Alkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS Valsche munters in Twente. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 24 HEI. 1Bitmenlaitd 105) DOODELIJK ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN. Opzettelijk den dood gezocht? Twee arrestaties. lVat hoort hij malsche sla De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder fornuis! Bij sla hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste: heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine! Jiadiopcogtamma No. 120 1934 KAMERAADSCHAPPELIJKE BIJEENKOMST VAN OFFICIEREN Vanaf 1919 hebben de oud beroeps- en reserve-officeren van de voormalige Ie af- deeling van het Ie regiment veldartillerie in vredestijd te Utrecht in garnizoen elk jaar omstreeks Mei-Juni een kameraadschappelij ke bijeenkomst gehouden, in den regel in een der gedurende mobilisatiejaren betrok ken kantonnementen in midden Noordbra bant. Dit jaar zal de bijeenkomst van nog actief dienende en oud-officieren dier afdeeling ge houden met de onderofficieren, die met hen 20 jaar geleden naar de Brabantsche kan tonnementen trokken en die door de officieren daartoe zijn uitgenoodigd. Op 27 Mei a.s. zullen per autocar onge veer 40 officieren en onder-officieren een tocht maken langs deze verschillende kan tonnementen. Het vertrek geschiedt uit Utrecht over Den Bosch naar den Hout en Tilburg, waar in de kazerne van het algemeene paarden depot door een der officieren een herden kingsrede zal worden gehouden. Daarna wordt langs het kantonnement Oisterwijk teruggereden naar Utrecht. LANDSTORM-LANDDAG TE ZWOLLE. Gister waren duizenden B. V. L.ers uit de heele provincie Overijsel en Noord-Gelder land naar Zwolle getogen om den landdag te houden, welke ditmaal gecombineerd was voor de verbanden Vollenhoven, Twente, IJsel, Veluwezoom en Veluwsch verband. Om half twaalf had de ontvangst van de autoriteiten en bestuurders ten stadhuize plaats, waarbij o.m. aanwezig waren de mi nisters van binnenlandsche zaken en van defensie, de commissaris der koningin in de provincie Overijsel, luit.-gen. L. E. Duymaer van Twist, voorzitter Nationale Landstorm commissie, generaal maj. H. de Jongh, in specteur van de Vrijwillige Landstorm, gen. maj. Nauta Pieter, gen. Muller Massis, overste ten Broecke Hoekstra, commandant van den Vrij willigen motoraienst en een groot aantal genoodigden en autoriteiten uit de provincies. De burgemeester van Zwolle sprak een be groetingswoord. Hij werd beantwoord na mens de gasten door mr. dr. Deckers, mi nister van defensie. Na afloop van de offi- cieele ontvangst defileerden op de Groote Markt de afdeelingen, die deelnemen aan dezen landdag met hun vaandels en banieren Voor de autoriteiten; in totaal 32 afdeelingen. Gistermiddag werd de landdag gehouden op het sportterrein aan de Veerallee, waar het woord voerden kol. Lavaleye, voorzitter van het gewestelijk landstormverband, minister de wilde, prof. pater F. Otten en ds. H. A. Munnik te Zwolle, voorzitter van het uitvoe rend Landdagcomité. Opgevoerd werd een groot historisch landspel „Historiën uit de lage landen aan den IJsel". VALSCH GELD IN EEN SPOOR-AUTOMAAT. Een arrestatie. Den laatsten tijd is het in Hilversum vaak voorgekomen, dat voor het in werking bren gen der automaten, welke voor het derde klasse buurtverkeer op het station zijn opge steld, gebruik werd gemaakt van valsch geld. Een onderzoek heeft thans geleid tot de aan houding door de recherche van een Hilver summer. De man werd op heeterdaad betrapt en heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). Hij was roodachtig van haar en glimlach te altijd. Trots zijn zalvende wijze van doen, moest men wel tweemaal naar hem kijken, voordat men goed wist, wat men eigenlijk aan hem had. Hij was een mengsel van braaf heid en sluwheid, waaruit een lijfdienaar zou kunnen worden gemaakt. Daar hij niet in staat was uit zich zelf iets tot stand te brengen, kon hij een accuraat instrument zijn Scherpzinnigheid