^Buitenland ^Binnenland Aspirine erlioudheden LANGENDIJK. BROEK OP LANGENDIJK. gaan snel over door 1 en 2. Het meest gewilde soort van de eerste kwaliteit kon aanvankelijk nog onge veer 3 opbrengen, doch later kon niet meer dan gemiddeld 2.50 worden gemaakt. De groote, eerste soort kool, bracht slechts 1.20 op, zoodat deze prijzen weer zijn te- ruggeloopen tot een peil, dat in de slechtste tijden werd bereikt. De aanvoer aan de twee veilingen beliep nog bij de 60 spoorwagens. Niet in zoo ernstige mate had de gele kool van de slechtere marktpositie te lijden. Aan vankelijk scheen er meer vraag dan de vorige week en worden iets betere prijzen besteed dan de laatste dagen, n.1. 5 tot 5.70 voor eerste kwaliteit 3 pondskool en 3.50 tot 4.10 voor de grootere. Later kon de handel de aanvoeren niet voldoende meer opnemen en werd het meest gewilde goed van onge veer twee en half pond voor 3.70 tot 4 verkocht. Voor iets zwaardere werd zelfs 3 en minder betaald. Tweede soort gold nog 50 cent tot 1 minder, zoodat de prijzen van deze kool ook zeer sterk waren achteruit geloopen. Ongeveer 23 spoorwagens maakten den aanvoer aan beide veilingen uit. Deensche witte kool bracht iets betere prijzen op dan op het laatst der vorige week. De mooiste partijen, met een gemiddeld gewicht van twee en een half pond, worden aanvankelijk nog met 5 tot 6 betaald voor wat eerste kwaliteit betreft. Later werd de prijs een paar kwartjes lager, wat ook het geval was met de groote kool, die van 4.10 tot 4.60 op 3.60 tot 4 raakte. Voor 2e soort werd van 0.60 tot 1 minder be taald. De aanvoer bedroeg nog 25 spoorwa gens. Nadat de uien gedurende een langen tijd bijna onverkoopbaar waren, kwam er nu wat meer vraag, die de prijzen aanmerkelijk verhoogde. Mooie partijen gele uien brachten nu 2.60 tot 3.10 op, partijen van meer of minder afwijkende kwaliteit 2 tot 2.60 Voor drielingen werd 0.80 tot 1 besteed. Mooie grove uien liepen van 3 tot 3.40. Afwijkende kwaliteiten werden voor 30 tot 50 cent minder verkocht. Bij het uitzoeken moet er echter veel worden uitgeschoten, zoo dat deze prijsverhooging nog van zeer weinig financieele beteekenis is. Aanvoer vijf spoor wagens. De aanvoer van peen was geheel afgeloo-, pen en ook bieten kwamen er maar weinig meer. De prijs was lager dan gewoonlijk. De noteeringen lagen tusschen 0.50 en 2. Deze week waren er nog enkele aanvoe ren van rabarber. De hoogste prijs, die be- rensteeds werd, was 2.10. Er is maar wei nig belangstelling voor dit product, zoodat de meeste partijen voor 1.40 tot 1.90 wer den verkocht. Voor blauwe aardappels werd 3.40 be taald. 'Het orgaan van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers heeft deze maand zijn zwanenzang gezongen. Het laatste nummer is dezer dagen ver schenen, althans als er geen verandering in wordt gebracht Uit den inhoud van de verschillende bijdragen in dit laatste nummer kan men echter wel vernemen, dat het voortbestaan als provinciaal or gaan voor de provincie Noordholland, na de aansluiting bij den Nederlandschen Tuindersbond zeer in twijfel wordt ge trokken. Hoofdzakelijk de financieele kant is de bezwaarlijke. Tengevolge van de fusie met den Ned. Tuindersbond heeft de bond minder ont vangsten, daar van de contributie van 2.50 per jaar slechts 25 aan de pro vinciale organisatie komt. De afdeelin- gen ontvangen ook 25 en de kringbe- sturen zullen met 5 van de contributie worden gefinancierd. De kosten van het orgaan zullen te bezwaarlijk zijn voor deze inkomsten. De eerste vergadering van het lande lijk bestuur, waarin voor Noordholland zitting hebben de heeren Schermer, Hoogland, Muijen en Vennik heeft de functie's als volgt verdeeld. Voorzitter is geworden de heer Van Kampen uit Zuid holland, secretaris de heer Blom ook uit Zuidholland, terwijl de bondssecretaris- penningmeester van den Neutralen