DE LUCHTRQOVERS VAN MOITIKA. £ohjcU en Juutêcmw ^Binnenland Lastvari Uw Zenuwen? BERGEN. HOORN. NIEUWE NIEDORP. WINKEL. URSEM. BROEK OP LANGENDIJK. Beslotm wart mat cao Duitsch lied „Gut e EEN OVERVAL TE DEN HAAG. Daders gevat; de aangevallene zwaar gewond. Eerste gladiolen. Deze week deden de eerste kas-gladiolen haar intrede aan de Beverwijksche bloemen markt. Het derde gouden paar kon gister in Bergen worden geboekt. Ditmaal was het een geboren Bergenaar, de heer C F. Blankendaal. die met zijn echt- genoote T. BlankendaalHoogland, het heu gelijke feit vierde, dat hij voor 50 jaar te Grootschermer in den echt werd verbonden. De heer Blankendaal is 77, zijn vrouw 74 jaar. Mevrouw Blankendaal heeft van doof heid te lijden, doch overigens mogen beiden lich in een goede gezondheid verheugen. De heer Blankendaal die 43 jaar lang In Bergen een metselaarsbedrijf heeft uitge oefend, verkreeg vooral als imker groote be kendheid. Zijn bijenpark „De Linde" was vele jaren een attractie voor de zomergasten en nog steeds wordt door hem, zij het op kleinere schaal, de bijenteelt beoefent. De ijssport heeft steeds zijn groote liefde gehad en ondanks zijn jaren kon men hem in de voorbije winter nog op de ijsbaan zien zwieren. Voor het bestuur van de opgeheven afd. Bergen van den Ijsbond Hollands Noorder kwartier heeft hij vele jaren deel uitgemaakt en tot op heden is de heer B'ankendaal nog lid van het kerkbestuur der Ned. herv. ge meente. Tijdens de gistermiddag gehouden recep tie in het pension „Noorderlicht" mocht het echtpaar groote belangstelling ondervinden lidden Te midden van veel bloemen werd feest verder in familiekring gevierd. het De heer J. N. G. Frederiks, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen apo thekersassistent. De zangvereeniging „Vinbus Unitis" voor de eerste maal uitkomende in de afdee- ling uitmuntendheid gemengde koren, be haalde op het nationaal concours te Zeist, waaraan 45 koren deelnamen, een 2en prijs niet 288 punten. Minimum le pr. was 300 p. Gunning bouw. De bouw van het nieuwe watergemaal te Veenhuizen voor rekening van den polder Heerhugowaard is opgedragen aan den heer C. Rutsen, alhier als laagste inschrijver op één na voor de som van 6655. Aan den burgemeester dezer gemeente is voor twee maanden verlof voor herstel van gezondheid verleend. MUZIEKCONCOURS TE ANDIJK. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de muziekvereeniging „Excelsior" aldaar is te Andijk een concours georganiseerd1, waarvan de eerste wedstrijden op Hemel vaartsdag hebben plaats gehad. De voorzitter der feestcommissie, burge meester P. Groot Jr., sprak hartelijke woor den van welkom en feliciteerde de jubileeren- de vereeniging. De voorzitter van het hoofdbestuur van den Westfrieschen Bond bracht zijn geluk- wenschen over tot „Excelsior", dat onder de bekwame leiding van den heer C. Boeiier zijn korps wist op te voeren tot de eere-afdeeling. Vervolgens dankte de heer P. Brinkman als voorzitter van de jubileerende vereeniging. Na het middagconcert werd namens de jury, bestaande uit de beeren K. H. Kerkhoff, M. Kley en J. Richard Heuckeroth de uitslag van het concours bekend gemaakt De uitslag luidde als volgt: Derde afd. fanfare: „Kunst na Arbeid", Aartswoud, le pr. met 153 p.; „Vooruit is ons streven", Texel-Oost, 2e pr. met 123 p.: „Kunstmin", Andijk-Oost, le pr. met 16714 p Eerste afd. fanfare: „Excelsior", Nieuwe- Niedorp, lepr. met 14ÓH