ALKMAARSCHE COURANT Gemeenteraad ^an Alkmaar Haar avonturier. JiadiopcoQcamma feuilleton UZULT MÈT LEËRCN UIT ERVARING RADION I5G0ED EN GEEfT BESPARING No. 132 DONDERDAG 7 JUNI 1934 De raad vergaderde gisteravond ten 8 ure. Afwezig wegens ziekte de heer Ringers. Ingekomen zijn: a. een brief d.d. 31 Mei 1934 van het Be stuur der Vereeniging voor Gezinsverple ging, ten geleide van de begrooting voor 1935. Te behandelen bij de begrooting. b. Het verslag van het scheidsgerecht over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres d.d. 2 Juni 1934 van de N.V. G. J. Krol Co.'s kunstmesthandel, met be trekking tot het voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de verbetering van de Nieuwe Hoornsche vaart, opgenomen in bijlage nr. 84. Te behandelen bij het betreffende punt der agenda. d. Een adres d.d. 30 Mei 1934 van de Be sturen van onderscheidene watersportveree- nigingen, verzoekende niet in te gaan op het verzoek van de Ned. Centrale Reddingsbri gade, om bij verordening voorschriften vast te stellen ter beperking van het verdrinkings gevaar bij roeien en zeilen. Voor kennisgeving aangenomen. e. Een brief d.d. 23 Mei 1934, nr. 213, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten ge leide van een nota van opmerkingen ten aan zien van de gemeentebegrooting voor 1934 De heer Vogelaar was van oordeel, dat de raad tijd behoeft om kennis van de cijfers te nemen en stelde aanhouding voor. De voorzitter merkte op, dat Gedep Staten binnen 14 dagen antwoord wen- schen, waarom men wilde besluiten overeen komstig de bemerkingen. De heer Venneker sloot zich bij den heer Vogelaar aan. De heer Westerhof deed hierop mede- deeling van de door Ged. Staten gevvenschte cijfers. Het betreft schikkingen die aan de begroo ting niets afdoen. De heer G o v e r s maakte bezwaar om saldo's van 1933 op te soupeeren in 1934. Usance is, dat die saldo's 1935 ten goede ko men. Weth. Westerhof oordeelde, dat het technisch juist is wat wordt voorgesteld. Er is een andere methode ingevoerd. De heer G o v e r s bleef het onvoorzichtig oordeelen om alle meevallers te gebruiken. Weth. Westerhof oordeelde, dat reeds gebleken was, dat er elastieciteit in de be grooting zat. De heer Geels ontwikkelde ook eenige bezwaren. De wethouder noemt wel de mee vallers, doch behoort ook rekening te hou den met de nadeelen van andere bedrijven. Weth. Westerhof achtte het uitgeslo ten om die in 1934 te kunnen verwerken. Wat voorgesteld wordt behoort zoo te ge schieden. De heer Kees om oordeelde, dat men zoo toch bezig is de potjes in te teeren. Men zou op deze wijze beter doen in Juni de be grooting op te maken. Spr. deed het genoe gen, dat Ged. Staten den post onvoorzien ab normaal laag oordeelen. De heer S i e t s m a had eveneens bemer kingen in verband met het grondbedrijf. Wij weten niet hoe dit gewijzigd is. Spr. betwij felde of Ged. Staten er genoegen mede ne men de winst uit de bedrijven tot het uiterste op te voeren. De Staten van Groningen maakten bezwaar tegen de begrooting van Winschoten om deze redenen en vonden den minister naast zich. Weth. Westerhof merkte op, dat Ged. Staten den post onvoorzien niet te laag oor deelen, doch alleen aandringen op voorzich tigheid. De belastingvoordeelen door de angstgelden, groot 15660.17, moeten in de begrooting van 1934 verwerkt worden. De heer Keesom als deskundige moest dit we ten. De heer Vogelaar ontkende de juist heid van deze bewering. Weth. Westerhof bleef van meening. dat de winst van de bedrijven en de belas tingvoordeelen. in dit dienstjaar moeten staan. De heer Vogelaar: Steeds kwamen overschotten ten dienste aan het nieuwe dienstjaar. Het is onjuist te zeggen, dat het in deze diensten verantwoord moet worden. Weth. Westerhof merkte op, dat de begrooting nog niet is vastgesteld, waarom het vanzelfsprekend was, dat nu de voor- deelen in de begrooting worden verwerkt. Wat wordt voorgesteld is financieel tech nisch onaantastbaar. Voor de Iichtbedrijven Vrijdag 8 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4—8.