DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Saargebied in de wereldbelangstelling. Hit het JUuCement BxzQeliiksch Oxwuücht ïBuUentxutd Ho. 114 Woensdag 16 Mei 1934 136e Jaargang Met steeds stijgende spanning wordt toege zien wat hei uiteindelijk resultaat van deze dringende kwestie zal zijn. WAAR DE STRIJD OM GAAT. Waf vandaag de aandacht trekt..ij ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Den Haag, 15 Mei 1934 Tweede Kamer. BEGROOTING LANDBOUW CRISISFONDS. Na een korte rustpoos is de Tweede Ka mer heden weder bijeengekomen ter behan deling in de eerste plaats van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1933 en 1934. Minister Verschuur heeft de openbare behandeling nog voorbereid door de Memo rie van Antwoord te onderteekenen, doch de behandeling is thans in handen van minister Colijn. Voor een man, die meer van daden dan woorden houdt moet de vergadering van heden wel eens een penitentie geweesi zijn, want van de zestien leden, die zich ais spreker hadden doen inschrijven, en die elk een half uur spreektijd hadden gekregen, gaf tot nog toe geen der leden, op een heel enkele na, ook maar één minuut cadeau, zoodat we heden van 1 tot 6 uur naar een tiental spre kers hebben mogen luisteren en we morgen nog wel wat geduld mogen oefenen aleer de minister aan het woord komt! En bij over maat van ramp was de luidsprekersinstalla tie niet in orde, doordat de electrische instal latie van den microfoon defect was naar werd beweerd, had de voorzitter onbewust een der geleidingsdraden stukgetrapt en het gevolg was, dat sommige sprekers ten eenenmale onverstaanbaar waren. Reeds de eerste spreker was onmogelijk volgen: de heer Louwes (lib.) heeft de ge woonte mogen we zeggen: de slechte ge woonte?om zijn redevoeringen voor te lezen. Hij deed dat met een radheid en een bescheidenheid, dat hij absoluut niet te vol gen was. Wij meenen evenwel opgevingen te hebben een uiteenzetting dat de prijzen der landbouwproducten nog onbehoorlijk laag' zijn, terwijl de vaste lasten van den boer werkelijk voor hem niet te dragen zijn Den hem volgende spreker, den heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) verging het niet veel beter. Achter den officieelen katheder staan de, kon hij zich op de perstribune niet ver staanbaar maken. Wij meenen evenwel, dat hij pleitte voor verhooging van het rende ment van inlandsche voortbrengselen, onze zandboeren moeten in staat gesteld worden hun nuttigen arbeid voort te zetten, wij moe ten trachten onzen export te verhoogen, maar het buitenlandsch graan moet worden geweerd. De heer Van den Heuvel (a.r.) bracht hul de aan den arbeid van den afgetreden minis ter Verschuur, maar hij oefende niettemin kritiek uit op de door dezen ingestelde crisis commissies, die te sterk als overheidsorga nen werkzaam zijn, te veel reglementeeren, te weinig vrijheid laten aan de vrije organi saties. De spreker pleitte voor de omzetting van wei- in bouwland, maar met de inper king van de bietencultuur met 10 percent had hij geen vrede, evenmin met de veria ging van den garantieprijs met 10 percent. Ten slotte vroeg hij steun voor de vlasspim nerijen. De heer Ebels (v.d.), die ook hulde bracht aan de werkzaamheid van den afgetreden minister Verschuur, zette uiteen, dat het voor de bevolking feitelijk op hetzelfde neerkomt of men het den landbouwer mogelijk maakt zijn taak voort te zetten door hem steun te verleenen dan wel hem niet in zijn werk steunt doch hem moet helpen als armlastige het hoofd boven water te houden. Ook deze spreker drong aan op verhooging van de ex portmogelijkheden en hij oefende kritiek uit op de stelselmatige