DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET FASCISME IN ENGELAND. Belgische kabinet gevallen. fiageUiksch Vormt De Broqueville een nieuw kabinet? No. 132 Donderdag 7 Juni 1934 136e Jaargang Hoe de Engelsche damesdie zich aangetrok ken gevoelen tot het fascisme, jiu-jitsu leeren. STEUN VAN CONSERVATIEVEN. Buitenland Wat vandaag de aandacht trekt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen De vorige week schreef een dame aan de Times dat zij haar glazenwasscher had ver loren omdat hij een schoone gelegenheid had gekregen hooger op te gaan. De fascistische organisatie van sir Oswald Mosley had hem benoemd tot leeraar in jiu-jitsu op een sa laris van 250 pond sterling per jaar. De Black shirt van deze week een van de twee weekbladen die het Britsche verbond van fascisten uitgeeft vult het verhaal aan. Het blijkt dat de glazenwasscher zijn lessen in Japansche zelfverdediging geeft aan de vrouwelijke afdeeling. Deze afdee- ling oreidt zich als trouwens de beweging fn haar geheel flink uit. Haar leden heb ben het druk, want niet alleen leeren de da- men jiu-jitsu, maar ook schermen, spreek- en redekunst, overredingskunst (haar voornaam ste werk is aanhangers te kweeken voor de beweging) en eerste hulp bij ongelukken. Jiu-jitsu moet de fascistische dames helpen in mogelijken strijd met communistische vrouwen op wanordelijke bijeenkomsten. Deze moderne Kenau's zijn dus het com plement van de fascistische verdedigingsmacht bestaande uit mannetjesputters, die op Ver gaderingen van Mosley niet alleen klaar staan om orde te bewaren, maar ook om an dersdenkenden, zoo zij met interrupties van hun andere gedachten zouden willen getui gen, hardhandig te verwijderen. Deze macht, het partij-leger, is georgani seerd als een leger, marcheert en paradeert soldatesk en defileert voor den leider bij passende gelegenheden, zooals wanneer bijv. compagnie-vlaggen moeten worden uitge deeld. De Britsche fascisten verdedigen het be staan van dit hun leger op noodzakelijk- heidsgronden. Zij wenschen ongestoord pro paganda te maken voor hun politieke begin selen met vergaderingen in zalen en in de buitenlucht overal in het land. Zij zijn over tuigd dat de communisten hun dit onmoge lijk zouden maken door de bijeenkomsten te herscheppen in tooneelen van woest kabaal. Deze verdediging voor de fascistische troepen kan niet gelden voor een beschaafde samenleving en het bestaan van deze macht is vernederend voor het wettig gezag, dat in de allereerste plaats tot taak heeft orde en rust in het land te bewaren. Het moet be vreemding wekken, dat de regeering alsnog geen aanleiding heeft gevonden dit politiek leger te verbieden. Mosley heeft thans ook een begin ge maakt met de oprichting van een fascistisch luchtkorps, hetgeen toch ook wel een be denkelijk initiatief moet worden geacht. Van andere vertakkingen van de fascistische organisatie, zoo als zoog. „burgerlijke" groepen (gerecruteerd uit de welgestelde burgerij van de steden), cellen in middelbare scholen, onder fabrieksarbeiders en op het platteland, een eigen theater, filmstudio's, drukkerijen, kan niet zooveel kwaad worden gezegd. Ze worden ontworpen en ingesteld voor regelmatige artij-propaganda. Alleen moet men zich hierbij afvragen hoe men aan het geld komt om dit alles te bekostigen. De leden van het verbond betalen een contributie van minstens 1 shilling per maand. Wan neer zij werkloos zijn, behoeven zij slechts 4 stuivers te betalen. Het is bekend, dat een aanzienlijk percentage van de fascistische gelederen uit werk- loozen bestaat. Uit d contributies kunnen de kosten van de organisatie en de salarissen (die, als men oordeelt naar den glazenwasscher, niet ge ring zijn) niet worden goedgemaakt. Er is alle reden aan te nemen, dat de be- weging wordt gesteund door kapitaal krach- tige mannen uit bet conservatieve kamp. Ver scheiden plaatselijke steunpilaren van de conservatieve partij hebben den