!Bxxeke*t £aatste betichten Gevonden voorwerpen. HEERHUGOWAARD, ZUIDSCHAR W OUDE. CORRESPONDENTIE, COLLEGA VAN DILLINGER NEERGESCHOTEN. "*Een vulpenhouder, stuk blauw vilt van rijzadel, een belastingplaatje, een col liertje pareltjes met kleine steentjes, een paar nappa handschoenen, een rijwiel plaatje in étui, een naafdop van een autowiel, een gladde gouden ring met 2 letters, een jongensjekker, een armband je met steentjes, een wit kralen rozen krans, een nikkelen heerenhorloge, een geolied dekzeil, een gekleurde bood- schappentasch, een ledige heerenporte- monnaie, een rubber bagagehouder, een bruine city-bag, een zakje Slui's och- tendvoer, een colliertje, een portemon- naie met eenig geld, een postduif met 2 ringen, een sierspeld, een heerenporte- monnaie met eenig kleingeld, een paarl- moeren zakmes, een tinnen broche, een contactsleuteltje, een paar zwarte hand schoenen, een gevlochten leeren riem, een brilmontuur zonder glazen, een paar glacéhandschoenen, een portemonnaie met belastingplaatje. 'Donderdagmiddag vergaderde de raad om 3 uur ten raadhuize. De voorzitter, burgemeester J B. F. Sutman Meijer, opende ae vergadering met een hartelijk woord van welkom. Besloten werd om de notulen van de vorige vergadering de voigende vergade ring vast te stellen. Hierna ging de vergadering in comité. Na heropening werd besproken het voorstel tot het dempen en graven van nieuwe slooten en verbreeding van een bestaande sloot voo.r plaatselijke werk verschaffing. Besloten werd om de sloot vanaf M Kooy tot en met Scholten te dempen, en een nieuwe sloot te graven tusschen den tuin van het tehuis van ouden van da gen en den tuin van dr. Spierings en één achter het tehuis van ouden van dagen. De grond zal gebruikt worden om de wegsloot te dempen. Hierna werd de supp'.. begrootng 1933 met eenige formeele wijzigingen vastge steld. Aan de orde was een voorstel tot aan koop van een terrein in verband met uit breiding van bebouwing volgens een te dier zake ingekomen plan. Van de heeren P Bot en dr. Spierings was een aanbod gekomen om het tegen woordige sportterrein te koopen voor de som van 7000, terwijl van mej. de wed. A. Leegwater een stuk land, achter het sportterrein, kan worden aangekoent groot 1 H.A. 6 A. 60 c.A. voor de som van 600 om in te richten voor sportterrein Goedgevonden. Hierna sluiting. De ouden van dagen dezer gemeente en de gemeente Broek op Langendijk hebben gister weer hun jaarlijkschen autotocht ge maakt. Placht men gewoonlijk bij vertrek het Zuiden in te gaan, thans was het doel het Noorden der Provincie. Over Aartswoud ging het naar den Afsluitdijk tot aan het monument, om dan Den Helder te bereiken. Na langs de binnen- en buitenhavens ge toerd te hebben, werd een wijle gepauseerd in het marinegebouw. Vandaar ging het langs den Zeedijk, Huisduinen, Callantsoog, Petten en Kamperduin, om daarna te Schoorl wederom te pauseeren. Nu werd de thuisreis ever Bergen en Alk maar aanvaard, om te pl.m. 8 uur weer den Langendijk te bereiken. Zoowel in Broek op Langendijk als te Zuidscharwoude stonden hier en daar de bewoners in groepjes de aankomst af te wachten. Inmiddels hadden eenige leden van het fanfarecorps Kunst na Arbeid" alhier zich aan het Zuideinde van Broek op Langendijk opgesteld. Onder de klanken van vroolijke muziek trok men naar de Kolfbaan van den heer P. Kramer alhier, waar men onder het genot van een kopje koffie nog een poosje gezellig bijeen bleef. Duidelijk was het den oudjes aan te zien dat zij weer een heerlijken dag hebben mogen medemaken. Bij monde van den heer J. Kramer werd hartelijk dank gebracht aan de eigenaren voor het afstaan van de auto's; aan de burgerij voor het afstaan van gelden, voor de medewerking der muzikanten en vervolgens aan allen die medegewerkt heb ben om den ouden vari dagen een 'blijden dag te bereiden. Op de hem eigen wijze wist de