fllkmaarsche Courant Haar avonturier. Qemeetitecaden Jiadiopcogtamma Seuiiieton Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 5 JUNI BERGEN. CASTRICUM. No. 130 1934 Bergen aan Zee krijgt geen gas, tenzij gecomprimeerd. Het schooljaar van de openbare lagere school begint voortaan 1 September. In de gistermorgen gehouden gemeente raadsvergadering was de heer Den Das met bericht van verhindering afwezig; de notulen gaven maar een zestal raadsleden aanleiding tot op- en aanmerkingen, waarna ze werden vastgesteld. Van de ingekomen stukken, die voor kennis geving werden aangenomen, vermelden we een schrijven van Ged. Staten, dat zij hunne beslissing t.a.v. het raadsbesluit tot overname van wegen in het villapark ten Westen van de Komlaan hadden verdaagd. Het raadsbe sluit tot plaatsing van de gemeente in de 3de klasse voor de gemeentefondsbelasting werd door dat college goedgekeurd. N.a.v. het jaarverslag van het r.k. vervolg onderwijs vroeg mevr. Dekker wat of er voor de vrouwelijke jeugd gedaan wordt aan vervolgonderwijs; weth. Apeldoorn merkte op, dat het vervolgonderwijs uitgaat van de St. Adelbertusschool, en de St. Ursula- school waarschijnlijk de noodzakelijkheid van vervolgonderwijs niet gevoelter is tenminste van die zijde geen subsidie aangevraagd. Het jaarverslag van de Museumcommissie gaf ook aanleiding tot eenige discussie, waar van het gevolg was, dat de commissie it overweging zal worden gegeven het museum in de avonduren gedurende het seizoen eeni- gen tijd open te stellen; de vacature in de museumcommissie, door het bedanken van den heer O. Kamerlingh Onnes ontstaan, zal overeenkomstig het advies van de commissie zelf niet worden aangevuld. Langduriger werd er gediscussieerd over de aanvrage van mej. N. Marinkelle om ge meentelijke garantie-stelling tot een bedrag van 1400 per jaar voor aanleg van gas in Bergen aan Zee. B. en W. adviseerden afwijzend; de lief hebbers voor gas moeten zelf maar garant zijn, of anders de consequentie dragen van het feit, dat ze in Bergen aan Zee gaan wo nen, waar geen gasleiding ligt; een gasbui- zennet in een deel der gemeente dat hoofd zakelijk 3 maanden per jaar bewoond is, kan niet rendabel zijn. Adressante was van meening, dat de ge meente met een gerust hart garant kon wezen voor 1400, omdat die garantie toch niet noodig zou worden; in dit geval meenden B. en W., dat er voor adressante zelf ook geen enkel bezwaar behoeft te bestaan om zich voor dat bedrag garant te stellen. De gemeen te zou liever de Bergen aan Zeeënaren tege moet willen komen, door voor electrisch koken goedkooper tarief te stellen; voorloopig moe ten zij het echter maar eens probeeren met gecomprimeerd gas. Het bleek uit de discussie, dat de electrici teitscommissie de kwestie electrisch koken in prijs wordt maar even hooger dan de inkoops prijs. In de sper-uren, als er overal licht ge bruikt wordt, zal het gebruik van stroom voor koken echter moeilijkheden medebrengen. De heer Zeiler voelde zich als inwoner van Bergen aan Zee en wat voor een in woner gedrongen er ook het zijne van te zeggenhij kon meegaan met het advies van B. en W., om het verzoek van zijn badplaats- genoote mej. Marinkelle af te wijzen; gas is in Bergen aan Zee niet te betalen, zei hij; ook is het nu de tijd niet, om de gemeente zoo'n u ff? *e 'a*en £arandeerensinds 1913 heeft de badplaats het zonder gas gedaan, ook nu kan het zonder gas welals het aantal inwoners belangrijk grooter is. kan er nog wel eens over gepraat worden. Wat electrisch koken betreft, wilde spr. het rapport der com missie afwachten, doch hij betwijfelde het, of het electrisch koken de overhand zal krijgen boven gasgebruik; voor kleine huizen mag het misschien voordeelig zijn, voor groote be drijven zal het dat nooit