Onze Jiotcmiën Binnenland SPROETENVERDELGER is en blijft a SPRUTOL. VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. Over handelsovereenkomsten. zeer aan stig Zeg mij Uw naaml - Mijn naam, SPROETEN BEZITTER, duitsche betalingen stop gezet. Per 1 Juli a.s. De „Daily Mail" meldt uit Berlijn, dat iet thans definitief vaststaat, dat 1 Juli de betalingen van interest en amortisatie zul- en worden stopgezet, onverschillig of de Nederlandsche-, Zwitsersche- en Amerikaan sche crediteuren het aanbod van de Rijks bank aanvaarden of niet. Het is nog onzeker of het transfer-embargo zal worden uitge- ireid tot de rijksleeningen, waaronder de lYoung" en „Davis-leening". LAMBRECHT DADER? Zijn eigen huis in brand gestoken? geen walvisschen meer in zee. Er is te veel jacht op gemaakt. Meisjes oefenen zich in tuin- kweekerij- maandag komt insull voor het gerecht. Protest ontvankelijk verklaard william jackson f. Thomas William Jackson, een in Amerika populair auteur, heeft gisteren de hand zichzelf geslagen. De schrijver was ern- ziek. NED. SLAGERSBOND. Boerderij uitgebrand. De brand te Helmond. Het terrein van den brand biedt een volge zal hebben. Hij verklaarde echter, de natie zijn woord te geven, dat niemand hon ger zal lijden en dat hij van het Congres zou eischen, dat hem de noodige credieten ver schaft werden om de geteisterde gebieden voor hongersnood te bewaren. De wet, waarbij president Roosevelt wordt gemachtigd handelsovereenkomsten te sluiten met andere landen, is thans door beide huizen van het Congres afgehandeld. De wet machtigt president Roosevelt in de volgende drie jaren handelsverdragen krach tens wederkeerigheid te sluiten. De duur der te sluiten handelsverdragen wordt door deze wet niet beperkt. De president wordt gemach tigd de thans bestaande Amerikaansche douanetarieven naar goeddunken met 5<j te verhoogen of te verlagen. Hij kan evenwel geen artikelen op de lijst plaatsen, welke tot nu toe vrij van rechten waren of omgekeerd. De president wordt voorts gemachtigd de verdragen op ieder oogenblik geheel of ge deeltelijk op te zeggen. Het onderzoek inzake de brandramp in Aichalden (waarvan we gisteren reeds mel ding maakten) heeft uitgewezen, dat de eigenaar van het verbrande gebouw, Lam- brecht, twee uren vóór den brand bij een in braak in het huis van een arbeider is be trapt, doch met het oog op den door hem ge schilderden noodtoestand weer was vrijgela ten. Het lijk van Lambrecht heeft men bij het opruimingswerk nog niet gevonden. Derhal ve bestaat ook de mogelijkheid, dat hij ge vlucht is. De verdenking, dat Lambrecht den brand heeft aangestoken, dringt zich, of sctoon zekere aanwijzingen tot nu toe ont breken, sterk op. De lijken van eenige kinde ren worden nog vermist. Een te Oslo gevestigde maatschappij voor den uitvoer van producten der walvisch- vangst heeft van de Zuidpoolexpeditie van Byrd en Ellsworth bericht ontvangen, dat de walvisschen in de Ross Zee klaarblijkelijk geheel zijn uitgeroeid, doordat er te vee' jacht op is gemaakt. Ook in de voorheen buitengewoon rijke jachtgebieden tusschen de Ross Zee en Peter-Island werden door de beide schepen der Byrd-expeditie vrijwel geen walvisschen waargenomen. NIEUWE SCHOOLOPLEIDING IN DUITSCHLAND. Nieuw leven schept nieuwe vormen. De politielc-geestelij'ke vernieuwing in Duitsch- land stuwde haar uitgolvingen ook voort op schoolgebied en het gevolg was, dat nieuwe typen van onderwijsinrichtingen in het leven geroepen werden, die beter dan de bestaande zich aan de behoeften van een gewijzigd tijd perk kunnen aanpassen. Het nieuwste op dit gebied, en zeker niet het minst interessante, is de „Farmschule", half boerderij, half school, die door de gemeentelijke autoriteiten van Berlijn op het eilandje Scharfenber-g in het Tegeler Meer is ingericht, waar aan jongens van de schooljaren, die met de hoogste klassen van onze U.L.O.