Alkmaarsche Courant s Haar avonturier. Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 8 JUNI !Rechts2aken JxuttleUm #©ee*»©© Jladioptogtammaso®eo°? No. 132 1934 ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 5 Juni. AUTOLANTAARN GESTOLEN. De 53-jarige Jacob B., garagehouder te Wervershoof, opende de omvangrijke rij van verdachten, die voor de Meervoudige Strafkamer moesten paradeeren, ten einde opheldering te geven van de geheimzinnige verdwijning van een schijnwerper, die den auto van den heer J. Beemsterboer op 5 Augustus had gesierd. De heer Beemsterboer had een persoon op verdachte wijze om en bij zijn wagen zien scharrelen er. nu zou worden geprobeerd door getuigen en ander bewijs, vast ie stel len, dat gezegde heer B. aan die verdwijning niet vreemd was. Mr. Belonje, advocaat te Alkmaar, had zich welwillend met de verdediging van den verdachte, die absoluut geen neiging ge voelde het feit te erkennen, belast. Hij had wel een dergelijke schijnwerper voor f 7.50 in November van het vorige jaar gekocht aan een stalletje op het Waterlooplein te Amsterdam. Voorts ontkende de garage houder omtrent 11 uur 's avonds bij den auto te hebben gezworven Op dat uur lag hij veilig en onschuldig in Morpheus zachte armen. Hef was echter jammer, dat de heer B. bij de politie 'n andere verklaring had afgelegd, wat zijn positie niet bepaald ver sterkte. Na het verhoor van 5 getuigen a charge, waaronder een met den eleganten naam Aap getooid, waarmede we onze lezers niet van nuttiger bezigheden willen afhouden, en welke getuigenissen niet in het voordeel kon den worden geacht voor den verdachte, voor al de heer Aap was dienaangaande zeer per tinent, kwam de officier aan het woord, die, na het gebeurde met de felheid, het licht van de gestolen schijnwerper evenarende het misdrijf te hebben belicht, tot de overtuiging kwam, dat het tenlaste gelegde wettig en overtuigend was bewezen en een gevange nisstraf van 4 maanden hier zeer gepast zou zijn Mr. Belonje kon van zijn standpunt zich niet volkomen met dit krasse requisitoir ver eenigen en verzocht een minder zware straf, mede in verband met het blanke strafregister van zijn prodeaan. VAN MEINEED VERDACHT. Op 16 Januari werden twee hooger be- roepzaken behandeld contra den caféhouder J. Pvan N., die in eersten aanleg was ver oordeeld ter zake overtreding der Heldersche politieverordening, die verbiedt de aanwe zigheid van dames in een als door appellant geëxploiteerde verlofzaken A op den Kanaal- weg te Helder. In deze beide zaken opponeerde mr. C. A. de Groot als raadsman en verdediger. De strafkamer achtte het alstoen noodig, de behandeling te schorsen en zij werden op 27 Februari opnieuw op de rol geplaatst en voortbehandeld. Alstoen werd als getuige a décharge ge hoord mej. Anoie J., welk meisje tijdens het constateeren der overtreding bij den café houder in betrekking was en door de agen ten Allaart en de Haan in een der bedoelde lokaliteiten was aangetroffen. Het meisje legde toen onder eede een verklaring af, afwijkende van hetgeen bij het politieverhoor was opgeteekend, met welke mentaliteit, in het voordeel van den appellant, de officier niet acccord ging. De zaak werd opnieuw geschorst, proces-verbaal werd opgemaakt tegen de van meineed ver dachte getuige. Te diier zake werd een straf vervolging tegen haar ingesteld, waarvoor zij heden terecht stond. Verdachte werd juri disch bijgestaan door mr. Buiskool van Schagen, die eenige getuigen a décharge had doen dagvaarden. De eerste getuige a charge was de agent Allaart, die met zijn collega de Haan het café „Juliana" had gecontroleerd en het meisje bij een