worden. Na nog eenige discussie werd het verzoek afgewezen en een nadere bespreking van het electrisch-koken-vraagstuk voor de volgende vergadering in het vooruitzicht gesteld. Het voorstel van B. en W. om in verband met den verhoogden leeftijdsgrens voor de toelating van kinderen tot de lagere school het schooljaar aan de openbare lagere school voortaan op 1 September te laten beginnen, had de verwondering van den heer Milten burg opgewekt, vooral omdat het met zoo grooten spoed in 'behandeling kwam. Hadden B. en W. zich wel voldoende gerealiseerd, dat dit voorstel van ingrijpenden aard is, omdat er consequenties aan vast zitten voor de be sturen van de bizondere scholen? Deze aan gelegenheid had geregeld moeten worden voor alle scholen gelijk na voorafgaand over leg; en waarom is de commissie van toezicht niet gehoord en de inspecteur, is hun oordeel soms overbodig, een uniforme regeling voor alle scholen is toch gewenscht. In beginsel was spr. er niet tegen, doch hij had practische bezwaren. Vooral voor de land- en tuinbouwende bevolking is het 'gewenscht, dat de kinderen met Mei van school komen, evenals voor kinderen van zakenmenschen; de doorstudeerende kinderen zijn er meer mee gebaat. Een zoo haastig genomen besluit acht spr. niet gewenscht, reden waarom hij aanhouding verzocht ten einde nadier overleg te plegen. De voorzitter ontraadde dit voorstel B. en W. hebben hun voorstel voldoende voorbereid. De bizondere scholen hebben zelf gewild geheel vrij gelaten te worden wat betreft samenstelling van leerplan en 'begin schooljaar; ieder schoolbestuur kan handelen naar eigen goedvinden; de Berger Schoolvereeniging heeft reeds lang het schooljaar vanaf 1 September laten begin nen; (dus daarom moet de openbare school het ook doen? verslaggever). De commissie van Toezicht had niet gehoord behoeven te worden; het behoort tot de competentie van B. en W.de inspecteur i s gehoord, en kon er zich volkomen mee vereenigen. Dr. H e m e 1 r ij k erkende het bezwaar van den heer Miltenburg; doch voor door- studeerenden geldt het bezwaar, dat ze zich niet een paar maanden kunnen voorbereiden voor het toelatingsexamen tot een middelbare school; spr. wil echter over de bezwaren heenstappen en in het belang van de tech nische inrichting van het schooljaar voor het voorstel van B. en W. stemmen. De voorzitter wees er nog op, dat het bezwaar van den heed Miltenburg onder vangen wordt door het landbouwverlof. De heer Swaag vond het bezwaarlijk een rapport heeft besproken, n.a. waarvan er de volgende raadsvergadering nog meer over gesproken zal worden; het goedkoope tarief voor de kleine kinderen, die nu in plaats van yoor electrisch koken zou dan natuurlijk ook in 't voorjaar, tegen den winter naar school ivoor Bergen gelden. moeten. Het voorstel van B. en W. werd De heer V o t e merkte terecht op, dat het tenslotte z. h. st. aangenomen tarief een concurrentie met andere warmte bronnen moet kunnen doorstaan, Dr. H e m e 1 r ij k had over deze kwestie heel in Utrecht zijn licht ontstoken en ver kondigde de stelling, dat het electrisch koken binnen afzienbaren tijd het koken op gas hee- lemaal zou vervangen, reden waarom hij aanmaande tot voorzichtigheid met het uit breiden van het gasbuizennet. De heer Miltenburg wees ook op de reclame, die het P.E.N. voor electrisch koken maakt, door voor 60 aan pannen enz. cadeau te geven aan verbruikers van electri schen stroom voor koken, waartegen de heer Voute zeer ad rem aanvoerdde, dat de Wie- ringermeerdirectie, die dezen nieuwen polder zer modern wil inrichten, de nieuwe bewo ners, die onder deze directie werken, ook van een electrische kookinstallatie voorzien had, doch dat die verbruikers thans hun electrische kook-apparaten op zolder gezet hebben, om dat