dat ge redigeerd en gecyclosteerd wordt te Alk maar in een volkslogement in de St. Anna- straat, te hebben verspreid, doch zij ontken den te hebben geweten, dat dit nummer be- leedigingen bevatte aan het adres van burge meester A. J. Wijnveld. Natuurlijk werd dit betwijfeld en hun houding laf genoemd, omdat zij aan rijks veldwachter Rood zulks wel hadden toege geven. De 53-jarige burgemeester Wijnveld ver klaarde opgewonden, zoowel ambtelijk als in zijn menschelijk gevoel, zich hevig gekrenkt te hebben gevoeld door de aantijgingen. Het was alles gelogen en het deed den burgemees ter leed dat de schrijver van het geïncrimi neerde artikel onvindbaar was. In de 8 jaar van zijn ambtsvervulling te Oudkarspel had hij nooit een arbeider onheusch bejegend en steeds de gemeente met eere gediend. Indien hij de persoon was, zooals hij in dat blaadje werd afgeschilderd, dan zou hij geen mi Buut langer waard zijn aan het hoofd der gemeente te staan. Spr. gevoelde zich diep be- leedigd van zijn menschelijk gevoel, hoewel hij ook medelijden had met deze jongelui, die zich tot een dergelijke oppositie hadden laten verleiden. De burgemeester overlegde vervolgens aan de rechtbank diverse nummers van de „Nieuwe Langedijker Courant" waarin ook ingezonden artikelen tegen hem waren op genomen. De rijksveldwachter Rood ver klaarde, dat naar zijn meening de verdach ten wel op de hoogte waren van het beleedi- fende artikel, doch het trio op de zondaars ank bleef zulks hardnekkig ontkennen. Door den ouden heer P. K ossen en W. v. d. Oord, een jeugdig coiffeur uit Harenkars pel, had een exemplaar van het bewuste blaadje voor een paar centen gekocht. De kapper had het artikel niet gelezen, maar Kossen had er zich ten zeerste aan geërgerd, dat de goede burgemeester zoo „billijk werd uitgetiteleseerd". Door den officier werd betoogd dat hij de zaak eenvoudig had opgezet en het feit bewezen achtte. Het lag er echter te dik op om niet aan te nemen, óat verdachten met den inhoud van 't pamflet onbekend waren. Mét de president noemde de officier de houding van verdachten weinig heldhaftig. Dat het artikel zeer beleedigend was kon worden geconcludeerd uit de omstandigheid, dat de burgemeester die beleediging per soonlijk en ambtelijk, dus dubbel, gevoelde. Had echter de beleediging alléén gegolden een particulier persoon, dan zou de officier dit feit niet zoo hoog hebben aangeslagen en alleen volstaan hebben met het vorderen van een geldboete, doch waar nu ook werd aangetast een drager van het wettig gezag, kon dit niet worden getolereerd en vermeen de de officier niet anders te kunnen doen dan voor ieder der verdachten te requiree- ren 2 maanden gevangenisstraf. De verdachte colporteurs, desgevraagd gaven unaniem te kennen, dat zij het niet mooi vonden en hadden verder niets te zeg gen, waarop de behandeling en de zitting werd gesloten. Vele geestverwanten van de verdachten hadden van hun belangstelling blijk gege ven, doch de orde weid punctueel bewaard. A.s. week uitspraak. Door de onlangs opgerichte Oranje-ver- eeniging werd de verjaring van prinses Ju- liana op bescheiden wijze herdacht. In het bollengebouw werd des middags voor de jongeren een film vertoond, welke door den heer v. d. Graaf werd verduidelijkt, terwijl ter afwisseling vaderlandsche liederen wer den gezongen. Des avonds was een bijeenkomst belegd voor de ouderen welke door den voorzitter, den heer Schelhans werd geopend. Gezon gen werden eerst twee coupletten van het Wilhelmus met begeleiding van het plaatse lijk muziekcorps onder leiding van den heer van Kalken. Gememoreerd werd daarna, dat in aan merking nemende den rouw er van officieele zijde op gewezen was geen luidruchtig feest- vertoon te doen plaats vinden, het bestuur gemeend heeft dezen avond daar toch niet onder te rangschikken, maar op passende wijze den verjaardag van de prinses te her