DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. De Landbouwtentoonstelling te Opmeer ^Buitenland Land- en Tuinbouw» Het bezoek, gezien de weersomstandigheden, boven verwachting groot. „M'n STER-TABAK vergaten dan maar u/éér naar beneden". botsingen in frankrijk. ontploffing in een nitro- glycerine-wagen. een rooseveltberg? heeren Aukus e.a. willen wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren, al willen B. en W. in die richting wel een poging doen. Overeenkomstig het voorstel en toezeg ging van B. en W. werd zonder stemming besloten. Hierna werd aan de orde gesteld het voor stel inzake contra-prestatie van werkloozen en in dit geval te besluiten zooals de meer derheid van B. en W. het schrijven van den minister wil uitvoeren. De heer Hellinga besprak het meerder- heidsvoorstel van B. en W. en meende, dat hier afgeweken is van hetgeen de werkloo- zencommissie wil, welk besluit na rijp be raad is genomen. Een voorstel tot verleening van 25 pCt. toeslag op de steunverleening is z.i. geheel juist en hij begreep niet dat men kan aannemen dat het voorstel van den minister acceptabel is. Voor het steunbedrag en 10 pCt. te doen werken is z.i. niet juist, omdat dit geen voldoende belooning genoemd kan worden. Hij nam niet aan dat 10 pCt. voldoende is voor slijtage en kosten van voe ding enz. De heer Spaansen meende, dat de bedoe ling is geweest om de menschen bezig te houden en de gedachte bij te brengen dat het goed is als zij voor den steun ook nog iets doen in belang van de gemeenschap ln de commissie heeft men aangetoond dat voor 10 pCt. verhooging dit niet kon worden ge daan omdat de kosten van slijtage en voe ding dat niet voldoende zou zijn en daarom is hij voor 25 pCt. toeslag geweest. De heer De Nijs wilde zeker 25 pCt. ver hooging geven. De heer Aukus zeide, dat B. en W. niet aan den leiband moeten loopen van een commissie. Wethouder de Vries, de minderheid van B. en W., zeide, dat hij werk voor steun toejuicht. Als men dergelijk idee echter ge bruikt voor loondruk dan gaat de sympathie daarvoor geheel verloren. In een uitvoerige reden viel hij dit idee van de regeering aan. De voorzitter betoogde, dat de meerder heid van B. en W. van oordeel is, dat de loonbepaling niet van invloed moet zijn op dit voorstel. De bedoeling, zooals althans is het bezien, is om de menschen te behoeden voor het demoraliseerende van het niets doen Het werk dat verricht moet worden zal niet zijn datgene wat als normaal werk is te beschouwen, b.v. leggen van kabels enz., daarvoor wordt het gewone loon betaald. De bedoeling van loondruk zit bij B. en W. in het geheel niet voor. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. om te laten werken voor steunver leening en toelage van 10 pCt. als de minis ter heeft aangegeven, verworpen met 10 te gen 1 stem. Hierna kwam ter tafel het voorstel van B en W. tot het aanbrengen van een geruisch- looze bestrating op de Mient. Wethouder Hemmer zeide, in antwoord op diverse opmerkingen, dat hij ervan overtuigd is dat dit wegdek zeer goed zal voldoen en een oplossing van het vraagstuk zal zijn. Bij verschillende gemeente die dit hebben toege past is geïnformeerd en de inlichtingen zijn onverdeeld gunstig. In verschillende plaatsen heeft hij weggedeelten gezien die reeds ette lijke jaren liggen. Het slipgevaar iszeer gering. De rioleeringen zullen zoodanig worden voorzien, dat daarvoor geen opbre kingen zijn te verwachten. Alleen het proce de wordt door vakkundigen behandeld, ove rigens worden werklieden uit de gemeente genomen. De voorzitter zeide, dat hij aanvankelijk meende, dat men eerst eens de resultaten diende af te wachten van het wegdek bij de