het hen te duur uitkwam. De voorzitter lichtte dit punt nader toe; de administrateur ziet geen moeï {ijkheden voor het bedrijf; er komt voor het electrisch koken een aparte toevoerlijn en de dat de heer Macdonald, als grondbezitter raadslid en wethouder werd. Mevr. Dekker beantwoordde de vraag van weth. Macdonald met een grondig: ja!, waarmee zij dat is begrijpelijk de ver ontwaardiging van de raadsleden opwekte. De heer Zeiler wees erop, dat alle raadsleden eigen zaken hebben en altijd als eerlijke mensdien moeten beoordeelen, wat het algemeen belang eischt; wat mevr. Dek ker nu zeide. was niet in het algemeen belang. De heer Swaag merkte op, dat mevr. Dekker leelijk in haar kaart had laten kijken en de heer Voüte uitte zijn verontwaardi ging door de opmerking van mevr. Dekker schandelijk te noemen. Mevr. Dekker kalmeerde de gemoederen niet, toen zij, (op een vraag van weth. Mac donald, of zij nu, na drie jaar, nóg de mee ning is toegedaan, dat zijn wethouderschap niet in het algemeen belang is) verklaarde, dat het een ongewenschte toestand :s, dat iemand die gronden in de gemeente heeft en die met winst wil verkoopen, moet kiezen tusschen eigen- en gemeentebelang. Zij verzuimde echter haar beweringen te staven met feiten, die erop wezen, dat weth. Macdonald zijn eigen belang heeft laten voorgaan aan het gemeentebelang, waardoor zij meteen haar eigen redeneering diskwali ficeerde. Om de stemming voor dezen dag van de Bonnefaasschouw niet nog meer te bederven, maakte de voorzitter met een hamerslag maar gauw een eind aan deze onverkwikke lijke discussie. We hebben zoo'n stil vermoeden, dat die paar boomen, die toch van de gemeente zijn, nu wel gauw zullen verdwijnen; dat is het eenige standpunt, dat de gemeente tegen over een onwillig burger, ook al is het een gemeenteraadslid, moet innemen; anders vreezen we, dat mijnheer Voüte vroeg of laat zelf aan het hakken gaat. Als die boo men weggaan, zal het aspect daarvan ter plaatse misschien wel minder mooi worden; niet echter, omdat er een paar boomen min der staan, maar omdat er dan een tamelijk onverzorgde tuin zichtbaar wordt. Vrijdagavond vergaderde den Raad de zer gemeente. Na vaststelling van de notulen welke zon der opmerkingen worden goedgekeurd, wer den de ingekomen stukken behandeld, waar bij is een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst tot stroomleve- ring van het St. Antoniuskoloniehuis aan den Heereweg, alsmede het te kort van den incasseerder der bedrijven over 1933 ad 70.02 voor rekening van de bedrijven te nemen. Beide voorstellen werden zh.st. aan genomen. Medegedeeld werd, dat de wegen belasting koninklijk is goedgekeurd en dat de aanslagen eerlang zullen worden uitge reikt. Een brief was ingekomen van Th. de Groot aan de Schoolstraat waarbij hij een gedeelte van zijn perceel aldaar aanbiedt voor verbetering van het tracé van die straat voor 4000. B. en W. hebben daarop een afwijzend prae-advies uitgebracht. De voorzitter zette na eenig debat uiteen, dat alhoewel er geen bezwaar is tegen on derhandelen, B. en W. dit thans hebben na gelaten, omdat zij van oordeel zijn dat aan deze hoek geen dringende behoefte bestaar. Het bedrag is voorts te hoog en de gemeente moet ook eens tot rust komen met betrekking tot grondaankoop. Er is in die straat nog wel meer op te ruimen. Wil de raad echter opdragen te onderhandelen dan is dat B. en W. goed. Besloten werd na eenige discussie de zaak eerst in comité-generaal te bespreken. Daarna werd behandeld het voorstel to; het aangaan van een geldleening voor beta ling kosten aankoop perceel van het spoor tot een bedrag van 6300, waartegen de heer B. Res zich verzette, omdat hij tegen aankoop van het perceel heeft gestemd. Met den stem van den heer B. Res tegen werd besloten