CCN AMÏÏÏENTIO HET WONDEREN S-T-O-P Stad en Omgeving. Jlecfit&zakeit ShheepstiidiitQm £aatst& Aedchtm Jlcouinciaai 7lieuws JluAticaties SCetk School fBucQjectiike Stand DAGBLADRECLAME) DE BESTE RECLAME S van SNELHEID T van TWIJFEL O van ONGELUK P van PATIËNT band met een conferentie te Londen est de heer Valstar van verdere be antwoording afzien. Ir. Stevens beantwoordde tenslotte nog enkele vragen over de aardappelteelt e:i de verleening van den steun daartoe. DE ALKMAARSCHE MEEZEN. In aansluiting op ons bericht van verleden week kunnen we nu melden, dat de broederij van een paar koolmeezen in de brievenbus van een ingezetene onzer stad allergeluk kigst is verloopen. De geel-wit-zwart gepluimde ouders heb ben zich mogen verheugen in het feit, dat acht welgeschapen en vroolijk piepende jon gen hun nest medebevolken. Zooals dat bij rechtgeaarde meezen gebruikelijk is, waren de kinderen heel spoedig toegerust voor den strijd om het bestaan. Vader-mees is er gauw toe overgegaan met hoog-uitgehaalde fluit- geluidjes zijn jongen het nest uit te lokken. Onze onvolprezen Alkmaarder Hout, die dicht in de nabijheid was, is nu de woon plaats van de jonge wereldburgers. In volle vrijheid kunnen zij daar onder vroolijk gefluit hun nuttigen arbeid volbrengen. De post kan weer gewoon bestellen, de brievenbus ontvangt weer, als voorheen, de brieven en de kranten. ONDER ZIJN VOERTUIG GERAAKT Een paard van den heer A. te St. Maar tensbrug, gespannen voor een wagen, be laden met melkbussen, sloeg aldaar op hol en kon door den bestuurder, den heer J. Br. aldaar, niet in toom worden gehouden. De heer Br. kwam te vallen en kreeg het zwaar beladen voertuig over zijn lichaam, tenge volge waarvan hij ernstig werd gewond en op advies van dr. Schmidt moest worden ver voerd naar een ziekenhuis. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Rijksweg langs het N.H. Kanaal te Burgervlotbrug had een vrij ernstig on geluk plaats. Een luxe auto, waarin gezeten 2 heeren en 2 dames, afkomstig van Over- veen, kwam aangereden uit de richting Alk maar. Door onbekende oorzaak geraakte de auto, die bestuurd werd door een der dames, in-den breeden grasberm aan den kant van het kanaal. Uit vrees, dat de auto in het kanaal zou rijden, werd het stuur omgegooid, ter wijl tegelijk gas werd gegeven. Hierdoor vloog de auto dwars over den weg en sloeg daarbij een paar maal over den kop. Eén van de dames bekwam een vrij ernstige hoofd wonde en werd, op advies van dr. G. B. Schmidt van St. Maartensbrug, naar een zie kenhuis overgebracht. De andere inzittenden waren er goed afgekomen. De auto was zwaar beschadigd. ALKMAARSCHE ZWEMWEEK. Men schrijft ons: Voor een vrij groote schare jeugdige en oudere voetballers, korfballers en -halsters spraken de heeren Borsten en Bierlee Woensdagavond hun belangrijke zwemboodschap. Aandachtig werd toegezien en toege luisterd naar de demon, naties en de technische uitleggingen, terwijl ook de films wederom bewondering opwekten. Hedenavond spreken voor de leden der gymn. vereenigingen van den Alk- m&arschen Turnkring de heeren Wes- seto en Meijerink. Deze laatste is de over het geheele land bekende propagan dist van den Reddingbond, door wiens bezielend woord tientallen reddingbri gades zijn opgericht. Laat van avond het parool zijn: Iedere turner om 7 uur in de Handelsschool. R.K. HARM. „St. CAECILIA". Programma voor het matinée op Zondag 27 Mei van 3—5 uur te geven door de R.K. Harm. „St. Caecili" in den Sted. muziektuin. Dif. P. N. JOOSEN. 