DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Militaire „putsch" te Lithauen. &xiq£Jtijksch Omczicht ^Buitenland No. 133 Directeurs C. KRAK. Vrijdag 8 Juni 1934 136e Jaargang Militairen hebben onder aanvoering van Woldemaras een stoutmoedige greep naar de macht gedaan. Staatspresident stelt ultimatum. Toestand nog onduidelijk. DE MIJNRAMP TE BUGGINGEN. Herdenking van de slachtoffers. GEEN TERUGKEER VAN DU1TSCHLAND NAAR GENEVE. Tenzij rechtsgelijkheid ver werkelijkt wordt. ROHM MET ZIEKTEVERLOF. DE BELGISCHE REGEERINGS- CRISIS. Heden opdracht aan De Broqueville? INCIDENTEN TIJDENS FASCISTEN VERGADERING. Als Mosley spreekt. Stinkbommen geworpen. DOOR VIER LEEUWEN VERSCHEURD. Ernstig ongeluk in het die renpark Whipsnade. DE A.S. VLOOTBESPREKINGEN. Japansche officieele meening. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE. Geen besluit over arbeidstijdver korting. BESCHERMING VAN BRUIDEGOM EN BRUID. Speciale politie-macht. IVat vandaag de aandacht trekt,,* GEESTELIJKE VERBANNEN. In boeien naar Lipari. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Naar uit Kowno in Litauen gemeld wordt, is in den afgeloopen nacht een militaire putsch gepleegd, geënsceneerd door de aan hangers van den voormaligen premier Wol demaras. Nog'in den loop van den nacht wérd Woldemaras per vliegtuig uit zijn ver banningsoord in de nabijheid van Kowno gebracht. Hij werd door zijn volgelingen uitgeroepen tot minister-president en bevindt zich thans in het gebouw van den genera- len staf. De militairen hebben de macht in handen, doch de civiele autoriteiten schijnen op.de hand van de regeering te zijn. Staats president Smetona heeft geweigerd met de opstandelingen te onderhandelen. Omtrent de toedracht van de putsch wordt nader gemeld, dat in den afgeloopen nacht tusschen 2 en 7 uur alle regeeringsbureaux door militairen bezet werden. Een ultima tum, dat aan staatspresident Smetona ge steld is, is om 12 uur hedenmiddag afgeloo pen en naar het schijnt eenigen tijd ver lengd. Op het oogenblik kan nog niet wor den voorzien hoe de zaken zich verder zullen ontwikkelen. De toestand te Kowno is nog steeds niet opgehelderd. Allerlei geruchten doen de ronde. Het leger schijnt nog geen partij g& kozen te hebben en af te wachten hoe de toe stand zich zal ontwikkelen. Het vliegcorps en de tankafdeeling schijnen er toe over te hellen zich aan de zijde van Woldemaras te scharen, de overige wapens schijnen de re geering-Tubelis en president Smetona te steunen, op voorwaarde dat de militairen meer gezag in de regeering zullen krijgen. In verband daarmede is het waarschijnlijk dat een in dien zin gewijzigde regeering- Tubelis zich zal kunnen handhaven en dat Woldemaras dus geen kans krijgt om de macht over te nemen. Daarover schijnt thans onderhandeld *e worden. De autoriteiten weigeren inlichtin gen te geven. In de stad heerscht nog steeds volkomen rust. De openbare gebouwen en het paleis van den president zijn door mili tairen bezet, maar op straat bevinden zich geen soldaten. Omtrent de gebeurtenissen te Kowno pu bliceert het Litausche Telegraaf-agentschap het volgende officieele telegram: In verband met de, in den afgeloopen nacht door het garnizoen te Kowno gehou den alarm-manoeuvre en eenige daarmee in verband staande incidenten, is gebleken, dat eenige officieren, gedekt door den alarm toestand, getracht hebben druk op de regee ring uit te oefenen, in dien zin, dat de hui dige regeering ten gunste van een door Woldemaras te vormen regeering zou wor den gewijzigd. Toen de staatspresident Sme tana beslist weigerde, een dergelijke poging ook maar te helpen overwegen, is de chef van den generalen staf, Kolonel Kubeliunas, afgetreden. Zijn ontslag werd aanvaard en in zijn plaats benoemde de president der re publiek den commandant van de naar Smetana genoemde militaire school, luite nant-generaal Jackus. Woldemaras, die gistermorgen reeds vroeg door een vliegerofficier per vliegtuig van zijn verbanningsoord Zarzaai naar Kowno was gebracht, werd na een verblijf van eenige uren in het kamp der vlieger-officie ren door hen zelf overgegeven aan den