Agenda Amstecdaatsche ïBeucs De radio-uitzending in Milaan. KIJKEfl is KOOPEfl tjCLOECK Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Mijn vriend de koning (sens.), hoofdrol Tom Mix. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De kampioen der vrouwen (rom.); hoofd rollen Myrna Loy, Max Baer, Primo Car- nera en Walter Huston. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De onzichtbare man (sens hoofdrol len Claude Rains, Homes Herbert, Gloria Stuart en Una O'Connor. Toegang boven 14 jaar. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing mevr. v. HilleGaerthe voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, uitvoering Toonkunst. Provinciaal zangconcours te Bergen. Provinciaal zangconcours te Bergen. Tentoonstelling en keuring te Opmeer. HITTEGOLF EN IJSBERGEN. In New Vork heerscht een hittegolf. De thermometer wijst 88° in de schaduw, het geen een ongekende temperatuur is in dezen tijd van het jaar. Terzelfde tijd meldt evenwel de gezagvoer der van de „Scynthia", van de Cunard-lijn, dat hij op zijn weg van Liverpool naar New York 15 ijsbergen is gepasseerd, welke een gemiddelde afmeting hadden van 100 bij 50 meter. ALS TAPAN MEER SCHEPEN i GAAT BOUWEN... Waarschuwing van Swanson. Swanson, de Amerikaansche minister van marine, verklaarde, dat de Vereenigde Sta ten een versterking van hun marinebasis aan den Stillen Oceaan zouden moeten overwe gen, indien Japan er naar zou streven meer schepen te bouwen dan het vlootverdrag van Washington toestaat, of indien het zou trachten partiteit met de Vereenigde Staten te bereiken. AANSLAG OP JAPANSCH CONSULAAT IN CHABAROWSK. LUCHTRACE TEGEN DEN DOOD. VERKIEZING PRESIDENT TSJECHO-SLOWAKIJE. Bij de heden door de Tsjechisch-Slowaak- sche nationale vergadering uitgevoerde der de verkiezing van Masaryk tot president van de republiek werden door de 420 aan wezige leaen der nationale vergadering bij de eerste verkiezing 418 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 327 op Masaryk. De communistische candidaat Goswald kreeg 38 stemmen. Jladianieums STADION-CONCERT WORDT UITGEZONDEN. Het Stadionconoert zal over de wereld klin ken. De grootste gebeurtenis op muziek gebied sinds jaren wordt uitgezonden. Het is de V.A.R.A., die de uitzending voor Neder land verzorgt. De Phohi zendt het concert uit naar de West en de Oost. Naar de West direct, naar de Oost via gramofoonplaten, daar het uur voor directe uitzending niet geschikt is. Er bestaat verder alle kans, dat ook in Amerika het concert gehoord kan worden. Gezien de populariteit, die dr. Willem Men gelberg daar geniet, bestaat er bij den om roep van de Vereenigde Staten zeer veel be langstelling voor dit zeldzame muziekfeest. Onderhandelingen over de uitzending wor den gevoerd. van Donderdag 24 Mei 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. Koers van heden tes H. V. A. NIET OFFICIEEL New-York Londen a a a s Berlijn 1.471A 7.50 58,05 9 74 34,50 47 97»/a 00.00 33 70 38 80 37 80 12.55 1471/, 7.491/j 58 05 9 74 34.50 47.971/, 00.00 33.60 38 70 38 70 13.55 Sport Een voorstel van de Vara. Kans op geheele uitzending? £aud* wJmh&ouw WIJZIGING LANDBOUW-CRISISWET. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 en intrekking van de Tarwewet 1931, de Crisis-Zuivelwet 1932 en de Crisis-Varkens- wet 1932. LANGENDIJK. Het contracteeren voor den verbouw van kool „in de polders" is door verschil lende tuinders weer geschied, doch in veel geringer mate dan voorheen. We vernamen, dat de prijzen waarvoor dit plaats vond, loopen van 250275 per spoorwagen. Dat deze contracten nog worden aangegaan, ondanks de slechte financieele resultaten, is wel toe te schrijven aan het feit, dat in het Ambacht met weinig kans op succes kool kan worden geteeld. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De middagvergadering. De middagvergadering van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw was ge wijd aan besprekingen betreffende de uitvoe ring der crisismaatregelen. De vergadering was daartoe gesplitst in twee afdeelingen: een van akkerbouwers en een van veehouders. In de bijeenkomst van veehouders, die werd gepresideerd door den heer P. v. Stapel, heeft de regeerings-commis- saris de heer L. Buckman een aantal vragen, die bij het bestuur ingekomen waren, bespro ken. Deze vragen gingen over de melkpro ductie, de inkrimping van den veestapel, de heffing van granen en de contingenteering van veekoeken. Uit den boezem van de vergadering werd meegedeeld, dat boeren, die naast elkaar wonen 5 Yi cent en 3V2 cent voor de melk ont vangen. Dit hangt er van af of het con sumptiemelk is of industriemelk. Het verschil in prijs behoort niet zijn oorzaak te vinden in den afnemer maar in de kwaliteit van de melk. Men meende, dat de prijs van de melk voor de boeren hooger kan zijn, omdat zoo veel geld blijft hangen bij den tusschenhan del. Voorts was een groote grief uit de vergade ring, dat inkrimping van de consumptiemelk niet overval hetzelfde wordt toegepast. Er zijn boeren, die 50 pet. moeten Inkrimpen, terwijl er anderen zijn, die in het geheel niet behoeven in te krimpen. Men wenschte, dat iedere veehouder evenveel naar verhouding zal inkrimpen op de consumptiemelk. Geklaagd werd ook dat melk door de boe ren afgeleverd met een vetgehalte van 3.2 bij een consument komt met een vetgehalte van 2.40. Gehoopt wordt, dat ook hieraan door de regeering een eind wordt gemaakt. Ook werd ae vraag gesteld of het hier mogelijk is de voordeelen die de handel nu heeft, aan de boeren, die industriemelk leveren, ten goede te doen komen. De regeerings-commissaris legde uit, dat in de crisis-zuivelwet alleen worden erkend zijn die produceeren voor zuivelproducten. Een regeling voor consumptie-melkers komt daarin niet voor. Deze boeren echter hebben grootere kosten, omdat ze meestal dicht bij een groote stad wonen. Spr. weet ook, dat men in den handel soms wel iets doet wat niet Seheel juist is. In verschillende deelen van et land denkt men anders. Daarom moet gezocht worden naar den grootsten gemeenen deeler. Vermoedelijk zullen er wel altijd on tevredenen blijven. De regeeringscommissaris was voorts van meening, dat in den melkhandel niet zulke groote winsten worden behaald als wel ver ondersteld wordt. Aan de tegenwoordige regeling mogen wellicht fouten kleven, maar zij is toch wel zoo dat zij algemeen goed werkt. De heer Buckmann beantwoordde daarop nog verschillende vragen, gesteld over de beperking van den veestapel. Hij deed daarbij uitkomen, dat deze beperking overbodig zou zijn naarmate er meer export-mogelijkheid zou komen, maar wat dat betdeft ziet het er nog in de naast toekomst zorgelijk uit. Inkrimping van den veestapel is niet alleen noodig in het belang van den boer, maar ook van de vleeschpositie. Een blijk van buitengewoon inzicht van minister Verschuur noemde spr. het, dat hij de teeltregeling een half jaar verschoven heeft, zoodat zij thans ingaat op 1 Juli. Deze maatregelen zijn in het algemeen belang ge nomen. De heer Van der Most uit Bodegraven heeft vervolgens betoogd, dat de heffing op de con- tingenteeringen van veevoederartikelen den toestand van de akkerbouwers heeft ver beterd. Zij beteekenen echter zwaardere las ten voor de veehouders en dat in een zoo danige mate, dat de