gelagtafel had zien zitten met een glaasje voor zich. Getuige kon zich niet herinneren, dat er werd gebiljard in ant woord op een vraag van den verdediger. Een qpisode uit den Dertigenjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 8) Zoo vond Saxon haar. Het smartelijk lachje om haar lippen, de roode voetstappen, de bloedplas op den vloer voor de deur ver telden hem alles. Zij had de waarheid ontdekt; flat zag hij ook aan haar gelaat en aan den schuldbewusten verlegen blik, blijkbaar on- Ïewoon in die anders zoo trotsche oogen, en ij begreep hoe moeilijk dit alles moest we zen voor een vrow, een trotsche vrouw. Zij zei: „Ik heb alles begrepen. Nu eerst. U moet me wel voor een dom gansje gehou den hebben. Maar wie bent u?" „Een avonturier, die zich heeft gemengd in zaken, die hem volstrekt niet aangaan. Een bemoeial, die een toevlucht zocht en een jonge vrouw bedreigd zag. De jonge vrouw lang in zwijm, maar u bent mij geen dank verschuldigd", weerde hij af. „Die Waai trachtte mij te vermoorden!" „Dus", sprak ze, „dan heeft u mij twee keer het leven gered". „Helaas neen", antwoordde Saxon. „Ik vocht voor mijn eigen leven, maar het schijnt dat onze belangen samengaan. Uw plan is mislukt, de straten zijn onbegaanbaar. Ik zie geen uitweg. De plunderende benden ko- mensteeds dichterbij. En de mannen van straks waren kwispelende schoothondjes bij deze niets en niemand ontziende duivels". Om haar tijd tot nadenken te geven, keek Agent de Haan verklaarde in gelijken geest. Hij had de juffrouw naar boven zien gaan. De officier verzocht in verband met zijn te houden requisitoir, af te zien van het ver hoor der getuigen a charge, waarin werd toegestemd. Hierop verklaarde de officier, dat naar zijn wankele overtuiging het bewijs niet was te leveren, reden waarom spr. vrij spraak requireerde. De taak van mr. Buis kool was nu uiteraard zeer licht en hij refe reerde zich aan dit requisitoir. SLECHTE REMMEN IN HOOGER BEROEP. De buschauffeur G. J. J. uit Zwaag was te Hoogwoud aangehouden door rijksveld wachter Kamp, die onvoldoend werkende remmen constateerende ter gelegenheid van een aanrijding. Dientengevolge was deze chauffeur veroordeeld door den kantonrech ter te Hoorn en van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Appellant was niet aanwezig, doch werd vertegenwoordigd door zijn advocaat, mr. v. Zutphen uit Amsterdam. Behalve verbali sant, werden eenige getuigen a décharge ge hoord, welke heeren minder gunstige inlich tingen gaven over de sukkelige handrem, doch de voetrem vurig prezen. Voorts be stond nog verschil over het gewichtige feit, of de verbalisant Kamp bij de remproef al of niet op de treeplank had gestaan. De officier stond aan de zijde van den kantonrechter en requireerde bevestiging van het gewezen vonnis. Mr. van Zutphen achtte de zaak dubieus en concludeerde vrijspraak „TAAIE GELE" ROOVERS? De welbekende heeren Pieter K. en Arie P. uit de gemeente Harenkarspel traden op de bü'hne wegens de tegen hen bestaande verdenking, dat zij ten nadeele van den köolbouwer P. Hoogland 'n aantal taaie gele kolen, wegende pl.m. 500 kilo, hadden af gesneden en verkocht aan den landbouwer Karaten te Kalverdijk, welk feit was ge pleegd op 9 Maart j.1. De waarde bedroeg ongeveer 30 tot 40. De eigenaar had de partij bij Karsten zien liggen. Hij herkende zijn kolen, omdat deze soort extra zwaar was. Het bedrag dat Piet voor die kool zou hebben betaald, 10, vond getuige een belachelijke prijs. Verdachte Piet K. beweerde de kool op den Ambachtsdijk van den „groote onbe kende" gekocht te hebben, wat zijn ongeluk was, zuchtte hij! Collega Arie P. bevestigde