heer Kramer ook nog de oudjes aan het lachen te brengen. De van dankbaarheid stralende gezichten van deze oude van dagen waren een groote voldoening voor hen die medegewerkt heb ben aan dit blijkbaar zoo dankbare werk. BANNE OUDE NIEDORP. Woensdagmiddag vergaderden Dage- lijksch Bestuur en hoofdingelanden der banne Oude Niedorp onder voorzitterschap van den heer D. Kriller. De voorzitter deed mededeeling van een brief van het gemeentebestuur van Oude Nie dorp, waarin verzocht wordt te willen doen rooien 13 stuks boomen langs den dorpsweg te Zijdewind bij de perceelen G. Ligthart en D. van der Fluit daar ter plaatse door dem ping van een wegsloot een verbreeding is ver kregen, welke echter feitelijk eerst effect heeft indien bedoelde boomen zijn verwijderd. Voorts werd verzocht een strook grond, die verkrege nis door het dempen van de sloot bij den heer G. Ligthart over te nemen. De heer Bakker stelde voor een datum te bepalen, vóór welke de boomen gerooid moe ten zijn. Voorts bracht spr. onder de aan dacht, dat het gemeentebestuur heeft verzocht dat de banne de grond niet alleen bij den G Ligthart doch ook die van het erf van den heer D. van der Fluit, welke bij de weg is ge komen, in eigen overneemt. Spr. zeide, dat de heer D. van der Fluit evenals de heer Ligt hart de grond gratis aan de banne wil af staan. Na ampele bespreking werd besloten, dat de voorzitter zal onderzoeken of bedoelde grond onbezwaard kan worden overgenomen Is dit het geval, dat bestaat geen bezwaar en zal de erfpacht, die de heer D. van der Fluit jaarlijks aan de banne moeten betalen wor den geroyeerd. -- Hierna las de voorzitter voor een van den heer J. van Baar te Zijdewind ontvangen brief, waarin deze verzocht om indien de heer J. Hittema door ziekte verhinderd blijft werk zaamheden voor onderhoud der wegen te te doen, die werkzaamheden te mogen ver richten. De heer Waiboer zei, dat een verzoek van gelijke strekking aan hem is gedaan door den heer N. Kok. Besloten werd den voorzitter te machtigen naar bevind van zaken te handelen. Overeenkomstig de circulaire van Gedepu teerde taten van Noordholland d.d. 7 Fe bruari j.1. no. 193 werd tot wijziging en aan- tei' V3n arnb'enarenreg'ement beslo- Voorstel om het Dagelijksch Bestuur mach- nging te verleenen tot het zoo noodig onders hands verhuren van de bouwakkers, zulks in gaande 26 December 1934, waarop de loo- pende huurtijd eindigde. Na toelichting door den voorzitter werd aldus besloten. Vaststelling der rekening over 1933, welke rekening met daarbij behoorende bescheiden op 1 juli j.1. is onderzocht door eene commis sie uit hoofdingelanden, bestaande uit de heeren J. Bakker Jzn., J. Nagelhout en G Ursem. De commissie rapporteerde bij monde van den heer Bakker, dat de regening en bijbe- hoorende bescheiden tot geen op- of aanmer kingen aanleiding hebben gegeven, weshalve de commissie adviseerde tot vaststelling der rekening op f 13.595.09 in ontvang en op 8513.97 in uitgaaf (batig saldo 5081.12) Aldus werd besloten. Vaststelling der begrooting voor 1934. Na postgewijze behandeling werd de be grooting vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op 12.925.28. De over 1934 te heffen bannelasten werden bepaald op 6 per hectare (vorig jaar 7). Aan het Dagelijksch Bestuur werd machti ging verleend om de noodige werken in eigen beheer uit te voeren. Ontheffing bannelasten H. Koomen en K. Koemeester. De voorzitter lichtte toe, dat blijkens de mededeeling van den heer F. C. Jong, ge machtigde van den heer K. Koemeester het land voorheen eigendom van den heer H. Koomen over de ringvaart buiten de begren zing van de banne ligt en dat dit aan de hand van een kaart duidelijk is gemaakt. Na ampele bespreking en nadat inzage is ge nomen van kadastrale kaarten der gemeente, werd besloten ontheffing te verleenen van den aanslag met bepaling, dat indien te zijner