-scholen overeenkomen, kost en inwoning verstrekt wordt. Voor eventueele opname wordt nauwe voeling gehouden met ae leidende in stanties van de Hitier-jeugd, die de meest gesdhikte candidaten uitzoeken en voordra gen. Aanvankelijk is men begonnen met 100 jongens op te nemen en plannen worden overwogen, om dit getal tot 150 uit te brei den. Behalve intellectueele ontwikkeling wordt den jongens practische bekwaamheic in landbouw en veeteelt bijgebracht. Zoo veel mogelijk zuilen de jongens in hun eigen levensonderhoud mee helpen voorzien. De gezichtspunten, die aan deze nieuwsoortige inrichting ten grondslag liggen, zijn: phy- sieke training, als gezond tegenwicht tegen eenzijdige verin teilectualiseering, nauwere aansluiting aan het landleven, om daardoor de ontwrichtende invloeden van de groote stad te breken en ten slotte het wekken van liefde tot eigen land en bodem ter verster king in het besef van de organische saam- hoorigbeid met het geheele volk. Een soortgelijke inrichting voor meisjes werd door de stad Berlijn in het voormalige kindertehuis Ravenstein bij Friedrichshagen ondergebracht. Ook hier dezelfde beginselen en dezelfde strenge keur van jonge adspi ranten; alleen een eenigszins gewijzigde practijk, die uiteraard meer bij de behoeften van de vrouwelijke geaardheid zich aanpast De meisjes zullen veel aan lichten tuinarbeic doen en aan de behandeling van kleinvee Ook hier moet de boederij-school zooveel mo gelijk rendabel gemaakt worden uit de op brengsten van het „bedrijf". Men wil deze nieuwe scholen tot kweekplaatsen van natlo- naal-sociaüstische gezindheid en levenshou ding maken. Reeds in de naaste toekomst hoopt men een groot aantal van zulke „Farm schulen" over alle gouwen van Duitschlanc te verspreiden. De federale-rechter te Chicagj heeft he door Samuel Insull tegen de toelaatbaar held van zijn strafrechterlijke vervolging ingediende protest, waarbij hij naar voren bracht, dat hij in Stamboel van boord van het s.s. „Maotis" geroofd is, onontvankelijk verklaard. Insull zal dus Maandag, beschu - digd van bedrog en overtreding van de wet op het bankroet, yoor het gerecht yerschi nen v v DE HEER HARDEMAN OP TERUGREIS. De heer Hardeman ving gistermorgen, naar Aneta aan het Hbld. meldt, per K.L.M. -vliegtuig de Kwartel de terugreis naar Ne derland aan. Hij verklaarde dat zijn reis geenszins zonder resultaten was gebleven en achtte 't dubbel jammer dat minister Co- ijn niet uit eigen aanschouwing Indië thans had gezien, en niet hetzelfde persoonlijk contact had kunnen hebben. Tot het brengen van afscheidsgroeten waren aanwezig de adjudant van den G.G., luitenant ter zee H. van Bemmelen, de ge heele directie van de Javasche Bank, de voorzitter van den Volksraad, de comman dant der zeemacht, de Raad van Ned.-Indië, de directeur van de K.N.I.L.M., vele leden van den Volksraad, de hoofdinspecteur van de Scheepvaart en verscheidene onderwijs- autoriteiten. DE CONFERENTIE MET JAPAN. De leiders der Nederlandsche en Japan sche delegaties, de heeren dr. J. W. Meyer Ranneft en Nagaoka, werden, naar Aneta aan het Hbld. seint, door den gouverneur generaal ontvangen voor het houden van be sprekingen. Benoemd tot deskundige bij de Nederland sche delegatie voor de Nederlandsche—Ja- pansche onderhandelingen, mr. J. E. van Hoogstraten. Ter beschikking van de Nederlandsche de legatie is gesteld de heer W. H. Roos, thans belast met de waarneming van het consu laat-generaal te Kobe, in wiens plaats tij delijk is belast met de waarneming van ge noemd consulaat-generaal G. M. Byvanck consul in algemeenen dienst te Shanghai. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De houding der officieren. Zaak uitgesteld tot 13 aezer. Aneta meldt aan het Hbld.: Het Hoog Militair Gerechtshof zette de be handeling voort van de zaak tegen de negen officieren van de Zeven Provinciën, die in hooger beroep terecht staan. Overgelegd werden verklaringen van de luitenants ter zee Van Foreest en De Gelder, die betoogden dat de luitenant ter zee der tweede klasse E. M. Hornsveld, die met luitenant ter zee der eerste klasse Fels bi; het uitbreken van de muiterij op een vlot naar den wal was gegaan, niet zenuwachtig en ook niet angstig was, doch integendeel gaarne bereid was naar boord terug te kee ren. Beklaagde de officier van den M. D. der tweede klasse C. M. W. van Balkom deelde mede, dat in de eerste uren na het uitbreken van de muiterij niets gebeurde, aangezien ei ke leiding ontbrak. Voorts betoogde beklaag de, dat vredelievendheid door hem geacht werd in de lijn der autoriteiten te liggen, terwijl hij overigens van oordeel was, dat een uitvalspoging geen kans van slagen had Beklaagde de officier van gezondheid der tweede klasse H. C. Bos achtte zich niet ge rechtigd tot aanvallen of tot het deelnemen aan een aanval, aangezien hij als arts niet de kans mocht loopen gedood te worden of gewond te raken. De president vroeg waarom beklaagde zich dan met de zaken bemoeid had. Deze beriep zich op zijn vriendschap met den luitenant ter zee van Boven. Hij gaf toe niet consequent te zijn geweest, terwijl hij ook de vernederende behandeling der schild wachten had te ondergaan. De president verklaarde, dat beklaagde handelde als een struisvogel die zijn kop in het zand' steekt. Getuige de officier der M. S. D. der derde klasse W. Beets, de eenige officier van de Zeven Provinciën die wel de muiterij mee maakte, doch niet werd vervolgd, ontkende dat de luitenant ter zee der derde klasse A N. baron De Vos van Steenwijk een plan tot herovering van het schip zou hebben opge maakt. Getuige zelf maakte dit plan, doch De Vos van Steenwijk zou hem in den rug dekken, hetgeen niet gebeurde. Desgevraagd achtte getuige het uitgeslo ten dat De Vos van Steenwijk en hij tegelijk hetzelfde plan hadden. Heftig debat Een heftig debat ontstond tusschen den raadsman Van 't Hof en den president, waarbij de heer Van 't Hof zei, dat hij het onwaarschijnlijk acht dat „de gemeene ro van De Vos van Steenwijk" later niet werc besproken. Getuige Beets antwoordde, dat hij de zaak alweer uit het oog had verloren. Beklaagde De Vos van Steenwijk verklaar de, maar niet te zullen zeggen wat hij van getuige denkt. Beklaagde de officier M. S. D. der tweede klasse L. de Wilde, deelde vervolgens mede, dat het aanvalsplan op de machinekamer van De Vos van Steenwijk was uitgegaan. Voorloopig slot Hierna trok het Hof zich terug om over het verzoek tot het hooren van getuigen te beraadslagen. Besloten werd een achttal getuigen alsnog te dagvaarden, terwijl den raadsman Van 't Hof verzocht werd zijn vragen tevoren schriftelijk in te dienen. Hierna werd de verdere behandeling der gaak uitgesteld tot 13 Juni a.s, Congres te Baarn. Het 43ste congres werd gistermorgen ge opend met een rede van den bondsvoorzitter, den heer Willem Schaab. Hij sprak een woord van welkom tot de vertegenwoordigers der Chr. Organisatie, de r. k. Hanzebond van Slagerspatroons, den vertegenwoordiger van den hoofdinspecteur voor de volksgezond heid, de eere-leden J. Hauber en R. Swijg- man en tot dr. Tobi, die het voornaamste agendapunt, de bedrijfssaneering, zou toe lichten. De door de regeering getroffen maatrege- en hadden sprekers instemming niet gehad, maar ook de slagers gingen niet geheel vrij uit. De moordende concurrentie b.v. was in het leven geroepen door den slager zelf. Het teveel aan bedrijven had toestanden in het leven geroepen, die niet door den beugel kon den, bracht een verlies yan debiet, hetwelk door gedrukte prijzen niet kon worden opge voerd. De crisismaatregelen hadden de bedrijven ernstig gehandicapt, vooral omdat de slagers de kosten daarvan voor een groot deel voor eigen rekening hebben genomen. In vele con ferenties had het bestuur gesproken, doch veel bereikt was er niet. wèi veel voorkomen Gedaan was, wat mogelijk was, maar vele te- eurstellingen