Anton Bruin Extra aanbieding Voor Uw Tuin. DE KAMPIOEN der VROUWEN VERSCHE VISCH. Fijne Vleeschwaren. Grasmaaimachines Snoeimachines enz. H. C. STOUTJESDIJK Een film van krachten charme KAMPIOEN DER VROUWEN Nu gaat de Heer voorbij. Versch Brood Heerlijke Schouderham per '|2 pond 25 cent. ^Rechtszaken Stad en Omgeving. Jooneel Jcidschciften Schoenmagazijn Jiunst en Wetenschap KOOPTNU In FBIJBN'S Langestraat 59. Want daar is de keus groot, de prijs het laagst. 2en Pinksterdag bij HERMAN ELFRING, Een lekker Kaasje voor 75 cent. Piepkuikens Braadkippen Soepkippen Tam Konijn (panklaar) G. N. HEIJROOS, Tel. 539 LAAT 123. HAAGSCHE LEVERWORST BOTERHAMWORST BLOEDWORST p. ons 7 CORNEDBEEF per ons 9 TONGENWORST p. ons 15 BOTERHAMSPEK Langestraat 60. Tel. 1466. Fnidsen C 103. v. Mijlerweg, Bakkum. Jakje Lu ierbroekje Broekje met sokjes Jurkje Speelpakje Jongenspakje Bij wie ik ze zag, vraag je? Wel, natuurlijk biji N.V. J.SPRUIJT Heggeschapen Tuinharken De groote romantische Metro 6oldwyn Mayer film, vervaardigd door den meesterregisseur W. S. VAN DUKE. is niet alleen de meest spannende en sensationeele film, ooit vertoond, maar brengt U te vens in zijn vele vro olijke revue- en show- tafereelen, r ij k e afwisseling, tintelende muziek en ongekende prestaties op camera-technisch gebied. MS EXTRA SIA|| l#raEl en 0L|VER HJMDY j„; NUMMER Toegang boven 18 jaar. Leekenspel, opgevoerd door „De Graal", atd. Alkmaar. ZOMER SCHOENEN KONINGSWEG. Verkoop vanaf 10 nor. Verdronkenoord 123 hoek Iluigbrouwerstraat, Alkmaar. Tel. 774. Door bij ons te koopen ontvangt U directe korting. U betaalt bjj ons de laagste prijzen. Limonade per flesch 45 c. Slaolie vanaf per flesch 25 e. Vruchten Bowl per groote pot 100 c. Vruchtenwijn per flesch 40 c. 10 reepen Chocolade voor 25 c. Snijboonen per K.G. Bus 25 c. 4 bus voor 90 c. Picnic per 4 stuks 20 c. Gem. Biskwie per Vs pond 18 c. Wijnen van Oud, zuiver als Goud. Dagelijks hooren en bezorgen. per ons 7 ct. per Vt pond 16 per ons 8 per pond 18 per y* pond 16 per K pond 19 per 34 pond 35 per ons 10 per 54 pond 22 ROOKVLEESCH p. ons 14 per 14 pond 32® SAKSISCHE LEVERWORST per ons 12 per 14 pond 27 PLOKWORST p. ons 14 per 34 pond 32 GEKOOKTE METWORST per ons 12 per 14 pond 27® Machinaal gesneden. Electrisch gekoeld. AlbertHeijn In deze moeilijke lijden is het een genot, dat je wat goeds kant krijgen l Mijn winkelier liet mij van middag glansgaren baby artikelen zien met een heel jaar garantie. Ze zijn van DELANA, volgens hem de beste Nederlandsche fabriek. En ook niet hoog in prijs. LAhGtSTRAAT 68. OV Herstelplaats van alle merken Grasmaaimachines en Sproeimachines. VOORDAM 5 - ALKMAAR. Winkel afgebrand. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand ontstaan in den winkel in gebreide goeden van den heer Wilmink aan de Willemstraat te Hengelo. Het vuur vond gretig voedsel in de aanwezige stoffen. Aangewakkerd door den wind breidde de brand zich uit tot de bovenverdiepingen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het geheele perceel uitbrandde. MET DRIE MILLE VERDWENEN. Een jeugdig bankbediende uit 's-Hertogen- bosch, die aan het eind van het vorig jaar in het bijkantoor aldaar van de Ned. Midden- standsbank door verbreking van een slot een bedrag van ongeveer 3000 stal, en daarna de wijk nam naar Weenen, waar hij gear resteerd werd, hoorde gister voor de Bossche rechtbank drie jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest tegen zich eischen. STEEKPARTIJ IN EEN CAFE. Een 42-jarige koopman te Groningen heeft in den nacht van 31 Maart op 1 April in een café in de Gelkingestraat twist gekregen, waarbij hij zoodanig werd mishandeld, dat hij op het politiebureau moest woraen verbon den. In zijn woede over deze mishandeling verklaarde hij daar, dat hij zijn tegenstander zou doodstreken. Hij trok na verbonden te zijn rechtstreeks naar het café terug, wachtte zijn tegenstander op, en bracht hem een steek in den hals toe, vlak bij den halsslagader Gister veroordeelde de Groningsche recht bank hem overeenkomstig den eisch tot een jaar en zesmaanden gevangenisstraf. PROPAGANDIST DER N.S.B. VOOR DE RECHTBANK. Had den directeur van het slacht huis te Wageningen verdacht ge maakt. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gis ter terecht gestaan de Rotterdamsche sla gersgezel H. Th. Roelofsen wegens beleedi- ging van den heer C. van Ginkel, directeur van het gemeentelijk slachthuis te Wagenin gen. Verdachte heeft in Februari tijdens een ver gadering te Rotterdam beweerd, dat een slager, die aangehouden was, omdat hij vleesch vervoerde in de gemeente Wagenin gen, derhalve werd beboet, omdat hij geen in- voerkeurloon betaald had, naar het slacht huis was gCgaan, waar de directeur hem het bedrag der boete ter hand zou hehben ge steld. Tevens vertelde hij destijds, dat er wel eens evenveel noodslachtingen als normale slachtingen in een week waren voorgekomen te Wageningen en dat de directeur de ge woonte had, de echtgenoote van den burge meester te waarschuwen als er vleesch ver kocht werd over de vrijbank, d.w.z. vleesch van noodslachtingen afkomstig. De heer Van Ginkel, die als getuige werd gehoord, legde uit, dat de kwestie met de terugbetaling een administratief geval was geweest van een achterlijken slagersknecht en dat er jaarlijks drie h vier noodslachtingen geschieden tegen ongeveer tien normale per week en dat de waarschuwingen, die trou wens niet strafbaar zijn, niet van hem uitge gaan waren. De officier van justitie, requisitoir ne mende, zeide, dat het beroep van verdachte op het algemeen belang niet opgaat. Hij heeft geen bepaalde feiten gesteld en staat voort durend te zwetsen. Daar spr. hem een gevaar voor de maatschappij vond, vroeg hij veer tien dagen gevangenisstraf. Op verzoek van den verdachte besloot de rechtbank het verdere onderzoek aan te hou den tot 29 Mei. Dan zullen nog drie andere zaken tegen den heer Roelofsen behandeld worden, waarbij de goede naam en de eer van oud-minister mr. J. T. Verschuur en prof. dr. H- C. L. E. Berger, hoofd van 's rijks vee- artsenijkundigen dienst in het geding worden gebracht. ORGELCONCERT. Met een uitgebreid programma gaf Feike Asma, organist der Hooglandsche kerk te Leiden, in de Gereformeerde kerk alhier, gisteravond een orgelcon cert. Dat programma gaf de veelzijdigheid van dezen organist weer. Hij spee'de toch werken van Bach, Franck, Widor, Guilmant, Boëlmann, Zwart en een im provisatie van hem zelf. Zijn registratie getuigde van zin, voor klankkleur, en technisch heeft hij een zeer groote hoog te hereikt, getuige het slotnummer van dit concert geïnspireerd op de melodie van het koraal „Nun danket allen Gott" dat in een prestissimo-tempo eindigde. Ook de vertolking van de Toccata van Boëlmann en van het Allegra Vivace uit de vijfde symphonie van Widor, stond in het teeken van meesterlijk orgelspel, en waar hij een melodie voor te dragen had zooals o.a. in het Priëre van Boëlmann toonde Asma ook muzikaal gevoel te be zitten. Met groote aandacht heeft men dan ook naar zijn spel geluisterd. A. K ALKMAARSCH DRANKWEER- COMITE. Blauwe-week-actie. Als deel van de blauwe-week-actie had het Alkmaarsch Drankweer-comité gisteravond in De Unie een propaganda-avond belegd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Een gramofoon van zeer groot klank-volume bracht vóór den aanvang der vergadering muziek zóó luid, dat hooren en zien verging. E>e heer W. H o e k, voorzitter, sprak een openingswoord, waarbij hij er op wees, dat dezen keer de actie staat in het teeken van de leus „Verkeer en maatschappij alcoholvrij'. Verder heette spreker de aanwezigen welkom, en voorts deed hij eenige mededeelingen over de sluitingsmeeting van de blauwe-week-actie op Pinkster-Maandag te Hilversum. Het programma werd hierna ingezet door mevr. K r o o n—Ku n e k e n uit Haarlem, die verschillende verzen declameerde op ecu benijdenswaardige wijze, waarvoor een luid applaus haar loon werd. Vervolgens was het woord aan den heer A. M a r t i n u s, voorzitter van den A.N.G O.B., voor het houden van een propaganda-rede. Spr. begon met te constateeren, dat ook het nu weer achter ons liggende jaar van crisis vaak den indruk gaf, dat er niets meer is, wat kracht