kon hem niet ontzegd wor den. Hij was altijd klaar om krachtig te han delen, mits iemand anders de verantwoorde lijkheid voor zijn daden droeg. Hij zou een macht achter den troon kunnen zijn, maar niet voor iedereen zichtbaar, op den troon zelf kunnen zitten. Met een bijna telepathi sche gave om Whitelaw's gedachten te lezen, was hij in staat aan diens wenschen te vol doen nog voordat hij ze had uitgesproken. Door' louter gevolgtrekkingen te maken, kon •hij als iets van ondergeschikt belang een zaak tot stand brengen, van welks winst hij bo- ven zijn gewone salaris, geen cent ten eigen bate zou aanwenden. Evenals de lijfsdienaar bezat hij geen wil, noch bewustheid buiten de zaak, aie hij diende. Als geboren fac o- tum, die slechts ten uitvoer had te bengen, aanvaardde hij Tom zonder vragen te stel len. Ook vroeg hij hem niets, toen hij hem werk voorlegde, dat als beginner binnen zijn bereik lag. Men behoefde Phips niet te zeg gen, dat als er naar het privé-kantoor van den bankier een boodschap of een document moest worden overgebracht, dit door dien iongeman persoonlijk zou moeten geschieden Hoewel hij Tom's bijnaam Baby van Whi- telaw niet zelf had uitgevonden, was hij met vrbaasd toen hij dien .eeds eenige dagen la ter hier en daar in het kantoor hoorde noe- m<Tc>m merkte dat Whitelaw hem vriendelijk en op kiesche wijze ontving, maar in den aan vang zich op oen afstand hield. Misschien Tijdens schietoefeningen met een zwaren mitrailleur, in het kamp van Waalsdorp is gistermiddag de 20-jarige dienstplichtige Heynen mt Den Haag door een aantal scho ten m het hoofd getroffen. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Het slachtoffer, ingedeeld bij het regiment grenadiers, behoorde tot de groep militairen, die met een mitrailleur aan het oefenen was. ueoefend werd op de korte baan en de noodige veiligheidsmaatregelen waren vol doende getroffen, zoodat zich niemand tus- schen den vuurmond en het doel bevond. Alle tot de groep behoorende militairen en dus ook de milicien Heynen bevonden zich achter den mitrailleur. Ook de mitrailleur was stevig be vestigd en in de goede richting gesteld, zoo dat het wapen geen draaiende beweging kon maken. Aangenomen moet dan ook worden, zoo werd ons meegedeeld, dat de getroffen de tijdens het vuren, terwijl aller aandacht op net schieten was gericht, snel eenige passen naar voren heeft gemaakt en zich, vóór dat iemand zulks kon verhinderen, voor den vuurmond heeft geplaatst met het noodlot- "g gevolg, dat hij door zijn hoofd werd om schoten. Begrijpelijker wijze ontstond er groote consternatie onder de aanwezige militairen en als vanzelfsprekend werden de oefeningen onmiddellijk gestaakt. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer naar het militair hospitaal, waar men echter kort na aankomst den dood moest constateeren. Naar wij nog vernamen, was de milicien Heynen den laatsten tijd zeer ter neergesla- gen en scheen hit of hij met moeilijkheden had te kampen. HET VOORDEEL VAN ADVERTEEREN. In de Star, het Londensceh avondblad, treffen wij een merkwaardig getuigenis aan van het voordeel van adverteeren. De heer Gordon Courtney, directeur van den Prins van Walesschouwburg, schrijft: „De directie van den Prins van Wales schouwburg heeft altijd het grootste vertrou wen gehad in dagblad-advertenties, vooral in de Londensche avondbladen. Ik ben er daarom van overtuigd, dat het u belang zal inboezemen en genoegen zal doen te verne men, dat de advertentie van een halve pagina in de Star van Donderdag een overweldigen de vraag naar plaatsen voor dien dag ten gevolge heeft gehad. Onze nieuwe revue „Joie de Paris" was zeer gunstig door de critici ontvangen en wij gebruiken onze halve pagina voornamelijk om dat aan uw lezers mee te deelen, met het bevredigendste resul taat." Inderdaad een advertentie in een blad, dat duizenden onder het oog komt, is een voor treffelijke wijze van reclame. Strooibiljetten worden weggeworpen, de vele