Spoct 1 Jiunst en Wetenschap SXidsduitim MacktBecichten verkeersongevallen branden DE SCHEIDSRECHTERS OP HET WERELDTOURNOOI. Slechts één Nederlander, WIE AAN HET TOURNOOI DEELNEMEN, .1' M 31 li G A 1< s 0 n n ii u 8 h v a E ik c werk had gezien, die reeds sinds jaren tot groote tevredenheid hunner eigenaars de pol ders prima en goedkoop droog houden, was voorzichtiger en liet zich omtrent deze voor hen belangrijke kwestie omstandig inlichten De molenmaker Westra uit Franeker moest op last van het bestuur een kostenvergelijking maken bettreffende de verschillende bema- lingswijzen en toen hieruit bleek, hoe voor- deelig de molen kon werken, was het pleit spoedig beslist. Op de laatste gehouden inge landen-vergadering van den polder wist de voorzitter, de heer Oosterbaan, de leden op grond van louter financieele overwegingen ook van het nut van den molen te overtuigen, zoodat besloten werd den molen te laten ver dekkeren. ONZE GARNALEN-UITVOER. België gaat contingenteeren. Naar „L'Indépendance Beige" meldt, zal de Belgische regeering dezer dagen een decreet ter onderteekening aan den koning voorleggen, waarbij de invoer van garnalen in België wordt gecontingenteerd. Het ligt in de bedoeling bij de verstrekking van invoerconsenten een bijzonder recht te heffen. SCHUTTEVAER, Algemeene vergadering te Meppel. De Schippersbond Schuttevaer houdt dit jaar te Meppel zijn algemeene vergadering onderleiding van den voorzitter, mr. H. Smeenge, die in zijn openingswoord gister o.a. koningin Emma herdacht en de wet op de evenredige vrachtverdeeling besprak, waar voor hij hulde bracht aan het adres van oud minister Verschuur. Voorts wijdde hij eenige woorden aan het onderwijs aan schipperskin deren, waarmee men z. i. op den goeden weg is. Het jaarverslag. Het jaarverslag constateert, dat het jaar niet gebracht heeft wat gehoopt werd. Hoewel de verhooging van de ver beneden peil gezakte vrachtprijzen hier en daar eenige verlichting bracht en de wet ter bevordering eener zooveel mogelijk evenredige vrachtver deeling aan minder gewenschte praktijken bij de bevrachting paal en perk stelde, bleven de uitkomsten van het bedrijf, door het blijvend tekort aan vraag naar scheepsruimte, verre van loonend. Het aantal afdeelingen bedraagt momen teel 47, het aantal leden ruim 2100, hetgeen een daling met ongeveer 100 beteekent. De totale ontvangsten bedroegen 2104, niet inbegrepen het batig slot 1933 ad 1200; de uitgaven 1945. Van een drietal afdeelingen was bij het schrijven van het verslag de contributieafdracht over 1933 nog niet ingekomen. Weinig bemoedigend was het verschijnsel, dat de ongunst der tijden de gemeentebestu ren öf belet tot verlaging der rechten over te gaan, öf zelfs stimuleert tot verzwaring der lasten. Met het oog op de geduchte concurrentie, die vooral het kleine vaartuig ondervindt van den vrachtauto, mag de vraag worden ge steld aldus het verslag of het in deze omstandigheden niet op den weg der scheep vaart ligt, het streven te richten op verzwa ring van de lasten voor den vrachtauto, aan welk vervoermiddel veel grootere faciliteiten kosteloos worden verleend, dan aan het in alle vormen belaste vaartuig. Helaas moest worden geconstateerd, dat de ongunstige financieele positie des lands ook op het wordend instituut van het schippers- onderwijs zijn terugslag doet gevoelen. De kwestie peilverlaging van het IJsel- meer hield het hoofdbestuur ernstig bezig. De getroffen maatregelen wettigen de hoop, dat de schipperij haar bedrijf zal kunnen blij ven uitoefenen in wel gewijzigde, doch niet voor haar onmogelijke omstandigheden. NIEUWE BEPALINGEN TEN AANZIEN VAN HET VERVOEREN, VERKOOPEN OF AFLEVEREN VAN BOTER. De