chr. school. Nader is hem gebleken, dat men op verschillende plaatsen over dit pro cédé zeer goed tevreden is en daarom heet t hij in B. en W. er zich van harte mede ac- coord verklaard. Het voorstel van B. en W. werd na eenige discussie met 7 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen de heeren C. F. Res, B. Res, Twisk en Borst. Het voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceel werd aangenomen. De heer Borst vroeg soepele behandeling voor verzoeken tot plaatsing van zomer huisjes. De voorzitter zegde toe, dat dit waar het mogelijk is zal gebeuren. De heer Twisk bepleitte verbetering van den Brakersweg. De heer Hemmer zeide, dat op de begroo ting geen gelden zijn uitgetrokken voor af doende verbetering. Wat noodzakelijk is zal gedaan worden Hij meende voorts, dat een lid van de commissie voor O.W. met derge lijke klachten in de commissie behoort te komen. Voorts bevreemdde het hem, dat een lid dat in de commissie voor een voorstel stemt, in den raad daartegen is. De heer G. F. Res bepleitte het kermister rein voor speelterrein beschikbaar te stellen. Voorts opleiding van werkloozen voor vak ken en vroeg inlichtingen omtrent het ver bod van venten langs den zeeweg, terwijl z.i het verkoopen van waren op het kampeer terrein vrij moet zijn. De voorzitter meende, dat het kermister rein zich niet leent voor speelterrein. Het is een schandaal wat er door de jeugd wordt vernield. Venten langs den zeeweg zal hij niet toestaan op grond van het verkeer, ter wijl het ook onjuist is dat men menschen concurrentie gat aandoen die hooge pachten betalen. Over verkoop van waren op het kampeerterrein heeft de gemeente geen zeg gingschap. De heer Hellinga vroeg of er een goed koop kampeerterrein in de gemeente komt. De voorzitter zeide, dat hij inderdaad die mededeeling gedaan heeft, in hoeverre dat dit uitgevoerd zal worden heeft hij nog niet vernomen. In tegenstelling met den heer Hellinga juichtte hij het verbod van kampee ren des nachts toe. Castricum heeft geen be hoefte aan dergelijk publiek. Op de vraag van den heer Hellinga om in het vervolg voor dergelijke lange agenda s geen avondvergaderingen meer te houden, zegde hij overweging toe. Zooals wij gisteren reeds berichtten, werd de toeloop van bezoekers tijdens het concours-hippique en de demonstratie van de landelijke rijvereenigingen steeds grooter, zoodat een dichte haag van bezoekers om het terrein stond geschaard. De tribune was niet zoo dicht bezet als gewoonlijk, doch dit kwam in hoofdzaak, omdat het daar nog al tochtte, waardoor velen er de voorkeur aan gaven, in het open veld de demonstraties te volgen. In het concours-hippique was het nummer 'betuigde landbouwpaarden zeer belangrijk. De deelname in deze rubriek was groot, ter wijl zeer goede exemplaren uitkwamen, waardoor het lang duurde, vóór de jury het eens kon worden over de toe te kennen prijzen. De luidspreker bewees goede diensten voor het afroepen van de nummers en het bekend maken van de uitslagen. Voor velen was het een aangename ver rassing, vóór den aanvang van het concours door de luidspreker kennis te maken met het sympathieke geluid van den eere-voor- zitter, den 82-jarigen dr. van Balen Blanken, die den geheelen dag met groote opgewekt heid de feestelijkheden volgde en wiens stem nog even krachtig was als steeds. Hij zeide het volgende: Zeer geachte medeleden van Opmeer en Omstreken en gij allen, die gekomen zijt om mede wijding te geven aan dezen berinne- ringsdag! Vergun mij, dat ik eenige oogen- blikken beslag leg op uw aller aandacht. Mij toch is gevraagd geworden, ook een enkel woord te spreken, na de openingsrede van den voorzitter. En als ooit het woord