3&jUwen£and JCetk School £uchtoaact tBucgecliike Stand Uiidschciften Quaker RflIJC blijven DUNü geldig ZWARE HEIDEBRAND OP DE VELUWE. 100 I Ï.A. bij Hoog Bunrlo verbrand. DE 100.000. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE „GOEDE HOOP" IN LUXOR. In deze spannende ZWEEFVLIEGSPORT BLOEIT. Twee zomerkampen in voorbe reiding: Teriet bij Arnhem en Noordwijkerhout. WINKEL (Mei). Den Helder. Mej. H. W. Philippo naar Amsterdam. P. J. Kuijmans en echtgen naar Alkmaar. K. Spaans naar Oud karspel. W. Tros en gezin naar Castri- cum. Mej. M. Riegelmann naar Duitsch- land. Mevr. C. C. Koopman—Koppes n. Abbekerk. Mevr. M. M. de GraafKop pes naar Castricum. J. C. Gerritse naar Oterleek. Mej. W. Vledder naar Alkmaar. S. de Boer en gezin naar Koog aan de Zaan. Mej. P. C. Viergever naar Oude Tonge. Mej. E. A. van Klooster naar Amsterdam. P. W. G. van der Heijden en gezin naar Haarlem. Mej. M. G. Bon nes naar Haarlem. J. Fontijn en echtgen naar Amsterdam. C. Zwaan naar Bergen (N.H.) Mej. H. P. L. Werkman naar Eg- mond aan Zee. G. Chr. H. Dijkstra naar Singapore. P. Wisdom en gezin naar Amsterdam. C. Schagen en echtgen. naar Alkmaar. P. Reijne en gezin naar Beem- ster. Wed. J. de JongMolenaar naar Bergen (N.H.) Z. Klein en echtg. naar Amsterdam. J. Boon en echtgen. naar Velsen. A. H. van Helden naar Amster dam. J. J. Vink naar Wieringen. Mevr. M. E. Bijleveld—Emmerling naar 's-Graven- hage. Mej. G A. Pronk naar Alkmaar. N. Ploeger en gezin naar Baringerhorn. W. Nanne naar Amsterdam. Mej. J. Kruijt naar Egmondbinnen. Mej. A. E. Jansen naar Harenkarspel. SPEKPRIJZEN VARKENSCENTRALE. Voor het aan de N.V.C. geleverde spek zullen met ingang van 4 Juni de onderstaan de prijzen worden betaald: a. Spek boven 28 KG. per strook zonder wang 50 cent; b. Spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang 49 centc. Spek van 1823.9 K.G. per strook zonder wang 47 cent; d. Spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wang 42 cent; e. Spek van 10—129 K.G. per strook zonder wang en achterkin kel 43 cent; f. Spek van 89.9 KG. per strook zonder wang en achterkinkel 40 cent; g. Spek van 67.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 38 cent. JONGE LIBERALEN EN VRIJHANDEL. Het hoofdbestuur van den Bond voor Jonge Liberalen heeft een brief gericht tot de Vereeniging voor Vrijhandel, naar aan leiding van haar tegemoetkomende houding ten aanzien van de richting waarin de Ne- derlandsche handelspolitiek den laatsten tijd wordt geleid. Gewezen wordt in genoemd schrijven op recente vlugschriften, uitgegaan van deze vereeniging, waarin o.m. in tijde lijke retorsie wordt berust en contingentee- ring wordt verdedigd, zoo de regeering deze noodig meent te hebben van het haar voor oogen staande „Wirtschaftplan". Naar aanleiding hiervan wordt opge merkt, dat de Bond van Jonge Liberalen en veel van zijn leden tot de Vereeniging voor Vrijhandel zijn toegetreden omdat zij het in artikel 3 der statuten genoemde doel„ver dediging van de beginselen van den vrijhan del in den ruimsten zin" van ganscher harte onderschrijven. Dat zij waren toegetreden tot een vereeniging, welke een stelsel van „Planwirtschaft" aanvaardt, hadden zij nimmer verondersteld, aldus schrijft het hoofdbestuur. DE UITVOERING VAN HET DUITSCHE TRANSFER-MORATORIUM. De Duitsche regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel de regeling, neergelegd in het op 10 Februari 1934 onderteekende proto col betreffende de uitvoering van het Duitsche transfer-moratorium, met ingang van 1 Juli 1934 opgezegd. De Nederlandsche regeering zal met de Duit sche regeering overleg plegen met het oog op te voeren besprekingen betreffende