p- Afd. uitmuntendheid harmonie: „Cres cendo", Medemblik, 2e pr. met 142 p.; „De Eendracht". Kolhom, le pr. met 145 *p. Afd. uitmuntendheid fanfare: „Texelach fanfarecorps, Texel, le pr. met 166 p.; „Kunst na Arbeid", Grootebroek, 2e pr met 13414 p.; „Tavenu", Opperdoes, le pr. met 14814 j „Concordia", Hoogkarspel, le pr. met 146 p.; „Schoorlsch fanfare", Schoorl, le pr. met KW, p. Eere afd. fanfare: „De Herleving", Zwaag, le pr. met 165 p.; „Harmonie", Wieringen, le pr met 165 p.; „Excelsior", Andijk-west, le pr met 170 p. Om half acht werd met den eerewedstrijd begonnen. Tot teller" voor land- en tuinbouw inven tarisatie in deze gemeente zijn benoemd de heeren J. Buis Jzn. en O. Seijts en C. Paauw. de Donderdagavond, Hemelvaartsdag, het Chr. mannenkoor „De Lofstem" in Ned. herv- kerk een concert met medewerking van den heer Arie Pest, declamator en den heer KI. Wagenaar, orgel. De belangstelling voor het concert was niet groot. Het koor is in ledental achteruitgegaan, maar in de verhouding der stemmen was dit niet bijzonder opvallend. Met genoegen heeft men dan ook de ver schillende ten gehoore gebrachte nummers aangehoord. Vooral in het laatste gedeelte viel mooie zang te genieten. Het koor kwam er gedurende den avond al meer en meer in Voor de pauz* werden een paar Holland sche liedjes en een Duitsch .ied gezongen. Het Hollandsche lied met harmoniumbegeleiding en tenorsolo werd zeer goed uitgevoerd. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de teksten duidelijk werden gezegd. Vooral Zonnezotternij van Wierts kreeg een zeer goede vertolking. Dat was wel het beste van het programma Ook het laetera Jerusalem van Olman werd goed gezongen, behalve eenige ongelukkige momenten in het sJacht" van H. Greimers waarin een bariton solo, welke heel goed werd gezongen De declamator, de heer Arie Post, een m Christelijke kringen zeer bekend en gewaar deerd persoon, declameerde van Willem de Merode een gedicht, de bewerking van een Bijbelsch verhaal, en een legende van een Vlaamschen dichter uit den tijd van Karei de Groote. Dit werd gedaan op een zeer ver dienstelijke wijze, den geschoolden decla mator verradend. Het concert werd op de gebruikelijke wijze jeopend en gesloten door den heer IJtsma. >eze wekte m zijn slotwoord liefhebbers op zich bij het koor aan te sluiten. Alles bijeen genomen was het een buiten gewoon geslaagde avond. CRISIS-RUNDVEEBESLU1T 1934. Zaterdag is afgekondigd het crisis-rund- veebesluit, waarbij art. 9 van de landbouw- crisiswet 1933 van toepassing is verklaard op rundvee. De regeling wordt heden van kracht. Aan gezien echter de noodige beschikkingen en uitvoeringsbesluiten nog niet gereed zijn, zal van de practische uitvoerbaarheid dezer rege 'ing in de eerste dagen nog niet veel komen. Echter zal de regeling tot in bijzonder- ïeden uitgewerkt, binnen enkele dagen vast- gesteld worden en in werking treden. DE VEILINGSKWESTIE TE BEVERWIJK. De moeilijkheden opgelost. Vrijdagavond is te Beverwijk zooals aangekondigd is een vergadering gehou den van leden der veilingen „Kennemerland en „Vrije Veiling", nu om sanctie te verleenen aan het voorstel van het bestuur tot aanvaar ding van de vermelde overeenkomst met de Spaarnebank te Haarlem en aldus deze on verkwikkelijke zaak te beëindigen. In de vergadering waren aanwezig ver tegenwoordigers van de regeering, van de Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöp. Boe renleenbank te Eindhoven. De