van De Genestet: „Zoo U het hart tot spreken dringt, zoo spreekt", in vervulling behoort te gaan, dan is het nu, waar de geest vervuld is van een warreling van ideeën, die de her innering weer wekken aan een zoet ver leden, dat niet aan ons voorbij is gegaan, maar dat wij gezamenlijk intens hebben doorleefd. Er is een wijsgeer geweest, die de men schen ervan wilde doordringen, dat voor ieder, die oud mag worden, een tijdperk aan breekt, waarin hij op zijn herinneringen leven moet, als hij bij het daadwerkelijke leven zou worden uitgeschakeld. Zoover is het gelukkig met mij nog niet gekomen. Inte gendeel hebben mijn liefhebberij-studies ruimschoots de leegte aangevuld, die het niet meer kunnen toepassen der mij zoo geliefde medische wetenschap mij gegeven had. Als bewijs daarvoor het volgende; Bij het mij gaan kwijten van de zoo eer volle opdracht, die mij bij schrifture van den secretaris gevoerd, zou het gewaagd zijn, zonder voorbereiding voor den volke te verschijnen. En al zijn nu de herinnerin gen, zooals ik reeds zeide, niet het eenige, waarop ik te leven heb, toch sloeg ik mijn familie-archief maar weer eens op en bij het doorbladeren trol het mij bijzonder, dat daarin zoo menige bladzijde voorkwam, die in gulden letteren mij telkens en telkens weer met de grootste dankbaarheid aan Op meer en Omstreken denken deed. Ik zou een geschiedenis kunnen schrijven van alles, wat deze streek voor mij in het leven is geweest. Bij het maken van aanteekeningen daaruit, verkortte ik onwillekeurig Opmeer en Om streken tot O. en O. en mij daarop blind starende bij het zoeken naar een pakkende stof, ontdekte ik opeens het lumineuze idee, dat in het O. en O. voor ons in het alge meen en in het bizonder voor Opmeer het heele verleden, heden en de toekomst van Opmeer en Omstreken weerspiegeld werd. Wilt gij bewijzen? Verplaatst U dan nog maar eens in die heerlijke dagen van stout begrepen, brutalen durf en onwankelbaar zelfvertrouwen. Wat gaf bij de te nemen be slissing de doorslag? Was het niet O. en O., er Op of er Onder, die bij den zwaren strijd als vechtleuze tot slagen en overwin ning voerde? En was het niet O. en O. in Op en Over, de jubelkreet, die geslaakt werd, als de moeilijkheden waren overwonnen en het doel was bereikt? Dankten wij dat weer niet mede aan de O. in den voorzichtigen Opzet, den verstandigen Opbouw, den ge- wekten Opbloei, den gemaakten Opgang. En was Opmeer en Omstreken's Openluchtspel niet onze opkomst? Lag niet in dat ons zoo geliefde spel ons succes verscholen? Veel hebben wij te danken aan denken, durven, doen en doorzetten. Dat waren de motoren, die in 1889 de nationale tentoon stelling te Spanbroek in werking konden doen stellen. Zij deden de treinen loopen van Wognum tot Schagen, na een bizondere ons verleende concessie en het past ons zeker in deze gedenkuren daarbij de toenmalige com missaris der koningin, Z.Ex. van Tienhoven, dankbaar in gedachten te brengen, aange zien ons dit alles onder zijn hooge bescher- ming gewerd. Als kleine, maar tegelijk groote en nobele curiositeiten van West- Friesland, bewaar ik nog twee spoorkaar tjes, zoodaf er toen op verantwoordleijkheic en ten name van den voorzitter der afdee- ling van Opmeer en Omstreken, den reizi gers werd uitgereikt. Het waren ook die motoren, die leven en beweging gaven aan de beroemd geworden boerenbruiloft. Zij leverden de bedrijfs- kracht, noodig voor de opvoering van het Openluchtspel, waardoor wij tot over de grenzen met eere werden genoemd en waar over ik, dank zij film en illustratie, berichten uit Amerika, Indië en Australië ontving. Zij maakten het mogelijk alles te kunnen doen, wat de practische en