DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. £and= en Jmh&quw JUomaduat Tlieums ^Buitenland Het „onweer" te Genève is voorbijgetrokken. ZUIDSCH AR W OUDE. DE RIJP. GRAFT. ST. MAARTEN. EGMONDBINNEN. BEVERWIJK. BROEK OP LANGENDIJK. Weer een rede van Barthou. DUITSCHE GERECHTSDIENAREN. TER BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. Electrificatie spoorwegen in Zweden. VERDEDIGERS AAN HET WOORD. Vrijspraak voor Van der Menlen en Hazebrotick gevraagd. HONGARIJE PLEEGT ZELFMOORD. Verscheidene gemeenten met één-kind-stelsel. DR. BRUNING IN ENGELAND. DE DROOGTE IN DE VER. STATEN. Ernstige gevolgen. walmuren fondsvorming voor vernieuwing Plan Oost is dan ook waarschijnlijk voor de gemeente 8000 goedkooper dan plan West Ook spr. wees er op, dat Schuttevaer voor de scheepvaart plan Oost beter achter dan plan West. De scheepvaart acht rechte kruisingen evaarlijk en geeft de voorkeur aan bajonet- ruisingen, om ongelukken te voorkomen. Spr. betoogde voorts, dat het dicht vriezen van de Alkmaarder meer als grooter water vlak alleen komt, omdat dit welwater is, ter wijl het water in de vaarten brak is. De heer O o v e r s: Het is hetzelfde water. (Hilariteit.) Weth. Klaver: De lichamen beweren dit. Spr. beriep zich voorts op mefledeelingen, die niet bij de stukken waren gelegd en daar om protesten uitlokten. De wethouder be toogde evenwel, dat die mededeelingen mon deling waren gedaan. Voorts wees hij er op, dat men met plan Oost een helling krijgt en met plan West 2, zoodat het uit een verkeers- oogpunt de voorkeur verdient plan West niet uit te voeren. Meer uitvoerig besprak spr. nog het plan van de firma Krol, die bij het woon wagenkamp in het kanaal wil uitkomen. Dit plan is door de schadesnijdingen echter te duur. Het vordert 60000 en is daarom af gewezen. Spr. bracht namens het college den heer v. d. Vall dank voor den verleenden steun. (Gelach.) Dewethouder ging met zijn betoog voort en oordeelde, dat beweegbare bruggen ongewenscht zijn. De Rijkswaterstaat staat er afwijzend tegenover. Nogmaals betoogde spr., dat men het particuliere belang te veel laat meespreken. Men dient in het algemeen belang te aanvaarden, dat men particuliere belangen schaadt. Men is nu met net Rijk tot overeenstemming gekomen en spr. hecht daar groote waarde aan. Devoorzitter ging nog in op het door den heer Keijsper aangevallen beleid van B. en W. Deze hebben zoowel den heer Krayenhoff als den heer Lakeman bij elkan der gebracht, die hebben onderhandelingen met elkander gevoerd overeenkomstig de wen- schen van den raad. De Rijkswaterstaat stelt prijs op de uitvoering van plan Oost. Gaat de raad daarmede niet accoord, dan heeft de heer Krayenhoff zich alle vrijheid voorbehou den. Het plan Oost heeft financieele voordee- len en ook het meerdere water, dat Alkmaar krijgt, is een voordeel. De raad kon op de hoogte zijn, dat de walmuur 3500 meer kost en de brug f 5000 meer, zoodat het financieele voordeel 8500 is. Het gaat hier om het belang van de gemeente en als raad kunnen wij niet kijken naar de belangen van articulieren. Door den rada moet alleen op et algemeen belang van Alkmaar worden gelet. Weth. W e s t e r h o f wilde als wethouder van financiën ook iets zeggen en niet verhee- len, dat de toekomst van Alkmaar niet zoo licht is, dat men onnoodig geld kan uitgeven. Voor spr. is van belang, wat de deskundigen zeggen. In deze materie voelt spr. zich leek Deskundigen als de heer Krayenhoff