ongevraagde drukwerken in iemands brievenbus worden slechts zelden gelezen, maar de courant blijft nooit liggen. Ieder neemt haar op zijn beurt op en een welgeplaatste, goed geredi geerde annonce trekt steeds de aandacht; niet alleen van hem of haar, die trouw de advertentiepagina's nagaat, maar ook van de weinigen, die er slechts sporadisch het oog op slaan. Zooals wij gisteren meldden is het de justitie in Twente in samenwerking met de centrale voor falsificatiën te Amsterdam ge lukt de hand te leggen op een valschen munter en den uitgever van het valsche geld. Ongeveer 2 maanden geleden wero voor het eerst in Twente valsch geld, n.1. valsche rijksdaalders en guldens, in omloop gebracht. In verschillende gemeenten, o.a. Goor, Tubbergen, Lochem, Almelo, Zutphen en Enschede, werden winkeliers de dupe. Meest al bleek het geld te zijn ontvangen bij het vallen van den avond, wanneer de lampen in de winkels nog niet waren aangestoken. Dit was wel noodzakelijk, want het bleek, dat het geld niet al te goed was nagemaakt. Hier en daar ontbrak het randschrift en ook de kleur was niet wat zij zijn moest. Hierdoor werd reeds direct duidelijk, dat men hier niet te doen had met valsche rijks daalders afkomstig uit China, daar deze bijna niet van echte te onderscheiden zijn. Op zekeren dag ontving in Zutphen een winkelier een valschen rijksdaalder. Hij merkte het direct bij ontvangst en de politie kon den uitgever arresteeren. Hij was in het bezit van nog ruim 80 valsche geldstukken. De man bekende na een zeer langdurig ver hoor. Vroeger was hij gevangenbewaarder te Rotterdam geweest en na ontslagen te zijn zwierf hij in Twente, waar hij geboren is, rond. Daar hij weigerde te zeggen hoe hij aan- de valsche geldstukken kwam, was de groo te moeilijkheid den vervaardiger op te spo ren. Allereerst werd nagegaan bij wien de man huisvesting had gevonden. De plaatse lijke politie deed aan de hand van het por tret en het signalement van den man nasoo- GOUDZEGEL 80 CENT - GROENZEGEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT voelde hij het scheeve van den toestand, en wilde hij de zaak niet overijlen. Misschien was hij verlegen. Behalve dat hij hem tegen het einde van eiken dag vroeg of hij al wat opschoot, sprak hij hem nooit alleen. In den morgen van den vierden dag liet Whitelaw hem roepen. Toen Tom binnen kwam, stond hij met een pakje in de hand ap. „Ik zou graag hebben, dat je een taxi nam en naar mijn huis ging. Vraag mijn vrouw te spreken en geef haar dit". Hij vertelde waar 't om ging. ,,'t Is vandaag onze trouw dag. Ze denkt, dat ik er niet aan denk; ik heb echter alleen maar gewacht om haar dit ter hand te stellen door jou". De beteekenis van de boodschap werd Tom eerst onderweg goed duidelijk. Het voorwerp in het pakje, waarschijnlijk een ju weel, was een aandenken aan den dag van het huwelijk, waarvan hij de eerstgeborene was. Het diende om zijn positie in den geest der vrouw te prenten, en daarom had hij hem als overbrenger van het geschenk geko zen. Als dit zoo zou zijn, dan was er vol gens hem iets kinderachtigs in de smeekbede aan de vrouw. In de groote, half duistere vestibule ont moette hij den laatstgeboren zoon. Daar Dadd de voordeur moest open doen, kon hij hem niet heljoen bij het aantrekken van zijn demi-saison, en Tom zag den stumperigen eenarmige met dat kleedingstuk worstelen Tad begroette hem wel met veel lawaai, maar zonder zich bloot te geven. „Allemachtig! Ben jij daar?" Tom begon dadelijk te zeggen waarom hij was gekomen. „Je vader heeft mij met een boodschap naar mevrouw Whitelaw gezon den. Ik moet dus aannemen dat zij thuis is". „Dus, je bent hier toch gekomen! Ik wist wel, dat je dat den een of anderen dag zou klaarspelen". „Dan ben je wel heel scherpziend ge weest". „Dat was ik ook. En dan zal ik je nog iets anders zeggen. Je hebt mijn vader weten in te palmen, maar daar laat ik 't niet bij. Versta je?" Zeker, maar ik sta er geheel buiten. Je vader heeft me aan