tijd uit een door den Provincialen Waterstaat op te maken kaart van de banne zou blijken, dat be doelde eigendommen wèl binnen de bannegren- zen liggen, de aanslag gehandhaafd werd. Rondvraag. De heer Bakker bracht ter sprake den weg- bocht bij de wed, Wijnker te Zijdewind en achtte het gewenscht ter plaatse een verbin ding te verkrijgen met den in aanleg zijnden provincialen weg naar Schagen. De voorzitter antwoordde dat dit groote kosten zou mede brengen en de uitvoering er van niet op den weg der banne ligt. De heer Nagelhout klaagde over afvoer van water bij het perceel L. Valk te Zijdewind. De heer Bakker lichtte toe dat dit hoofdzakelijk een gevolg is van een geschil tusschen Valk en zijn buren over een geplaatste septietank, welke noodig was doordat een gedeelte van de sloot tusschen Valk en Hurkmans is gedempt. Besloten werd de afwikkeling van dit geschil maar af te wachten. Niemand der leden meer het woord verlan gende, werd de vergadering door den Voorzit ter gesloten. GROOTSCHERMER. Onder voorzitterschap van den heer W Schermerhorn Dzn. vergaderde Woensdag ten huize van den heer J. Kay, de Coöpera tieve Boerenleenbank, alhier. Met een woord van welkom ving te ruim half negen de ver gadering aan. Na de notulen volgde het jaarverslag van den nieuwen kassier, den heer F. Wiedijk, die door zijn ambtgenoot te Schermerhorn, den heer Krul, bij de opma king daarvan flink terzijde werd gestaan. Uit het jaarverslag vermelden we het vol gende: De bank blijft in een groote behoefte voorzien, hoewel de crisistoestand remmenr werkte op een vlot verloop der werkzaamh"- den. De omzet der bank liep iets terug. D afsluiting van het dagboek gaf aan 455.00 gulden tegen 480.000 in 1932. Twinti.c nieuwe spaarbankboekjes werden uitgereikt. 9 ingetrokken. In omloop zijn 430 spaar bankboekjes tot een bedrag van ruim 222.000, ongeveer 6000 lager dan in 1932. 15 nieuwe voorschotten werden verleend, 19 geheel afbetaald. Aan voorschotten was verstrekt ruim 105.000, vorig jaar 114.000 gulden. Ten behoeve van crisisuitbetalingen werd ongeveer 20.000 uitbetaald. Er wa ren per 31 Dec. 48 rekeninghouders. Van de verschu'digde rente was op 31 Dep. f933 ruim 2200 nog niet betaald, een duidelijk bewijs van de slechte bedrijfsuit- komsten. In 't verslag werd herdacht de heer A. Wiedijk, die in 1933 was overleden. Vanal 1904 had hij de belangen der bank op ver dienstelijke wijze behartigd. Uit het beknopt inspectie-rapport van 16 November vermelden we, dat voor de Boe renleenbank het aantal dagboekposten be droeg 1265 en voor de spaarbank 1161. Per 16 Nov. bedroeg het aantal leden 147, voor schotnemers 132, rekeninghouders 47 en spaarders 428. Na vaststelling van dit verslag deelde de voorzitter mede, dat de post verschuldigd» rente sinds 1 Jan. 1934 gedaald was met ruim 900 en dezer dagen zeker nog verder zou dalen. - De rekening sloot in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van 237.154.30. De ontvangsten in loopende rekening bedroegen in totaal 141.006 95. Aan voorschotten werd terugbetaald 19.645.45. Ontvangen termijndeposito's van de spaarbank 52.369.45. Ontvangen rente van voorschotten 5208.16, in loopende rekening 3364.12, van coupons 860, van de Centrale Bank 426.25. Uitgaven in loopende rekening 146953.90, gegeven voorschotten 10472.62, terugbe taalde termijndeposito's aan de spaarbank 58661.61. Aan rente werd uitbetaald voor spaargelden 7800.22, in loopende reke ning 92.70. Nog niet ontvangen voor schotrente 2214.65. Balans. Bezittingen en schulden gaven als eindcijfer 237057.05. Aan voorschotten stond uit 105359.72. Tegoed in loopende rekening in totaal 12847.36. Schuld in loopende rekening 14315.75. Schuld aan de spaarbank 222313,28. Saldo winst 428.04. Verkiezing. Aftredend was als bestuurslid de heer W. Schermerhorn, deze werd met 80 stemmen herkozen. Ir de vacature wijlen