een regeling van den toestand, die van 1 Juli af zal intreden producten naar genoemde landen. Met be trekking tot contracten, tot en met 2 Juni af gesloten, is bepaald, dat alsnog zal moeten worden getracht, een dergelijke compensatie te vinden. Voorts is met ingang van gister de invoer van graan uit Polen alleen toegelaten, als daartegenover staat een uitvoer van Neder- andsche of Nederlandsch-koloniale produc ten naar Polen. STEUN VOOR SCHEEPSBOUW? Crediet van twintig millioen? Het Volk meldt: Wij vernemen, dat de regeering het plan ïeeft, binnenkort aan het parlement een aanzienlijk crediet te vragen voor de onder steuning van scheepvaart en scheepsbouw. Ons werd een bedrag genoemd tusschen de twintig en vijf-en-twintig millioen gulden. Deze steunverleening zou, ook voor wat den scheepsbouw betreft, staan buiten de bemoeiingen van het Werkfonds-1934. Wel schijnt het in de bedoeling te liggen, voor de regeeringshulp bepaalde voorwaarden te stellen, o.a. met betrekking tot de arbeids voorwaarden van het personeel, dat in de ondersteunde bedrijven werkzaam is. BEZUINIGINGEN TE ALMELO. Begin van dit jaar heeft de gemeenteraad van Almelo de begrooting behandeld en haar sluitend weten te krijgen c dekt bedrag van vragen. Lenige dagen geleden is die begrooting van Ged. Staten van Overijsel terug ontvan gen met bemerking, dat er nog veel meer diende bezuinigd te worden. Met het oog hierop zullen weldra aan den raad voorstel len worden gedaan: tot ophefing van een openbare lagere school, tot intrekking van de subsidie voor het bewaarschool-onderwijs en tot het schrappen van den post voor school reisjes. Voorts zijn er plannen in voorberei ding tot drastische verlaging van het salaris en de loonen voor het gemeente-personeel. DISTRIBUTIE VLEESCH IN BLIK. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gericht, waarin hij meedeelt, dat naast de in vroegere desbetreffende cir culaires genoemde categorieën van per- so.en in den vervolge de distributie van vleesch in blik ook zal kunnen geschie den aan personen die een inkomen ge nieten hetwelk in het algemeen ten hoogste gelijk is te stellen met dat het welk ter plaatse door de steuntrekkenden als bedoeld in de circulaire van 4 No vember 1933 wordt genoten. Ook zal distributie mogen plaats vin den aan diaconieën en instellingen met liefdadige doelstelling ten behoeve van door deze lichamen ondersteunden, waarbij evenwel nauwlettend dient te worden toegezien ten aanzien van dege lijke instellingen zoowel door de ge meentebesturen als door de besturen van die inrichtingen zelve en ten aan zien van de diaconieën alleen door haar besturen, dat geen vleesch wordt ver strekt aan dezelfde personen door meer dan één instantie. RADIO-EXAMENS. Het aantal candidaten, dat zich aanmeldt voor deelneming aan de radio-examens, is den laatsten tijd dermate uitgebreid, dat de exa mens geruimen tijd in beslag nemen. In verband hiermede moet er rekenin. mede worden gehouden, dat in het tijdva van 1 Sept. 1934 tot 1 Juli 1935 niet meer dan 2 examens zullen kunnen worden gehou den. Het examen, dat gewoonlijk in de maand Januari aanvangt, zou dan moeten verval len. INVOER BUITENLANDSCH GRAAN. Alleen mogelijk als er uitvoer van Nederlandsche artikelen tegenover staat. De Nederlandsche Graancentrale heeft be kend gemaakt, dat met ingang van gister de invoer van graan uit Hongarije, Roemenië, Joego-Slavië en Bulgarije alleen is toegela ten, wanneer daartegenover staat een uitvoer van Nedrelandsche of Nederlandsch-kolonjale rijgen door voor een onge- 500.000 rijkssteun aan te zooverre meester, dat de Uchelsche bosschen behouden waren. Honderd H.A. heide