Tromp uw»* Ernstig verkeersongeval nabij Haarden. ^Buitenland iBinnenland BELGISCHE GRANATEN OP DUITSCHEN GROND. KAPELAAN IN HECHTENIS. Beleediging der Hitler-jeugd. TRIBUNE INGESTORT TIJDENS AUTO-RACES. Achttien personen gewond. AVIATRICE OAAT IN EEN KLOOSTER. Groot opzien gebaard. GEZANTSCHAPSGEBOUW BESMEURD. Te Kopenhagen. SPAANSCH MAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Zeven dooden, twee-en-dertig AANSLAG OP POLITIE COMMISSARIS. Te Lissabon. EUROPA OP DEN TWEESPRONG. De oorlog pas maakt den man, volgens Mussolini. STANDRECHT IN OOSTENRIJK AFGEKONDIGD. Voor aanslagen met ontplof bare stoffen. GENEVE KRIJGT WEER BEZOEK. Van voorname autoriteiten. DE STAKINGEN TE TOLEDO. Eischen weer 2 dooden. JAPAN EN DE MARITIEME AANGELEGENHEID. Krachtig verzet tegen discussies. COMPLOT IN AMERIKA ONTDEKT. Tegen den Amerikaanschen ambassadeur. CUBA VESTIGT CONSULAAT TE TOKIO. DE ONLUSTEN TE NEW-YORK. Communistische agitatie. LOONSVERHOOGINGEN IN RUSLAND. Een verhooging van graanprijzen. Eén doode, één zwaar- en eenige lichtgewonden. Vreeselijke gewaarwording. MOEDER EN DOCHTERTJE VERDRONKEN. Auto in het Merwede-kanaal ge reden. HEVIGE VECHTPARTIJ TIJDENS HAAOSCHE N.S.B.-VEROADERING. Politieke hartstochten losgebroken. REGEERING GAAT AFWEER GESCHUT KOOPEN. Voor den afsluitdijk. De „Westdeutsche Beobachter" ver neemt, dat een dezer dagen in het grens gebied van de gemeente Kalterherberg drie granaten, afgeschoten door Belgi sche aritllerie, die te Elsenborn oefe ningen houdt, op Duitsch gebied neer gekomen. De regeeringspresident van Aken heeft den Belgischen commandant verzocht .voorzorgsmaatregelen te wil len nemen om een herhaling te voor komen. De Duitsche staatspolitie te Aken deelt mede: Kapelaan Ludwig Hainen uit Stol berg wien door den regeeringspresident reeds eenigen tijd geleden de bevoegdheid tot het geven van godsdienstonderwijs ont nomen moest worden is wegens grove belee- diging van de staats- en Hitlerjeugd in een door hem uitgegeven vlugschrift tot nader order in „Schutzhaft" genomen nadat een poging om de verplaatsing van den kape laan en daarmede een kalmeering van de over het optreden van den kapelaan ten hoogste opgewonden bevolking te bereiken, mislukt was. Tijdens de autoraces om de Grand Prix van Picardië bij Amiens in Frank rijk stortte een 130 meter lange tribune plotseling in. Tot nog toe konden acht tien ernstig gewonden geborgen worden. Kort tevoren was de wagen van den courreur Oeneapan over den kop gesla gen. Zwaar gewond werd de rijder naar een ziekenhuis overgebracht waar hem onmiddellijk een been moest worden ge amputeerd. De bekende Roemeensche sportaviatrice Smaranda Braescu is in een klooster getre den. Zij was niet slechts een der weinige Roemeensche sportaviatrices; ook bij een wedstrijd in het parachute-springen in Amerika heeft zij Roemenië vertegenwoor digd en daarbij door een sprong uit een hoogte van ruim 7000 meter het bestaande record voor vrouwen geslagen. Smaranda is ook thans nog houdster van dit record daar het inmiddels nog niet is verbeterd. De jonge sportieve vrouw heeft thans haar gelofte afgelegd en is in een klooster getreden, waar zij zich voorbereidt om zich te wijden aan de katholieke missie in het Verre Oosten. Deze onverwachte stap van de jeugdige en alom geziene aviatrice heeft begrijpelij kerwijze groot opzien gebaard. Gistermorgen vroeg hebben onbeken den zes met roode verf gevulde flesschen tegen de muur van het Duitsche gezant schapsgebouw geworpen. Het gebouw is daardoor besmeurd. De politie stelt een onderzoek in. De secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant zijn leed wezen betuigd. gewonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is te Alicante in Spanje een magazijn met 500 K.G. ontplofbare stoffen, die toebehoorden aan een vuurwerk-laboratorium, in de lucht gevlogen. Het magazijn en vijf huizen werden in puin gelegd. Eenige daken werden eeu kilometer ver weggeslingerd. Tot dusverre zijn zeven dooden geborgen, w.o. een arbeider uit de vuurwerkfabriek, terwijl 32 personen zwaar gewond zijn. In het Nationale Theater te Lissabon heeft een jeugdig Portugees eenige scho ten gelost op den waarnemenden chef van de veiligheidspolitie, Major Ferrei- ra Gill, die door een kogel in het been gewond werd, zoodat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. On middellijk na den aanslag ontstond een chaos van publiek en politie-agenten en in de verwarring werden nog verschei dene revolverschoten gelost, die echter niemand troffen. Tien personen werden orexQ rTVKitjPPrrï Naar verluidt zou de aanslag geen po litiek karakter dragen. Zaterdagmiddag hield Mussolini in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden een rede van 2 M uur waarin hij zich bezighield met den economischen, financieelen en poli- tieken toestand van Italië. Hij verdedigde den maatregel van conversie en betoogde verder dat het aantal ambtenaren niet ver minderd kon worden. De jongste kortingen op de ambtenaarssalarissen waren helaas noodzakelijk geweest. De ministers ontvan gen thans minder dan in 1914. Hij zelf had reeds in 1928 van elk salaris afgezien. Door inflatie viel niets te winnen; men moest veeleer aan den gouden standaard vasthouden. De staatsfinanciën en de handelsbalans IHIII'UUic VOLDOET AAN DE HOOGSTE E1SCHEN VAN SMAAK EN HYGllNE moesten in evenwicht gebracht worden. Het tekort van beide was niet veroorzaakt door de stabiliseering van de lire maar door de wereldcrisis. Het tekort op de loopende be- tn?j'1?bedraagt 4 milliard lire. Sedert ,o/agen de sch"Wen 77 milliard. Voor 1934—35 js op de handelsbalans een tekort van 3 milliard lire te verwachten. De inkomsten konden moeilijk verhoogd worden daar men thans den belastingbeta- Ier moet ontzien. Men moet hem verlichtin gen toestaan daar hij anders ineenstort. Daarom is het parool bezuinigen. De ongunstige toestand van de handels balans wordt óf veroorzaakt door de hooge productiekosten óf door de goede, hoedanig heid der artikelen. De binnenlandsche prij zen moeten aan die van de wereldmarkt wor- 2. afn&epast, d.w.z. verlaagd worden. Deviezen mogen voortaan alleen in het belang van den buitenlandschen handel in gewisseld worden. Om aan de arbeiders grooter mogelijkheid tot werken te geven moet helaas het loon worden verlaagd. Voor de vloot en het leger zal elk 1 mil liard lire op de begrooting worden ge bracht, over 8 jaar verdeeld, dienend voor de vernieuwing van het materiaal aan linie schepen en vliegtuigmoederschepen. Mussolini maakte melding van de Saar- kwestie, de Donaukwestie, het ontwapenings- vraagstuk en het Verre Oosten, die alle den economischen crisis verscherpen. Europa staat op den tweesprong, zoo ein digde Mussolini. Of het voert een practische politiek óf het geeft het roer uit handen. De oorlog maakt pas den man zooals het moeder worden de vrouw. Hij geloofde niet aan de mogelijkheid van een eeuwigen vrede. De rede van Mussolini werd met reusach tige ovaties ontvangen. In een plechtige proclamatie heeft de Oostenrijksche regeering bet standrecht afgekondigd voor delicten tegen de wet op de ontplofbare stoffen en voor open bare gewelddadigheid. Hoewel op 30 Mei a.s. de Volkenbondsraad opnieuw bijeenkomt, concentreert de belang