Agenda Sri„srwerkins niet Jaarvergadering van den Bond voor Staatspensionneering. Weecêecicht KIJKEfl is KOOPEI) tijCLOECK COMMUNISTISCHE AGITATIE. Een druk bezochte en belangrijke vergadering. REDE VAN DEN HEER VAN ROEKEL. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; 'Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Mijn vriend de koning (sens.), hoofdrol Tom Mix. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De kampioen der vrouwen (rom.); hoofd rollen Myrna Loy, Max Baer, Primo Car jaar. nera en Walter Huston. Toegang boven 18 Woensdagmiddag half 3, populaire voor stelling De kampioen der vrouwen. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De onzichtbare man (sens.), hoofdrol len Claude Rains, Homes Herbert, Gloria Stuart en Una O'Connor. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3, populaire voor stelling Onzichtbare Man. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag des avonds half 8, hoofdnummer De Jan tjes (Ned. film van Amsterdamsch leven). Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3 matinee. dakloos, daar hun huizen afge brand zijn. Gebleken is dat ook drie petroleum of benzine-reser- voirs ontploft en in brand ge vlogen zijn. De aangerichte schade wordt op zeker meer dan tien millioen dollar geschat en men vreest, dat zij in totaal wel tot 25 mil lioen dollar zal stijgen. Men gelooft dat de brand ontstaan is door het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret, dat in stroo is terecht ge- komen. Nadere bijzonderheden. Bij den grooten brand te Chicago zijn behalve 11 groote slachthuizen meer dan 200 woonhuizen in de asch gelegd. De huizen werden bewoond door employe's van het abattoir. Het aantal dooden is nog niet bekend, zen overgebracht, o.m. 11 brandweerlieden. 25 zwaargewonden zijn naar ziekenhui- Een brandweerman heeft vier personen uit de vlammen gered. Hij liep daarbij evenwel zulke ernstige brandwonden op dat hij spoedig daarop is overleden. Ten gevolge van het feit, dat de \Vind plotse ling omsloeg, werd een grooter uitbrei ding van den brand voorkomen. Er wordt een onderzoek ingesteld, of de hevige brand, misschien i6 aangesto ken. Het hoofd der brandweer zegt, dat hem is medegedeeld, dat het vee entrepot een brandpunt is van agitatie onder de werklieden. Hier en daar vlamde 't vuur Zondag weer op. Er zijn nog steeds 68 machines in werking voor de nablussching. Vijf tienhonderd menschen moesten verbon den worden, wegens opgedaan letsel, waaronder 400 brandweerlieden van wel ke verscheidene zeer ernstige brandwon den hebben opgeloopen. De geheele uit rusting van zesbrandweer-afdeelingen, ter waarde van zeventigduizend dollar is door het vuur verwoest. Een heel le ger van werklieden is bezig om inder haast omheiningen en loodsen te maken ter berging van het vee dat onderweg is naar de verbrande vee-entrepots. In Japan. De Japansche pers maakt thans melding van communistische agitatie in Januari, toen 736 personen werden gearresteerd, o.w. 134 vrouwen en de New Zeelander Maxwell Bickerton. Van ongeveer 60 is komen vast te staan, dat zij twee communstische kameraden, die verraad zouden hebben gepleegd, hebben wllen lynchen, terwijl het voorts in hun voornemen zou hebben gelegen een politie bureau ir: de lucht te laten vliegen. Siad en Omgeving Nadat gisteravond den reeds aanwezigen afgevaardigden in den Sted. Muziektuin een concert was aangeboden, werd hedenmorgen om 10 uur in de Harmonie te Alkmaar, onder leiding van jhr. R. de Muralt, de jaarverga dering van den Bond voor Staatspension neering gehouden. Openingsrede. De voorzitter, Jhr. R. de Muralt, her dacht in zijn openingswoord het ver scheiden in het jaar 1933 van vooraan staande Bondsstrijders, welke herden king door de leden staande werd aange hoord. Hierop wees de heer de Muralt op het belangrijke feit dat het doel van den Bond n.1. dat er een einde moet worden gemaakt aan den toestand, dat voor vele mannen en vrouwen, na een arbeidzaam leven, als gewoon verschijnsel de ar moede intreedt. Wanneer de Bond zijn doel zal hebben bereikt zal dit leiden tot verbetering van