A. Wiedijk, werd als bestuurslid gekozen, de heer G. Kieft met 79 stemmen. Als lid v. d. Raad van Toezicht werd met 83 stemmen herkozen de heer C. Kriek. Als plaatsverv, bestuursleden werd herkozen de heer C Spaan met 71 stemmen en de heer Jb. Ste kelbos als eenige candidaat. Op voorstel \an het bestuur werd de winst van 428.04 aan 't reservefonds toe gevoegd, waardoor dit fonds is gestegen tot 9975.32. Rondvraag. De heer Hoogland vroeg naar vaste kantooruren van den kassier. De voorzitter antwoordde, dat voortaan kantoor gehouden wordt op: Maandag, Woensdag en Vrijdag, des avonds van 79 en op Maandag en Vrijdag, des middags van 1—3, alles oude tijd. De heer Y. Molenaar is nieuwsgierig hoe 't staat met de afwerking van 'f perceel- land „Siberië". De voorzitter antwoordde dat het nog niet geheel voor elkaar is en het hangt van het gemeentebestuur af of er komenden winter wederom op gewerkt zal worden. De betaling zal geschieden wanneer alles naar genoegen zal zijn opgeleverd. De- zelfe spreker miste dit jaar de uitgifte van gratis spaarbankboekjes. Wegens bezuini ging was dit nagelaten, doch de voorzitter zegde toe, dat het bestuur wel genegen was een volgend jaar wederom met een voorstel te komen. Op een desbetreffende vraag van den heer Schot, antwoordde voorzitter, dat de doorsnede van het land verhuurd is voor 50. De heer P. Schermerhorn haalt nog even de kassiersverwisseling aan en vraagt of er van het bestuur nog een woord van waardee ring komt voor den afgedreven kassier, waarop de voorzitter antwoordde, dat de waardeeri'ng van het besuur gegeven is in den vorm van een pensioentje dat 150 per jaar bedraagt. Hierna sluiting. VARIA UIT DE VOGELWERELD. A f w ij k e n d e nestplaatsen. In buitenlandsche ornithologische litera tuur (1933) vond ik onderstaande gevallen vermeld. Boeren zwaluwen brachten hun nest niet in, doch buiten gebouwen aan, dus evenals de Huiszwaluw doet. Een Witte Kwikstaart maakte zijn nest o p d e n g r o n d, in een grasland tus schen twee bouwakkers. 800 M van water verwijderd, dat dikwijls door de vogels werd opgezocht. Een ander voorwerp derzelfde soort maakte zijn nest, op verren afstand van boerenhofsteden en water, op een aardappel veld onder een aardappelplant. Een Groote Gele Kwikstaart maakte ziin nest ongeveer 2 M. hoog in h e t k 1 i m o p, dat om een eik heen gegroeid was. Een D r a a i h a 1 s maakte zijn nest in een, in een tuin staande, gebruikt wordende pomp; 6 iongen werden er in grootgebracht. De vogel bereikte door de opening van den zwengel zijn nest, dat 20 c.M. onder het deksel zat. Wanneer iemand het nest wilde zien en het deksel ootilde, dan „siste" de op de eieren of jongen zittenden vogel, maar liet zich niet verjagen. Werd er echter water gepompt, wat dagelijks meermalen gebeurde, dan verliet de Draaitials dadelijk het nest, zette zich op den top van een nabij de pomp staanden boom en wachtte het oogenblik af, waarop de pomp voor hem weeh op „veilig" stond. Zilvermeeuwen doen zich te goed aan gevleugelde mieren. Nabij Newquay (Eng.) zag prof. H. Car enter in Augustus '33 op bepaalde piek en Zilvermeeuwen saamgeschool, die niet Heen,vliegende insecten buit maakten, maar ook aan grasstenge's zittenden wegpikten. Bij onderzoek bleek hem, dat ze zich te goed deden aan gevleugelde mieren, die daar zwermden. Zoowel volwassen als jonge vo gels waren van de partij. Meelwormen in Musschen- nesten. In de vorige lente vond men zoo meldt de „Anzeiger für Schadlingskunde" een groot aantal meelwormen (larven van de meeltor) van verschillenden leeftijd in be woonde Musschen-nesten, die zich in muur gaten dicht onder het dak van een huis be vonden. Het huis werd gedeeltelijk als be waarplaats van uit graan-producten bereid? voedermiddelen gebezigd. Dat meelwormen in duiventillen voorkomen, waar ze zich met den duivenmest zouden voeden, is bekend, wellicht