zijn verbrand. De grond was eigendom van ba ron van Verscnuer te Arnhem. De oorzaak van den brand is onbekend. HET NIEUWE TARIEF. Van 10 op 12 pCt.? Bij het departement van financiën is in voorbereiding een wetsontwerp tot herzie ning van het tarief van invoerrechten, dat nog vóór 1 Juli in werking zal treden. Dit ontwerp gewijzigde tariefwet zal be halve een reeks bijzondere verhoogingen en nieuwe heffingen tot strekking hebben een algemeene verhooging van het grondtarief van 10 pCt. tot 12 pCL DE TRANSFERKWESTIE. Nog geen nader overleg In aansluiting aan het bericht betreffende het opzeggen door de Duitsche regeering van het bestaande protocol inzake de uitvoering van het Duitsche transfermoratorium met ingang van 1 Juli a.s., verneemt het Hbld., dat op het oogenblik nog geen Nederlandsche gedelegeerden te Berlijn zijn of onderweg zijn, om hierover nader overleg met de Duit sche instanties te plegen. Wel worden op het oogenblik tusschen Nederlandsche en Duit sche vertegenwoordigers te Berlijn onder handelingen gevoerd over de bestaande devie- zenregeling, in verband met het feit, dat van het z.g. „Sonderkonto" in Duitschland mis bruik wordt gemaakt. Wanneer het nader overleg over de trans fer zal aanvangen, kan op dit oogenblik nog niet worden gezegd. Het tijdstip daarvoor is van verschillende omstandigheden afhanke lijk. DE PHILIPS-FABRIEKEN. Door verhooging der productie 1000 arbeiders in dienst genomen. De Philips' Directie te Eindhoven deelt mede, dat ondanks belangrijke verplaatsin gen naar het buitenland, de Philipsfabrieken te Eindhoven, in verband met de verhoogde productie, gedurende de laatste zes weken meer dan 1000 menschen hebben aangeno men, waardoor het aantal arbeiders bij haar onderneming te Eindhoven weder boven de 14.000 is gestegen. De gang van zaken tot dusverre is over eenkomstig hare verwachtingen en geeft geenszins aanleiding tot ongerustheid. PROF. MENGELBERG HEEFT GELUISTERD NAAR ZIJN EIGEN CONCERT. Naar wij vernemen, heeft prof. dr. Willem Mengelberg gistermorgen, in gezelschap van zijn echtgenoote, alsmede van de heeren ir. J. A. Josephus Jitta, dr. Rud'olf Mengelberg en Jan Rahusen, een bezoek gebracht aan de studio van de PHOHI te Hilversum. Het gezelschap heeft daar met groote be langstelling kennis genomen van de tele grammen, die uit Amerika en Oost- en West- Indië zijn ingekomen over de radio-uitzen ding van het Stadion-concert van Zaterdag avond j.1. en vervolgens geruimen tijd ge luisterd naar de weergave door middel van wasplaten van een groot deel van het pro gramma van dien avond, waarbij tevens de aankondiging in verschillende talen een in druk gaf van het enorme gebied, dat dit con cert heeft bestreken. Vooral het slotkoor van Beethoven's Negende Symphonie had de bij zondere aandacht van professor en van dr. Rudolf Hengelberg. Ook de toespraak, die ir. Josephus Jitta Zaterdagavond in de pauze van het concert tot de wereld heeft gericht, is door de wasplaten helder en duidelijk ten ge- hoore gebracht. Prof. Mengelberg toonde zich met een en ander zeer ingenomen. CONTRACT IN KOOPVAARDIJ OPGEZEGD. De Bond van Werkgevers in de Koopvaar dij heeft het tegen het einde dezer maand afloopende contract met de organisaties van scheepsofficieren en zeelieden opgezegd. De besprekingen over de afsluiting van een nieuw contract worden voorbereid. Gistermiddag omstreeks 4 uur is brand ontstaan op de uitgestrekte heide bij Hoog Buurlo. Door de groote droogte stond zeer spoedig een groote oppervlakte in brand en er dreigde groot gevaar voor de bekende Uchelsche bosschen. De brandweeren uit Apeldoorn, Beekbergen, Uchelen en Een dracht, alsmede verscheidene