Alkmaarsche Courant 'n STEEK VAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEM OlecfU&zajkept Jiimtüeuws fxuub enJumêtmw Honderd Zes en Dertigste Jaargang. ZATERDAG 19 HEI. DOET ZIJN LIP OPZWELLEN Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt de zwelling direct AKKER'S No. 116 1934 VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 18 Mei. HET GELIEFDE REDMIDDEL: „VERBLINDENDE VERLICHTING!" We willen niet 'beweren, dat de bankwerker J<an O. uit Den Helder in den avond van 2 April niet door een sterk autobuslicht werd verblind, toen hij mej. Bleyendaal en haar broeder met hun fietsen omver reed, maar in elk geval wordt dit redmiddel bij aanrij dingen veelvuldig als verontschuldiging ge bezigd. Men zou dan haast zeggen, dat 90 pet. van de tegenliggers een verblindende ver lichting voerde®. Hoe het echter zij, de heer Bleyendaal, die op den bewusten avond met zijn zuster den rijksweg bij de Kolkesluis be reed, kwam er goed af, maar zijn zuster lag bloedend en bewusteloos in het gras langs den weg en bleek zi^kenhuisverpleging noo- dig te hebben. Zij was dan ook heden, toen deze aanrijding tegen den verblinden chauf feur werd behandeld, niet als getuige aan wezig. Wat deze® chauffeur betreft, hij beriep zich op gezegde verlichting, waardoor hij do kluts was kwijt geraakt en wel direct, maar toch te laat had geremd. Hij had echter onmiddellijk moeten stop pen en dit alléén had hem kunnen vrijspreken! Overigens had het jongemenséh zich spor tief en 'belangstellend gedragen en toonde hij zich bereid de gevorderde 50 schadever goeding te voldoen. In verband met de „aangenomen" verzach tende omstandigheid, de verblindende tegen ligger, werd' aan verdachte opgelegd 10 boete, subs 10 dagen. EEN BOKSMATCH TUSSCHEN VRACHTAUTO EN TELEFOONPAAL. De heer P. S. de Nijs, caféhouder te Bur gervlotbrug, werd in den vroegen morgen van 4 April opgeklopt door den slager Jan J. uit Leeuwarden, die mededeelde dat hij, vermoedelijk door slaap overvallen onder den langen tocht over den afsluitdijk, op den rijksweg een telefoonpaal had genekt. Hij wenschte telefonisch in het café hulp te vragen, doch op grond der vernieling van den telefoonpaal bleek zulks niet mogelijk, door de verbroken verbinding. Het spreekt van zelf dat den slaperigen slager de ver nielde telefoonpaal niet werd geschonken en de ambtenaar eischte bij verstek 15 boete of 15 dagen hechtenis. A.s. week schriftelijk vonnis. INTERESSANT DEBAT OVER EEN „LOSSE MOER". De melkrijder Willem A. uit Bergen had met zijn vrachtauto 'n reisje gemaakt in de Boekelermeer waar de wegen nog niet veel contact hebben met de zegening van het desbetreffende wegenfonds en dus een uiter aard niet zeer nieuwe auto heel wat heeft te verduren. Toen dan ook de Alkmaarsche motoragenten op den rijksstraatweg het ve hikel inspecteerden, bleek het stuur een „moer" te bezitten, die, zooals Willem ver onderstelde, in de Boekelermeer aan den lossen kant was geraakt en thans oorzaak was, dat de breedsprakige heer Willem A. zich ten dien aanzien had te verantwoorden. De conversatie was zeer geanimeerd en een levendig debat ontstond over de losse moer, die zooveel speling had vertoond. Men kon over dit interessante onderwerp niet uitge praat raken en zelfs toen de kantonrechter den melkrijder al lang en breed tot 10 boete of 10 dagen hechtenis had veroordeeld, boomde verdachte nog onverdroten op het zelfde chapiter door. Waar evenwel stuur inrichtingen, die gevaarlijke afwijkingen vertoonen, oorzaak zijn van een hooge geld boete, kon Willem zich nog feliciteeren dat hij er zoo goedkoop afkwam. VAN LEIDER TOT LIJDER. De leider van een propaganda-fietstocht van Amsterdam naar Castricum aan Zee, de heer A. B., nam de vrijheid om een beter overzicht* te krijgen over zijn talrijk rijwiel- regiment, óp den rijweg langs het rijwielpad te gaan rijden, wat aan eiken fietser, zelfs aan troepleiders, is verboden. Tegen dezen leider werd alzoo proces-verbaal opgemaakt, hij zelfs gedegradeerd tot lijder van zijn activiteit en hem heden opgelegd een boete van 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. HET FENIJN SCHUILDE NIET IN DEN STRAAT MAAR IN DE REMMETJES. De bankwerker J. E. H. uit Assendelft, die op zijn F. N.