de maatschappij. Wanneer de normale staatspension neering er zal zijn, zal er voor de parti culiere liefdadigheid, die spr. hoog roemt, werk genoeg over blijven. De bestaande wetten dragen er inder daad zorg voor dat meerdere honderd duizenden mannen en vrouwen een recht kunnen doen gelden op een uitkeering door den Staat gewaarborgd wan neer zij wegens ouderdom niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien. Om dit recht te verkrijgen betalen zij geen cent premie. Thans zijn er echter reeds 60.000 die onder geen wettelijke bepaling vallen. Het zijn de z.g. uitgeslotenen en het is dringend noodig dat juist in deze crisis- dagen aan hen hulp verleend. Ook de nieuwe partijen erkennen de noodzakelijkheid daarvan en aanvaar den de Bondsleuze. Ook de vroegere rechtsche tegenstan ders beginnen meer en meer het goed recht van onze beweging in te zien. Reeds is een christelijke bond voor staatspensionneering opgericht met eenige duizenden leden. In de katholieke kringen wint de be weging veld. Dat de regeering de zaak niet uit het oog verliest is ook ons bekend. Wij hebben gegronde redenen te ver wachten dat de regeering maatregelen zal treffen om aan de uitgeslotenen te gemoet te komen. De bond gaat in leden tal hard vooruit en telt reeds 70.000 leden. Onze weemoedige vraag: „Wachter wat is er van den nacht", wordt nog steeds met „donkerheid" beantwoord. Toch, zoo vervolgde spreker, is er eenig gloren waarneembaar en dit zal tot helder licht gaan, wanneer gij allen medewerkt om onze doelstelling nog meer bekend te maken. Spr. eindigde met een opwekkend woord daartoe mede te werken. Zijn openingsrede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Jaarverslag. De secretaris, de heer D. A. van Kre velen, bracht hierop het jaarverslag uit. Allereerst worden vooraanstaande figuren in den bond herdacht als mevr. Hesselink, Chr. Olthoff, Jn. Hoogland, Jasper Binnes Visser en Dirk A. Polstra. Ds. D. A. Hoek stra ging naar de West en de vice-voorzitter mr. Oud werd minister. Hij heeft op de laat ste jaarvergadering gezegd: er moet gehol pen worden en eerst de 60.000. De heer De Ruiter trad uit het Hoofdbestuur, maar blijft zijn krachten aan den bond geven. De laatste Kamerverkiezingen brachten niet veel wijzi ging in den toestand. Het Hoofdbestuur kon geen bepaalde lijsten aanbevelen en heeft zich daarvan dan ook onthouden. Het bracht 160.000 verkiezingscirculaires aan den man en 1300 verkiezingsplaten, die hun propa gandistische waarde hebben behouden. Er werd onder voorzitterschap van den heer D A. van Krevelen een commissie benoemd: „Rechts richten", welke een rapport aan het Hoofdbestuur uitbracht. Het Hoofdbestuur heeft dat omvangrijk rapport zeer belangrijk geoordeeld, omdat het 't Hoofdbestuur aan leiding gaf de geheele propaganda nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Het rapport heeft de basis voor dit nieu we onderzoek gelegd. De Perscommissie maakte een begin met haar arbeid, welke na tuurlijk van langeren duur zal zijn en on juiste en scheeve uitspraken in rechtsche bladen zal voorkomen, maar ook neutrale propaganda maakt. Er werd een nieuwe tooneelcommissie benoemd en een prijsvraag uitgeschreven, waarop eenige antwoorden in kwamen. De filmcommissie vergaderde te Leeuwarden en legde den eersten steen voor een nieuw filmfonds. Er werd ingevolge het denkbeeld-Utrecht een zakagenda ge drukt en ten geschenke gegeven aan Kamer leden en honderden anderen. Tevens werd de kalender van het jaarboekje verfraaid en gaf men een serie mooie sluitzegels uit. Dank zij den kunstschilder S. Geertsema van Appel scha voldoen de uitgaven mede aan eischen van kunst en smaak. Het Hoofdbestuur voel de niets voor demonstraties in Den Haag, als men daar geen duizenden op de been kon brengen en gevoelde er evenmin voor zich te bemoeien met de steunregeling. Er verscheen een geïllustreerd Kerst-Januari-propaganda- nummer in 50.000 exemplaren, maar het werd te weinig besteld. Al deze propaganda middelen brengen nieuwe uitgaven mee, zoo dat subsidies aan afdeelingen en federaties moesten worden ingekort. Er werd