voorzitter, de heer Niisessen, gaf nog eens een uiteenzetting van net geschil en kwam daarna tot de opgestelde regeling, waarvan wij melding maken. De aanwezige notaris, de heer Bremmers, las de akte van dading voor, waarvan de in houd hierop neerkomt, dat de Spaarnebank alle aan haar gecedeerde vorderingen over draagt aan beide coöperaties. Verder draagt zij over de aandeel-bewijzen in de N.V. Bol len veiling Beverwijk. Anderzijds betalen „Kennemerland" en „Vrij Veiling" aan de Spaarnebank een bedrag van 65.000. Bij aanvaarding van deze overeenkomst zou de Spaarnebank de failissementsaan- vraag van de veilingen intrekken. De zaak wordt nu zoo, dat de regeering leent aan „Kennemerland" 26.000 en aan de „Vrij Veiling" 13.000; dan leent de Land- en Tuinbouwbank te Beverwijk aan „Kennemerland" f 17.300, en de Centrale Raiffeisenbank leent 8600 aan de „Vrije Veiling"; vervolgens wordt vastgesteld, dat de veilingen van de schulden worden ontsla an en dat wordt opgericht de N.V. Bloem- ollenveiling „Beverwijk", die dan deze schuld overneemt en er de rente en aflossing van zal betalen. De veilingvereenigingen zullen alleen een garantie op zich nemen. Hoe de rente en aflossing aoor de nieuwe N.V. zullen worden betaald, zal no^ worden betaald, zal nog worden vastgesteld. De aandeelen van deze N.V, komen in onderpand aan de regeering. Men zal niet verplicht zijn bij die nieuwe veiling te veilen, maar doet men het niet, dan is de kans er, dat de regeering het ge leende geld onmiddellijk terug vraagt. Alvorens de dading in stemming werd ge bracht, las de notaris de uitvoerige overeen komst voor. Met zoo goed als algemeene stemmen wer den de dading en de concept-overeenkomst aangenomen. LANGENDIJK. Het jaarverslag van de Langendijker Groenten-Centrale, gevestigd te Broek op Langendijk, over het jaar 1933, dat ditmaal door den 2den secretaris, den heer W. Visser, is uitgebracht, vangt aan met de memoree ring van het ongeval den heer S. de Boer overkomen, zoodat deze zijn werkzaamheden niet kon waarnemen gedurende langen tijd De hoop op de toekomst is weer ijdel geble ken, helaas, een heel groot gedeelte van de producten kon den vastgestelden minimum prijs opbrengen. Doorgedraaid zijn 3578.694 K.G. aardap- len, 5.635.760 K.G. kool, 459.625 K.G ieten, 191.775 K.G. rabarber, 40.920 K.G uien, 4 845 K G. peen, 6.711 K G. tomaten, 112.521 struik andijvie, 29.491 stuks bloem kool en nog eenige kleinere partijen. De totale aanvoer in 1933 was 10.155 540 K-G. roode kool, 10.738.055 K G. gele kool, 8.491.200 K.G. witte kool, 3.855 950 K.G. deensche wittekool, 13.625-236 K.G. aardap pelen, 477.113 st. bloemkool, 2-362.511 K G uien, 393.750 K.G. wortelen, 205.093 bos worstelen, 16.285 K.G. rammenas, 1.208 800 K.G. bieten, 110.811 K.G. slaboonen. 264.243 KG. rabarber, 622 957 K.G. andjj- bedrag vie, 677.966 K G. tomaten en 22.527 K druiven. De omzet over het jaar 1933 was 979.981.49; de omzet over het jaar 1392 was 1.299 735.20, zoodat "de omzet over 1933 nog 25 minder was dan over het voorgaande jaar. De ontvangen steun ad 300.000 bij de omzet geteld, is het zoo ongeveer gelijk. Dit zijn wel sprekende cijfers; en al heeft de regeering de helpende hand geboden, wa: zeer op prijs is gesteld, toch was het in vele onvoldoende. Dat gevallen zijn voorgekomen, dat van wege gemeentebestuur bonnen moes ten worden verstrekt aan tuinbouwers voor brood, bewijst wel, dat verscheidene tuinders niet in staat