crisis-zuivel-centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 22 Mei 1934 een beschikking van den mi nister van economische zaken in werking treedt, waarbij o.a. is bepaald, dat niet-pro- ducenten ongemerkte boter mogen vervoeren, verkoopen of afleveren (mits niet uit een boterbereid- of bewaarplaats bij een produ cent in gebruik of ten behoeve van een pro ducent) in eenheden van ten hoogste 1 kg Dit is evenwel slechts toegestaan tot een hoe veelheid van ten hoogste 5 kg. Ten behoeve van groote uitbrengzaken is bepaald, dat van het maximum-gewicht van 5 kg. kan worden afgeweken, mits daartoe door de crisis-zuivel- centrale schriftelijk toestemming is verleend. Teneinde deze toestemming te verkrijgen wen de men zich tot de afdeeling Zuivelcontrole der crisis-zuivel-centrale, waaronder men ressorteert en waarvan de adressen volgen: voor Noordholland is het adres gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar. DE PERSIL-FABRIEK TE JUTPHAAS. De fabricatie van de producten, welke door de Persil-fabriek worden vervaardigd, vereischt geen buitengewoon uitgestrekte fa brieksgebouwen. De vernuftige, meest mo derne machines, welke in de nieuwe fabriek in gebruik zijn gesteld, hebben het mogelijk gemaakt het productie-proces te doen geschie den in een enkel gebouw, dat echter een hoog te heeft van niet minder dan 21 Meter. Daarbij sluiten zich dan de voorraadma- gazijnen, de pakkerij, het magazijn voor ver pakte waren, de expeditie en de kantoren aan. Het geheele complex is binnen eenige maan den ingericht voor de vervaardiging van de 5 reinigingsmiddelen, welke een algemeene bekendheid genieten, n.1. Persil, Henco, Ata, Imi en Sil. Zooals men vermoedelijk zal weten, zijn olie en vetten de belangrijkste grondstoffen voor de zeepfabricage. In groote tanks opge slagen, worden deze grondstoffen, nadat ze door middel van stoom vloeibaar zijn ge maakt, naar aluminium voorraadketels, wel ke een inhoud van circa 35.000 K.G. hebben, gepompt, om tenslotte door verschillende buisleidingen, in de zeepziederij terecht te komen. Het is opmerkelijk, hoe weinig men daar bemerkt van damp en stof. Beide worden door groote ventilatoren weggezogen 't Zou ons te ver voeren, om in bijzonderheden de fabricatie van de zeep en de verstuiving tot zeeppoeder te beschrijven. Volstaan wij daar om met de vermelding, dat alles machinaal geschiedt, hetgeen de zuiverheid ten goede komt en de beste waarborgen biedt voor een juiste samenstelling van de producten. Uiterst interessant en daarom venneldens waard is de groote torenvormige ketel, waar in de vloeibare zeepmassa tot een fijnen nevel wordt versproeid en door middel van een sterken luchtstroom zoo snel wordt afge koeld, dat de nevel wordt omgezet in fijn poeder, hetwelk langzaam naar beneden valt. Het heeft trouwens ruimte genoeg om te val len, want de toren is ongeveer 15 Meter hoog. Naar beneden loopt deze sproei-installatie trechtervormig toe in een smalle opening, waardoor het poeder in eèn kettingtranspor teur valt, die het naar de opslagplaats brengt. Hier komt het op groote hoopen te liggen, gescheiden door houten schuttingen Maar nog steeds is het niet de Persil, zoo als het in pakjes wordt afgeleverd. Daar voor moeten er nog verschillende bestand- deelen aan worden toegevoegd. Wanneer zulks is geschied, wordt het alweer door mid del van transporteurs in een mengtrommei gebracht, welke in een bunker wordt leegge stort. Dan is de Persil gereed, om naar de pakkerij te worden vervoerd, waar vernufti ge machines het poeder automatisch in car- tonnen doosjes storten. Ook deze verpakking wordt geheel in de fabriek zelf vervaardigd, evenals de houten kistjes, waarin