millitairen uit de Harskamp en boschbrandweergroepen namen aan het blusschingswerk deel. Gister avond 7 uur was men den heidebrand in NIEUWE PROEFNEMINGEN VAN DEN HEEL VERAART. Inzake het neerslaan van wolken en het verdrijven van mist. Wij vernemen dat de heer A. Veraart, met behulp van vlieg.uigen der K.L.M., in den loop van de maanden Juni, Juli en Augus tus, enkele proefnemingen zal houden voor het neerslaan van wolken, zoowel in de omgeving van Amsterdam als boven de Noordzee tusschen Scheveningen en Kat- wik. Voorts hebben verschillende gemeenten hun medewerking toegezegd voor proefne ming inzake het bestrijden van mist en zee- damp door middel van brandspuiten. Ook de gemeente Amsterdam heeft toegezegd, dat zij een harer drijvende stoomspuiten voor deze proefnemingen ter beschikking zal stellen. Verder kan worden medegedeeld dat op uitnoodiging van de N.V. Philips' Omroep Holland—Indië de heeft Veraart den 27sten Juli een causerie zal houden over het kunst matig verwekken van neerslag, zoodat dit maal ook onze landgenooten in Indië en el ders in de gelegenheid zullen zijn den heer Veraart zelf te beluisteren. Hedenmorgen is de 100.000 van de Staatsloterij gevallen op no. 9732. HAVERMOUT Bij het gemeentebestuur van Wervers- hoof is van de minister van onderwijs be richt ingekomen, dat de o. 1. school, die door 13 leerlingen wordt bezocht, niet wordt op geheven. Ds. J. P. Buiskool, herv. predikant te Krimpen aan den IJssel, herdacht gister zijn 25-jarige ambtsbediening. Hij had standplaats te Kethel en Spaland van 1909 1917, te Warns (Fr.) van 19171920, te St. Pancras van 1920—1924, te IJsselmon- de van 19241929, te Balk (Fr.) van 1929 —1932 en sinds Dec. 1932 te Krimpen aan den IJsel. Zondag zal ds. Buiskool een ge dachtenisrede houden. EEN VOORBARIG OPGEHEVEN SCHOOL? Negen kinderen krijgen nu geen onderwijs. Er is nu reeds meer dan een maand ver streken, sedert de openbare school te Koeken gen is opgeheven en nog altijd loopt een deel der leerlingen op straat. Deza school is, volgens K.B. opgeheven, omdat er slechts 8 leerlingen waren en in de toekomst geen toeneming kon worden verwacht. In werke lijkheid telde de school reeds sedert een paar maanden 15 leerlingen, en op den dag der opheffing, 1 Mei, zelfs 19, allen leerplich tig. Volgens insiders had de school wel toe komt; wat onderhoud en leermiddelen be treft, was ze sedert jaren verwaarloosd, en de herhaalde pogingen van den gemeente raad, om de school te doen verdwijnen, had bij de inwoners van Kockengen de meening doen postvatten, dat de school „toch weg zou gaan". Ongetwijfeld heeft dit alle som mige weerhouden, hun kinderen naar de openbare school te zenden. Voor de gemeente Kockengen is de ophef fing een vrij ernstig financieel bezwaar, daar de leerlingen, die niet naar een bijzon dere school gaan, thans per bus naar Breu kelen moeten gaan. Door dit alles loopen nu sedert langer dan een maand negen kinderen op straat De ouders hebben twee maal een telegram aan den minister gestuurd en twee brieven. Er is één oplossing: de kinderen sturen naar de bijz. school. Dat willen de ouders in kwestie niet. Zij hebben zich thans tot de koningin gewend. Zë hebben verzocht, al thans tijdelijk in het onderwijs hunner kin deren te voorzien, in afwachting eener ver- voerregeling. GEREFORMEERDE WERKEN (IN HERSTELD VERBAND). Van Vrijdag 1 tot Maandag 4 Juni werd op Woudschouten te Zeist een conferentie tot opwekking van persoonlijk geestelijk lever, gehouden, uitgaande van de gereformeerde kerken in hersteld verband, welke door ruim tweehonderd deelnemers uit verschillende plaatsen van ons land werd bezocht. Vrij dagmiddag opende dr. G. W. van Deth als voorzitter de conferentie. 