wetenschappelijke beoefening van den landbouw ten goedi kan komen en zij zijn ook nu weer de mach ten, die de jaarlijksche tentoonstelling, de rijdemonstraties en de harddraverij zullen doen slagen. Dit alles werd ons mogelijk door den goeden geest, die onder ons allen heerschte, een hoog gestemde geest, die den toon aangaf en bezieling werd. Er is een tijü geweest, dat van Opmeer en Omstreken gezegd werd, dat zij ten voorbeeld kon wor den gesteld, niet alken door haar arbeid en haar veelomvattende ondernemingen, maar bovenal door de benijdenswaardige ïarmonie, waarmede dat alles geschiedde. Waren haar vergaderingen niet trouw be zocht. Zij waren "Is familie-samenkomsten, waarop het een feest was, elkander te ont moeten en de loffelijkste getuigenis, die van 'iaar gegeven kon worden, was wel dit, dat nooit een wankla.ik werd gehoord, nooit een verkeerde toon werd aangeslagen. Dat was onze grootste roem, dat was onze glorie. Gij weet, dat de O evenals de ring, waaraan geen begin of ei de te herkennen is, de symbolen zijn van de oneindigheid. Daarin sluimert een profectie en een belofte, die in vervulling kan gaan (Niets is op deze aarde bestendig) en (Er is «en voetstap, die beklijft), maar zij, die het leven leven om door hun werken onze idealen nabij te komen, door een hoog doel daartoe gedre ven, zij zullen in een dankbare herinnering blijven voortleven, zooals wij in momenten als deze dankbaar herdenken, op wier schou ders wij staan en door wie wij mede groot geworden zijn. Met zichtbare ingenomenheid nam het pu bliek kennis van deze rede, die met een warm applaus werd beloond. De demonstraties van de landelijke rijvereenigingen. Het waren er zes die uitkwamen, trokken aller belangstelling. Het was duidelijk zicht baar, dat deze vereenigingen vooruit gegaan waren. Het aanzien van het geheel werd nog verhoogd doordat elke vereeniging in eigen uniform uitkwam. Grootsche was de aanblik, die de ruim 50 ruiters en amazones opleverde, toen zij in colonnes hun banieren volgende, over het veld galoppeerden. Ter af wisseling werden ook eenige gymnastische oefeningen uitgevoerd, die men echter beter aan de leden van gymnastiekverenigingen kan overlaten. Hieronder volgen nog eenige uitslagen. Dressuurproef voor afdeelingen. lste prijs: L. R. Kapitein van der Wal, Hoofddorp; 2de pr. L. R. Beyaard, Purme- rend; 3de pr. L R. W. Friesland; 4de pr. L. R. Bucephalus, Barsingerhorn. Eervolle vermelding L. R. Heiloo en omstreken. Individueele dressuurproef (Handicap) lste pr. J. C. Petri van de L. R. Kapitein van der Wal2de pr. Jac. Bom van de L. R. Beyaard; 3de pr. C. Muys van de L. R. Hei loo en omstreken; 4de pr. mej. Marie Rens van de L. R. West-Friesland; 5de pr. Jan Schenk van de L. R. Bucephalus: 6de pr. P. Meerburg van de L. R. van den Wal. Eervolle vermelding D. Haremaker, L. R. Bevaard. Individueele dressuurproef Nieuwelingen. lste pr. D. W. Geerlings, L. R. West- Friesland; A. Schenk, L. R. Bucephalus en A. C. van Nieuwenhuizen, L. R. Kap. van der Wal. 4de pr. V. D. J. Hoornsman, L. R. West- Friesland. Eervolle vermelding K. Smit, L. R. Bu cephalus. Stamboekkeuring. Ie pr. C. Stoop. Wogmeer. met Daliane; 2de pr. C. Olie, Heiloo, met Olidia. Concours hippique. Rubriek betuigde landbouwpaarden. lste pr. Wed. J. Klaver, H. Hugowaard; 2de pr. G. van Del den. Amsterdam; 3de pr. A. Schaden. Aartswoud. Rubriek spannen betuigde landbouwpaar den. lste pr. J A. Groot, Ursem; 2e pr. Gebr. Hoed, Alkmaar; 3e pr. A. Schagen, Aarts woud. Springconcours. lste pr. Mej. Marie Rens L. N. Westfries land; 2e pr. D. de Graaf, L. R. Westfries land; 3e pr. A. C. v. Nieuwenhuyzen, L. R. Kap. v. d. Wal; 4e pr. C. Broersma, L. R. Bucephalus; 