JhMicaties Stad en Omgeving. Jiunst w Wetenschap Jkooinciaal Tlieuws DrDoorzitten -fchaakcuètiek m.jLm POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN op Maandag 21 Mei 1934 (2e Pinksterdag), HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. AANGIFTE VAN LEERLINGEN MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 JUNI iederen DINSDAG en VRIJDAG van 1112 uur op het Marmellins- Gymnasium of schriftelijk met opga"e van naam, voornamen en roepnaam van de(n) candidaat(date), datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school en klasse, naam, beroep en adres van ouders en verzorgers. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bui eau voor Sociale Zaken maakt be kend, dat voor de week 2126 MEI UITSLUITEND RUNDVLEESCH l™™ï&TWordt, afÖe£eveu op BRUINE JONNEN vanaf no. 7040 en ONVER- RnwSPw MARGARINE op ORANJE BONNEN vanaf no. 3155. De onvermengde margaiine is thans ook verkrijgbaar bij P. G. N. BUREN, Laat HEILOO. SINT PANCRAS. KRABBENDAM. SCHERMERHORN. NIEUWE NIEDORP. ZIJPE. UITGEEST. Coop. Boerenleenbank. Oplossing tweezet 492. Oplossing eindspel 762. Oplossing eindspel 761. HH p dat het verblijf niet van langen duur kon zijn Wij verdenken er de vereeniging, die dezen welgtslaagden tocht op jongstleden Woensdag en Donderdag heeft georganiseerd sterk van, dat zij dit onvoldane gevoel kunst matig een beetje heeft willen aankweeken. In vogelvlucht hebben wij een en ander van Friesland's schoon gezien, we hebben den smaak te pakken en we dienen wel terug te komen als we eerst volop willen genieten. Het is ondoenlijk om de tochten, die deze beide dagen zij het dan onder minder gunstige weersomstandigheden zijn ge maakt, ook maar in korte trekken te be schrijven. Het meemaken ervan vergt n.1. zooveel pysieke energie, dat er voor het psychische weinig overblijft. Evenmin kan het in de bedoeling liggen een relaas te geven van de vele en velerlei speeches, die bij de maaltijden werden afgestoken, noch van den feestavond te Leeuwarden, waar de Friesche volksdansen werden gedemonstreerd en enkele tafereeten uit „Fryske Trouw" onder leiding van den heer IJ. Schuitmaker werden opgevoerd. Er is zoo veel, dat een mensch zulke dagen in beslag neemt, dat men kwalijk meer weet, wat nu het mooist en het meest aangenaam was. Slechts noemen we nog even het korte bezoek aan den archioloog hl. J. Popping te Oosterwilde, wiens verzame ling reeds van een erkende internationale be teeken is is. Nogmaals, de tocht, die onder leiding stond van jhr. mr. J. M. van Beyma te Leeuwarden, voorzitter der provinciale ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, en waaraan ook verschillende Friesche burge meesters, zij het dan in andere kwaliteit, heb ben deelgenomen, heeft ons uitstekend vol daan. De Friezen zijn in onze provincie zeer wel kome gasten en ook dit seizoen hopen wij hen weer in groote getalen hier te zien. Maar omgekeerd kunnen wij onze gewestgenooten ook met een gerust hart aanbevelen, eens een bezoek aan Friesland te brengen. Wij zijn er van overtuigd, dat iedereen, die tot dusverre een vreemdeling in deze noordelijke provincie was, dezelfde ervaring zal opdoen, als wij en evenals wii Friesland zal ontdekken. Dit jaar voor het eerst worden in Fries land zoogenaamde elf- en dertig-tochten ge organiseerd, tochten langs de elf steden en dertig gemeenten van het Friesche vasteland. Iedereen kan aan deze tochten meedoen en met elk gewenscht vervoermiddel, terwijl de tocht ook nog afgebroken mag worden. Als men echter alle