1 Le Royal vainqeur marsch J. Oolant 2. Oreste Dramatisch openingstuk S. Vlessing. Gounad par Jos Kessels 4. Rachel Grande Valse L. Langlois Pauze. 5. Le Secret de la Pierrat Ouverture F. Popy. 6. Pastorale Suite Ph. Vlessing 7. Ballet de la Sourge Delibes par J. Bougel 8. Finale. FAILLISSEMENTEN. Heden is het faillissement uitgesproken van 'J. G. Verspaandonk, winkelier te Alkmaar, met benoeming van mr. Krabbe (r.-c.) en mr. Judell (cur.) Eveneens het faillissement van E. F. de Ley, ex-exploitant radio-centrale te Den Helder met benoeming van mr. Ubbens (r.-c en mr. Mulder (cur.) INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER: 15—23 MEI 1934. Nieuwe zaken: Alkmaar: Centraal Informatie- en In cassobureau „Succes" (eig. M. F. Franca), Baanstraat 11. Chocolade, brood- en beschuitfabriek „Elma" (eig. J. A. Steenken), Baangracht^. Castricum: Maison „Moderne (eig. mevr. A. J. van Rossumdu Chattel de Jong), handel in parfumerieën en toiletarti- icen, Mient 54. Wijzigingen: Alkmaar: Coöp. Zuivel-verkoopver. „Nrd.- Holland" G. A. Wolfpad. Bestuurswijziging. Comm. Venn. D. Balder Dzn., Achterdam 14. Handel in touw, zakken enz. Benoeming procuratiehouder. J. van Zalinge, Laat 61, handel in kruideniers- en grutterswaren. Nieuwe eige naar: T. van Zalinge. N.V. Mij. voor schoen- en lederindustrie B.A.T.A. Filiaal gevestigd te Alkmaar, Langestraat 19. v v Akersloot: Coöp. Boerenleenbank, Ko ningsweg 146. Bestuurswijziging. Limmen: Coöp. Boerenleenbank W. A. Bestuurswijziging. Schagen: R.K. Coöp. Leenbank W. A. Statuten gewijzigd. r ®ree<*> Burgem. Peecklaan O 210. Handel in tuinbouwbenoodigdheden. Verplaatst naar Hoorn, Veemarkt 38. Opheffingen aan ^ee: P- Wijker, Voorstraat 72. Winkel in electrische artikelen. Texel: Hotel, café „De Zeven Provinciën" (eig. D. C. Kooij), Texel, Oudeschild 110. ERNSTIG MOTORONGELUK. Hedenmorgen tusschen 10 en 11 uur is aan het Zuideinde van den Middenweg te Heerhugowaard een ernstig motorongeluk gebeurd. De ingenieur van den rijkswaterstaat, ir. P. de Jong, kwam uit de richting Alkmaar en raakte, door het plotseling slippen, het stuur van den motor kwijt. De motorrijder viel met zijn gezicht op den weg en bleef bewusteloos liggen met ernstige gelaats- wonden. De plaatselijke geneesheer was spoedig ter plaatse en constateerde een hersenschud ding, zoodat het slachtoffer naar het Cen- traalziekenhuis in Alkmaar vervoerd moest worden. Om 2 uur hedenmiddag was de heer de J. nog steeds niet tot het bewustzijn terugge keerd en toen wij even voor het afdrukken der krant nog eens informeerden kon men ons niets naders mededeelen. aangezien het me disch onderzoek nog steeds niet geëindigd was. EEN HORLOGEDIEF. De adv.-gen. bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft 2 jaar gevangenistraf ge- ëischt tegen Tr. S. te Venlo wegens diefstal van eenige gouden horloges en kettingen uit den winkel van H. Engels te Roermond. ONWARE BALANS. Voor de Utrechtsche rechtbank is tegen den 41-jarigen J. J. M., thans wonende te Amsterdam, vroeger directeur van een N.V., wegens het openbaar maken van 'n onware balans een gevangenisstraf van 4 maanden geëischt. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Roermond veroordeelde den 31-jarigen gedetineerden grondwerker G. H. uit Horn tot een gevangenisstraf van 2 jaar, wegens het opzettelijk in brand ste ken van een hoeveelheid kaf, dat geborgen was in de schuur van den landbouwer J. Veugelaers te Horn. De eisch was 5 jaar. VRIJGESPROKEN. De hotelhouder F. V. te Maastricht was door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf ter zake van aan rijding van den 70-jarigen H. Caelen te Eysden, die bij deze aanrijding werd gedood In hooger beroep eischte de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch wegens dood door schuld 3 maanden. Het Hof heeft gisteren verdachte vrijgesproken. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Chr. Huygens 23 Mei v. Amste. n. Batavia. Johan de Witt 23 Mei v. Batavia n. Amst. Tabian, thuisr., 21 Mei v. Gibraltar. Tawali, thuisr., 23 Mei te Genua. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Amazone 23 Mei v. Rott. te Setubal. Calypso 23 Mei v. Bari te Catania. Ulysses 22 Mei v. Smyrna n. Salonica. Kon. Paketv. Maatschappij. N.-Holland 20 Mei v. Singapore n. Adelaide Van Rees 21 Mei v. Batavia n. Sydney. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, thuisr., 27 Mei te IJmuiden verw. HollandAmerika-Liia. Dinteldijk, Rott.-Pac., 21 Mei v. Bermuda. Drechtdijk, Rott-Pac., 19'Mei v. San Jose. Lochgoil21 Meiv. Rott. te Victoria (B.C.) Narenta Pac.-Rott., 20 Mei te S. Francisco. JavaNew York-Lijn. Madoera, N. York-Java, 22 Mei v. Pa'dang: Prometheus, Java-N. York, 21 Mei v. Bela- wan. JavaChinaJapan-Lnn. Bengalen 22 Mei v. Vancouver te Calcutta. Kota Inten 20 Mei v. Vancouver te Beau- mont. Silverbeech, Calcuta n. Vancouver, 21 Mei te Los Angeles. Silverhazel, Calcutta n. Vancouver, 20 Mei v. Makassar. Silvermaple, Calcutta n. Vancouver, 19 Mei v. Belawan. Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera, uitr., 23 Mei v. Colombo. Kedoe 23 Mei v. Rott. n. Batavia. Baloeran, uitr., 23 Mei v. Suez. Kota Radja, thuisr., 23 Mei v. Port-Said. Kota Tjandi, uitr., 23 Mei te Belawan. Stoomvaart Mij. Oceaan. Dardanus, Rotterdam n. Japan, 20 Mei v. Shanghai. Melampus, 22 Mei v. Batavia 1. v. Amst. te Londen. Menestheus, Japan/Rott., 20 Mei v. Shanghai. HollandAfrika Lijn. Meliskerk, uitr., 23 Mei v. Kaapstad n. Port-Elisabeth. Nieuwkerk, thuisr., 23 Mei v. Antwerpen n. Rotterdam. Nijkerk, 23 Mei v. Amst. te Rotterdam. HollandBr.-Indië Lijn. Streefkerk 22 Mei v. Rott. n. Calcutta via Antwerpen. Streefkerk, uitr., 23 Mei te Antwerpen. HollandOost-Azië lijn. Gaasterkerk, thuisr., 22 Mei v. Genua. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. (Ongecorrigeerd.) TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De heer Drop (soc.-dem.) verzocht den minister van waterstaat te mogen interpel- leeren over de uitvoering der Zuiderzeesteun- wet. Hierover zal in een volgende vergade ring worden beslist. Voortgezet werd de behandeling van het ontwerp tot wijziging der winkelsluitings wet. De heer de Geer (c.h.) was tegen het amendement-Teulings. De minister van eco nomische aken ad interim heeft echter in breuk gemaakt op de homogeniteit van het kabinet. Spr. wilde geen politiek conflict en was dus ook voor schorsing. De heer Aalberse (r.k.) was het voor een goed deel eens met de rede van den heer de Geer. Spr. kwam er tegen op, dat oud-minis ter Verschuur ich onbehoorlijk tegen den mi nister-president zou hebben gedragen. Spr. gevoelde niet veel voor schorsing en was veeleer voor rustige behandeling van het wetsontwerp. De heer Joekes (v;d,) kon zich grooten- deels vereenigen met de woorden van den heer de Geer. De verklaring van het kabinet bij zijn optreden is trouwens niet in strijd met verruiming van den verkoop op Zondag. Sr. achtte schorsing der behandeling nu het best. Er is geen aanleiding om voor deze