de carton- nen doosjes, na gevuld en dichtgeplakt te zijn, worden verpakt. De producten Henco, Imi en Sil komen in ketting-transporteurs direct van de opslag plaats naar gelijksoortige vulmachines als voor de Persil gebruikt worden, maar voor de Ata is een speciale machine aanwezig. Dit schuurpoeder wordt n.1. verpakt in machi naal gesloten, vierkante strooiflesschen, wel ke voorzien zijn van blikken bodem en deksel. Ook in de verpakkingszaal wordt men, evenals in de fabriek onmiddellijk getroffen door het feit, dat er absoluut geen stof aan wezig is. Alle machines zijn n.1. voorzien van aansluitingen, welke naar een stofzuig- inrichting leiden. Tot de voornaamste afdeelingen van de fabriek behoort het laboratorium, waar niet alleen alle grondstoffen worden onderzocht, maar ook de halffabrikaten en het afgewerk te product. Op verschillende uren van den dag worden willekeurige pakjes uit de pak kerij genomen en scheikundig onderzocht. Op deze wijze onderwerpt men den inhoud aan een reeks van kwaliteitsproeven, welke een duidelijk overzicht geven van de wasch- en reinigingseigenschappen van het product en den kooper moeten garandeeren, dat hij een artikel krijgt, hetwelk aan de hoogste eischen voldoet. Tenslotte zij nog vermeld, dat zich ner gens in de gebouwen vuur bevindt. De ver warming van de geheele zeepziederij en poe- derinstallatie geschiedt door middel van een enormen stoomketel met 'n verwarmd opper vlak van 120 M2. en een capaciteit van 4 ton stoom per uur. Gister is de nieuwe fabriek geopend. De directeur de heer E. Osterman heeft er daar bij op gewezen, dat men nog geen twee jaar geleden op bescheiden wijze met de fabrica tie van dit Nederlandsch product is begon nen en nu reeds nieuwe gebouwen en de mo dernste machines in gebruik neemt. De heer mr. Hamers, burgemeester van Jutphaas wees op de doelmatige reclame en op de beteekenis der fabriek, ook uit een oog punt van werkverschaffing. De openings plechtigheid geschiedde door mej. Osterman. HET PEIL VAN HET IJSELMEER. De heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: lo. Is de minister bereid in verband met de voornemens om het peil van het IJselmeer te verlagen te doen nagaan den omvang van de nadeelen, die deze verlaging met zich zal brengen voor de scheepvaart ter plaatse en voor het bevaarbaar houden der vaarwegen, in het bijzonder in de provinciën Overijsel en Drente? 2o. Is het juist, dat er zich reeds ondiep ten in het IJselmeer bevinden, die de scheep vaart bemoeilijken? 3o. Zoo ja, welke maatregelen zullen ge troffen worden om in dien toestand verbete ring te brengen? DE KWESTIE ABRAHAMS IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Opnieuw en naar te verwachten is, thans voor de laatste maal in de kwestie AbrahamsTrein 8.28 gister in den Amsterdamschen Raad op het tapijt ge weest. Als een der eerste rnnten van de raadsagenda kwam gistermiddag name lijk in behandeling het rapport van de raadscommissie, welke de zaak onder zocht heeft. In de commissie waren de groote fracties door haar voorzitters vertegenwoordigd; alleen de communis ten hadden bedankt, en een motie van afkeuring, jegens B. en W. ingediend. Verscheidene raadsleden hebben zich over de houding van wethouder Abra hams in afkeurenden zin uitgelaten en B. en W. verweten, dat zij de feiten ken nende of die hadden moeten kennen de kwestie zoover hebben laten komen. Ook de houding van den heer Ketelaar werd gelaakt. De burgemeester kwam er tegen op, dat hij van de kwestie reeds vroeger iets af wist. De heer Seegers kan zulks niet bewijzen. Aan den burgemeester was het geval volkomen onbekend, evenals aan B. en W. Als hij het eerder geweten had, had hij er