denken. In dagen van oneenigheid en vele partijen is het zaak de liefde voor het vorsten huis te doen blijken, en dat men er van dooi- drongen zij en blijve, dat ons vorstenhuis geen versiering zij of ornament. We mcgen van gelijk spreken, dat we nog hebben een constitutioneele monarchie, laat ons dan ook het gezag der Oranje's hoog houden, welke door de eeuwen heen goed en bloed hebben veil gehad voor hun volk, en er voor vechten en waken, dat het zoo moge blijven tot in lengte van dagen. Vervolgens werd door spr. een uiteenzet ting gegeven van de film „de zwarte Tulp", een episode uit het leven van Gebr. de Wit in 1672. Het muziekkorps speelde vervolgens. Dr. Donner sprak daarna een herden kingsrede uit en memoreerde, dat Neerlands volk vreugde mag bedrijven, daar men mag herdenken, dat God ons de eenige telg van ons vorstelijk huis een jaar heeft toegedaan, zoodat zij thans den 25-jarigen leeftijd heeft mogen bereiken. Het vreugde-bericht dat 30 April 1909 tot ons kwam: er is een prinses geboren, wordt heden vernieuwd. En komt geen vreugde in ons leven onverwijld tot ons, welke dan ook is getemperd door het verlies van een trouwe moeder voor haar volk. Men vergete dit niet, daar zulks tegen ons zou getuigen wanneer we dat deden. Toch mogen we bij dezen rouw dankbaar zijn en samenkomen hoe de laatste loot van onzen Oranjestam gespaard werd bij het leven. Er is levensverlies en levensbe houd. Levensverlies daarin, dat koningin Em ma ons ontviel en we willen geenszins het rouwkleed terzijde leggen, doch er is levens behoud dat ons gegeven is in het kostbare leven van prinses Juliana, koningin Emma en Juliana, grootmoeder en kleindochter, welke draagt naast den naam van den stammoeder Juliana van Stolberg ook den naam van Emma. Naast het zwart van het leven staat het zilver van het leven. Moge het den Almachtige behagen, dat het leven van Juliana moge gespaard blijven en den leeftijd bereike moge van haar grootmoeder. Het leven van het kleinkind kan niet altijd een copie zijn van het leven der grootmoeder, hetwelk we ook in vele opzichten niet zouden begeeren, wanneer we denken wat deze heeft moeten doormaken in dagen van druk en rouw, nadat zij als Duitsche prinses de eclV- genoote is geworden van koning Willem III. Hoe na diens overlijden zij optrad als regen tes en velen haar niet wilden. Trots dat heeft zij geregeerd met vaste hand. Niemand on zer mag dan ook haar beeld niet wegvagen, zij is een innemende vrouw geweest, welke een diepen indruk heeft achtergelaten. Dat zij zoo voort moge leven, daarbij den wensch uitsprekende, dat Juliana het beeld van haar grootmoeder moge vertoonen. Dit jonge leven heeft bescherming noodig, het is een leven vpl beloften. Zij heeft onzen steun, liefde en toewijding noodig en moge ons gebed steeds tot haar uitgaan. Ons volk heeft verplichting aan Oranje. Nederland en Oranje zijn door de jaren heen steeds meer en meer aan elkander verbonden. Oranje heeft daarvoor willen lijden. Naast God mogen we dank zeggen dat de Oranje's ons zijn geschonken. Laten we tevens mogen beseffen, dat dit geluk niet ligt in uiterlijke grootheid, maar hierin erkennen den God van alle leven. We voelen het in deze tijden zoo bijzonder, dat we feest mogen vieren in beperkte mate. Niet alleen omdat we rouw dragen om ko ningin Emma, maar de tijd is er niet naar de nooden zijn te veel en te groot, maar juist in zulke dagen is Oranje steeds een zegekreet geweest. Moge voor Juliana er alzoo een heerlijke roeping weggelegd zijn en betuige het Ne- derlandsche volk hare aanhankelijkheid van hechte trouw aan haar toekomstige lands vrouwe. En dat zij meer en meer betreden moge het pad van hare grootmoeder en moe der en dat zij nog een lange reeks van jaren te midden van een volk moge blijven leven. Spr. eindigde zijn rede met de laatste regels van het Julianalied van Arn. Spoel, hetwelk op