Agenda SBimetUand Onze JCotoniëfi £uchtvaact JUditszakm BOUWT UW LANDHUISJE JkxuHHciaal Uieuws lüeec&etUM Siidscficiftm Stad m Omqeowq. HEI1LOO. HET STAVISKY-SCHANDAAL. En een protest van Proust. AMNESTIE IN URUGUAY. DE VOLKENBOND. GANDHI'S LIJDELIJK VERZET. SOCIALE HERVORMINGEN IN AMERIKA. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN, Uitspraak groep-Bom c.s. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. SCHAGEN. OUDKARSPEL. TEXEL. NOORDSCHARWOUDE. UITGEEST. HEILOO. WIERINGEN. AKERSLOOT (April). Stedelijk Museum Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van hall 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Mijn vriend de koning (sens.), hoofdrol Tom Mix. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstellingen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De kampioen der vrouwen (rom.); hoofd rollen Myrna Loy, Max Baer, Primo Car- nera.en Walter Huston. Toegang boven 18 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstellingen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De onzichtbare man (sens.), hoofdrol len Claude Rains, Homes Herbert, Gloria Stuart en Una O'Gonnor. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door lopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag des avonds half 8, hoofdnummer De Jan tjes (Ned. film van Amsterdamsch leven). Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen voorstelling om 2, 4 30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag half 3 matinee. Maandag 21 Mei. (2e Pinksterdag) voorm. 8 uur, Muziektuin, ochtendconcert van Alcmaria Victrix. 1.30 uur, Sportpark, motorraces. 8 uur, Muziektuin, concert ver. Excelsior, het vrijz. herv. zangkoor en het dubbelman- nenkwartet Zang en Vriendschap. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden ensem ble Kees Pruis. De Fransche Kamer-afgevaardigde Proust, tegen wien een voorstel aanhangig is ge maakt tot opheffing van zijn parlementaire immuniteit, teneinde zijn strafvervolging in verband met de Stavisky-affaire mogelijk te maken, protesteert in een brief aan den pro cureur-generaal tegen de hem ten laste ge legde beschuldigingen. Het voor-onderzoek heet geen bezwarend materiaal tegen hem opgeleverd en van de cheque van 2 millioen, die het bijschrift droeg „Proust Valois" heeft hij nooit iets gezien. Hij kende Stavisky on der den naam Alexandre en vernam eerst door het schandaal, dat Alexandre en Sta visky identiek waren. Proust eindigt met de woorden: „Wanneer het voldoende is, den bedrieger gekend te hebben, om een onder zoek wegens medeplichtigheid en heling te gen zich geopend te zien, dan geloof ik, dat nog vele andere personen vervolgd moeten worden. Ik weiger echter in elk geval de eenige zondebok van het Parlement in ver band met het Stavisky-schandaal te zijn". Naar verluidt zal de regeering van Uruguay in een decreet volledige amnestie afkondigen voor alle politieke gevangenen, terwijl dan tevens de bevelen tot deportatie zullen wor den- opgeheven en de politieke bannelingen machtiging zullen krijgen naar hun vaderland terug te keeren. Het onverwachte arriveeren van Litwinof in Gerieve en het verloop van de Saardebatten zijn de beide gebeurtenissen van gisteren, wel ke de Parijsche ochtendbladen van heden met de meeste aandacht behandelen. Zij schrijven, dat de heden te nemen beslui ten rekening zullen houden met de Fransche eischen. De Echo de Paris meent te weten dat het be sluit, dat heden zal worden genomen, noch het tijdstip voor de stemming in het Saargebied, noch noodzakelijkheid van een versterking der Saarpolitie zal inhouden. In het verloop van een rede verklaarde Gandhi in het Al-Indische congres, dat hij door het stopzetten van het lijdelijk verzet dit wa pen slechts opzij legde om het in de toekomst, wanneer Indië gereed zou zijn, te gebruiken. Binnen de eerstvolgende 10 dagen is Roose- velt voornemens om wat in het Witte Huis ge noemd wordt: „het verst reikende programma voor sociale en economische hervorming, dat ooit door eenig president is ingediend", bekend te maken. Het doel is voorziening in sociale rechtvaardigheid en een overvloediger bestaan voor allen. In het programma is o. m. opgeno