inperking van den vee stapel, waarbij niet voldoende rekening wordt gehouden met de omstandigheden. Ook de heer Weitkamp (c.h.) bracht hulde aan den afgetreden minister Verschuur. Hij keurde het goed, dat de boer ondersteund wordt. Vroeger was de boer steeds het kind van de rekening en daarom behoeft hij nu zelfs niet eens dankbaar te zijn voor de hem verleende hulp, daar hij eenige jaren voor niets heeft moeten werken voor de consu menten, die thans moeten opdokken. Mogen we dezen spreker gelooven, dan zijn er ten gevolge van de slechte economische toestan den voor den landbouw thans geen rijke boeren meer. De heer Lovink (c.h.), altijd een der meest onverstaanbare sprekers, heeft vermoedelijk een pleidooi over de veebeperking gehouden De heer Van der Sluis (s.d.a.p.) becijferde den steun aan den landbouw op ongeveer 200 millioen per jaar. Dat is niet te veel, doch verder mag men toch ook niet gaan, terwijl er zekerheid moet bestaan, dat het geld goed wordt besteed. Spr. achtte niet ei ken crisismaatregel onberispelijk, met name niet wat betreft de bietencultuur en de vee- politiek. Wat dit laatste punt aangaat, acht te hij beperking van de melkproductie beter dan het thans gevolgde stelsel van afslach ting. Teeltbeperking is inderdaad aanbeve lenswaardig, mits men er rekening mee houdt, dat we er voor 1934 niets aan heb ben. Verder klaagde hij er over dat de ver leende steun niet in de eerste plaats aan de boeren en arbeiders doch aan de hypotheek houders ten goede komt. Daarbij sprak hij weder ten gunste van de indiening van een nieuwe Pachtwet, in verband waarmede hij betoogde, dat de hypotheekschulden ge schrapt moeten worden, in ieder geval ver laagd, daar de gemiddelde rente van 5 per cent te hoog moet worden geacht. De heer Schilthuis (v.d.) zette de noodza kelijkheid uiteen den invoer toch niet al te zeer te beperken, dat komt ten nadeele van onzen export. In verband hiermede klaagde hij over de eenzijdige samenstelling der cri siscommissies, waarin een belangrijker plaats z.i. behoorde te worden afgestaan aan industrie en handel opdat er betert samen werking worde verkregen tusschen de ver schillende takken van onze volkswelvaart. De heer Zandt (st.ger.) protesteerde tegen de overheidsmaatregelen, die den boer geen baas in eigen zaken meer laten zijn. Daarbij achtte hij betere voorlichting gewenscht om dat de boeren nu dikwijls niet begrijpen, waarom het gaat. De heer Van Rappard (lib.) drong in het bijzonder er op aan, dat de ontduiking van crisismaatregelen sterker zal woiden tegen gegaan. De laatste spreker van heden, de heer Van der Weyden (r.k.) drong aan op meer steun voor de pachtboeren en op bevorde ring van den groententeelt. Morgen voortzetting. De Eerste Kamer heeft heden een korte avondvergadering gehouden ter afdoe ning van eenige naturalisaties en een paar kleinere wetsontwerpen. Als de Duitscher iets onderneemt, doet hij het liefst „gründlich". Dat is ook zoo bij een verschil van meening. Dan komt de Duit scher onmiddellijk met massa's matei iaal, beschouwingen, gegevens en statistieken aandragen, ten einde de juistheid van zijn betoog te staven en men heeft vaak een groote mate van objectiviteit en critisch ver mogen noodig, om maar niet te zwichten voor den berg van argumenten, doch de kern van het betoog er uit te pellen en te toetsen aan de tegenover gestelde meeningen. In de kwestie van het Saargebied gaat het om een vraagstuk, dat meer dan één kant heeft. De Duitsche regeering betoogt, dat het gebied bij Duitschland behoort, door het afgedwongen Verdrag van Versailles slechts tijdelijk van het Rijk is afgescheurd en de Duitsche