een-en-veertig gemeentelijke hoofdplaatsen bezoekt en met zijn afge stempeld toerboekje daarvan het bewijs over kan leggen, ontvangt men een aardig souve nir van Vreemdelingenverkeer. Doch, de naam duidt het reeds aan, men heeft maar het liefst, dat de tocht op z'n elf-en-dertigst, dit is „op z'n gemak" word1- gemaakt en om Friesland eenigszins te leeren kennen en genieten is dat inderdaad noodzakelijk. De toegang tot het Sportpark is alleen via den nieuwen toegangsweg aan den kant van de Zuiderhoutlaan. De auto's en motorrijwielen kunnen al daar tevens worden geparkeerd. Voorts <s een stalling voor rijwielen aanwezig. Het loopende publiek kan via het rechtev trottoir langs dien toegangsweg het sport park bereiken. Het tarief voor stalling is: voor auto's 50 cent, voor motorrijwielen 25 cent en voor rij wielen 10 cent. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw poortslaan, Nieuwpoortssteeg en de Regu lierslaan, aan de Kennemerstraatwegzijde, voor alle verkeer afgesloten. De ingangen aan de Nieuwpoortslaan en de ingang aan de Zandersloot blijven geslo ten bij het aangaan. Alleen de derde ingang van het sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bestemd voor motorrenners en vracht auto's met rennersmateriaal. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid op de parkeerstrook langs den rijweg van den Kennemerstraatweg na bij de Vierstaten. Het is verboden in de Nieuwpoortslaan, op den Kennemerstraatweg en in de Zuider houtlaan motorrijtuigen en andere voertui gen onbeheerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit gangen van het sportpark aan de Nieuw poortslaan en de Zandersloot vertrekken. De uitgang via den nieuwen toegangsweg is alleen bestemd voor degenen, die hun auto's of motorrijwielen op dien weg heb ben geparkeerd of rijwielen hebben gestald. Alle rijverkeer vanaf dezen toegangsweg wordt bij afloop via Zuiderhoutlaan naar den Kennemerstraatweg geleid. VOOR DE HANDELSSCHOOL TE ALK MAAR, welke school van 1 Septemer a s af een VIERJARIGEN CURSUS zal hebben, kan vóór 15 Juni a.s. plaats hebben bij den Directeur en wel monde ling des MAANDAGS van 910 of van 34 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat, hoek Nieuwesdoot, of schriftelijk met vermelding van vo'le dig ennaam en geboortedatum van de(n) leerling, adres van de ouders of verzor gers, laatstbezochte school en de klasse van de Handelsschool, waarin de leer ling geplaatst wil worden. Voor leerlingen buiten Alkmaar wo nende, moet ook aangifte worden ge daan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 12 Mei 1934. De Directeu. J. POSTMA. De rooster voor het examen, dat op 13 Juli gehouden wordt, zal aan de candidaten worden toegezonden. De school omvat een litterair-histori- scho en een wis- en natuurkundige af deling; de splitsing valt na het 4e leer jaar. Nadere inlichtingen en advies ver- ,,i„gaarne de rector dos DINSDAGS en VRIJDAGS van 1112 uur of buiten de schooltijden aan zijn huis te Bergen, De Spar, Eeuwigelaan 28. De Rector, J- HEMELRIJK. De Directeur voornoemd, Ea. v. d. HEUVEL. HET ARCHIEF IN 1933. Het jaarverslag over het gemeente-archie: vermeldt o.a.: De beide tijdelijke schrijvers, A. Nouwen en Jongedijk, die sedert 1931 bij den dienst van het archief te werk waren gesteld, werden op Dec. 1933 overgeplaatst naar het Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het archief verliest in hen twee ijverige en accurate werkers. De mogelijkheid van verruiming der loka liteiten van het archiefdepöt c.a. hangt no°r steeds