5e pr. G. Blauwboer, L. R. Bu cephalus; Eervolle vermelding J. Schenk, L. R. Bucephalus. Patrouille-Springen. lste pr. L. R. Kapitein v. d. Wal, Hoofd dorp; 2e pr. L. R. Westfriesland, Schager- brug; 3e pr. Beyaard te Purmerend. VROEGE AARDAPPELEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale bericht, dat alleen voor die vroege aardappelen aan exporteurs machtiging tot uitvoer zal worden verstrekt, indien deze aardappelen van een „goede" exportkwali teit zijn en als bewijs daarvan zijn voorzien van het merk van het Uitvoer-controle- bureau. HAAR DOCHTERTJES VERMOORD. Tei dood veroordeeld. Zelden heeft men een afschuwelijker staal tje van onmenschelijke koelbloedigheid ge zien dan dat waarvan het bedrijven van een der onnatuurlijkste misdaden, die men zich denken kan, blijk heeft gegeven een moe der, die twee harer kinderen van het leven beroofde. Voor de rechtbank van het Fransche de partement Ille-et-Vilaine, te Rennes, stond terecht vrouw Marie Cournée, die op 1 Mei 1933 haar man, den landbouwer Abel Cour née, toen hij, van zijn werk op het veld thuisgekomen, zijn dieren in de stal stond te voederen, met de grootst mogelijke kalmte kwam mededeelen, dat zij hun beide tweelin gen gedood had. De man volgde haar, hevig verschrokken, in het huis en vond op het bed zijn twee 3-jarige dochtertjes met blauw en gezwollen gelaat. Tegenover de gendarmes, die door den man geroepen waren, verklaarde de ontaarde moeder, dat haar man niet voldoende ver diende. M'n kleintjes kostten veel geld; daarom heb ik ze opgehangen, zei het monster. Terwijl het eenen speelde, heb ik het an dere weggenomen en het opgehangen aan de centuur van haar jurkje; ik heb het net zoo lang opgetild, tot het dood was. Het zusje heeft er niets van gezien en toen heb ik met haar hetzelfde gedaan en de lijkjes op bed gelegd. Ter terechtzitting vroeg de president haar naar de beweegredenen van haar afschuwe lijke misdaad. De vrouw antwoordde, dat zij niet van de tweelingen had gehouden. Zij waren voor het huwelijk geboren en later kwam er nog een wettelijk kind bij. De twee meisjes herinnerden haar te veel aan haar misstap. Beklaagde gaf op de haar gestelde vragen verwarde vragen, die den indruk wekten, dat zij niet volkomen toerekenbaar was. Na het geen zij eerst als beweegredenen voor de af schuwelijke misdaad had aangevoerd, ver klaarde zij o.a. ook, dat zij veel van de kin deren hield en dat zij de misdaad niet ge pleegd zou hebben, als ze niet ziek geweest was. Maar het toppunt van afgrijzen verwekte zij, door op de vraag, waarom zij het derde kind niet vermoord had, te antwoorder»! Ik had het vergeten. Een geweldig rumoer ontstond bij dea» woorden in de rechtszaal. Drie psychiaters verklaarden, dat de vrotrw niet krankzinnig was, terwijl twee andere dokters aannemen, dat zij, hoewel niet krankzinnig zijnde, toch op het oogenblik van de misdaad niet toerekenbaar moet zijn geweest. Nadat het O.M. de doodstraf geëischt had en de verdedigers met een welsprekendheid, een betere zaak waardig, het medelijden der gezworenen had trachtten op te wekken, trok de jury zich terug. Spoedig daarna verscheen zij weer in de rechtszaal; Marie Cournés was schuldig bevonden en werd ter dood veroor. deeld. 