propaganda is erop gericht de be volking op het hart te drukken, trouw te blijven aan het oude vaderland, aan „das ewige Deutschland" en van deze trouw bij de stemming te doen blijken. Voorts wordt betoogd, dat het Saargebied politiek, cultu reel en economisch ook bij Duitschland be hoort en tenslotte heeft men reeksen van ver wijten tegen het tijdelijke regime van bestuur door de Volkenbondscommissie. Daarbij wordt van Duitsche zijde betoogd, dat op grond van het Verdrag van Versailles de be volking 10 Januari 1935 gelegenheid moet hebben haar stem natuurlijk voor Duitschland! uit te brengen. Volgens het Verdrag van Versailles zijn er drie mogelijkheden bij de volksstemming. 1. Behoud van den tegenwoordigen toe stand, dus voortzetting van het beheer door de regeeringscommissie van den Volkenbond. 2. Inlijving bij Frankrijk. 3. Terugkeer tot Duitschland. Practisch kan punt 2 buiten beschouwing blijven. De 150.000 Franschen van Clemen- ceau bestaan niet en hebben in het Saarge- gebied, zooals men dit thans kent, nooit be staan en misschien zullen er met kunst en vliegwerk 1000 stemmen voor inlijving bij elkaar worden gebracht, maar zeker geen 10.000. Er blijven dus over de mogelijkhe den 1 en 3, behoud van het tegenwoordige stelsel of terugkeer tot Duitschland. Als merkwaardig is, dat, had de stemming vijf of ook maar twee jaar geleden moeten woiden gehouden, er geen twijfel mogelijk was geweest, dat op misschien een gedeelte van 1 pCt. na al'e stemgerechtigden voor terugkeer naar Duitschland hadden ge stemd. Thans zeggen de officieele Duit- schers en de leiders van het „Duitsche Front" in het Saargebied, dat ook nu zeker 95 pCt. voor terugkeer tot Duitschland zal stemmen, maar er wordt voor dezen terug keer naar Duitschland een propaganda ont vouwd, alsof alles in het werk moet worden gesteld, om de benoodigde 50 pCt. plus 1 van het aantal uitgebrachte stemmen te be halen men heeft inderdaad te doen met een tegenpropaganda, gericht op een behoud van den tegenwoordigen toestand. De reden, waarom men thans niet meer zeker is van 99.8 of 99.9 pCt. van de stemgerechtigden, ligt in de veranderde toestanden in Duitsch land, in de aanvaarding van de macht door het nationaal-socialisme. Daarbij is het meest in het oog springend verschijnsel, dat zonder eenigen twijfel de aanhangers van het tegenwoordige Duitsche regeeringsstel- sel in hetSaargebied ook in 1927 of in 1932 voor terugkeer van de Saar tot een Duitsch land onder Hermann Müller, onder Brü- ning of Von Papen zouden hebben gestemd, maar dat er onder de vroegere volgelingen van Hermann Müller en Brüning een stroo ming bestaat, niet te stemmen voor terug keer tot een Duitschland van Adolf Hitier. Weliswaar maakt ook het vroegere Centrum in het Saargebied deel uit van het „Duitsche front", maar ook onder de vroegere Cen- trummenschen wordt stemming gemaakt voor den status quo, terwijl de beide marxis tische partijen officieel geheel op het stand punt staan, dat een behoud van den tegen woordigen toestand is te verkiezen boven de intrede van het nationaal-soeialistische regi me in het Saargebied. Het mag hierbij zeker niet als maatstaf voor de a verdeeling der krachten gelden, maar is niettemin interessant, om de verschillende partijkrachten bij de verkiezin gen voor het Saarparlement even in het oog te vatten. Bij die laatste stemming in 1932 waren stemgerechtigd rond 477.000 kiezers. Afgegeven werden 369.000 stemmen of 77 pet. En hiervan verkregen het Centrum 157.000 stemmen en 14 zetels, de communisten 84.000 stemmen en 8 zetels, de sociaal-demo craten 36.000 stemmen en 3 zetels, de natio- naal-sociaiisten 