tegen 4pCt. pari te leenen zonder verdere kosten en de aflossing in 30 jaren te doen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot aanleg van een plantsoen op het terrein, tevens te gebruiken voor verbetering van den toegang van de schoolstraat tot de dorpstraat. De bedoeling is aan de zijde van den win- Zooals men weet, zijn er bij den nieuw bouw van Kollmer enkele mooie boomen gerooid. De heer Voüte merkte naar aan leiding hiervan geestig op, of men zich niet vergist had door deze boomen te rooien in plaats van de boomen tegenover den win kel van Hopman in de Dorpsstraat op den hoek naar de Hof-aan; hiertoe had de raad immers wèl besloten. Deze opmerking gaf even aanleiding tot een, vooral voor mevr. Dekker, onaangenaam debat. Dit vrouwelijke raadslid, dat toch in dit college zit, om het algemeen belang te dienen, dreigde met een nog meer weigerachtige houding ten aanzien van het afstaan van den voor den- wegvetbreeding benoodigden grond, wanneer die paar boomen toch weg- kei van Heideman te beginnen met een iC'P H tl Q,1 ill.O.O'fvf- <«n n 4 /l.nnotnA 1_ A «1» 1 I Kl*OÖ/4 /lol- tl rl n M .1.1I Een episode uit den Dertigen jarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 5) Saxon keek op, maar vermocht niet dade lijk een antwoord te vinden, verward door haar schoonheid en toorn. Het antwoord hleef hem bespaard. Een luid rumoer van talrijke, zware voet- stappen drong door tot het vertrek. Hij sprong naar de deur en zag onder in het groote voorhuis een bende krijgsknechten van verschillende wapens. Toen ze hem boven aan de trap gewaar werden, bleven ze staan, maar een groote, ruwe Kroaat, een reuzenkerel met hoog rood gezicht en zware Spaansche knevels, liep naar de trap. „Sta!" donderde Saxon. „De stad is van ons, alles we laten ons niet bevelen, door jou niet, door niemand!" brulde de ander. „De stad is van jou, maar deze trap is van mij. Hier is mijn buit", antwoordde de val •che hopman kalm. Saxon hoorde de deur achter zich open gaan, maar hield zijn 'blik strak op den Kro aat gevestigd, wiens oogen begonnen te schit teren. gaan; al heeft de raad daartoe besloten, zij verzet zich ertegen en zal op haar standpunt blijven staan, ook al zal de raad dan tot onteigening van den grond moeten over gaan. Js dat soms het dienen van het algemeen vf vroe£ ^twat sarcastisch weth. Macdonald, die er meteen even aan her innerde, dat mevr. Dekker het drie jaar ge- ^£^n_£|Tijdlg met het algemeen belang vond, „Kom mee! Laat hem met rust. Kijk, hij heeft daar een lief gevonden", riep een der anderen. „Waarom zijn lief en niet de mijne? Een vervloekt mooie meid", schreeuwde de reus. Saxon greep zijn pistool, richtte kalm op den woesteling, die de trap begon te beklim men, het zwaard getrokken; de anderen ble ven besluiteloos staan. „MannenIs de buit niet voor den eer ste. schreeuwde Saxon. „Zijn er geen schat ten en vrouwen genoeg in Maagdenburg? Dit lijkt oproer. Daarvoor zou je kunnen hangen". De hopman heeft gelijk", riep een jong soldaat, blijkbaar onder den indruk van den dienst onder Wallenstein, misschien ook scheen Saxon hem niet onbekend. „Kroaat, steek op je zwaard", vervolgde hij. „Kom mee!" sprak een ander. „Ik dank je mijn hals te wagen voor een dronken gek". Slechts één Kroaat scheen zijn landgenoot te willen volgen. „Ze is mooi!" zei hij. „In naam des Keizers! Verwijdert uB klonk nu weer Saxon's luide stem hoog hartig en scherp, geen tegensrpaak duldend de toon der Wallensteinsche officieren. Tot zijn verlichting begonnen de soldaten af te trekken. Slechts de groote Kroaat bleef schreeuwend achter. Zelfs zijn landsman liet hem in den steek. „Kom ga mee weg. Het wordt een hals zaak", ried deze zich afwendend, maar de ruwe kerel brulde; Woensdag 6 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— De Noten krakers olv. D. Wins. 9.30 „Onze keuken", door P. J. Kers Jr. 10.