zijn niet uitgebleven. Spreker wees op het nut en de noodzakelijkheid der organisatie in dezen tijd, nu de eenling heeft afgedaan. De groote ledenaangroei, n.1. met 45 in ongeveer vier jaar tijd, was verkregen, dank zij het rusteloos werken van bureau en propa gandisten. Op voorstel van het bestuur werden de afd. Baarn, den Helder en Rotterdam aange wezen, om elk hunner een lid te benoemen voor het nazien der rekening 1934. De vergadering verleende aan het hoofd bestuur machtiging, om de plaats te bepalen, waar de volgende jaarvergadering zal wor den gehouden. De periodiek aftredende bestuursleden H. C. Bille, H. F. S. Poppe, H. G. Landmeter, F. W. van Asperen en H. Moolhuyzen wer den bij enkele candidaatstelling herkozen. Aan de orde waren daarna de voorstellen van het bondsbestuur. In de eerste plaats kwam er een voorstel ter verlaging van de onkosten, n.1. de vergoeding voor verblijfkos ten der hoofdbestuursleden met 25 De afd. Rotterdam was het niet eens met dit voorstel. Zij stond nog onveranderd op het standpunt, dat het hoofdbestuur eigenlijk ge salarieerd dient te worden. Na verdere discussie werd besloten de ver laging alléén voor 1934 goed te keuren. De begrooting werd daarop aangenomen. Daarna kwam aan de orde de behandeling van het plan tot ordening en saneering van het vleesch- en vleeschwarenbedrijf in Neder land. De heer J. van der Veer, voorzitter van de desbetreffende commissie, gaf een uiteenzet ting van het plan, waarvan hij in het kort de geschiedenis ervan vertelde. De voorzitter gaf daarna het woord aan den heer dr. Zwart, inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst en van de Volksge zondheid. Hij getuigde van de groote belang stelling van den veterinairen dienst voor het streven van den Ned. Slagershond. De wijzi ging van de vleeschkeuringswet, zei spr., is thans in een zeer ver stadium van voorberei ding, waarbij rekening is gehouden met de uitgesproken wenschen van den slagersstand Het ontwerp zal, alvorens te worden inge diend, om advies worden gezonden aan de georganiseerde slagers. Hierna werd de ochtendvergadering geslo ten. Vervolgens was het woord aan den heer dr. E. J. Tobi, economische adviseur tot het houden van een inleiding over het saneering- plan, in het bijzonder in het slagersbedrijf, den vleeschhandel, enz. Spreker zeide o.m., dat het noodig is, dat in de eerste plaats vestigingseischen worden gesteld. Dan komt de prijsvorming vanzelf Ieder, die bewijzen heeft gegeven, dat hij vak-kundig is en een gedeelte van net finan cieel risico kan dragen, moet tot het bedrijf worden toegelaten. Vóór alles is noodig sa menwerking, die ook het slagersvak zal kun nen redden. Op de rede van de heeren v. d. Veer en dr Tobi volgde een levendige gedachten wisse ling, waarna de vergadering accoord ging met het voorstel van het hoofdbestuur om het bondsbestuur machtiging te verkenen aan de uitvoering van het plan der commissie van overleg volle medewerking te verleenen en de corfsequenties daarvan te aanvaarden. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur om aan de commissie van over leg te verzoeken de vakopleiding landelijk zooveel mogelijk te bevorderen en zoo moge lijk, met behulp der Nijverheidsonderwijswet te komen tot invoering van een algemeene vakopleiding. Motie tegen het crisisvarkens- en rundveebeleid. Aangenomen werd de volgende motie: De Ned. Slagershond, besprekende den huidigen noodtoestand in het slagersbedrijf, protesteert tegen de maatregelen getroffen ten aanzien der varkenshouding en rundvee houding, ten koste van het slagersbedrijf. dringt aan op opheffing der varkenscentrale en afschaffing van de heffing op varkens vleesch, ziet verder slechts verlichting en uit komst uit den onhoudbaren toestand, indien de crisisheffingen op rund-, kalfs- en varkens vleesch tot ten minste op de helft worden verminderd, vraagt met aandrang tot deze verlaging van heffing