samen met de oplossing van het vraagstuk der verplaatsing van het politie bureau. Dit jaar zijn ter zake nog geen nieuwe perspectieven merkbaar. Voor 1934 zijn reeds nieuwe stalen kasten toegezegd, hetgeen de bergruimte zeer zeker ten goede zal komen. In het afgeloopen jaar werd, in overleg met Monumentenzorg, het rijk gebeeldhouwde fronton van het gebouw Langestraat 85 grondig gerestaureerd. De nieuwe opstelling van het zg. admi nistratief arenief der stad had ia het afgeloo pen jaar plaats. De plaatsing geschiedde vol gens den nieuwen inventaris, doch de nieuwe nummering moet nog worden aangebracht Door liet rijk zijn gelden beschikbaai ge steld om een groot gedeelte van de oude bur gerlijke standregisters, diverse deelen der rechterlijke en notariëele archieven te her stellen. De vervaardiging van klappers op alle uiterste wilsbeschikkingen, in de notariëele akten te Alkmaar voorkomende, heeft een zeer vlot verloop. De fiches, betrekking hebben op de 18de en 19de eeuw. zijn gereed'. In lexicographische volgorde geordend werden zij in boekjes gebonden en in een af zonderlijke kast geplaatst. De boekjes omvatten zoowel de hoofd- als de verwijsfiches en vormen totaal 122 stuks. Het nog resteerende gedeelte, betreffende de 16e en 17de eeuw, zal ongeveer een 100- tal boekjes omvatten. M:t de hiervoor be stemde fiches zijn ook belangrijke vorderingen gemaakt. Aan de samenstelling van den nieuwen in ventaris der z.g. administratieve archieven werd geregeld gearbeid. Ook de beschrijving der daarbij aanslui tende archieven van stichtingen, kerkelijke- en klooster-archieven en privata archivalia vordert geleidelijk. In het archief van het Provenhuis Helena van Oosthoorn, weduwe van Cesar van Everdingen, hetwelk wij in het afgeloopen jaar in bruikleen mochten ontvangen, zijn diverse stukken betreffende den schilder Cesar van Everdingen aangetroffen. Een uitgave dezer documenten kan eerlang in het tijdschrift „Oud-Holland" worden te gemoet gezien. Van eenige der voornaamste privilegiën aan Alkmaar verleend werden afschriften gemaakt, teneinde deze te doen drukken op groote vellen Oud-Hollandsch papier. De afdrukken dezer privilegiën werden in lijsten gevat, ter versiering van de wanden der Raadszaal benut. 1. Van het Brood-, Koek en Banketbak kers-begrafenisfonds, te Alkmaar, werden door bemiddeling van den heer D. Davelaar. in bruikleen ontvangen de volgende archivalia, behoorende tot het archief van het Bakkers- gilde, later voortgezet als begrafenisfonds: a. Gildeboek. 1630—1811. 1 deel N.B. Getiteld „Backersgildeboeck". Het bevat ook resolutiën en aanteekenin-gen over ontvangsten en uitgaven van het gilde b. Register van ontvangsten en uitgaven 1734—1820. 1 deel. c. „Memoriaal" (Register van resolutiën) 1790 Maart 18—1855 Juni 25. 1 deel. N.B. Bevat tevens: Rekeningen over 1843 1880 (van het Broodbakkersbegraf-nisfonds). 2. Van regenten van het Provenhuis Helena van Oosthoorn, in bruikleen Archief van het Provenhuis Helena van Oosthoorn, weduwe Cesar van Everdingen. 17de tot 19de eeuw N.B. Dit archief is geordend. Een inventaris werd opgemaakt en het geheel bij de gedeponeerde archieven ondergebracht. 3. Van den Archivaris der gemeente 's-Gravenhage: Vier rentebrieven der stad Alkmaar, resp. van 1487 (88) Maart 27. 1611 December 6, 1618 September 11 en 1637 Deecmber 23. 