Generalen Staf, die hem uitleverde aan de staats-veiligheidspolitie, die momenteel over hem beschikt. Alle geruchten over een omwenteling, on- dei'handelingen van Woldemaras tot vorming van een legeering, over zijn verblijf ten paleize van den staatspresident en over een regeeringsvorming door Woldemaras zijn derhalve uit de lucht gegrepen. In het ge heel e land èn in alle deelen van het leger heerschen volkomen rust en discipline. Van de betrokkenen bij het ongedisciplineerde op treden zijn zeven gearresteerd, terwijl eenigen Z'ch nog verborgen houden en ook eenige verdere arrestaties zijn geschied. Slacht offers zijn niet te betreuren, terwijl ook nie mand gewond werd. Volgens een mededeeling van <ien corres pondent van het Poolsche Telegraaf Agent schap uit Riga is de toestand te Kowno nog steeds niet opgehelderd. Volgens particu liere mededeelingen, die te R'ga in de avonduren zijn binnengekomeii, heeft de militaire putsch inderdaad plaats gehad en is de situatie zeer ernstig. Woldemaras zou geen direct aandeel aan den putsch hebben Deze zou veeleer op touw zijn gezet door een groep officieren, behoorende tot de aan hangers van Woldemaras. Het Poolsche Telegraaf Agentschap meldt verder uit Riga. dat Woldemaras president Smetana een reeks eischen in den vorm van een ultimatum zou hebben gesteld-, waarover thans beraadslaagd zou worden. De chef van den Littauschen generalen staf, kolond Koebelioenas, zou zijn ontslag ingediend hebben en in zijn plaats zou generaal-majoor Jackoes, commandant van de krijgsschool, benoemd zijn. Ook het Estlandsche Telegraaf Agentschap brengt mededeelingen over den putsch en voegt er aan toe, dat de deelnemers aan de revolutie zich oud-er bevel van Woldemaras hebben gesteld. De berichten uit Kowno geven nog geen duidelijk beeld' ^an den toestand' in de vroege middaguren. Volgens geruchten zou een compromis zijn tot stand gekomen, waarbij Wo'demaras het ministerie van Bui tenlandsche Zaken op zich zou nemen. Later verluidde, dat Woldemaras per vliegtuig zou zijn teruggezonden, doch dat de regeering niet tegen hem zal optreden, omdat de militairen hem tegen zijn wil naar Wowno hebben overgebracht. De luchtvaart- en tankafdeelingen zijn voor Woldemaras en de eigenlijke aanstichters van de Putsch, terwijl de andere wapens wel is waar niet tegen Woldemaras zijn. doch toch een afwachtende houding aannemen. Het paleis van den staatspresident is door 300 man bezet. Waarschijnlijk is, dat in de re geering eenige veranderingen zullen komen, welke in overeenstemming zullen zijn met de wenschen der militairen. Het Duitsche staatsministerie deelt mede, dat de Badensche minisernpresident Kohier heeft gelast, dat ter herdenking van de slachtoffers van de mijnramp te Buggingen Maandag 11 Juni a.s. des voormiddags te 11 uur het geheele verkeer en alle werk zaamheden, met uitzondering van het verkeer der Rijksspoorwegen, gedurende één minuut zullen stilstaan. De minister van Onderwijs heeft voorts ge last, dat op de scholen te 11 uur precies eveneens een kore stilte in acht zal worden genomen en dat de leerlingen op de ernst van het ongeluk moet worden gewezen. Voor en na de herdenk'ngsplechtigheid zullen de ker ken gedurende een kwartier de klokken lui den. Volgens berichten in de buitenlandsche .bladen zou te Geneve tusschen Duitschland en vertegenwoordigers van andere mogend heden onderhandeld zijn over 't sluiten van veuigsheidspacten alsmede over den terug keer van Duitschland naar de ontwapenings conferentie te Geneve. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat deze berichten niet juist zijn. Duischland heeft geen reden om een andere houding aan te nemen dan het tot dusverre gedaan heeft, daar het motief voor het ver laten der ontwapeningsconferenie nog altijd bestaat. Er bestaat geen grond voor het ver moeden dat dit motief door de gebeurenls- sen te Geneve vervallen is, vooral niet, waar de Fransche minister van buitenlandsche zaken in zijn laatste rede heeft verklaard, e "oud|ng van Frankrijk onveranderd blijft. Eveneens van Duitsche zijde wordt mede gedeeld dat de Rijksregeering ongetwijfeld vastbesloten is, niet naar Geneve terug te keeren vóór de verwerkelijking der Duitsche rechtsgelijkheid verzekerd is in den vorm als bij de Duitsch-Engelsch-Italiaansche onder handelingen tot uiting gekomen is. De persafdeeling der S.A.