DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alkmaar Tweeden Pinksterdag Scheepsbotsing op de Weser. TtxiqeUiksxh Scheuring bij de Fransche socialisten. IMTERH. MOTORRACES. No. 112 Maandag 14 Mei 1934 136e Jaargang Op het te Clermont-Ferrand gehouden rad. soc. congres is het tot ernstige conflicten gekomen NIEUWE PARTIJ OPGERICHT. Buitenland Acht menschen omgekomen? 45 deelnemers, w.o. 25 seniores uit Nederland, België en Duitschland. O.a. SPECIAAL: I,ANDENWEDSTRIJD ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In de Zaterdagmorgen-zitting van den Franschen radicaal-socialistischen Landdag te Clermont Ferrant werd het rapport van Roche aangenomen, terwijl zijn voorstellen werden goedgekeurd. De radicaal-socialisti sche afgevaardigden kregen opdracht, er naar te streven, dat deze voorstellen ook door de regeering worden aangenomen Daarna begonnen de debatten over de alge- meene politiek. Een vertegenwoordiger van de oppositioneele ambtenarengroep Seine et Oise zeide, dat hij geen persoonlijken aanval op Herriot wilde doen en erkende, dat de partij Herriot opdracht had gegeven, in het kabinet-Doumergue zitting te nemen. De si tuatie is intusschen echter principieel ver anderd. De rechtsche partijen hebben den Godsvrede niet in acht genomen. De reac tionaire partijen noemen Daladier en Chau temps dagelijks moordenaars en de radicaal socialisten dieven. De reactionaire organisa ties bedreigen de republiek. De regeering heeft vergeten, dat de laatste parlementsver kiezingen een linksche meerderheid hebben gebracht. Na Cudenet sprak Edouard Pfeiffer, die een lans brak voor de handhaving van den Godsvrede. De radicaal-socialisten behoeven geen vrees te hebben voor een Kamerontbin ding. Daar niemand de rechterzijde alleen aan de macht wil laten, loont het niet, de re geering te doen vallen. Naar zijn meening moet de partij haar onafhankelijkheid bewa ren tegenover het socialisme, maar ook te genover organisaties als de Liga voor Men- schenrechten en de vrijmetselaars. Is Chautemps vrijmetselaar? Op den radicaal-socialistischen landdag heeft Zaterdagmiddag allereerst de vroegere ministerpresident Chautemps het woord ge voerd. Hij verdedigde zich tegen de aanval len, waaraan hij en zijn medewerkers in den laatsten tijd zijn blootgesteld geweest en verklaarde, dat hij sedert 30 jaren de grondslagen der partij is trouw gebleven. Hij nam ook stelling tegen de verwijten, die hem zijn gemaakt in verband met het feit, dat hij vrijmetselaar is en zeide, dat hij een vereeniging, die hij zijn geheele opleiding dankt, niet zonder meer den rug kan toekee- ren. De partij heeft de nieuwe regeering eer lijk ondersteund. Zij denkt er echter niet aan, werkloos te blijven en heeft het voor nemen, ook bij de eerstvolgende kamerzit ting energiek op te treden en o.a. te protes teeren tegen den vrijen wapenhandel. Als men in de toekomst geen regeering van na tionale concentratie meer wil, dan moet men die toekomst door actieven arbeid voorberei den. Daladier aan 't woord. Daarna sprak oud-minister-president Da ladier. Hij verdedigde zich tegen de aanval len, die tegen hem zijn ondernomen naar aanleiding van de bloedige straatgevechten van 6 Februari. Als de regeering inderdaad bevel tot schieten had gegeven, zouden er niet 17, maar honderden dooden zijn geval len. De financieele situatie was op dat mo ment uiterst kritiek en de regeering stond op het punt, den gouduitvoer te verbieden. Wan neer bij deze financieele moeilijkheden nog andere waren gekomen, zou de devaluatie van den frank onvermijdelijk zijn geweest. Daladier leitte verder voor ontbinding der rechtsche organisaties, omdat die naar zijn meening van wapens voorzien zijn. Hij her innerde aan de onderhandelingen met den socialistischen leider Leon Blum en verklaar de, dat juist hij, om de radicaal-socialisti sche partij te redden, niet alle voorwaarden van