's Avonds sprak de heer K. M. Kroon over „persoonlijke verantwoordelijkheid te genover den nood der wereld". Zaterdag werden inleidingen gehouden door dr. H Hasper over „De wet der vrijheid'', door dr W. A. Plug over „Böttlingen", door dr. G Ubbink over „Ik geloof in den Heiligen Geest". Zondag hield dr. E. L. Smelik een referaat over „Wat onderscheidt ons van de vrijzinnigen". De heer Visser sprak over „Overgave". De godsdienstoefening in de kapel van het huis werd geleid door dr. J. C Aalders. Voor de jongeren, waarvan er een vijftigtal aanwezig waren, werd onder lei ding van dr. J. van der Woude een aparte bespreking gehouden over „De jeugd temid den der mooerne stroomingen". ■-' SCHOOLTOESTANDEN OP HET PLATTELAND. Hoe er soms met de openbare school wordt gesold. Men schrijft aan het Hbld.: De gemeente Aengwirden in Friesland -ij heeft ruim 4800 zielen heeft den laat sten tijd heel wat op schoolgebied beleefd. Eerst had men die bij de opheffing van de openbare lagere scholen te Luinjebeid en Nieuwebrug en de stichting van een nieuwe school te Spitsendijk. Deze kwestie> die vrij wel de geheele bevolking in beroering bracht, duurde drie jaren lang, en is ten slot te in allerhoogste instantie beslist. Daarna is te Luinjeberd een soort prive- schooltje geopend, door het vroegere school hoofd, doch toen deze naar elders werd be noemd, duurde het niet lang of ook dit in stituut verdween. Toen kwamen de kwes ties, die zich voornamelijk concentreerden in het dorp Tjalleberd, het oudste en voor naamste dorp in „De Streek". De gemeente raad verhuurde aaar twee lokalen van de o.l.-school aan een chr. schoolbestuur, dat daarin een bijzondere school opende. Zoodat beide scholen onder één dak voor de noo- dige afscheidingen in het gebouw was ge- zorg gehuisvest waren. Dit stond een deel der bevolking maar matig aan, vooral omdat het meende, dat de overblijvende twee lokalen voor het o.l. on derwijs niet voldoende voor het aantal leer lingen zou zijn. Inderdaad was het aantal leerlingen van dien aard, dat de wet drie leerkrachten voorschreef. Een tijdlang werk ten nog twee leerkrachten in één lokaal naast elkaar; na veel gehaspel besloot de gemeenteraad, bij de school een houten hulp- okaal te stichten. Daarna deed zich he ge ruchtmakende geval voor, dat ouders van leerlingen weigerden hun kinderen naar de school te zenden, omdat een onderwijzer, die als tuberculose-patiënt in een sanatorium verpleegd was, opnieuw als leerkracht aan deze school verbonden werd. Na eenige we ken verzuim kwamen de scholieren terug, nadat de directeur van een Consultatiebu reau had verklaard, dat de onderwijzer in kwestie geen gevaar voor besmetting ople verde en zich geregeld aan een onderzoek zou onderwerpen. En pas was deze zaak weer in het reine of daar kwam als een donderslag bij heldere lucht! het besluit van den minister, dat met een paar dagen de school te Tjalleberd opgeheven werd, de oudste school in de Streek- De leerlingen werden ingedeeld op scholen te Spitsendijk en Gersloot. Een deel der ouders besloot echter zich zulks niet te laten welgevallen, maar samen te werken voor de stichting van een bijzon dere neutrale school. Deze actie had succes Het aantal vereischte leerlingen is toegezegd en onder leiding van den hervormden predi kant ter platse, ds. H. A. Ludwig, is thans een vereeniging voor zulk een school opge richt. Zoo spoedig mogelijk zal de koninklij ke goedkeuring op de statuten aangevraagd worden. De heele organisatie van deze kaI?P*a staat onder de hoofdleiding van de Vakafde..