-motor het geheele land doortuft om werk, werd te Ouaorp niet ver blijd met een baantje, doch met een bonnetje, omdat zijn remmen niet in orde bleken te zijn en werd als gevolg hiervan tot 4 boete oi 4 dagen hechtenis veroordeeld. EEN ZORG, DIE NIET GRATIS WORDT VERSTREKT! De Alkmaarsche politie, ^aangespoord door de verordening, is zeer bezorgd \oor onbeheerde rijwielen, waarover zij zich liefde optfermt. Maar deze attentie wordt oict geheel belangeloos betoond, zooals ne- den ondervond de heer B. M., een arme bloe- menventer op de Lindegracht, die zijn rij wiel 's nachts vergat in huis te halen en ais- nu minder aangenaam werd verrast door een boete va® 4 of 4 dagen hechtenis. VALSCHE OORMERKEN. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch hadden zich gister te verantwoorden castreur uit Oss en een leerling-castreur ui* Malden (G.) die er van verdacht werden dat zij te Uden varkens valschelijk gemerkt had den. Ze hadden al meer bekeuringen voor dergelijke zaken opgeloopen. Het O.M. eisch te tegen den Ossenaar tien maanden gevan genisstraf en voor den ander vrijspraak. DE RISICO VAN DE POLITIE. Herrie bij hei ontruimen van een café na sluitingstijd. 23-jarig arbeider uit Boxtel had daar op 15 April een politie-agent aangeboden hem den kop in te slaan met een bierglas sluitingsuur verstreken was, wilde bedoelde agent het café, waar die jongeman zijn vriendelijk aanbod deed, ontruimen. Vol gens den verdediger zijn 't in Boxtel maar kleine bierglazen, zooaat er voor doodslag wel geen vrees Behoefde te bestaan! De officier vond toch het slaan met bier glazen een gevaarlijk bedrijf en wegens be- areiging met zware mishandeling vorderde niy acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. 9e kasteleins, vader en zoon, hadden zich niet onbetuigd gelaten en verzet gepleegd tegen een agent, die een arrestant wüde mee nemen. Ze ontkenden voor de rechtbank de tenlaste gelegde wederspanningheid. Het \J- M. eischte tegen ieder van hen een maand gevangenisstraf. Een paar bezoekers, die zich verzet hadden hoorden 14 dagen tegen zich eischen. GEFINGEERDE OVERVAL. Den 19 April deelde een arbeider uit Ros- P13, ^1..aa.I?J"e marechaussee te Boxtel mede, dat hij, rijdende met een bakfiets met manu facturen van den koopman Boelens te Den Bosch, was overvallen en bestolen. Deze aan gifte was evenwel valsch: de klager had de goederen verduisterd. Voor de rechtbank te Den Bosch werd gis ter een half jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. EEN TREINAANSLAG BERAAMD? Voor de Dordtsche rechtbank heeft terecht gestaan een 32-jarige winkelbediende, die getracht zou hebben in December j.1. een blikslager en een meubelmaker te Dordrecht te bewegen tot het doen ontsporen van de Pullman-express tusschen Dordrecht en Wil lemsdorp. Hij had hen voorgesteld, dat zij 's avonds voorzien van vischtuig zich per roeiboot naar de aangewezen plek zouden begeven, en daar met een Engelschen sleutel rails zouden losdraaien. Voor aankoop van dien sleutel had hij hen twee gulden gegeven Indertijd is er over deze zaak veel stof opge waaid, omdat de communisten den winkelbe diende voor fascist hielden en zijn plannen voor een fascistfcche provocatie met de bedoe ling, de C. P. H. uit Nederland te doen ver bannen. Als getuigen waren gedagvaard de blik slager en de meubelmaker, voorts een jour nalist der Arbeidspers te Dordrecht, die toen- dertijde een eigen onderzoek had ingesteld, de heer J. C. Snijders van Wissekerke, met wien verdachte besprekingen zou hebben ge voerd en dr. Van de Spek, geneesheer-direc teur van het krankzinnigengesticht Maas oord te Poortugael, waarin verdachte eenigen tijd opgenomen