zijn geweest van de opbrengst hunner bedrijven te leven. De opbrengsten zijn ver beneden den kost prijs gebleven, uitgezonderd de wittekool voor zuurkool. De daarvoor getroffen rege ling van een minimumprijs van f 125 heeft wel naar genoegen gewerkt. Van de ingeh ui den 0.25 wordt nog 0.20 per 100 K-G uitbetaald. Wat betreft de deensche witte kool wordt opgemerkt, dat hoewel de prijzen in het voor aar 1938 bijna niet boven den minimumprijs zijn gekomen, in het najaar de prijzen der mate zijn opgeloopen, dat in de gunstigste gevallen nog een loonende prijs kon worden verkregen. Van de teeltregeling, zooals die wordt toe gepast, wordt het beste gehoopt, al ontveinst de samensteller het niet, dat er een gevaar lijke kant aanzit, omdat men de natuur niet n de hand heeft. Volgt een lijst van de inventarisatie op 25 November 1933, met een totale voorraad van 2049 spoorwagens stapelproducten. De cij fers op hetzelfde tijdstip van 1932 waren 2423 wagons, 3398 wagons over 1931, over 1930 2337 wagons en 3441 wagons in 1929 De voorraad is al zoo belangrijk kleiner geweest, als gevolg van de vrijwillige in krimping van de groentebouw, daar geen grootere ziekten in de kool zijn geweest, hoe wel op sommige plaatsen wel de luizenplaag leeft geheerscht. De regeling van de tomatenveiling voldoet goed. De tomaten-aanvoer is met 37.000 K G. toegenomen, die van druiven verdubbeld. Betreffende de bloembollenveiling wordt opgemerkt, dat slechts resultaten zijn bereikt, evenals op andere plaatsen. De oorzaak hier van moet worden gezocht in de saneering en de instelling van de minimumprijzen, waar door enkel de beste en meest gewilde soorten konden worden verkocht. Toch zal de sanee ring wel ten gunste der kweekers werken ge- ooft de secretaris. Vijftien veilingen werden gehouden met 2 regeeringsveilingen. Aangevoerd werd op de gewone veilingen 4.425.000 stuks, op de regeeringsveilingen 1.925.000 stuks. De totale opbrengst van deze veilingen en die van 5.230 K.G. plant goed was 64.610.75. Het dagelijksche bestuur vergaderde 10 maal, het geheele bestuur 7 keer. Het afzon derlijk beheerde minimumprijzenfonds be draagt per 31 Dec. 1933 f 5.364.56. Van de aardappelcentrale wordt het beste gehoopt, al heeft men er nog niet veel voordeel van gezien. Wordt nog gememoreerd de afsluiting van een nieuw handelsverdrag met Duitsch- land, waarna de secretaris het verslag sloot met de beste wenschen voor het jaar 1934, den secretaris ,den heer De Boer, een volle dig herstel toewenschend. In het rapport van den accountantsdienst der veilingen wordt op het aantal in omloop zijnde manden en kisten gewezen, wat een be langrijk verlies beteekeftt. Het inachtneming van het voorbehoud ten opzichte der dubieuse vorderingen en het handhaven van het be zwaar tegen het ongedekt laten van het daarop te verwachten verlies, wordt geadvi seerd, den penningmeester te dechargeeren. De balans sloot met een totaal van 121.542.21, terwijl de exploitatierekening een nadeelig saldo van 1345.17 vertoont, welk bedrag ten laste der reserve zal komen De balans der afd. bollenveiling sloot in totaal op 33.335.42- Onder de activa is op genomen een post van 26.896.76 dubieus? debiteuren en nadeelig saldo 31 Dec. 1933 f 2.513.03, terwijl de Langendijker Groen ten-Centrale voor 32.395.42 credit op de balans voorkomt. De exploitatierekening van de bollenveiling gaf een nadeelig saldo aan van 1.444.75, Tenslotte sloot de begrooting