zaak een conflict met de regeering in het le ven te roepen. Minister Colijn zeL dat de regeering zich niet mengt in een debat over de wijze van behandeling. Wat het ontwerp betreft ver klaarde spr. niet anders te hebben kunnen handelen. Spr. en de andere ministers heb ben alle waardeering voor oud-minister Ver schuur. De heer Vos (v.b.) diende een schorsings motie in, vertrouwende, dat de nieuwe mi nister van economische zaken zoo spoedig mogelijk beide winkelsluitingsontwerpen met de Kamer zal behandelen. Na verklaringen van de heeren Smeenk en de Geer schrapte de heer Vos het laatste deel der motie (beginnende met „vertrouwend"). De motie-Vos werd verworpen met 71 te gen 19 stemmen. De her Vos verdedigde een amendement tot verruiming van den verkoop van con sumptie-ijs op Zondag. De heer Drop verdedigde een gelijksoortig amendement. De heer Teulings (r.k.) idem, waarin echter onderscheid wordt gemaakt tusschen speciale ijswinkels en den verkoop van con sumptie-ijs als nevenartikel. I.ANGENDÏJK. Naar wij vernemen, zullen de vroege aardappelen aan een afzetregeling worden onderworpen, welke door de Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale is vastgesteld. Onder deze aardappelen worden verstaan, die welke tusschen 1 Juni en 1 Auguitus worden gerooid, behalve Bintjes en ver vroegde Eigenheimers, over welke soorten later mededeelingen zullen worden verstrek4. In het komende seizoen mag ce tunider al leen zijn aardappelen verkoopen over de veiling, waarbij hij is aanges'oten Voor vele tuinders aan den Langendijk zal deze bepaling niet met vreugde worden begroet, want velen, vooral uit het Noord einde van Zuidscharwoude, die bij de Noor- dermarktbond zijn aangesloten, veilen hun vroege aardappelen aan de veiling van de Langendijlctr Groenten Centrale te Broek op Langendijk, omdat zij daar. naar ze ver- meenen, meer voor de z.g. lekkere aardappe- t Deze waarschuwing is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthouden van het woord „Stop wanneer zij fiets of autg besturen. len kunnen maken dan te Noordscharwoude. Het veilingsbestuur te Noordscharwoude heeft al vele pogingen in het werk gesteld, om de leden, die zich hieraan schuldig maken, weer tot de eigen veiling terug te brengen, waarbij het bestuur van het standpunt uit gaat, dat als de lekkere aardappelen te Noord scharwoude komen, de kooplieden niet lang op zich zullen laten wachten. In de laatste bestuursvergaderinf is juist besloten, krach tiger aan te dringen op het veilen op de eigen v iling en zullen de bestuursleden de getrof fen maatregel van de Centrale zeer zéker toe juichen. Het werd hun gemakkelijk gemaakt. Doch het zal nu de vraag zijn, of de leden van den Noordermarktbond zich met het bestuur kunnen vereenigen, dat met de beste aardappelen ook de kootpers voor deze aardappelen naar de Noordermarktbond ko men. Anders zullen bedankjes niet uit kun nen blijven. In het vervolg zullen de bouwers hun aardappelen niet mogen rooien zonder een z.g. rooi-vergunning, welke gecombineerd wordt met de aanvoervergunning, welke door de veilingsbesturen worden uitgereikt. Met deze rooivergunningen kan men dus desgewenscht den aanvoer beperken. Verleden jaar was het de gewoonte, dat aardappelen, welke onverkocht bleven, direct uit de markt werden genomen, in het komen de seizoen moeten deze partijen den volgen den dag het eerst worden geveild. Aan de hand van de opgaven van het on verkócht blijven van aangevoerde ipartijen, zal de afgifte van rooi-vergunningen