komen ze met het duiven-voer in de tillen terecht. De musschen-nesten bestonden hoofdzakelijk uit stroo, veeren en lompen De meelwormen leefden in die nesten in ge zelschap van larven van het bont-torretje, boeken-schorpioenen, vlooien en vliegenpop pen. Hoe sommige vogelsoor ten op bepaalde kleuren reageeren. n „Die Vögel Mitteleuropas", van dr. O. en Frau M. Heinroth (Berlin, 1924—1926)1) maken schrijvers op eenige plaatsen melding van de gevoeligheid voor bepaalde kleuren, waarvan meerdere vogelsoorten blijk geven. Wat daarover gezegd wordt, laat ik hier volgen. Paapjes en Roodborst-tapuiten zijn, even als vele andere vogelsoorten, zéér bang voor rood. Een rood kleed, een rood boek doet hen in hevige mate ontstellen. Van van jongsaf ongekweekte Groote Gele Kwikstaarten waren er twee ongevoelig voor blauw; drie waren er daarentegen zéér bang voor. Een Gele Kwilstraat was bijzonder bang voor b 1 a u v - - Ook bij Geelgorzen werd de angst voor blauw geconstateerd. Geelkuif-kakeoes zouden bij het zien van blauw in hevige beroering komen. Volgens nu wijlen den Oogarts C. von Hesz zijn kippen, tamme duiven en Toren valken vrijwel „b 1 a u w-b 1 i n d", aange zien de roodgele olie-druppeltjes, die bij de meeset volgelsoorten vóór het netvlies wor den aangetroffen, wél roode en gele licht stralen verserken, blaue echter niet doorlaten Bovenbedoelde Gele Kwikstaart geraakte zoowel bij donker matrozen-blauwe kleeding, als bij licht-leikleurige (voor het menschelijk oog nauwelijks blauw schijnende) in beroe ring en kalmeerde dadelijk als men hem in zwarte, witte, licht- of donkergrijze kleeding naderde, en was voor rood en zilverkleur on gevoelig. Akkerleeuwerikken zijn in hevige mate bang voor rood, vooral wanneer het roode voorwerp zich beweegt, dan kent hun angst geen grenzen, zeggen bovengenoemde schrijvers. A. A. VAN PELT LECHNER. Arnhem, Juni 1934. Dit werk bevat zoowel voor den vakman als voor den amateur op ornithologisch gebied een schat aan biologische en psychologische ge gevens betreffende onze Vogels; bovendien tal van afbeeldingen van jeugd-stadiën, die in geen enkel ander werk voorkomen. (Het is aanwezig in de Openbare Bibliotheek (Mariënburgstraat 12, alhier), v. P. L. G. D., alhier. Uw betoog om B. a. Z. gas te leveren is ons zeer sympathiek. U maakt even wel reclame voor een bepaald met name ge noemd product, en aan deze gratis reclame kunnen wij moeilijk meewerken. E.- zijn misschien ook nog fabrikaten van an deren die in aanmerking zouden komen. Kunt U in Uw stuk deze reclame niet omzeilen? Wij hebben dan tegen plaatsing geen bezwaar. RED. ALKM. CRT. Verschenen is de tweede druk van het werk van M. J M. Gemmeke Bommen op Nederland, een uitgave van de N. V. Drukkerij Jacob van Campen te Amsterdam. In een voorwoord wijst minister De Wilde er op, dat de oorlog die van 1914 tot 1918 door de geheele wereld gewoed heeft van alle vioegere oorlogen verschilde door het gebruik, dat van de chemie gemaakt werd Alle teekenen aldus de minister wijzen er op, dat, mochten ooit de volkeren weer tegenover elkaar in het krijt treden de chemische strijdmiddelen zul'.en worden toegepast in een mate, vergeleken waar bij de wereldramp, die achter ons ligt, nog slechts een kinderspel zou zijn. Ont zaggelijk is het leed, dat door deze chemische strijdmiddelen wordt berok kend, niet alleen voor de strijd voeren de legermachten maar ook voor de burger bevolking achter de fronten. Men is er op bedacht geworden om 't onheil, mocht het over ons komen, tot zoo gering mo gelijke afmetingen terug te brengen en daartoe dient de organisatie van de be scherming van de burgerbevolking te gen luchtaanvallen van den vijand De minister oordeelt, dat de schrijver een goed werk gedaan heeft door de gevaren uiteen te zetten welke bij een luchtaan val dreigen en de middelen aan te geven om zich daartegen