Blum had aanvaard. Daarna nam de voorzitter, Herriot, het woord om de regeering der nationale con centratie te vertegenwoordigen. Hij verklaar de, dat hij van den minister-president op dracht had gekregen er den nadruk op te leggen, dat een verandering van regime niet in de bedoeling lag. De meerderheid verklaarde zich ten slotte voor de regeering der nationale concentratie en sprak opnieuw haar vertrouwen uit in den voorzitter Herriot. Royementen uit de partij. Het congres der radicaal-socialistische partij te Clermond—Ferrand is gisteren ge sloten. Nadat de politiek der partijleiding Zaterdagavond was goedgekeurd, dank zij de uitvoerige rede van Herriot,, die zich daar bij zoo had ingespannen, dat hij een aanval van zwakte kreeg, bleef er voor de discussie van Zondag nog slechts de behandeling over van het royeeren van een aantal onzuivere elementen uit de partij. Reeds den vorigen dag had een commissie voorstellen gedaan, die door de partijleiding met slechts enkele wijzigingen waren overgenomen. Geroyeerd werden de Kamerleden Garat, oud-burge meester van Bordeaux, Bonnaure, Proust, Hesse, Dalimier en Bonnardi, alsmede sena tor René Renoult, aangezien zij als advocaten of in andere kwaliteit in verband met de Sta- visky-affaire genoemd waren. Twee royementsvoorstellen werden na langdurige discussie verworpen. Het eene voorstel betrof het Kamerlid Hulin, die Sta- visky indertijd aan den toenmaligen minister van arbeid Frangois Albert had voorgesteld. Hulin verdedigde zich, door er op te wijzen, dat zijn handelwijze louter onvoorzichtig heid was geweest, waaruit hij geen enkel gel delijk voordeel had getrokken. Het andere verworpen royementsvoorstel had niets te maken met de Stavisky-affaire. Het gold den afgevaardigde Malvy, die bij het ontslag van den Parijschen politie-prefect Chiappe bij een stemming in de Kamer om vertrouwen uit te spreken in de regeering Daladier zich met goedkeuring van de frac tie als eenig fractielid van stemming had onthouden. Malvy had gehandeld uit vriend schap van Chiappe, die in 1918 in egg pro ces voor het hoog gerechtshof, waarvoor Malvy terechtstond, verklaringen had afge legd, waaraan Malvy vermoedelijk heeft te danken, dat hij niet standrechtelijk werd ge fusileerd. Uit de partij getreden. De vice-voorzitter der radicaal-socialisti sche partij Cudenet, heeft een brief gericht tot den partij-voorzitter Herriot, waarin hij, tezamen met Le Brun, Senac en Faron me dedeelt, dat hij uit de partij treedt. Ter motiveering verklaart Cudenet, dat het congres van Cleront-Ferrand zonder eenig voorbehoud en zonder waarborgen, dat de andere partijen zich eveneens aan den gesloten wapenstilstand zouden houden, zijn goedkeuring had gehecht aan de samenwer king met de regeering der nationale eenheid. Gedurende het geheele congres had men de kwestie van deze waarborgen niet bespro ken. Op politiek gebied had Herriot zelf toe gegeven, dat men den traditioneelen strijd tegen de oppositie van rechts had opgege ven. Uit al deze feiten viel af te leiden, dat de radicaal-socialistische partij de overwin ning der opstandige elementen steunt. Daar door veroorlooft de partij de minderheid van het land, vrij te beschikken over de meer derheid. Cudenet verklaart in zijn brief, dat hij de eenige was, die tegen de gevaarlijke bondgenooten-politiek van Barthou heeft ge protesteerd en de eenige, die op het congres den naam van Briand heeft uitgesproken Op de agenda stond ook de ontbinding van de fascistische organisaties. In plaats daar van is de strijd- en sociale onderdrukkings politiek van rechts en de capitulatie voor de opstandige elementen door een resolutie der partij gelegaliseerd. In zijn antwoord aan Cudenet heeft Her riot de beschuldigingen tegen de partij af gewezen en verklaard, dat de partij ook in de toekomst de democratische beginselen trouw zal blijven. Men bewijst het volk den besten