Bond penningmeester is geworden. Vice-voor- zitter de heer Schermer te Hoogkarspel, terwijl het vijfde dagel. bestuurslid door de afd. Groningen werd geleveid in len persoon van den heer Van Veen Het dag. bestuur, bestaande uit boven staande vijf heeren zal met spoed de vraagstukken der hypotheken, van de pacht, bedrijfssteun enz. nader uitwer ken. Ook is weer een redactie-commissie benoemd, waarin de heer Kaan de Noordhollandsche afd. vertegenwoordigt. Per 1 Mei vindt de toetreding tot den N. T. B. plaats, zoodat op het oogenblik de Neutrale bond heeft opgehouden te bestaan. Moge dit besluit den Noordhollan l- schen tuinders nimmer berouwen. 'Het bestuur van de Langendijker Groentenveiling vergaderde op 30 April. De voorzitter, burgemeester P. Slot, deelde mede dat als nieuw bestuurslid voor de Schermeer heeft zitting genomen de heer Jb. Bakker en als plaatsvervan ger voor den heer Quant te Iïeerhugo- waard de heer Vlaar. Verder werd nog medegedeeld dat de heer S. de Boer, voorzitter der L. G. C. uit het ziekenhuis is ontslagen en voor verdere genezing thuis wordt verpleegd. Volgens mededeeling van den heer de Boer was het nog een kwestie van oefe ning en tijd tot een algeheele genezing en de verwachting werd uitgesproken dat hij met het nieuwe seizoen zijn dage- lijksche werkzaamheden weer zou kun nen verrichten. Blijdschap werd er over uitgesproken dat de ziekte na zoo lan gen tijd zulk een gunstige wending heeft genomen. Ingekomen stukken. Van de regeerings-commissaris betref fende steun witte kool zal nader onder zocht worden. Verder dat de uitbetalingsprijzen over 1934 betreffende de minimumprijzen voor verschillende producten zullen ver- laagd^ worden, terwijl de producten practisch vrij moeten zijn van ongemak ken .waarvoor uitbetaling zal gedaan Beti effende het verschil aangaande uitbetalings- en minimumprij.en werd door den voorzitter mededeeling gedaan dat er een prikkel moet blijven bestaan Ï£A^e!nkoop?n om toch 1 a 1.10 per 100 K.G. te kunnen krijgen. Aangaande een schrijven aan den re- g^erings-commissaris betreffende steun rabat ber om adhae6ie daaraan te betui gen werd goedgevonden. Betreffende het schilderen der gebou- wf1} kunnen door de desbetreffende schilders in de aangesloten gemeenten inlichtingen verkregen worden bij de penningmeester C. Spaans. Besloten werd om de algemeene ver- ?no,€nng *e h^den op Woensdag 30 Mei 1934, des nam. half 2 te Koedijk. Verzocht werd te bevorderen 1 afge vaardigde te sturen op de 20 leden. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van groepveilingen te houden in Utrecht werden gekozen de heeren W. Visser, C. Spaans en H Glas. Aangaande de behandeling beschrij vingsbrief oproep veilingen werden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Betreffende een ingekomen verzoek om in verband met de verlaging der minimumprijzen over 1934, de aanvoer ders na 1 Januari het bedrag der verla ging zijnde 25 cents per 100 K.G te be talen uit het minimumfonds, werd be sloten zulks niet te doen, maar er bij de regeerings-commissaris alsnog op aan te dringen dit seizoen do verdaging niet door te voeren. Tot afgevaardigden naar de verg van het Uitvoer-Controle-Bureau werim ge kozen de heeren C Spaans en W. Visser. De heer Jb. Bakker dankt voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en hoopte de belangen der vereeniging naar zijn beste weten te behandelen. De heer Madderom vroeg. fn verband met de slechte uitkomsten -ie thans aan gevoerde producten of daar nu een voor sprong verkregen kan worden. De voorzitter antwoordde dat zulks niet mogelijk is daar het stuit op groote moeilijkheden. Uit het verslag van het kantoro bleek dat over de maand Maart is geveild voor een bedrag van 20.751.94, waarvan voor Broek op Langendijk 52.269 38, Koedijk 43.706.18, Sint Pancras 38.059, Sint Pancras r.