bijtijds een einde aan gemaakt en zat dr. Abrahams hier misschien nog. Het onderhoud van B. en W. met den heer Warning was informatorischno tulen zijn er niet van. Daarop volgde de replieken. Nadat de burgemeester nog d^nk had zoek, en deze had ontbonden, werd de gebracht aan de commissie van onder motie-Schal ker (afkeuring B. en W. be treffende de zaak-Trein 8.28) verworpen met 35—3 stemmen. Het rapport werd voor aagenomen. kennisgeving Aan de gevolgen overleden. De 70-jarige Ph. Uitmond, die Maandag- ochtend op den Boezemsingel te Rotterdam door een tram is overreden, waarbij hij zwaar gewond werd, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Bij de bespreking van het onderwijs aan schipperskinderen werd aangedrongen op het verplicht stellen ervan. Mr. Smeenge sprak bij de nieuwe Schutte- vaerhaven, waarheen de congresleden per autobus vervoerd waren, een openingswoord en knipte het oranjelint door. Na een rond gang langs de haven volgde een officieele ontvangst ten stadhuize. In de schouwburgzaal Ogterop werd een Schuttevaerrevue opgevoerd, die zeer in de smaak der congresleden viel. Vandaag wordt de vergadering voortge zet, waarna Vrijdag een autotocht zal worden gemaakt van Meppel over Giethoorn, Frede- riksoord, Steenwijk en Havelte, waarbij in beide eerstgenoemde gemeenten de congers- sisten door de burgemeesters ontvangen zul len worden. Bij gunstig weer wordt te Giethoorn het Hollandsch Venetië een puntertocht ge maakt. Te Frederiksoord zal de G. A. van Swietentuinbouwschool bezichtigd worden. Ernstige aanrijding. Toen gisteravond de 88-jarige M. Z. Ver beek, oua-wethouder en oud-loco-burgemees ter der gemeente Oldemarkt bij Steenwijk, de straat wilde oversteken, werd hij aangere den door een vrachtauto van de firma Be zembinder. Zwaar gewond werd hij naar zijn woning vervoerd. Men vreest voor zijn leven. MILLIOENENDANS MET EEN HOOGE RECETTE. Wellicht een half rnilliard aan ver mogens en eenige tientallen millioe- nen aan inkomsten verzwegen. De dans der verzwegen millioenen is, open baar althans, ten einde: de termijn, dien mi nister Oud gesteld had om den belasting ontduikers gelegenheid te geven hun geweten te zuiveren is geëindigd. De vele nullen met een cijfertje ervoor rollen niet meer de belas tingkantoren binnen, maar in die kantoren begint de dans der millioenen nu eerst recht Daar moeten de cijfers worden gegroepeerd, de navorderingsbedragen worden uitgere kend en daarmede gaat geruimen tijd heen. Het zal dan ook nog wel eenige weken duren voor de administratie der belastingen een overzicht heeft van den verborgen rijkdom en de verzwegen inkomens, dit door minister Oud's maatregel in het volle belastingzoek licht zijn geplaatst. Eerst geleidelijk komen de opgaven van de plaatselijke en districts kantoren bij de centrale administratie bin nen, en ook daar moet men ze dan nog ver werken vóór men een definitief overzicht heeft. De millioenendans is in het stadium der finale gekomen en het lijkt een grootsche finale te worden. Want de voorloopige indruk is, dat de Ne derlanders de laatste jaren kans hebben ge zien enorme bedragen voor de belastingen te verzwijgen, en dat een groot deel van hen, wellicht meer uit angst voor te verwachten scherpere controle en hardere strafmaatre gelen dan uit gewetenswroeging over bena deeling van 's rijks schatkist, thans die ont doken belastingen heeft aaneegeven, aldus de Tel., aan welk blad wij dit bericht ont- leenen. Reeds thans kan men zeggen, dat de maat regel van minister Oud een groot succes is geweest. Een zeer ruwe en zeer voorloopige schatting van de verbeterde vermogensaan giften geeft grond voor de veronderstelling, dat Nederland in de vorige jaren niet ver van het half rnilliard rijker was dan men uit de statistiek, gegrond op de oorspronkelijke cijfers der vermogensbelasting, zou kunnen opmaken. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gisterochtend is in de fabriek van de firma Bacher en Rueb in den Belcrumpolder te Breda de 27-jarige kraanmachinist M. uit Tilburg uit een kraan gevallen. M. greep zich daarbij vast aan een electrische sleeplei- ding. De man bleef aan de sleepleiding han gen tot de stroom werd uitgeschakeld en viel toen omlaag. Hij was op slag dood. NED. ARTS TE WEENEN VERMIST. De Nederlandsche arts dr. Adolf Berg- mann, die op 28 April voor het volgen var. artsen-cursussen naar Weenen kwam, wordt sedert Maandagmorgen vermist. Men vreest, aldus een Reuter-telegram uit Weenen, dat hem een ongeluk is overkomen. KETELONTPLOFFING. Been afgerukt. Aan boord van de motorboot „Betsie" van den heer Smit, gelegen in het Haringvliet te Sommelsdijk, is, terwijl men trachtte den motor op gang te maken, een zuurstofketel gesprongen. De heer J. van Rossum, die zich in ae machinekamer bevond, werd zoodanig door een stuk ijzer getroffen, dat hem een der beenen werd afgeslagen, en hij naar het ziekenhuis te Dirksland moest worden ver voerd. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Zij opereerden per auto. De politie van het bureau-Marnixstraat te Amsterdam heeft twee broers gearresteerd, die ervan verdacht worden een aantal rijwie len gestolen te hebben, waarbij zij dan van een personenauto (gesloten model) gebruik maakten. Hoeveel fietsen zij in de wacht heb ben gesleept, kon nog niet worden vastge steld. Maandagnacht is de bliksem geslagen in de woning van de familie Gils te Ulft (Geld Het pand brandde gedeeltelijk uit. Twee var kens kwamen in het vuur om. Te Lengel, gemeente Bergh, eveneens in den Gelderschen Achterhoek, is eveneens door blikseminslag de woning van den ar beider M. afgebrand. Het vuur sloeg over naar het aangrenzende pand van den arbei der E., dat eveneens in vlammen is opge gaan. KORTE BERICHTEN. De heer J. V., directeur van de British Holland Coal Company, die kort geleden is gearresteerd, verdacht van verduistering en die in het Huis van Bewaring te Amsterdam is opgesloten, is gisteren door de rechtbank op verzoek van zijn verdediger in vrijheid ge steld. Te Leiden is een 22-jarige dienstbode tengevolge van abortus provocatus overleden. De politie heeft haar verloofde, een schil dersjongen, gearresteerd, die verdacht wordt het misdrijf te hebben gepleegd. EEN VITAMINE TEGEN LONGONTSTEKING? De Lokalanzeiger verneemt uit Stockholm, dat professor Euler, winnaar van den Nobel prijs, en leider van het biochemische insti tuut in Stockholm een vitamine heeft ont dekt, dat weliswaar gemeenlijk tezamen voorkomt met het vitamine, dat tegen scheur buik beschermt, maar toch niet daarmede identiek is en dat naar het schijnt bacteriën doodt. Vooral zou het bescherming ver kenen tegen de verwekkers van longontste king. Het komt voor in o.a. citroenen. In Holland op Reis van I Mei schrijft E. P. Weber een enthousiast artikel over „berg- klimmen" en „afdalen". Hij behandelt de voordeden en genietingen van de bergsport en geeft daarnaast practische wenken. Mr. P. R. Blok vertelt van een voetreis in de Do lomieten, die van 11 tot 25 Augustus zal plaats hebben. Het nummer is verder verrijkt met fraaie illustraties, de voorpagina geeft een karakterestiek plaatje van Madeir Tesa- men met de andere rubrieken is deze afleve- ring „Holland oip Reis" zeer lezenswaardig. KALENDERS. De N.V. Levensverzekeringmaatschappij Nillmij. van 1859 geeft een van Mei 1934 tot Mei 1935 loopende maandkalender uit. Deze