te beschermen. De schrijver verklaart in een inlei ding, dat het niet zijn bedoeling is on rust te verwekken doch wel belangstel ling ie vragen voor het vraagstuk der- civiele luchtbescherming en aan te toonen, dat met behoorlijke organisatie en eenvoudige middelen al heel wat te bereiken is, zoodat de burgerbevolking niet aan vernietiging behoeft te worden prijs gegeven. Vele foto's verduidelijken den interessanten inhoud van dit werkje. (Ongecorrigeerd.) HET BEZOEK VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN FRIESLAND. Op ondubbelzinnige en spontane wijze heeft de bevolking van Friesland hedenmor gen blijk gegeven van de liefde voor en het medeleven met de koningin en prinses Ju» liana. Te ongeveer 9 uur kwamen de vorstelijke bezoekers met den trein te Wolvega aan, waar ter begroeting aanwezig waren de commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, de heer J. J. G. S. Falkena, burge meester van Schoterland en rijksinspecteur van de werkverschaffing en mr. Maas, bur gemeester van Weststellingwerf. Luide door de bevolking toegejuicht, stapten de koningin en de prinses in de ge reedstaande auto's, waarna met kalmen gang door Wolvega werd gereden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de boerderij van den heer v. d. Meulen in de ontginning te Oldelamer. De boer, die van het hooge bezoek niet op de hoogte was, was zelf met zijn personeel in het land aan het hooien, doch onder geleide van de boerin werden de boerderij en het bedrijf bezich tigd. Hierna werd de ontginning, welke vóór de boerderij ligt, in oogenschouw ge nomen en zoowel de koningin als de prinses betuigden hun ingenomenheid met het nutti ge werk, dat hier wordt verricht. Ongeveer drie kwartier werd hier ter plaatse vertoefd. Vervolgens werd naar Heerenveen gere den. De tocht ging via Oranjewoud, Bron- gerga, voorbij de villa's van den heer Piru- ma Oosting en mevr. de gravin van Lim burg Stirurh. De bewoners hadden zich bij het hek opgesteld Te ruim tien uur werd Heeren veen be reikt en hier stonden de wegen zwart van de menschen, die op zoo'n spontane wijze hulde brachten aan de hooge gasten, dat de koningin niet kon nalaten haar ingenomen heid hierover tegenover burgemeester Fal kena te betuigen. In het geheele Friesche Haagje waren de vlaggen uitgestoken, terwijl op twee plaatsen bloemen werden aang boden. Even later dan den vastgestelden tijd, arriveerde men aan het station, zoodat trein van 10.20 uur, waarmede het hooge gezelschap naar Leeuwarden zou vertreK- ken, reeds was vertrokken. Te 10.35 uur zijn de koningin en de prin ses met een extra-trein vertrokken, luide toe gejuicht door het publiek, dat reeds tot op het perron en de spoorbaan was doorge- drongen. Lemmrdm. De koningin en prinses Juliana arriveerden om 11.13 met den trein te Leeuwarden. Op het station werden zij verwelkomd door den burge meester jhr. mr. J. E. van Bijma. Op het sta tionsplein werd de koninklijke bezoeksters door een duizendkoppige menigte ovaties ge bracht. Bijzonder hartelijk heette men de prin ses welkom. Eerst wandelden de hooge gasten naar de veemarkt, waar zij door den heer Ok- ma, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, werden ontvangen. Nauwkeurig namen de be zoeksters van alles kennis. Zij lieten zich op de hoogte brengen van den toestand. Daar er geen afsluiting was gemaakt, stonden de bezoeksters tusschen een dichte menigte, die haar telkens hartelijk toejuichte en het Wilhelmus zong. Op de tweede verdieping van het marktgebouw, de afdeeling voor klein vee, werd geen publiek toegelaten. De hooge bezoeksters vertoefden hier ongeveer een half uur. Per auto begaven de koningin en prinses zich vervolgens naar het huis van den commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma toe Slooten. Dan verleende de ko ningin audiëntie aan ir. Oosterbaan, voorzitter van de Friesche