wor den geregeld. HEILOO. *De heer P. Bakker, sinds de oprich ting secretaris van de Landelijke R;jver- eeniging, heeft als zoodanig bedankt. In zijn plaats is benoemd de lieer H. Riem. Blockhavepark, alhier. *Op 29 Mei zal hier een demonstra tie plaats hebben van politiehonden. Naar men ons mededeelde zal bijna den geheelen dag met de demonstratie van de intelegente dieren, als hulp van de politie, gemoeid zijn. Ook de hond van de heer K. Mulder, oschwachter alhier, behoort tot de 8 uitverkorenen. BERGEN, Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan der koorvereeniging „Bergen", diri gent Joh. Brands, en van 't 10-jarig bestaan van den Noordhollandschen zangersbond, wordt door dezen bond op de Zondagen 27 Mei en 3 Juni een zangwedstrijd in de Rus tende Jager gehouden, waarvoor een flink aantal koren (25) heeft ingeschreven. Van den bond, het gemeentebestuur, vele vereenigingen alhier, en particulieren van hier en elders, mocht men bewijzen van sym pathie met dezen zangwedstrijd ondervin den, zich uitende in het beschikbaar stellen van lauwertakken, lauwerkrans en medail les, beker, een plaquette en andere feestga ven. Het begin heeft zich dus goed ingezet. Daar deze wedstrijd in de zaal van de Rustende Jager gehouden zal worden, is er maar een beperkt aantal plaatsen beschik baar en zal men daarom goed doen met het koopen van een toegangskaart niet tot het laatste te wachten. Tevens verschafte men zich het net uitgevoerde tekstboekje waarin men alles vinden kan wat op deze twee Zon dagen betrekking heeft. Ingeschreven koren komt allen op, en on derwerpt u zonder morren aan het oordeel der jury, bestaande uit J. P. J. Wierts, M. C. v. d. Roovaart en G. H. Boedvn, allen toon kunstenaars van erkende bekwaamheid. A. K. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 2 Juni a.s. de officieele opening plaats vinden van het nieuwe postkantoor. PETTEN. De standplaats van den rijksveld wachter G. Visser alhier is gewijzigd. Deze is thans te Burgerbrug onder Zijpe. CASTRICUM. Door onbekenden is van het kiosk van den heer B., staande op het stations emplacement alhier een ruit vernield, terwijl tevens gepoogd was de deur te forceeren. Er worden een doos chocoladereepen en een hoeveelheid suikerwerk vermist. ZUIDSCHARWOUDE. Uit goede bron vernemen wij, dat onze plaatselijke geneesheer, dr. T. Hoekstra, de volgende week de gemeen te gaat verlaten en zich in Hilversum ^Dr.^H. Wilbrink van Amsterdam zal 22 jaar genees- heer geweest. KENNEMERLAND. rf** 'Het koele weer van de vorige week', dat nu ook nog stand houd, bleek be vorderlijk cvoor vlugger handel en opgaande prijzen. Koel weer drukt zijn stempel op het product en dat was best merkbaar. Niets is den tuinder en han delaar onaangenamer dan slappe groen te, die spoedig waardeloos wordt. Spinazie, die weken aan een weinig gold, was nu gewild en, voor zoover goe de kwaliteit, duur. De prijzen waren 0.30 0.0 per kist.Sla, die ruinj werd aangevoerd, munt niet uit in kwa* liteit. Wel wehd er mooie sla aange* voerd doch de massa heeft gebreken. Dé prijs was 0.35 1.15 per kist. Poste-* lein, alleen nog kasproduct, kon op geeq; hooge prijzen boogen, hoewel de aanvoer, niet groot was. De prijzen waren lager, nl. 0.45 0.60 per kist. Een produel dat algemeene belangstel'ing had, waal bospeen. Prima kwaliteit en mooi vaij kleur en stuk en bovendien een zwaaé bos (zooals men nergens in Nederland aantreft) is een lust voor het oog. De le soort was duur, de prijzen 15 S, 26 