— en 11—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.Gr.pl. 9.VARA-orkest olv. H. de Groot. 1Ó.VPRO-morgenwijding. 1015 Deel. J. van Oogen. 10.35 Vervolg orkestconcert. 11.— Vervolg deel. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12. Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn en gr.pl. 2.30 Modepraatje door 1. de Leeuw van Rees. 3.Gr.pl. 4. Orgelspel C. Steyn. 4.30 Voor de kinderen. 5.— VARA-orkest olv. H. de Groot. 5.45 Gr.pl. 6.„Flino- va", gevar. progr. mmv. De Fliere fluiters olv. J. v. d. Horts, De No tenkrakers olv. D. Wins en het Klein VARA-Ensemble olv F. Ba- kels. 6.45 „Grijpende handen", schets mmv. het VARA-tooneel olv. W. van Cappellen. 7.Verv. con cert. 7.30 Mr. M. v. d. Goes van Naters: Democratie en Dictatuur. 7.50 Gr.pl. 7.57 SOS-berichten 8.— Causerie ds. O. v. d. Veen. 8 30 Concert. Mej. W. Defresne, zang en J. den Hertog, piano. 9 Dr. W. R. M. Noordhoff: Het Vrijz. Protestantisme in ons volk. 9.30 Verv. concert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias; 10.15 Causerie Dr. N. Wes tendorp Boerma. 10.45 Gr.pl. 11. 12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8— Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.3C Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. B. Alkema. 11.Ensemole v. d. Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.15 Or gelspel G. Snijders. 2.Gr.pl. 2 30 Chr. Lectuur. 3.Zang door Maja Reilingj, sopraan. Aan den vleugel: H. Schouwman. 4.Cau serie door H. Pilon. 4.30 Gr.pl. 5.NCRV-Kle'norkest o l.v. P. v. d. Hurk, mmv. r. Kloek, crgel. 6. Causerie over Veiügheidsvoorzorg. 6.15 Gr.pl. 6 30 Causerie A. J Herwg. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Literaire causerie 8.NCRV-Kleinorkest olv. P. v. d Hurk. 9.Causerie J. Bolman. 9.30 Orgelconcert H. Loohuys. Ca. 10.10 Vaz Dias. 10.45—11.30 Gra- mofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 12.2c Orgelconcert H. O. Hodgson. 12.50 BBC-Dans- orkest olv. H. Hali. 1.35 Northern Studio-orkest olv. Bridge. 1.50 Rep. Cricketmatch EngelandAustralië 2.Vervolg concert. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Muzikale causerie. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 Vervolg reportage. 5.E. Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten. 6.45 Vervolg repor tage. 6.55 Spaansche Volksmuziek. 7.15 Muzikale causerie. 7.35 en 7.50 Lezingen. 8.20 Herman Fmck bespreekt eigen liederen. 8.35 Het 5» Café Colette orkest mmv. A. v. Major, M. de Haes en D. Vetter, zang. 9.20 Ber. 9 40 BBC orkest o. I. v. J. Lewis i~mv. A. Mattere, ba riton. 10.50 Voordracht. 11.10— 1220 Sydney K. te en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr pl. 12.5C Krettly- orkest. 9.05 Zang olv. Bonnaud. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest „Ritz" 3.20—5.20 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 8.20 Hoorspel. 9-10 Gr.pl. 9 ?v—2.20 Dansmuziek d. diverst bands. LANGENBERG, 456 M. 6.40 en 7.20 Gr.pl. 12.20 Blaasorkest olv. Niemann. 1.202-05 Weragkamer- orkest olv. Keiper. 4.20 Kwintet concert. 5.30 Pianoduetten. 7.20 Koorconcert. 9.20 Gr.pl. 11.20 12.20 Weragkamerorkest olv. Kei per. ROME, 421 M. 9.05 Orkestcon cert olv. Paoletti. 10.Radiotoo- neel. 10.35 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.. 12.20 en 1.30 Max Alexys' orkest. 5 20 Gr.pl. 6.50 Zangvoordracht. 7.05 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv F. André. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30 Gr.pl. 5.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 6 35 Gr.pl. 6.5C Salonorkest. 7.20 Zangvoordracht. 8.20 Voor oud strijders. 10.30 Gr.pl 10.4511.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk, berichten. 8 35 Carl Hagenbeck-progr. ter ge legenheid van zijn 90sten verjaar dag. 9.20 Berlijnsc! Philh. Orkest olv. Kleiber. 10.20 Politiek over zicht. 10 30 Zwempraatje: 10.45 en II.05 Ber. 11.20 Reportage. 