bijzonder geklaagd over de expeditie van het Maand blad, totdat de drukker krachtig de reforma tie ter hand nam. Er is nu een aanmerkelijke verbetering gekomen. Aan bondssprekers werd een handleiding gezonden, waaraan zij zich moeten houden. Geadviseerd werd spre- kerskosten vooraf te regelen. Advies kon worden gegeven in verband met de kwestie van auteursrechten. Er werd een kopergra vure in den handel gebracht en gedacht wordt aan propaganda per koffergramofoon. Het verslag memoreert verder het houden van vergaderingen, tooneelavonden, filmver- tooningen, autotochten en vieringen van jubilea in tegenwoordigheid van een lid van het Hoofdbestuur. Het is noodig, dat jaarver slagen op tijd worden ingezonden. Aan Eerste en Tweede Kamer werd een adres gezonden met het verzoek om werkver ruiming door afvloeiing van oudere werk krachten, waarbij dan evenwel invoering van premievrij staatspensioen op niet te hoogen leeftijd een eerste vereischte is. Invoering daarvan moet dan ook zoodra het eenigszins mogelijk is, bevorderd worden. Aan minister Slotemaker de Bruine werd een brief verzon den, waarop antwoord werd ontvangen. Er had een conferentie plaats met den voorzitter van den Christelijken B. v. S. Als waar schijnlijk gevolg zullen nadere uiteenzettin gen ter jaarvergadering worden gegeven. De tijden zoo besluit het verslag zijn moeilijk, maar voor ontmoediging is geen reden. Naar aanleiding hiervan voerden ver schillende afgevaardigden het woord. Amsterdam betreurde het dat de Bond het Middenstandscongres te Vlissingen niet heeft bijgewoond. Een d*'j Poster'# MaagpMen avond# bi] Set naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgen# volkomen normale itoelgang. f 0.65 pet flacon. In andere kringen had men daar voor de ideeën van den bond propaganda kunnen maken. Het bestuur van de afd. Amsterdam ontving een enthousiaste ontvangst bij het bestuur van den Middenstandsbond en was teleurgesteld dat de Bond daar geen woord van propaganda heeft laten hooren. Wel was de secretaris door een ongeval verhinderd, doch er zijn nog 14 andere hoofdbestuursleden. De heer de Blauw betreurde het dat de oude Friesche strijder de Ruijter zich niet meer herkiesbaar stelde en bracht namens de Friesche afdeelingen, onder applaus der vergadering, hulde aan de zen pionier. Spr. bracht daarna een eere-saluut aan het hoofdbestuur en verzocht voor de 16000 Friesche leden een plaats in het hoofdbestuur. Ten slotte gaf hij nog als zijn meening te kennen dat door de kentering in de christelijke kringen, het ideaal meer kans krijgt werkelijkheid te worden. Beverwijk herinnerde aan het woord van min. Oud: „de bonafide uitgestelden moeten in ieder geval geholpen worden". Hij vond het dus van zijn afdeeling ge rechtvaardigd er bij den minister op aan te dringen dit woord werkelijkheid te maken. Voor grootere propaganda beval hii voorts een landelijke demonstratie aan. Spr. drong er bij het hoofdbestuur op aan daarvoor propaganda te voeren. Spr. was op grond van de door de afd. Bergen ter vergadering verspreidde cir culaire van oordeel dat het hoofdbestuur hiervoor met deze afdeeling overleg moet plegen. De afgevaardigde uit Tricht beval de opvoering van verschillende tooneel- stukjes aan, in het bijzonder van het hu moristische stukje: „Geld is Liefde". De afgevaardigde van „Hollands Noorden" wenschte er eveneens bij mi nister Oud op aan te dringen zijn belofte in te lossen en oordeelde, dat het be stuur in deze meer activiteit had kunnen betoonen. Het gaat hier om het recht van ouden van dagen. Ook hij oordeelde een landelijke demonstratie gewenscht en vroeg wat het hoofdbestuur weerhield de menschen tot strijd op te roepen. (Applaus). Ook was z. i. het hoofdbestuur in ge breke geweest met het verstrekken van propagandamateriaal aan de afdeelin gen. Ook de adressen aan de 2e Kamer dienden z. i. krachtiger worden gesteld. 