DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. £and= en JmhOhmio ^Buitenland Ster */d J* grootte, of kfeioer Ster */d 2" grootte. Ster */t 1* gr. Melkweg Wettelijk Ingeschreven bq het Bureau 'U Industrieel®» Eigendom onder No. 64223 O EERSTE KV. ©VÖLIEMAAM LAATSTE KVMmER #LHEÜVEHAAN Sterretijd 13 h 36 min ZUID MAKS .juprrmQ sxruims® oierreujo 10 ii ju min. In d r u kletters vermeld zijn de namen van de sterreb e e 1 d e nde eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in sch r ij fletters geteekend. Drie maantjes: 16 in de Tweelingen; 19 in de Kreeft; 22 ten zuiden van den Leeuw. men, dan samenwerking met de middenstands bonden. De voorzitter was er wel voor om bet oentrum Tuindorp (oud en nieuw) te ver lichten, doch z.i. behoorde dat meer tot de taak der middenstandsbonden. Wij trekken het volk naar Heiloo en de middenstand heeft de taak het zijne te doen. Men moet niet alles aan de V. V. V. overlaten. Of men de feeste lijkheden kan houden in de Nieuwe Laan tegenover Ter Coulster, zal onder de oogen worden gezien. Het aangeboden program werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd gewezen op de slechte toestand, waarin de Westerweg tn rijn geheel en de wegen In bet zuidelijk ge deelte verkeeren. Ook werd gewezen op de ernstige verkeersbelenrmeri ng op Kapel. Er staan bij Ruiter aaneengeboirwde tentjes en reeds Zondag volgden 3 aanrijdingen, daar men, van bet spoor afkomend, niets kan zien. De voorzitter zeide, dat men het onder houd van de wegen maar aan het beleid van den gemeenteraad moest overlaten. De ver- keersbelemmering opruimen is de taak der politie. Na behandeling van huishoudelijke zaken volgde sluiting. Tot postbode alhier Is benoemd de heer A. Abtenes van Schagerbrug. De heer N. Kops, die eenige jaren hulpbesteller was, zal zijn ontslag krijgen. LANGENDIJK. Op het verzoek van de transportarbei ders-organisaties, om een steunregeling in het leven te roepen, heeft het gemeentebe stuur van Zuidscharwoude afwijzend be schikt, op grond van de overweging, zooais ons van arbeiderszijde werd meegedeeld, dat daar een werkverschaffing, het z.g.n. bag geren, bestaat. Daar echter niet alle trans portarbeiders dit werk kunnen verrichten en de noodige gelden ontbreken voor het aan schaffen van laarzen en materieel, zijn zij tenslotte op het burgerlijk armbestuur aan gewezen. Men deelt ons nu mee, dat, waarde werkverschaffing bovendien begin Juni wordt stopgezet, nogmaals op den onhoud baren toestand zal worden gewezen, opdat aan de wenschen van deze arbeiders zal worden tegemoet gekomen. De aardvlooien houden nogal een tame lijke opruiming onder de koolplanten. Som mige plantenbanen worden vrij afdoend'; door deze diertjes bezocht. De saneering wordt dus van twee kanten aangepakt. WINKEL. Zondag j.1. is de 15-jarige L. van der Loo te Lutjewinkel terwijl hij stoeide met zijn eigen jachthond, plotseling door het beest aangevallen en aan arm en hoofd blo-*- dend verwond. De hond is direct onschade lijk gemaakt. SINT PANCRAS. De Bond van Staatspensioen vergaderde Vrijdag in het lokaal van den heer Bouwstra onder leiding van den heer J. van Kampen. Uit de behandeling van den beschrijvings brief vermelden wij eenige punten. De vereeniging Groningen stelde voor om het bestuur in zijn geheel wederom direct herkiesbaar te stellen. Tot heden was dit al leen het dag. bestuur. Dit werd niet gesteund. Alkmaar stelt voor om af te dragen in de hoofdkas inplaats van 25 cent 35 cent en wilde dat clan ieder lid een courant ont vangt. Dit zal beter inzicht geven over het ledental, thans wordt daarmee nogal eens geknoeid om de contributie te verzwijgen. Algemeen voor. De afd. Nieuw Roode stelde voor om de gecombineerde baantjes af te schaffen met t oog op vrijkomende pensioenen. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren R. Zeegers, W. Snel en J. v. d. Ham Tenslotte werd aangedrongen, dat zoo veel mogelijk leden den bondsdag die 22 Mei in De Harmonie te Alkmaar wordt ge houden te bezoeken. Laat deze dag in het teeken van de Ouden van Dagen staan. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. De schippersvereeniging V.B.B.V. hield haar 17e jaarvergadering in het lokaal van den heer J. de Boer onder presidium van den heer N. Hoogschagen te Schagen. Uit de jaarverslagen van den secretaris en de agenten bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar ten zeerste heeft te lij den gehad van de heerschende crisis. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden. Tot lid van het bestuur werd de heer N. Hoogschagen herkozen. Door een der oprichters werd een causerie gehouden over den toestand der schipperij vóór de oprichting der vereeniging en haar bestaan en leven tot thans, welke met aan dacht werd gevolgd. SCHAGERBRUG. Aan den heer J. van Straten, postbode alhier, is onlangs op diens verzoek, eervol ontslag verleend om gezondheidsredenen. In diens plaats is thans benoemdd de heer L. Anneveldt, momenteel postbode te Scha gen. SCHAGEN. De raad van bovengenoemde gemeente hield op verzoek van de heeren Orsel, K Bakker en mr. J. A. E. Buiskool op Maan dag 14 Mei 1934 een spoedeischende verga dering. Onderwerp: Wijziging van artikel 3 sub a der verordening op de heffing van markt staan- en waaggelden. Na een zeer uitvoerige discuasie waaria zoowel vóór als tegenstanders tot wijziging van dit artikel hun standpunt hebben uit eengezet en waarna door de voorstellers het voorstel werd gedaan de markt-, staan- en waaggelden te brengen op het-bedrag het welk gold vóór de vergadering van 22 Dec. 1933, zijnde 0.50 per M2. met bepaling, dat de oppervlakte nauwkeurig wordt opge meten, werd dit voorstel verworpen met 5—4 stemmen. Het bedrag blijft aldus ge handhaafd op 1 per M2., waarmee Scha gen aan de spits staat in Nederland wat marktgelden betreft. Aanwezig waren 9 leden. Afwezig de heeren v. Erp (met kennisgeving) en v. Mu iand (wegens ziekte). CASTRICUM. Ten nadeele van den vrachtrijder J. B. alhier is een rijwiel ontvreemd, hetwelk tegen de waranda van café Lute was ge plaatst. ANDIJK. Zondag JJ. Is alhier de tweede dag van het muziekconcours gehouden. De uitslag der prijzen was als volgt: 2e afd. fanfare: Door wilskracht verkregen te Venhuizen 2e prijs met 132 p.; Crescendo te Oude Niedorp le prijs met 142 p.; Concordia te Abbekerk le prijs met 141 p. le afd. fanfare: Onder Ons te Houwert 2c prijs met 131 p.; Eensgezindheid te Heiloo le prijs met 165% p. le afd. Harmonie: Apollo te Wieringen 2e prijs met 137U p.; Kunstzin te Julianadorp 2e pr. met 123 p. Afd. Uitmuntendheid fanfare: Excelsior te Warder 2e pr. met 136 p.; Willen is kunnen te Lutjebroek le prijs met 160 p. Eere-afd. fanfare: Andante te Oosthuizen Ie pr. 166 p.; West-Frisia te Twisk le prijs met 165)4 pj Onder ons te Dirkshorn le prijs met 177 p.Ons Genoegen te Wijde- nes le prijs met 178 p. Wijdenes en Dirkshorn behaalden met voel lof der jury den eersten prijs in de eere-afd. 