per 100 bos. Aspjerges, een product dat veel van het weer afhangt, had een schrale week wat de aanvoer betreft. De kwaliteit voldeed goed en de prijzen waren redelijk le soort dik wit gold 40 a 52 en dik blauw 30 40 per 100 bos. Doch dun wit en blauw golden beduidend meer dan de vorige week. Rabarber, waarvan ruime aanvoer, gold bitter weinig en de handel stond op 1 et doode punt, met prijzen van 1 2.50 per 100 bos. Raapstelen en radijs, waar van geen te groote aanvoer, had goede belangstelling, wat echter matig tot uiting kwam. in verhoogde prijzen. De noteering was 2 3 per 100 bos. Pe terselie en selderie waren niet erg in trek, sterker er was, toen men voorzien was en dat is gauw het geval als het geen massa-artikel is geen bod te krijgen. De prijzen waren dan ook laag, nl. 2 a 3.50 per 100 bos. Prei was meer in trek en bij een beperkte aanvoer was er spoedig prijsverhooging en wel prijzen van 10 tot 14 per 10O bos. Bloemkool voor meer dan de helft prima kwaliteit, had goede belangstelling, met verhoogde prijzen voor le soort. De no teering was voor le soort 18 28 en voor 2e soort 12 16 per 100 stuks. Komkommers, uit den aard der zaak nog geen massa-product, had goede belang stelling met prijzen van 12 17 per 100 stuks (voor le soort). De aanvoer van peulen was beperkt, wat blijkt uit de prijzen van 0.60 0.68 per K.G De eerste spercieboonen, een snufje voor de etalage, gold maar even 1.10 120 per K.G. De handel in aardbeien was uitermate vlug en hooger orijzen, vooral le soort was duur. De noteering 0.22 036 per doosje. De overige aanvoer onveranderde prijzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hebben aan het bestuur van de afdeeling Alkmaar yan de Vereeni- ging „De Nederlandsche Padvinders" ont heffing verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930, S 460, ten aanzien van de door genoemd bestuur te houden fancy-fair in het clubhuis in den Westerhout en wel voor Zaterdag 26 Mei a.s. van des namiddags 10 tot 11 uur en voor Zondag 27 Mei d.a.v., van des na middags 2 tot 5 uur. Alkmaar, 23 Mei 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. De heer P. Veening te Midden-Beemster deed te Amsterdam met gunstig gevolg het eerste gedeelte van. het arts-examen. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND. De vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Over- zeesche gewesten zette Woensdagmorgen haar 81ste jaarvergadering te Haarlem voort. Medegedeeld werd, dat de heer A. P. Tjoelker uit Surhuisterveen benoemd was tot lid van het hoofdbestuur in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer H. J. Emous. De heer W. van 't Hooft, hoofd van een christelijke school te Goes, heeft een rede gehouden over Moderne jeugd. In de des middags voortgezette algemeene vergadering heeft ds. P. G. de Vey Mesdagh, Ned. herv. predikant te Rotterdam, gesproken over de beteeker.is van het Christelijk onder wijs voor het geestelijk leven van ons volk. GETROUWD: Jacob Deutekom en Trijntje Kooij. Jo- hannes Vonk en Aafje Pie. Arie van Gaaien en Geesje Beek. GEBOREN: Jan Petrus, z. van Frans Kalksma en Jacoba Doodeman. Catharina Anna, d. v. Nicolas Venneker en Guurtje Tesselaar. Henri Theodorus Maria, z. van Johannes Leeuwenkamp en Antonia Schoonwater. Geertruida Elisabeth, d. van Hendrik Honig en Elise Grunsky, Hermanus Andreas Jan z. van Johannes van Berkel en Maria Ludwig. OVERLEDENr Jannetje Rentenaar wed. Pieter Kossen 70 jaar, ^,.v

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5