Meusion-Dierenkalender heeft op elk maand blad zeer fraaie crayon-teekeningen van die ren. Een sieraad voor de huiskamer. Kegelen. HET CONCOURS VAN DEN HAARLEMSCHEN KEGEL BOND. De stand van het concours tot en met Dinsdag: Korpswedstrijd, afd. A, baan C: 1. Daar Rolt Ie, Haarlem 321, 2. Alle Neune, Rot terdam 305; 3. Onder Ons, Den Helder 292; 4. Intiem, Amsterdam 290; 5. Herinne ring, Tilburg 283. Afdeeling B: Intiem II, Amsterdam 294 2. Onder Vrienden II, Am sterdam 249; 3. V.O./d.Plank II, Amster dam 241. Vrije baan Hamburgertelling, baan H: 1 L. v. Keet, Haarlem 5 X 120; 2. Köllman, Alkmaar 2 X 120 114; 3. J. de Paus, Haar lem 2 X 120 110; 4. C. P. Nieman, Am sterdam 120, 114; 4. N. P. Visser, Haarlem 120, 100. Vrije baan, gewone telling; baan G: 1. D. Bremer, Haarlem 43.412. Stoop, den Haag 43.36; 3. L. Boom, Alkmaar 43.34; 4. F. v. Orden, Zandvoort 43; 5. A. Koorn, Haar lem 43. Vaste baan, gewone telling; baan A: 1. L. Dost, Haarlem 43; 2. N. P. Visser, Haar- lam 413. v. Empelen, Heemstede 40; 4. H. Smolenaars, Bloemendaal 40; 5. Vriend, Amsterdam 40. Jubileumwedstrijd, baan E: 1. A Haeyen, Amsterdam 70; 2. Stevens, Utrecht 67; 3. Byen, Rotterdam 63, 4. Leenheer, Haarlem 63; 5. J. Rike, Haarlem 63. Duowedstrijd, baan F: 1. L. Ketelapper en D. Bremer, Haarlem 2 X 84; 2. Köllman en Boom, Alkmaar 76; 3. J. van Maris en G Renting, Haarlem 73; 4. J. Myer en J. Lansdorp, Haarler 70. Vrije baan, Hamburger telling Dames; baan I: mevr. Friema, Rotterdam 120; 2. mevr. Rike, Haarlem 104; 3. mevr. de Bruin, Haarlem 98; 4. mevr. Igesz, Schagen 94; 5. mevr. Schouten, Haarlem 85. Hoogste korpswerpers, afdeeling A* 1 Sieboldft, den Helder 73 (10) 5 X 9* 2 v Empelen, Heemstede 73 (10) 4 X 9'- 3. L Borkus, Rotterdam 73 (9). Voetbal. Zestien scheidsrechters zullen de ver schillende wedstrijden om het wereld kampioenschap leiden. Het zijn: J. Baert (Frankrijk), L. Baert (België), R.Barlasinna (Italië), A. Beranek (Oos tenrijk), A. Birlem (Duitschland), E Braun (Oostenrijk4, C. Caironi (Italië), A Carraro (Italië), J. Eklind (Zweden), P. Escartin (Spanje), J. Langenus (Bel gië), F. Mattea (Italië), R. Mercet (Zwit serland), J. F. van Moorsel (Nederland), V. Zenisek (Tsjechoslowakije) en Yous- sof Mohamed (Egypte). Na de wedstrijden van Zondag j 1. zijn thans 15 van de 16 landen, die aan het tournooi om het werel lkampioenschap zullen deelnemen, bekend geworden. Het zijn: Brazilië, Argentinië, Egypte, Zweden, Spanje, Italië, Hongarije, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Zwitserland, Nederland, België. Duitsch land en Frankrijk Het 16de land is nog niet bekend. Zoo- al6 men weet, zullen n.1 Amerika, die reeds op reis z> ic» dei- wedstrijd spelen, wie va* j0 lts' tot de 16 landen zal behoor™ W waarschijnlijk zal dat Am™ l u Wie zullen de 8 geplaatste r,\%' Ongetwijfeld behooren daartl s *iin Spanje, Hongarije, OoXl>E Duitschland. Zou Nederland e rt ren; en Frankrijk? Men rfLbil' C a s. wedstrijd Nederland—Pr„ dat t in dit verband nog van belan* 1 ii eventueele overwinning der vr dors kan het niet anders, 0f Yer|t hoort bij do geplaatsten. Verd™ rl|b' Argentinië en misschien de geplaatsten hooren ka jj Nog enkele dagen, en wij ALKM. BOYS—BEVERWijr Men schrijft ons: Zondag a.s. ontvangen de Alkm r hun terrein aan den Westerweg L ging Beverwijk. Voor dezen wedstrijd, welke wordt om een plaats in de 3e klas ic w - bestaat groote belangstelling. ^'V, Vanuit Beverwijk zijn reeds v plaatsbewijzen aangevraagd en van?!9* maar en omgeving zal de be]angsten;! minder groot zijn. n?»iii Laten de bezoekers er vooral om e dat zij zoo vroeg mogelijk op het terrei wezig zijn, zoo, dat als om half wedstrijd aanvangt, geen gedraaf,*» voor