— VPRO-morgenwijding. 10-15 Voor Arb. in de Continubedrijven: „De Notenkrakers" olv. D. Wins, VARA- tooneel olv. W. van Cappellen en gr.pl. 12.— Klein-VARA-Ensemble olv. F. Bakels afgew. door zang van Ruby King, a. d. vleugel Joh. Jong. 2.Zenderverz. 2.15 Knip- les. 3.Voor de kinderen. 5.30 Strijkensemble met orgel olv. H. de Groot. 5.50 Blaasconcert olv. P. Renes. 6.03 Deel. C. Rijken. 6.15 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 6 45 Sportuitz. 7.— Vervolg orkest concert. 7-40 Causerie Dr. M. Euwe. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 „II Trovatore", opera van Verdi, mmv. koor, orkest en solisten van de Scala te Milaan olv. C. Sabanjo. 10. „Goochelarij thuis", spel van Nel Bakker, mmv. het VARA-tooneel o. I. v. W. van Cappellen. 10.45 Vaz Dias en VARA-Vana. 11.De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst en gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. Ds. E. T. v. d. Bom. II.Orgelspel S. P. Visser. 12 15 Gr.pl. 12.30 NCRV-kleinorkest olv. P. v. d. Hurk en gr.pl. 2.Zang door mej. J. Seyen ten Hoorn, alt. Aan den vleugel; A. Smets. 2 45 Gi.pl. 3.15 Concert door het Haag- sche trio. 4.— Verv. concert. 5. Kinderuur. 6.Causerie door dr. F. J. Króp. 6.30 Afgestaan. 7. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Land- bouwhalfuur. 7.45 Bezoek van de NCRV op het vliegveld Schiphol te Amst. 9.Arnhemsche Orkest ver. olv. H. J. Manks. 9.30 Vervolg, re portage van Schiphol. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Verv. concert. 11.30 12— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 11.0511.20 Lezing. 12.Fransche les. 12.20 Orgel spel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest olv. F. Thomas, mmv. E. Burns, tenor. 2.25 Voor de scholen. 2.55 Verslag van de Der by te Epsom. 3.35 Stedelijk orkest van Folkestone olv. E. Newman, mmv. M. MacGibbon, viool. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Slowaaksche volksmuziek. 7.10,7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Ged. uit „Derby Day", opera van Reynolds olv. den componist. 9.20 Ber. en filmpraatje. 9.55 Het Brid- gewafer kwintet mmv. S. Schönnig, sopraan. 10.50 Voordracht. 10.55 12.20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Goldy- orkest. 9.05 „Le sexe fort'spel van Tristan Bernard. 10.50 Dans muziek. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit Rest. „Wivex 3.20 Gr.pl. 3.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.20 Koorconcert olv. A. Abele. 9.50 Sonatenconcert, viool en piano. 10.25 Operamuziek door het Omroeporkest olv. Mahler, m. m. v sopraan. 11.20—12.50 Dansmu ziek. LANGENBERG, 456 M. 6.25 Gr pl 7.20 Orkestconcert o. 1. v. Göhre. 12-20 Uit Leipzig: Omroep orkest olv. Webtr. 1-20 Gr.pl. 2.20 3.05 Kwintetconcert. 4.20 Kwar tetconcert. 5.40 Omroepkoor o.l.v Beuer. 7-20 Omroeporkest o. 1. v. Kühn. 8.50 Populair concert. 9.20 10.20 Orkestconcert olv. Elmen- dorff. 10.40—12.20 Dansmuziek door het Weragkamerorkest o. 1- v. Keiper. ROME, 421 M. 8.35 Gr.pl. 9 05 „Fedora", opera van Giordano. Or kestleiding Votto en koorleiding Casolari. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 Omroeporkest olv. André. 5.20 Gr. pl. 6.50 Orgelconcert. 7 20 Gr.pl. 8.20 Kamermuziek. 9.05 Zangdecl. 9.45 2de acte van Puccini's „Tu- randot". 10.45 Gr.platen. 484 M.: 12 20 Omroeporkest o. 1. v. André. 1.30 Max Alexys' orkest. 5.20 Gr. pl. 6.35 Koorconcert. 8.20 Omroep orkest olv. André. 9-35 Verv. con cert. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Causerie over het Saarge- bied. 8.50 „Petroleumquellen und Madchenehre", korte opera, muziek van B. Eichhorn. 9.20 Concert olv. Karl Elmendorff, mmv. G. Have- mann, viool. 