is geweest. Na zijn ontslag daar was hij ingesloten in het huis van bewa ring te Dordrecht. Na een behandeling van 2Vz uur eischte de officier van justitie vrij spraak. De rechtbank besliste daarop, dat de verdachte onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld. Uitspraak over 14 dagen. MIJN VRIEND DE KONING. In Alkm. Bioscoop Theater. Met een zeer uitgebreid voorprogramma opent het A. B. T. deze week z'n voorstellin gen, waaronder Journaal, 2 screen songs en een vroolijke twee-acter „Licht uit, Licht aan", waarin tal van komische momenten voorkomen. Het hoofdnummer „Mijn vriend de ko ning", met den populairen cowboy-acteur Tom Mix in de hoofdrol, is een echte sen satiefilm waarin de spanning niet ontbreekt. Tom als circus-artist en tevens kinder vriend, maakt z'n intrede in een stad. Ko ning Karei, nog een kleine jongen, regeert over een staatje, or.der leiding van een mi nister-president, die het niet goed met de onderdanen voor heeft. Als den koning ter oore komt dat het circus in de stad is geko men, weet hij uit het paleis te ontsnappen om naar Tom te kijken. Natuurlijk komt hij met hem in aanraking en na de circusvoor stelling te hebben bijgewoond, noodigt de vorst hem op zijn beurt uit, om hem in het paleis te komen bezoeken. Tom voldoet aan dat verzoek en weet den kleinen koning te overtuigen, dat hij zijn onderdanen beter moet regeeren dan voorheen, nl. niet zulke hooge belastingen moet heffen. Koning Ka- rel heeft dit goed in z'n ooren geknoopt en als de minister-president komt met. een ge schrift om dit door hem te laten onderteeke nen, waardoor de belastingen nog hooger zouden worden, verscheurt hij het papier. Op geraffineerde wijze wordt hij dan ont voerd op bevel van deze minister en zou ter dood gebracht zijn, als Tom Mix niet te hulp was gekomen. Het spannend einde zullen wij niet ver klappen. Maar wie .een zeer aardige span nende Tom Mix-film. wil zien, kan deze week in het A. B. T. terecht. DE KAMPIOEN DER VROUWEN. Een bijzondere sport- en revue film in het Victoria Theater. Het Victoria Theater brengt voor de feest dagen een programma, dat er wezen mag. Wat het sportieve en sensationeele van hei hoofdnummer betreft, behoeven wij slechts te zeggen, dat de beroemde boksers Primo Car- nera en Max Baer er een partij in boksen, zooals men nog niet op de film zag. Doch daarnaast is het filmverhaal zoo interessant, krijgt men zulke geslaagde revuetafreelen te zien en zulk goed spel, pat de Kampioen der Vrouwen zeker een succes zal worden. Zooals men weet, is deze film in Duit§ch- land verboden omdat de Joodsche kampioen bokser Max Baer er de hoofdrol in vervult. Deze heet in de film Steve Morgan. Steve heeft veel in de wereld gezworven en is als krachtige hulp" in een óafé terécht gekomen 6aar wordt hij ontdekt door een aan den drank verslaafden boks-manager, die zich professor" laat noemen. Deze ziet echter ciirect iets bijzonders- in den jongen man en begint hem te trainen voor groote wedstrij- .Na 'n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas Umonsde. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas geologen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheele gebeurtenis oergeten." J. o. d. KL te H. ORIQINECL TCR INZAd „Geen goud zoo goed" Onovertroffen btj brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij RbeumatieLspit en pijnlijke spieren Ovsral per pot v. 20 gr. f 0.60 en 60 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. den. Gedurende de buitentraining helpt Steve bij een auto-ongeval de inzittende dame: Bella Mercer. Bella treedt als zangeres op in de nachtclub van Willy Ryan. Deze laatste ziet met groote woede de genegenheid, die er spoedig tusschen Steve en Belle ontstaat. Het meisje is bang voor de wraak van Ryan. Doch Steve weet alle moeilijkheden te over winnen en trouwt met Belle. Zijn succes is den ring is geweldig. Hij be haalt de eene overwinning na de andere. De vrouwen loopen hem