stelling te Genève zich voornamelijk op het lot der Ontwapeningsconferentie. De stroom van buitenlandsche Staatslieden zal ditmaal bijzonder groot zijn. De Amerikaansche gede legeerde Norman Davis, de Russische Volks commissaris van buitenlandsche zaken Lit- winof en de Engelsche Lord Privy Seal Eden zijn Zondag reeds in de Volkenbondsstad aangekomen, terwijl de voorzitter der Ont wapeningsconferentie Henderson nog voor den eersten gedelegeerde te Genève was en gister reeds verscheidene besprekingen heeft gevoerd. Men neemt algemeen aan, dat nog maals getracht zal worden, de conferentie, al is het maar in beperkte mate, weer op gang te brengen. Vooral de Italianen en Engel- schen voelen weinig neiging om den bestaan- den kwijnenden toestand te laten voortduren Men spreekt er zelf over, dat de Russen met Franschen steun hun nieuw plan aan de orde zouden willen stellen, dat voorziet in een pact tot wederzijdsche steunverleening, en dat men de conferentie zou willen dwingen, zich bezig te houden met de controle op den' wa penhandel en wapenfabricage, waarvoor de Amerikanen een voorstel in petto zouden hebben. Hoe men Duitschland weer aan de conferentie zal kunnen laten deelnemen, schijnt eveneens een onderwerp van veelvul dige bespreking te zijn. Alles is echter nog onzeker en vooral van Italiaansche zijde gelooft men verrichtingen te kunnen verwach ten. Naar uit Toledo in Ohio wordt ge meld, hebben de stakingsonlusten tot dusverre 2 dooden en 200 gewonden ge- eischt. De nationale garde heeft de af zettingen heden verscherpt, nadat in len nacht meermalen rand was gesticht. Bij twee huizen en een vrachtauto werden in petroleum gedrenkte lappen in brand gestoken, doch het vuur kon steeds snel worden gebluscht. Bij stakingsonlusten te New-Philadel- phïa in Ohio zijn 6 personen gewond. Volgens een bericht uit San Francisco schat de kamer van koophandel aldaar de verliezen, die tot dusverre door de havenarbeidersstaking zijn geleden, op twee millioen dollar. In het havengebied heeft de politie een onbeheerd staanden auto met 240 patronen gevonden. Het verluidt, dat de Japansche regeering een vastomlijnde houding heeft aangenomen nopens de voorbereidende besprekingen der maritieme ontwapeningsconferentie van Was hington. Japan zal zich krachtig verzetten tegen eenige discussie van problemmen het Verre Oosten betrefende, aangezien zulks de resul taten der besprekingen zou compliceeren en het succes er van zou schaden. Hochi meldt, dat terwijl Groot Brittannië heeft voorgesteld, dat in Januari a.s. eer. formeele conferentie zou moeten beginnen, de Japansche admiraliteit April geschikter vindt, hoewel de bouw van slagschepen on middellijk na 31 December 193ó moet worden stopgezet en deze spoedige aanvang der con ferentie wenschelijk is. Als zetel der bespre kingen zou Japan Londen of Genève van de hand wijzen om niet te spreken van Washing ton. Parijs wordt het meest geschikt geacht, aangezien Frankrijk zich in een betrekkelijk neutrale positie bevindt. Verwacht wordt, dat noch Groot Brittannië noch de Vereenigde Staten zich tegen deze keurze zal verzetten. De Amerikaansche commandant der geheime politie heeft bekend gemaakt, dat een samenzwering is ontdekt tegen den ambassadeur der Vereenigde Staten te Havanna, Jefferson Caffers. Men zou de bedoeling gehad hebben, den ambas sadeur te vermoorden, en bovendien zooveel mogelijk eigendommen van Amerikaansche onderdanen in Havanna te vernielen. De ambassade en de ge bouwen, die aan Amerikanen toebehoo- ren, zijn onder bijzondere politiebescher ming gesteld. Volgens een van den zaakgelastigde van Japan in Cuba