zulk een ondubbelzinnige wijze weergeeft de gevoelens van het overgroote deel onzes volks tegenover het vorstenhuis. Na het vertoonen der Zwarte tulp en een dierenfilm werd door den voorzitter dank gebracht voor de medewerking, waarna ge zamenlijk werd gezongen Wien Neerlands Bloed. De Bond voor Staatspensionneering hield Maandagavond zijn jaarvergadering in het gebouw voor „Sport en Kunst". De voorzitter, de heer T. Kostelijk, opende, heette allen welkom en zeide gehoopt te heb ben, dat het bezoek grooter zou zijn. Niette min was het bezoek beduidend grooter dan we gewoon zijn en dat stemt hoopvol. De heer P. A. Holtes bracht het jaarverslag uit. Met genoegen werd de uitbreiding van het ledental tot 217 geconstateerd. Dank werd gebracht aan ds. Bloemhoff voor zijn steun Men betreurde het, dat het doel „geen oud en arm meer", ondanks 30-jarige arbeid nog altijd tot de vrome wenschen behoort. (Ap plaus.) De heer R. Brouwer deed rekening en ver antwoording. De ontvangsten waren (batig saldo van het vorig jaar inbegrepen) 303.75, de uitgaven 169.90, saldo 133.85. De heer S. Akkerman rapporteerde dat alles in orde was. Dank werd gebracht aan secretaris en penningmeester. De heeren Jac. Grootewillink, P. A. Holtes en R. Brou wer werden als bestuursleden herkozen. Daarna kwam (voor de eerste maal) de be schrijvingsbrief ter tafel. Het was een goede gedachte van het bestuur om dit document met de leden te behandelen. Nu dit jaar op 22 Mei de jaarvergadering te Alkmaar is, werden alle leden opgewekt de vergadering te bezoeken. Op den vooravond van het Con gres is er een ontvangstavond in den muziek- tuin welke met muziek en zang wordt opge luisterd. De voorstellen werden uitvoerig behandeld. Men besloot om het voorstel- Alkmaar te steunen. Alle aanwezigen ver wonderden zich, dat het hoofdbestuur blijk baar met „papieren" leden genoegen neemt. Daarom zal men het voorstel Alkmaar krach tig steunen, die dat euvel uit de wereld wil hebben. Wat betreft het voorstel-Rotterdam Jeugdorganisatie, verwacht men niet veel. De jeugd van 12 tot 18 jaar, aldus de heer Kees man, heeft andere idealen dan de ouderdom. Als na de 18 jaar de belangstelling komt, kunnen we dat aanmoedigen. Zoo dacht de geheele vergadering. Aan het einde der be handeling diende de heer Keesman een motie in van den volgenden inhoud: „De Bond van Staatspensionneering afd. Heiloo in huishoudelijke vergadering bijeen op 30 April 1934, overwegende dat tiendui zenden ouden van dagen in ons land in de toekomst van Staatspensioen verstoken zullen blijven, overwegende dat hun armoede op den ouden dag een aanfluiting is vr r onze maat schappelijke samenleving, verzoekt het Con gres het hoofdbestuur opdracht te geven een adres aan de Tweede Kamer met indiening van een wetsvoorstel tot invoering van het daadwerkelijk staatspensioen". Nadat de motie was toegelicht en door den voorzitter krachtig verdedigd, werd deze met algemeene stemmen aangenomen. Tot afgevaardigden naar Alkmaar werden benoemd de heerén T. Kostelijk en H. Kees man. De afgevaardigden kregen vrij man daat. Bij de rondvraag drong de heer Oostwou- der aan om pressie uit te oefenen op het af tredend bestuurslid Oud, thans minister Oud, om eindelijk eens staatspensioen te krijgen. Over het bekendheid geven aan de verga dering te Alkmaar, deelde de voorzitter mede, dat advertentiën worden geplaatst. De heer Bos vroeg of het niet op den weg lag om de ouden van dagen een autorit aan te bieden. De voorzitter wilde nu een an der comité het deed niet in die rechten treden. Bovendien liep alles perfect. Hoofd zaak is, dat het gebeurt. Vele interne zaken werden behandeld. Een attractie was, dat d? dames Kostelijk en Holtes ververschinge.i aanboden, wat op hoogen prijs werd gesteld. Met een tot „tot Pinkster-drie" in den Mu ziektuin, volgde sluiting. Dinsdag werd door de afd. der S.D.A.P. in