's Avonds werd door de len prijswinnaats een eere-wedstrijd gehouden, waarvan de uit slag luidt als volgt: le pr. Dirkshorn met 32 p.; 2e pr. Wijdenes met 30 p.; 3e pr. Twisk met 24 p. TEXEL. De opbrengst van den verkoop der Em- mabloempjes, hoewel veel minder dan vorige jaren, was op het eiland Texel nog 178.88)4. Men maakt zich hier gereed om de zo mergasten te ontvangen en gezien de voor bereiding verwacht meri hier nog veel meer vreemdelingen dan in 1933, dat voor Texel toch een recordjaar was. Vooral te de Koog zijn weer prachtige pensions, winkels en zomerhuisjes bijge bouwd, terwijl nabij de Koog 2 zeer groote clubhuizen gebouwd zijn waar voor veel per sonen plaats is, terwijl daar tevens gelegen heid voor kampeeren is. Ook op zeer vele groote boerderijen biedt men weer pension aan. Als nu 't mooie weer maar niet te lang wegblijft. EGMOND AAN ZEE. Volksonderwijs. In het geheel met ouders en eenige genoo- digden gevulde zaal van het Oud-Katn. ver- eenigingsgebouw werd door een gezellige bijeenkomst een slot gevormd voor de cursus sen, die onder de auspiciën van „Volksonder wijs" werden georganiseerd voor de leerlin gen der openbare school. Als voorzitter der plaatselijke afdeeling heette de heer Bosschaart allen hartelijk welkom. In verband met gebleken onbekend heid met dit werk, herinnerde spr. eraan, dat deze cursussen absoluut belangeloos werden gegeven. Niemand verdiende er ook maar een halven cent aan. Daarom meende spr. aller eerst dank te moeten brengen aan die perso nen, die hoewel buiten de school s'aande niettemin tijd en moeite hadden opgeof ferd o mhet personeel bij te staan. Dank ook aan den heer kapelaan Van Zanten, die voor dezen avond de piano voor zijn rekening had genomen, en voorts aan de damesvereeniging „Tavenu" voor het afstaan der benoodigde vele costumes in verband met de opvoering van de kinderoperette „Goudmuiltje". Deze operette was door een aantal kinde ren ingestudeerd onder leiding van mevr ZwartJansen en was hoe kon het an ders in alle opzichten af. De kinderen ver vulden haar rollen op lofwaardige wijze. Het was een beschaafde vertooning, vol kleur en licht, met goeden zang en mimiek, en zij vormde daardoor op zich zelf een belooning voor het moeizame werk, dat er aan vooraf gegaan was. De pauze tusschen de bedrijven schonk den heer Bosschaart gelegenheid tot een korte toespraak naar aanleiding van het in de bladen verschenen bericht, dat de Russische regeering verboden had voort te gaan met het „onderwijzen" van de theorieën van Lenin en Marx aan de leerlingen der lagere scholen. Nadat het tweede gedeelte der operette op dezelfde keurige wijze was gespeeld als het eerste, nam de weleerwaarde heer Van Kleef, pastoor der Oud-Kath. Gemeente het woord. Ditmaal echter niet in deze kwaliteit, noch in die als medebestuurslid van „Volksonder wijs", maar als vader van drie schoolgaande kinderen. Spr. wilde in aansluiting op het geen hij eenigen tijd geleden tot zijn ge meente gesproken had, de ouders aansporen om zooveel maar in hun vermogen was de onderwijzers te schragen in hun zware en zenuwsloopende taak in de volle, steeds vol ler wordende klassen. Laten zij er vooral voor zorgen in het bijzijn hunner kinderen geen beschouwingen ten beste te geven, die het gezag van den onderwijzre zouden kun nen schaden. Namens allen bracht spr. het onderwij zerscorps der openbare school bijzonderen dank voor het vele, dat de leerkrachten be langeloos voor de kinderen deden. Een voor stelling had men zich daarvan kunnen vor men op de des namiddags gehouden tentoon stelling en men kon niet anders dan groote waardeering voor het werk der dames en heeren hebben. Spr. hoopte, dat het hun ge geven moge zijn nog langen tijd te arbeiden