men een ontwerp voor permanente federale werkloosheidsverzekering, nationale ouder domspensioenen, ziekteverzekering voor in dustrie-arbeiders, een permanent steunsysteem, uit te voeren door openbare werken en dergelijke. BIJ DEN DOOD VAN EEN ZWERVER. Wat in zijn kamertje werd gevonden. Dezer dagen is in de Afrikaansche buurt te Rotterdam een 56-jarige zwerver overleden, die gedurende meer dan negen jaren in een armoedig kamertje bij eenvoudige lieden had gewoond, aan wie hij 2 per week kostgeld betaalde. Het is duidelijk, aldus het Hbl., dat zijn hospita hem daarvan niet onderhouden kon. Zij had echter een medelijdend hart, zoo dat zij hem niet wilde wegsturen, of meer geld van hem verlangen, te meer daar de man invakde en psychopaath was, ten gevol ge waarvan hij niet kon werken. Den laatsten tijd had de man zich nog meer dan gewoonlijk als een eenzame gedragen. Toen men in het begin van deze week aan zijn kamerdeur kwam kloppen, deed hij niet open. Men verbrak het slot en constateerde, dat de man aan een beroerte was overleden. De politie werd van dit feit op de hoogte gebracht. Zij deed een formeel onderzoek in stellen naar de doodsoorzaak en inspecteerde tevens het kamertje Tot niet geringe ver bazing van de hospita vond men daar een bedrag van 15.000 aan bankpapier en ef fecten. Toen men ging speuren naar den oor sprong van dit geld, bleek dat de thans over ledene een zoon was van een goed gesitueerd echtpaar te Dordrecht, dat ruim tien jaar^ge leden was overleden. De ier kinderen had den toen de erfenis, die 68.000 schoon geld opleverde, gelijdelijk verdeeld. Met zijn f 17.000 was de tha nsoverledene naar Rot terdam getrokken, waar hij spoedig daarop het slachtoffer is geworden van een auto- ongeluk. Behalve een lichaamsgebrek liep hij daarbij een hersenschudding op, die tenge volge had, dat de man zich als een zonder ling is gaan gedragen. Niet alleen ging hij in groote armoede leven, tevens legde hij een verzamelwoede aan den dag voor kurken en gasslangen. NEKKRAMP. Bij een 12-jarigen scholier te Maarssen (prov. Utrecht) heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan. Hij is naar de kliniek te Utrecht overgebracht. WEER NAAR HET LOO. De konigin en prinses Juliana zijn heden ochtend om 9 uur per auto van het huis ten Bosch naar het Loo teruggekeerd. Onderweg hebben zij een niet officieel bezoek gebracht aan de bloemen- en plantententoonstelling te Bilthoven. IN- EN UITVOER VAN VARKENSVET. Ingevolge beschikking van den minister van economische zaken van 17 Mei zal de in voer en uitvoer van gesmolten varkenswet uit sluitend kunnen geschieden door de Neder- landsche varkenscentrale. BOTERACCIJNS BLIJFT EEN GULDEN. De Crisiszuivelcentrale deelt mede, dat van 20 tot 26 Mei de prijs van het crisis- botermerk en van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 1 per K.G. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend is in het Palace-hotel te Scheveningen het 49-ste Congres van de American Dental Society of Europe aange vangen, waaraan een 150-tal tandartsen uit verscheidene landen deelnemen. Het Hoogmilitair gerechtshof van Ned.-Ind. heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de muitersgroep Bom c.s. De Jonge werd veroordeeld tot 3 Jaar ge vangenisstraf, Scholten 4y2 jaar, Snijders 4J4 jaar, Biegstraten 2J4 jaar, De Graaf 4 jaar, Hei wegen 2J4 jaar, Hordijk 2 jaar, Kooring 2 jaar, Van Putten 3 jaar, Holsmulder 2% jaar, Van Horn 7 jaar, Visser 5 jaar, Smit 5 jaar, Steffens 2% jaar. De overige beklaagden van deze groep zagen hun vonnis van den zeekrijgsraad bevestigd. Bovendien werd Bom teruggesteld tot matroos 3de klasse. De Havik (thuisreis) arriveerde te Ca'cutta. De Rijstvogel (uitreis) is te Caïro geland. HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER VERONGELUKTE DUITSCHE BALLONVAARDERS NAAR BERLIJN. De lijken van de beide verongelukte Duit- sche ballonvaarders zijn gisteravond uit Moskou naar Berlijn gezonden in een extra wagon, die gekoppeld was aan den gewonen D-trein Dünaburg-Kowno-Berlijn. De beide kisten waren met kransen bedekt en op het station te Moskou waren aanwezig de Duitsche ambaèsadeur met het personeel der Duitsche