een betrekking geholpen. Als je dat niet bevalt, dan moet je hem er maar eens goed over onder handen nemen!" De oorlog had Tad er niet knapper op ge maakt. Zijn gezicht was oud geworden, had roode vlekken gekregen, zat vol rimpels en had, als gevolg van zijn hulpeloosheid, een norschen trek gekregen. Tom had meer dan ooit te voren medelijden met hem. Na zijn hoed opgezet en zijn wandelstok te hebben genomen, liep hij naar de voordeur en draaide zich op den drempel nog even om. „Maar één ding zal ik je ronduit zeg gen. Al heb jij een betrekking in 't gebouw van Meek en Brokenshire gekregen, ik zal zorgen er zelf een betere te krijgen. Ik zal je in de gaten houden". Tom lachte goedig. „Dat is 't allerbeste wat je kunt doen. Niets zou je vader meer be vallen. Dat zou hem weer moed geven, en tegelijkertijd zou je mij kunnen afmaken". 'Toen de deur zich achter Tom sloot, kwam juffrouw Nash ergens uit de duisternis te voorschijn. Zij was weer in die zenuwachtige verrukking, waarin alleen reeds het zien van Tom haar altijd bracht. Het speet haar zoo, dat mevrouw Whitelaw hem onmogelijk kon ontvangen, maar als hij haar het pakje gaf, zou ze er voor zorgen, dat mevrouw het kreeg. Den volgenden middag, toen Tom het kan toor verliet, stelde Whitefew hem voor mee de stad in te rijden. In de limousine sprak de vader over Tad. „Hij baart me veel zorgen, maar ik heb toch 't gevoel, dat jij hem op de een of an dere manier zou kunnen helpen". „Dat zou hij niet toelaten. Alleen door krachtig op te treden, zou 't me misschien lukken". Juist voor kracht heeft hij respect. In zijn binnenste heeft hij eerbied voor je" Wat hij noodig heeft, is een betrekking al was 't ook maar een heel eenvoudig baan tje aan uw bank. Als u hem eens eerliik voor stelde hem boven mij te plaatsen „Dat is 't juist wat ik zal probeeren te doen". In den loop van enkele dagen was t tochtje naar de stad een gewoone gewor den Hoewel mijnheer Phips daaromtrent nooit instruHies had ontvangen, zorgde hii Tom's werk zoo te regelen, dat deze altijd Vrijdag 25 Mei, HILVERSUM, 301 M. (8.-12.—, 4.8.en 11—12.— VARA, de AVRO van 12—4— en VPRO van 8—11— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Orgelspel Joh. Jong. 10.45 Voordr. Carel Rijken en gr.pl. 12— Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Knipcursus Kinderkleeding. 3.Gr.pl. 4.VARA-orkest olv. H. de Groot. 4.30 Voor de kinderen. 5.Verv. concert. 6.05 Gr.pl. 6.15 Verv. concert. 6.45 Dr. H. Polak: De Kunst in Nood. 7.„Wereld geschiedenis op de Kermis", zang spel mettekst van S. de Vries Jr., mmv. E. Busch en J. Lemaire. 7.30 W. H. Vliegen: Een halve eeuw socialistische arbeidersbeweging (slot). 7.50 Gr.pl. 8— Ds. F. W. J. v. d. KieboomEgmond in het licht der kerkgeschiedenis. 8.30 Concert door het Hollandsch strijk kwartet. 9.Dr. W. Noordhoff: Het Vrijz.-Protestantisme in ons volk. 9.30 Vervolg concert. 10. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Voordracht G. Kamphuis. 10.45 en 11.12. Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing en me ditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. E. v. Meer. 11.Concert. P. Berghout, harp. C. Rietveld, viool. H. Berghout, cello en A. Martyn, orgel. 11.40 Orgelspel Ferd. Kloek. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert van 11.1.15 Verv. orgelspel. 1.45 Zang door K. M. Kwant, sopraan m. m. v. M. Bouman, orgel. 2-30 Chr. Lectuur. 3.3.45 en 4.Ensemble Van der Horst. 4.30 Gr.pl. 5.15 Piano-reci tal G. Hengevelyd. 6.J. Bronk- horst: E.H.B.O. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Causerie Dr. C. Tazelaar. 8.Arnh. Orkest ver. olv. J. Manks. 9.S. M. v. d. Galiën: Als de zomer komt. 9-30 Verv. concert. Ca. 10.05 Vaz Dias- 10.30—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 12.20 Orgelconcert H. Coleman. 12.50 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Northern Studio- orkest olv. Bridge. 2.35 Solistencon cert, sopraan, bariton en piano. 3.20 Gr.pl. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6.50 Beethoven's pianosonates. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC- orkest olv. J. Lewis. 9.20 Ber. 9.40 „Wings of the Morning", spel van L. Sieveking. 10.55 Deel. 11.15 12.20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Krettly- orkest. 9.05 „Scampolo", spel van Nicodemi. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —12 35 en 1.05—2.20 Concert uit Rest. Wivex. 4.5.Omroep orkest olv. Reesen. 8.20 Zang en piano. 9.20 Cembalo-recital F. Jen- sen. 9.35 Hoorspel. 10.25 Omroep orkest olv. Mahler. 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 6.35, 7.20 en 11.50 Gr.pl. 12.20 Concert olv. Kloss. 1.20 Omroepkleinorkest olv. Èysoldt. 4-20 Omroeporkest olv. Kühn. 5.35 Omroeporkest olv. Kühn mmv. solisten. 7.20 Gr.pl. 9.20 Kwintetconcert. 11.2012.50 Werag-Kamerorkest olv. Keiper. ROME, 421 M. 8.25 Gr.pl. 9.05 Symphonieconcert olv. Votto. 10.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Salon-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest. 8.50 Hoorspel. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. 1.30 Gr.pl. 5.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 6.35 Gr.pl. 6-50 Salon-orkest. 7.05 Piano-recital. 8.20 Voor Oud-strij ders. 9.35 Symphonieconcert olv. Meulemans. 10.30 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Wir arbeiten des Nachts, hoorspel. 9.20 Pianoduetten en zang. 10.„Fliegeralarm", hoor spel van Lange. 10.20 Politiek over zicht. 10.30 Causerie. 10.40 en 11.05 Ber. 11.2012.50 Dansmu ziek o.l.v. W. Keiper. GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—16.50, Daventry 16.50-17.35, Lond. Reg. 17.35 19.20, Mühlacker 19.20—20.35, Berlijn 20.3521.20, Deutschland sender 21.2023.20, Langenberg 23.20-24.—. Lijn 4: Langenberg 1035 19.20, Luxembourg 19.2024. ringen en daar hij vroeger in die streek had gewoond en dus vele menschen hem kenden, gelijkte het eindelijk zijn verblijfplaats vast te stellen. Het bleek, dat hij den laatsten tijd onderdak had gevonden bij een mon teur, die in een arbeiderswoning diep in het bosch onder Lonneker woonde. Toen men voldoende gegevens in handen had, besloot de politie in de woning een onderzoek in te stellen. De officier van justitie te Almelo, mr. H. F. Wolfson, de hoofdinspecteur van politie te Enschede, de heer Boerrigter, en nog eenige andere politie-autoriteiten bega ven zich per auto naar het huis van den monteur. De tocht werd tegen den avond ondernomen. In de schemering hotsten de auto's door het mulle karrespoor naar de eenzame woning in het bosch. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en po litie waren enkele berichten in de kranten verschenen over de arrestatie van den ex- op hetzelfde oog en blik het kantoor kon ver laten als Whitelaw. Een paar keer, dat dit niet het geval was kwam Whitelaw in de kamer, waar Tom aan het werk was, om naar hem te zien. Mijnheer Phips was misschien de eenige, die merkte, dat dat ritje naar de stad het belangrijke oogenblik van den dag voor dien bankier was „Zelf heb ik een zoon", peinsde de secre taris, „maar zóó onafscheidelijk van hem ben ik niet. Dat komt waarschijnlijk omdat hij me nooit ontstolen is geworden". Op een keer vertelde de vader Tom in de limousine: „Tad heeft me verzocht om een betrekking, maar dan moet er voor gezorgd worden, dat hij aan 't werk blijft". „Ik geloof wel, dat ik daarvoor zou kun nen zorgen, als hij maar eenmaal in functie is", zei Tom vertrouwelijk. „Ik kan wel zijn hoofd bij 't water brengen, maar hem niet altijd dwingen om te drinken. Ik heb dat op de hoogeschool meermalen gedaan". „Dat weet ik. Ik kan je niet zeggen Zijn stem stokte, zoodat hij den zin niet voleindigde Maar Tom begreep, dat hij had willen zeggen: „Ik kan je niet zeggen van welk een groote beteekenis 't voor me is, nu iemand te hebben, met wien ik verstandig praten kan. De kinderen hebben me heel wat zorgen veroorzaakt, die de moeder, omdat zij zich altijd ongelukkig