op het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen berich*, heeft de Cubaansche regeering Zaterdag be sloten een Cubaansch consulaat te Tokio te vestigen, waarvoor reeds voorbereidingen worden getroffen. Dit bericht met de recente verklaring van Salvador Mandsjoekwo te erkennen, wordt te Tokio beschouwd als een aanwijzing voor de verbetering der Japansche betrekkingen met verschillende naties. Zaterdag in den namiddag demon streerden ongeveer zeshonderd commu nisten voor het gebouw van het stedelijk armbestuur te New-York. Toen de politie trachtte te de monstranten t e verspreiden, ontstond een handgemeen, waarbij acht politie beambten, vier communisten en drie toeschouwers werden gewond. Dertien betoogers werden gearresteerd. Zondag stonden twee dezer arrestanten reeds voor den politierechter terecht, die een cautie van 1500 dollar voor de in vrijheidstelling van elk hunner eischte. De in de zaal aanwezige talrijke com munisten protesteerden hier tegen, zoo dat de politie de zaal moest ontruimen. Een man werd hierbij bewusteloos ge slagen en zijn vrouw zoowel als eenige verslaggevers en andere toeschouwers liepen klappen op. De Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie en het Centraal Executief Comité der Communistische Partij heb ben bij verordening den prijs van het brood, dat op de levenskaarten wordt verkocht, verhoogd. Tegelijkertijd werd besloten, de loonen in de geheele Sovjet- Uniet met een totaal-bedrag van 650 millioen roebel te verhoogen. Men moti veert de prijsstijging van het graan al dus, da tde landbouw zijn kosten moet dekken. Gistermiddag tegen half drie wilden twee motorrijders op den Rijksweg te Naarden el kaar ipasseeren, juist op het oogenblik, dat van de tegengestelde richting een auto uit Bussum naderde. De beide motorrijwielen raakten elkaar even aan hetgeen tot gevolg had, dat een van de beide motors over den kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door den ruit geslingerd van den auto uit Bussum, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. De auobestuurder, de heer de Groot uit Amsterdam bekwam geen letsel, echter be kwam de naast hem zittende heer Hanne- ma uit Amsterdam een armfractuur. De tweede motorrijder had ook een buite ling gemaakt en bleef met een hersenschud ding op den weg liggen. In zorgwekkenden toestand is hij naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. Zijn naam en woonplaats zijn nog niet be kend. De om het leven gekomen motorrijder is de 36-jarige H. Koppenol uit Bovenkerk (Z.-H.). Zijn broer, die op de duo zat, kwam in een sloot terecht, doch werd niet gewond. De duo-passagier van de andere motor, de heer Waaien uit Uithoorn werd slechts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file reden, botsten tengevolge van de opstopping, die door het ongeval was ontstaan, tegen elkaar. Hierbij werden eenige personen licht gewond De auto van den heer de Groot had slechts met een vaart van 75 K.M. gereden, terwij! volgens ooggeuigen. de fceide motorrijders hun tempo hadden opgevoerd tot 100 KM. De automobilist, de heer de Groot uit de Van Baerlestraat te Amsterdam, wietis auto bij deze botsing is aangereden, vertelde aan de „Tel." het volgende: Ik kwam van de richting Bussum en had vrij uizicht op den weg; om dezen tijd is er weinig verkeer in de richting Amsterdam, doch van den anderen kant kwam een lange file van auto's en motorfietsen. Ik zag eenige motorrijders uit de file ko men en naar het midden van den weg gaan; ik hield reeds zoo veel mogelijk rechts Plot seling zag ik één motorrijder nog meer naar links uitwijken en recht op