ambassade, vele leden der Duitsche kolonie te Moskou en vertegen woordigers van het Volkscommissariaat van Buitenlandsche zaken en van de Russische civiele en militaire luchtvaart. Geuniformde Russische stationspolitie had op het perron een eerecordon gevormd. OPLICHTING. Een belastingconsulent voor rechtbank. de Voor de rechtbank te Dordrecht hebben gistermiddag verdacht van oplichting te rechtgestaan P. den H., oud 43 jaar, belas tingconsulent te Dordrecht, en zijn 20-jarige dochter B. J. M. den H., kantoorbediende. De heer A. van Loon, handelaar in manu facturen, had zich tot den eersten verdachte gewend om hem te raadplegen over zgn. ver zwegen vermogens- en inkomstenbelasting. Verd. den H. had hem daarna geantwoord, dat de navordering van den inspecteur der belastingen zeker wel bleek te zijn, had verd toch een kwitantie ten bedrage van 981.35 uitgeschreven en deze door zijn dochter die van een en ander op de hoogte was op den avond van 3 Februari j.1. bij den heer Van Loon doen aanbieden. Mej. den H. is eenigen tijd later met een kwitantie bij getuige geweest, groot 981.35 Zij deelde daarbij mede, dat omstreeks 5 uur de aanslag van den inspecteur der belastin gen was ontvangen. Het O.M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte, rekening houdende met de omstandigheden, voor ieder een gevangenis- Straf voor den tijd van 3 maanden, voorwaar- Lage belastingen, dag en nacht telefoon. in het plan „Blockhove". Prachtig gelegen BOUWTERREINEN (boschterreinen) zijn voor zeer matige prijzen beschikbaar. Volledig plan ter inzage, alle gewensch- te inlichtingen worden verstrekt door J. RUS, Stiaatweg A 186. Telefoon 939. delijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 400 subs. 2 maanden hech tenis. VALSCHE BANKBILJETTEN. Een schilder en een bankwerker staan terecht. Voor de vierde kamer van de recht bank te Amsterdam stonden gisteren een 35-jarige schilder en een 41-jarige bank werker terecht, resp. verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche bankbiljeten van 20 in de maanden December en Januari 1.1. De beide verdachten legden een volle dige bekentenis af. Eisch voor ieder 3 jaar gevangenis straf. LETSEL DOOR SCHULD. Voor de Groningsche rechtbank heeft Donderdag terechtgestaan een 29-jarige landbouwer uit Anlo (Dr.), verdacht in der. nacht van 16 op 17 April 1933 in de gemeente Hoogezand mej. A. O., atelier werkster, met zijn motorfiets te hebben aangereden en gewond. De officier van justitie, mr. A. Rom- bach, vond verschillende getuigenver klaringen zoo bezwarend, dat hij drie maanden hechtenis eisch'e. De verdediger, mr. A. Groenewegen uit Assen, vroeg vrijspraak. Uitspraak 31 Mei. Vrijdagmiddag vergaderde De Ring van Boerenleenbanken te Schagen in hotel Igesz aldaar, onder leiding van haar voorzitter den heer G. J. Lovink te Anna-Paulowna. Van de 14 bij deze Ring aangesloten ban ken waren 10 afgevaardigden aanwezig. Afwezig waren de vertegenwoordigers van Koegras, Texel, Wieringen en 't Zand. De voorzitter opende met een hartelijk welkom, in het bijzonder voor den heer Vis ser, Inspecteur-directeur van de Coop. Centr. Rafeisen Bank te Utrecht die éven voor de opening ter vergadering verscheen. Na bespreking der agenda- voor de alg. vergadering, op 6 Juni a.s. te Utrecht te houden, werd als lid van het bestuur her kozen de heer G. J. van Leersum te Winkel en werd voor den heer D. van der Oord te Barsingerhorn, die bedankte, met overgroote meederheid aangewezen de heer K. Kant te Schagerbrug, die deze benoeming aanvaard de. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de Ringvergadering werden aangewezen de heeren G J. Lovink en J. Keuken, waarna na eenige zakelijke besprekingen de voorzitter de bijeenkomst met een toepasselijk woord sloot. Jaarvergadering van de „Onderlinge Begrafenisvereeniging" in het lokaal van de heer Vis, op Vrijdag 18 Mei. De voorzitter, de heer A. Jonkers, memo reerde het één-jarig bestaan der vereeniging. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden 109 is. Tweemaal is de dienst van de vereeniging ingeroepen door niet-leden. Verder bleek dat de bond er geen bezwaar tegen had, dat de begrafenisondernemer Wolfswinkel, ook voor deze vereeniging mocht rijden. De voorzitter had scherpe critiek op de houding van de zustervereeniging, in ver band met bovengenoemde zaa k. Financiëel verslag: Ontvangsten 43.30, uitgaven 34.25, alzoo een saldo van 9.05. Bestuursverkiezing. De heer A. Jonkers werd herkozen, die zijn benoeming weer aannam. Het bestuur stelde voor het reglement te wijzigen en een vaste ploeg dragers te be noemen. Een lid of de familie, die van de diensten der dragers gebruik maakt, zal dan 10 hebben te betalen. De heer W. Zweed was van meening dat f 10 voor vele menschen een bezwaar is en wilde dit door alle leden gezamenlijk laten betalen. De vergadering ging met het voorstel van het bestuur, om vaste dragers te benoemen, accoord. Bij stemming werd het voorstel-Zweed aangenomen. De heer Smit wekte op om nog zooveel mogelijk leden te winnen. Donderdag heeft de „Dokter Wagema- ker" de nieuwe boot van T.E.S.O. te Rotter dam op uitstekende wijze de technische pioefvaart volbracht. Het schip ziet er uitstekend uit, de inrich ting voldoet zeer en is in alle opzichten uit gevoerd, volgens de in het bestek gestelde eischen. Woensdagmorgen 9 uur vertrekt de boot langs de Noordzee naar den Helder waar men het schip omstreeks 5 uur ver wacht. Vandaaruit zal Donderdag de offi- ciceële proeftocht gehouden worden, welke besloten wordt met een diner door het be stuur aan de .^enoodigden aangeboden in het badhotel „Prinses Juliana" te de Koog. Voor het eiland Texel is met ingang van heden een verordening afgekondigd, waarbij het verboden wordt ot> plaatsen, die, zij het ook met eenige beperking, voor het publiek toegankelijk zijn, de navolgende planten te plukken of te beschadigen n.1. de blauwe zeedistel, de groote lischdodde, de kleine lischdodde, de klokjesgentiaan en de mug- gennorchis. Voor de vele bezoekers van dit eiland iets om rekening mede te houden, te meer waar overtreding kan worden gestraft met een geldboete van 25 of 6 dagen hechtenis. De werkzaamheden aan de verharding van den weg door het Geestmerambacht zijn begonnen. De eerste ladingen steenen zijn aangevoerd. Land- en tuinbouw inventerisatie. In verband met de inventarisatie van de land- en tuinbouw zijn tot tellers voor deze gemeente aangesteld de heeren P. J. Mul en G. Nieuwenhuizen beiden alhier en de heer Koster te Markenbinnen (gemeente Uitgeest). Aan den buitengewoon veldwachter de zer gemeente den he:r F. Hagen is als zoo danig ontslag verleend. Uit een keet staande aan de Hooge- kwelvaart alhier, is ingebroken. Vermist wordt een zak met ongeveer 80 K.G. kla verzaad. Dit behoorde in eigendom toe aan de landbouwcultuurmaatschappij „de Wie- ringermeer". G e boren Geertruida Maria Petro- nella d. van J. Olgers en M. M. Ooijevaar. Geertruida Johanna, d. van G. J. Stam en C. A. de Jong. Elisabeth Alida Ma ria, d. van P. M. Dekker en M. A. Er- kamp. Cornelis Maria, z. van P. Leijen er A. Schut. Simon, z. van A. Leijen en G. van Wonderen. Overleden: een levenloos aange geven kind van het mannel. geslacht van W. Kooij en M. C. van Beek. Jacobus Cecilie Schoorl, oud 79 jaren. Johan- nes Hermanus Sander, oud 71 jaren. Margrietje van der Meer wed. H. Tijmes oud 91 jaren. Ondertrouwd Jacobus Konijn van Wijde Wormer en Aafje Maria Blan- ker.daal. Klaas van der Meer te Graft en Aagje Maria Poppen. Bonne de Jong en Antje Slöoten te Jisp. Willem Aafjes en Grietje Kluft te Z. en N. Scher mer. Getrouwd: Jacobus Konijn en Aafje Maria Blankendaal. Nu het reisseizoen voor de deur staat, brengt Holland op Reis, naast een aantal fraaie illustraties, een keur van reizen in bin nen- en buitenland, waarbij inderdaad voor „elck wat wils" is. Ook aan privéreizen is rijkelijk aandacht gewijd. Het blad, dat er ook ditmaal weer keurig uitziet, zal niet na laten bij velen reislust op te wekken en aan te wakkeren. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsdi Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.4 m.M. te Hel- Laagste barometerstand 744.8 m.M. te Imgö. Verwachting (geldig tot den avond van 20 Mei): Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen; tijdeiijk toenemende bewolking; weinig of geen regen; iets wanner. Weer overzicht. De weerstoestand heeft zich in gunstigen zin ontwikkeld. De depressie, welke gisteren over de zee van Noorwegen was gelegen, is in noordoostelijke richting naar de noorde lijke ijszee afgetrokken. Overal stijgt in Scandinavië de druk, de kern van het hooge drukgebied strekt zich thans uit van Helsin- fors tot Stockholm en Wisby. Intusschen stijgt ook over vrijwel geheel Duitschland de 'barometer, terwijl eveneens hedennacht over Frankrijk de druk flink omhoog is gegaan. Over Ierland en Enge land strekt zich een depressie uit, die aldaar zware regen brengt. (Holyhead 20-, Aber deen 16 mM.) Het is echter waarschijnlijk, dat dit lage drukgebied zich in noordooste. lijke richting zal bewegen. Reeds stijgt in Zuid-Ierland de barometer weer, terwijl de grootste drukdalingen zich bevinden in Noord-Engeland en Schotland. Behalve rond deze depressie en over Noord-Scandinavië, waar de aftrekkende de pressie hier en daar harden wind en zwaren neerslag brengt (Abisko meldt sneeuw! is het overal rustig weer vooral in Frankrijk waar 13 stations windstilte melden. De temperatuur is over vrijwel het ge- heele gebied gestegen. Voor de Pinkster dagen mag op goed weer worden gere kend, wellicht zal tijdelijk de bewolking wat toenemen, doch langzame tempera- tuursstijging is waarschijnlijk. Voor den eersten Pinksterdag zijn de regenkansen gering, voor den tweeden is onweer niet geheel uitgesloten. RAADSVERGADERING. Hef ligt in de bedoeling van den burge meester, tegen Donderdag den 31sten Mei 1934 een raadsvergadering te beleggen. SCHIPPER UIT HEERHUGOWAARD VERDRONKEN. Hedenmorgen om 6 uur had schipper Schotvanger uit Heerhugowaard, varende op een werkschuit HeerhugowaardAlkmaar, het ongeluk, bij het scheppen van een emmer water over boord te vallen en te verdrinken. Na drie kwartier dreggen werd de 23- jaige ongelukkige opgehaald. S. was onge huwd. Brandweerman „Haast Je maar niks. Juffie. Ik zou dat ding uittrekken, en die blauwe nog 'es probeeren." (.Humoristl, AANRIJDINGEN. Gisterenavond, terwijl de gem. politie te Castricum zich tot surveillance bevond aan de Dorpstraat, gebeurde voor haar oogen een aanrijding waarvan de gevolgen nog al gelukkig zijn afgeloopen. In de bocht bij de Burgem. Mooijstraat kwam een auto van de richting Alkmaar ge heel rechts van den weg, terwijl van de rich ting Beverwijk een andere wagen naderde. In de bocht bevond zich der: wagen links van den weg. Voordat de politie kon waar schuwen vlogen de wagens met kracht tegen elkander op. Gelukkig bleef de aanrijding zich beperken tot materieele schade, alhoewel een der inzittenden zich nog al aan glas- sa i»r ver. had jfeblesseerd. De politie die getuige was van deze aan rijding nam den bestuurder van laatstge noemde auto mede naar het politiebureau en maakte proces-verbaal op, te. wijl zij den be stuurder niet toeliet den wagen te besturen, waarom een ander chauffeur werd gerequi- reerd, diie den wagen naar Alkmaar bracht De andere auto kon op eigen kracht naar Den Haag doorgaan. Gistermorgen te omstreeks 11 uur vond aan aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel op den Kennemerstraat- weg, waardoor beide motorrijtuigen licht werden beschadigd. De motorrijder bekwam een wond aan rechterbeen en hoofd, welke wonden in het Centraal Ziekenhuis zijn ver bonden. De motorrijder had niet gezien, dat de bestuurder van den auto, die naar links wilde keeren, zijn richtingaanwijzer had uit staan en daardoor tegen den keerenden auto opreed. Door de politie wordt proces-verbaal opgemaakt. Te omstreeks kwart over vier had in de Ridderstraat voor het perceel van den heer Paanakker een aanrijding plaats. Een luxe auto reed n.1. tegen een stilstaande, zich op het trottoir voor genoemd perceel bevinden de dame aan, tengevolge waarvan de hak van haar schoen werd gerukt en tevens aan de pui van den winkel een weinig schade werd toegebracht De oorzaak van dit on geval was, dat de stuurinrichting van den auto defect was geraakt. Te ongeveer 4 uur botsten op den Straat weg ter hoogte van het Weeshuis twee auto's tegen elkaar. Een der auto's afkomstig u|. Groningen werd vrij ernstig beschadigd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2