voelde, mij niet hielp dragen. Maar nu heb ik jou". Tom was echter blij, dat dit alles niet onder woorden was gebracht. Het was Mei geworden, de blijde, opwek kende Mei van New York, met zijn lachende belofte van een nieuw leven, dat Tom in alles om zich heen waarnam, in het vroolijke zonlicht, de blauwe lucht, de voortagende wolken, den zoelen wind, die een smaakje van zout en ijs meevoerde, de bloemen in het Park, de fleurige toiletjes in de Avenue, de jongelui, die reeds hun zomersche kleeding begonnen te dragen, de winkelramen met hun bloemen, fruit, juweelen, porselein, brocaat, den dichten drom van v^ptuigen maar boven alles in zijn eigen hart. Nooit te voren was zulk een levensverrukking over hem gekomen. Het was meer dan een uiting van een sterk lichaam of een krachtigen bloedsomloop Het was jeugd en liefde en verwachting met haar oproep om dapper en stoutmoedig te zijn. gevangenbewaarders, zoodat de monteur ge waarschuwd was en hij dus alle gelegenheid had gehad om matrijzen, specie en andere voorwerpen, die hij gebruikte voor het ver vaardigen van de valsche geldstukken, weg te stoppen. Een minitieus onderzoek echter leverde nog genoeg op om tot de arrestatie van den monteur over ie gaan. Tusschen zijn werk tuigen in het achtergedeelte van de schuur werden enkele kleine voorwerpen gevonden, welke meestal niet in het bezit van een mon teur zijn, doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van valsche' munten. De man, die als cocaïne-smokkelaar bekend staat, ontkende en zeide van niets te weten, doch hij werd gearresteerd en ter beschik king gesteld van de justitie te Almelo, waar hij door den rechter-commissaris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit de buurt, die waarschijnlijk betrokken is bij het uitgeven van de valsche geldstukken, werd gearres teerd, doch later weer vrijgelaten. Het liep tegen een Zaterdag. Zaken riepen Whitelaw naar Boston. Tom ging met hem mee naar het station, om zijn aktentasch te dragen, een kaartje voor hem te nemen, zijn handbagage in het net te schikken en andere kleine diensten te bewijzen, zooals een kan toorbediende dat voor den man van gewicht doet. „Ik kom Woensdag terug", zei de bankier, voordat hij instapte. „Donderdag kom ik niet op het kantoor; dat is een dag, waarop ik mijn vrouw nooit alleen laat. Al moet ik ook dikwijls uit de stad, ik schik 't altijd zoo, dat we dien bijzonderen dag bij elkaar zijn. Ik zal je dus eerst Vrijdag terugzien". Maar hij zag hem al Donderdag terug, aangezien mijnheer Phips dit zoo had be schikt tenminste, Tom wist niet beter, dan dat 't mijnheer Phips was, die er de hand in had. Om drie uur kwam hij met een akten tasch, gevuld met documenten, naar Tom toe „Mijnheer Whitelaw zou misschen die stukken willen inzien, voordat hij morgen op het kantoor komt. U moet verzoeken hem zelf te spreken, en de stukken aan iemand anders geven". Naar Tom's beste weten was van hetgeen er gebeurde, nadat hij door mijnheer Phips naar de woning van zijn chef was gezonden, niets geënsceneerd. Toen hij aan het huis in de Vijfde Avenue aanbelde, was het iets over vieren. Toen hij in de vestibule stond, hoorde hij een gegons van stemmen uit de zitkamer komen. Er was iets gedwongens in Dadd's manier van doen. „Wilt u hier binnengaan, dan zal ik mijn heer zeggen, dat u er bent". De heerenkamer lag aan dezelfde zijde van het huis als de eetkamer, maar 's mid dags scheen er de zon, die de kleuren er van rood en blauw en groen en goud tot een mooi geheel samensmolt. Het was een rustige kamer, waar alles be hoorlijk op zijn plaats stond, en die weinig werd gebruikt. Alle dingen, die er zich in be vonden, waren meesterstukken, maar waar aan nooit iemand anders dan een toevallige bezoeker aandacht schonk. Ieder van de vier personen, die tot het gezin behoorde, had zijn eigen leed en zorgen; in kunst konden zij geen troost vinden. (Wordt vervolgd.) n L. r. i.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11