mij afkomen; er bleef mij maar één uitweg over: het stuur naar rechts gooien om op den grasberm te komen. Tot mijn ontzetting zag ik dat de man, als zocht hij mij, ook naar den grasberm schoot Ik sloot mijn oogen, remde automatisch De heer De Groot was niet in staat zijn ver haal te vervolgen. Dr. E. van Dishoeck uit Woerden en dr. Pannekoek uit Groningen, die beiden in de file hadden gereden vertelden echter, dat zij eenige motorrijders in groote vaart zagen passeeren, die twee aan twee reden, blijkbaar met het doel om elkaar te passee ren. De achterste motorrijder moest steeds meer naar links uitwijken en reed met een vaart van 80—100 K.M., blindelings op een auto in die van de richting Bussum kwam. De beide doktoren snelden onmiddellijk toe zij konden slechts den dood van Koppenol vaststellen en den motorrijder Verburgh bij staan. Zij waren op weg, om familie te Bus sum te bezoeken en hadden geen verband middelen bij zich. Dr. van Uchelen uit Naarden was geluk kig binnen het kwartier ter plaatse en kon met zijn collega's de eerste verbanden leg gen Eenige leden van de Roode Kruiscolonne verschenen ook spoedig en gewonden wer den naar de Majellastichting te Bussum ge bracht, behalve de heer Hangma die door een auotomobilist naar Amsterdam werd ge bracht. De politie verklaarde geen telefonische verbinding te hebben kunnen krijgen mat de Majellastichting, zoodat de auto van dit ziekenhuis die anders spoedig uitrukt, niet ter plaatse kwam. De Roode Krus-auto haal de eerst den heer Walen en later den heer Verburgh. Deze heeft meer dan drie kwartier ter zijde van den weg gelegen. De Naarder politie stond alleen voor de taak om het geweldige verkeer te regelen en heeft zich hiervan zeer goed gekweten. De toestand van den heer Verburgh was te middernacht nog zeer zorgwekkend: zijn vrouw en dochtertje zijn naar Den Haag teruggekeerd. De beide andere gewonden maken het redelijk goed. De naam van den tweeden motorfietsrijder, die bij het ongeluk op den Rijksweg bij Naar den ernstig is gewond, is de 58-jarige M. Verburg uit Den Haag. Zijn toestand was gisteravond hoogst ernstig. Zaterdagmiddag is een auto met vier per sonen van den dijk langs het Merwedeki- naal tusschen Nieuwersluis en den ter Aasche weg te water gereden. De bestuur der, de heer Elderbosch en zijn twaalfjarig zoontje wisten zich te redden; zijn vrouw ?n het vijfjarig dochtertje, die achter in den auto zaten, zijn verdronken. De auto reed ter plaatse een jeugdige wielrijdster achterop, die, volgens de mede- deeling van den bestuurder, ineens van rechts naar het midden van den weg reed op het oogenblik, dat de auto haar bijna was genaderd. De bestuurder moest krach tig remmen en uitwijken. Hij raakte de wiel rijdster, die licht gewond was, maar ernsti ger gevolgen had de aanrijding voor den auto, die bij deze manoeuvre van den weg afkwam en van den dijk het Merwedekanaa! in reed. De heer Elderbosch en zijn twaalf-jarig zoontje wisten zich spoedig te bevrijden uit den auto, die direct geheel onder water schoot. Wel trachtte de heer Elderbosch zijn echtgenoote uit den wagen te trekken, maar daar de auto onder water langzaam kantelde, was hij gedwongen haar handen weer los te laten. Een boot van den dienst MaarssenAm sterdam was onmiddellijk bijgedraaid en he* gelukte tenslotte met de takel den auto ge deeltelijk boven water te brengen. Mevrouw Elderbosch en haar 5-jarig dochtertje kon den toen bevrijd worden, doch bleken reeds te zijn overleden. Dr. K. de Snoo uit Breuke len, die intussehen reeds ter plaatse was, paste kunstmatige ademhaling toe, doch niets baatte meer. De familie