hot relaas van Pietje. Karsten had de kool gekocht voor 20. De officier betwijfelde de waarheidsliefde van verdachten. Hij requireerde tegen ieder der heeren, die niet te best bekend staan, 5 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos, verdediger van beide ver dachten, achtte naar zijn meening het bewijs niet zoo sterk en de mogelijkheid van vrij spraak niet uitgesloten. Om 5 uur zaten de snaken nog in de zaal uit te kijken of de „koopman" niet binnen kwam. DE VROOLIJKE FRANS. De heer Frans B., 'n bekende bon vivant op het trottoir van de Alkmaarsche Lange- straat, is blijkbaar zóó ingenomen met de stabiliteit der rechtbanken in dit arrondisse ment, dat hij drie vijfde van deze nuttige in stellingen met zijn clandisie vereert. Hij verschijnt zoo beurtelings voor het kanton gerecht te Alkmaar, ook wel eens te Hoorn en niet in 't minst voor de meervoudige strafkamer, ter berechting in hooger instan tie van voor het kantongerecht ondergane veroordeelingen. Ook heden was deze amateur in strafrecht weer present, ten einde zich te beklagen over een veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen ter zake het niet voldoen aan een door agent Krol gedane vordering tot „doorloopen" of liever om misvatting te voorkomen, om zijn weg in de aangeduide richting te vervolgen. Hij beweerde onschuldig te zijn, doch het bleek achteraf dat hier cassatie had moeten worden aangeteekend De officier requi reerde dus niet ontvankelijkheidsverklaring van het door Frans ingestelde hooger beroep. De cassatietermijn was echter reeds lang verstreken en dus kon de appellant onge troost vertrekken. VUIL FAMILIEWASCHJE ACHTER GFSLOTEN DEUREN. De 32-jarige mej. Wilhelmina H., wonende te Amsterdam en echtgenoote van zekeren heer H. Posthuma te Alkmaar, had van dezen heer in verschillende gezinnen minder eervolle feiten rondgebabbeld en stond nu terecht ter zake smaad of beleediging. Bij Saxon haar buiten. Hij zag de schemering vallen. Op eenigen afstand laaide een roode gloed, de harde wind was overgegaan in een loeienden storm. Boven de vurige, flikkeren de vlammen stegen breede rookwolken op als een reusachtige, sombere roofvogel, die angstwekkend vleugels en klauwen uit spreidde boven de geteisterde stad, die ge doemd was te sterven. HOOFDSTUK VI. Terwijl Saxon in de groote nis voor het venster zich verdiepte in den ondergang van Maagdenburg, maakte hij er in zijn hart den Zweedsehen koning, Gustaaf Adolf, een verwijt van, dat hij die eenige dagmarschen van deze veste verwijderd was, niet ter hulpe was gesneld. Saxon was een avonturier, had onder Wallenstein gestreden, die hem eigenhandig den grooten gouden halsketting om den hals had gehangen en de politiek van zijn ouden meester was hem niet onbekend. Na Wallenstein's ontslag was hij nog aan hem verbonden gebleven, zooals vele andere officieren, en het tooneel van den strijd boe zemde hen de grootste belangstelling in. De val van Maagdenburg zou een groote ver andering brengen in den toe stand van het ongelukkige Duitschland. Het zou een groote slag zijn voor de protestantsche keurvorsten, maar deze verdelgingsoorlog van Tilly, den nieuwen opperbevelhebber van den keizer en „Wallenstein's opvolger", die overal ver woestte en uitgemoorde landen achter zich liet, moest den Zweedsehen koning ten goede kernen. Tot het uiterste geprikkeld en door angst gedreven zouden de vorsten tenslotte partij voor Gustaaf Adolf moeten kiezen, en met hem optrekken tegen den keizer. deze niet bepaald frissche famiüewasch wer den op verzoek van den officier, in verband met het eventueel zedekwetsende, de zaal deuren voor onbevoegden