-leiding deelt mede: „De stafchef der S.A., rijksminister Rohm is voor verscheidene weken met ziekteverlof gagaan. Dit verlof is hem door zijn dokters voorgeschreven voor het ondergaan van een noodzakelijke kuur. Om bij voorbaat alle misverstanden onmogelijk te maken laat de stafchef verklaren, dat hij bij zijn herstel zijn ambt in vollen omgang weer zal waarnemen. De Belgische koning heeft gisterenavond graaf De Broqueville ontvangen, die hem rapport heeft uitgebracht over de politieke situatie. Het onderhoud duurde ongeveer een uur en semi-officieel wordt medegedeeld, dat gesproken is over de consequenties, die getrokken moeten worden over de Karfler setmmingen. die gisteren hebben plaas gehad Het is klaarblijkelijk de wensch van den ko ning, dat de besprekingen niet te lang ge rekt zullen worden en dat spoedig een oplos sing voor de regeerings-crisis wordt gevon den. Vandaag te 12 uur zal De Broqueville nogmaals zijn opwachting bij den koning maken. De indruk bestaat, dat hij opnieuw en wel reeds morgen zal belast worden met de vorming van een nieuw kabinet. Gisteravond heeft de Partij der Engelsche Fascisten een tweede massale vergadering gehouden in Olympia Hall te Londen, waar de leider, Sir Oswald Mosley, een rede heeft gehouden, die herhaaldelijk werd onderbro ken door interrupties van de talrijk opgeko men socialistische en communistische tegen standers. Reeds voor den aanvang der ver gadering was het voor het gebouw rumoerig toegegaan en moest een groote politiemacht te voet en te paard de orde handhaven. Tij dens de vergadering kwam het herhaaldelijk tot vechtpartijen met de afweertroepen der fascisten. Verschillende tegenstanders waren in de ijzeren dakconstructie geklommen en tegen het einde der vergadering werden vele ruiten van het glazen dak dóór steenworpen van buiten ingegooid. Mosley, die zich af en toe minutenlang niet verstaanbaar kon maken, weet de orde verstoringen aan „Moskou en het Ghetto'' en waarschuwde Engeland verder tegen de plannen van Litwinof. Engeland diende zich niet ertoe te leenen, de Russische grens te be schermen en zou geen soldaat offeren voor conflicten op het Europeesche continent. Slechts een sterk Engeland kon invloed op de wereld uitoefenen, want het recht behoorde nu eenmaal den sterke en niet den zwakke. De Engelsche luchtmacht diende onmiddellijk te worden uitgebreid en het leger moest ge mechaniseerd en gemoderniseerd worden. De ernstige onlusten welke gisteravond hebben plaats gevonden bij de groote fas cistenvergadering in de Olympia Hall hebben tot na middernacht aangehouden. Volgens berichten in de bladen zijn 23 personen, waaronder twee vrouwen gearresteerd Zeven personen, die verwondingen hadden opgeloopen, zijn in het ziekenhuis verbon den Een jongeman, wiens toestand zeer ernstig is, moest ter verpleging worden op genomen. Ook na afloop van de vergade ring zijn botsingen ontstaan; talrijke stink bommen werden geworpen. Kort voor mid dernacht marcheerde het grootste gedeelte der fascisten in totaal ongeveer 5000 man onder bewaking van bereden politie naar het hoofdkwartier in Chelsea op. Tal van hen zagen er gehavend uit. De politie ver hinderde de menigte de fascisten te volgen, zoodat er in Chelsea geen incidenten meer voogevallen zijn. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTER- BURY OVER ONTWAPENING. In een synodale vergadering te Londen heeft de Aartsbisschop van Canterbury een rede ge houden over den huidigen stand der ontwape ningsbesprekingen. Men staat voor het feit, dat oprechte en ernstige pogingen te Geneve zijn geëindigd in betreurenswaardige mislukkingen Hoewel de Aartsbisschop de angst der Fran- schen voor een nieuwe invasie kon begrijpen, en toegaf, dat Frankrijk in dat opzicht in een geheel andere positie verkeerde dan Enge land, betreurde hij toch de door Barthou te Genève aangenomen houding. Het eenige wer kelijke gevaar voor Frankrijk zou in de ver eeuwiging van de vijandschap met Duitschland liggen. De beste weg is Duitschland te verhin deren datgene te doen, wat het ongetwijfeld zo i doen indien de ontwapeningspogingen mis lukken, n.1. zich zelf bewapenen. Frankrijk is echter door zijn optreden te Genève mede ver antwoordelijk voor een mislukking aldaar. Tengevolge van onvoorzichtigheid is giste ren in het om zijn prachtige aanleg beroem de, verleden jaar geopende dierenpark Whipsnade nabij Londen een bezoeker door vier leeuwen aangevallen en voor de oogen der ontzette toeschouwers verscheurd. Door een windvlaag was den bezoeker de hoed van het hoofd gewaaid en in de leeuwengrot terecht gekomen. In de hoop, zijn hoed toch nog te kunnen pakken, klom de man langs het afsluithek van de grot naar beneden, toen hij plotseling door vier leeuwen werd besprongen, die hem met hun klauwen met hoofd naar voren in de grot trokken en hem wel veertig meter naar bin nen sleepten, waar zij htm verscheurden. De bewakers, die door bezoekers gealarmeerd waren, trachten vergeefs de leeuwen met ijze; ren staven en revolverschoten van hun prooi te verdrijven, doch slaagden daar pas in, toen hun hulp te laat was. Officieele kringen hechten geen geloof aan de persberichten volgens welke Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten overeenstem ming trachten te verkrijg en voor een gemeen schappelijke actie tegen Japan ter vlootcon ferentie, hetgeen de conferentie zelve schip breuk zou doen lijden, indien de mededeelin gen op waarheid zouden beruchten. Japan heeft de Britsche voorstellen vóór 1935 vlootbesprekingen te houden aanvaard. Het telegraafagentschap Rengo verneemt, dat de voorbereidende besprekingen geschei den en openhartig tusschen de belanghebben de landen zullen worden gevoerd. Voorts ver neemt dit agentschap, dat de kwestie van deelneming van Duitschland of Rusland aan de vlootconferentie nimmer is opgeworpen of in overweging genomen. De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft de debatten over de verkorting van den arbeidstijd gesloten. Een resolutie van den Belgischen werknemersvertegen woordiger Meltens werd aangenomen, inhou dende, dat de het vorige jaar uitgewerkte ontwerp-conventie den grondslag der be raadslagingen van de conferentie vormt en wordt verwezen naar een bijzondere commis sie, die rapport zal uitbrengen. Daarmede is rekening gehouden met den wensch der werk- nëmersgroep, die verlangde, dat de kwestie der arbeidstijdverkorting op de agenda zou blijven. In velband met den sterken tegen stand van werkgeverszijde en van de zijde van talrijke regeeringen zijn echter geen practische besluiten genomen. UITVOER VAN GRAAN VERBODEN. Met het oog op de droogte. Door een verordening van den Bulgaarschen ministerraad is de uitvoer van alle soorten graan verboden. Als motief voor dezen maat regel wordt aangegeven de aanhoudende droogte, waardoor het graan zeer te lijden heeft gehad. Op het oogenblik heerscht in Bulgarije een hittegolf. Het kwik in den thermometer is tot 40 graden Celsius opgeloopen. AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT. Bij Oesjitza in Zuid-Slavië is een autobus in een vijftig meter diepen afgrond gestort en volkomen vernield. Negen inzittenden werden zwaar gewond; drie hunner verkeeren in le vensgevaar. Een speciale groep van politiemannen in burger is te Belgrado gevormd, om bruiden en bruidegoms tijdens de huwelijksplechtig heid te beschermen. Deze maatregel is noodzakelijk geworden in verband met aanslagen, die den jongsten tijd op de jonge paarjes gepleegd werden door afgewezen minnaars. Deze politiemannen zijn op dezelfde wijze als de. gasten gekleed, waaronder zij zich op onopvallende wijze bewegen. Verscheidene malen zijn reeds verdachte personen, die revolvers en fleschjes vitriool bij zich hadden, uit de kerk en het stadhuis verwijderd en op een veiligen afstand gehou den tot het huwelijk gesloten was. JACHT OP ZONDEBOKKEN. In de Sovjet-Unie. De openbare aanklager der Sovjet-Unie, Visjinski, heeft aan de officieren van justitie instructie gegeven, dat er