en moed geeft. En inderdaad is er stoffelijke en geestelijke nood, waarbij veel wat als waarheid was aangenomen, overboord is geworpen als onjuist en onbruikbaar. Spr. achtte zich gelukkig, dat deze nood weinig invloed heeft gehad op de blauwe week-actie. Zij is in het heele land met groot elan gevoerd en dit was spr. een belofte voor de toekomst, dat in de branding van den tijd de beweging tegen den sterken drank staande is gebleven. Verheugend is daarbij, dat in dezen strijd een bondgenoot is gekomen van onverwachte zijde: de mededeeling in de bladen, dat zelfs de geringste hoeveelheid alcohol den chauffeur de mogelijkheid be neemt om als een vertrouwden bestuurder zich in het snelverkeer te begeven. Deze wetenschap zal er toe moeten leiden, dat de strijd vóór een alcoholvrij verkeer met kracht wordt voortgezet. Immers honderden, neen duizenden ongevallen komen er voor in het verkeer van onzen tijd. In 1932 zijn bij 41000 verkeersongelukken ruim 700 men- schen onmiddellijk gedood, in totaal zijn er ruim 12000 dooaen en gewonden gevallen Dit moet spreken tot ons allen, om te strijden voor een zoo veilig mogelijk verkeer, en dan is het ééne voorschrift: „veiligheid vóór alles". Het verantwoordelijkheidsgevoel moet worden opgewekt en aangekweekt bij allen, die achter het stuurwiel plaats nemen, en dan is het noodzakelijk, dat zij elk alcoholgebruik nalaten. Spr. meende, dat hij, die als autobe stuurder alcohol gebruikt, eigenlijk een mis dadiger is, die veiligheid en leven van mensch en dier bedreigt. Maar daarnaast moet dan de heele maat schappij alcoholvrij zijn, want de chauffeurs komen voort uit die maatschappij. Het spoorwegverkeer in Nederland is bij zonder veilig, dank zij het strenge verbod van alcoholgebruik voor treinpersoneel >n dienst of kort vóór den aanvang van hun dienst. Hoe anders is dit in Frankrijk! Daar heeft men herhaaldelijk treinongelukken te wijten aan gebruik van wijn en andere dran- Helaas moest spr. constateeren, dat de drinkgewoonten nog in zeer veel gezinnen bestaan, en als de strijd daartegen niet inten sief wordt gevoerd, zullen steeds weer kinde ren opgroeien tot misdadigers. Het alco holisme treft men aan bij menschen van zeer uiteenloopenden leeftijd, zooals spr. aan toonde aan de hand van cijfers uit het ver slag over 1933 voor het Rotterdamsche con sultatiebureau. Ten aanzien van allen, die den moed heb ben te trouwen en een gezin te vestigen, is het noodzakelijk het drankgevaar te bestrij den. Een vader heeft niet het recht om het geld voor zijn gezin te besteden aan sterken drank, evenmin als een chauffeur gerechtigd is alcohol te gebruiken, waarvan doodelijke ongelukken het gevolg kunnen zijn. Daarom wekte spr. op om pal te staan in den strijd tegen den sterken drank, uit de diepgevoelde overtuiging dat de alcohol een ernstig gevaar is voor de maatschappij. Eén glas reeds kan het begin zijn van veel ellen de; daarom moet de gelegenheid voor alco holgebruik verdwijnen. Alcohol is een vergif en dus weg er mee, besloot spr. De voorzitter bracht hem en mevr. Kuneken een woord van dank, waarna met de afwerking van het programma werd voort gegaan. Als eerste nummer kregen we toen zang van mej. D o r 1 a n d, van hier, die op beschaafde wijze een paar liederen zong, waarmee zij zeer veel eer inlegde, waarin mej. Vogelaar, eveneens een stadgenoote, die haar zeer verdienstelijk op den vleugel begeleidde, deelde. Met zijn humoristische voordracht in Westfriesch dialect had de heer G. J. de Groot, ook al een stadgenoot, zeer veel succes. Na de pauze, waarin de gramofoon weer schetterde zóó luid, dat zij wijselijk werd af gezet en vervangen door muziek van mej Dorland, gaven eenige leden van den J.C.B. O.B. een blijspelletje in één bedrijf „Een stu dentenstreek". Een aardig stukje op het terrein van onthouding. Jammer, dat de op voering wel wat te wenschen overliet. Intus- schen ontvingen de spelenden toch wel den dank der aanwezigen voor de moeite, die zij zich gaven om bewijs te leveren, dat de ge heelonthouders wel geestig kunnen zijn en over een flinke dosis humor beschikken. Voorts trad