gesloten. Eisch f 20 boete of 10 dagen. ONVOORZICHTIGE STUURKRANSDRAAIER. De chauffeur Cornelis K. te Breezand had op 10 Maart 1933 (de oude koe kan haast niet meer loopen) met zijn vrachtauto den 16-jarige Willem Piers, die met een rijwiel aan de hand liep, op een bruggetje onder Oudesluis aangereden, tengevolge waarvan het rijwiel werd beschadigd en eenige sinaas appelen negotie over den weg rolde. Ge noemde heer Cornelis K., niet verschenen, werd door den kantonrechter te Schagen veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen en 1885 schadevergoeding. In hooger beroep vorderde heden de offi cier bevestiging. Volgens den vader van Willem wilde de verdachte toen hij over schadevergoeding begon, hem telijf gaan. Weinig hoopvol aspect voor den schuld- eischer! DE HYPOTHEEKBEZORGERS VERSCHENEN WEER TEN TOONEELE. Op Dinsdag 8 Mei werd een strafzaak behandeld tegen de heeren Adr. Joh. van A. en Jons van W., „financiers" te Utrecht, welke heeren naar aanleiding van een door den heer H. J. Lugtenburg op een in de Heldersche Courant geplaatste advertentie, waarin geld op hypotheek werd gepresen teerd, ingezonden schrijven, zich te zijnen woonhuize vervoegden op 17 November j.1. Zij stelden zich toen voor als vertegen woordigers van het Utrechtsche bemidde lingsbureau en gaven den heer Lugtenburg goede hoop op een te verkrijgen le hypo theek van 9000 tegen billijke rente. De heer Lugtenburg vertrouwde echter de zaak niet en riep de hulp in van de Heldersche politie, waarop brigadier Horsman zich voor deed als een oom van Lugtenburg en dus in de gelegenheid was zich van de machinatie der heeren op de hoogte te stellen en proces verbaal op maakte. Toen echter de zaak ter zitting werd aan gebracht, verschenen geen der verdachten en werden zij ter zake poging tot oplichting veroordeeld, de heer A. J. van A. tot 6 en zijn handlanger Joris van W. tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis werd, zooals wel te den ken was, verzet aangeteekend, dat heden werd behandeld. De opposanten waren thans aanwezig en werden verdedigd door mr. Wiedema, advo caat te Utrecht. Waar wij de vorige maal een uit voerig verslag gaven, vermeenen wij thans te kunnen volstaan met een resumé. De heeren, die zich hadden voorgesteld als chef-directeur en inspecteur voor het Utrechtschen bemiddelingsbureau, compa- reerende, zooals gezegd, in persoon, zagen er keurig verzorgd uit, maar werden door den president niet als let binnenkomende kindje, waarover heel het huisgezin juicht, verwelkomd. Mr. Ledeboer gaf zijn ontevre denheid te kennen, dat door het spijbelen der verdachten, de rechtbank hetzelfde werk nog weer eens moest overdoen. Volgens mijnheer A. J. van A. had een heer te Zevenhuizen 40.000 beschikbaar voor hypotheken. En de inspecteur ver klaarde relaties te hebben met de Friesche Levensverzekeringmaatschappij en nog meer kapitaal krachtigen met klinkende namen. Zij kwamen bij Luchtenburg namens de geldschieters. Voorts erkenden de heeren te hebben gezegd dat 95 moest worden ge stort voor voorloopige onkosten. Maar de heer van A. had de vaste over tuiging dat de gevraagde 9000 hypotheek op het pand zou worden verstrekt. De 95 voorschot was bestemd voor on kosten en provisie van de heeren van het be middelingsbureau. De heer Lugtenburg, bloemist te den Hel der, verhaalde dat hij door de bewuste ad vertentie met verdachten in connectie was gekomen. Hij had echter inmiddels vernomen, dat de gereformeerde kerk te Anna Paulowna dienaangaande onaangename ervaringen had gekregen en dus werd Lugtenburg ge waarschuwd. Hij stelde toen de politie met een en ander in kennis. De