een eind moet ko men aan de gewoonte, ingenieurs en direc teuren verantwoordelijk te stellen voor alle fouten, die er op het industrieele front wor den begaan. Daardoor krijgen de ware schuldigen gelegenheid den dans te ont springen en wordt de industrieele wanorde maar grooter. De plaatselijke officieren van justitie mogen daarom niet meer op eigen gezag overgaan-tot arrestatie en vervolging van directeuren en ingenieurs, maar moeten eerst de toestemming vragen van de centra- Militaire „putsch'" in Lithauen. (Dag. Overzicht.) Nieuws uit Genève. (Buitenland.). Kabinetscrisis in Japan. (Buiten land.) De Broqueville opdracht een Bel gische kabinet te vormen. (Buiten land.) Fascistenrelletjes te Londen, (Bui tenland.) Dreigende staking in de mijnen? (Binnenland). Duitsche nazi's hebben te 's Hee- renberg verschillende ruiten bescha digd door er hakenkruisen in te krassen. (Binnenland.) De koningin en de prinses naar Friesland. (Binnenland). In het Westland is sneeuw ge vallen. (Binnenland). Te Zwolle heeft een echtpaar te recht gestaan wegens verwaarloo- zing van een kind, dat dientengevol ge stierf; eisch 8 jaar. (Rechtsz.) (Zie verder eventueel laatste berichten). Ie autoriteiten en van de economische organi saties, waarin de betrokkenen werkzaam zijn. Justitieele ambtenaren, die zich niet aan deze instructies houden, zullen zelf worden vervolgd. De bedoeling van deze instructie is de nervositeit te doen eindigen, die was ont- stan als gevolg van de instructies uit Mos kou, dat er jachten moesten worden georga niseerd op saboteurs onder de leidende func- tionnarissen in de industrie. Blijkbaar is men er als gevolg van deze instructies toe over gegaan links en rechts te arresteeren, zonder grondig te onderzoeken wie eigenlijk de schuldigen waren. AANVAL OP SPAANSCHE JEUGD. Door Ortegay Gasset. De bekende Spaansche schrijver en filo soof José Ortegay Gasset heeft in een lezing voor de studenten van de universiteit van Valladolid verklaard, dat Europa in de af geloopen 17 jaar te veel aandacht heeft be steed aan de jeugd, iets wat hij zeer riskant noemende. Het oude Griekenland ging te gronde door het toedoen van een jongeman, Alcibiades. Het oude Rome, dat steunde op de menschen van middelbaren leeftijd, werd heerscher van de wereld. De jeugd leidt gedurende de laatste jaren een stompzinnig bestaan, een leven, waarin het drinken van cocktails, naaktlooperij in de badplaatsen en alle soorten van ongezond vermaak de hoofdrol spelen, terwijl de moei lijkheden des levens van dag tot dag grooter worden. De jonge mensch is gaan denken dat de wereld hem toebehoort. Dit is de fout, welke Europa heeft gemaakt. Een hervorming van de algemeene opvat- tnig in Europa is derhalve noodzakelijk Het is niet voldoende voor een mensch om jong te zijn. Hij zal nauw moeten samenwer ken met de generaties van middelbaren leef tijd.' GENERAAL OP SCHOOL. Om zijn zoontje te helpen. Generaal-majoor Sjin Mioera heeft 6 we ken lang de lagere school te Tokio bezocht om zijn zoon te vervangen, die ziek was. Eiken dag woonde de vader de lessen bij en behandelde de leerstof 's avonds met zijn zoon. De jongen is thans weer terug, zon der dat hij door zijn ziekte bij de andere leerlingen achter is geraakt. Het is mijn plicht, zeide de grijze oud-ge neraal, mijn zoon zoo goed mogelijk op te voeden voor mijn land. Wat ik deed, behoort iedere vader ter wereld voor zijn zoon te doen. (Wij vreezen, dat men op de Alkmaarsche scholen wel eenige bezwaren zou hebben. Red. Alkm. Crt.) De geestelijke Michael Summerer, de voor malige coöperator in de gemeente Luesen bij Brixan die van Bozen naar Italië verbannen was, is thans naar het eiland Lipari gezon den. Het overbrengen van den geeselijke van Zuid-Tirol naar het Zuid-Italiaansche eiland was voor den priester al bijzonder pijnlijk, aangezien hij gedurende de geheele reis in' boeien gesloten was. Summerer is tot drie jaar verbanning naar het eiland veroordeeld, op grond van het feit dat hij de Balilla, de Italiaansche jeugdor ganisatie, een maskeradegroep had genoemd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1