24.000 stemmen en 2 zetels, de Saarlandsche volkspartij (Röchlin) 24.000 stemmen en 2 zetels en de economische partij 12.000 stemmen en 1 zetel. Centruqi, natio- naal-socialisten, Saarlandsche Volkspartij en Economische partij hebben zich met het oog op de aanstaande volksstemming als zelf standige partij ontbonden en aaneen ge sloten tot „Duitsch Front" dat dus met 19 stemmen in het Saarparlement staat tegen over 11 marxistische stemmen. De voornaam ste bladen zijn die van het Duitsche Front, echter beschikken de tegenstanders in het gebied toch ook nog over 7 dagbladen. En de strijd om de volksziel in het Saar gebied heeft nu aan den eehen kant ten doel zooveel mogelijk van die bij de laatste ver kiezingen nog 120.000 aanhangers der marxis tische partijen te winnen voor het Duitsche Front, aan den anderen kant om de volge lingen te behouden en .en deel van het vroegere Centrum te winnen voor de bewe ging tot behoud van den tegenwoordigen toestand. De verhouding. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat stemgerechtigd voor het Saarparlement geens zins identiek is met stemgerechtigdheid bij de volksstemming. Het is uiterst moeilijk, het aantal stemgerechtigden bij de volksstemming te schatten. Stemgerechtigd zijn alle per sonen van beiderlei kunne, die op den dag der onderteekening van het Verdrag van Versailles, dus op 28 Juni 1919 in het Saar- gebkd hebben gewoond en op den dag der stemming den 20-jarigen leeftijd hebben be reikt. Zoolang dus de dag der volksstemming niet vaststaat, staat ook nog niet eens, wie stemgerechtigd is. De schattingen loopen uiteen tusschen 450 000 en 800.000, waarbij hut laa'ste cijfer als aanzienlijk te hoog mag worden geacht, terwijl het eerste waarschijn lijk een flink stuk te laag is. Want het Duit sche Front, dat theoretisch alleen stemge rechtigden opneemt, telt reeds meer dan 450.000 leden. „Geen revolutieplannen" Het Duitsche front in het Saargebied heeft den Volkenbondsraad een memorandum ge zonden, waarin zijn standpunt ten aanzien van de volksstemming en de toekomst van dat gebied wordt uiteengezet en het rapport van Knox wordt weerlegd. In het memorandum wordt o.a. gezegd, dat de overweldigende meerderheid der bevol king zich achter genoemde organisatie heeft geschaard, hoewel andere delegaties dit heb ben bestreden. Het aantal leden van_ het Duitsche front is inmiddels reeds tot 455.000 gestegen, of meer dan 93 pet. van alle stem gerechtigden. Hoewel de bevolking zich reeds duidelijk vóór Duitschland heeft uitgesproken wil zij zich niet aan een refer endum onttrekken. Uitvoerig gaat het memorandum dan in op het rapjxirt van den oresident der regeerings commissie, Knox, waarin gesproken wordt over terreur-maatregelen van het Duitsche front en revolutieplannen. Het Duitsche front meent dat Knox daardoor de noodzake lijkheid van een internationale hulp-politie wil bewijzen en betoogt, dat het van zijn le den de strengste discipline en eerbiediging der wetten eischt. Vervolgens wordt gepro testeerd tegen de benoeming van emigranten uit Duitschland in officieele functies, ook bij de politie. De leden van het Duitsche front zullen niet zoo dwaas zijn den vaststaanden terugkeer naar het Duitsche rijk door een re volutie in gevaar te brengen. Ten slotte wordt gewezen op het verbieden van 32 bladen van het Duitsche front gedu rende 367 dagen, terwijl slechts drie separa tistische bladen gedurende 30 dagen wer den verboden. De Angriff gaat nog steeds voort op de zoogenaamde onthullingen óver de aanwezigheid van Grzesinski in het Saargebied. Het "blad is in het Saargebied thans verboden en schrijft dit waarschijnlijk