4. Door bemiddeling van den heer J- Broeder, alhier: Een pak archiefstukken be treffende het v.m. Stedelijk Muziekcorps. Het aantal bezoekers aan het archief be droeg in het afgeloopen jaar 413, tegen 388 in 1932. Er werden weer vele inlichtingen verzocht en i»asporingen verricht. Archivalia werden uitgeleend naar ar chieven en bibliotheken te Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Stockholm, Arnhem, enz. Uit archieven te Leiden, Den Haag, Brus sel, Berlijn, Delft Gouda, Utrecht, Rotterdam Brielle, Assendelft, Haarlem en Amsterdam werden hier tijdelijk archivalia ter raadple ging gedeponeerd. Museum. Het jaar 1933 was voor het vreemdelingen- bezoek wederom minder giftistig, hetgeen ook invloed had op het aantal bezoekers van het museum. Over 1933 viel dan ook eenige daling in het bezoekersaantal te constateeren. Er werd een tentoonstelling gehouden be treffende Willem van Oranje, ter gelegenheid van het herdenkingsfeest, die kosteloos toe gankelijk gesteld was en vele bezoekers trok, Den schilder Lugthart werd vergunning verleend in de Bruinviskamer een aantal schil derstukken te exposeeren. De vereeniging „Haerlem" bracht op 14 October een bezoek aan het museum, in aan sluiting met de bezichtiging van diverse oude en merkwaardige gebouwen in onze stad. Het instituut voor arbeidersontwikkeling, de Vereeniging „Friesdie Bouwlcring" en leerlingen van eenig« scholen te dezer stede 'bezochten eveneens in den loop van dit jaar ons museum Aan het brandweerkorps „Burgerplicht" werd op zijn verzoek het sedert 1904 hier be rustend vaandel teruggegeven. Een verzoek om command-eursstaven der v.m. brandweer uit het museum te mogen ontvangen, is door den archivaris afgewezen, omdat deze geen eigendom van dit korps bleken te zijn. Aan verschillende personen en instellingen o.a. aan het Rijksbureau voor Kunsthistori sche en Ikonographische documentatie werd toegestaan schilderijen te fotografeeren. Eenige schilderijen werden opnieuw ge vernisd, terwijl andere, welke dringend her steld moesten worden, wegens bladderen der verf en het ontstaan van scheuren in de pan-eelen of het doek in het afgeloopen jaar een restauratie ondergingen. Met de bescheiden geldmiddelen, voor dit doel beschikbaar gesteld, werd getracht zoo veel mogelijk de schilderijenverzameling in goeden staat te houden. De voornaamste aanwinsten volgen hier onder: Twee zandsteenen leeuwen, met de wapens van Alkmaar en West-Friesland, afkomstig van de vroegere Friesche poort te Alkmaar. (Geschenk van de Erven Weduwe S. Kaan dorp). Zilveren eau de cologne-flacon. 19de eeuw. (Geschenk van mevrouw A. Molijn-Burger). Eikenhouten sleutelbord en daarbij be hoorende antieke sleutels, zoomede 2 groote grendelsloten in den vorm van een burcht, af komstig van een gebouw te Alkmaar. (In bruikleen van het Rijksarchief te Haarlem). Diverse te Alkmaar, St. Pancras en Eg- mond opgegraven voorwerpen. Aan het Provinciaal bestuur is verzocht de voorwerpen bij de opgravingen te Egmond aan den Hoef (kasteel gevonden, in het Ste delijk Museum te Alkmaar te plaatsen. Een beslissing is nog niet genomen. Een voortreffelijke verbetering vond dit jaar plaats met betrekking tot het bewaren van prenten en teekeningen, behoorende tot de verzamelingen. De prenten en teekeningen werden tot nog toe opgeborgen in papieren omslagen, het geen dikwijls beschadiging van den inhoud ten gevolge had. Thans is de beschikking gekregen over een flinke kast n.et eikenhouten doozen van bi- zondere constructie, waarin de prenten enz. nu beter bewaard kunnen worden. Ook het raadplegen der Prentverzameling kan thans vlotter geschieden. Het nieuwe opbergsysteem voldoet uit stekend. Het aantal houten doozen zal echter uit gebreid moeten worden aangezien de inhoud van nog eenige portefeuilles, betreffende plaatsen buiten Alkmaar, volgens het nieuwe systeem geordend moet worden. Een nieuwe beschrijving van de geheele collectie zal t.z.t. ter hand worden genomen. Voor de Prentverzameling ontvingen wij ten geschenke: Van mevrouw wed. K. A. Cohen Stuart: 1. Kleine kaart van de Zijpe, door Zout man, 1665, gekleurd. 