220 Millioen wordt gegeven aan land en tuinbouw en daaronder steun aan velen die het niet verdienen. Het hoofd bestuur dient niet langer in de adressen aan de Kamer woorden zooaL „als het mogelijk is" op te nemen. Het is mogelijk de ouden van dagen ts helpen. (Langdurig applaus). De heer Tijnje, mede-oprichter van den bond, oordeelde, dat men van le le noch van de 2e Kamer iets te wachten heeft. Hij oordeelde dat de regeering de ouden van dagen uit den arbeid behoor de te nemen om in hun plaats jongeren te werk te stellen en zoo de werkloosheid op te lossen. Zijn bemerkingen gaven nog al aanleiding tot interrupties, om dat hij meermalen critiek uitoefende op den werkloozensteun. De voorzitter verklaarde met nadruk, dat hij dergelijke opmerkingen niet meer zou toe laten, omdat onder geen voorwaarde aan den werkloozensteun ge tornd moest worden. De afgevaardigde van Hilversum, mej. van Zutfen, drong, onder groote instem ming der vergadering, op een landelijke demonstratie aan. H. i. moest een voor beeld genomen worden aan de vrouwen- demonstratie voor don vrede. De afgevaardigde van Tijnje protes teerde tegen het aftrekken van 2 in gesteunde gezinnen, wanneer er een vader of moeder in huis is die 3 staats pensioen krijgt. De secretaris, de heer D. A. van Kre velen, beantwoordde de verschillende sprekers. Het is best mogelijk dat het hoofdbestuur heil gaat zien in den weg van de demonstratie, doch hij wilde dit aan het beleid van het hoofdbestuur over laten. Zijn indruk van het Middenstands congres te Vlissingen, waar hij niet heen kon, omdat hij een rib had gebroken, war, dat het in het teeken had gestaan var de verplichte vei zekering. Vandaar de conclusie in het jaarverslag, dat daar niets was te bereiken. De voorzitter betoogde, naar aanlei ding van de opmerkingen over minister Oud dat een minister voor de zaken an ders komt te staan dan hij er als Kamer lid voor stond. Het hoofdbestuur ziet de zaken anders en is in de gelegenheid de zaken anders te zien. Het ministerie be staat uit heterogene bestanddeelen en minister Oud heeft als vriend van den Bond geen vrijheid, doch is gebonden aan den grootsten gemeenen deeier en moet mode werken om ons land uit de crisis te helpen. Ook het hoofdbestuur heeft voo- het vu. tstellen van de lijnen in den bond den grootsten gemeenen dèeler te zoeken. Spr weet zeker dat minister Oud een uit stekend lid van ^en Bond is Men kan overtuigd zijn dat hij doet wat hij kan Bovendien is hij geen min'ste' van so ciale zaken doch m'nister van financiën. Meer uitvoerig betoogde spr. dat de ministers voor groote moeilijkheden slaan. Een demonstratie is vco te duur Beverwijk protesteerde tegen do laat ste uitdrukking van den voorzitter die in tegenspraak was met de toezegging van den secretaris. Financieel verslag. De heer v. Kampen (St. Panera bracht verslag uit over het financieel verslag van den penningmeester over 1933, die in ontvangst en uitgave werd vastgesteld op 21.296.55, met een batig saldo van 2.381.7454 en een woord van dank aan den penningmeester ds. Vis uit Heemskerk. Conform het voorstel werd besloten. Begrootiné, Bij de behandeling van de begrooting ontvangsten en uitgaven 18.276.7454, batig saldo 1676.7454, vroeg de heer Heringa (Stompctoren) inlichtingen over den post 1900 toelagen, die tot zijn be vrediging werd gegeven. Ruinerwold drong op een orgaan- commissie aan, omdat het papier en de uitvoering niet bevredigend was en bij betere uitvoering stellig een hoogere advertentie-productie verkregen kon worden. Zoowel de secretaris als de penning meester betoogden, dat men den diukker sb.rhts dankbaar kan zijn. evenals len drukker van het jaarboekje. Uit de medegedeelde prijzen bleek, dat deze buitengewoon laag zijn. Aan Ruinerwold werd verzocht voorstellen in deze schriftelijk in te dienen. De christelijke Bond voor Staatspensionneering. Het woord was hierop aan den secre taris over bovengenoemd onderwerp. Onze houding en verhouding ten opzichte van den Christelijken Bond voor Staatspen sionneering acht ik van het grootste gewicht en gij allen met mij en gaarne wil ik er iets over zeggen, opdat zoomede voldaan worde aan de toezegging in het laatste Jaarver slag. le. Laat ik geheel buiten bespreking of de Chr. Bond voor Staatspensionneering er al of niet had moeten komen, daar die vraag