laatsten tijd hun politiek lot aan dat van Mosley ver bonden. Dat is niet zoo vreemd en de schoonzoon van lord Curzon zal er zich allerminst over verbazen, dat de kring van zijn vroegere vrienden zich in zijn nieuwe organisatie uitbreidt. Lord Rother- mere, wiens verslaggevers lyrisch worden in hun beschrijvingen van den „leider", heeft het teeken gegeven en het denkbeeld dat Sir Oswald Mosley en zijn schare kun nen worden gebruikt om een van Baldwi- nisme en Hoare-isme gelouterde conserva tieve partij te scheppen moet voor de recht sche conservatieven onweerstaanbare aan trekkelijkheid hebben. De fascistische beweging groeit onder de bescherming van haar nieuwe vrienden. Ze verandert ook van karakter. In uiterlijkheden is dat nog niet waar te nemen en ook nog niet in de beginselen, zooals ze worden verklaard door Mosley en door legertjes jonge sprekers, die op Zaterdagavonden voorioopig nog met weinig succes om een gehoor schreeuwen op de hoeken van straten in de buitenwijken. Naar het uiterlijk lijkt de oartij meer op het Italiaansche fascisme dan op het Duitsche nationaal-socialisme. De hemden zijn zwart en het symbool is een Romeinscbe pijlenbundel. Mosley's program is veel eenvoudiger dan dat van Hitler met zijn verbijsterende tegenstrijdigheden, ont worpen met het doel het Duitsche volk te prikkelen tot haat in velerlei opzicht. Mosley predikt „hervorming van het parlement' d.w.z. het machteloos maken van het parle ment en verder de idealen van den volled'i- gen corporatieven staat en een economisch leven volgens een vast aangegeven plan. Hij heeft met zorg zijn programpunten gekozen, teneinde zoowel socialisten als conservatieven een deel van hun aanhang te ontfutselen. In de manier, waarop Mosley zijn aan hangers zoekt te winnen, doet hij echter meer denken aan Hitler. Hii kent als deze het jargon van de socialistische spreekge stoelten op zijn duimpje en verstaat als wei nigen de kunst het vertrouwen te wekken van een gehoor door weerklank te geven aan de vage ontevredenheid en achterdocht van zijn hoorders Hij is ook als Hitler ernstig en zijn vergaderingen, zorgvuldig geënsceneerd, zijn van die van Hitler afge keken en hebben dezelfde theatrale atmos feer. Er is meer overeenkomst. Ook Mosley's be weging heeft had althans tot voor kort een reactionnairen en een opstandigen vleugel. Aanvankelijk is neemt men aan het opstandige element in de meerderheid ge weest. Teleurgestelde leden van de labour- partij sloten zich in het begin aan bij Mos ley. Ook kreeg hij steun van duizenden werkloozen in het Noorden van het land, die geen heil meer verwachtten van socialisten en communisten. Er is echter reden aan te nemen dat velen hunner inmiddels tot de over tuiging zijn gekomen dat een fascistische omwenteling de hunne niet is. Het Engelsche volk in al zijn lagen wordt goed voor ge licht over pro en contra van alle politieke en economische leerstellingen in binnen- en buitenland. En de bevclking heeft ge leerd dat Mussolini na elf jaar fascisme aan de arbeidende klasse in Italië minder heeft aan te bieden dan ze ooit heeft gëhad Ze is al evenmin onder den indruk gekomen van Hitler's verheffing van het proletariaat. Als er nog een schtp linksch element in de beweging is, kan het slechts een schaduw zijn van wat het in den beginne was. Uiter lijke teekenen van zijn aanwezigheid zijn er niet. Op vergaderingen van de fascisten ziet men eer „de bloem van de Britsche jonge lingschap". Het verbond heeft thans meer dan 150 afdeelingen over het geheele land. Over het totaal aantal leden blijft men in het ongewisse verkeeren. Maar sir Oswald vindt zijn aanhang groot genoeg om zijn kans te wagen bij den a.s. stembusstrijd. De propaganda en de organisatie-machines zijn klaar en loopen. Nu moet de verovering van zetels in de landsvergadering worden geor ganiseerd. Eens hoopt men een meerderheid te hebben, die dan zal decreteren dat het parlement kan ophoepelen. Of