v. d Leur geven de voorkeur aan plan Oost. Dat zij aan het eerste plan vasthouden, komt omdat zij dit het beste oordeelen. Voor spr. is dit van groote waarde. Ook uit financieele overwegingen is spreker voor plan Oost Taxeert men het meerdere water op 1 per M2., dan kost plan West de gemeente f 13000 meer en daarvoor moeten de belangen van de firma Lakeman en de firma Krol worden uit geschakeld. Ook de directeur van gemeente werken is voor plan Oost. Met nadruk adviseerde spr. plan Oost te nemen. De heer Vogelaar vroeg, waarom ir Krayenhoff, als deze uitsluitend voor plan Oost is, tot den wethouder gezegd heeft: „als de raad zich niet voor plan West uitspreekt, dan ben ik bereid den minister voor te stellen om 5600 van de 2e brug voor het Rijk te nemen. De argumentatie van den walmuur was ge- fingeert. Nu neemt men 3500 om over 40 jaar den walmuur te kunnen vernieuwen. Dat doet men anders niet. De heer Venneker zeide, dat ir. Krayenhoff gezegd had, dat hij pas door de bespreking plan West had doorzien Daardoor vervalt, dat hij vooraf dat plan heeft bekeken. Voorts vroeg spreker of bij plan Oost met de kosten van een duiker rekening was gehou den. Voorts wees hij er op, dat het voor wach tende vrachtauto's moeilijk wordt vlak bij de Friesche brug een hooge helling te hebben Als er 2 oplossingen zijn, dan mag men wel degelijk de voorkeur geven aan dat plan, dat het minst particuliere belangen schaadt. Voorts was hij het met den heer Vogelaar eens. De heer K e ij s p e r bestreed den wethou der. Ook hij wilde het gemeentebelang voor op stellen, doch hij heeft besprekingen ge wild, omdat aanvankelijk met het particu liere blang in het geheel geen rekening was gehouden. Het was hem niet duidelijk, dat het Rijk wel de voordeelen van plan West zou weten en niet de meerdere kosten zou aan vaarden. De uitlating van de heeren van Schuttevaer was wel serieus. Over plan West hebben zij gezegd „wij blijven er liever bui ten. Het kan ons niets schelen". Bovendien is er geen uitspraak van een ledenvergade ring. Het advies weegt bij spr. dan ook niet zwaar. Spr. neemt aan, dat de ingenieur het beste wil, maar ook deskundigen kunnen zich ver gissen, dat bewijst de Friesche brug, ook een product van een ingenieur van den Rijks waterstaat. Het is raar te hooren verkondigen „er is overeenstemming bereikt, als in een officieel stuk gezegd wordt „De N.V. zal in de uit voering van plan-Oost moeten berusten. De heer v. d. VallWaarin staat dat? De heer Keijsper: Ik heb het bij mij. U kunt het inzien. Spr. wilde het algemeen belang dienen, doch z.i. vorderde dit niet de uitvoering van plan-Oost. De heer v. d. Vall informeerde nader naar het stuk en hij had uit volle overtui ging voor plan-Oost gesproken, omdat de wethouder op uitstekende wijze de bijlage verdedigd had. Spr. was bovendien van oordeel, dat het verkeersbelang ook uitvoering van plan-Oost vorderde. Nimmer had spr. als letterzetter van het weekblad „Recht" argumenten als mr. Lan- geveld naar voren bracht, door juristen zien verkondigen Mr. Langeveld: Dat blad is al afge schaft. De heer V. d. Val fBij plan-West wor den andere particuliere belangen geschaad. De balans van Justitia is dus in evenwicht. De heer G o ve rs had nog veel te zeggen, maar had al zooveel vervelends gehoord, dat hij er van af zag. De heer v. d. Va 11 s Dat is zeker aan mijn adres. Ik beschouw dit als een beleedi- ging aan den raad. De heer O over s: Dat neem ik wel