Elderbosch, woonachtig te Haarlem, vertoefde tijdelijk in ons land van een verlof uit West-Indië. De N.S.B hield Zaterdagmiddag een ver gadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te en Haag, waar als spre ker optrad de heer Kees Frenay. In de omge ving van het Gebouw was veel politie; poli tieke tegenstanders van de N.S.Bdie zich op den Zwarteweg verzameld hadden, wer den herhaaldelijk door de politie tot door- loopen gemaand en toen dit niet hielp op meer krachtige wijze verspreid. Na de pauze is het echter in het Gebouw tot een ernstige vechtpartij gekomen. Er was n.1. aangekondigd, dat er na de pauze gele genheid zou zijn tot debat. Hiervoor had zich o.m. opgegeven de heer J. Baars, de be kende fascistische leider. Toen de pauze ten einde was en allen hun plaatsen weer had den ingenomen, deelde de leider der verga dering mede, dat men aan den heer Baars het woord niet zou verleenen. Hierop ston den Baars en een aantal geestverwanten op en uitten luide hun verontwaardiging ovt-r deze weigering. Toen getracht werd hem te verwijderen, verzette hij z:ch en zijn vrie t- den kwamen hem te hulp. Het bleef niet bij woorden, maar spoediq ging men tot han 1 tastelijkheden over, we ke een ernstig karak ter gingen dragen. Binnen enkele seconden was in het mid dengedeelte van de zaal het gevecht zoo goed als algemeen. N.S.B.-ers sloegen op de fascisten los, en omgekeerd, terwijl beide partijen werden aangevallen door verscha lende in de zaal aanwezige communisten. De verwarring was groot en er werden rake klappen uitgedeeld. Het duurde eenigen tijd alvorens de politie in de gelegenheid wa* de vechtenden te scheiden en de orde te her stellen. In de gangen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen lagen verschil lende personen, die gewond waren of op een dusdanige wijze „bewerkt" waren, dat zij door kameraden de zaal uitgedragen moes ten worden om een beetje „bij te komen Van ernstige verwondingen is echter niets gebleken, wel hadden verschillende personen vleeschwonden en schrammen opgeloopen. Eenige personen werden door de politie op hardhandige manier uit het Gebouw verwijd Na dit incident was de orde teruggekeerd en kon de vergadering voortgang hebben. Inmiddels had de leiding besloten toch aan den heer Baars het woord te verleenen, waarop deze het podium beklom en een korte rede hield. Te 6 uur was de vergadering afgeloopen. Toen is het buiten nog tot ernstige orde-ver- storingen gekomen. Een man werd gewond en door kameraden naar zijn woning in een hofje gedragen. De politie werd daar heftig uitgescholden. Het publiek, dat voor het grootste deel uit bewoners van het hofje be stond, werd uiteen gejaagd en vluchtte het hofje in. Aanvankelijk liet de politie het daarbij, doch toen het schelden niet ophield, trok zij het hofje in om de menschen .e dwingen zich naar binnen te begeven. Nadat de agenten echter eenige passen gedaan hadden, werd plotseling een gedeel te van een groote houten kist voor hun voe ten gegooid, direct gevolgd door een partij glasscherven, die van een bovenverdieping naar het hoofd van een der agenten naar be neden kwamen, gelukkig echter zonder iemand te verwonden. Van uit de huizen werd toen nog allerlei naar de politie geroepen, waarop de agenten hun sabel trokken en het Hojje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenver dieping een zwaren ijzeren staaf van een meter lengte naar beneden geworpen en schramde een agent onbeduidend bij het oog. Toen werden de revolvers getrokken en ge roepen, dat niemand zich voor de ramen mocht vertoonen of zich op de daken mocht bevinden. Alle ramen moesten