dienst, door zijn belangen te verdedi gen en de verplichtingen, die men op zich hecht genomen, na te komen, d.w.z. den burgvrede met de partijen te handhaven, zonder dat men daarom zijn overtuiging be hoeft te verraden. Zaterdagmiddag raakte de sleepboot „Mer- kur" bij het afsleepen van het stoomschip „Albert Ballin", van de Hapag, voor den boeg van het schip, nadat de trossen reeds los gegooid waren en de sleepboot reeds langszij wilde gaan. Door de botsing kap seisde de sleepboot, waarna hij onmiddellijk zonk. Vijf leden der bemanning, o.w. de kapi tein, konden gered worden. De andere zeven matrozen en de vrouw van den kok, die zich toevallig aan boord bevond, zijn nog in hel gezonken schip opgesloten. Zij geven nog teekenen van leven. Bergingsvaartuigen en duikers zijn ter plaatse, maar over het lot der opgeslotenen bestaat nog geen zekerheid. Men meldt verder uit Bremerhafen: De sleepboot „Merkur" is gezonken na een bot sing met de „Albert Ballin Vijf leden der bemanning, o.m. de kapitein, konden worden gered. Zeven mannen en de vrouw van den kok zijn ingesloten. Tot nu toe was het niet moge lijk hen te redden. De bergingswerkzaamheden bij de Mer kur moesten worden opgegeven. Het schip is gekapseisd. De twee machinisten, twee sto kers, de kok en diens vrouw worden als ver loren beschouwd. De bergingswerkzaam heden zijn nochtans Zondag voortgezet. De gezonken sleepboot Merkur assisteerde de Albert Ballin, welke uit New York kwam en door de Noordsluis naar Hamburg zou verder waren. De Albert Ballin had reeds de kabels van de Merkur losgegooid, terwijl de Merkur langszij wilde aanleggen om de loodsen aan boord te nemen. Daarbij geraak te de Merkur voor den boeg van de Albert Ballin, werd geramd en zonk binnen enkele minuten. De Albert Ballin keerde direct na het ongeluk terug met eenige averij. Een ruim liep vol. De „Merkur" nog niet gelicht. Tot gisteravond laat was men er nog niet in geslaagd ten gevolge van den hoogen zee gang het sleepschip „Merkur", dat met 8 personen aan boord gezonken is, te lichten. Het schip ligt nog steeds onder den water spiegel. Vanaf Maandagmorgen vroeg zal het ber gingswerk worden voortgezet. Intusschen hebben duikers de schade van het s.s. Albert Ballin vastgesteld. Na herstel van de schade zal het schip naar Hamburg doorvaren. GOERING SPREEKT TE BRESLAU. Tijdens een boerendemonstratie. Op de boeren-demonstratie te Breslau heett na minister Darré minister-president Goering het woord gevoerd. Hij legde den nadruk op de beteekenis van den boerenstand voor de veiligheid van het Volksleven. Uit •het boerei.dom is het volk ontstaan. Als er thans vaak over geklaagd wordt, dat het oude vertrouwen tusschen de boeren en een deel der groot-grondbezitters nog niet is te ruggekeerd, dan ligt het daar aan, dat er eeuwen lang tusschen beide geen begrip is geweest en dat de man, die minder grond bezat, als m'nderwaardig wwerd beschouwd. Nu echter moet ieder inzien, dat er in het Derde Rijk slechts boeren zijn, onverschil lig of ze veel of weinig grond hebben. Wie dat niet wil inzien, is voor ons overbodig, al dus Goering. Ook het kapitalisme van de burgelijke wereld heeft de grondslagen van den boerenstand doen wankelen, maar zoo lang er geschiedenis is, is het verknocht zijn aan den grond het beslissende geweest. Nu staan de arbeiders niet meer tegenover den boer, ze zijn tot elkaar gekomen. Dit tot el kaar komen was zoo merkwaardig, dat er maanden noodig waren, eer men kon inzien, wat er eigenlijk was gebeurd. Dit zal in de wereldgeschiedenis eenmaal het Duitsche wonder zijn en blijven. Geen volk ter aarde kan op dergelijke ontwikkeling wijzen. Het moet ook eenmaal gelukken, ieder arbeider een stukje land te bezorgen, al is het nog zoo bescheiden. Wanneer dat gelukt is, wanneer de laatste arbeider op eigen grond staal, dan zal Duitschland definitief gered zijn en onoverwinnelijk voor al zijn vijanden. De grond waarop het Duitsche volk leeft, is iets heiligs, het is immers gedrenkt met het bloed van vele generaties. De grond is door God tot een erfelijk leen gegeven. CHTAUTO MET S.A.