voor mijn rekening. De heer H o o ij t i n k merkte nog op, dat de firma Krol tegen plan-West is. Waar plan-Oost minder kost zal hij daar vóór stemmen. De heer Keijsper zeide, dat hij een zinnetje had geciteerd uit het verslag van de zitting van het college met Ir. Krayenhoff en den heer Lakeman. De voorzitter achtte het minder juist, dat dergelijke stukken aan anderen ter hand worden gesteld. De heer Keijsper had het vanzelfspre kend geoordeeld, dat het verslag bij de stukken had gelegen, omdat de raad de be sprekingen wil kennen. De voorzitter: Het was niet juist, omdat de heer Lakeman binnen 'n week een antwoord zou geven en dit niet heeft ge daan. Een beroep op dat stuk kan dus niet worden gedaan. Weth. Klaver beantwoordde tenslotte nog de vragen van den heer Vogelaar. Dt ingenieur kende plan-West wel, aoch is voor plan-Oost omdat het hem en voor het rijk en voor de gemeente gunstiger lijkt. Met belan gen van particulieren is wel rekening ge houden. Den heer Lakeman is nadrukkelijk gezegd: „richt u op plan-Oost". Er is geen kwestie van overrompeling. De directeur heeft bij de laatste onderhandeling gezegd: „Ik aanvaard". De voorzitter zeide nog eens, dat de ingenieur plan-West niet gunstig gezind is. Hierop volgde stemming, met het resul taat, dat de stemmen staakten. Tegen stemden de V.B., dê V.D. en de R.K. leden, behalve de R.K. wethouders. Hierop werd om 12 uur de zitting ge sloten. 'Algemeen© vergadering der Coöp. Boerenleenank II G A. te Zuidscharwou- de, ten lokale van den heer H. Bruin. Aanwezig waren 40 leden. De late datum voor deze vergadering houdt verband met het ongeval den directeur, den heer S. de Boer K„ in Dec. 1933 overkomen. Aangezien zijn herstel den laatsten tijd een gunstig verloop had, besloten be stuur en R. v. T. de vergadering tot nu uit te stellen. De heer de Boer kon nu weer naar het vergaderlokaal wandelen en werd en thousiast begroet. In een kort openingswoord dankte de heer de Boer allen die tijdens zijn ziekte blijk hebben gegeven van belangstelling. Hij dankte bestuursleden en leden van den R. v. T. voor de toewijding waarme de zij de belangen aan de Bank, ook tij dens zijn afwezigheid hebben behartigd. De uitkomsten over 1933 zijn goed te noemen, hoewel wij met een verminder de winst, ontstaan door het afvoeren van buitenleden, hadden rekening te houden. Vervolgens werd door den kassier het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: de voorschotten worden niet meer zooals voorheen ieder jaar vernieuwd, doch met jaarlijksche aflossing verstrekt. Veel belangrijke ver anderingen hebben niet plaats gehad; alleen kan opgemerkt worden dat door kiene spaarders te weinig werd inge legd. Maar ook juist van de kleine spaar rekeningen werd slechts zeer weinig te rug gevorderd. Gewezen werd op het groote belang van het sparen, vooral door niet-kapitaalkrachtigen en kinde ren, met het oog op het verwerven van een bedrijf of zaak. Het beschikbaar hebben van een klein kapitaaltje kweekt per 100 een jaarlijksche vermeerdering van 3.50. Daarentegen bij het ontbre ken daarvan heeft men per ICO jaar lijks ongeveer 5 op te brengen. Het is zeer te hopen dat dit verschil aanleiding mag zijn dat allen een spaarboekje zu'- len aanvragen. Het begin is het moeilijkst, maar volhou den overwint. De volmaakte samenwerking werden 12 bestuurs-, 9 vergaderingen van den Raad van Toezicht en 3 gecombineerde vergaderingen gehouden. Foutjes zijn tot he den nooit