aan de opvoeding der jeugd. Dat deze woorden aller instemming had den, bleek wel uit het hartelijk applaus, waarmede ze bezegeld werden. Hoewel hiermede de eigenlijke avond be sloten was, werd door den heer Van der Steen de uitloting gehouden van de prijzen der verloting, die ten bate der cursussen was organiseerd en waarvan de prijzen beston- n in allerlei fraaie voorwerpen in zaag- of houtsnijwerk, nuttige en fraaie handwerken door de kiHderen vervaardigd. Medegedeeld werd, dat alle loten 1200 waren ver kocht, zoodat er weer een batig saldo kon overblijven, bestemd om nieuwe materialen te kunnen aanschaffen. KOEDIJK. Ingekomen personen. W. IJfs, van Alkmaar. J- Duin- meijer, van Beverw ijk. C. Goesinne, van Sint Pancras. A. Vroegop en ge zin, van Sint Pancras. J- Hofma en gezin van Wijchen. p. Bakker, van Venhuizen. A. Zonneveld, van Zaan dam. M. H. Nieuwenhuizen, van Zaandam. Vertrokken personen. D. Hopman en gezin, naar Sint Pan cras. A. chuffelen, naar Haarlem. D. Koning, naar Alkmaar. F. Wiersma naar St. Pancras. M. de Vet, naar óudkarspel. DE TELLING VAN HET PLUIMVEE. Tot de landbouw-inventarisatie, welke in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni door tel ling wordt vastgesteld, behoort ook het pluimvee. Was deze telling tot dusver alleen van statistisch belang, thans is dit anders geworden, daar de broedtermijn reeds dit jaar en ongetwijfeld ook in den naaste toe komst, eenerzij ds wordt bepaald door de broedmachine-capaciteit en anderzijds door de grootte van den pluimveestapel, waarvan namelijk jaarlijks een deel door dieren ver vangen moet worden. Het is derhalve "zaak de grootte van onzen pluimveestapel zoo nauwkeurig mogelijk te kennen. Aangezien dit niet bereikt zal kunnen wor den, wanneer de telling in het hier voren ge noemde tijdvak plaats vindt, heeft de Ver eeniging van Broederijen en Pluimveefokbe- drijven in Nederland (V.B.N.) zich tot den minister van economische zaken gewend, waarin wordt uiteengezet, dat men voor de vaststelling van dat gedeelte van den pluim veestapel, hetwelk in 1935 door jonge dieren vervangen moet worden, in het voorjaar dan opnieuw heeft te gissen: a. het aantal hen nen, dat uit de voorjaar 1934 getelde kuikens is opgegroeidb. het aantal hennen, dat op groeide uit de na het tellingstijdvak onder de kloekes gebroeid zijnde kuikens, welk aantal een enormen omvang schijnt aan te nemen; c. het aantal na de telling opgeruimde oude hennen, welke jaarlijksche opruiming in den loop van den zomer en herfst nog moet plaats vinden. Aangezien elk dezer drie punten op zich reeds aanleiding tot zeer groote vergissingen kunnen geven, terwijl daarop dan de voor breede leringen zoo belangrijke sluitings datum van het broedseizoen 1935 gebaseerd zal moeten worden, verzocht genoemde Ver- eenizing den minister van economische za ken, de telling van het pluimvee niet in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni te doen plaats vinden en voor zoover dit niet meer ver- srihoven zou kunnen worden, deze telling te doen herhalen in den loop van den aanstaan den herfst en wel op een tijdstip, dat de dit jaar op te ruimen hennen als reeds van de bedrijven verwijderd beschouwd kunnen wor den, opdat het onzekere element van een niet voldoend nauwkeurig bekende grootte van onzen pluimveestapel uit de becijferingen omtrent het aantal in het broedseizoen 1935 in te leggen broedeireren zal zijn verdwenen. FINSCH PASSAGIERSSCHIP GESTRAND EN GEZONKEN. Vermoedelijk twintig dooden. Op het Kallavsi-meer nabij de Kuopio-baai in Finland is