voor 1934 met een totaal van 22.400, met een post van 1.290 voor onvoorzien. Gerekend is daarbij op een omzet van 1.500.000. De ingediende voorstellen hebben betrek king op de verbetering van den bestaanden toestand. Zoo wordt voorgesteld, aan te drin gen op loonende productieprijzen, terwijl een andere vereen, gezinssteun wil bepleiten, in- plaats van baggersteun en toeslag. Ook de bonnen ontbreken niet op de agenda en luidde het voorstel deze af te schaffen. De vergadering wordt 30 Mei te Koedijk gehouden DE NIET-GOEDGEKEURDE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING. Wat zal de raad doen De tijding, dat Ged. Staten van Noordho - land hun goedkeuring hebben geweigerd aan de gemeentebegrooting voor het jaar 1934, is ten stadhuize van Amsterdam met uiteraard zeer gemengde gevoelens ontvan gen. De zaak heeft in een vergadering van het college van B. en W. een onderwerp van ernstige bespreking uitgemaakt. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat B. en W. thans besloten hebben deze voor Amsterdam even gewichtige als onaangename kwestie in de raadsvergade ring van Woensdag a.s. aan de orde te stel len. Allereerst zullen behandeld worden de missive van Ged. Staten inzake het niet goed keuren der begrooting 1934 en de suppletoi- re begrooting, die op de laatste raadsverga dering werd aangehouden. Voorts zullen, naar wij vernemen, B. en W. aan den raad het voorstel doen, op zijn besluit inzake het niet overgaan van het stads- en landelijke gedeelte van de gemeente naar resp. de tweede en derde klasse voor de gemeentefondsbelasting, terug te komen. Zou de raad daartoe bereid zijn en mitsdien aan het desbetreffende voorstel van B. en W. dat in de vorige vergadering werd ver worpen thans zijn goedkeuring hechten, dan verwacht men ten stadshuize wel, dat het mogelijk zal zijn om, wat betreft de ove rige bezwaren van Ged. Staten tegen de be grooting, met dit college tot overeenstem ming te komen. Nochtans kan hieromtrent voorloopig geen zekerheid bestaan. Komt de raad niet op zijn besluit terug, dan is het niet uitgesloten, dat het plaatsen van Amsterdam in resp. de tweede en derde klasse der gemcentefondsbelasting van hoo- gerhand zal worden opgelegd. Zaterdagavond omstreeks zes uur is op den 53-jarigen heer E. Blancke, een koopman, aan den Rijswijkschen weg 329 te Den Haag, een moordaanslag ge pleegd, waarbij de daders vermoedelijk de bedoeling hebben gehad geld buit te maken. Het slachtoffer is zwaar gewond naar het gemeentelijk ziekenhuis over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Een der daders is ter plaatse gear resteerd. Het perceel, waarin de overval heeft plaats gehad, bestaat uit een parterre en drie verdiepingen. De parterre gebruikte de heer Blancke als kantoor. De eerste verdieping is bewoond, de tweede niet. Dt derde verdieping diende tot woning van den heer Blancke. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur vervoegde zich bij den heer Blancke in diens kantoor een man, die voorgaf voornemens te zijn de tweede verdieping te huren. Hij handelde, naar hij mede deelde, in opdracht van zijn zwager Een beslissing kon hij op dat oogenblik nog niet nemen, maar, deelde hij den heer Blancke mede ,'s avonds om zes uur zou hij met zijn zwager terug komen om verder te spreken. Inderdaad vervoegde de man zich in gezelschap van een tweeden man, die een fiets bij zich had, Zaterdagavond aan het kantoor van den heer Blancke en