-k. 6656.36, Zuidscharwoude 20081.74, Zuidscharwoude r.-k. ƒ8908.02, Heerhugowaard 8229.55, Heerhugo waard r.k. 18841.20, Hensbroek 836.86, Oterleek 1397.33, Schermeer 6283.68, Ursem 1145 69, diversen 1337.09. Door de penningmeester werd nog opgemerkt dat opgaven voor de te schil deren gebouwen worden ingewacht tot 15 Mei. RELLETJES TE PARIJS. Veldslag in de Cité Jeanne d'Arc. De Parijsche communisten hebben gister avond in de Cité Jeanne d'Arc, nadat zij eerst in de Rue Nationale met taxi-chauffeurs waren slaag geraakt, een waren veldslag ge leverd. In de slopjes en steegjes, waar de commu nisten zich hadden teruggetrokken, stond de politie, die geregeld versterking ontving, machteloos tegenover de raddraaiers. Met steenen en andere projectielen werd zij be stookt. Omstreeks 1 uur 's nachts was een paar duizend man politie en mobiele garde op de been. Ten einde echter onnoodig bloed vergieten te voorkomen, trok de politiemacht zich terug en bepaalde er zich toe de geheele wijk af te zetten. Met sterke zoeklichten wer den de huizen belicht en kon zoodoende een waakzaam oog op de onruststokers worden gehouden. In de vroege ochtenduren ging de politie tot den aanval over, waarbij de barricaden, die door de communisten met behulp van uit de straat gerukte steenen waren opgeworpen, werden genomen en ontruimd. Uit de huizen werd nog voortdurend op de politie gescho ten. Een gedeelte der politiemannen, die aan den aanval deelnam, was met pantservesten uitgerust, terwijl als de groote manschappen- wagens werden gebruikt. Ook de brandweer verleende assistentie, die de massa met water bespoot. Niettemin schoot de politie in de nauwe straatjes slechts langzaam op. De op standelingen hadden achter de barricaden groote vuren van raam- en deurkozijnen en meubels aangelegd, welke later door de brandweer konden worden gebluscht. Slechts rookende brokken hout bleven op de barri caden achter. Langzaam maar zeker drong de politie in de wijk door. De straten werden ontruimd en toen hier eenmaal alles schoon was, werd tot huiszoekingen overgegaan. Alle huizen werden van boven tot onder doorzocht. Soms weigerde men de politie toegang te verleenen, zoodat zij de deuren met de geweerkolven moest inslaan. Er werden 183 personen ge arresteerd. De huiszoekingen duren evenwel nog voort. Overal liggen in de straatjes en steegjes steenen, meubelstukken, glasscher ven, enz. verspreid, terwijl de bestrating meters ver is opgebroken. Geen lantaarn is heel gebleven, en men is thans druk bezig, het plaveisel te herstellen. SPIONNAGE ONTDEKT IN FRANKRIJK. Officier als verrader. De Süreté Générale heeft een zeer actieven agent van den Duitschen spionnagedienst ge arresteerd op het oogenblik, dat hij geld gaf aan een Fransch officier, in ruil voor docu menten, betrekking hebbende op de nationale verdediging van Frankrijk. Deze spion, die zich Tworyt noemt, doch die in werkelijkheid Georges Sybert heet, zette advertenties in de bladen, waarin hij geld te leen aanbood aan ambtenaren, officieren enz Na overleg met zijn superieuren wendde de ofifcier zich tot den geldschieter, die aanbood hem geld te geven in ruil voor documenten. Door yoor te wenden, dat hij de voorwaarden aannam, stelde de officier de recherche in staat den man te arresteeren. Tworyt had zich na het plaatsen van de advertenties naar Amsterdam begeven, waar zijn post eveneens werd gezonden. Later keerde hij naar Parijs terug. Sybert blijkt ook de geheimzinnige man te zijn, die 15 maanden geleden een telegram heeft gezonden aan den inmiddels eveneens gearresteerden militairen intendant Froge De recherche schijnt er in geslaagd te zijn de geheele bende te ontdekken en men ver wacht nog meer aanhoudingen. Volgens mededeeling van het parket van de Seine is gisteravond een bevel geteekend tot arresta tie van den Pool Sylvain Krauss, die de voor