terecht toe aan de dwaze verhalen in ver band met het zoogenaamde verschijnen van Grzesinski. Behalve de Angriff zijn ook de Rote Erde te Dortmund en de Mittag uit Dussel- dorf in het Saargebied verboden. De Angriff houdt vol, dat Grzesinski in het Saargebied is geweest en benut het vermoeden om nieu we scheldkanonnades af te vuren naar de regeeringscommissie-Knox. FASCISTEN-RELLETJES IN HET BELGISCHE PARLEMENT. Tegen het uniiorm-verbod. Eenige leden van de fascistische Legion Nationale Beige hebben gistermiddag de orde verstoord tijdens de Kamerzitting. Zij ver spreidden pamfletten, die scherpe aanvallen inhielden tegen de regeering. De zitting werd geschorst. De jongelieden werden door sup poosten en soldaten gearresteerd. Zooals reeds gemeld, hebben zich gister middag ongeregeldheden voorgedaan tijdens de Kamerzitting, waar het wetsontwerp be- trefende het gebruik der talen in rechtszaken besproken zou worden. Een groep jongelui, welke op de publieke tribune had plaats ge nomen begon plotseling te roepen: „a bas 'es gateux". Tegelijkertijd wierj>en zij strooibil jetten in de zaal en begonnen zij te zingen: „Ca ira, ca ira", terwijl geroepen werp „On leur cassera la g;ueule". Op de strooibiljetten stond: wat ook de stemming zij, welke zal worden uitgebracht in zake het uniformverbod, weet wel, dat we er volstrekt geen rekening mee zullen houden. Wij zullen allen ons uniform aantrekken op den dag van de groote schoonmaak en op dien dag zullen wij zingen: ca ira, ca ira. Het pamflet besluit met de worden: Voor België alles, voor de politici niets. WET OP DE DUITSCHE THEATERS. Het Duitsche rijkskabinet heeft heden een nieuwe wet op de theaters aangenomen, waardoor het verschil tusschen openbare the aters komt te vervallen. De theaters zijn sa mengevat ter vervulling van hun openbare taken onder leiding van het ministerie van propaganda. De minister van propaganda kan het opvoeren van bepaalde stukken, ope ra's en operettes verbieden of verlangen. Het rijkskabinet keurde verder een wet op de belasting goed, waardoor de belastingre- ge'ing voor het geheele rijk uniform wordt Besloten werd ook den rijkspresident voor te stellen, dat een verordening wordt uitge vaardigd over de stichting van een eere-kruis voor alle deelnemers aan den orlog en voor de weduwen en de ouders van hen, die in den oorlog zijn gevallen of in gevangenschap zijn overleden. DE RAMP VAN DE BALLON „BART3CH VON SIGSFELD". Uit Sebesj in Rusland wordt gemeld, dat de gondel en de instrumenten van de neerge storte Duitsche ballon „Bartsch von Sigs- feld" zwaar beschadigd zijn. Morgen arri- veeren drie Engelsche deskundigen uit Ber lijn om te trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. De lijken der slachtoffers zullen naar Duitschland worden overge bracht. Een vertegenwoordiger van het Volks commissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou heeft den Duitschen zaakgelastigde aldaar, Von Twardowski, namens de Sovjet- regeering zijn deelneming betuigd, terwijl het Volkscommissariaat van Oorlog den Duitschen militairen attaché te Moskou blijk van zijn deelneming heeft gegeven. Volgens een bericht uit Moskou hebben de Sovjet-autoriteiten onder leiding van de maatschappij Ossoaviachim een commissie benoemd ter onderzoek van de oorzaken van de ramp met de Duitsche luchtballon. De commissie is reeds naar Sebesj onderweg. In Moskousche luchtvaartkringen heeft niemand er rekening mee gehouden, dat de Het Saargebied in de wereldbe langstelling. (Dag. Overzicht). Het Amerikaansche s.s. „Olympic'' ramt een lichtschip. (Buitenland). In een Belgische mijn zijn 40 mijn werkers