11.50 12.50 Dansmuziek uit München. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daveniry 10.50—11.20, Lond Reg. 12.20—15.50, Daventry 15 50—17.35, Lond. Reg. 17.35 18.45, Daventry 18 4518.55, Lond. Reg. 18.5519-50, Daven iry 19.50—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35 19.20, Luxemburg 19.2024. Een episode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 7) HOOFDSTUK V. Voorzichtig opende Saxon de oude tuin poort en liep de achterstraat door zonder iemand te ontmoeten. Uit de verte klonk een angstaanjagend rumoer als het geloei van een aankomenden storm; rauwew kreten, ge gil en gekerm. Toen hij den hoek van den Breeden Weg naderde, bemerkte hij, dat in de hoofdstra ten overal geschut was opgesteld om de burgers te dwingen in de huizen te wachten fot de benden plunderaars kwamen om hen te bestelen, te verminken, te vermoorden. Voor het wijnhuis „In de Gouden Kroon waar de honderd gevolmachtigden uit de burgers met het stadsbestuur hadden verga derd tijdens het beleg, zag Saxon een dubbel kartouw staan. Tilly had inderdaad het plunderen niet verboden en daardoor het vonnis aan Maag denburg voltrokken. Saxon sloop naar het marktplein, betrek kelijk veilig door de vermomming en zijn witte sjerp. Dicht bij de plaats, waar hij tal van of- is bovendien extra aan de reserve toege voegd. 5 De heer Sietsma: Heelemaal niet. Weth. West er hof: Ged. Staten heb- oen goedgekeurd de gemaakte winst in twee jaar te gebruiken. Niemand kan toch de te genvallers wel willen opnemen en de mee vallers niet. Weth. Bonsema zeide nog, dat in Alk maar usance bij de Iichtbedrijven is volle re vernieuwingen g€heel a{ te schrijven. J 8000 van de 16000 van het slachthuis is aan dit bedrijf ten goede gekomen. De bedrij ven hebben gekregen wat hun toekomt. De voorzitter gaf nog een uiteenzet ting over het grondbedrijf. De heer Keesom bleef zijn bezwaren handhaven. Weth. Westerhof betoogde nogmaals, dat door de late behandeling van de suppie toire begrooting alle tegenvallers gedekt konden worden door de meevallers. De heer Keesom: De openbare posten konden wel verwerkt worden. Weth. W es t e r h o f: Dat was niet mo gelijk, doch tot nog toe vielen de belastingen mee. De heer G o v e r sWie dan weer leeft, die dan weer zorgt. Het voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. De raad ging hierop in comité ter behan deling van het Voorstel inzake vernieuwing van de brug aan de Noorderkade en verbete ring van de Nieuwe Hoornsche vaart. In bijlage 30 stelden B. en W. voor te be sluiten: a. B. en W. te machtigen tot aankoop van grond en water, benoodigd voor het maken van een nieuwe doorvaart tusschen de Oude- en Nieuwe Hoornsche vaart onder voorwaarde, dat aan den raad medcdt-eling zal worden gedaan van de bestede koopsom men; b. de aan te koopen perceelen grond en water te bestemmen voor den aanleg van een verbinding tusschen de Nieuwe Hoorn sche vaart en de uitmonding van de Oude Hoornsche vaart overeenkomstig het plan van den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, alhier, aan B. en W. medegedeeld bij brief van 6 Mei 1933. c. het voor den sub a bedoelden aan koop benoodigde crediet beschikbaar te stel len, nader te regelen bij suppletoire begroo ting. Nadat de raad ongeveer een uur in gehei me zitting bijeen was geweest, was na her opening het woord aan den heer Govers, die plan-Oost uit den booze oordeelde. Hij zou zijn stem daaraan niet geven, wel aan dat van plan-West. De vo o r z i 11 e r merkte op, dat ter tafel alleen een plan, n.1. plan-Oost was gedepo neerd. De heer H o o ij t i n k merkte op, dat vol gens de bijlage de financieele lasten voor plan-Oost en -West gelijk zijn. Spr. infor meerde voorts naar de kosten voor de ge meente. De heer Vogelaar was eveneens van oordeel, dat volgens de bijlage de financieele kwestie kon worden uitgeschakeld, aangezien de kosten voor beide plannen gelijk zijn. Men heeft slechts met