2. Kaart van de Uitwaterende Sluizen, één blad. met wapens van C. van Eyck, dijk graaf. enz., ongekleurd. 3. Kaart van Drechterland, vier bladen, 1775 (herdruk van idem 1723), gekleurd. Van de familie Vonk: 4 Portret van den heer Jacob Corne'is Vonk, lid van den gemeenteraad 1851—1894 foto in lijst. De kaartcatalogus der algemeene en lokale bibliotheek werd regelmatig bijgehouden. Het aantal studeerenden, dat van onze bi bliotheek gebruik maakt, breidt zich voort durend uit. De uitleening van boekwerken gaf in het afgeloopen jaar weer een belangrijke stijging te zien. CONCERT AFD. ALKMAAR MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. De afdeel-ing Alkmaar der Maatschappij tot bevordering dei 1 oonkunst zal op 24 a.s. haar tweede concert in dit seizoen geven, en zij zal ten gehoore brengen Odys seus van Max Bruch Dit oratorium geeft ons verschillende ge deelten uit het klassieke dichtwerk „De Odyssee Carmina" van Homerus, en wel in een Duitsche bewerking van Wi'helm Paul Graff. Het is zeer wel te begrijpen dat de Ro manticus Brucl. zich aangetrokken gevoelde tot het verhaal van de omzwervingen van Odysseus, die. slachtoffer van de toorn van Poseidon 20 jaren moest rondzwerven, al vorens hij weer teruggevoerd werd „in der Heimat, in der lieben Eltern Arm, und an der treuen Gattin Brust". De muziek is een trouwe weerspiegeling van de lotgevallen van den Griekschen held zij ligt bovendien zeer in het gehoor, en wij zijn ervan overtuigd dat Toonkunst met dit werk een goede greep deed, vooral ook om dat de vereeniging zich de medewerking ver zekerde van zeer bekende solisten. Daar is in de eerste plaats de partij van Odysseus zelf. Zij zal worden vertolkt door niemand minder dan Willem Ravelli, den be kenden bas, die met zijn prachtig stem reeds zoovelen ontroerde. Ook de damessolisten zijn geen onbeken den, n.1. mevr. Sophie HaasePieneman en mevr. Anna Stroink, die -beiden aan vele concerten medewerkten, en die zich ook dik wijls door de radio doen hooren. De vierde solist is de heer Frans Dieleman, een veel belovende jonge kracht. Het koor, het Alkmaarsche strijkorkest en de pianiste mej. Tuyn, hebben in dit werk ook een belangrijke taak te vervullen, waar voor allen zich, onder leiding van den diri gent, den heer Ousho:rn, terdege hebben voorbereid. Het is dus zonder twijfel dat „Toonkunst" alles doet wat in haar vermogen is, om de Alkmaarsche muziekliefhebbers een genot vollen avond te verzekeren en dat verdient in dezen zwaren tijd, die ook voor haar zeer moeilijk is, waardeering. Van die waardeering kan men niet beter blijk geven dan door het bezoeken van dit concert, waartoe wij gaarne opwekken. Aan onze plaatsgenoote, den aannemer J. Rus, zijn de navolgende bouwwerken op gedragen. Een landhuis voor dr. J. J. G. Kerssema- kers te Alkmaar, architect Maj. Cijfers te Bergen. Een landhuis voor de heer A. M. Middelhof te Alkmaar, architect A. Elzas te Alkmaar. Een landhuis voor den heer A. du Bois te Alkmaar, architect D. Saai te Alk maar, welke huizen zullen worden gebouwd op „Blockhove". Verder een boerderij voor den heer P. Frans (plaats biedend