een passagiersschip gestrand en onmiddellijk gezonken. Men vreest, dat ruim twintig passagiers den dood in de gol ven hebben gevonden. Ruim 30 personen verdronken. Omtrent de scheepsramp op het Kallavsi- meer wordt nader gemeld, dat het aantal slachtofers meer dan dertig bedraagt. Onder de dooden bevinden zich drie kinderen. Het ongeluk ontstond door het verschuiven van de deklast tengevolge van een verkeerde manoeuvre, waardoor het schip kenterde. Dertig personen konden gered worden. LICHTSCHIP DOOR DE „OLYYMPIC" GERAMD. In tweeën gespleten. Volgens een bij het bureau der White Star Line ontvangen radiogram heeft het Engel- sche passagiersschip Olympic het Nantucket- lichtschip voor de kust van New York ge ramd. Het lichtschip zonk direct. De Olympic draaide bij en kon de geheele bemanning van het lichtschip redden. Het lichtschip, dat op 55 mijlen van het Nan- tucket-eiland aan de kust van Massachusetts voor anker lag, had 16 man aan boord. De lengte van dit schip bedroeg ongeveer 36 M-, de breedte 10 M. Toch nog slachtoffers? In tegenstelling tot de vroegere berichten, volgens welke het Engelsche passagiersschip „Olympic" de geheele bemanning van het door hem geramde lichtschip zou hebben ge red, schijnt het volgens de laatste berichten, dat van de bemanning, die 16 koppen telt, slechts 7 leden gered zijn. Volgens een te Woods Hole in Massachussetts opgevangen radiomededeeling zouden van de zeven ge borgen manschappen vier gedood zijn. Twee kustwachtschepen hebben opdracht gekregen, aan de reddingsactie deel te nemen Daar de mist nog steeds dikker is geworden, is het zoeken naar eventueele overlevenden zeer moeilijk. Draadlooze mededeeling van de „Olympic". Over zijn botsing met het lichtschip „Nan tucket" deelt de „Olympic" draadloos mede, dat de bemanning van het lichtschip uit 11 koppen bestond. Vier hunner zijn verdronken, terwijl drie matrozen, na uit het water ge haald te zijn, overleden zijn. Slechts vier leden der bemanning hebben er dus het leven afgebracht. 50 UUR ONDERWEG MET „TWEE BIER". Kellner uit Aarhus wint wedden schap. Een kellner uit Aarhus in Denemarken, luisterend naar den heel gewonen naam Pe- dersen, heeft dezer dagen op heel ongewone wijze een bedrag van 150 kronen gewonnen. Hij had namelijk gewed dat hij in 50 uur te voet van Aarhus in Jutland naar Kopenha gen op Seeland zou komen met c/.i blad met twee flesschen bier en twee glazen er op, een afstand van 275 K.M. Hij kwam zelfs drie kwartier te vroeg in de Deensche hoofdsta i aan, waar duizenden Kopenhagers het was Zondagmiddag hem met gejuich in haalden. Op het laatste gedeelte van den afstand van vóór Roskelde tot Kopenhagen, was hij omgeven door automobilisten en fietsers, o.a een heele fietsclub die er een excursie van had gemaakt om Pedersen te ontvangen. Hij was, zooals gezegd, te vroeg hoewel hij een uur vertraging had gehad doordat hij de veerboot van Nyborg (van Funen naar Seeland) had gemist. Maar dat had hij op Seeland weer ingehaald. Vrijdagmiddag was hij uit Aarhus gestart en erg moe was hij niet eens, zoo vertelde hij. ij geloofde dat de twee fietsers die hem vergezeld hadden om hem te controleereu veroeider waren dan hij. Hij had vroeger veel aan wandelsport gedaan. Van 6 uur 's avonds tot 10 uur 's mor gens behoefde hij volgens afspraak het blad niet te dragen. Op Funen was Zaterdag door de warmte een van de flesschen bier gesprongen zoodat hij glasscherven en bier tegen het hoofd kreeg. Hij ontving er een andere flesch voor in de plaats. De flesschen en de glazen waren op het blad