samenwerking met de afdeelingen Bergen en Schoorl het 1 Mei-feest gevierd. Des namiddags te IK uur arriveerde men op het sportterrein der afd. Koedijk, waar een voetbalwedstrijd werd gehouden door eenerzijds Koedijk, anderzijds Bergen en Sehoori. De voorzitter, de heer P. Hart, riep vanaf de muziektent het welkom toe aan de aan wezigen, en wees hierbij op de beteekenis van den 1 Mei-dag. Hij was tevreden over de vrijheid die met het vieren van dezen dag gelaten was. Al konden door omstandigheden alle leden nog niet aanwezig zijn, toch hoopte men 's avonds die leden in de Rus tende Jager te Bergen te ontmoeten. Met een opwekkend woord tot een prettig samen zijn eindigde spreker. (Applaus). Na den voetbalwedstrijd werd door de Stem des Volks, een gemengde zangvereni ging, bestaande uit leden der drie afdeelingen, een viertal liederen ten beste gegeven die met volle aandacht gevolgd werden Nadat men bij partijgenooten eenige ver- verschingen gebruikt had, ging men te on geveer vier uur per fiets en autobussen in optocht naar Bergen om daar het laatste ge deelte van den dag door te brengen. Volksonderwijs. Meer dan 60 kinderen zullen per 1 Mei vanuit onze gemeente het openbaar onder wijs te Beverwijk volgen. Met het oog dat er voor dit doel maar 1 bus rijdt is geadviseerd dat de oudste leerlingen de reis van en naar Heemskerk per rijwiel zullen doen. In de vacature onzer Volksonderwijs- afdeeling is door het vertrek van den heer C. de Vries naar Amsterdam voorzien door de verkiezing van den heer D. J. Schipper. Onder voorzitterschap van den heer J. Heuveman Azn. kwamen de leden der Ge- rardus Majellavereeniging in een der zalen van het r.k. patronaatsgebouw in jaarverga dering bijeen. Na de gebruikelijke openingswerkzaamhe den kwam ter tafel het verslag van den ma gazijnmeester. Wij stippen o.m. hieruit het volgende aan: aantal zieken 435, bezoeken door de wijkzus ter 10732, voor t.b.c. 20 nachtwaken, voor 26 gezinnen 519 verplegingen verricht, 325 huisbezoeken en 28 keer maatschappelijk werk verricht. Aantal artikelen uitgeleend 109. Het verslag van den penningmeester gaf een nadeelig saldo aan van 127.61. Tijdens de bestuursverkiezing werden de beide aftredende heeren W. Dam en S. de Ruyter herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. De stand der tulpenbollen in de duin streek is overal goed. In sommige tuinen zelfs best. Men wil dezen goeden wasdom toeschrij ven ten deele door de saneering, waardoor vele minderwaardige en wrakke bollen, zoo mede aanzienlijke kwantums staarteinden zijn vernietigd geworden. Hoe het zij, de stand zooals boven aangehaald, is best. Men deelt ons mede, dat de werkver schaffing in den vorm van baggeren met goedkeuring van den minister van sociale zaken tot Juni kan worden voortgezet. Een deel van de arbeiders, dat verleden week gedaan kreeg aan den weg door het Geestmerambacht, worden thans weer aange nomen door den aannemer van de verhar- dingswerken. Een buitenkansje voor die menschen, daar het loon nog ongeveer 50 pCt. hooger is dan in de werkverschaffing. *In de groote zaal van „Concordia" te Noordscharwoude werd de Meifeest vergadering door de arbeidersbeweging aan den Langend ijk en Sint Pancras ge houden. Een groot aantal personen was aanwezig, ruim 250, toen de voorzitter, de heer J. van der Abeele, de bijeenkomst opende met hartelijk welkom, in het bij zonder tot den spreker van dezen avond, ds. Keuning van De Rijp. Spr. was er verheugd over, dat er zoo'n groote opkomst was. Vergeleken bij ver leden jaar is er thans veel meer. Ook vergadert men thans onder gunstiger omstandigheden dan verleden jaar. De politieke verhoudingen zijn veranderd Verleden jaar vreesde men voor het op komend fascisme; dat is nu aan het af takelen en tot staan gebracht De demo cratie blijft bewaard en zal zich verster ken, zeide spr. Daarna deed hij eenige