na en Steve toont zich meerdere malen heel zwak tot groot verdriet van Belle. Ten slotte verlaat zij hem en keert terug naar Ryan. Deze wil zich op Steve wreken. Hij zal hem in de oogen van Belle vernederen. Daarom financiert hij den groo- ten strijd om het wereldkampioenschap met Primo Camera. En dan krijgt men den groo- ten strijd te zien. Tien ronden van spanning en opwinding. In de eerste ronde blijkt Primo de meerdere. Maar als Belle hem aanmoedigt en „de professor'' advies geeft, strijdt Steve met verdubbelde kracht en de strijd eindigt onbeslist. Een zeldzame partij boks, die ook Steve en Belle weer tot elkaar brengt. Max Baer is niet alleen een buitengewoon bokser, maar ook een uitstekend filmacteur die zich in de revue-scènes niet minder op zijn plaats voelt dan in den ring. Deze scènes zijn alleraardigst bedacht. Myrna Loy heeft de rol van Belle bijzon der goed gespeeld. Een opmerkelijke creatie leverde Walter Huston als „de professor". Dit was knap werk van de eerste tot de laat ste scène. Ook Otto Kruger als Ryan mag genoemd. De film biedt verder een speciale gelegen heid Primo Camera als bokser in actie te zien. Jack Dempsey treedt op als promotor en scheidsrechter en Muriël Evans speelt de blonde Linda op geraffineerde wijze. Het voorprogramma brengt allereerst een goed Paramount Nieuws. Stan Laurel en Oliver Hardy zorgen voor de vroolijkheid in de komische tweeacter „Versch Visch". De dwaasheid, die deze heeren weer uithalen bij het in orde maken van hun boot om te gaan visschen, is niet te vertellen. Betty Boop treedt met succes op in haar nieuwste teeken film en 't Hollandsch Nieuws brengt naast actualiteiten in zijn „Polygoon Speciaal" een uitvoering van Öud-Hollandsche boerendan sen door de Utrechtsche damesgymnastiek- vereeniging Bato. Als geheel een programma dat men met de feestdagen niet mag verzuimen. CINEMA AMERICAIN. De onzichtbare man. In een dorpskroeg gaat het lustig toe. Er zijn allerlei kostelijke typen, die zich daar verma ken, en het is wonderlijk hoe de regissenr van deze film er in geslaagd is een prachtcollectie plattelandsherbergbezoekers bijeen te brengen. Plotseling verstommen alle gesprekken, want er komt een heer in regenjas bmnen, wiens hoofd vrijwel geheel in de hoogopstaande kraag van zijn jas verborgen is en die een groote, donkere bril draagt. Hij bestelt den waard een kamer en deze raadpleegt weer zijn vrouw, die den laten bezoeker uitlegt dat er in den winter nooit kamers beschikbaar zijn. De vreemde gast blijft echter aandringen, en tenslotte brengen de waardin en de dienstbode de kamer in orde, waarna de min of meer lu gubere gast te kennen geeft, dal hij niet ge stoord wenscht te worden en dat zoo spoedig mogelijk zijn bagage van het station gehaald moet worden. De herbergierster brengt hem een blad met eten, maar omdat het meisje de mosterd ver geten heeft, gaat zij even later nogmaals terug en ziet dan dat de geheimzinnige gast een hoofd heeft, dat van onder tot boven met zwachtels omwikkeld is. De wonderlijke verschijning wordt in de kroeg druk besproken en wij zien hem enkele dagen later terug in zijn kamer, die hij tot een laboratorium ingericht heeft. Hij wenscht nog altijd niet gestoord te worden en als de vrouw onverwacht binnenkomt om hem eten te bren gen, rukt hij haar zoo ruw het ,blad uit de han den, dat zij zich bij haar man beklaagt. De zonderling begint haar te irriteeren, Bij heeft bovendien nog niets betaald en zij stuurt dus haar man naar boven om hem er uit te zetten. De onbekende tracht den waard te overreden hem nog eenige dagen met rust te laten. Hij zoekt naar een scheikundige formule en zal in staat zijn vele goudstukken te betalen als hij die gevonden heeft. De herbergier heeft geen geduld meer en dan is ook het geduld van den vreemden gast ten einde. Hij wikkelt de windsels van zijn hoofd en blijkt daarna heelemaal geen hoofd te hebben. Men hoort hem spreken, maar ziet op de film eenvoudig