Mij. van landbouw, en den heer K. Eriks, voorzitter van den Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland. De koningin liet zich door beide heeren voorlichten omtrent den toestand van landbouw, handel en nijverheid. Te ruim 1 uur vertrokken de ko ningin en prinses per auto in de richting Fra- neker en Harlingen, vanwaar zij zich via den afsluitdijk naar de residentie zullen begeven. Tijdens het bezoek werd het stadscarillon be speeld. De stad was in feeststemming en de meeste scholen hadden vrijaf. WEGENS OPRUIING VEROORDEELD. De voorziter van de O.S.P. Hedenmorgen stond voor den politierechter te Haarlem terecht de heer P. J. Schmidt, voorzitter van de O. S. P., terzake van op ruiing. De politierechter veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. Hij zou in een verga dering te Zaandam opruiende woorden hebben gesproken. BELEEDIGING VAN EEN WETHOUDER. De rechtbank te Amsterdam heeft heden den 34-jarigen stoffeerdei W. wegens het schrijven van een beleedigend artikel in de Tribune veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 weken. In dit artikel schreef W., doe lende op wethouder Marinus van Lands meer: „Hij kon van de centen van de ar beiders niet afblijven". Tijdens de terechtzit ting heeft verdachte bekerd. Het speet jhem; later is hem de onjuistheid van zijn artikel gebleken. De eisch was twee maanden ge vangenisstraf. VERKEERSONGEVALLEN. De straatweg gebruikt als racebaan. Op den rijksstraatweg in Wijk-hoorn on der Alphen aan den Rijn waren gisteravond twee meisjes aan het spelen. Een der kinde ren, de 12-jarige G. Verhagen liep zonder uit te kijken ».en bal achterna, met het gevolg, dat zij werd aangereden door een wiel renner. Het meisje werd tegen den grond ge smakt en bleef bewusteloos liggen Een ge neesheer constateerde een schedelbasisfrac- tuur. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht Haar toestand was heden morgen hoogst ernstig. De wielrijder, die na het ongeval haastig doorreed, is tot dus verre onbekend. MILITAIRE DRUKTE IN WLADIWOSTOCK. Berichten uit Dairen melden: Officieren en manschappen van den Brit- schen vrachtstoomer „Ashby" welke uit Wladiwostock in Dairen aangekomen is, vertellen, dat de stad vol soldaten en mari niers is De haven ligt vol schepen uit de Zwarte Zee. welke munitie lossen Onder de in de haven liggende schepen bevonden zich 9 Britsche vaartuigen, welke oorlogsmate riaal aan boord hadden. Op 1 Mei zijn tweehonderd militaire en marinevliegtuigen over Wladiwostock gevlogen, terwijl do zijnen tanks, pantserwagens en stukken zwaar geschut door de straten rolden. EXCECUTIES IN SING-SING. Drie wegens een moord ter dood veroor deelde gevangenen, zijn gisteravond om elf uur in de Sing-Sing-gevangenis te New-York op den electr schen stoel geëlectrocuteerd. Een vierde, die eveneens ter dood veroor- deed was kmeg op het laatste oogenblik een uitstel van executie voor den tijd van twee weken, daar men een onderzoek wenschte in te stellen naar zijn geestelijken toestand. Omtrent het neerschieten van Tommy Car- roll in Waterloo. (iowa) wordt nader ge meld, dat de man eenige uren, nadat hij in het ziekenhuis was gebracht, aan de beko men verwondingen is overleden. Het meisje dat teleg.ijk met hem gearresteerd is en dat mededeelde zijn vrouw te zijn, heeft intus- schen bekend dat zij en Carroll betrokken zijn geweest bij een schietpartij in een her berg in een bosch in den staat Disconsin op 28 April j.1., waarbij verscheidene agenten van politie gedood werden. Onder een reeks wetten ter bestrijding van de groeiende criminaliteit, welke door president Roosevelt onderteekend zijn, be vindt zich ook een verordening, waarbij het departement van Justitie gemachtigd wordt gevangen nemen van notoire misdadigers, een prijs van 25.000 dollar te stellen op het

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3