10.20 Reportage. 10.40 Ber. 10.50 Radiopraatje. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 „Der Gott zwischen den Feuern", met muziek van H. J. Sobanski. GEMEENTELIJKE RADIO- 4 DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— 10.50, Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—14.55, Daventry 14.55—17.35, Lond. Reg. 17-35 19.20, Daventry 19-2024. Lijn 4: Langenberg 10.35 19.20, Brussel 19.20—24.—. breed trottoir, dat in de schoolstraat op een punt eindigt, aan de andere zijde eveneens een trottoir aan te leggen, waardoor een goed overzicht op de dorpstraat wordt ver kregen en omgekeerd. Het plantsoen zal b> staan uit een grasgazon met in het midden een groot bloemperk en langs de drie zijden kleine bloemperkjes met lage bloemen. Een ijzeren lage afrastering zal een en ander om sluiten. „Ik wil die mooie, zwarte meid hebben, ik zal hemstormde de trap op met oogen fonkelend van drank en hartstocht. Een schot knalde. Het zwaard kletterde naar beneden, het lichaam bonsde langs de trap, maar geen der plunderaars keek om. Hun tijd was te kostbaar. Saxon ging zitten op de bovenste trede van de rap. Weer hoorde hij achter zich de deur open gaan, maar hij verroerde zioh niet. Moe en duizelig door de vele gebeurtenissen, bijna den geheelen dag zonder voedsel, had hij zich met bovenmenschelijke wilskracht op de been gehouden om de vrouw te redden van den dood en zoovele ergere dingen, waaraan hij niet durfde denken. „Wat is ze mooi", dacht hij, „die groote zwarte oogen Hij hoorde zachte voetstappen en wilde op staan, maar eensklaps voelde hij een krachti- fen dolkstoot tusschen de schouderbladen. lij tuimelde voorover, greep r.og juist de trapleuning. Met moeite richtte hij zich op, keek in het mooie gelaat. Met donkere, fonkelende oogen, stond ze voor hem, heel groot en heel slank, den drie kanten, Italiaanschen dolk van den hopman nog geklemd in de smalle witte hand. Met weeke, nauwelijks in bedwang gehou den stem, zeide Saxon: „Neen, mis, hoogstens een lichte wonde niet de eerste maal mijn maliënhemd maar ik geloof, datHij strompelde, langs den muur de kamer binnen en zakte De heer Spaansen merkte allereerst op, dat z.i. op het voorstel door B. en W. is vooruitgeloopen omdat met de uitvoering al is begonnen. Z.i. is de bocht niet overzichtelijk genoeg en moet de schoolstraat meer verlegd wor den naar het midden van het terrein. De heer G. F. Res wilde het perceel d? Groot aankoopen. De heer Aukes vreesde, dat van het on derhoud van het plantsoen niet veel terecht zal komen en bepleitte den aankoop van een grasmaaimachine. De heer Hellinga had in de commissie voor O.W. gepleit voor benadering van het geheele terrein met een fontein in het mid den, om als speelplaats te laten gebruiken voor de jeugd. De voorzitter zeide, dat hetgeen over de voorbarigheid van B. en W. is opgemerkt door den heer Spaansen juist is, doch hij heeft het laten doorgaan, omdat, indien de raad het voorstel niet zou aannemen er niet veel zou zijn bedorven. Het is bovendien ge beurd omdat de lichtbedrijven door moesten gaan met het verplaatsen van de verdeel kast. Juist omdat aan de zijde van den winkei van Heideman een breed trottoir komt is ge vaar van niet zichtbaar zijn wat op de dorpstraat aankomt, niet te verwachten. Door de spiegelruiten ziet men bovendien wat op den weg aankomt. De wensch van den heer Aukus betreffen de de grasmachine is reeds vervuld. Het terrein vlak aan den verkeersweg leent zich niet voor speelplaats. Dan brak hij een lans voor toezicht van het publiek. Laat gerust een oudere 'n jongen die opzet telijk of ondoordacht het plantsoen vernie tigt maar een kastijding geven. De voorzitter verdeciïgde na eenige dis cussie nader het voorstel van B. en