dadelijk ge sloten worden, anders zou er geschoten wor-i den. Nadat nog eenige malen door politierui ters en motorbrigade was opgetreden, geluk te het eindelijk de rust te herstellen. Verleden jaar en ook dit jaar zijn op de begrooting van het Zuiderzeefonds aanzien lijke bedragen uitgetrokken voor de militaire verdediging van de Zuiderzeewerken. Die verdedigingszaken zullen onder meer bestaan uit bomvrije kazematten en afweergeschut. De bomvrije kazematten zijn intussehen ge reed gekomen en het schijnt, dat thans spoe dig de bestelling van het afweergeschut te wachten is. Dit heeft aanleiding gegeven tot het gerucht, dat Nederland afweergeschut zou koopen in verband met de politieke con stellatie in Europa. Naar men ons verzekert is dit geenszins het geval. De voor dit geschut benoodigde bedragen staan al lang op de begrooting en zijn van den aanvang af bestemd geweest voor de militaire veraediging van de Zuiden zeewerken. Een commissie heeft al sinds langen tijd het vraagstuk van het afweerge schut in studie. Dit vraagstuk is zeer inge wikkeld en moeilijk en eischt een langdurige voorbereiding, voordat een beslissing ov.r den aankoop kan worden genomen. Die be slissing kan, naar ons ter oore komt, thans spoedig tegemoet worden gezien. (In zijn memorie van antwoord op de be grooting van het Zuiderzefonds 1934 gaf de minister de volgende cijfers: voor de werken van de landsverdediging en de inundatie voorzieningen is tot en met 1932 2 695 000 gulden uitgegeven; de daarvoor na 1932 noodis?e uitgaven worden op 8.500.000 ge raamd). MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND TE AMSTERDAM. Met hoofd door portierruit geslagen. Zondagmorgen omstreeks tien uur vond op de kruising van de De Lairessestraat en de Cornelis Schuytstraat te Amsterdam een aanrijding plaats waarbij een 25-jarige mo torrijder, Hijsteeg genaamd, en wonende aan den Amstelveenscheweg, zóó ernstig werd gewond, dat hij in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een vriend van hem, die op de duo meereed, kwam er met eenige lichte verwondingen af. H. reed met groote vaart uit de De Laires sestraat en passeerde de Cornelis Schuyt straat juist op het moment dat een auto uit de richting Apollolaan naderde. De motor vloog met groote kracht tegen den auto op, waardoor de berijder met zijn hoofd door de ruit van het portier sloeg en toen bewusteloos neerviel. Zijn duopassagier werd eveneens van den motor geslingerd en kwam op eenigen afstand van den auto te recht. Onmiddellijk schoten van verschillende kanten hulpvaardigen toe, terwijl aanstonds de Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd. H., die verschillende ernstige ver wondingen aan zijn hoofd had opgeloopen, en later over inwendige pijnen klaagde, werd naar het Wilhelmina-Gasthuis ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is, zooals gemeld, zorgwek kend. De duopassagier bleek er minder ernstig aan toe te zijn. Hij had eenige wonden aan zijn arm gekregen en kon, na door een agent te zijn verbonden, naar huis gaan. Het mo torrijwiel werd grootendeels vernield terwijl van den auto het portier werd beschadigd. Volgens eenige getuigen zou de motorrij der niet voorzichtig genoeg hebben gereden, waardoor de aanrijding onvermijdelijk was. JONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN. En gedood. Zaterdagmiddag tegen half zes is op de Oegstgeesterlaan te Leiden het 2-jarig jon getje H. S., dat uit een tuin kwam loopen, door een auto aangereden. Het kind werd overgebracht naar het Academisch Zieken huis, waar het spoedig overleed.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7