steun aan veehouders aan de crisis-zuivel-centrale er ongedaan door wordt gemaakt. Het is mogelijk dat in de toekomst bij scheuring van weiland ook de veehouders van thans van die heffingen en contingenteerin- gen zullen profiteeren, maar dit neemt niet weg, dat de belangen van de veeteelt toch ook ontzien moeten worden. Daarom bepleitte spr. een regeling, waardoor in de opbrengst van de heffingen en contingenteeringen ook de veehouders deelen. Spi belichaamde dit betoog in een motie, welk hij deponeerde bij den voorzitter. De regeeringscommissaris ir S. L. Louwes meende, dat een dergelijke verdeeling het geld to:h niet terugbrengt, naar hen, die het betaald hebben. Het algemeen belang brengt thans mee uitbreiding van den akkerbouw. De overgang meet zooveel mogelijk geleidelijk plaats vinden, maar deze noodzaak brengt mede, dat de akkerbouw thans aantrekkelijker dan de veeteelt moet zijn En vele vragen werden tenslotte betreffende de varkensaf slachting nog beantwoord. Deze vergadering werd daarna gesloten. De vergadering der akkerbouwers. Allereerst rees hier de vraag van de afdee ling Hoekschewaard om den tarweprijs op de voormalige hoogte te handhaven. Ir. Louwes, de verschillende vragen be antwoordend, zeide, dat de tarweprijs te hoog boven die van andere gewassen uitstak. Voor een goed deel zijn de heffingen op de tarwe noodig om den richtprijs op te brengen. Bij de geheele teeltregeling zal rekening moeten worden gehouden met de gewijzigde bedrijfsomstandigheden. In dit verband zijn ook opgericht de gewestelijke crisis landbouw organisaties. De lijnen dienen hier strak ge trokken te worden. Spr. gaf toe, dat de beslissing over tarwe of koolteelt wel wat laat kwam. Er is hier een misverstand in het spel geweest. Wat den steun aan den landarbeider betreft, zeide spr.. dat dit een nationaal belang is. De boer behoeft niet buitengewoon dankbaar te zijn voor den algemeenen steun, doch men doe ook niet alsof er in 't geheel niets gebeurt. Wat aangaat de hooge pachtkosten zeide ir Louwes, dat men de pacht niet al te hoog moet laten oploopen en niet al te zeer van de gedachte moet uitgaan, dat men de pachten nooit omlaag krijgt. Nopens de karwijteelt diene men zich om steun te wenden tot de centrale landbouw organisaties alvorens tot de regeering te gaan. De heer Louwes deelde tenslotte nog mede, dat ingesteld is een commissie tot bestudee ring van eventueelen steun aan den erwten teelt. Weec&ecidU naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772,8 mM. fe Valencia. Laagste barometerstand 745,1 mM. te Helsingfors. Verwachting, geldig tot den avond van 25 Mei: Zwakke tot matige westelijke tot noorde lijken wind; gedeeltelijk bewolkt; waar. schijnlijk weinig of geen regen; iets warmer. Weer overzicht. Over de Britsche eilanden en Noord- Frankrijk is de druk sinds gisteren eenige milimeters gedaald. Thans schijnt echter het hooge drukgebied over IJsland weer eenige versterking te krijgen. Kleine storingen glij den voortdurend van IJsland zuidoost waarts af; zij houden ten onzent den wind in noord tot west, zoodat nog vochtige lucht wordt aangevoerd, welke bovendien vrij koel is. Over Scandinavië doen zij den depressie-toestand voortduren; het weer is over Zweden en Noorwegen over het alge meen dan ook zeer slecht; hier en daar waaien harde winden; over Lapland sneeuwt het zelfs. De grootste hoeveelheid werd daar dan ook afgetapt. Bovendien is aldaar de temperatuur sinds gisteren vrij sterk gedaald. Ook in het ge heel e overige gebied is het vrij koel weer, behalve dan over Zuid-Frankrijk, waar de temperaturen vrij hoog zijn en sinds giste, ren de druk is gedaald. Behalve over Scandinavië viel ook over Schotland regen van beteekenis, terwijl in Zuidoost-Duitschland Breslau 8 mM. meld de. Er is in het weer ten onzent nog niet veel verandering te verwachten. De hooge druk, welke zich tot over Groenland uit strekt, zal nog wel in het westen blijven resideeren. Mogeliik brengt na het passeeren van een secundaire over Zuid-Noorwegen morgen de opklaring overdag eenige ver- warming. 