brigadier Horsman trad toen op in kwaliteit van Oome Jan en kon dus de ge- heele scène veilig meemaken. De heeren had den niet het minste vermoeden, dat hier de bedriegers gevaar liepen zelf bedrogen te worden. Toen zij vermeenden, dat geen 95 voor Zoo was het ook met Pommeren gegaan. De woorden van Gustaaf Adolf, gesproken tot den ouden vorst van Pommeren, Bogisla: „Kiest of u mij of den keizer tot vriend be geert. Ziet de voetstappen der keizeriijke sol daten in uw land of die der mijne in Use- dom" hadden toen den doorslag gegeven. Want de keizerlijke troepen roofden en moordden. De Zweedsche soldaat betaalde alles, wat hij noodig had; niets van vreem den raakte hij aan. De verwoesting van Maagenburg zou Zoo verdiept was Saxon in zijn beschou wingen, dat hij niet bemerkte, dat de vrouw naast hem stond, tot zij zijn schouder aan raakte en vroeg: „Hebt u een weg tot redding gevonden?" Saxon schrok op. „Neen", antwoordde hij. „Ik dacht aan iets anders!" „Aan iets anders, in dezen toestand?" vroeg ze en er klonk een ongeduldige toon in haar stem. „Aan iets anders?" „Ja", klonk zijn rustig antwoord. „Aan de gevolgen van deze verwoesting. Maar u heeft gelijk, we moeten aan ons eigen lot den ken. „Een mensch, wien steeds gedachte op ge dachte in 't binnenste ontspruit, blijft ver van 't doel, daar d' eene kracht verzwakt", vervolgde hij. „Vrij naar Dante" zei ze. „Maar is het nu het oogenblik voor het zeggen van verzen? Wat is u eigenlijk: een krijgsman of een dichter?" Hij was volstrekt niet uit het veld gesla gen. Langzaam, bijna peinzend, antwoordde '^„Soms weet ik het werkelijk zelf niet. Maai Zaterdag 9 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Klein-VARA- Ensemble olv. F. Bakels en gr.pl. 10— VPRO-morgen wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-Ensemble olv. F. Ba kels, Hetty Beek, deel., Anny Prins, zang en de Notenkrakers olv. D. Wins. 12.De Notenkrakers ol.v. D. Wins en gr.pl. 1-De Fliere fluiters olv. J. van der Horst. 2.— S. Broekman: De 3e Arb. Olymp. Spelen te Praag. 2.15 Zang door A. de Booy, a. h. orgel Joh. Jong. 3.— Mr. A. de Roos spreekt over Liebknecht. 3.20 Gr.pl. 3.30 Muzik. causerie P. Tiggers. 4.10 Gr.pl. 4.30 VARA-Kinderkoor „De Kre keltjes" olv. Leida Hulscher. 5. Voor de kinderen. 5.30 Muzikaal allerlei, piano, celesta, hawaian gui taar, zang, accordeon, saxofoon en viool. 6.05 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.30 Gr.pl. 7-V.R.O. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 820 „Avond Bonte Conste", uitz. u. het Muziek Lyseum te Amsterdam. 9.15 Cor Steyn, accordeon en D. Wins, pianobegel. 9.30 VARA- orkest olv. H. de Groot. 10.10 Toe spraak door A. de Vries. 10.20 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.30 Verv. orkestconcert. 11.10 Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.915 en 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon cert en gr.pl. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.15 Schlagermu- ziek en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl. 8.10 Vaz Dias. 815 Operette concert. 11.Vaz Dias. 11.05—12— Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10-35 Mor genwijding. 11-05 Lezing. 12 20 Northern Studio-orkest olv Bridge mmv. M. Howgate, alt. 1.20 Com modore Grand Orkest olv. Mus- cant. 1.50 Repo. cricketmatch Enge land—Australië. 2.— Verv concert. 2.20 Gr.pl. 3.— Korte Dienst. 3.50 Belfaster Omroeporkest o.l.v. G. Brown, mmv. G. Beggs, bariton. 4.50 Verv. reportage. 5.— Orgel spel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.45 Verv. cricketrep. 6 55 W. Courtenay: The London Melbourne Air Race. 7.10 Welsch Intermezzo. 