over te gaan, opdat het zoo sterk geslonken debiet in het slagers bedrijf zich kan herstellen en duizenden sla gers in den lande voor algeheelen ondergang worden behoed. Deze motie zal ter kennis gebracht worden van den minister van econo mische zaken. Andere voorstellen Aangenomen werd een voorstel der Nij meegsche slagersvereeniging: Men trachte algemeen in den lande een wij ziging te bewerkstelligen inzake 20 pet crisisheffing op vleesch, toegepast door h.h grossiers. In verband met een voorstel der Vereenig de Rotterdamsche slagers om een pensioen fonds te stichten voor de leden, die oud en niet kapitaalkrachtig zijn, zegde de yoor- zitter het congres toe, dat het bondsbestuur dit voorstel in het komende jaar rustig zal overwegen. Nadat nog enkele voorstellen van plaatse- ijke slagersvereenigingen waren behandeld, werd het congres gesloten. Vandaag zullen de congressisten een boottocht maken naar Bunschoten en Spa kenburg, alwaar ook 'n officieele ontvangst door het gemeentebestuur zal plaats vin den. Deze boottocht wordt aangeboden door V.V.V. Baarns Bloei. OPLICHTING EN VERDUISTERING. De politie te Maastricht heeft aangehou den een man wonende in de Herbenesstraat aldaar, verdacht van het zetten van valsche handteekeningen, en verduistering van goe deren door aeze te beleenen voor een waar de van ongeveer 3000 ten nadeele van een koopman. NATIONAAL MONUMENT TE DEN HELDER, Voor het Nederlandsche redding wezen. Binnenkort zal hier te Den Helder worden aangevangen met de werkzaamheden voor de oprchtng van een nationaal monument voor het Nederlandsche reddingwezen naar het ontwerp van den architect P. Kramer. De raad voteerde (met de stem van dr. ■eenstra Kuiper tegen) een bedrag van 3500 voor de inrichting van het terrein enz., terwijl tevens besloten werd het monu ment na de voltooiing namens de gemeente te aanvaarden. NEDERLANDSCH-INDIE EN DUITSCHLAND. Verdrag inzake het goederenverkeer geparafeerd. Naar de Berlijnsche correspondent van het Hbld. vernam, is in verband met de Neder- landschDuitsche besprekingen over het goederenverkeer tusschen Duitschland en Nederlandsch-Indië een verdrag gepara feerd, waarbij omtrent den invoer van eenige NeNderlandsch-lndische producten naar Duitschland een overeenkomst is gesloten, terwijl als tegenprestatie Nederland het be kende crediet van 140 millioen, dat in 1937 vervalt, met drie jaar, dus tot 1940, heeft verlengd. Dit verdrag is het resultaat van de dezer dagen gehouden en gisteren geëindigde be sprekingen tusschen Nederlandsche en Duit sche regeeringsvertegenwoordigers te Ber lijn, besprekingen, welke zich gelijk ia ons blad reeds werd medegedeeld ook uitgestrekt hebben over de moeilijkheden tusschen beide landen, verband houdende met de clearing-overeenkomst. Naar aanleiding van de besprekingen te Berlijn over de toepassing der Ned.-Duitsche clearingovereenkomst hebben hierover in de Nederlandsche pers slechts gedeeltelijk juis te berichten de ronde gedaan. Genoemde correspondent geeft daarom een naar hij meent op goede informaties berustende uit eenzetting. Ingevolge de clearingovereenkomst tus schen Nederland en Duitschland van 31 E>e cember 1932 is het mogelijk, dat goederenle veringen van Nederland naar Duitschland betaald worden op het z.g. „Sonderkonto van De Nederlandsche Bank bij de Reichs- bank. De wijze van betaling geschiedt, als de vergunning om te betalen in deviezen, d; z.g. algemeine Devisengenehmigung wordt overschreden. Om recht duidelijk te maken een Duitsche importeur heeft een „Devisen genehmigung" voor b.v. haring tot een be drag van M. 1000 per maand (deze bedragen worden maandelijks vastgesteld), doch hij importeert voor M. 2000 haring. Dan kan hij in dit geval de tweede duizend mark voor rekening van zijn Nederlandschen leve rancier op het bovengenoemde „Sonderkon to" storten. De Nederlandsche leverancier krijgt dan het bedrag van de Nederlandsche