nog op mej. A. R o o s, van hier, die declameerde .terwijl eveneens mej. Dor- 1 a n d en de heer deóroot nogmaals voor het voetlicht kwamen Allen ontvingen van den voorzitter bij de sluiting een hartelijk woord van dank. Alle jeugbewegingen, onverschillig van welke richting of geloof, dragen door hun bewuste eenheid een overtuigende bezieling in de wereld uit, een kenmerkend verschijn sel van dezen tijd. En we zien hierin een verblijdend teeken, omdat zij het toch zijn, aan wie later de taak van verantwoordelijkheid zal worden opge dragen. Zoo zijn er dus ondanks de sombe re wolken, die zich boven onze verdeelde we reld samen pakken, ook nog lichtpunten aan te wijzen. De jeugd van nu zal het besturend lichaam van straks zijn en wanneer we dus onze verblijding uitspreken over een jonge ren-beweging, dan moeten we de toekomst met gerechtvaardigd optimisme tegemoet zien. Het gaat er niet om. eikaars principes te bestrijden. Het gaat er om, eikaars denk beelden weten te opprecieeren. Dan alleen zal er een eind komen aan de onderlinge haatdragendheid. En het werk van „De Graal" hebben we gisteravond, bij de opvoering van het too- neelspel „Nu gaat de Heer voorbij" in de „Harmonie" weten te waardeeren, afgezien dus van principieële verschillen zullen .wij het spel beoordeelen naar zijn culturieele waarde. Wat discipline en een streven naar een ideaal vermag, heeft ook „De Graal" afd. Alkmaar, ons ten voeten uitgeteekend. „Nu gaat de Heer voorbij is een religieu ze bewerking naar katholieke motieven over den lijdensweg van Christus. Niet minder dan 300 Graalleden hebben dit leekenspel voor het voetlicht gebracht en wat ons het meest trof was de suggestieve uitbeelding van dit Bijbelverhaal. Zoowel de verschillende zangkoren, de dansgroepen en de verhalende stem van mevr. Ellen Russe als het subtiele weergeven van Vox Christi, hebben onder de talrijke aanwezigen een vaak benauwende stilte teweeg gebracht, wel een bewijs, hoezeer het gebodene tot de ziel doordrong. Het spel bestaat uit elf tafereelen, die te zamen een harmonisch geheel vormen en waarvan De Verhalende Stem de basis vormt waarop de verschillende onderdeden zijn opgebouwd. Nadat Deze stem de inleiding heeft ver haald, volgde het loflied op God's Barmhar tigheid waarop de boetedans-miserere een prachtige aansluiting was. Na het gebed van den mensch om erbarming, vroeg het tafreel Christus aan het kruis ae stil-ontroerende aandacht. Christus' kruisiging wordt dan ge volgd door Zijn Opstanding" waarna als uiterste climax door de vreugdezang Regina Coeli het hoogtepunt bereikt wordt. Ongetwijfeld zou bij een grooter tooneel- oppervlakte de opvoering meer tot haar recht gekomen zijn, vooral daar, waar mas sale medewerking verleend werd. Maar toch, de geheele ensceneering costumes, decors en belichting inbegrepen heeft datgene aan het nub'iek gegeven, wat er in de gege ven omstandigheden van verwacht was. Dat gedeelte echter, waar de manlijke me dewerkenden moesten optreden, was be paald zwak, in scherpe tegenstelling met het spel van de vrouwelijke spelers. Naar we rneenen in overstemming met de bedoeling van „De Graal" zullen we ons dit maal onthouden van persoonlijke critiek. Een tot in alle hoeken bezette zaal w o. burgemeester en mevr. van Kinschot, de hoogeerwaarde deken E. P. Renks, de presi dent van „De Graal" van Holland mej. Seybel en vele pastoors en kapelaans heeft met een krachtig apiplaus haar gevoelens van dankbaarheid onderstreept. Hns. „De TooneelspiegeV' In het Meinummer van „De Tooneelspie- gel" geeft de Chineesche fnmactrice Anna May Wong haar oordeel over de tegenstel ling Oost-West. De dichter Raden Mas Noto Soeroto publiceert een belangwekkende be schouwing over de Javaansche danskunst, verlucht met talrijke fraaie foto's. Simon Koster bespreekt Hans Kysers nieuwe stuk Rembrandt vor Gericht. Met de uitgebreide rubriek voor amateurtooneel mag dit num mer van „De Tteoneelspiegel", dat behalve de genoemde artikelen nog tal van levenswaar dige zaken bevat, een aantrekkelijk ge!"' genoemd worden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7