naamste agent van de organisatie moet zijn. Krauss bevindt zich thans in de Santé-ge- vangen is. TROTSKI MAG BLIJVEN. Maar 300 K.M. van Parijs en onder strenge bewaking. De Fransche minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat aan Trotski een spe ciale verblijfplaats is aangewezen op 300 K.M. van Parijs, waar hij onder strenge be waking zal kunnen verblijven. Trotski zal geen bezoek mogen ontvangen. Zijn juiste verblijfplaats zal geheim worden gehouden en er worden speciale maatregelen genomen om te verhinderen, dat journalisten te weten komen waar hij vertoeft. WARM WEERTJE IN POLEN. Branden en een spoorwegongeluk. Het plaatsje Pavlowce bij Kielce. Polen is gisteren door een grooten brand bijna geheel in de asch gelegd. Zeven personen bekwa men ernstige verwondingen. 94 Boerenhof steden werden volkomen verwoest, 3000 per sonen zijn dakloos de schade is zeer groot. In het Wojwodeschap Grabowo bij Thorn zijn acht boerenhofsteden, tezamen 26 gebou wen omvattende, aan het vernielende vuur ten prooi gevallen. Een 7-jarige knaap is ln een brandend huis omgekomen. Bovendien zijn 85 stuks vee verbrand. In beide gevallen wijt men de oorzaak van het vuur aan de op het oogenblik heer- schende groote hitte. Bij Zamosc is gistermorgen een personen trein, die op weg was naar Loeblin, ont spoord. De machinist en zijn helper werden ernstig, eenige passagiers licht gewond. Ook bij dit ongeluk vermoedt men dat de oorzaak ligt in de groote hitte, waardoor de spoor rails zouden zijn uitgezet en op de plaats des onheils losgeraakt. TERUGKEER VAN „GESNEUVELDE", Na 17 jaren. De Engelsche kanonnier James Crowley was 17 jaar geleden, althans volgens het offifcieele rapport, gesneuveld en zijn naam was vermeld op het oorlogsgedenkteeken te Goole in Yorkshire. Onverwacht is Crowley, die thans 47 jaar oud is teruggekeerd. Hij deelde mede, dat hij in Mei 1917 door de Duitschers is ge vangen genomen en in een kamp te Munster opgesloten. Na drie weken wist hij met twee anderen te ontsnappen, maar de vrijheid was niet van langen duur, want aan de grens werden de drie mannen weer gepakt. „Ik werd veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstaf aldus Crowley In April 1922 werd ik evenwel vrijgelaten en werd mij de kans gegeven naar Engeland terug te keeren. Ik had evenwel door al die weder waardigheden mijn geheugen verloren en zoo zwierf ik sindsdien door het land, zoo nu en dan, als de gelegenheid zich daartoe voordeed, op boerderijen werkend. Heel toe vallig kreeg ik werk te Goole." Een broer van den doodgewaande kwam hem op straat tegen en werd onmiddellijk getroffen door de sprekende gelijkenis met zijn vader. Later had een tweede ontmoeting in een hotel plaats, waar de definitieve iden tificatie geschiedde. WERVELSTORM IN BRITSCH-INDIE Volgens berichten uit Calcutta heeft een zware wervelstorm de stad. Syhet in Assam (Br. Indië) geteisterd. Twintig personen zou den gedood zijn en vele anderen gewond. Ve le houten huizen werden door den storm opgenomen en honderden meters meegevoerd Een tegelijkertijd woedende stormvloed bracht verscheidene booten tot zinken. De verbindingen met Sylhet zijn verbroken, zoo dat geen betrouwbware berichten over den omvang van de aangerichte verwoestingen verkregen konden worden. DE ROODE TULP EEN VERBODEN „INSIGNE". Soc.