spraken zij over het huren van de tweede verdieping van het huis. De familie, die op de eerste verdieping woont, hoorde plotseling gestommel en gekreun. Men begreep hiervan niets, en, omdat de heer Blancke geheel alleen woont, vreesde men, dat hem iets was overkomen. Zonder nog precies te weten, wat er was gebeurd, sloot men een deur aan de achterzijde van het huis af, zoo dat niemand zich naar buiten kon be geven. Dit snelle optreden is oorzaak geworden, dat de politie een-der daders heeft kunnen arresteeren. De familie liet door een jongen de politie waarschu wen. Toen zij het perceel betrad, vond zij in een der vertrekken een man, ter wijl de heer Blancke badend in zijn bloed op den grond lag. Hem was, zooals on middellijk kon worden geconstateerd, met een looden pijp de schedel Ingesla gen. Onmiddellijk werd de gemeentelijke geneeskundige dienst gewaarschuwd, die den gewonde naar het gemeentelijk ziekenhuis overbracht. De man, dien men in het kantoor aan- tro", bleek een 30-jarige monteur te zijn, di bij de politie ongunstig bekend staat. Hr is naar het hoofdbureau v.u politie overgebracht, waar commissaris Kramer hem een verhoor heeft afgenomen. De tweede dader is vermoedelijk via den tuin en een schutting aan de achter zijde van het huis gevlucht. Elk signa lement van hem ontbreekt. Door het zwijgen van den gearresteer de en mede tengevolge van den hopeloo- zen toestand, waarin de heer Blancke zich bevindt, is het der politie nog niet kunnen blijken, of er veel geld in huis is geweest. Of het de bedoeling van de daders is geweest, den heer Blancke te vermoorden, is evenmin bekend. Men zou dit wel kunnen aannemen, omdat de beide daders een looden pijp bij zich Ju-d den, Ook de tweede dader aan gehouden; beiden hebben be kend. Hoewel de verdachte, dien men ter plaatse kon arresteeren, in geen enkel opzicht wenschte mede te werken, kreeg de ipolitie toch in den loop van den nacht een spoor van den tweeden dader. De aanwijzingen maakten het waarschijnlijk, dat deze de 27- jarige electricien en groentenventer J. A. O zou zijn, die meestentijds in éfen logement verblijf hield. Hij kende den eersten verdach te goed en verrichtte af en toe-wel eens een karweitje voor hem. Toen de politie verder uitzocht, waar O. zich thans bevond, kreeg zij al spoedig een tip, welke in de richting van Hoek van Hol- land wees. Gistermiddag is een auto met rechercheurs van Den Haag naar Hoek van Holland vertrokken, en inderdaad troffen zij O daar aan en wel op het station, juist op het oogenblik, dat hij aan het loket een kaar tje voor den trein wilde nemen. O. werd gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. Reeds bij zijn eerste verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Ook de tweede verdachte heeft gister bekend den moordaanslag gepleegd te hebben. Het vermiste goudgeld werd grootendeels op O. teruggevonden. Slechts een klein ge- deele had hij voor zijn verteringen uitgege ven. Re toestand van den heer B. was gister. middag nog zeer ernstig. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. KIND IN EEN NOOTJE GESTIKT. In Uithoorn werd ter aarde besteld het stoffelijk overschot van A. Z., die in het be gin der vorige week door een rangeerenden trein werd gegrepen. Van elders was daartoe overgekomen een zoon met twee jonge kinderen; de moeder kon wegens ziekte niet medekomen, aldus d« „Tijd". Tijdens de teraardebestelling heeft men de kleuters thuis gelaten en nootjes te eten ge geven. Een zevenjarig ventje heeft een nootjö in de keel gekregen. Toen men het onheil be merkte, is dadelijk een geneesheer geroepen die trachtte het nootje te verwijderen, helaas, het kind gaf weldra den geest. OP DE MIRANDA'S WONING GESCHOTEN. Naar „Het Volk" meldt, is deze week twee» maal geschoten op de woning van den heer de Miranda, oud-wethouder van Amsterdam, wonende aan het Raphaelplein aldaar. Dmv dagavond werd om ruim 9 uur voor den eersten keer de ruit van het dienstbodenka mertje vernield, terwijl Woensdagavond op nieuw een schot viel en in den rechterboven hoek van de ruit van de voorkamer een groot gat kwam. De daders wisten in de duisternis te ontkomen. In het eerste geval was het dienstmeisje in haar kamer aanwezig, doch werd niet getroffen; in het tweede geval zat de familie in een achterkamer. EEN KONINKLIJKE GIFT Door tusschenkomst van prinses Jullana werd het N-.C.C. dezer dagen verblijd met de belangrijke gift van 25.000 van een gever, die onbekend wenscht te blijven. DESTRUCTIE-VRAAGSTUK. De minister van sociale zaken heeft be sloten de taak der commissie van advies in zake het destructie-vraagstuk uit te breiden ia dien zin, dat de commissie blijvend wordt be last met het geven van adviezen in zake de uitvoering van overeenkomsten, die gemeen ten hebben gesloten met betrekking tot de uitvoering van haar wettelijke destructie-ver- plichtingen en met de beslissing van geschil len betreffende deze overeenkomsten. ACTIE INZAKE DE WITTE KRUIS LOTEN. Zooals bekend is, heeft de Noordholland- sche vereeniging Het Witte Kruis de trek kingen harer loten, te beginnen met die van 1 Nov. 1933, stopgezet, met de bedoeling die eerst over 8 jaar te hervatten, daarbij aanne mende dat dan het waarborg- en het reserve fonds voldoende zullen zijn aangegroeid, om in het noodige volgens het trekkingsplan te kunnen voorzien. Naar aanleiding van klachten van leden der vereeniging van fondsenhouders bij haar ingekomen over de ze eigenmachtige stopzetting stelde deze zich in verbinding met de Witte Kruis-vereeniging voornoemd. Toen uit het desbetreffende on derhoud bleek, dat de Witte Kruis-vereeni ging bleef vasthouden aan haar standpunt, dat zij juridisch voor de loten niet verdef aansprakelijk is dan de bezittingen van het waarborg- en het reservefonds reiken, meen de de Vereeniging van Fondsenhouders den weg van rechte te moeten inslaan. Zij heeft daartoe, als houdster van een lot, de Witte Kruis-vereeniging voor de rechtbank te Am sterdam gedagvaard, welke zaak morgen zal dienen. In deze dagvaarding is aan de rechtbank verzocht te beslissen, dat de Witte Kruis-vereeniging, op grond van art. 1177 B.W. ten volle aansprakelijk is tegenover de lotenhouders, en voorts om de Witte Kruis- vereeniging te veroordeelen, binnen één 251. De twee reizigers keken elkaar even aan. Moes ten ze zich dat zoo maar laten zeggen en welgevallen, dat ze geen fijne schurken zouden zijn? En ik zou niet idioot zijn, hoonde Piet. En ze stonden alle drie met dreigend opgeheven vuisten voor den dikke 252. Het werd een formeel kloppartijtje, want de dik ke meneer kreeg hulp van andere medespelers en toen ze eindelijk gehavend van den grond opkrabbel den, de een met gescheurde jas en gedeukte hoed, de ander met geen hemd meer aan zijn lijf en Piet met een kromme sabel en een steek waar zijn hoofd door heen staktoen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6