thans waardeloos is. De Chr. Bond voor Staatspensionneering is er nu eenmaal en volgens de mededeeling van zijn voorzitter zal de propaganda onder rechts met kracht worden ter hand genomen. Wij hebben dus het bestaan van dezen bond eenvoudig te aanvaarden. Vraagt men mij persoonlijk op den man af of ik de oprichting een voordeel acht met het oog op het door ons allen gewenschte resultaat dan beantwoord ik die vraag be vestigend, al ben ik niet blind voor de geva ren eraan verbonden, maar wil een ander hier anders over denken ik laat hem gaarne zijn meening. Zooals ik begon te zeggen het punt is slechts van academisch belang; de christelijke bond is er. 2e. wil ik vragen of er een bijzondere re den is, dat onze houding tegenover den chr. bond vanuit het hoofdbestuur aan de orde wordt gesteld en dan moet ik u wijzen op een schrijven, dato 19 Januari 1934 aan ons hoofdbestuur gericht door het hoofdbestuur van den chr. bond. Uit dat schrijven blijkt, dat het bestuur van den chr. bond het voor den groei van dien bond van belang acht: 1. dat wij de propaganda onder de rechts georiënteerde leden van onze organisatie de gemeenschappelijke zaak 't best dienen door zich aan te sluiten bij den chr. bond, daar aldus een sterkere kern wordt gevormd, waardoor uitbouw en groei wordt bevor derd. Verder zegt het schrijven o.a.: Immers zou onze gemeenschappelijke zaak stellig niet worden gediend door onderlinge con currentie. Niet wij moeten aandrang oefenen op de rechts-georiënteerden in uw midden om naar ons over te komen, maar u behoort zulks te doen. Op onze vergaderingen advi- seeren wij hen, die links-georiënteerd zijn zich aan te sluiten bij uw bond. Wij animee- ren hen daartoe. Omgekeerd moet u op uw vergaderingen de rechts-georiënteerden ani- meeren zich bij onze bond te organiseeren. Het hoofdbestuur wijst een dergelijken eisch eenstemmig af en zou niet anders mo gen handelen, zoolang in art. 4 c van onze statuten als een onzer middelen wordt ge noemd: „het maken van propaganda onder alle politieke richtingen en kerkelijke ge zindten". Niet juist en in strijd met bovengenoem den brief lijkt mij art. 4 c van de Statuten van den chr. bond: „het maken van propa ganda onder het Nederlandsche volk". Daar behoorde m.i. te staan: „het rechts-georiën- teerde deel van het Nederlandsche volk" Ik zou het verder een vrij onhebbelijke houding vinden, als ons hoofdbestuur tegen men schen, die zich in ons midden altijd hebben thuisgevoeld, misschien meer dan 30 jaar die genoeg hadden aan het rechtsprincipe van ons artikel I, en niet de minste behoefte gevoelden aan de in art. 1 van den chr. bond geponeerde leus?" De Christelijke Bond voor Staatspensionneering staat op den grondslag van den Bijbel als Gods woord- ik herhaal dat ik het onhebbelijk zou vin den en niet eens erg christelijk, als ons hoofdbestuur tegen die menschen ging zee- gen-Wi] moeten u animeeren u aan te slui ten bij den chr. bond. 3e Een andere kwestie is weer of het aan beveling verdient dat een afdeelingsbestuur zich ervoor spant, dat een afdeeling van den chr. bond wordt opgericht? Andijk heeft die vraag gesteld en geeft dan de volgende toi lichting In Andijk bestaan afd. Andijk o. en w. al 25 jaar met veel leden. De bevolking is voor 50 pCt. gereformeerd. Deze sluiten Hng van de CD IlV' is een kleine afdee" img van de U.D.U. Wanneer onze menschen w6 ,£r°€p ,eens aansP°oiden zou eeï cï" a cehng zeker tot stand komen en zou in de Hierop zou ik willen zeggen - deze dimwn moeten plaatselijk beoordeeld worden "en met veel tact worden aangevat; ook zou ik het geld van onze bond in >t algemeen hier voor niet willen gebruiken. Spreekt aS van samenwerking ik citeer een paar ziï nen uit mijn laatste radiorede (2 Dec 1933)- v?n H» Za' atls oudKediende de groei van de jonge zustervereniging met gepaste belangstelling gadeslaan. gepaste naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773,3 mM. te Brest. Laagste barometerstand 748,9 mM. te Stansele Verwachting, geldig tot den avond van 23 Mei: 1 Zwakke tot matige westelijke tot zuidwes telijke wind; nevelig tot half of