W., waarna dit aangenomen werd met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Spaansen en Hellinga. Hierna kwam het voorstel aan de orde tot tet aangaan van een verzekering inzake de costen bedoeld in art. 30 der Armenwet, welk voorstel zonder stemming werd aan genomen. Vervolgens werd behandeld het voorstel ter zake van een overeenkomst met het prov. waterleidingbedrijf ter zake openstelling van de speelplaats Papenberg. De heer De Nijs zeide, dat ook ouderen dat voorstel zullen toejuichen, het is een prachtige speelplaats die niet door het ver keer onveilig kan worden gemaakt. De heer Aukus vroeg of men nu op den top van het duin kan genieten van het prachtige vergezicht op de Zaanstreek en Amsterdam. Zoo niet dan verzoekt hij B. en W. in onderhandeling te treden om een strook van de duinen vanaf de boschwach- terswoning eenigszins dieper in de duinen in beheer of eigendom te verkrijgen. Wethouder Hemmer zeide, dat wat de neer in een breeden leuningstoel. Stoot maartoeklonk het bijna on verstaanbaar. Maar zij bleef roerloos staan HOOFDSTUK IV. Na eenige aarzeling trad ook de vrouw de kamer binnen. Voorzichtig naderde zij de plaats waar de avonturier in zijn stoel rustte. Ze keek onwil lekeurig naar zijn gelaat. Eerst met minach tenden haat, maar daarna met meer gespan nen aandacht, want ofschoon zijn gezicht nog besmeurd was door bloed en kruit, vielen haar toch de regelmatige trekken op. Het voorhoofd was niet laag als van een min derwaardige; de neus was ietwat gebogen, de wilskrachtige kaken en de sterke monc gaven niet den indruk van een vrouwenbeul. Nu in de slaap zijn trekken ontspannen waren, gaf zijn even geopende mond aan zijn gelaat zelfs iets onschuldigs. Ze haalde de schouders op: „Men kan zich vergissen", mompelde ze „en toch is hij een bruut". Tranen van woede sprongen haar in de oogen bij de gedachte aan de ondergane be handeling. Hij had met haar geworsteld, kleeren verscheurd, haar neergeworpen op de rustbank. Hij had haar wilden dwingen de ponjaard op de keel. Zij voelde nog de punt van zijn dolk, zijn afschuwelijke han den Ze had aan den lijve ondervonden, dat hij voor niets terugdeinsde om zijn doel te bereiken. Heel haar vrouwelijke trots kwam weer in opstand en vaster omklemde ze den driekanten dolk. Zij deed een stap in zijn richting. Zij hield den arm op. Ze zou hem dooden. Maar haar blik viel weer op zijn gelaat. De opgeheven arm zonk langs haar zijde. Ze kon het niet. Het was haar onmogelijk hem in zijn slaap te vermoorden. Zij ging zitten, zoo ver mogelijk van hem verwijderd, in een gothischen baldakijnstoel, die als zetel voor de huisvrouw diende. De oogen vol wantrouwen op den man ge vestigd, de dolk nog steeds in de hand. bleef ze zitten om zijn ontwaken af te wachten. Ze keek op naar het geschilderde wapen in het middenstuk van de hooge, gebeeld houwde schouw: een gouden ever op een groen veld met rooden rand. De doorgestane angst en emoties deden echter hun invloed gelden. Ze staarde naar den ever, het woeste dier, dat in de middel eeuwen gold als de vertegenwoordiger van ruwe kracht en durf, die het moedig opnam tegen de ridders, gewapend met jachtspeer en het breede dolkmes met* hertshoren heft, en niet zelden overwinnaar bleef in den on- gelijken strijd. Langzaam zakte de oogleden over de don kere oogen en sluimerend zag ze den jongen edelman, een harer voorvaderen, een prinses redden van een zekeren dood, toen ze over vallen werd door een opgejaagd ever. Alleen gewapend met zijn dolk wierp hij zich tus- svhen haar en den ever en ofschoon hij zwa re verwondingen kreeg door de sterke slag tanden, had hij het wilde beest gedood De vorst sloeg hem tot ridder en hij trouwde met de prinses. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5