voorgekomen en bij iedere kasop name was alles in orde. Het bij de jaarlijk sche inspectie gemaakte aantal punten van opmerking, dat vroeger wel 30 tot 50 be droeg, bied in 1933 tot slechts 11 geredu ceerd. Maar deze munten dan ook uit door gestrengheid. Uit den omgang met den Cen trale Bank is zeer duidelijk op te merken, dat alles er op ingericht is om de positie te genover de Banken kerngezond te houden en verlangd wordt, dat ook de Banken tegen over de leden deze politiek zullen volhouden In 1933 is de kring onzer Boerenleenbank tot de vier Langedijker dorpen uitgebreid Veel geld ligt tegenwoordig stil en ook be staat er tegenwoordig nog niet veel vraag naar bedrijfskapitaal. De een vreest te moeten verliezen en de ander gelooft niet aan winst. Wij vertrou wen, dat in ée toekomst een verandering ten gunste zal optreden en dat wij bij het ge zond houden van de financiën dan velen zullen kunnen helpen. Het aantal spaarders bedraagt 123. Inge legd is 50354,51, terugbetaald 50094,17. Het aantal voorschotten bedraagt 41. Af gelost is 16472,50, overzicht f 13290. Het aantal loopende rekeningen bedraagt 15. Ont vangen f 24325,43, uitbetaald 17762,23. De netto jaarwinst bedraagt 589,21. In overleg met de C. C. B heeft het be stuur besloten om een rekening debiteuren reserve te openen, welke vrijwel bij iedere financieele instelling voorkomt. De bedoe ling is om van de winst hier 300 op te plaatsen en de rest f 289,21 bij het ijestaande reservefonds te voegen, dat dan 3025,45 bedraagt. Mocht het blijken, dat reservee ring op dubieuze posten overbodig is ge weest, dan wordt ook deze 300 weer bij de reserve gevoegd. Op het oogenblik is onze schuld bij de Centrale nog slechts 9000. 1 lid is overleden en 2 hebben er bedankt, waarvan 1 buitenlid. De rekening en balans zijn begin Februari door den kassier gemaakt, door den in specteur goedgekeurd en de uittreksels door 2 leden nagezien. Aan den kassier werd dank gebracht voor zijn uitgebreid verslag, dat met belangstel ling aangehoord is. Bij de nu volgende ver kiezing van 2 bestuursleden en 2 leden aan den raad van toezicht, werden resp. de heeren Jb Kroon Az. en Ant. Mooij en ae heeren C de Boer Pz. en P. Berkhouwer Cz. met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. Allen namen hun herbenoeming met genoegen en dankzegging aan. Medegedeeld werd, dat besloten is om de rentestand niet te veranderen en blijft dus 4V2. voor de voorschotten en loopende rekening-debet en 3 J4 voor de spaargel den en rek.-crt. credit. Het bestuur oordeelde het verkeerd om de bedrijven door een te hooge rentelast te be zwaren, voornamelijk in deze tijden en maakt dan liever wat minder winst, welke evenwel thans nog behoorlijk is. De rente van spaargelden had het bestuur liever iets lager gezien, doch met het oog op de om ringende banken besloot men gelijk op te gaan. Besloten werd nog om de rente van voor schotten voortaan evenals die van de loopen de rekening, per half jaar te vorderen en de onkosten van aanschrijving enz. in rekening te brengen. In het nieuwe rapport wordt het beheer Ijverig genoemd, terwijl verklaard wordt, dat de administratie keurig en met zorg wordt bijgehouden. De voorzitter besloot met dank te zeggen voor de vriendelijke woorden en goede wenschen, speciaal door den president van den Kamer van Toezicht, den heer G de Boer Gz., tot hem gericht, de C. C. B. en de leden voor alle medewerking in het belang van de Bank verricht. Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. in deze gemeente een belangrijke vergadering van den raad worden gehouden n.1. het be noemen van een gemeente-ontvanger alsmede een administrateur van den vleeschkeurings- dienst de Rijp. Tevens komt in bespreking de vereeniging van gemeente-veldwachter dé Rijp-Graft. Verschillende visschers zijn bekeurd we gens het in het bezit hebben van onder- maatsche visch. Het is dan ook oppassen voor de hengelaars. Onze plaatsgenoot de heer M. P. Blaauw is aan de Tecnn. Hoogetchool te Delft ge slaagd voor het prop. examen, (le gedeelte) civiel ingenieur. Kapel op den Adelbertus-akker. Wij vernemen, dat de Bisschoppelijke Commissie heeft besloten een eenvoudige houten kapel te bouwen in afwachting van betere tijden, waarin de bouw van de ont wonpen groote kapel zal kunnen verwezen lijkt worden. Plannen en teekeningen van architect Van Driel zijn reeds goedgekeurd. Met de voor bereidende werkzaamheden op den Akker is reeds een begin gemaakt. De Commissie hoopt de kapel nog op 25 Juni den feestdag van den H. Adelbertus in gebruik te kunnen nemen. Daling van grondprijzen. Voor enkele jaren terug kocht een in woner uit Beverwijk een stuk tuingrond ter grootte van 1 Vi H.A. voor 9000. Door versterf kwam dit land gistermiddag onder den hamer en bracht 4000 op. Ter bevordering van meerderen afzet der nieuwe aardappelen voor de consumptie is de Kriel uit de markt genomen en de mi nimumprijs voor de aardappelen gesteld op 5.30 en voor de drielingen op 4.30 per 100 K.G. DIRKSHORN. Woensdagmorgen omstreeks 8 uur ont lastte zich boven deze omgeving een flinke hagelbui, waaruit hagelsteenen vielen als kleine knikkers. Het ratelde op de pannen en ruiten en kletterde op de bladeren der boomen. Het jonge groen van heesters en planten zal stellig hebben geleden. In den tuin waren opgediend aardbeien in ijs! Een uur na de bui waren op het veld en in den tuin nog witte strepen te zien. Met ironischen glimlacht dachten we aan het weerbericht van gisteren en vandaag, o.m. vermeldende: iets warmer! WIERINGERWAARD. Dinsdag hebben 36 dames, allen leden van de Vereeniging van Boerinnen en Plat telanders per touringcar van de firma Naas tepad en een luxe-auto een rondreisje ge maakt en wel allereerst naar IJmuiden. Vandaar uit werd een boottocht gemaakt naar de nieuwe sluizen en Hoogovenbedrijt. Ook werd de nieuwste reddingboot in oogenschouw genomen. Na IJmuiden werd weer naar Alkmaar gereden om daar de Ringerschocoladefabriek te bezichtigen. De dames werden door den directeur hartelijk toegesproken en begeleid door twee gidsen werd de geheele fabriek bezichtigd. Onge veer 2Vè uur had het gezelschap noodig om alles goed te zien. Men was een en al verba zing en vol lof over hetgeen daar te zien was. Vanaf Alkmaar werd de terugreis ge nomen via Bergen, Schoorl, Hargen, Groet enz. In Bergen werd nog een poos gewan deld. Het zal natuurlijk aan stof niet heb ben ontbroken. Men deelde ons mede dat het een zeer gezellige dag was geweest. Barthou zeide te Geneve gisteren o.m. het volgende: De kwestie van den terugkeer van Duitschland drukt op de beraadslagingen. Geen land zou zich meer dan Frankrijk ge lukkig prijzen, wanneer Duitschland zou terugkeeren. Geen deur is gesloten. In de Saar-kwestie heeft Frankrijk een bewijs ge geven van zijn goeden wil deel te nemen aan een internationale overeenkomst, waaraan Duitschland eveneens deel heeft. Doch ver scheidene