- ling En de naam van den voorzitter, den heer' H. Kersken - dezelfde wiens naam in zeilkringen zulk een goeden klank heelt garandeert een flinken opzet, naar goed-Hol- landschen aard! ,„„aOP Zoodat deze zweefvlieg-kampen zonder twijfel zullen slagen! De Rijstvogel (thuisreis) vloog gister van Rutbah naar Athene. Morgen zal de Oehoe van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren Q. Tepas (eerste be stuurder), L. A. Brugman (tweede), M. C. H. Buitenhuis (werktuigkundige) en J Loos (radiotelegrafist). De Pelikaan (uitreis) is in Bangkok ge land. De Goede Hoop, het toestel waarmede de heer van der Leeuw een vlucht maakt naar Kaapstad, is gistermiddag om 14 uur uit Caïro vertrokken en om 17 uur te Luxor ge land. repetitie- en examen-weken is het zaak Uw ze nuwen kalm en Uw geest helder te houden. Met Mijnhardt's Zenuwtabletten bereikt Gij dit absoluut en wordt het werk U lichter. Buisje 75 ot. Bjj Apotb. en Drogisten. De belangstelling in de aviatiek neemt ook in ons land hand over hand toe: dagelijks snorren de motoren langs denkbeeldige lijnen door de lucht: van Amsterdam en Rotterdam uit op gezette uren naar buitenlandsche centra, maar ook naar het binnenland, naar Geld. en Twente en Eindhoven en Haam stedeVlissingen Maar het is niet de motor-vliegerij, die tegenwoordig alleen de belangstelling trekt: het zweefvliegen een sport als geen andere is zijn plaats komen opeischen. Er zijn zweefvliegtuig clubs opgericht: onvermoeid werken propagandisten overal in ons land aan de dankbare taak om Neerlands jongeren tot de zweefvliegsport te brengen Wij hebben een vakafdeeling voor her zweefvliegen, onderdeel van de Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart (Bond van Nederlandsche Zweefvliegers). En deze heeft voor de komenden zomer twee kampen g projecteerd, gedurende de vacanties, waar de toekomstige zweefvlieger zich gedurende tien dagen tegen geringe kosten aan de zweef vliegsport kan wijden. Er worden zweefvliegtuigen ter beschik king gesteld: er zullen instructeurs (Neder landsche) worden aangewezen, de bekendste onzer zweefvliegers de heer Van Neyenhoff die trouwens secretaris is, stelde zich reeds beschikbaar. Voor goede ligging en verder onderdak en voor méér dan voldoende eten zal het kampbestuur zorgen. Kampen zijn meestal bijzonder geschikte felegenheden tot het aankweeken van goede ameraadschap en onderlinge samenwerking hoeveel te meer zal dat in deze kampen hei geval zijn, waar deze ten doel hebben de be vordering van een deel van de luchtvaart welk juist door die en nog meer goede eigenschappen is opgebouwd tot haar huidi gen grooten omvang en belangrijkheid. Er zullen twee kampen zijn een in het be bin van Augustus te Teriet bij Arnhem en een in de tweede helft van die maand te Noord wijkerhout Aanmelding resp bij H. Willem sen Hommelstraat 5 te Arnhem en bij L. A de Lange da Costastraat 37 te Leiden. URSEM (Mei). Geboren: Jan, z. v. Gerrit Broertjes en Maria Timmerman. Catharina Maria, d. v. Theodorus Zut en Adriana Roozendaal. Ge- rarda Catharina, d. v. Hubertus Lenting en Em ma Margaretha Geertruida Maria Sistermans. Anna Maria, d. v. Petrus Dol en Neeltje van Diepen. Ondertrouwd: Arie Mienis en Trijntje Kat, wonende te de Rijp. Overleden: Antonius Maria, z. v, Jacob de Jong en Elisabeth Kraakman. CASTRICUM (Mei). Geboren: Carolina Johanna, d. v. T. Kloosterman en A. E. Harms.' Egbertus, z. v, C. Lute en A. Slijkerman. Johannes Hendri- cus Maria, z. v. J. J. Dam en M. A. C. Bonarius, Johannes Timotheus, z. v. J. J. Res en A. A. M. Fatels. Petronella Maria, d. v, N. Groot en D. G. Kuijs. Mattheus Petrus, z. v. G. van der Himst en M. van Duin. Getrouwd: L. L. Frederiks en M. Kraak