-dern. raadslid van Zaandam geverbaliseerd. Te Zaandam heeft Dinsdag, 1 Mei, de po litie proces-verbaal opgemaakt tegen arie personen, onder wie de voorzitter van de sociaal-democratische raadsfractie, de heer R. Plooyer, wegens het voeren van een roode tulp als uiting van eenig staatkundig streven in den optocht van de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. Tegen den laatste is bovendien proces-ver baal opgemaakt wegens het meevoeren van de vlag van den ambtenarenbond in den op tocht, omdat daarin het rood den boventoon heeft en die vlag daarom wordt beschouwd als de uiting van eenig staatkundig streven Ook in Utrecht, Arnhem en Haar lem. Ook te Utrecht heeft de politie bij de op tocht der S.D.A.P. proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van roode bloemen in het knoopsgat, en wel tegen de heeren Ploeg en Waslander, leden van den Utrechtschen ge meenteraad. Bij den 1 Mei-optocht heeft de politie voorts tegen twee leden van de A.J.C., die in uniform meeliepen, proces-verbaal opge maakt met de bedoeling, een uitspraak uit te lokken of het dragen van dit uniform ook onder het uniformverbod valt. De Arnhemsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen eenige personen, die een roode trui droegen, of met een roode tulp gesierd waren. Men wil door middel van TABIE TTEN irmluitend »«rkriigboorm de oronie-bondbvisjes vol» 20 tobl 70 eti en oronjeiokjei »on 2 «obl. 10 et». proefprocessen een rechterlijke uitspraak in hoogste instantie uitlokken. Dinsdag is te Haarlem tijdens den optocht van de S. D. A. P. proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, omdat zij tegen het ver bod een roode tulp in hun jas droegen. In de Groote Houtstraat is tegen vier mannen proces-verbaal opgemaakt, die met de „Tribune" ventten en in roode hemden ge kleed waren, met communistische insignes; op de Jansweg gebeurde hetzelfde met een man, die een O. S. P.-insigne droeg. DR. F. E. POSTHUMA. Naar wij vernemen hoopt de oud-minister van landbouw, handel en nijverheid die zich dezer dagen ter bijwoning van een con gres te Rome bevindt 20 Mei a s. zijn zes tigsten verjaardag te herdenken. De jubilaris zal dien dag te Ruurlo vertoeven. Waar het 1 Mei j.1. 25 jaar geleden was, dat dr Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer, aan deze organisatie ver bonden werd, zal in verband met het ver blijf van dr. Posthuma buitenslands dit jubileum herdacht worden op Zaterdag 12 Mei a.s. ten hoofdkantore van Centraal Be heer te Amsterdam DE FINANCIEN VAN AMSTERDAM. Honderd opcenten aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond beraadslaagd over de voorstel len van B. en W. tot indeeling van het stads gedeelte der gemeente in de tweede klasse en van het landelijk gedeelte in de derde klasse der gemeentefondsbelasting, en tot bepa ling van het aantal opcenten op de hoofdsom van deze belasting voor het belastingjaar 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935 op honderd. Deze voorstellen vonden ernstig bezwaar bij een groot deel van den raad. Door den heer De Miranda was voorgesteld de op centen te stellen op 80 en het bedrag te vin den op andere posten. Door de middenstanders was voorgesteld de kortelings gesloten 4 pct.-leening, ten 'behoeve van het grondbedrijf aan te wenden tot gedeeltelijke betaling der in 1933 gekochte ponden voor aflossing der 53d pet. ponden- leening 1924. Hierdoor zouden een paar mil- lioen in de gemeentelijke schatkist vloeien. Dit laatste voorstel werd verworpen met 33 tegen 8 stemmen. De voorstellen van den heer De Miranda werden afzonderlijk in stemming gebracht en verworpen. Het eerste gedeelte van de voordracht van B. en W. betreffende de herclassificatie werd eveneens verworpen. Het tweede gedeelte van het voorstel van B. en W., het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting te bepalen op honderd, werd aangenomen met 33 tegen 8 stemmen. HULPVERLEENING OP ZEE. Schitterend werk van het hospitaal kerkschip „De Hoop". Gistermiddag had in het gebouw van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Amsterdam de algemeene ledenvergadering plaats van de Ned. Ver ten behoeve van Zee lieden van elke nationaliteit. „Hospitaal kerk schip De Hoop", onder voorzitterschap van mr. G. Vissering. Door den secretaris, den heer W. R. Cham- bers, werd verslag uitgebracht der verrich tingen van