7.30 Lezing. 7 50 Rep. 8 20 Variété-progr. 9.20 Ber. en causerie. 9.55 BBC-orkest olv. Sir Frederic Cowen. 10.50 Voordracht. 10 55—12.20 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (RADIO-PARIS) 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Goldy- orkest. 8.20 „Robert Macaire" operette van Berthomieu, m. m. v. orkest olv. Labis en solisten. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.55 Solistenconcert en Gr.pl. 5.Zang en piano. 8.20 Handel-concert door het Omroep orkest olv. Gröndahl. 9.05 Gr.pl. 9.45 Pianorecital. 10.20 Omroep orkest olv. Gröndahl. 11.1012.35 Dansmuziek uit rest. Wivex. LANGENBERG, 456 M. 6.25 en 7.20 Gr.pl. 12.20 Blaasconcert olv. Hilgert. 1.20—2.50 Werag- kamerorkest olv. Keiper. 3.05 Gr.pl 4.20 Königsb. Operaorkest o. 1. v. Boerschel. 6.45 Gr.pl. 7.20 Volks muziek mmv. koren, boerenkapel en solisten. 8.351.20 Uit Berlijn: Gevar. programma. ROME, 421 M. 8.50 „Fedora", opera van Giordano. Orkestl. Votto. Koorleiding Casolari. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Max Aiexys orkest. 1.30 Gr.pl. 6.20 Jazzmuziek. 7.05 Gr.pi 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.20 Cabaret-progr. 10.3012.20 Dans muziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1-30 Max Alexys' orkest. 5.20 Gr.pl. 6.35 Symphonieconcert olv. Meule- mans. 7.35 Gr.pl. 8 20 Xylofoon- en harmonicasoli. 8.55 Radio-tooneel. 9.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Kernspreuk en berichten. 8.30 Lezing. 8 50 Orkestconcert o. 1. v. Richter. 10.25 Sportnieuws. 10.40 en 11.05 Ber. 11.2012.50 Concert uit München olv. Kloss. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Daventry 10.5015.50, Ncrth Reg. 15.5016.50, Midi. Reg. 16.50-17.35, Lond. Reg. 17.35—18.45, Daventry 18.45 18 55, Lond. Reg. 18.55—19.50, Daventry 19.5024- Lijn 4: Langenberg 10.35 16 20, Heilsberg 16.20-17.20, Langenberg 17.2019.20, Ham burg 19.20—24. Zondag 10 Juni. HILVERSUM. 301 M. (9.—10.— en 5.8.VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 12. 5.en 8.12.uur). 9.Post duiven- en voetbalnieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9 30 Orgelspel Joh. Jong. 10.— Orgelspel H. Nieland. 10.30 Kerk dienst uit de Luth. kerk te Haarlem. Spr. Ds. D. Drijver. Hierna: Or gelspel H. Nieland. 12.Film praatje L. J. Jordaan. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.Boekenhalfuur door dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Concertgebouw- Kamerorkest olv. A. van Raalte. In de pauze: gr.pl. 4.Mannenkoor „Orpheus" olv. W. F. Kools. 4.20 Gr.pl. Om 4.45 Vaz Dias. 5.— VAR A-orkest olv. H. de Groot. 5 30 Voor de kinderen. 6.— Voetbal praatje. 6.15 „De VARA roept", 6-20 Vervolg orkestconcert. 7. Dr. H B. Wiarui Beekman: De mocratie en dictatuur. 7.20 „Hoog de VARA" 7.22 Vervolg orkestcon cert. 8.Vaz Dias. 8.15 Omroep orkest olv. N. Treep mmv H. Cals, sopraan. 9.10 Radio-Journaal. 9.25 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. van Beinum. 10 10 Zang door de „Melodists". 10.30 Gr.pl. 11.— Uit Turijn: Derde acte van Puccini's opera „La Tosca", olv. F. Capuana Koorleiding O. Vertova. 1130 12.Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7.45 uur). 8.30 Hoogmis. 9.30 Ge wijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. kerk te R'dam. Voorg Ds. F. C. Meyster. Hierna: Gewij de muziek. 12.15 Gr.platen. 12.30 Schlagermuzick en lezing. 2.Gr. pl. en lezing. 3.— Plechtig Lof. 4 Gr.pl. 4.10 Orkestconcert. 5. Kerkdienst uit de Ned. Herv. kerk te Rijnsburg. Voorg.: ds. Ph. Peter. Orgel A. Kooien. 6.45 Gewijde mu ziek door M. Hagenbeek, sopraan en F. Kloek, orgel. 7 45 Sport nieuws. 