voor 60 stuks vee) naar eigen ontwerp Vijf dubbele woonhuizen voor den heer J. Schermer te Haarlem, naar eigen ontwerp. Eindelijk is uit Den Haag bericht ont vangen dat de L.E.T.T. toestemming heeft gekregen tot de uitgifte van 10.000 loten a 50 cent. Het is nu (behoudens goedkeuring der vergadering) vrij zeker dat de L.E.T.T. en wel een 3-daagsche, doorgaat. De Coöperatieve Boerenleenbank verga derde Donderdag 17 Mei in het lokaal van den heer Bouwstra. De vergadering, die bezocht werd door 83 leden, werd gepresideerd door den heer J. ten Hoeve, kassier, die in een openingsrede- den slechten economischen toestand schetste, doch tevens naar voren bracht, dat de bank zich in een goede welvaart mag verheugen Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het ledental op 31 Dec. '33 233 bedroeg, het ledental spaarders bedroeg 38'^, voorschot nemers 242, rekeningcouranthouders 38. Het eindcijfer der ontvangsten in '32 be droeg 489373.28, in '33 255689.29. De rekening en balans sloten resp. met eindbedragen van 523567.59 en 477619.16. Het aantal dagboekposten bedroeg in '32 1637 en in '33 1401. Het eindcijfer der ontvangsten was in '32 1.046632.85, in '33 644150.27. Bij benoeming van een lid van het bestuur werd de aftredende, de heer Jc. Duif, met 66 stemmen herkozen. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer Aid. Bakker. Door het bestuur werd voorgesteld om den rentevoet over 1934 te bepalen op 3 pet. voor spaargeld direct opvorderbaar en 4 1/4 pet. voor spaargelden voor een jaar vastbelegd Rente voorschotten, 5V« pet. en rente reke ning courant 5 3/4 pet. Door verschillende sprekers werd de te hooge rentevoet naar voren .gebracht overal in den lande wordt Verlaagd, lager rente, lager pacht, enz. In dezen tijd van inzinking achtte men het niet mogelijk om dézén rentevoet te hand haven. De voorzitter bestreed dit en hield aan den voorgestelden rentevoet vast. Om de begrooting en om de bank op peil te houden is dit noodig. Hierna sluiting. Tot telers voor den tuinbouw zijn in onze gemeente benoemd de heeren A Schuur en A. Hoogland. Als bijzonderheid kunnen wij melden, dat een konijn bij den heer IJ. Groen 17 levende jongen heeft geworpen. Alhier werd opgericht een Christelijke Oranje Vereeniging „Nederland en Oranje" met aanvankelijk 21 leden. Voorzitter is de heer A. van Dalen, secre taris is de heer W. Diepsmeer. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd de heer F. Benjamin, terwij! in 2 vacaturen zijn gekozen de heeren C. van der Oord en P. Schotsman. Als teller van de verschillende tuin- bouwgewassen is aangewezen de heer J. Th. van Saase. Algemeene vergadering van de Midden- standsvereeniging in café Kossen te Nieuwe Niedorp. De voorzitter, de heer C. v. d. Haa- en, opende met een woord van welkom en eelde mede, dat deze vergadering oorspron kelijk zou plaats hebben met als spreker iemand van den Kon. Ned. Middenstands bond, wat echter door vertraging der corres pondentie niet voor elkander is gekomen In middels is er bericht ingekomen, wat zal worden behandeld bij het laatste punt der agenda, n.1.: Aansluiting bij den K.N.M.B. De rekening had een batig saldo van 106.46 en werd in orde bevonden. Bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren J. Keetman en C. v. d. Haagen (herkiesbaar). Beiden werden herkozen. In de plaats van den heer C. Rutsen (niet her kiesbaar) werd gekozen de heer Ph. Komen. De voorzitter memoreerde, dat de secreta ris dit jaar reeds eenige malen bericht heeft gehad over aansluiting en het bestuur meen de nu de middenstand al meer in het ge drang komt, dat aansluiting in ons belang kan zijn. Een spreker is gevraagd en nu is bericht ingekomen, dat als spreker gaarne wilde komen de heer Th. v. d Leeuw, adj.