een technische kwestie te doen en spr. betreurde het, dat zijn partijgenoot, de heer Ringers, door ziekte verhinderd is hierover het woord te voeren. Spr. wilde toch vragen waarom het voor de scheepvaart wel de voorkeur verdient, dat men rechts kan oversteken. ficieren zhg staan, vond hij een schuilplaats en hij ontdekte Tilly een kleinen, mageren man van ongeveer zeventig jaar met een on gunstig mager gelaat vol rimpels en groote grijze knevels. Hij droeg als altijd een wam buis van lichtgroen satijn met opengewerkte mouwen. Van den kleinen, hoogen hoed hing een reusachtige, roode struisveer, die hem echter geen krijgshaftig uiterlijk kon geven Saxon moest onwillekeurig aan den hertog van Alva denken, den wurger der Neder landen. De keizerlijke officieren om hem heen had den strakke gezichten. Ze waren naar het scheen het niet eens met hun generalissimus, n aar ze hadden niet den moed hem tegen te spreken. Slechts veldmaarschalk Von Pappenheim scheen iets te zeggen, maar Tilly hechtte blijkbaar geen waarde aan zijn woorden. Saxon stond dicht genoeg bij om zijn ge zicht te zien, maar ofschoon hij bemerkte, dat Von Pappenheim woedend was, zag hij niet het roode kruis op zijn met litteekens doorploegd voorhoofd verschijnen, waarvan krijgsmakkers hem hadden verteld. Tilly steeg te paard; de officieren volgden hem zwijgend en Saxon kwamen de woorden van zijn ouden professor in Tübingen in de gedachte: „Ja, heeren, Wien de Goden willen verder ven, slaan ze eerst met blindheid". Het kwam hem voor, dat Tilly met blindheid ge slagen was! Von Hebei reed vlak langs hem heen. Het Nemen wij het plan Oost, dan zien wij, dat dezelfde hoeveelheid grond wordt afge staan. Ook op dit punt wilde spr. een nadere uitlegging Als nadeel van het plan Oost werd door spr. genoemd dat het water van Bierdrager voor de scheepvaart bezwaar oplevert. De scheepvaart zal spoediger gestremd zijn. Ook zal de helling van de brug tamelijk groot moeten zijn, met het gevolg bezwaren voor de zware auto's en dit vooral in den winter. Alvorens zijn standpunt te bepalen, wilde spr. het antwoord van B. en W. afwachten. Den heer Woldendorp waren ongeluk ken daar niri bekend, ofschoon men in de Hoornsche vaart tegenover de Bokkebrug uitvaart, zal dit in de toekomst dan wel het geval zijn. De heer Stoutjesdijk had vernomen, dat bij aanneming plan West de kraan van de V. B. 4 M. verplaatst zal worden. Er ont staat daar meer ruimte voor de nieuwe brug. De heer Venneker sloot zich aan bij den heer Vogelaar. Een bezwaar voor het plan Oost is ook, dat men een grooter water vlak op diepte moet houden. Spr. wees op de derde oplossing door de firma Krol aan de hand gedaan en vroeg hoe de wethouder daarover dacht. De heer Sietsma vroeg of het inder daad juist was, dat de kosten zullen zijn, als in de bijlage aangegeven. Voorts vroeg spr of bij het plan-Krol nog particuliere gronden noodig zijn en schade voor overhoeken gege/en moet worden. De heei v. d. V a 11 wilde aan het vragen- spelletje niet mee doen. Hij wil het plan alleen uit het gemeentebelang bezien en geen rekening houden met last, daardoor aan de N.V. toegebracht. Spr. oordeelde het plan Oost het beste uit een verkeersoogpunt op grond van deskundigen. Ook Schuttevaer oordeelt plan Oost beter uit een oogpunt van het bedrijf. De meerdere kosten voor West zuLen bedragen 5000 voor een brug, bovendien voor de walmuren 3500. Ook zal men bij plan Oost 4000 M2. water krijgen, die voor havenruimte ten behoeve van woonschepen van dienst kan zijn. Spr. kwam tot de conclusie, dat financieel het plan Oost, zooals het door deskundigen wordt aange raden, ook met het oog op de toekomst, de voorkeur verdient voor toekomstig industrie terrein. Spr. geioofde niet den heer Govers te kunnen bekeeren. De provincie gaat echter dooi met de kanalen en spr.'s vertrouwen is nog in 't watervervoer, dat in normale tijden zal toenemen. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer K e ij s per vöelde in het betoog van den heer v. d. Vall, dat er raadsleden zijn, die niet het gemeentebelang voorop stellen. De heer v. d. V a 11O neen. De heer K e ij sper: Als een goede op lossing gevonden kan worden, die geen particuliere belangen schaadt, dan is dit ook gemeentebelang. Spr. betreurde het, dat de leiding niet bij B. en W. is gebleven, doch in handen is geraakt bij den ingenieur van den Waterstaat, die menschelijk aan plan- Oost vasthoudt. B. en W. gaan z i. in de bijlage niet vrij uit Zij zeggen, dat plan-Oost f 8000 meer zal kosten. Het zou getuigd hebben van meer waarheid, dat in dat plan een wegver- betering is opgenomen, dan was de indruk weggenomen dat de meerdere kosten door de N.V. veroorzaakt worden. De bezwaren van den heer v. d. Vall „een helling meei", deelde spr. niet, evenmin de geschetste moeilijkheden voor de scheep vaart. Van deskundige zijde was spr. verzekerd, dat het onderhoud minimum zal zijn. Spr heeft den indruk dat men aan het eerste plan heeft willen vasthouden. Mr. I.angeveld ging ook in op het betoog van den heer v. d. Vall. Men kan het gemeentebelang verschillend bekijken Als scheen Saxon of hij hem scherp aankeek, maar dadelijk wendde hij verschrikt den blik af. Saxon richtte zich op en schrok want vlak naast hem, zoodat hij hem bijna kon aanraken, stond een vreemde verschij ning. De man was in het zwart gekleed, het wambuis omsloot nauw zijn mager lichaam en de lange beenen waren in een nauwe, zwarte broek gestoken. Op zijn hoofd droeg hij een roode narrekap met twee lange, op staande punten, aan elke punt een bel, maar deze rinkelden niet. Saxon keek hem verbaasd aan. „Wie ben je? Wat moet je?" vroeg hij. „Ik ben niet wat ik schijn, en schijn niet, wat ik ben, evenmin als gij, hopman. Maar luister naar de woorden van een wijzen nar. Weet ge, wat ge zoo juist hebt gezien Gij heb een man gezien, een Luiksch edelman, een groot veldheer, die zijn eigen vonnis ge veld heeft. Onthoud dit goed hopman, gij kunt er misschien eenmaal uw voordeel mee doen. En nu vaarwel" en eer Saxon den man kon tegenhouden, was hij om den hoek verdwenen. Saxon haalde de schouders op en verliet eveneens de schuilplaats. Hij zag tooneelen, die hij nooit meer uit zijn herinnering zou kunnen bannen. Soldaten van alle naties, Walen, Kroaten, Spanjaarden, Italianen, stortten de huizen binnen om hun lage lus ten te kunnen botvieren. Aan alle slechte eigenschappen, die anders zelfs door de men een burger treft, komen de gemeente belangen ook in het geding en hier gei lt het een van de belangrijkste industrieën die hier weinig zijn en waarop men zuinig moet zijn. Spa", wilde eerbied houden voor het par ticulier bezit. Wethouder West er hof oordeelde dit ontoelaatbaar. Mr. Langeveld: Dat heeft de voo*- zitter te beoordeelen en m.i. heeft ook de overheid eerbied voor het particulier eigen dom te betoonen. Spr. haalde een voorbeeld in de Rijp aan. Daar kon het niet anders, maar hiei kan men een plan kiezen, dat het minst particulieren benadeelt. De raad dient bij het nemen van bes'uiten de belangen van de burgers in het oog te houden. De heer Geels wees er op, dat beide adressen een oplossing vinden in een be weegbare brug. Heeft het college voldoende op een dergelijke brug aangedrongen? Uit de bijlage is spr. dit niet gebleken. Wethouder Klaver had verwacht, dat een groot dee! van den raad aan de beraad slagingen zou deelnemen. De raad heeft met verschillende personen het voorstel besproken. Spr stelde vast, dat wij hier hebben geen keuze tusschen twee plannen, maar nat één plan aan den raad is voorgelegd. B. en W hebben op verzoek van den raad onder zocht, of een andere oplossing mogelijk was en het resultaa; is, wat wij nog hebben één plan. Te sterk is het particuliere belang op den voorgrond gekomen, omd«.t gedacht meest brute kerels angstvallig verborgen worden gehouden, kon nu ongestraft de vrije teugel gelaten worden. Genade bestond niet voor de verblinde