het ooit zoo ver zal komen? Nu naar allen schijn sterke conservatieve machten zich in de beweging doen gelden kan men de vraag niet meer met een beslissend „neen" beantwoorden. Het Belgische kabinet is afgetreden Over de voorgeschiedenis dezer plotse linge crisis valt te melden: Tegen gisteravond 6 uur was een spoedzitting van het kabinet bijeenge roepen, nadat in de gister gehouden kamerzitting tot tweemaal toe tegen de regeering was gestemd en wel op de punten: gezinstoelagen en vreemdelin gen-pol itie. Aan het einde der kamerzitting liepen in parlementaire kringen reeds geruch ten, dat een minister-crisis aanstaande was Deze geruchten werden maar al te spoedig bewaarheid. De minister van financiën, Jaspar, had in de kamer een rede gehouden, waarin hij aankondigde, dat verschil lende maatregelen zouden moeten ge troffen worden om den financieelen toe stand te saneeren. Aan het slot van zijn rede deelde mi nister Jaspar mede, dat hij en de regee ring een volledig plan hadden uitge werkt om dit te verwezenlijken en deed hij een beroep op het parlement om de regeering hierbij te steunen. In werkelijkheid bleef de kamer vrij onverschillig en voelde men, dat de crisis in de lucht hing. Korten tijd daarna moesten er ver schillende stemmingen gehouden wor den, o.m. over enkele wijzigingen, aan te rengen in het stelsel der familiever goedingen en verder over de wet op het verblijf der vreemdelingen in België. De regeering werd hierbij tot twee maal toe in de minderheid gebracht door het feit, dat zeven liberalen en R K. democratische leden met de socialisti sche oppositie meegingen. Hoewel de regeering de vertrouwens kwestie bij deze stemmingen niet had gesteld, toonde minister-president de Broqueville zich zoo ontevreden, dat hij in volle kamer wilde mededeelen, dat de regeering demissionnair was. De liberale minister van justitie, Jan- son, deelde aan de Broqueville mede, dat hij ontslag wenschte te nemen, als protest tegen het optreden zijner eigen partijgenooten, die tegen de regeering hadden gestemd. De Broqueville, pijnlijk getroffen door het verraad der Katholieke democraten, zeide: „Als Janson weggaat, gaat de heele regeering met hem mede." De oppositie tegen de regeering schijnt toegeschreven te moeten worden aan Janson's houding inzake de wetgeving op het gebied van het gebruik der talen. In verband met deze incidenten werd gisteravond gelijk gemeld, bij hoogdrin gendheid een ministerraad gehouden. Bij het opheffen van de vergadering der ministers deelde Jaspar aan de wachtende journalisten mede: „De re geering is demissonnair". Eenigen tijd daarna heeft minister president de Broqueville zich naar het kasteel van Laeken begeven om aan den koning de ontslagneming van de regee ring te overhandigen. De katholiek-liberale regeering-de Broqueville is op 18 December 1933 aan het bewind gekomen. De minister van koloniën was in den ministerraad afwezig, daar hij zich mo menteel op dienstreis in den Congo be vindt Dit is de tweede maal dat deze minis ter op reis zijnde door een dergelijke crisis wordt „overvallen". Het spreekt vanzelf dat door het ont slag van een regeering die aan het be wind was gekomen om den financieelen toestand te saneeren, een zeer moeilijke situatie is ontstaan. KONINGIN ASTRID BEVALLEN VAN EEN ZOON. Het derde kind van het Belgische Koningspaar: Prins Albert. Gisteravond laat is Koningin Astrid van België verblijd met de geboorte van een zoon, die naar wijlen zijn grootvader Albert zal heeten. Prins Albert is het derde kind uit het hu welijk van Koning Leopold en Koningin Astrid. De oudste telg is Prinses Charlotte, het tweede kind Kroonprins Boudewijn. Naar wordt medegedeeld, verkeeren moe der en kind in goeden welstand. TRAOISCH ONGELUK. In drijfzand om het leven gekomen. In het dorp Ratte bij Oels in Z.