man. J.H. A. M. Al en C. C. Kuijs. J. W. de Ruijter en G. A. de Graaf. G. L. Grijzen en A. de Groot. J. A. Nijkamp en J. M. van Snippenberg. Overleden: Wilhelmina Jacoba Struijk, oud 31 jaar, echtgenoote van N. Bos. Hillew gonda Velzeboer, weduwe van G. H. E. Wil- ken. Jan Beentjes, oud 69 jaar, weduwnaar van G. Dekker. Dorothea Buur, oud 31 jaar, echtgenoote van J. Glorie. Geboren Corrio, zoon van Zeger Jan Hordijk en Johanna Willemijntje Verhoe. Annie, dochter van Arie Bosch en Catharina Johanna Dinge- nouts. Geertje Jannetje, dochter van Dirk Brugman en Neeltje Prins. Overleden Antje Jonker (wed. Jn. de Boer) 73 jaren. Gehuwd Gerrit Kouseband en Ali- da Kossen. Bergensche Bad-, Duin- en bode. Bosch- Wij ontvingen een dezer dagen een geheel op kunstdrukpapier uitgevoerd jubileum nummer van de „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode". Het is thans dus alweer 25 jaar geleden, dat „De Badbode" haar bescheiden intrede in het destijds nog vrijwel onbekende Bergen deed en we mogen aannemen, dat mede door haar toedoen Bergen en Bergen aan Zee een zoo groote bekendheid hebben gekregen. Zooals bij een jubileumnummer te doen gebruikelijk is, zijn er naast de gewone we- kelijksche rubrieken tal van bijdragen en ar tikelen van de hand van vooraanstaande persoonlijkheden verschenen. De voorpagina is door den tegenwoordigen redacteur, den heer D. A. Klomp, uit piëteit gewijd aan twee helaas overledenen die het pionierswerk voor Bergen verricht hebben. Dat is in de eerste plaats wijlen mevr. v. ReenenVöl- ter, die haar hart aan „het dorpje-klein" ver pand had, terwijl we in één adem willen noemen wijlen Nannes Gorter, die in samen werking met mevr. v. ReenenVölter de uitgave van „De Badbode" tot een feit maakte. Hun beider nagedachtenis wordt in gevoelvolle woorden op die voorpagina ge- eerd. Het zou ondoenlijk zijn alle medewerken den aan dit feestnummer te noemen. In roote trekken zijn de verschillende artike- en met de daarbij behoorende foto's van de schrijvers in twee groepen te onderscheiden, n.1. die der lyrische en die der commercieel- zakelijke, terwijl b.v. de schets van Tjeerd Adema een geestig-satirisch karakter draagt, In laatstgenoemd artikel wordt de energieke redacteur D. A. Klomp keurig in het zonne tje gezet. Zoowel de burgemeester van Alkmaar als de burgemeester van Bergen hebben in har telijke bewoordingen hun erkentenis met dit zilveren jubileum geuit, terwijl eveneens oud-burgemeester van Reenen zijn instem ming betuigde. De bekende Amsterdamsche journalisten Santcroos en Kouwenaar getuigen ieder voor zich van hun liefde voor het nooitvol- prezen Bergen. De directeur van de „Alkm. Courant", de heer C. Krak, onthult op komische wijze eigenaardige bijzonderheden van den „gees telijken vader der Badbode". De voorzitter en de secretaris van de Ber gensche V.V.V., de heeren C. F. Zeiler en mr. H. Judell, verhalen van de groote pro pagandistische waarde, welke „de Badbode" voor de V.V.V. heeft. Niet minder dan vijf Alkmaarsche journa listen geven door hun eigen-persoonlijk oor deel aan dit nummer een bijzonder cachet. Eén van de pagina's bevat een fragment van A. RolandHolst met een daarbij prachtig passende foto. De heeren G. Taapken, Joh. Bakker, J. Daalder, N. J. M. Dresch en A. Woelders completeeren op waardige wijze met hun onderscheidene bijdragen dit uitermate be langrijke en niet minder interessante jubi leumnummer, terwijl cveneens de keurig- verzorgde foto-pagina over Bergen er het hare toe bijdragen zal dat dit nummer zijn weg naar ieder, die iets voor Bergen gevoelt, zal vinden, - ♦- v P - A-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9