-MANNEN VERONGELUKT. 5 zwaar-, 13 lichtgewonden. Gistermiddag is een vrachtauto met 23 S A.mannen te Breslau in botsing ge komen met een personenauto De vracht wagen viel door zijn groote snelheid om 18 S A.mannen werden gewond, 5 hun ner ernstig. BRUTALE SMOKKELAARS IN BELGIE. Vergeefsche versperring. in verband met het veelvuldige smok kelen met behulp van gepantserde auto's hebben de douane-ambtenaren bij de Belgische grens versperringen aange bracht, bestaande uit stalen platen, die voorzien zijn van pennen en die onder ling verbonden zijn door kettingen. In den afgeloopen nacht arriveerde in razende vaart een zwaar geblindeerde auto, geladen met gesmokkeld vee. langs den Wijk Kroonhoek te Meerdo i- kwaal over den weg De auto kwam uit Nederland De douaneambtenaren had den hun versperring geplaatst en de AANVANG HALF TWEE. ALOIARIA V.V.V. auto reed er in volle vaart op. Door den schok slingerde de smokkelauto van links naar rechts van den weg, terwijl tevens door de douaneambtenaren een regen van kogels op de smokkelaars ge lost werd. Een der kogels ketste op de stalen platen van den auto terug en trof een douane-ambtenaar, die zoodanig ge wond werd, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Inmiddels slaag de de pantserauto er toch nog in zich uit zijn netelige positie te bevrijden en in do duisternis te ontkomen. Tot dusverre heeft men verder geen enkel spoor van den %vagen gevonden. RACE-AUTO MAAKT 7 DOODEN. Vreeselijk ongeluk nabij Parijs. Bij de autorennen, welke gisteren door de automobielclub „Ile de France" te Fontaine- bleau (Fr.) zijn gehouden, is de door Eric Lora bestuurde „Bugatti-auto" op 300 M. voor de finish door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tusschen de toeschouwers terecht ge komen. Er zijn reeds zes dooden bekend, o.w. twee soldaten. Tal van personen zijn gewond. Lora is stervende. Nader wordt gemeld: Het ongeluk te Fontinebleau heeft zeven personen het leven gekost. De bestuurder van den verongelukten wagen, Lora, is in het ziekenhuis aan de opgeloopen verwondin gen overleden. Gebleken is, dat Lora een pseudoniem was voor den militairen vlieger Cochin. Deze is 28 jaren geworden. Tot de dooden behooren voorts twee vrou wen. De oorzaak. De oorzaak van het ongeluk is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Een hond zou het afgezette baangedeelte hebben overgestoken De toeschouwers probeerden door ge schreeuw en gewuif den coureur op den hond opmerkzaam te maken. De bestuurder werd door deze signalen plotseling afgeleid, zoo dat hij de macht over zijn stuur verloor. Met ees snelheid van 180 K.M. kwam de auto in de menigte terecht. SPOORWEG-ONGELUK IN FRANKRIJK. Twintig zwaar gewonu^u. In het stafion te La P.ochelle (Fr.) is een rangeertrein met een snelheid van 50 K.M. op een stilstaanden personentrein gereden. Twintig personen weiden zwaar gewond; eenigen van hen verkeeren in levensgevaar. De machinist van den rangeertrein had geen acht geslagen op de signalen. POOLSCHE REGEERING AFGETREDEN. Geen wijziging in de politiek. Het Poolsche kabinet Jendrzejevvicz Is gisterochtend afgetreden, nadat .iog een ministerraad was gehouden. De samen stelling van het nieuwe ministerie, «lat andere bewindhebbers zal brengen voor vier departementen, za: vandaag worden gepubliceerd. Minister president wordt prof. Leon Kozlowski- oud-minister voor de Land bouwhervorming en onderstaatssecreta ris van Financiën; minister van Indus trie en Handel Dr. Floyar Reichman, on derstaatssecretaris van dit ministerie; van Arbeid en Sociale Voorzorg. Georges Paciorkowski, wojsode var, Kielce en van Landbouw. Julien Poniatowski, oud minister van Landbouw. In politieke kringen