-Duitsch- land zou op een boerderij een put uitgebag gerd worden. Een 45-jarige arbeider daalde met behulp van een ladder in de put af, en zonk tot zijn enkels in het slib. Hii sloeg daar geen acht op en ging aan het werk, tot hij tot zijn ontzetting merkte, dat de bodem van de put uit drijfzand bestond, waarin hij steeds dieper wegzonk. Hij riep om hulp en spoedig waren brandweer en geneeskundige dienst ter plaatse, die vergeefs tsachtten hem uit de verraderlijke, taaie massa te bevrijden. Steeds verder werd het lichaam van den ongelukkige door het drijfzand weggezogen en na twee uur gaf het slachtoffer den geest. De zand- massa had het lichaam zoodanig tezamen geperst, dat de bloedsomloop erdoor ge stremd werd en het hart bleef stilstaan. REDE VAN MINISTER GOBBELS. Te Gleiwitz. De Rijkspropaganda-minister Göbbels heeft gisteren het woord gevoerd in een groote „grensland"-betooging voor Opper- Silezie te Gleiwitz. Hij zeide o.a., dat de nationaal-socialisten niet verantwoordelijk festeld konden worden voor de erfenis van et oude regime, die zij moesten overnemen, toen zij aan de macht kwamen en die het resultaat was van veertien jaar bankroetiers- politiek. Meer dan eenige andere regeering heeft de huidige regering het recht, namens het volk te spreken, want haar gezag berust niet op de punten der bajonetten of de loopen der kanonnen, maar op de liefde van het Duitsche volk. In dit bewustzijn heeft de regeering niet alleen het recht, maar den plicht, op te treden tegen alle groepen en secten, die het volk terug willen voeren naar de oude verdeeldheid. Terwijl de regeering dag en nacht werkt en nagaat, hoe het volk geholpen kan worden, leveren deze menschen laffe critiek en saboteeren het werk. Dat zijn dezelfden, die tijdens den oorlog aan de bier tafel Parijs veroverden doch plotseling last van rheumatiek kregen, als ze een opdracht moesten vervullen. Dat zijn dezelfden, die zich te goed achten om met een S.A.-storm mee te marcheeren, maar die langs den kant van den weg staan om ijlings elk exces te signaleeren. Göbbels oefende vooral scherpe critiek op de houding van het Centrum, dat van meening was geweest, dat uitsluitend zijn vertegenwoordigers wisten wat de Hemel wilde. De Hemel had het werk der Nazi's zichtbaar gezegend. Door arbeid en vlijt had men de genade des Hemels verdiend en hoop te men deze ook in de toekomst waardig te blijven. Degenen, die beweren dat het natio naal-socialisme tot een nieuw soort heiden dom leidt, zeggen dat slechts uit nijd, dat zij geruischloos van het tooneel der openbaar heid zijn verdwenen. De regeering staat op het standpunt: voor de politiek slechts poli tici en voor de Kerk mijnheer pastoor. Even min als de regeering eraan denkt, van den kansel te gaan preeken, wenscht zij, dat de vrome dienaren Gods zich met de politieke leiding bemoeien. De leider heeft verleden jaar vier jaar tijd gevraagd voor de uitvoreing van zijn pro gram. De werkloosheid is inmiddels met twee derden gedaald. Als men zegt, dat de devie zenvoorraad is ingekrompen, geeft de regee ring dat onomwonenden toe. Om vier mil- lioen arbeiders werk te kunnen verschaffen, moeten grondstoffen worden ingevoerd, die met geld betaald moeten worden. De inter nationale Joodsche boycot zal op-den duur het Duitsche volk niet breken, want het be schikt over de beste arbeiders, de beste inge nieurs en de beste regeering. Men vergete tenslotte niet, dat het de nationaal-socialis tische beweging is, die Duitschland voor het bolsjewisme heeft behoed. Göbbels besloot zijn rede met een driewerf Heil op Hitler en begaf zich per auto naar het vliegveld, vanwaar hij per vliegtuig naar Berlijn vertrok. DE ONTSLAGEN BURGEMEESTER VAN SAARLOUIS. Protest van leden. de gemeenteraads- Leden van den gemeenteraad van Saar- louis hebben bij den president der regeerings- commissie voor het Saargebied geprotesteerd tegen de beschikking van den president, waarbij hij de leiding over de politie van deu burgemeester van Saarlouis heeft overge dragen op den landraad van het district Saarlouis. SPAANSCHE