7 1 dat beest nou maar fenoeg bui,t," Donderdag 24 Met. Zondag 27 Mei. Zondag 3 juni. Maandag 4 juni. De Japansche consul Sjimada te Cha- barowsk meldt, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag J4. verscheidene schoten zijn gelost op het Japansche consulaat aldaar. Op 21 April wa6 reeds op dezelfde consulaat een aantal schoten gelost in1 een vertrek naast de slaapka mer van Sjimada. Sjimada heeft bij de plaatselijke Sov- Jet-overheid geprotesteerd Gisteren hebben de luchtstrijdkrachten van de Amerikaansche vloot de eerste etappe in een race tegen den dood ge wonnen. Twee vliegtuigen met medische hulp voor den Amerikaanschen ontdek kingsreiziger William Robinson ui New-York die een acute blindedarmont steking had bekomen, slaagden erin bin nen 24 uur, nadat Robinson's vrouw om hulp had geseind, de verblijfplaats van den geleerde te Tagus Cove op de Gala pagos eilanden te bereiken. Naar Oost en West. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 4 1931 4 0/0 1934 5 Ned-Indië 1915 5>4 Duitschland 1930 BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 1000 Kolouiale Bank a Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert NederL Ford ex. 40 afst. Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting sits Anaconda i Bethleb. Steel s Cities Service Steel comm. .aai, U. S. Lcatber CULTUUR MAATSCH. Java Cultuur i Ned. Ind. Suiker Unie a Vorstenlanden a i Dito actions a t i MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. eis Boeton ..aas Redjang Lebong rROLEUA' PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak ..as Continental Oil Shell Union t RUBBERS. Amsterd. Rubber i Deli Bat Rubber i Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Koa Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia Oostkust i i Oude Deli a i Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific §Noteering per 50, 'Esdividend. tEx claim. Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 IOH/4 IOH/4 IOO1/2 361/4 365/8.7 101% 1005/s 36|-7* 103 ir" 56 751/4 443/4 103 51 557, 75% Ui" 371/g 37% 52'/, 2051/4 2273/g 761/4 208i/, 225i/,-6 75V, 225}-7, 2257,-} 755/g 2257,.| 757,-3 237/s 8% 207/i6 U/s 24% 5 23 ,85/S 19|-% 24-1/i6 47/s 8f-% 19% 8%-! 191-% U/s 8}.% 19% 'af* 67 21i/, 14.10 'S* 67 173% 1297/8 6V, 159V, 1287, 67, 157 135 1541/4 91'/, 11% 5% 1548/4-5 89 11% 5% 1551/4 867, 1557,-} 87-8 87-9 107% 5?'- 45V, 2% 1067,-7 2 Vit 1063/4 106}-7} 106}-7} 62 2%6 4 37% 4 139 34% 130 135 1388/4 34 129 134 129 1387, 134% 321/, 147/is 703/4 708/4 PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige Koers op koers heden 2 uur Perijs .aai, Brsssel (Belga) Bazel ...at Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm a Oslo i Italië De A V R O. geeft toestemming aan de V.A.R.A. om de A'.V-R O.- uitzending na 5 uur, welke voor het opnemen op gramofoon platen voortduurt, eveneens uit te zenden. Met betrekking tot de uitzending van het ooggetuige-verslag va? den voetbal wedstrijd te Milaan op Zondag a.s. ver nemen wij van de zijde van de A.V.R.O. dat gistermiddag te Hilversum een con ferentie tusschen de A.V.R O. en V.A.R.A. heeft plaats gehad, welke geen enkel re sultaat heeft opgeleverd. De V.A.R.A. wenscht geen andere op lossing te aanvaarden, dan die waarin de heer Hollander 's middags om 5 uur zijn A.V.R.O. jasje uit-, en een V.A.R.A.