vertegenwoordigers hebben de meening uitgesproken, dat de conferentie zonder Duitschland haar werkzaamheden niet zou kunnen voortzetten. De Fransche delegatie is deze meenin niet toegedaan. Ten aanzien van dit verschi van meening verklaar ik, dat het mogelijk moet zijn te persisteeren bij een werkpro gram, waarbij de regeeringen, welke het noodig mochten achten, de diplomatieke on derhandelingen met Duitschland kunnen voortzetten, opdat het zijn plaats weder in- neme. Ik herinner er aan, dat ik er gisteren den nadruk op bet gelegd, dat men noch voor waarden van Duitschland mag accepteeren. noch Duitschland voorwaarden mag opleg gen. De deur moet open blijven; het is noo dig, dat Duitschland door deze deur bin nenkomt met volkomen gelijkheid van rech ten door hier de verantwoordelijkheid op zich te nemen, welke dan gemeenschappelijk zal worden. De afwezigheid van Duitsch land is geen hinderpaal voor de voortzetting der werkzaamheden, doch de aanwezigheid van Duitschland zou de werkzaamheden haar ware karakter geven en zou het mis schien mogelijk maken tot een oplossing te geraken. Frankrijk heeft met Duitschland nota's gewisseld, welke op het oogenbük niet tot de competentie der conferentie be hooren, doch het is mogelijk, dat de regee ringen in staat zijn Duitschland te bewegen den drempel te overschrijden. Frankrijk heeft daar niets tegen en om deze regeeringen haar volledige vrijheid voor te behouden, is in de resolutie de zinsnede over de bizon dere onderhandelingen ingelascht. Aan het slot van zijn verklaring kwam Barthou op nieuw terug op de verhouding tot Duitsch land. Hij verklaarde, dat hij, om ieder mis verstand te vermijden nopens de tusschen Duitschland en Frankrijk gewisselde nota's er den nadruk op wil leggen, dat de houding van Frankrijk tot nu toe ongewijzigd is. Meer heeft hij niet willen zeggen. De Fransche regeering heeft steeds groote beteekens gehecht aan het systeem van con trole en er naar gestreefd de bestudeering der kwestie van de uitvoeringsgaranties te bevorderen. Moeter steno leeren. De Duitsche rijkscommissaris van justitie, dr. Frank, heeft in zijn programma voor re organisatie van de rechtspraak ook eenige maatregelen opgenomen, die beoogen het technisch apparaat der rechtspraak te verbe teren. Alle hulpmiddelen, die de moderne techniek biedt, moeten bij de rechtspleging toepassing vinden. Daartoe behoort vooral de stenografie, die van groote beteekenis is voor de protocollen over verhooren en de batten; door onvolledige verslagen zijn al heel wat moeilijkheden ontstaan. Alle ge. rechtsdienaars zullen daarom stenografische vaardigheid moeten verwerven of die vaar* digheid moeten vergrooten. Ook als van bik zonder belangrijke processen klankfilm-op. namen worden gemaakt is de stenografie nog niet te ontberen. De Zweedsche rijksdag heeft voor het nleu. we dienstjaar 15 millioen Kronen uitgetrok ken om 417 K M. spoorwegen te electrificee- ren. De regeering weet bij voorbaat, dat deze electrificatie niet geheel winstgevend zal zijn, maar wil het plan doorvoeren om de werkloosheid te bestrijden. De rijke voor raad hydro-electrische kracht in Zweden is tot dusver slechts in beperkte mate gebruikt voor de spoorwegen; de particuliere maat schappijen met een totaal traject van 9209 K.M. hebben vastgehouden aan de stoomlo comotieven. De staatsspoorwegen, met een totaal traject van 7427 K.M. bezaten eind 1933 1770 K.M. electrisch verkeer. Algemeen juicht men thans de