de loketten, om dan zoo vim? op het veld te komen. Laat ieder werken in het belang van een ttA'Zr' Men verlicht daarmede het w^K,01^ troleurs en commissarissen. Laat hu zich vooral sportief gedragen en niet ren op de beslissingen van den schdS ter en twee neutrale grensrechtere vooral de wenken op van de orde-com J rissen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILlNt ALKMAAR, 2 Mei 1934. Op de h gehouden veiling werd betaald voor- Ar beien per 100 doos 7—22; Andijvie» 100 stuks 2.107.50; Asperges per lï bos ff 19f 32; Bloemkool le s. 19 w 20.50, 2e s. 12—18 per 100 stuk Gele kool per 100 K.G. 3.50; Kropsla 1 s. 2.904.90, 2e s. 1.50—2 per 10) krop; Komkommers per 100 stuks s, f 17; Prei per 100 bos 3.50—6 50; P» telein per bakje 66—90 ct.; Rabarber 150 4, Raapstelen 0.301.10 en Radijs per 100 bos 1.103.10; Roode kool per 100 K.G. 13.50; Selderie per 100 bos 0.301.20; Spinazie per bak 16- 35 cent; Tomaten per 100 pond 42; Uien per 100 K.G. 2.10-/ 3.50; Wortelen per 100 bos 1012.50; Witlof les. 4— 7.50,2e s. 1 2.50 per 100 pond. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 3 Mei 1934. Op de he den gehouden aardappelenmarkt veren de prijzen onveranderd. Aanvoer 634 H.L HOORN, 3 Mei 1934. De «assrow «c prijzen op de heden gehouden Vassató waren als volgt: 8 stapels kleine iabriéks- kaas 16.50; 7 stapels kleine boerenkaas 18; 1 stapel fabriekscommissiekaas 22, Totaal 16 stapels wegende 16204 K.G. Di handel was matig. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei '31. 25000 K.G. Roode kool 1—/ 1.20; 9200 K.G. Gele kool 1-/ 2.70; 11000 K.G. Deensche witte kool 1.80—3.40; 4600 K.G. Uien: uien 1.70—2.40, grove 1.902.10, drielingen 1, alles per 100 K.G. en 975 bos Rabarber 1.60—f 220, SCHAGEN, 3 Mei 1934. Op de beden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 Paarden 100—f 275; 17 Pinkstieren 60—110; 234 Gelde- koeien (mag.) 80—165; 40 Geldekoeien (vette) 160—225; 60 Kalfkoeien 1» 230; 16 Pinken 60—110; 267 Nuchtere kalveren 512; 40 Schapen (vette) 18—26; 166 Overhouders IJ 20; 5 Bokken en geiten 4f 8; 32 Varkens: mag. 1417 en vette pet K.G. 33—35 cent; 175 Biggen f 8-ƒ Konijnen 75 cent; Kippen 0.50—/'I 140000 stuks kipeieren: 5254 l.ur" 1.80, 55—57 1.80-/ 2, 58-60 f 1 jj 2.10, 61—63 2—2.30, 64y67 2.30-/ 2.60; 7000 stuks Eendeierefl 2.40—2.50; 42 Kalkoeneieren 4.10- 4.20. S NOORDSCHARWOUDE, 2 Mei 19» 9400 K.G. Uien: uien 1.80-/ 2.40, da lingen 0.801.20, grove l-f f 3.10; 10500 K.G. Roode kool f 1.40; 13600 K.G. Gele kool f 2-/* 16000 K.G. Deensche witte kool 3.™ 3 80, alles per 100 K.G. 1.B WARMENHUIZEN, 2 Mei 1934. R* kool le s. 1.40, 2e s. 1; Dnew* (uien) 0.60; Uien 2.10-/ 2.40; 0r«t uien 2.50—2.60. Aanvoer: 1100 K.G. Roode kolo; K.G. Uien. PURMEREND, 2 Mei 1934. ver. Beemster, Purmerend en Qmstrc^^j Aardbeien 20—29 cent per doosje; f le s. 0.7O-/ 1.17, 2e s. 16-63 cent P 8 K.G.; Bloemkool 4 27, Roode f 2.205.20, Savoye kool 3.20-/ per 100 stuks; Spinazie 12—24 cent e<.|3 telein 72—96 cent per kist, 6 K.u^,..s 0.80—5.60, Andijvie 28—67 cent, 0.50—2.30, Raapstelen 0.30--/ p. en Rabarber 1.80—4 40 per Uien 0.50 per 25 K.G. -ïinffvef- ZAANDAM, 2 Mei 1934. /«'"ifpef „De Zaanstreek". Sla j.22—1 Rioern- kist; Andijvie 65—80 cent per k|St',. -ydl kool 7-25 cent per stuk; Pieterfr bos! cent per bos; Selderie 2—4 Jqj cent Prei 6—7 cent per bos; Uien 8^"er bos; per zak; Raapstelen Vi—VA co» 1 ^ofli; Citroenen 2.20—2 per 100; i cait mers 25 cent per stuk; Rabarber per bos; Spinazie 10—30 centf Postelein 0.80-ƒ 1.04 per kk 7- kool 4'A—5A cent per stuk; Oei 0IlC|. 11 cent per stuk; Br. lof 5—8 ct. P Radijs iy3— 3 cent per bos.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8