door bloed verdierlijkte duivels. Als woeden de wurgers, als ondieren uit de hel ontsnapt, had Tilly hen losgelaten op de diep ramp zalige stad. „Nero, die de leeuwen op de Christenen losliet, was bij Tilly vergeleken een barmhar tige Samaritaan", mompelde Saxon. Het tumult was verschrikkelijk. Hij zag verminkten, dooden, martelen, wurgen, ver krachten. Hij zag een Kroaat een zuigeling doodsteken in de armen der moeder, toen de jonge vrouw op den grond werpen, naast het verminkte lijk van haar man. En niets kon hij doen, niets dan krampachtig de vuisten ballen. Niemand werd gespaard, geen jongens, geen meisjes, geen grijsaards, geen vrouwen. Hij zou de vrouw daarboven niet kunnen redden door haar naar Von Paippenheim te brengen. Hij zou haar niet kunnen bescher men. Zij zou den veldmaarschalk nooit be reiken. Alleen reeds haar verschijnen op straat zou het allergrootste leed over haar brengen. Hij snelde terug. Zij zat nog lang op dezelfde plaats. Zij was heel angstig geworden. Het duurde reeds geruimen tijd. Zij begreep het zelf niet, maar ze hoopte op de terugkomst van den man, die nog zoo kort geleden haar de groot- werd, dat daarmede geen rekening was ge- houdien. Voorop moet staan het algemeen belang en spr. verschilde in dit opzicht met mr. Langeveld. Het geldt hier niet de bur gers, doch éèr. rechtspersoonlijkheid. Het college heeft steeds op den voorgrond ge steld bij de uitvoering de particuliere belan gen zoo min mogelijk te schaden. Men heeft daaraan niet de aandacht ge schonken, die het verdient. De heer Govers vindt alle kanalen uit den booze en daar is geen debatteeren tegen Spr. geeft toe, dat de bijlage zegt, dat de kosten voor beide plannen gelijk zijn. doch het college weet. dat dit uiteindelijk niet het geval is. Voor de gemeente komt er iets bij, dat in de bijlage niet staat. De heer Govers: Dat had verbeterd moeten worden. De heer Geels: Dat vind ik ook! Weth. Klaver: Men krijgt een dubbel bruggenstelsel en bij uitvoering van plan West zal de gemeente de kosten van de 2e brug voor de helft moeten dragen en de ge meente mag dan nog blij zijn. De totale som zal verhoogd moeten worden met 5000 Op dit oogenblik is er echter alleen plan Oost Wordt de bijlage niet aangenomen, dan is er geen plan. Er komt nog een financieele kwes tie bij de uitvoering van plan West en wel de kosten van een walmuur. In Oost kan volstaan worden met het aangeven van de vaart door- tonnen en palen. Bovendien vorderen de ste beleediging aangedaan had, die een vrouw kan ondervinden. En toch ze verlangde innig naar zijn terugkomst. Het rumoer naderde. De boodschapper keerde niet weer. Zou hij gedood zijn? Het kwam heelemaal niet bij haar op te veron derstellen, da hij niet zou kunnen terukkee- ren of zich zou aansluiten bij de plun deraars. Ze trad naar het venster om in de diepe nis te kijken of ze oip de straat iets van hem kon ontdekken, maar haar voet gleed uit; ze voelde dat ze in iets vochtigs, iets glibbe rigs stapte en zag een bloedplas bij de deur van he t zijkamertje. De plas werd grooter en grooter. Ze trok de deur open, doch me; een slag gooide ze vol ontzetting die haastig weer dicht. Op den vloer had ze het lichaam van den hopman zien liggen, den dolk in den keel, badend in het bloed. Haar belager lag in de kleine kamer, er was voor haar geen twijfel mogelijk. Maar wie was dan de an der? De man, die zij had willen dooden en die de kleeren van haar vijand droeg. Een vluchteling? Misschien een redder in haar grooten nood, maar dan waagde die vreem deling nu weer zijn leven voor haar, voor de derde maal. Haar gedachten draaiden rond als een drenkeling in een draaikolk. Met moeite hield ze zich op de been. Het schemerde haar voor de oogen. Ze zeeg te rug in haar stoel, niet in staat juiste beelden te vormen; slechts één feit hamerde in haar hersens: ze had getracht haar bevrijder, haar weldoener te vermoorden [Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7