ingesloten. (Buitenland). De overstrooming in Palestina. (Buitenland.) Letland in opstand. (Buitenland). Nieuw Stavisky-schandaal. (Bui tenland). Alkmaar krijgt een wielerbaan. (Sport.) Gruwelijke roofoverval nabij Oss, een arme oude man doodgeslagen. (Binnenland.) ballon zoo ver zou kunnen afdrijven; anders zou de Russische regeering zeker maat regelen hebben genomen. De bij het ongeluk met de luchtballon om het leven gekomen dr. J. Schenk was 36 jaar oud. Het andere slachtoffer Masuch heeft jarenlang in het meteorologische laborato rium te Potsdam gewerkt. INSTRUCTIE TEGEN THALMANN GEOPEND. Door den Berlijnschen procureur-gene raal is een instructie geojjend tegen den ge wezen leider der Duitsche communistische partij Thalmann. Of en wanneer en op grond van welke delicten een aanklacht te gen Thalmann zal worden ingediend en wanneer het proces zal worden gehouden, kan thans nog niet worden gezegd. DE HABSBURGERS NAAR OOSTENRIJK TERUG? Aartshertog Otto voert te Bazel besprekingen. Aartshertog Otto van Habsburg is gister ochtend, uit Brussel komend, te Bazel gear riveerd, waar hij gedurende twee dagen de gast is van aartshertog Eugen. De beide aartshertogen hebben de huidige politieke situatie in Oostenrijk met elkaar besproken, o.a. de mogelijkheid van een terugkeer der voormalige keizerlijke familie. Naar men weet, is tot dusver uitsluitend aan aartshertog Eugen door de Oostenrijk- sche autoriteiten verlof verleend, zich weer in Oostenrijk te vestigen. VERMOEDELIJKE ZELFMOORD. VAN FRANSCH FINANCIER. Eenige maanden geleden werd de Parij- sche financier Chapus wegens misbruik van vertrouwen in staat van beschuldiging ge steld, maar in verband met zijn gezondheids toestand werd hij voorloopig in vrijheid ge laten. Dinsdag zou hij voor den rechter van instructie verschijnen, doch toen hij niet ver scheen, werd een onderzoek ingesteld en vond men hem dood in de badkuip in de badkamer van zijn woning. Men vermoedt, dat Chapus zelfmoord heeft gepleegd. De justitie heeft het verrichten van sectie op het lijk gelast. DE „NELSON" WEER AAN DEN GROND GELOOPEN. Het 35000 ton groote slagschip „Nelson" is gisteren voor de tweede maal van dit jaar aan den grond geloopen. Bij het verlaten van de haven van Portland stootte het schip tegen den kabel van een torpedo-proefinstal latie, waardoor het op een slikbank raakte. De bemanning gaf terstond raketsignalen. Na drie kwartier gelukte het een torpiedo- jager en twee sleepbooten, het reuzenschip vlot te krijgen, waarna het zee koos. WACHTMEESTER VAN POLITIE DOODGESCHOTEN. Een ionge man, die onder verdachte om standigheden door een wachtmeester van politie te Backnang (Dtl.) werd aangetrof fen, moest zich deswege legitimeeren. In plaats van zijn papieren te toonen, loste hij een schot met het gevolg dat de politie beambte doödelijk werd gewond. De jonge man vluchtte, doch werd ten slotte ingeslo ten. Daar hij zich niet wilde overgeven, werd op hem geschoten. „Door drie scho'en werd hij onschadelijk gemaakt", aldus het politierapport. VLAGINCIDENTEN IN ZUID-SLAVIE. Uit Praag wordt gemeld, dat het op 14 Mei in de Huberner Gasse te Praag tot een ernstig incident is gekomen Zes Duitsche auto's waren voorzien van het hakenkruis- insigne. Zij stopten voor een restaurant waar zich direct een groote volksmenigte ver zamelde. die dringend oe verwijdering der vlaggetjes eischte. De politie greep in en nam de vlaggetjes in beslag. De inzittenden van de wagens beriepen zich op een Duitsch- Tsjechische vlaggen-overeenkomst. De Duit sche gezant heeft in verband met deze aan gelegenheid geprotesteerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1