100 éewondea. Tijdens een vergadering in Roubaix q Frankrijk, waar de rechtsche afgevaardigd» Henriot het woord zou voeren over den bi», nenlandschen politieken toestand is het gi». teravond tot ernstige botsingen gekomen. Ui de omliggende straten waren geruimen tijd voor het openen van de vergadering anti» fascisten tezamen gekomen, welke trachtten de bezoekers tegen te houden met het gevolg dat tenslotte botsingen ontstonden. De politie moest worden versterkt; er ontstonden h». vige straatgevechten. Op verschillende plaat sen in de stad werden barricades opgerichj- welke door de mobile-garde werden 1». stormd. Eerst tegen 8 uur was de ruM eenigszins hersteld, zoodat Hennot toen voor ongeveer 2000 toehoorders zijn red* kon uitspreken. Na het einde van de vergado ring werd het weer onrustig, zoodat de poli tie nog al moest optreden. Bij de botsingen zijn ruim 100 personen gewond. Te midder nacht was alles weer rustig. EEN MILLIONNAIRSDOCHTER TROUWT. Door palmenlaan naar ouden Griekschen tempe!. In een ouden Griekschen tempel, prachtig gelegen in een geheel voor deze gelegenheid aangelegden palmentuin, is gisteren te New York het huwelijk voltrokken tusschen Helen McCann, een nicht van Barbara Hut» ton (thans prinses Mdivani) en een bekend polospeler, Winston Quest, een kleinzoon van den millionnair Henry Phipps, den op richter van de Carnegie Steel Company. Deze plechtigheid vond plaats op het landgoed van de familie McCann te uister» bay, een kustplaats dicht bij New York. Een iaan van cocospalmen, die speciaal uit Palm Beach waren overgebracht, beschermde de gasten tegen de felle zonnestralen, terwijl de geheele weg, dien de bruidstoet volgde, was versierd met prachtige bloemen, met witte linten. Aan het einde van dezen weg kwam men aan een groote, open vlakte, waar in den witmarmeren tempel het huwe- lijk werd voltrokken. De muziek van het groote orgel, dat een van de bezienswaardigheden van het buiten verblijf der familie McCann is, bereikte de ooren van de gasten via luidsprekers, die kunstig in bloeiende heesters waren verbor gen. Na de huwelijksplechtigheid in den tempel trok de bruidstoet, voorafgegaan door bruid en bruidegom, naar een rran- schen tuin van heliotropen en begonia's, waarin zich een vijver met witte en rose waterlelies bevond. Hier ontvingen de jonggehuwden meer dan 1000 gasten. De familie McCann heeft een klein vermogen^ besteed om ^p specialen wer.sch van de bruid een kunstmatig tro pisch strand met palmen te laten aanleggen. 7 Man gedood. Gisteren is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in een vrachtwagen, welke _was geladen met nitro-glycerine te Norman in de Ver. Staten. De vrachtwagen maakte deel uit van de uitrusting van een expeditie, die onderzoek verrichtte naar aanwezigheid van petroleum. Tengevolge van het inslaan van den blik sem ontstond een ontzaglijke ontploffing, zoodat zeven man werd gedood, terwijl een enorm gat in den grond werd geslagen en groote schade werd toegebracht aan in de nabijheid staande huizen. Ter erkenning van zijn nationale verdiensten. In het Representantenhuis heeft Mitcftetl, de democratische afgevaardigde uit Tennes» see, een wetsvoorstel ingediend om een berg in dezen staat naar president Roosevelt te noemen. De bedoeling daarvan is erken ning van de door den president opgerichte organisatie voor nationaal herstel en zijn 287. Voor de zooveelste maal was Piet dus weer eens een verstekeling. Eerst in dat motorbootje, toen hij zijn geliefde plek aan de rivier in Holland verliet; aan boord van het vlieg tuig en nu hier weer. Hij wist nu wat hem te wachten stond en pakte uit eigen beweging de eerste de beste bezem, die hij zag liggen en haalde een puts water op, waarna hij het dek ging schrobben, 288. Er kwam een bootsman voorbij, die hem op zijn gemak eens bleef staan aankijken en toen zei; Wel, wel, is het kuiken uitgekomen? Je zou zeggen waar komt zoo'n krielkip ineens vandaan hè? En dat wil me het dek schrobben, dat ik een half uur geleden gedaan heb. Wie heeft jou dat opgedragen, ape- kind?

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6