een man zonder hoofd, die den waard vastgrijpt en de trappen afgooit. Gillend van angst loopt de vrouw naar buiten en een politieagent zal het zaakje wel eens even opknappen. Hij trekt zijn gummistok en gaat, vergezeld van een groep dorpelingen, de kamer van den vreemdeling binnen. Hij staart ontzet naar den man zonder hoofd, die weldra geheel in het niet verdwijnt. Alleen zijn kleeren bewegen nog alsof hij er zelf inzat en op de film is dat een allerdwaaste vertooning. De po litie trekt af en er komt een paniekstemming in het dorp! In een laboratorium bespreken twee dokto ren de raadselachtige verdwijning van hun assistent. Zij weten dat hij eigenaardige proe ven nam en dat hij daarbij ook een zwaar ver- gilt gebruikt heeft dat de hersens aantast. De bekoorlijke dochter van den oudsten geleerde was de verloofde van den verdwenen man en stelt alle pogingen in het werk hem terug te vinden. Als Dr. Kemp, de oudste assistent, thuis komt, vindt hij den gezochte in zijn kamer. Hij hoort althans zijn stem, maar hij ziet hem niet, want de man is onzichtbaar. Men ziet op de film hoe een stoel nr.ar den haard wordt geschoven, hoe de tang een blok hout op het vuur legt enz., en het is alles even wonderlijk. De onzichtbare vertelt zijn plannen. Hij heeft juist in de herberg, waar de politie krijgsraad hield, een inspecteur doodgeslagen op de film wordt dat alles in beeld gebracht en hij wenscht dat doctor Kemp hem bij zijn pogingen om de wereld te veroveren zal hel pen. In groote angst belooft deze dat, en zijn gast zondert zich daarna in een vertrek af, waarna hij als de met zwachtels omwonden en met een blauwen bril getooide man weer te voorschijn komt en verdere plannen bespreekt. Als hij zich ten slotte terug getrokken heeft, belt Kemp de politie op, die met groote netten tevergeefs een klopjacht heelt gehouden en hij waarschuwt tevens den professor en diens dochter. Het meisje gaat onbevreesd bij den onzichtbare binnen en hij vertelt haar van zijn toekomstplannen. Hij zoekt nog slechts naar een middel om zich weer geheel zichtbaar te kunnen maken en dan zal hij zijn kostbaar ge heim voor millioenen kunnen verkoopen. In middels omsingelt de politie het huis en als de onzichtbare zich verraden ziet, waarschuwt hij Dr. Kemp, dat hij dezen den volgenden avond om tien uur zal vermoorden. Ondanks de geweldige politiebescherming, die Kemp daarna geniet, wordt hij op het vast gestelde uur op origineele wijze ter dood ge bracht, maar intusschen heeft men ontdekt, dat de onzichtbare in sneeuw voetstappen achter laat, en als men weet dat hij in een hooischuur nachtverblijf gezocht heeft, wordt de schuur omsingeld en in brand gestoken. De deur wordt door een onzichtbare hand geopend en men ziet aan de voetstappen in de sneeuw waar de vluchteling zijn weg zoekt. De politie schiet en de onzichtbare valt neer. Men ziet althans den indruk van zijn lichaam in de sneeuw. Zijn meisje vindt hem in een zieken huis weer op het moment dat hij sterft en op het zelfde oogenblik wordt zijn lichaam weer zichtbaar en ziet men in het ledige bed het lijk van een knappen jongen man verschijnen. Het is een zonderlinge geschiedenis, een ver haal van Wells, dat op buitengewoon knappe wijze verfilmd is. Hoe dit technisch wonder tot stand is gekomen is niet na te gar-, maar men ziet alles wat de man doet zonder hem zelf te zien, wat een allerdolsten indruk maakt. Door al dat geheimzinnige is de film uiterst spannend en verscheidene goede acteurs en actrices werken er toe mede ze tot iets bui tengewoons te maken. Claude Rains is de krankzinnig geworden arts, en Gloria Stuart zijn verloofde. Een bijzonder aardige figuur is die van Una O'Connor als de vrouw van den herbergier. Deze spannende sensatiefilm zal in de Pink- sterweek zeker een groot aantal bezoekers trekken. Vooraf gaan een paar aardige éénacters, wat binnen- en buitenlandsch nieuws in beweeg baar geïllustreerden vorm, enkele zeer fraaia opnamen