7.50 Lezing. 8.15 Orkest concert. 9.Vaz Dias. 9.05 Voor dracht. 9.25 Gr.pl. 10.Orkest concert. In de pauze om 10.20: Vaz Dias. 10.40—11.Epiloog. kosten beschikbaar waren, wilden zij voor- loopig met 60 genoegen nemen, het restant kon dan later worden afgedragen. Brigadier Horsman, aldus oome Jan, had de heeren in 'n keurigen auto zien arriveeren en werd vervolgens plechtig voorgesteld. Positief kon de brigadier verklaren, dat I B ik zei u toch: een avonturier, die uittrok om de wereld te veroveren". Er kwam een flauwe glimlach op zijn gelaat. De vrouw keek hem verwonderd aan. Zij begreep er niets van. Zij haalde de schou ders op, maar zijn kalm gedrag had haar een beetje gerust gesteld. Ofschoon ze wist, dat hun toestand hachelijk was, voelde ze zich toch niet meer zoo angstig. „De brand breidt zich over de stad uit", sprak Saxon, uit het venster kijkend, en wees haar op de vlammenzee. „Vluchten kunnen we niet. Hier blijven evenmin. Spoe dig kunnen de soldaten hier komen of kan de brand naar deze zijde overslaan". „Door den storm kan de geheele stad af branden. Wat moeten we doen hoe is uw naam?" vroeg ze. Saxon keek haar verbaasd aan; hij zag het verband niet, maar zei: „Saxon. En de uwe?" „Noemt u mij maar Marion. Het is nu geen tijd voor plichtplegingen. Miscschien is dit onze laatste dag. Ik heb u valsch be schuldigd en Zij reikte hem de hand. Hij nam die in de zijne, drukte ze stevig en viel haar in de rede: ,,'t Was uw schuld niet. En moed houden we leven nog. Overhaasting is nooit goed". Haar temperament kwam bijna weer in opstand tegen zijn bedaardheid. „Kunt u geen uitweg bedenken?" vroeg ze. ..De tijd verstrijkt". „Waar is de kelder?" vroeg Saxon. Bij zijn onderzoek had hij geen kelderdeur ge- zen. „De ingang is onder den toren Vroeger heeft hier een klooster gestaan; de toren is 95 moest worden betaald, vóór de noodige beschikkingen korden worden genomen Aan Lugtenburg werd toen een formulier ter teekening aangeboden, wat echter ten slotte door Lugtenburg werd geweigerd. De chef-directeur verklaarde met luide stem, dat, indien hij vandaag den dag 95 gebleven. Op de oude gewelven is het nieu we huis opgebouwd, de kelders zijn zeer uit gestrekt. Mijn oom heeft meermalen verteld, dat er een onderaardsche gang naar de El- be had geloopen, om de monniken gelegen heid te geven ongezien de stad binnen te ko men en te verlaten". „Als die gang eens werkelijkheid was! Zullen we de kelders gaan zien? Ze zouden ons een schuilplaats kunnen bieden". Ze gingen naar den toren en terzijde van de groote steenen trap waar zijn laarzen lagen wees ze hem een ijzeren deur, die hij opende en waarachter een zerken trap toegang tot ruime gewelven gaf. Het eerste gedeelte was ingericht tot pro visiekamer. Hier zag hij groote vaten wijn in met hekwerk afgesloten hokken met kruiken, terwijl andere ruimten dienden tot opslag van levensmiddelen, vruchten, balen en kisten. Dan volgde een groote ruimte, achter een steenen boog, die voor huishoudelijke bezig heden moest dienen. Er stonden tafels en stoelen. Aan het einde bevond zich weer een groote boog in het gewelf, afgesloten door een zwaren ijzeren deur. Marion nam den grooten sleutel van de haak en opende het derde gewelf, dat diende tot bergplaats van allerhande werktuigen, die niet dagelijks werden gebruikt, spaden, houweelen, tim mergereedschappen, oude vaten, kisten en koffers. Zij had een kaarslantaarn aange stoken. die de ruimte voldoende verlichtte. Aan de wanden van dit gewelf zaten dikke ijzeren ringen in den muur gemetseld, waaraan hier en daar zware kettingen hingen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5