het hospitaal-kerkschip in het jaar 1933. Er werden vorig jaar 179 patiënten be handeld, waarvan 110 in volle zee en 69 in Britsche havens. Om indruk te geven van de moeilijkheden, waarmede men aan boord heeft te worstelen citeeren wij -uit het verslag de volgende woorden: „In den morgen van Woensdag 20 September naderde de Sch. 280. De zee was zeer hol. Er was een zieke aan boord, die geholpen moest worden. Het was een stoere onderneming van de bemanning van de Hoop om dezen man te gaan halen". Het is geen wonder, dat de visschers de vereeniging dankbaar zijn voor haar heil zaam werk. Velen hebben dat onorrvvenden te kennen gegeven, hetgeen blijkt uit ie dankbare brieven, die den predikam of dok ter werden toegezonden Het rijk zal zijn subsidie aan de vereeni ging met 20 pet. verminderen. Er moet ge steund worden. Op 12 Mei a.s vaart het opnieuw uit. De predikanten, die de drie komende reizen zul len meemaken, heeten: ds P. vau '.elyve'd, ds. J. W Maas en ds. A. Luteyn. De genees- heeren zijn: dr. Stoppeiaar, dr. Wicherink en dr. Breyer. STILLE RONDOANG VAN VROUWEN. Wij hebben over den stillen rondgang van vrouwen op Goodwill Day (18 Mei) in Den Haag reeds een korte mededeeling gedaan. Het Centraal Comité verzoekt ons daar over nog het volgende te willen publiceeren: De voorbereiding van deze actie geschiedt landelijk onder leiding van het Centraal Comité, gevestigd te Haarlem. Er is eenheid in deze actie gehouden. Waar dit mogelijk was, werden in kort tijdsbestek Plaatselijke Comité's opgericht. Plaatselijke Comité's voeren reeds hun actie te: Alkmaar, Amsterdam. Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Haarlem, Leiden, Roermond, Rotterdam, Utrecht, terwijl in 28 andere plaatsen öf Plaatselijke Comité's in oprich ting zijn, öf de actie door afdeelingen van Vredesorganisaties wordt gevoerd, alles on der leiding van het G C. Voor deelname kan zich opgeven bij het Secr. v. h. Plaatselijk Comité Alkmaar, Waer- dendelstraat 11. Van de Nederl. Spoorwegen wordt in ver schillende opzichten de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Aan de deelneemsters worden bij opgave tot deelname coupons verstrekt, welke bij vol doende vervoer per Spoor, tegen spoorkaar tjes met sterk gereduceerde tarieven (ca. 50 korting) kunnen worden ingewisseld op 17 en 18 Mei aan de loketten der Nederl. Spoorwegen. Men moet zich daartoe vóór 12 Mei hebben opgegeven. Voor gereserveerde ruimte, desnoods voor extra treinen kan dan ook worden gezorgd. E>e eigenlijke demonstratie zal, na opstel ling ca. 1 uur duren. Om 2.30 uur wordt, na het hijschen van de vlag „Vrede" en een mi nuut absolute stilte, van het Malieveld ver trokken. Medegevoerd zullen worden enkele doeken, zooals: „Stilte": „Wij vrouwen, wij willen den Wereldvrede"; „Eerbied voor het Leven"; „Gij zult niet dooden"; „Nooit Meer Oorlogr. Bij de Parlementsgebouwen wordt door een deputatie aan de regeering een adres aange boden, waarin de Nederlandsche Vrouwen verklaren te staan achter de regeering die, bij monde van H. M. de Koningin aan presi dent Rooseveld, verklaarde te streven naar Vreedzame Regeling als de uitsluitende methode om Internationale geschillen te be slechten; en dringen de vrouwen er ten sterk ste op aan, dat de regeering meer dan tot nu toe er op aansture, dat de woorden, in dat zelfde telegram aan pres. Roosevelt vervat, in vervulling zullen gaan, n.1. dezen: vreedzame regeling van interna tionale geschillen kan worden bereikt, vér gaande ontwapening is thans gebiedend „noodzakelijk; immers voortgezette bewape ning leidt tot wedloop in bewapening en, „gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten „ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken „oorlog 7' Het is bekend, dat Mr. Arthur Henderson bij herhaling de Nederlandsche Vrouwen op wekte (via de Hoofdbesturen der