- jasje aantrekt. Voor de A VRO. is dit voorstel onaannemelijk. Zij wenscht aan de vereenigingstrots dit offer niet te brengen en het heeft haar verbaasd, dat een aantal leden haar tot de verlooche ning van den corpsgeest aanmoedigt, onder het motto: „het ..doet er niet toe van wie, als we maar een verslag hoo- ren." De A.V.R.O. is behalve over den zend tijd meester van het terrein. Zij bezit Ik' alleenrecht tot uitzending, waarvoor zij de vereischte sommen heeft gestort; zij bezit voorts de machtiging van den hesr Lotsy, mits Nederland den geheelen wedstrijd kan afluisteren. Het dillemna is dus schijnbaar onop losbaar en de tijd dringt om een op lossing. De A.V.R.O. heeft echter gemeend, dat op de volgende wijze het tot ieders te vredenheid te kunnen regelen. De A.V.R.O. gaat naar Italië aangezien zij al het voorbereidend werk heeft ge daan. De A.V.R.O. laat door den heer Hollander den wedstrijd van het begin tot eind verslaan, welke door de Avro tot 5 uur en door de Phohi tot het eind toe wordt uitgezonden. Na 5 uur neemt de Avro de klanken uit Milaan op gramofoonplaten op, ten einde ze 's avonds om ongeveer 8 uur weer te geven. De Avro wil echter de Nederlandsche luisteraars niet dupeeren. Wanneer de handhaving van haar vol komen terecht standpunt tot gevolg moet hebben, dat de wedstrijd niet in zijn geheel kan worden uitgezonden, grieft zij hen, bij wie de Avrogeest leeft. Daarom vergunt zij aan de Vara, om na 5 uur Hollander's ooggetuige-verslag over te nemen en in haar zendtijd te verspreiden. De directeur van het tele foonkantoor Hilversum is gemachtigd, de Avroklanken naar de Vara-studio te doen aftappen. Ook de radio-centrales mogen desgewenscht op dezelfde wijze haar verbindingen maken. Hiermede is de kwestie afdoende op gelost. Luisterend Nederland krijgt zijn ooggetuige-verslag, aldus de Avro, van begin tot eind, wanneer het de ,Vara belieft. Den heer Valstar werden vragen ge steld over onvoldoenden steun aan de sluitkoolteelt, de teeltbeperking van planten en zaden, de vervroegde eigen heimersteelt, te diep gaande teeltbeper king in den groven tuinbouw, extra steun voor vervroegde aardappels, spi- naziezaadteelt, regeling van de koolteelt. De heer Valstar zeide, dat de tuinbouw in ongunstige omstandigheden verkeert Wat de zaadteelt betreft, deze is niet vrij, omdat de groententeelt niet vrij is. Voor de vroege aardappelen is een teelt beperking behalve voor de eigenheimers. Volgens spreker is -er een contingent aardappelentelers, die de eigenheimers in Juli mogen afleveren. Voorts zal een speciale regeling worden getroffen. Ten aanzien van de beperking der tuinbouwgewassen zijn inderdaad fou ten gemaakt. Men vergist zich echter als men denkt, dat aardbeien, spruiten en bloemkool ten onrechte beperkt zijn. Wat betreft den extra steun aan Noordholland, dit was een beslissing van den vorigen minister van economi sche zaken. Dit blijft zoo gehandhaafd. De koolteelt besprekende, zeide de heer Valstar, dat het met deze teelt verkeerd ging. Daarom werd aangedrongen om deze prijs te geven voor de tarweteelt, waaraan velen gehoor hebben gegeven. Dit kan men nu moeilijk weer gaan ver anderen. Om een betere verhouding te krijgen tusschen consumptie en produc tie kondigde de heer Valstar een nog scherpere beperking van de tuinbouwge- wassenteelt aan. Aan de dwaze toestan den van het gewas op den mesthoop gooien moet een einde komen, In ver- Jagers. We hebben .(Humorist),.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4