STAKINGSONLUSTEN. Situatie verscherpt. Hoewel de staking der Spaansche land arbeiders in de meeste provincies als mislukt kan worden beschouwd, is de situatie in Zuid Spanje verscherpt. Gemeld wordt, dat plun deringen hebben plaats gehad en dat hier en daar branden zijn gesticht. In het bijzonder de provincies Jaen en Sevilla hebben ver scheidene incidenten plaats gehad. In ver scheidene dorpen hebben botsingen plaahs gehad. Twee personen zijn gedood en ver scheidene gewond. Sterke politieafdeelingen zijn geconcentreerd. GENERAAL IN SPANJE VERMOORD. Valsche geruchten inzake revolu- tionnair complot. Nabij San Sebastian in Spanje is een aan slag gepleegd op Generaal Fernando Beren- guer, die door eenige kogels werd getroffen en gedood. Men vermoedt, dat Generaal Berenguer het slachtoffer is geworden van een misver- Het fascisme in Engeland. (Dag. Overzicht). Het Belgische kabinet gevallen. (Buitenland). Prinsje geboren in het Belgische Koningshuis. (Buitenland). Het „onweer" te Genève is voorbij getrokken (Buitenland). Generaal in Spanje vermoord. (Buitenland). Amerika breidt zijn vloot uit. (Buitenland). Een nationaal monument voor het Nedertandsche reddingwezen zal te Den Helder worden opgericht. (Bin nenland). Het Ned. IndischeDuitsche ver drag inzake het goederenverkeer ge parafeerd. (Koloniën). Ex-consul van Costa Rica te Am sterdam gaf valsche papieren af. (Binnenland). De gewijzigde gemeentebegrooting van Amsterdam door den gemeente raad goedgekeurd met 35 tegen 6 stemmen. (Binnenland). De Ned. Slagershond neemt een motie aan tegen het crisisvarken s- en rundveebeleid. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). stand en dat de daders hem hebben gehouden voor zijn broer, Generaal Damasco Beren guer, oud-minister-president en minister van oorlog in de dictatoriale regeering die kort voor het uitbreken der revolutie, van 1930 tot 1931, aan het bewind was. Geruchten over een complot tot afzetting van den president der Republiek worden door minister-president Lerroux en in de kringen der regeering en de rechtsche partijen tegen- gesproken. DE BOMAANSLAG IN OOSTENRIJK. Op het slot Leopoldskron. De gendarmerie te Salzburg deelt mede, dat de schade, veroorzaakt door het ontplof fen van drie papierbommen en een bom bij Slot Leopoldskron bij Salzburg vrij aanzien lijk is. Alle vensterruiten weraen vernield en vier zware deuren werden versplinterd. Een kostbare glazen kroon en het gebrandschil derde raam van de slotkapel gingen in scher ven. De eigenaar van het slot, de bekende Duit sche tooneel-regisseur Max Reinhardt, ver toefde ten tijde van den aanslag op het slot. AMERIKA GAAT DE VLOOT UITBREIDEN. Door minister goedgekeurd. De Amerikaansche minister van Marine, Swanson, heeft de plannen goedgekeurd voor den bouw van een slagkruiser, drie lichte kruisers, twee zware tor- pedobootjagers, 12 lichte torpe- dobootjagers en zes duikbooten. De bouw zal plaats vinden volgens de Vinson-bill, welke den vlootbouw tot de bij de verdragen geregelde sterkte toestaat. Swanson heeft ver klaard, dat de Marine vasthoudt aan haar politiek de slagschepen als ruggegraat van de vloot te beschouwen en ook noodig voor de handhaving van de thans be staande maritieme verhoudin gen. WHITE-STAR-LINE BETAALT. Wegens aanvaring „Nantucket". De White Star scheepvaartmaatschappij heeft aan de regeering der Ver. Staten een cheque ten bedrage van 2.000000 doen toekomen, waardoor wordt voorkomen dat beslag wordt gelegd op de „Olympic", die gisteren te New-York is gearriveerd. HUIS TE VALENCIA INGESTORT. 13 Dooden. Te Valencia is in den afgeloopen nacht een huurhuis ingestort Tot nu toe konden 13 dooden en 2 levensgevaar lijk gewonden worden geborgen De oor- za; k van de instorting staat nog niet vast, D-e ramp geschiedde toen de meoste bew oners zich ree-us ter ru-te hadden begeven. De schade is belangrijk

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3