Vrouwen Vrede-org.) te blijven gelooven in en te blij ven werken voor rechtspraak en bemiddeling inplaats van geweld. Nu zal op 18 Mei tevens namens de Nederl. Vrouwen een adres naar Genève worden gezonden, waarin met kracht op het nemen van positieve besluiten in den geest van de Volkenbondsgedachte en snel voortgaande ontwapening zal worden aangedrongen. Bij, of in de omgeving van het Vredes paleis gekomen, zal de stoet, na een korte toe spraak van een overigens volkomen neutrale vrouw, bekend voorvechtster voor den Vrede, worden ontbonden. Hiervoor zal worden uit- genoodigd mej. M. H Peteri uit Utrecht. De mogelijkheid van het houden van een Openbare Avondvergadering met verschil lende spreeksters wordt nog overwogen. Het Centraal Comité heeft nog groote plannen voor de propaganda voor deze actie gereed liggen. Aan alle groote stations, op alle aanplak zuilen etc. in Nederland dienen groote affi ches te hangen. Honderdduizenden circu laires dienen te worden verspreid enz. Voor die propaganda is het geld echter nog niet aanwezig. Voor de Nederlandsche mannen ligt hier een dubbele taak!! Ten eerste, de man stelle de vrouw in de gelegenheid en wekke haar op, op 18 Mei naar Den Haag te gaan. Ten tweede doen wij een beroep op alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die iets gevoelen voor deze prachtige demonstratie van Eenheid en Vredeswil, die actie ook financieel en liefst direct met groote en kleine bijdragen te steunen. Men zende giften voor de plaatselijke pro paganda aan de Plaatselijke Comités, voor de Landelijke Actie aan het Secretariaat van het Centraal Comité. ONWEER IN DE OMGEVING VAN NIJMEGEN. Schade aan veldgewassen; brand, vee gedood. Dinsdagavond en in het begin van den nacht heeft boven Nijmegen en omgeving een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met zware regen- en hageltniien. Te Berg en Dal en te Neerbosch vielen zóó groote hagelsteenen, dat aan het te velde staande gewas groote schade werd aange richt. Te Horssen werden twee koeien van den heer Willems en een koe van de familie Van Oosteren door den bliksem getroffen en ge dood. Te Bergharen sloeg het hemelvuur in de boerderij van den heer P. van den Berg. De boerderij brandde totaal af. Men slaagde er in het vee te redden, de schuren konden be houden blijven. De inboedel ging geheel ver loren. De schade wordt door verzekering ge dekt. WASSCHEN MET BENZINE. Ongeval en brand het gevolg. Omwonenden zagen Dinsdag tegen half elf de keuken op de eerste verdieping van per ceel Baarsstraat 43 te Amsterdam, nabij de strafgevangenis, in brand staan. Zij waar schuwden de brandweer en toen deze voor reed had het vuur al eenigen omvang aange nomen. Met behulp van een straal van een motorspuit kon het gebluscht worden. Het keukentje brandde g«ieeltelijk uit. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw des huizes in de keuken een mantel in benzine had gewasschen. Eensklaps klonk een lichte knal en sloeg een vlam op. Hierdoor werd de vrouw vrij hevig aan beide armen en aan den hals-gekwetst. In de keuken waren bovendien de man en een dochter. Dit tweetal kreeg zeer lichte brandwonden. De bewoners verklaar den met stelligheid, dat geen open vuur in de keuken was geweest. De oorzaak is dan ook als „onbekend" te boek gesteld. EEN MOLEN BEHOUDEN. Succes voor Dekkerwieken. Wij lezen in het Hbld.; De groote poldermolen van den polder de Noordster te St. Anna-Parochie, die overi gens nog in goeden staat verkeerde, had in het begin van dit jaar een zijner wieken ver loren en stond nu reeds eenige maanden werkeloos In Noord-Holland zou een dergelijke molen spoedig gesloopt zijn om plaats te maken voor een motorische bemaling. Doch het pol derbestuur, dat in de nabijheid reeds ver scheidene verdekkerde polaermolens aan he

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7