Bank uitbetaald, waarin eenige speling zit in verband met de markennoteering te Ber lijn en te Amsterdam. Nu is echter in verband met den grooten nood aan deviezen in Duitschland en de noodzakelijkheid om de betaling van onmis bare grondstoffen te verzekeren, de Duit sche regeering er toe overgegaan, om de grondstoffen voor de textielindustrie (wol katoen, weverstoffen enz., huiden en vellen, onedele metalen, rubber) onder controle te stellen, d.w.z. er zijn controlebureaux Ueberwachungsstellen voor deze grond stoffen bewirtschaftete Rohstoffen" in het leven geroepen. Deze controlebureaux beoordeelen thans, of, en in welken omvang de invoer van deze grondstoffen kan wor den toegestaan. Als zij den invoer aanvra gen van een Duitsch importeur, b.v. voor wol, hebben onderzocht en zij tot de conclu sie komen, dat de invoer gewenscht is, dan geeft de Ueberwachungsstelle een z.g. „Dringlichkeitsbescheinigung" af, op grond waarvan de grondstof kan worden ingevoerd en tegelijk de vergunning wordt verleend om die met deviezen te betalen. De boven: genoemde „allgemeine Genehmigung" geldt niet voor de onder controle gestelde grond stoffen, zoodat de vrije handel voor deze grondstoffen door de nieuwe regeling zeer aan banden is gelegd. Om op de clearingsovereenkomst terug te komen, die 1 December 1932 werd gesloten wil ik nog ter verduidelijking zeggen, dat deze overeenkomst met veertien dagen op zegbaar is. Er bestaat alle reden aan te ne men, dat aan deze clearingovereenkomst zal worden getornd, en wel, omdat door deze overeenkomst een groot aantal niet-Neder- landsche producten, waarin de Nederland sche handel tusschenschakel is, betaald kun nen worden en hier ook wel artikelen onder zijn gebracht, waar een enkele tusschenper soon zijn voordeel bij heeft, en wel, doordat de groote belanghebbende niet Nederland maar een ander land is, dat met Duitsch land geen clearingovereenkomst bezit. Het zou jammer zijn, wanneer door enkele uit wassen de clearng ook van niet-Nederlanc sche goederen beperkt zou worden, maar, zooals ik uit goéd-geïnformeerde bron ver neem, moet daarmee toch rekening gehouden worden, omdat de toestand van de deviezen in Duitschland zoodanig is, dat veel wat nu nog ingevoerd wordt, buiten de grenzen zal worden gehouden. Ik sprak iemand, die i den oorlogstijd de geheele centralisatie va in- en uitvoer heeft gemaakt, toen alle in voer en uitvoer liep over de z.h. Aussenhan- delsstellen. Wij hadden toen in Den Haag de „Zen tra Ie i n kau fstel le". zaliger nagedach tenis. En deze goed-geïnformeerde nu ziet het schrikbeeld voor oogen, dat iets soortge- ijks weer voor de deur staat. Zooals tevoren reeds medegedeeld, zijn thans reeds eenige groepen van artikelen „zentralbewirtschaftet" en wordt den invoer gecontroleerd door de „Ueberwachungsstel- en". Het laat zich aanzien, dat deze orga nisatie tot meerdere producten zal worden uitgebreid, en dat, wie weet, ons weer het dwangbuis van de centralisatie van den han del bij officieele en semi-officieele lichamen te wachten staat. Dit is uit den aard der zaak slechts een vermoeden, maar zekerheid is, dat door den gang van zaken in Duitsch land de vele Nederlandsche handelsrelaties met dit land zou niet worden verbroken, dan toch ernstig in het gedrang komen. De Ne derlandsche regeering heeft uiteraard tijdig voorzien wat hier op het spel staat, en er is dan ook gelijk gezegd een Nederland sche commissie te Berlijn geweest om de zaak te regelen. Deze heeren zijn gisteravond naar Nederland teruggekeerd. Een commu niqué is over deze besprekingen nog niet verschenen. In aansluiting op deze mededeelin-gen van onzen Berlijnschen correspondent vernemen wij nog van welingelichte zijde, dat men in derdaad er mede moet rekening houden, dat van mogelijke stortingen op „Sonderkonto'' van De Ned. Bank bij de Reichsbank beperkt zullen worden betalingen voor goederen, die weliswaar uit Nederland in Duitschland worden ingevoerd, maar niet van Neder landschen of Ned.