vastgelijmd Gelegen of geslapen had hij onderweg niet; dat was volgens hem het ergste wat men doen kon. Op de veren en te Vejle en te Odense had hij even rust gehad en daar had hij ook wat te eten gehad. DE STRIJD IN DEN CHACO. Engelsch initiatief tot het verbieden van wapenleveranties. Uit Genève wordt gemeld, dat bi) de bespreking van het rapport der Ohaco-com- missie a.s. Donderdag de lord pdvy seal Edien opnieuw een poging zal doen tot bet bewerken van overeenstemming tusschen de regeeringen ten aanzien van het verbod van wapenleveranties aan de oorlogvoerende staten. Het Britsche initiatief, dat verleden jaar genomen werd, is geëindigd in het tee kenen van een verklaring van de raadsleden, dat zij den wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay zouden verbieden mits de landen, die de grootste wapenfabrieken bezitten, tot overeenstemming zouden geraken. Men heeft de zaak toen laten rusten tijdens de beraad slagingen over de vredesvoorstellen, die leidden tot het zenden van 'n commissie naar den Chaco. Daar het rapport van de commis sie betoogt, dat de in de zinneloozie slach ting gebruikte wapens niet ter plaatse worden gefabriceerd maar uit Amerika en Europa worden ingevoerd, acht nen het oogenblik gunstig voor het opnieuw voorstellen van een verbod van wapenleveranties. DE OVERSTROOMING IN PALESTINA. Tachtip dooden te Tiberfas. Uit het puin van het door een noodweer geteisterde stadje Tiberias in Palestina, dat gelegen is aan het meer van Tiberias, zijn 80 dooden, meest kinderen en ouden van dagen, geborgen. Nadere bijzonderheden. Omtrent de overstroomingsramp in Tibe rias wordt nader gemeld, dat kort na de eerste vloedgolf binnen 24 uur na de begra fenis van de slachtoffers een tweede wolk breuk zich boven het getroffen gebied ont laadde, die bijna een half uur duurde en de straten van het oude stadsgedeelte in stroo- mende beken veranderde, die eenige woon huizen en winkels wegspoelden en naar men vreest ook nog slachtoffers maakten, vooral onder kinderen. Een gedeelte van de oude stad werd ontruimd en de bevolking zocht haar toevlucht in de hooger gelegen buiten wijken. Een groot gedeelte van het gisteren ondernomen reddingswerk is door de tweede wolkbreuk weer zoo goed als ongedaan gemaakt. PANTSERTREIN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Talrijke slachtoffers. Bij Kinsjau nabij Moekden zijn twee muni tiewagons van een Mandsjoerijschen pant- sertrein in de lucht gevlogen. Een deel van den trein is volkomen vernield. Tot nu toe worden 80 dooden en gewonden gemeld. HET CIRCUS SARRASANI TE RIO DE JANEIRO. Het Circus Sarrasani heeft gisteravond te Rio de Janeiro voor een uitverkocht huis zijn eerste voorstelling na aankomst in Zuid- Amerika gegeven. De voorstelling werd o.a. bijgewoond door den president aer Brazi- liaansche Republiek en verschillende mi nisters 255. Maar ze wisten van geen ophouden, uitgehon gerd als ze waren en keken pas op, toen de schijn werpers aanflitsten en een oogverblindend wit licht op hen scheen. Tegelijk zagen ze twee ongunstig uit ziende mannen op hen afkomen, waarvan één een jongetje aan de hand hield, dat erg suffig uit zijn oogen keek. 256. Daar heb je ons spiegelbeeld. Willen we nu maar verdwijnen? Maar de leider was al bij hen. Hoe heb ik het nou? Wie van jullie zijn nu de echte figu ranten? U hebt zelf gezegd, dat ik gek was, zei Piet, maar ik ben lang zoo idioot niet als ik er uitzie; en meteen blies hij in de spreektrompet, die de dikke in de hand hield.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6