van ons land en zijn karakteristiekste bewoners en gebruiken en een allerdolste ge schiedenis waarin een groote aap een voorna me rol speelt. DE JANTJES. In de Bioscoop Harmonie. Na het buitengewoon groote succes, dat „De Jantjes" in de Paaschweek met hun optreden hadden in de bioscoop Harmonie, was te ver wachten, dat zij nog wel eens zouden terug- keeren, en thans, nu deze bioscoop weder haar deuren voor deze bezoekers heelt geopend, zullen zeker honderden Alkmaarders en uit de buitengemeenten hen willen verwelkomen. Velen zullen de directie van de Harmonie dankbaar zijn, dat zij de Pinksterdagen weer in de gelegenheid zijn gesteld, om de zoo goed geslaagde Nederlandsche film te zien vaa het Amsterdamsche volksleven, zoo mooi door Bouber weergegeven, en wij gelooven vast, dat de schlagers „Daar komen de Jantjes" en „Draaien, altijd maar draaien" enthousiast zul len worden meegezongen. Ook het bijprogramma Is dezen keer zeer interessant. Het journaal brengt vee! nieuws in beeld: een modeshow, volksdansen, wielrennen, springoefeningen van paarden, een vriend schappelijke worsteling tusschen een tijger em zijn temmer, de paaschprocessie te Keulen, enz. Dan volgen een interessante teekenfilm Scrappy en een zeer aardige Micky Mous (ge kleurd) en ten slotte de zwijgende film (men h- art alleen wat goeden zang) „Vijftig mijl van Broadway", waarin een veete tusschen twee mannen wordt bijgelegd bij het huwelijk tus schen hun respectievelijke kinderen. Dit num mer geeft mooie muziek en aardige dansen. Alles te zamen een programma, dat in de ko mende dagen stellig veel bezoekers zal trekken. CINEMA EN TI EATER. Het jongste nummer van het Weekblad geeft o.m. Tooneelnieuws (Max Reinhardt, het Amsterdamsch tooneel, theater Carré, een artikel over Helen Keiler, die men de merkwaardigste vrouw dezer eeuw noemt. Dr. Willem Royaards door Ed. Veterman, vele illustraties, enz. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. De Langedijker Groenten-Centrale ver gaderd 30 Mei a.s. te Koedijk. De beschrijvingsbrief bevat bet bestuurs voorstel om ten hoogste 1/20 pet. van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame. De R.K. Tuinbouwvereeniging „De Zuid" stelt voor er bij de regeering op aan te dringen, dat een loonende productieprijs wordt betaald voor die tuinbouwproducten, welke voor het binnenland worden gekocht. Dezelfde afdeeling stelt voor maatregelen te nemen, die voorkomen, dat de doorge draaide producten, welke als veevoeder wor den verkocht, zoo worden vernietigd, dat ze in geen geval meer voor de consumptie ver kocht kunnen worden. De afd. der L. T. B. Heerhugowaard Zuid stelt voor al het mogelijke te doen, dat de bonnen geheel worden afgeschaft. „Ons Belang" te Hensbroek wil er bij de regeering op aandringen, dat er in de plaats van toeslag op de producten en baggersteun aan tuinders een gezinsinkomen aan nood lijdende tuinders wordt verstrekt. „De Tuinbouw" te St. Pancras wil besluiten om van de toegekende regeeringssteun. zoo als van de veilingsgelden 1/10 pet. aan de tuinbouwvereenigingen uit te betalen. „De Toekomst" te Zuidscharwoude wil die 1/10 pet. ten goede laten komen aan de afdee- lingen, doch het bondsbestuur acht dit niet mogelijk. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den 2en secretaris den heer W. Visser, waarin herinnerd wordt aan het ongeluk, dat den len secetaris ge durende langen tijd belette zijn werkzaam heden waar te nemen, stipper. wij aan, dat een groot gedeelte van onze, met zooveel moeite gekweekte producten, konden de door het Centraal Bureau vastgestelde minimum prijzen niet opbrengen en gingen naar de belt of werden bestemd voor veevoeder. De geheele aanvoer in 1933 bedroeg: Roode kool 10155540 KG.; Gele kool 10758055 K.G.; Witte kool 8491200 K.G.; Deensche witte 3855950 K G.; Aardappelen 13625236 K.G.; Bloemkool 477113 stuks; uien 2362511 K.G.; Wortelen, los 393750 K.G Wortelen, bos 205093 bos; Rammenas 16285 