plannen der regeering toe, om als bestrijding van de werkloosheid de electrficatie verder door te voeren. In het Belgische proces-Pauwels zijn gis- teren de verdedigers van Van der Meulen en Haezebrouck aan het woord gekomen. Beiden betoogden, dat er van omkooperij geen sprake is geweest. Hun cliënten hebben Pauwels slechts vriendschapsdiensten be wezen en het feit, dat ze daarvoor provisie hebben ontvangen, kan hoogstens met tucht* maatregelen bestraft worden. Beide advoca ten drongen dan ook aan op vrijspraak van hun cliënten. Maandagmorgen wordt de zaak voortgezet. Het onder sommige lagen der Hongaar- sche bevolking vrij sterk ingevoerde één kind-stelsel heeft tot de ontvolking geleid van verscheidene gemeenten in Trans-Danu- bië. In de gemeente Hidas, komitaat Baranya, moest onlangs zelfs tengevolge van den ca- tastrophalen teruggang der bevolkingscij fers een kerk gesloten worden, omdat de ge'oovigen volkomen uitgestorven waren. De klok van de gesloten kerk is geschon ken aan de Duitsche jeugdvereeniging te Hidas. De geheele openbare meening in Hongarije is door de en vooral de studentenwereld is door de sluiting van deze kerk geschokt, omdat men hierin een symptoom ziet van de decadentie van het Hongaarsche ras. Een delegatie der studenten heeft zich naar Hidas begeven en de klok naar Boeda pest gebracht. Zij willen de klok op een plein in de hoofdstad plaatsen en bij plech tige gelegenheden laten luiden, om de Hon gaarsche natie opmerkzaam te maken op het gevaar, dat de geboortevermindering vormt. Engelsche bladen deelen mee, dat de ge wezen Duitsche rijkskanselier, dr Brilning, thans bij vrienden in Enge.and vertoeft Hij heeft er geen officieeie bezoeken afgelegd en schfnt het voornemen te hebben een gezond- hedskuur te combineeren met economische studiën. Dr. Biüning zeiae drie weken in Enge land te willen blijven om vervolgens naar Duitschland terug te keeren. Het Amerikaansche Departement van Landbouw publiceert een rapport over den door de droogte ontstanen toestand van den landbouw. De levensmiddelenvoorziening, voornamelijk wat betreft de verzorging met tarwe, granen voor veevoeder en hooi, loopt ernstig gevaar, alhoewel geen gevaar voor hongersnood te duchten valt. De tarwe-oogst staat er slechter voor dan in 25 jaar het ge val was. Het vee is in het algemeen te zwak voor transport en te zeer vermagerd om ge slacht te worden. De sterfte onder het vee is zeer groot. Zelfs wanneer er in de komende dagen regen valt, zijn de te verwachten ver liezen in de komende weken nog zeer aanzien lijk. President Roosevelt noemde de droogte een nationale ramp, die ruim 152.000 gezinnen heeft getroffen en het sterven of gedwongen slachten van millioenen stuks vee ten ge- 291. Verbazend, wat slingerde dat schip! Eerst ging het zoo kalm, maar nu leek het wel, of het Steeds sneller ging varen. En wat werd het koud... Opeens zag Piet appelen over het dek rollen, steeds meer appelen... verbazend, wat een boel appelen.., en wonderlijk genoeg, die bleven allemaal net voor Piet liggen en hoopten zich daar op. 292. Ach ja, ze zouden immers appelen gaan halen in Rio Rio de losde rest wist hij niet meer, maar er kwamen nog altijd meer appelen over het dek rollen. Gek, zooals ze die zoo maar opeens in volle zee wisten uit te storten. Het leek wel of hij droomde. Hij ging er eens op zijn gemaa bij zitten en keek tegen de berg a*.rels op,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8