wordt opgemerkt, dat de wijziginger in hoofdzaak de eco nomische departementen betreffen, het geen een bewijs zou zijn voor de waar deering, welke de nieuwe regeering voor deze problemen heeft. In de binnen- en buitenlandsche politieke koers zal geen wijziging worden gebracht. ITALIË ALS ZEEMOGENDHEID. Mussolini's oordeel. Geheel Italië ligt aan de zee, dertig zijner provincie-hot fdsteden liggen aan zee en de aardrijkskundige ligging is een onveranderlijk feit. dat het lot der vol keren bepaalt, aldus Mussolini volgens de „Daily Telegraph", tijdens een onder houd, waarin de Duce een rechtvaardi ging gaf van het binnen twaalf jaren scheppen van een nieuwe en machtige vloot, die, zelfs in de moderne verhou dingen. betrekkelijk sterk geacht kan w orden. Verder wees Mussolini er op, Waf vandaag dcf aandacht trekt, n Scheuring bij de rad.-socialisten in Frankrijk. (Dag. Overzicht), Vreeselijk ongeluk bij Fransche autorennen; 7 dooden (Buitenland), Scheepsbotsing op de Weser. (Bui tenland). De zandstormen in Amerika. (Bui tenland). Het Poolsche kabinet afgetreden. (Buitenland). Gasfabriek te F -nkong (China)' ontploft. (Buitenla,3). T.b.c.-besmetting op de r.k. kweek school te Roermond. (Binnenland). Ambtenaar O. M. bij het kanton gerecht te Hoorn krijgt een terecht wijzing van den minister van justi tie. (Binnenland). Een overval te Den Haag, Zater dagavond toen het klaarlichten dag was. (Binnenland). Verschillende ernstige verkeers ongevallen. (Binnenland). Bij de voorgenomen wijziging in de steunverleening voor de groote gemeenten is gerekend op een hoo- geren steun voor de groote gezinnen. (Binnenland). Hooge onderscheiding voor dr. W. Mengelberg. (Binnenland). Overval op een betaalmeester te Warmond (L.). (Binnenland). Hedennacht om 2 uur wordt zomertijd ingevoerd. de (Zie verder eventueel laatste berichten). dat in alle practische zaken Italië een eiland was en de fascistische vlootpoli- tiek is op dit feit gebaseerd, waarbij nog de noodzakelijkheid komt een vrijen uit weg te handhaven door de Straat van Gibraltar, het kanaal van Suez en de engten bij Malta en Babel Mandeb. Wat de ontwapeningsconferentie be treft, deze achtte Mussolini mislukt, aangezien thans vast staat, dat de be wapende staten niet willen ontwapenen en de nietbewapenden zichzelve willen bewapenen voor defensieve doeleinden. OOK ITALIË HEEFT ZIJN ZEEMONSTER. Bij het eiland Ischia voor Napels heb ben Itaiiaansche visschers een reusach tig monster gezien, dat van tijd tot tijd opdook. De geweerschoten, die de vis schers losten, hadden geen resultaat, waarna zij versterkingen uit Napels re- quireerden. Twee motorbooten der Na- poliaansche havenpolitie namen de jacht met karabijnen over, doch even eens zonder gevolg. Daarna werden twee groote politiebooten met machinegewe ren en scherpschutters te hulp geroepen, die het monster zoo in het nauw dreven, dat het den uitgezetten netten niet meer kon ontkomen. Men hoopt thans het monster met bijzondere toestellen aan land te kunnen trekken InMisschen heeft men geconstateerd, dat de visch een lengte van ongeveei 20 meter heeft. HAGELSTORM TE ROME. Gistermiddag heeft te Rome een ha gelstorm gewoed, zooals in tientallen jaren niet is voorgekomen. In verschil lende deelen van de stad werden ruiten en het glas van straatlantarens vernield, dc boomen werden bijna volkomen van hun bladerdos beroofd, terwijl de hagel- steenen nog uren lang eenige duimen dik op de straten bleven liggen. Hier en daar werd het tram- en busverkeer ge stremd. DE WALVISCHSTAND BEDREIGD. Naar men te Auckland op Nw.-Zeeland schat, hebben Noorsche walvischvaar- ders in een enkelen zomer in de Zuide lijke IJszee 42.000 walvisschen gedood. Van deskundige zijde wordt verklaard, dat bij een dergelijke jaclr de walvis schen in de Zuidpoolwateren weldra zul len zijn uitgeroeid.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1