KG.; Bieten 1208800 K.G.; Slaboonen 110881 K.G.; Rabarber 264243 KG.; Andij vie 622957 K.G.; Tomaten 677966 K.G.; Druiven 22527 K G. De omzet heeft bedragen in '33 979981.49; bedroeg de omzet in 1932 nog 1299735.20. dan blijkt dat de omzet in 1933 nog ruim 25 pet. minder is geweest dan 1932. De steun ontvangen voor 1933 tot 1 Februari j.1 bedraagt ongeveer f 300,000. Tellen wij dit bedrag op bij den omzet van 1933, dan blijft dit cijfer toch nog lager dan de omzet van 1932. Het is dan ook niet vreemd, dat er tuinders waren die uit de opbrengst van hun bedrijf het noodige om van te leven niet konden koopen. en er van gemeentewege bonnen moesten worden gegeven om brood te koopen. Uit het overzicht van dt opbrengst der producten, blijkt dat bijna alles ver beneden den kostprijs is gebleven. Een uitzondering hierop waren de prijzen van de witte kool voor de inmaak. Door een regeling van den kweeker en zouters te zamen is het mogelijk geweest om te komen tot een eenigszins too nenden prijs 1.25 per 100 K G., waarvan 25 cent is ingehouden. Van die ingehouden gelden zal vermoedelijk nog 20 cent worden uitbetaald, zoodat het dan f 1.20 zal worden. Deze regeling is onderling overleg gemaakt en door den regeermgscommissaris overgenomen. hee,ft wel ten algemeene ge noegen gewekt. De werkzaamheden van het in- en verkoop bureau waren 24 April geëindigd en werden toen overgenomen door de regeering. In het voorjaa kon de prijs van de Deensche witte kool zich bijna nooit boven het minimum van 60 cent verheffen, zoodat wij den indruk kregen dat dit artikel niet meer was te plaatsen. In het najaar was er echter wel weer vraag naar, zoodat ook deze teelt in de gunstigste gevallen eenigszins loonend was. In den loop van 1933 zijn al onze bedrijven geregistreerd, ten einde een basis te krijgen voor een teeitbeperking die in 1934 inge voerd zal worden. De bedoeling daarvan i« dat naar de grootte der bedrijven procents- gewijze zal moeten worden beperkt. Uit de totaal cijfers van de inventarisatie bij de L. G. C. blijkt dat de voorraad wel weer belangrijk kleiner is als vorige jaren, wat wel het gevoig is van vrijwillige in krimping der groentebouw, gezien een niet heviger optreden der koolziekten dan andere jaren, uitgezonderd de bladluizen die op sommige plaatsen vrij veel schade deden. Van de tomaten- en druiven veiling valt niet veel te zeggenzij worden nog steeds en bloc geveild, welke regeling goed voldoet. De aanvoer van tomaten is met ongeveer 37000 K G. toegenomen, die der druiven is verdubbeld. De prijzen bleven ook aan den lagen kant. De bloembollenveiling heeft dit jaar even als op andere plaatsen slechie resultaten op geleverd. Door het saneeringsplan en den invoer van minimumprijzen was de handel in bloem bollen van dien aard, dat uitsluitend de beste kwaliteit en alleen de gewildste soorten wer den verkocht en vele partijen geen kooper konden vinden. Zij werden ten slotte door de regeering overgenomen. Dat het geheel als zoodanig geen mooi beeld heeft gegeven, is verklaarbaar. Toch geloof ik, dat de saneering wel ten gunste van de kweekers heeft gewerkt. Er zijn gehouden 15 veilingen en twee re- geeringsveilingenDe aanvoerd heeft bedra gen voor de gewone veilingen 4527000 stuks, voor de regeeringsveilingen 1925000 stuks, te zamen 6452000 stuks met een omzet van f 64610,75. De fondsvorming, waaraan op 1 November 1932 is begonnen, voor wat wij zouden kun nen noemen het minimumprijzen-fonds, be droeg op 1 Jan. 1934 f 5364,56 en wordt afzonderlijk beheerd. In den loop van den zomer is opgericht een Aardappel-Centrale, welke ten doel heeft de binnenlandsche prijzen der aardappelen te regelen. Laten wij hopen dat het in de toekomst ten onze gunste zal zijn. In December 1933 is een nieuw handelsver drag met Duitschland afgesloten, wat voor onze streek een klein lichtpuntje is. Was de uitvoer naar dat land practisch onmogelijk

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9