mededeelingen omtrent wijzigingen in het program en het kinder-Meifeest. Na het zingen van de Internationale verkreeg ds. Keuning het woord. Eén Mei, zeide ds. Keuning, is de dag waar op de arbeiders gevoelden, dat zij niet alleen nationaal, maar ook internatio naal verbonden waren en werden voort gestuwd door het idealisme. Spr. her dacht de dooden en verminkten, die ge vallen zijn voor het ideaal in de fascisti sche landen. De Internationale is kapot, het socialisme. Na den oorlog werd de er moet erkend worden, dat er ook zwar te bladzijden zijn in de geschiedenis van het socialisme. aN den oorlog werd de schuldige gezocht voor de armoede en eliende en de schuld wordt doorgaans aan een ander gegeven. Zoo was het de democratie en het socialisme dat het ontgelden moest hoewel er van een eco nomische democratie geen sprake was geweest. Het geroep om den sterken man, met het fascisme gaf het volk zichzelf een brevet van onvermogen. Aan een door Mussolini als goed erkend boek ont leende spr., dat de „leider" geen mensch van adeldom is, dat hij geen vrienden kan hebben en dat hij door wantrouwen te koesteren jegens iedereen, het leven van zijn volk en zijn eigen leven vergalt, zijn medemenschen veracht, en in angst moet leven. Het ware „sterke" zit niet in het uiter lijke, maar in het innerlijk. Geweld kan geen ideaal vernietigen. Men sterft er liever voor. De sterkte van het socialis me zit niet in het ledental of den klasen- strijd, maar in het geloof In de West- Europeesche cultuur heeft de democratie altijd bestaan, met het geloof en de diep ingewortelde overtuiging van de rechten van den mensch en der rechtvaardig heid. Wij willen geloovende en zelfden kende menschen zijn, wat het fascisme niet toestaat. Het fascisme is geen mensch, maar dier. Wij zeggen niet, dat wij den economi- schen toestand direct kunnen wijzigen, zeide spr., den nood in den tuinbouw besprekende. Men moet ons een kans geven. Men is tegen de enorme bewape ning en daarom is de invloed der arbei ders in de politiek van groote waarde. Men tracht wel ons terug te dringen van het terrein en sluit ons daarom bui ten de „nationale eenheid", waar thans zoo om geroepen wordt. Het is alles reactie wat onder den vlag van die een heid vaart. Men moet echter gelooven, eenmaal komt de tijd weer. Spr. hoopte, da. er naast de maatschappelijke ellende de hoop leeft in de hoofden der men schen, dat eens de tijd van het overwin nend socialisme zal aanbreken. Uit de duisternis is altijd weer het licht her rezen. Deze rede werd met groote aandacht gevolgd en met luid applaus beloond. D-"\arna gaf de tooneelvereeniging I.D.DA. een heel goede vertolking van het tooneelstuk Bergopwaarts van D H. Scheffer, waarme, de vereeniging zeer veel succes behaalde. De verschillende rollen zaten er goed in en al speelde men met twee invallers, alles liep vlot. Daarna sluiting. Onze oud-plaatsgenoot R. de Groot Dzn slaagde dezer dagen voor het staatsexamen heilgymnastiek en massage. TEXEL. Door de afd. Texel van Volksonderwijs is een tweedaagsche huisvlijt-tentoonstellincr gehouden in 't gymnastieklokaal van de voor malige St. Jozefschool te Den Burg (Texel) De inzendingen waren buitengewoon mooi en 't aantal zeer groot Vooral prachtig houtsnijwerk was ingezonden en zeer mooi uitgevoerde handwerken. Voor leden van Volksonderwijs waren prijzen beschikbaar gesteld, terwijl niet-leden aiJeen buiten mede dinging mochten inzenden, o.a. was fraai kantwerk en 'n mooie sprei ingezonden door de 88-jarige mej. A. Vlaming, die een eer volle vermelding kreeg. Breiwerk: le pr. mevr. De Rado, 2e pr. me. vrouw RoeperDe Braai. Haakwerk: le pr. mevr. Dijt— Brans, 2e pr. mej. W. Bruin. Borduurwerk: le pr. mej. N. Boekei, 2e pr. mevr. Zegel—Boon. Houtsnijwerk: le pr. T. Molenaar, 2e pr R. Zuidewind. Meisjes-afd. borduurwerk: le pr. Gr. Uit- geest, 2e pr. T. v. d. Vis. Jongens-inzendingen: le pr. A. de Smit 2e pr. D. Huizinga. Burgemeester Oort opende de tentoonstel ling. 