licht be wolkt; weinig of geen regen; iets warmer overdag. Weeroverzicht. Hoewel de depressie in het oosten zich over onze omgeving is blijven uitbreiden, heeft een deel van de depressie uit het westen zich tijdelijk in oostelijke richting bewogen en daardoor gisteren krachtige westelijke winden en zware bewolking veroorzaakt zon der dat regen van veel bèteekenis hier te lande viel. Nu deze depressie noord-oostwaarts af trok en de wind bedaarde, zullen de onderste vochtige lagen wel gedeeltelijk in de warme en droge lucht erboven oplossen. Eerst ver op den oceaan nadert een nieuwe depressie. In Frankrijk is windstil en in het zuiden fraai weer. Op de Britsche eilanden is de lucht groo- tendeels betrokken en valt hier en daar nog motregen. Om de Oostzee waait het krachtig uit west tot noord-west. Om de Noorsdie kust valt regen bij matigen zuidwestelijken wind. Zweden is onder den invloed van de de pressie in de Botnische golf. Voorloopig is vrij rustig weer te wachten met tijdelijke op klaring en eenige stijging van temperatuur. Concurrentiezucht is ons vreemd. Het gaat niet om ons of om welken bond of vereeniging ook, het gaat om de ouden van dagen, hun recht en belang. En zoo dra de jongere zuster wat steviger op de beenen staat lijkt ons verstandige belijdvolle samenwerking zoc noodig landelijk, provinciaal en plaatselijk, t'sch van plicht en roeping." Wij kunnen ons niet goed indenken dat de jongere zuster nu al behoefte heeft aan bloedtransfusie. Die wordt alleen in de uiterste noodzaak toegepast. En die achten wij hier niet aanwezig. Haar eigen groeikracht moet haar brengen waar zij behoort te zijn. Haar beginsel, haar strijdwijze, haar moed en volhar ding. Hierin kan zij een voorbeeld ne men aan den ouden bond Ook wij heb ben heel wat hindernissen moeten ne men. En wij hebben ze genomen. Laat ieder eigen weg gaan en op eigen krach ten steunen, de chr. bond in die kringen waar wij niet veel kunnen bereiken, om welke reden dan ook. Met samenwerking nu en dan. Dat spreekt vanzelf. En ook herin volgen wij onze statuten. Art. b. („het samenwerken met personen en vereenigingen, die hetzelfde doel be oogen"). Samenwerking zoo tactisch mogelijk opdat het belang der ouden van dagen niet worde geschaad, want één ding vereenigt ons: weg met oud. er. arm. Deze inleiding gaf aanleiding tot eeni ge discussie waarin de wenschelijkheid van samenwerking betoogd werd. Enkele sprekers waren van oordeel, dat, gezien de vroegere houding van Patrimonium en den R. K. Volksbond, van die samenwerking niet veel ver wacht mocht worden en drongen aan op een krachtige eigen propaganda en een landelijke demonstratie in den Haag. Onder applaus der vergadering betoog de spr. dat minister Oud bezig was zijn naam eer aan te doen. De voorzitter zegde toe dat het hoofd bestuur in deze deligent en waakzaam zal zijn, doch vertrouwen zal voorop stellen. Een door het hoofdbestuur ontraden voorstel van Groningen om niet alleen bet dagelijksch bestuur doch ook de an dere bestuursleden herkiesbaar te stel len, werd door verschillende afgevaar digden bestreden en door Groningen verdedigd. Met groote meerderheid werd het voorstel hierop verworpen en tot 2 uur gepauzeerd. REDE VAN DEN HEER G. VAN ROEKEL. In de namiddagvergadering werd door het lid van het Dag. Bestuur, den heer G. van Roekei uit Arnhem, een rede gehouden, getiteld: „Schouwende naar binnen en naar buiten". „De oprichting van den Bond voor Staats pensionneering aldus spr. moge wor den beschouwd als een opwelling van een braaf gemoed, als een gelukkig toeval of als een geniale greep, in ieder geval was en is de Bond voor Staatspensionneering een tee ken des tijds". Met dit merkwaardig getuigenis besluit ds. van Krevelen zijn „Historisch overzicht van de actie van onzen Bond", verleden jaar in brochure-vorm uitgegeven. Onze bond is dus in 1934, ruim 30 jaar na de oprichting, nog steeds als een teeken des tijds te beschouwen en daarmee is gezegd, dat wij met onze actie voor staatspensioen onzen tijd begrijpen en tevens, dat deze actie

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2