- directeur van het bondsbureau. De datum was gesteld op 23 Mei, wat met het oog op de kermis geen goede dag zal worden. Ge probeerd zal worden den datum te stellen op 30 Mei. Ook zal dien avond de beslissing over aansluiting worden worden genomen en tevens zal op aanvraag van enkele midden standers bij het bestuur geprobeerd worden of de heer Buiskool zou kunnen komen voor bespreking i.z. de Middenstandsbank. Alle middenstanders te Nieuwe-Niedorp zullen dien avond worden uitgenoodigd, omdat sa menwerking in dezen tijd noodzakelijk is. Door den hoofdingeland, den heer G. van der Sluijs te Schagerbrug, is een schrij ven, vergezeld gaande van een uitgebreide toelichting, gericht aan Dijkgraaf en Heem raden van het waterschap Zijpe en Hazepol- der, waarin wordt verzocht subsidie aan te vragen uit het Rijkswerkfonds 1934, zulks ten behoeve van de verbetering van wegen van bovengenoemd waterschap. Woensdag hield de Coöp. Boerenleen bank te Uitgeest haar algemeene jaar- lijksche vergadering in het hotel de Ooievaar alhier onder leiding van den heer H. Kabel. In totaal waren opgeko men 76 leden. Hierop volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer P. IJff. In 'n verslag dat met de uiterste zorg in elkaar was gezet en dat niet alleen een nauwkeurige weergave inhield van de verrichtingen van de Bank in het afgeloopen jaar, doch tevens verschillende perspectieven voor de toekomst opende, werd er bij de leden vooral op aangedrongen om vertrouwen te schenken, want alleen uit het ver trouwen is het mogelijk het crediet weer te herstellen. Aan de orde kwam een bestuursver kiezing wegens periodieke aftreden van den heer H. Berghuis, die als zoodanig herkiesbaar was. Met zoo goed als alge meene stemmen werd de heer Berghuis v ederom gekozen. Als lid van den raad van toezicht werd de heer Jb. van 't Veer herkozen. Het bepalen van de hoogste som der spaargelden, welke do^r het bestuur alleen en welke het met toestemming van den Raad van Toezicht, in depot mag nemen: a. van alle inleggers teza men; b. van een persoon of gezin, als- mede de hoogste som die het bestuur aar een en dezelfde persoon mag uit- leenen, in eens of loopende rekening gaf geen aanleiding tot eenige bespreking. Het bedrag werd wederom als voorgaan de jaren op ten hoogste 200.000 gesteld, spaargeld, hypotheek en voorschot gaf Het vaststellen der rentevoet van evenmin aanleiding tot eenige bespre king. Voor hypotheek en voorschot werd aangehouden de rente die in de desbe treffende akte staat vermeld terwijl die voor spaargeld wederom als voorgaand jaar werd gesteld op 31/» voor tijdelijk en 33/« voor een jaar vast. Na eenige toelichting van het bestuur gaf het punt 9 afschrijving afgetreden leden, ook geen aanleiding tot verdere bespreking. Tot afgevaardigde naar de buitengewone vergadering in 1934 te Utrecht werd gekozen de heer P. Roos. Tor plaatsvervanger werd aangewezen de heer A. J. van der Zee. 1. Ddl. 1Tblfü en wit geeft op. Immers na 2. Pbl volgt 2De4f. 3. Kfl. Dblf en 4. Dgl. Na 3. Le2 volgt 3Dbl" 4. Ldl Te8f enz. 1. Tf5f! (kan zwart niet nemen wegens 2. De6 mat). 1K'g7 40. De6 (dreigt Dg6f en Tf740Tf8 (na 40Td7 volgt 41. c6!) 41. Dg6f Kh8 en spoedig mat. Probleem 493. abcdefgh Dr. C. Sthwede. Tweeze

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7