-Indischen oorsprong zijn, zooals b.v. Braziliaansche koffie, tabak, e.d. producten, waarvoor Nederland slechts doorvoer land is. Dit zal ongetwijfeld voor den Nederlandschen handel in deze goederen een ernstige drawback vormen Daarentegen hooren wij, dat de clearing' overeenkomst voor Nederlandsche goederen van kracht blijft en ook zal gelden voor Ned.-Indische goederen, wat dus stellig een voordeel is. VENTEN MET GEDRUKTE OF GESCHREVEN STUKKEN TE AMSTERDAM. De heer Wijnkoop wil over het ver bod interpelleeren. Het communistisch lid van den Amster- damschen gemeenteraad, de heer D. Wijn koop, heeft verlof gevraagd te interpelleeren over de gronden van het verbod, dat B. en W. hebben uitgevaardigd ten aanzien van het op Zaterdagmiddag en Zaterdagavond luid keels venten met gedrukte of geschreven stuk ken of afbeeldingen op alle openbare wegen der gemeente. VERWAARLOOZING VAN PLANTSOENEN IN DE HOOFDSTAD Proces-verbaal opgemaakt tegen vrijwillige tuinlieden. Sedert eenigen tijd worden de openbare plantsoenen in de hoofdstad verwaarloosd, doordat de gemeente uit verschillende over wegingen niet beschikt over voldoende arbei ders om deze plantsoenen en perken in orde te houden. Overal schiet het gras hoog op en maakt het geheel een troosteloozen indruk Voor de bewoners van verschillende wijken is deze toestand een groote ergernis, te meer daar de verwaarloozing volgens hen niet noodig is. Immers is een groot aantal tuin lieden en andere arbeiders der gemeente in de Gemeente-Arbeids-Reserve opgenomen. Zij ontvangen als wachtgeld een bedrag van ongeveer f 21 per week, waarvoor zij niets behoeven te doen. Verschillende inwoners der hoofdstad meenen, dat op zijn minst toch de openbare plantsoenen en perken door deze arbeiders in orde gehouden kunnen worden. Als protest tegen dezen toestand heeft Woensdagavond een aantal bewoners van de Stadionkade nabij den Parnassusweg een poging gedaan om zelf de beide perken voor hun woningen in orde te brengen. Het is echter bij een poging gebleven, want toen een aantal bewoners eenige minuten bezig was, verschenen een agent van politie en drie rechercheurs om aan het werk een einde te ma-ken. De nijvere tuinlieden werden gesom meerd het perk, waarmede zij bezig waren, te verlaten. Tegen drie van hen is proces-ver- baal opgemaakt op grond van artikel 424 der politieverordening n.1. wegens schending van openbaar eigendom. Bovendien nam een der rechercheurs als stuk van overtuiging een tuinschaar in beslag. Onder luid gejuich van het vrij talrijk op gekomen publiek verlieten de geverbaliseerde vrijwillige tuinlieden hun arbeidsveld. Zij zullen zich thans voor den kantonrechter hebben te verantwoorden. BHA1VDEIV Gistermiddag omstreeks één uur is door een lek in den bakoven brand ontstaan in de kapitale boeiderij van den landbouwer W. v. d. Donk te Nuland-Vinkei (N.-Br.) De vlammen sloegen onmiddellijk over naar den hooizolder, waar een groote voorraad hooi een prooi der vlammen werd. Na een half uur was de brand gebluscht. De boer derij is geheel uitgebrand. Omtrent den brand, die gister in een op slagplaats te Helmond heeft gewoed, ver nemen wij nog, dat de oorzaak gezocht moet worden in vonken van een tractor, die een wagen met krullen, welke vóór de hout- schaverij van de firma De Vries stond, moest vervoeren. De brandweer heeft het vuur met veertien stralen bestreden, welke gekoppeld waren op drie motorspuiten. Van 12 tot 4 uur heeft ebt vuur met een groote heftigheid gewoed. Daarna was met zekerheid te zeggen, dat er geen verder gevaar te vreezen was. De bewoners van de Houtsteeg betrokken tegen den avond hun woningen weer. Geen der zes huisgezinnen is tegen brandschade verzekerd. Een hok voor duiven en kippen hetwelk zich achter de huizen bevond is verbrand.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9