'Daar de groote lammeren markten hier aanvangen op den eersten Maandag na den 15 Mei en deze dag dit jaar op den tweeden Pinksterdag valt, zal d« eerste markt gehouden worden op Dins. dag 22 Mei en de volgende op 2 Mei, 4, 11 en 18 Juni. 'Volgens eeuwenoud gebruik w*. den hier op den laatsten dag van Aptyy op alle hoeken van Texel vuren aange. stoken. De schooljeugd vermaakt zich reeds dagen van te voren met het opha len van alles wat brandbaar is. En hier van is in den schoonmaaktijd altijd... veelbeschikbaar. Alles wordt op groote hoopen gebracht en op 30 April wordt hiervan „Meierblis" gebrand. 't Is een zeer fantastisch gezicht als al di i vuren tegelijk branden. Het kwantum geëxporteerde tuinbouw producten nam in gewicht het eerste kwar taal vergeleken bij dat van verleden jaar toe met 28 pCt. en in waarde met 24 pCt. De Zaterdag, Zondag en Maandag ge houden bazar door de harmonievereeniging Onderlinge Oefening, alhier, in het hotel de Ooievaar, heeft in totaal opgebracht rond 250. Hiervan moeten evenwel nog af de ge maakte kosten die met elkaar bedragen plm. 150, zoodat er voor de vereeniging zuiver overblijft de som van 100. Voor al de moei te enz. is het bedrag niet bijzonder groot en temeer niet, daar de vereeniging door de in trekking van de subsidie door het gemeente bestuur een schadepost heeft van 175. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Volgens het orgaan van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland is de voortdurende teruggang van de Nederland- sche tuinbouwexport tot staan gekomen en dat er zelfs voor enkele producten een kleine verbetering is ingetreden. De omzetten aan de Langendijker groenten- veilingen over het eerste kwartaal van 1934 zijn in overeenstemming met dit geconstateer de feit. In het eerste kwartaal van 1934 was het totale gewicht van den tuinbouwexport ongeveer 95 millioen K.G. tegen ruim 100 millioen in hetzelfde tijdvak van 1929 en ruim 78 millioen in de eerste drie maanden van 1933. In het eerste kwartaal van 1934 be droeg de waarde van den tuinbouwexport 4.140.000, in 1929 10.841.000 en in 1933 3.333.000, zoodat het gewicht met 21 en de waarde met 24 pCt. is toegenomen. Uit onze overzichten heeft men kunnen op merken, hoe de toestand in de laatste twee tot drie maanden was verbeterd, zoodat men met zekerheid kon vaststellen, dat het eerste eerste kwartaal van 1934 aanmerkelijk beter moest zijn dan 1933. Verleden week is er echter een kentering gekomen, die zeer na* deelig op de prijzen inwerkte. Deze ongunsti ge wending heeft zich deze week weer voort gezet. j De roode kool heeft in ernstige mate <te gevolgen van de ongeanimeerde stemmigs op de markt ondervonden. Er was zeer weh nig vraag en de aanvoeren waren nog vnj groot, althans voor dezen tijd, nu er al meer jonge groenten aan de markten elders begint te verschijnen. J1 Van het doorschot kon een groot gedeelttl niet worden verkocht; alleen het mooie, klö* ne goed en middelsoort kon nog een koope»! vinden, doch tegen prijzen, die lagen tusschefl 235. Overal op de wereld is wat te eten, als je maar zoekt. In de Sahara soms ook? Geen brutaliteiten, man netje! In elk geval zijn we hier niet in de Sahara, maar in de Tja, waar ze nu eigenlijk precies waren te land geko men, wisten ze geen van drieën. De beide mannen keken omhoog naar het toestel. 236. We zullen verder naar huis moeten wandelen, maa Die meteoorsteen heeft de eene vleugel totaal kapot ij slagen en de rest heeft het neerkomen in die boom ée daan. Daar helpt geen maken meer aan, of wou jij het ding even uit die boom tillen, Piet? Is het nog ver? Als je har loopt niet. Maar eerst moeten we zien, dat we er nog ee bijklimmen en alle bruikbare dingen eruit halen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6